Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand VOORZORG IN VERBAND MET VLEKTYPHUS-GEVAL. GEMEENTERAAD VAN AXEL. n. INGEZONDEN STUKKEN. LOOP DER BEVOLKING. Naiar aanleiding van het geval van vlek- typhus, dat zich te Rotterdam zou hebben voorgedaan, vernem-en wij nog, dat noeh het steriologisch noch het bacteriologisch onder- zoek aanwijzingen heeft kunnen geven, dat de patient, die in een logement aan de Tweede Lombardstraat te Rotterdam woonde, niet aan viektyphus zou hebben geleden. In ver- band hiermede heeft de G. en G. D. uitgebreide maatregeien genomen, die hierin bestaan, dat de geheele bevolking van het logement, be- staande uit ongeveer 20 menschen, is over- gebracht naar de quarantaine-inrichting aan de Waaihaven, ten einde deze menschen louter uit voorzorg zooveel mogelijk van de bevol king te isoleeren. ONTPLOFFING TE TOKIO. In het centrum van Tokio is Dinsdagmorgen cen merkwaardig ongeluk geschiedt. Er heeft zich namelijk een ontploffing voorgedaan in een gasleiding op de plaats waar werklieden bezig waren met den aanleg van een tunnel voor den ondergrondschen spoorweg. Er vie- len steenen op de buis van de gasleiding en hierdoor werd de ontploffing veroorzaakt. Er worden drie personen vermist, vijf personen werden gewond, voorts zijn er Vijf huizen in brand geraakt, De straat werd op de plaats van de ont ploffing over een lengte van honderd meter open gescheurd. STRENGE VORST IN NOORD-ENG-ELAND. In Schotland en Noord-Engeland is Zater- dagnacht een zeer strenge vorst, voor den tijd van het jaar opgetreden. Te Glasgow wees de thermometer te 7 uur 's morgens 12 graden Fahrenheit en zoo ver Zuidelijk als Bristol vroor het nog 18 graden. In het geheele Westen kwam een dlchte mist de omstandig- heden nog verergeren en indedalen van Yorks hire en het Peak-gebergte lag 20 c.M. bevroren sneeuw. De postbestellers en de melkboeren moesten hun leveranties per slede vervoeren. In het heele Westen van Schotland wordt ai druk schaats gereden en tegen Maandag wa ren al wedstrijden uitgeschreven. EEN BRUTALE JUWEEGEN-DIEFSTAG. Maandag bestelden 3 goed gekleede lieden een kamer in een hotel in het Gondensche Westend. Vervolgens bestelden zij telefonisch b;j een filiaal van een groote Parijsche juwe- liersfirma een aantal diamanten ringen op zicht. Korten tijd later kwam de vertegen- woordiger van deze firma by hen. De man werd gebonden en kreeg een prop in zijn mond, waama de bandieten er met de juwee- len, ter waarde van zestien duizend pond ster ling, van door gingen. BRAND IN EEN SOHOGG. In een school te Minami Tomita, in de pro- vincie Makayama, heeft een hevige brand gewoed. De brand was te wijten aan onvoor- zichtigheid. Een film over den strijd in China vatte vlam en het gebouw ging geheel in vlammen op. De school was voornamelijk gevuld met leerlingen en hun familie. Tot nu toe zijn 78 lijken herkend. HET GEKETENDE GIJK. Naar Havas uit Dyon meldt, bestaat er thans geen -enkele twijfel meer over de iden- titeit van het geketende lrjk, dat men de vorige week in een bosch by Salmaise heeft gevonden. Het is inderdaad van den Duit- scher dr. Hellmund. Hellmund heeft Parijs 9 Juni verlaten en bij alien, die hij daar ontmoet heeft, den indruk achter gelaten, dat hij niet wel bij het hoofd was. Vergadering van Donderdag 16 December 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Essel- brugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman, benevens de secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering, door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij stelt iaan de orde: 1. Notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade ring van 4 November 1937 vast te stellen, zooals die in druk verschenen zijn. