l\ A AM K/ \AKI J Lo A DT IJ7 Q Af A A M V t N.V. Fa Buitenland. Prachtsorteering P. J. van de Sande TER NEUZEN, 22 DECEMBER 1937. HOEK. Nieuwste modellen Concurreeren.de prijzen Noordstraat Ter Neuzen MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. lands dit doel eenigszins bereikt. Voor bloem- boUen, aardappelen en spek is de minister met belanghebbenden in overleg getreden. Waar dit mogelijk is, wordt tot beperking en afschaffing van landbouwcrisismaatregeien overgegaan. In welk tempo dit proces kan doorgaan, hangt geheel af van de prijzen der landbouwproducten. Te dien aanzien is bet perspectief thans helaas weer wat minder gunstig dan eenige maanden geleden. Zoo blijft de toestand in de rundveebouderij niet zondor zorg, weliswaar niet wat de vlessch- positie betreft deze acbt spr., dank zij de teeltbeperking voor den landbouw bevredigend maar wel ten aanzien van de zuivelpositie. Intusschen is er nog altijd een zeer groote vooruitgang wanneer men een vergelijking maakt met het diepste punt van de crisis. Spr. stond tensiotte nog nader bij de toe- komst der landbouwcrisismaatregeien stil. In de Troonrede zijn te dien aanzien enkele groote ljjnen getrokken. Daarin staat, dat de land bouwcrisismaatregeien, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijke prijs- steun, zooveel mogelijk zullen worden geein- digd. Daarnaast zal bevorderd worden, dat nuttige regelingen door de bedrijfsgenooten zelf zullen worden overgenomen en voortgezet of opgebouwd. Hieruit blijkt, dat de regee- ring geen herstel van den vroegeren toestand van individueele vrijbeid verwacht. Spr. acht dit juiat, omdat de oeconomiscbe ontwikke- ling, die niet op baar schreden terugkeert, in de riching van meer gebondenheid zou wijzen. Van belang is de vraag of bij deze gebon denheid de overheid dan wel bet bedrijfsleven de leiding moet nemen. Spreker verdedigt met kracht de organisatie door het bedrijfs leven zelf, met niet anders dan een controle door de overheid. Die bedrijfsorganisaties zullen minimum-prijsregelingen kunnen tref- fen bij den uitvoer van die producten, welke ook in het buitenlanid worden geproduceerd, en daarom worden geweerd wanneer zij te goedkoop worden aangeboden. Ook zullen zij maatregelen moeten nemen voor de verbete- ring van de kwaliteit. Voorts zullen bij den afgenomen uitvoer naar het buitenland rege lingen ter voorkoming van te groote productie voor verschillende artikelen niet kunnen wor den gemist. Spr. hoopt, dat het bedrijfsleven zich zijn taak ten deze spoedig nog meer be- wust zal worden. ROYCOT VAN JAPANSCHE GOEDEREN. IN DE VEREENIGDE STATEN. Vertegenwoordigers van meer dan vijftig pacifistische organisaties in de Ver. Staten hebben een motie aangenomen, waarin de be- voiking wordt opgeroepen Japansche goederen te boycotten. De voorzitter van de .Foreign Policy Association" beval den Amerikaansche gebruikers aan, geen zijden artikelen meer te koopen, doch zich met kunstzijde te behelpen. ONDERZOEK VLIEGRAMP TE OOSTENDE. De reohter van instructie, belast met het onderzoek naar de vliegramp te Oostende, heeft de getuigenverklaringen van bestuur- ders, radiotelegrafisten en den directeur der burgerlijke luchtvaart aangehoord. Na afloop daarvan heeft de procureur den kapitein van het vliegveld te Oostende wegens dood door schuld in verzekerde bewaring doen stellen. PARI J SCHE VEKMAKEUJKHEDEN Er is al gemeld, dat de Parijsche vermake- lrjkheden dank zij de tentoonstelling een goed jaar gehad hebben. De voorstanders van her- opening beroepen zich daarop wat aangaat de indirecte gevolgen. Desniettegenstaande zitten de directes op hooge lasten. In de Kamer stelde minister Zay de tegenwoordige kosten van een gemiddelde vertooning van de Come- die Franqaise op 20.000 frank, in de Opera Cornique op 40.000 en op 78.000 in de Opera En wanneer de zaal te klein is zooals in Opera Cornique kan het maximum ontvangsten de 26.000 niet te boven gaan, wat beteekent, dat zelfs in de gunstigste onderstelling een tekort van frs. 14.000 blijft. Het vraagstuik van de zal en vraagt dus om oplossing. DE BEGRAFEN'IS VAN LUDENDORFF. De rijksminister van oorlog en opperbevel- hebber der weermacht, generaal-veldmaar- schalk von Blomberg, heeft tot de soldaten der