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Het vaststellen der nog niet verschenen notulen der vergadering van 30 Nov. 1.1. wordt aangehouden. 2. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 28 Augustus 1937, tot conversie van geldleeningen, voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Mededeeling van Burgemeester en Wet- houders, dat naar aanleiding van een inge komen adres am een betere verlichting der Kanaalkade en de daarover in de raadszitting van 30 Nov. 1.1. gevoerde besprekingen, een onderzoek is ingesteld van wege het Gas- bedrijf, waarop van den directeur het volgende schrijven is ontvangen: Hiermede deelen wij u beleefd mede, dat wij aan de Kanaalkade egn onderzoek hebben inge steld naar de verlichting aldaar. Het is inder daad zoo, dat de toestand wel te wenschen overlaat. Wij hebben nagegaan, of door ver- plaatsing wat te bereiken zou zijn, doch dit moet ontraden worden. Zou dat gebeuren, dan ontstJaat op een andere plaats weer een onge- wenschte toestand. De eenig goede oplossing zou zijn, om een lantaarn bij te piaatsen aan de woningen tusschen de twee bruggen. Daarvoor zou noodig zijn een leiding van ongeveer 25 M., een paal en een lantaarn. De paal en com- pleete lantaarn hebben wij in voorraad. Wij maken er wel op attent, dat het wel eesnigen tijd zou kunnen duren, eer dat werk uitgevoerd zou kunnen worden, want we moe- ten daarvoor eerst toestemming hebben van den Rijkswaterstaat en deze is zeer huiverig voor graafwerk in dien weg". Burgemeester en Wethouders deelen verder mede, dat zij de noodige maatregeien hebben getroffen, om alsnog een lantaarn bij te plaat- sen aan de Noordzijde van de Kanaalkade tusschen de twee bruggen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat door hen bouwgrond is verkocht: aan M. W. Visscher, 345 c.A. aan 2,50 gelegen aan het Bylocqueplein, en aan J. G. Meijer 112 c.A. aan f 2,50 gelegen aan de Wilhelminastraat. d. De VOORZITTER deelt mede, dat het resultaat der aanbesteding van het sloopen van het oude raadhuis, welke 14 dezer heeft plaats gehad, was als volgt: E. Westdorp, Goes 777,77 Hoornick, Goes 777, J. Everaart, Roosendaal 713,40 J. B. v. Hecke, Vlissingen 675,75 A. v. Sabben, Axel 400, J. Wi3se, Axel 357,— C. Vermast, Ter Neuzen 354,29 P. F. Voet, Kloosterzande 280, A. v. 't Hoff, Axel 275,— A. de Zeeuw, Axel 244, Gebr. v. d. Poel, Lamswaarde 210, Millenaar, Hulst 110, P. Dieleman, Ter Neuzen 80, A. Vernaeve, Sas van Gent 75, Het werk is aan den hoogsten bieder gegund. e. Het raadsbesluit van 28 Augustus 1937, tot wijziging der begrooting van 1937, voor zien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 30 November 1937, tot verhuring der onderwijzerswoning aan J. Buma, voorzien v§.n het bewijs der goedkeu ring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 30 November 1937, tot wijziging der rekening-courant-overeen- komst met de N.V. voor Nederlandsche Ge- meenten, voorzien van het bewijs der goed keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Wijzigen besluit converteeren geldlee ningen. Als uitvloeisel van het raadsbesluit d.d. 28 Augustus 1937, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Zeeland, d.d. 8 Oct. 1937, No. 62, betreffende het converteeren van geld leeningen en het verlaten van rentevergoedin- gen is de Stichting tot behartiging van de be- langen van de beambten van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken gevestigd te Amster dam onderhandeld om een geldleening aan te gaan groot in combinatie j 64.440. Deze instelling wenscht in een alsnog ter goedkeuring in te zenden raadsbesluit vast- gesteld zien, dat de rentevergoeding gedurende het tijdvak 1 Januari 1938 tot en met 31 December 1947 zal bedragen drie en een half procent en van 1 Januari 1938 af een rente berekend tegen vier ten honderd per jaar. Aangezien al onze vernieuwde overeenkomsten zoo luid-en bestaat er allerminst bezwaar dit voor haar in een afzonderlijk besluit vast te leggen, weshalve wordt voorgesteld dit besluit zoodanig vast te stellen. De heer HAMELINK vraagt, of het wel goed is, thans een z.g. rentevoet in het besluit vast te leggen. Men legt zich dan toch bij voorbaat vast aan een hoogere rente in de toekomst. De VOORZITTER acht dit geen bezwaar, want indien later de rentevoet zou gedaald zijn, b.v. tot 2 y2 is de gemeente toch in de gelegenheid alles af te lossen en een nieuwe leening te sluiten tegen die lagere rente. De heer HAMELINK: Maar daartegen zijn toch bezwaren? We kunnen toch niet op elk tijdstip deze leening aflossen? De VOORZITTER: We kunnen deze lee- ningen ten alien tijde geheel aflossen. Alleen moeten wij, indien we dat in de eerstVolgende 5 jaar doen 1 als boete betalen. Komt dus het tijdstip dat de rente verhoogen fhoet tot 4 hetgeen eerst in 1948 het geval is, en de alsdan geldende rente zou b.v. maar 2 zijn, dan spreekt het wel van zelf dat wij naar nieuw geld zouden omzien en de oude leening geheel aflossen. De heer HAMELINK: Ik was bang dat wij die leening niet, als wij dat wenschen, zou den kunnen aflossen. Nu blijkt dat wij na 5 jaar daarin geheel vrij zijn, heb ik tegen het voor^tel geen bezwaar. Maar als dan de rente eens is gestegen tot 5 De heer DE RUIJTER: Dat wilde ik ook vragen, als de rente eens hooger loopt? De VOORZITTER: Dan blijft de Stichting die deze leening verstrekte gehouden aan 4 De heer DE RUIJTER: Dat is dus in orae, dat het voor ons niet hooger kan komen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Teruggaaf van Hotelvergunningsrecht en Verlofsrecht. Burgemeester en Wethouders deelen mede, da't vanwege de verandering in het hotel ,,Het Gulden Vlies" de inrichting per 1 Mei 1937 niet direct in het bezit kon zijn van eene ver- gunning. Teneinde dit bedrijf niet geheel te schaden, wegens het niet hebben van een vergunning is ten name van mej. M. H. L. de Lozanne een verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank verleend en een Hotelvergunning voor de reizigers, die aldaar vertoeven. Intusschen is door overschrijving van een andere vergunning op dat perceel ten haren name dit perceel weer voorzien van een ver gunning. A lz.no kon de Hotelvergunning en het Verlof worden uitgeschakeld, wat een teruggave van respectievelijk 5 en 12,50 rechtvaardigt. Burgemeester en Wethouders stellen voor, tot die teruggaaf te besluiten. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Vaststelling suppletoir kohier Honden belasting 1937. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het suppletoir kohier der Hondenbelastinig voor den dienst 1937 vast te stellen zooals dit wordt aangeboden op een bedrag van 16,50. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Omvraag. a. De heer HAMELINK: Mijne aandacht is getrokken door de bekendmaking van Bur gemeester en Wethouders betreffende verleg- ging der weekmarkt ter gelegenheid van Kerstdag en Nieuwjaar. Het komt mij voor, dat die bekendmaking verwarrend moet wer- ken voor de marktbezoekers. De VOORZITTER: Er is een adres bij Burgemeester en Wethouders ingekomen, waarbij onze aandacht werd gevestigd op de wenschelijkhei'd van het verzetten der week markt ter gelegenheid van den eersten Kerst dag en Nieuwjaar op Vrijdags te voren en wij konden ons daarmede vereenigen. De week markt alhier is te beschouwen als een gelegen heid, waarop koopers en verkoopers elkaar kunnen ontmoeten en om dat te bevorderen hebben wij de uren gesteld op 9 tot 12 uur in den