weermacht een proclamatie gericht, waarin hij verklaart: ,,Als schepper van de weermacht, organisa- tor en mede-verantwoordelijk veldheer heeft Ludendorff een essentieel aandeel aan dep in- en uitwendigen opbouw van het beste leger der wereldgeschiedenis. Met 'Hindenburg voerde hij dit leger naar overwinningen van klassieke grootte. In de laatste moeilijke jaren van den oorlog was hij de ziel en de wil van alle eerlievende Duitschers. Ook in de nederlaag hield hij de eigen ecr en de wapeneer van het leger om- hoog. Voor Luik evenwel en bij den marsch naar de Feldhemnhalle op 9 November 1923 vereenden zich gedachte en daad, houding en persoonlijke opoffering tot helfhaftig voor- beeld. Zoolang er Duitsche soldaten zullen zijn zal Ludendorff voortleven als een der groot- ste figuren van den Pruisisch-Duitschen sol- da tens tand. GROND- EN PERSONEELE BELASTING. De Rijksontvanger verzoekt ons mede te deelen, dat de aanslagen Grond- en Personeele Belasting gedateerd vddr Aug. 1937 op 1 Jan. a.s. moeten zijn afbetaald. KAMER VAN KOOPII. EN FABRIEKEN VOOK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In de j.l. Zaterdag gehouden vergadering waren alle leden, met uitzondering van den heer Van der Peijl, die met kennisgeving af- wezig was, tegenwoordig. Ingekomen was het rapport der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de bij de periodieke verkiezing herkozen leden, waar- uit bleek, dat tot hun toelating is besloten. De Voorzitter wenschte de heeren Neeteson, De Klerk en De Meijer van de afdeeling groot- bedrijf, en de heeren Van 't Hoff, Van Goethem en Scheele van de afdeeling kleinbedrijf, met hun herkiezing, zonder strijd, geluk. De Kamer vereenigde zich met het stand- punt van den Minister, dat het niet op den weg der Kamer ligt om instanties te subsi- dieeren die bij de Regeering ageeren voor m- voering of wijziging van wettelijke regelingen, aan°ezien de Kamers zelf overeenkomstig arti- kel °12 der Wet op de Kamers zich indien zij in dat opzicht wenschen hebben rechtstreeks tot de Regeering kunnen wenden. Als gevolg daarvan is niet voortgegaan met het uittrek- ken eener subsidie ten behoeve van het Comite tot beteugeling van het cadeaustelsel, ofschoon de Kamer met het streven der vereeniging als zoodanig blijft sympathiseeren. Een verzoek der Katholieke Middeii3tands- Handelsavondschool te Oostburg, om subsidie voor het vervoer van verafwonende leerlmgen per auto, is aangenomen voor kennisgeving. Afgedacht van de financieele mogelijkheid tot subsidieverleening in verband met de vestiging van meerdere cursusen binnen het gebied der Kamer, kon er niet op worden ingegaan, wegens het ontbreken van de noodige ge- gevens, welke het betrokken bestuur, ofschoon daamaar is gevraagd, in gebreke bleef in te zenden. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Economische Zaken, waarin deze als zijn meening te kennen geeft, dat de wettelijke op- ruimings periodes een aanvang nemen op 1 Januari, resp. 15 Juli en voortduren tot en met 31 Januari resp. 14 Augustus. Hij verzocht, daarmede belanghebbenden in kennis te stellen. De kennisgevingen betreffende automatisee- ring van de telefoon in Zeeuwsch-Vlaanderen en die van de omzetting van het P.T.T.-kan- toor te Sas van Gent, reeds in ons nummer van Vrijdag vermeld, werden aangenomen voor kennisgeving. Naar aanleiding van een ingekomen adres der Buurtvereeniging ,,Eendracht" te Sluiskil, zal de Kamer zich tot den Minister van Water- staat wenden met een verzoek tot doortrek- king van den weg naar de nieuwe haven naar de Blikstraat, omdat het als een noodzake- lijkheid is te beschouwen, dat de nieuwe haven voor het wegvervoer is te bereiken langs een weg die aan redelijke eischen voldoet, hetgeen thans niet het geval is. In verband met het voorstel van het Bureau werd de vraag ge- steld, of er al verkeer naar die haven is, en of deze al gebruikt wordt. Hierop kon worden geantwoord, dat uit mededeelingen van offi- cieele zijde bekend is, dat de haven reeds in gebruik zou zijn, indien de spoorwegaanslui- ting, die door rijkswaterstaat zal worden tot stand gebracht, al gereed was geweest. Daar- aan moet echter nog worden begonnen. Uit die gegevens blijkt echter de bestaande be- hoefte. Door de Kamers