voormiddag. De zakenmenscben weten dan, wanneer zij er terecht kunnen. De heer HAMELINK: Mijn vraag was in de eerste plaats om te weten te komen van wie dat verzoek is ingekomen. De heer OGGEL: Van de Vereeniging van Gr aanhandelaren De heer HAMELINK: De gewoonte is, dat de menschen hier op de weekmarkt bijeen- komen tusschen«12 en 4 uUr. Dat is nu een zeer sterke afwijking, hetgeen ik niet logisch acht. Ik heb geen bezwaar tegen het houden der markt op Vrijdag, doch wel tegen de vast- gestelde uren. iHet gevolg zal- rtu zijn, dat zij, die zich aan de uren houden en des- morgens komen, geen menschen zullen vinden. Men gelooft toch zeker niet, dat de menschen die gewoon zijn des namiddags naar de markt te komen, nu, omdat het op Vrijdag is, zich gereed zullen maken om dit op een ander uur te doen Bur gemeester en Wethouders hadden niet zoo toegevend moeten zijn tegenover de graan- handelaren om de uren waarop de markt ge houden wordt z66 sterk te verschuiven, dat zij in plaats van in den namiddag des voormid- dags gehouden wordt. Dat zal bezwaar ont moeten. De heer OGGEL: Dat houdt verband met de markt te Gent, die door de kooplieden be- zocht wordt. Door hier de markt in den voor middag te houden, kunnen ze dan in den na middag nog naar Gent. Daarom hebben wij de uren van 9 tot 12 gesteld. Wat schieten de boeren er mede op, als ze in den namiddag ter markt komen en ze vinden er geen koop lieden meer? We betoken met het oog daarop, de markt enkele uren verzet, en wel op uren die voor beide hierbij betrokken groepen be- reikbaar zijn. Overigens is er natuurlijk geen bezwaar, dat zij, die hier eenmaal zijn, als ze dit wenschen tot "s-niiddags 4 uur blijven. Wij hebben echter met a'H'e omstandigheden reke- ning gehdudeh. De heer DIELEMANIk verwacht, dat het bepalen van de uren niet veel om het lijf zal hebben, want het bezoek aan de markt in den namiddag houdt ook verband met het gebrui ken van den maaltyd. De VOORZITTER: Ja, het is nu eenmaal z66 gebeurd. De heer HAMELINK: Ik acht het z66 niet jurat. Ik wil daar Burgemeester en Wethou ders heelemaal geen verwijt van maken, maar had toch liever gezien, dat ze niet zoover had den ingegrepen om ook een wijziging; in de uren vast te stellen, omdat dit toch niets te beduiden zal hebben. Indien Burgemeester en Wethouders verordenend optreden, dient dat z66 te jijn, dat er ook kracht van kan uit- gaan. Zij die er zich aan zullen houden, zullen nu op de markt komen en niemand vinden, terwijl anderen zich er niets van zullen aan- trekken. Zij konden hun verordenende be- voegdheid voor een betere gelegenheid be- waard hebben. b. De heer SEGHERSIk wenschte even de aandacht te vestigen op een deel van het trottoir in de Julianastraat. Daar kan men niet over loopen zonder natte voeten te krij- gen. Het water spat van onder de losliggende tegels. Ik vermoed, dat dit verband houdt met het leggen van kabels voor de telefoon, in ver band met de verplaatsing van het kantoor van den correspondent van de arbeidsbemid- deling. Het is voor veel menschen een grooten last. De VOORZITTER: Ze hebben daar in het trottoir een kabel gelegd. Nu zakt die gTond natuurlijk nog, waardoor de tegels *nog niet goed konden gelegd worden. Ze hebben daar ook nog een heel diepen put moeten maken. Dat is nog niet voldoende aangeplempt. We zullen zorgen< dat het in orde komt. c. De heer 't GILDE: Ik heb bemerkt, dat de vorige week kleeding, dekking en schoeisel door bemiddeling van de daartoe aangewezen instantie aan de daarvoor in aanmerkimg komende gezinnen is uitgereikt. Ik vind dat prachtig, maar overigens heeft het bij mij en verschillende anderen ontstemming verwekt, dat die goederen allemaai van den overkant zijn gekomen en datj niet leveranciers van Axel daarvoor in aanmer,king zjjn gekomen. De VOORZITTERDa,t heb ik ook gehoord. De heer 't GILDE: Is dat overal zoo? Is eulks op •andere plagtsen niet op andere manier gegaan De VOORZITTER: De verstrekking van een en ander is ges'chied door het Crisis- Comite B, ditmaal in natura. Vroeger werden door dit comite tweemaal bonnen verstrekt, waarmede de /begiftigden dan het noodige konden halen bij. den winkelier hunner keuze en daar kleeding, deksel of schoenen bekomen. De Minister van Sociale Zaken heeft aan die regeling echter een eind gemaakt. Hij heeft in verband daarmede een circulate uitgevaar- digd, die eenigszins ondujdelijk was. In die circulaire was vervat een verzoek om op te geven, wat het comite voor den aanstaanden winter noodig achtte. Als gevolg daarvan is na ingesteld onderzoek een lijst opgemaakt en het noodig geachte besteld. Later is er een toelichtende mededeelinig gekomen, waaruit bleek, dat die goederen ook plaateslijk ge- kocht zouden kunnen worden. De goederen waren toen echter dezerzijds, evenals zulks ook in verschillende andere gemeenten het ge val was, besteld en daar konden we niet meer Van af. Voor het jaar 1937 was er dus niets meer aan te veranderen, doch in het jaar 1938 zal het anders gaan. Het comite stelt zich steeds op het standpunt, dat alles zooveel mogelijk in de gemeente moet Worden ge- kocht. Niet alleen wij, doch verschillende ge meenten zijn er, ten dezen opzichte, om het zoo eens te noemen, ingevlogen. De heer 't GILDE: Ik kan niet anders zeg- gen, dat dit verloop te betreuren. De VOORZITTER: We kunnen het daar over eens zijn. De circulaire was buitengewoon onduidelijk. We konden er niets anders uit lezen, dan dat we alles voor levering moesten opgeven. Voor dit jaar is nu alles uitgegeven. De heer 't GILDE: Ja, ik begrijp wel, dat er nu niets meer aan te doen is. De VOORZITTER: Zooals ik reeds zeide, hebben er het vorig jaar 2 keer verstrekkingen plaats gehad. Dat zal thans niet het geval zijn. We koopen het liefst hier en toen wij er aanmerking op gemaa'kt hebben is ons gezegd: je kunt die circulaire ook anders lezen. We hebben vroeger alttjd hier gekocht. d. De heer OGGEL: Mijnheer de Voorzi - ter! Als raadslid met het grootste aantal dienstjaren, - ruim 27 jaar heb ik naar mijn beste weten en kunnen hier de gemeentebelan- gen mogen dienen wenschte ik, nu we hier voor de laatste maal by een zijn in deze raaJs- zaal in het oude gemeentehuis, nog even een terugblik in het verleden te werpen. En dan gaan mijn gedachten terug naar de voornaam- ste gebeurtenissen, waarvan zeker die zijn, dat H. M. de Koningin vele bezoeken aan dit aloude gemeentehuis heeft gebracht. Ik herinner aan Haar bezoek, tijdens de mobilisatie, toen Zij naar Zeeuwsch-Vlaande- ren kwam, om als Vorstin Haar oog te laten gaan over de verdediging der landsgrenzen, alsook over de verzorging der militairen. Een volgende bezoek betrof het verblijf der Belgische vluchtelingen, toen H. M. als een trouw zorgende moeder wakend, Zich kwam overtuigen, dat Nederland in elke plaats waar deze vertoefdeKi, zijn gaeten goed verzorgde. Hoe levendig. staat mij nog voor den geest het bezoek dAt H, M. hier bracht na de be- (.11" e i g i eg veto. 2eeuw®ch-Vlaanderen met annexatie door een vreemde mogendheid, toen Zij de beklemdheid verdreef door Hare ver- lossende woorden, dat Zeeuwsch-Vlaanderen by Nederland zou blijven, en Zij door Haar bezoek ook het belang dat onze streek voor Nederland heeft, bekrachtigde, terwijl Zy aan de comitd's uit de beivol'king, die ter zake act'e hadden gevoerd, Haren dank bracht. Daarna bracht H. M. nog verschillende be zoeken aan Axel. Meermalen was Zij ook ver- gezeld van Haren Gemaal, Prins Hendrik, en ook van Hare Dochter, Prinses Juliana, die eenmaal zelfs in Axelsch eostuum was ge- kleed, hetgeen als een blijk van bijzondere be- langstelling voor onze streek werd gewaar- deerd. Al die herinneringen, waarbij telkens het gemeentehuis van Axel de eer genoot de Landsvorstin binnen zijn muren te zien, geven mij aanleiding, nu wy hier voor de laatste maal vergaderd zijn, voor te stellen aan H. M. de Koningin het volgende telegram te zenden: De gemeenteraad van Axel in laatste verga dering in het oude stadhuis bijeen; dankbaar gedenkend de vele bezoeken door Owe Majesteit aan onze plaats gebracht, waarbij Axelsch bevolking de gelegenheid had U voor dit gebouw te huldigen; gevoelt in deze ure behoefte U zyn gevoe- lens van trouw te zenden en U Gods zegen over Uwe verdere Regeering toe te bidden; tevens zijne beste wenschen voor het Ko- nin'klijk Huis, voor voorspoedig henstel van Prins Bemhard en ook voor de aanstaande blijde gebeurtenis uit te spreken. Blok, Voorzitter. Maris, Secretaris. Met algemeene instemming werd hiertoe besloten. 7. Afscheid van het Stadhuis. De VOORZITTER wendt zich tot den raad met de volgende toespraak: (Deze rede is opgenomen in ons nummer van Vrijdag 17 Dec.) De heer VAN 't HOFF: Mynheer de Voor zitter enz. (ook-deze toespraak is reeds ver- meld) Na het sluiten der zitting bleven Burgemees ter en Wethouders met de raadsleden eenigen tyd bijeen. Door den Burgemeester werd tijdens dat samenzijn aan elk der leden een tegeltje in Delftsch blauw waarop een afbeelding van het oude raadhuis, benevens de namen van Burge meester, wethouders, raadsleden en gemeente- secretaris, aangeboden. De heer DIELEMAN dankte namens de raadsleden voor d'it geschenk, dat naar hij ver wacht als een familiestuk zal worden bewaard. De VOORZITTER dankt voor de gesproken woorden. Hij sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postizegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE PLUIMVEETEELT IN 1936. In een voorgaand artikel over de pluimvee- teelt in 1936 liet ik uit het verslag van den Landbouw over 1936 eenige gegevens zien. De uitvoer van eieren was naar verschillende lan- den grooter dan in 1986, de uitvoer van levend pluimvee was gedurende het verslagjaar ech ter belangrijk kleiner dan in het voorafgaande jaar. Geslacht pluimvee werd in totaal ook minder geexporteerd, doch de vermindering was hierbij relatief kleiner. In totaal werden uitgevoerd 1.406.000 stuks levend en 1714 ton (bruto) geslacht pluimvee. Over 1935 waren deze cijfers resp. 2.092.000 stuks en 1911 ton (bruito). De vermindering betrof voornamelijk den afzet naar Duitschland, Belgie en Italie. Laatstgenoemd land nam in het geheel niets af. Belgie zeer weinig. De wijze van afzet is zoowel bij vele producenten als in den pluim- veehandel nog voor belangrijke verbeteringen vatbaar. (Wat de broederij en fokkerij betreft het vol gende: De gemiddelde broeduitkomst van de gedurende het broedseizoen in de broedmachi- nes ingelegde eieren bedroeg 62.3 pet. Er viel bij de uitkomsten over het geheel genomen een belangrijke verbetering te constateeren. Deze werd in de hand gewerkt door de beper- king van het aantal in te leggen broedeieren door de teeltregeling, welke leidt tot een zorg- vuldige keuze van de te gebruiken eieren en in het algemeen tot meer zorg bij het broeden. Ook werden de uitkomsten beter door het ge- brui'k van verbeterde systemen van broed- machines. De verspreiding van z.g. laatbroedkuikens werd tegengegaam door de bepaling van de teeltregeling, dat na een zekere datum in het algemeen geen eieren meer in de broedmachi- nes aanwezig mochten zijn. Wegens de vroe ger opgedane ervaring was bedoelde datum gesteld op 9 Mei, d.i. ongeveer een week eer- der dan in 1935. Dit tijdstip heeft goed vol- daan. In verband met de over het geheel bevredi- gende resultaten der pluimveehouderij in het voor jaar gingen de beschikbare kuikens zeer vlot van de hand. In aansluiting op de teelt regeling werd toeslag verleend op door fok- kers en houders van vermeerderingsbedrijven afgeleverde broedeieren en kuikens. Met de be treffende maatregeien werd o.a. bereikt, dat de pluimveehouders, die tydig de voor verjon- ging van hun veestapel benoodigde kuikens be stelden, deze op voordcelige condities konden aanschaffen, terwijl de kuikenbroeders er toch goed mee uit" konden. De opfokresultaten waren in het algemeen zeer goed. De teeltregeling beinvloedde ook deze in gunstige richting. Men ging doorgaans bij den opfok zorgvuldig te werk, mede omdat er bijna geen kans was om bij onverhoopte mislukking jiog weer andere kuikens te krij- gen. Verder had het regelmatig toezicht dat vanwege de Centrale voor Eieren en Pluimvee werd uitgeoefend op een groot deel der be- drijven, waar de gebruikte broedeieren geraapt werden, een gunstige uitwerking. Het zelfde geldt voor wat betreft het tegengaan van de productie van z.g. laatbroedkuikens. Evenals in de voorafgaande jaren hield de teeltregeling de bepaling in, dat alle voor het broeden te gebruiken eieren aan zekere mini mum gewichtseischen moeten voldoen. De ge bruikte broedeieren waren voor een zeer groot deel n.l. voor 42 afkomstig van de bij de Centrale voor Pluimvee aangesloten vermeer deringsbedrijven. De fokkers die volgens het principe, dat aan de teeltregeling ten grond- slag ligt, tot taak hebben de vermeerderings bedrijven van het benoodigde pluimveemate- riaal te voorzien leverden 21 pet. en andere pluimveehouders 37 pet. In het najaar breidde het aantal bij de Centrale aangesloten ver meerderingsbedrijven zich nog belangnjk uit. Het aantal erkende fokkers liep in den loop van het verslagjaar iets terug. Het aantal eieren dat van de verschillende bedrijf srassen gedurende het broedseizoen werd in gelegd, geeft eenig inzicht in de ver- houding tusschen de aantallen kippen en een- de-n van elk ras, die in ons land voorkomen Van de ingelegde kippeneieren waren af komstig Wit Leghorns 80.12 pet., van Rhode Islands 12.10 pet., van Bamevelders 2.36 pet. en van andere kippen 5.42 pet. De ingelegde eendeneieren waren voor 9.7 pet. afkomstig van Khaki Campbells. De Rhode Island Red nam, evenals in voor- gaande jaren in beteekenis toe, terwijl voorde Bamevelders en Wlelsummers het omgekeerde geldt. Ten behoeve van deze laatste rassen. werden binnen het kader van de teeltregeling bijzondere maatregeien genomen. In Xoord-i lolland was het aantal volwasseti Noord-Hollandsche Blauwen dat gehouden, werd grooter dan het vorig jaar. Dr. B. J. C. TE HENNEPE Nadruk verboden.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mynheer de Redacteur. Hiermee neem ik de vrijheid, de inwoners van Ter Neuzen en omliggende plaatsen te wijzen op het bestaan van een landbouwhuis- houdcursus alhier. In uw blad heeft het verslag van de emcues gestaan, zoodat men wel een indruk krygt, wat er op deze cursus geleerd wordt. Het is nog niet lang geleden, dat men algemeen van igedachte was, dat een meisje geen huishoud- onderwijs noodig had. Huishouden was zoo moeilijk niet en dat kon ze best bij moeder thuis leeren. Kwam zoo'n meisje eenmaal zelf voor de zaak te staan, dan bleek haar kennis vaak te kort te schieten. Hoe -vaak is het al niet voorgekomen, dat de nieuwe kachel niet voldeed of dat de mooie pannetjes, waar we erg trotsch op waren, zoo gauw sieeten? Hoeveel wolletjes zijn al niet gekrompen, hoeveel teere jurken doorgeloo- pen? Hoeveel japonnetjes worden afgeslonsd, omdat men geen kans ziet er iets toonbaars voor de kinderen uit to maken? En zyn de keukens te tellen, die onpractisch ingericht zijn, omdat de huisvrouw geen goede aanwy- zingen kan geven? Zoo zou men nog kun nen doorgaan. O zeker, een tweede maal past men beter op. Maar hoe vaaik krijgt men de kans iets over te doen? Hoeveel geld zou men al niet uitgespaard, hoeveel ongemak voorkomen hebben, als men met kennis van -zaken -gewerkt had. Dit alles wil deze huishoudcursus de jonge meisjes trachten te leeren. Men krijgt er les in keukeninrichting en warenkennis, in gezondheidsleer en voedings- leer, in het koken yan eenvoudige en fynere menu's; de slacht, het inmaken, het bereiden van gebak wordt ook gegeven. Daar de meisjes de bereide maaltijden op school nuttigen, krijgen zy meteen les in tafel- dekken en -dienen, terwijl goede tafelmanieren zoo terloops bygelbracht worden. Het wasschen en opmaken van teere klee- dingstukken en het uitmaken van vlekken wordt ook geleerd. Dan krijgen zy ook les in linnen- en cos- tuumnaaien, in patroonteekenen, verstellen en van oud nieuiw maken. Daar het van belang is, dat vooral de bui- tenimeisjes iets van tuinbouw afweten, wordt eenmaal in de veertien dagen onderricht ge geven in groenteteelt, terwijl de verzorging van kamerplanten en het kweeken van bloe men voor ieder meisje aantrekkelyk is. Jaarlijksch worden een of meer excureies naar verschillende fabrieken en bedryven ge maa'kt, wat niet alleen buitengewoon interes- sant en mooi is, maar ook ten zeerste mee- werkt aan de algemeene ontwikkeling der leerlingen. Deze cursussen zijn toegankelijk voor meisjes van 16 jaar en ouder. In Januari begint weer een nieuwe cursus. Het lesgeld is zoo gesteld, dat dit voor fiiemand eeu ibazwaar kan zijn. Bcvendien is vrijstelling mogelijk. Ouders stel Uw kinderen in de gelegenheid deze lessen te volgen. Niet alleen in de eigen huishouding, maar ook by 't bekleeden van een betrekking zal blijken, hoeveel nut deze les sen afgeworpen hebben. Vele moe-'ders betreuren het, dat zy in hun jeugd niet meer geleerd hebben. Welnu, grijpt deze kans voor Uw dochter en geef haar op als leerlinge van de landfbouw- huishoudcursus. Met beleefden dank voor de plaatsing. J. DEKKER Ter Neuzen, Vlooswijkstraat. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 2 Dec. Alphonsus M Th. Oornelissens (van Amsterdam), oud 32 j. en Alouisia 'Ph. M. Fassaert, oud 30 j. 11 Dec. Arthur Val. Borgers (van Vlissingen), oud 30 j. en Elisabeth L. Pieters, oud 25 j. 13 Dec. Augustinus Derijcke (van Amsterdam), oud 30 j. en Elisabeth Apol. van Esbroeck, oud 27 j. Geboorten. 2 Dec. Angela Mathikk Wil- helmina, d. van Theodoras van Puyvelde en van Martha M. Ongenae. 4 Dec. George Alphons, z. van Eduardus Joh. Pauwels en van Paulina Math. Vink. Jeanette Louise Theresia, d. van Albert Joz. van der Poel en van Angela Fred. Morres. 11 Dec. Hubertus Franciscus Alphonsus Marie, z. van Jacobus Bern. Joh. Duerinck en van Theresia Hendr. Storij. HONTENISSE. Gedurende het tijdvak 115 December heb ben zich in deze gemeente gevestigd: Leendert Gil. Lugthart, te Kloosterzande, van Ter Neuzen. Madeleine Baart, te Kloosterzande. van Teteringen. Maria Sophia Maas, te Walsoorden. van Hulst. Petrus Com. Valckx, te Lamswaarde, van Wieringen. Cornelia M. de Maagt, te Terhole, van Vogelwaarde. Alouisius Joh. Valctkx, te Lamswaarde, van Medemblik. Margaretha Math. Tot to, te Groenemdyk. van Hulst. Anna S. van Eetvelde, te Kloosterzande, van Antwerpen (B. Louise Petr. van Poecke, te Terhole, van Hulst. Vertrokken Michielis Joh van Arenthals, van Klooster zande naar Vlissingen. Joscphus Fr. Dobbelaar, van Lamswaarde naar Vogelwaarde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8