is in overeenstemming met de andere Kamers een adres houdende be- zwaren tegen de huidige regeling van de aan slagen der Warenwet aan den Minister van Sociale Zaken verzonden. In het adres wordt aangetoond, dat de rangschikking voor het Handelsregister geen goeden grondslag kan bieden voor de classificeering der betrokken zaken voor de Warenwet. Naar aanleiding van een schrijven van de Federatie van Nederlandsche Vereenigingen voor den Kantoorboekhandel en aanverwante vakken zal de Kamer een verzoek richten aan de gemeentebesturen binnen haar gewest, om de leveringen ten behoeve van hunne admini- stratie niet te onttrekken aan den midden- stand, en daarvoor geen gebruik te maken van een centraal verkoopbureau in te richten door de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De begrooting voor 1938 werd vastgesteld op een eindcijfer van f 11612, met een geraamd saldo van 49,15. Met uitzondering van hetgeen is vermeld omtrent het Comitd tot beteugeling van het Cadeaustelsel werden dezelfde subsidies ver- leend als het jaar te voren. VOOR HET MISDEELDE KIND. Verkoop van weldadigheidszegels en postzegel-bri«fkaarten. Aan een ons toegezonden schrijven ont- leenen we het volgende: Hoe dikwijls begint onbewust voor menig misdeeld kind niet zijn eerste glukkige jeugd- dag dan, wanneer het vanuit de groote samen- leving waar voor hem te weinig of misschien geen liefde was, wordt toevertrouwd aan de goede zorgen van een vereeniging of instelling welke door hartelijke toewijding het verleden tracht te doen vergeten en het zijn geschokt vertrouwen in toekomst en maatschappij teruggeeft. Hun liefde is te vinden, waar kinderleed heerscht, en dit is helaas nergens onvindbaar waar menschen zijn. .Vandaar dat een welbegrepen actie voor het kind alleen algemeen kan zijn. Ieder kind, onverschillig de godsdienstige overtuiging of de politieke kleur van zijn vroeger milieu, heeft, in zooverre het tot het groote leger der misdeelden behoort, voile recht op liefde. Naar verhouding der nooden dier menschen worden ieder jaar opnieuw de groote sommen, door heel liefdadig Nederland geofferd en door duizenden van iedere richting of gezindte met edelmoedigheid vergaard, verdeeld onder meer dan 350 instellingen of vereenigingen, wier zorgen zich over ruim 50.000 kinderen beneden de 18 jaren uitstrekken. Is er schooner opzet denkbaar? Inderdaad, de postzegel- en briefkaartactie, die over wei- nige dagen door geheel het land en hope- lijk met hetzelfde succes der vorige jaren ten bate van het %ind wordt ingezet, krijgt daardoor iets als van een symbool. Straks zwijgen al% bij afspraak alle tegen- stellingen, als heel Nederland weer een wordt in den vorm van een zijner ifleest nobele en bij uitstek nationale liefdesuitingen, die voor het kind. Dat degenen, die daarvoor al 14 jaren Jang hun beste krachten gaven, dit thans weer met dezelfde begeesterende edelmoedigheid doen. Dat zij, dien men de kinderzegels en brief- kaarten aanbiedt eens overwegen of er geen mogelijkheid bestaat bij de groeiende volks- ellende hun liefdadigheid te vergooten. Dat zij die tot dusverre achterbleven dit jaar eens naar vermogen bijdragen tot leni- ging van den nood in een zijner aangrijpendste vormen, die van het kind. Gebruikt tot 4 Januari a.s. voor het fran- keeren van uwe brieven of briefkaarten kin derzegels, die verkrijgbaar zijn aan de loketten der postkantoren, en schrijft uwe Nieuwjaars- wenschen op een prentbriefkaart voor het misdeelde kind, welke laatste u in de wacht- kamer van het postkantoor alhier kunt beko- men bij de dames die zich voor dit liefdewerk hebben beschikbaar gesteld. EEN VREEMDE VOGEL. Toen de heer C. K. te Domburg Zaterdag- middag langs het strand wandelde, werd zijn aandacht getrokken door een vreemden vogel, die langzaam de kust naderde en eindelijk, mede geholpen door den golfslag, op het strand terecht kwam. Daar eenmaal aangekomen, was de vogel vlug gevangen, omdat, naar later bleek, dit soort vogels niet van het land af kan opvliegen. De vogel was zeer vermoeid en ver- magerd. Hij geleek op een zwaan en had een zwarten kop en hals. Het dier is naar huis meegenomen en is thans nog in leven. Het bleek later een zwartnekzwaan (Cygnus nigricollis) te zijn. Deze komt hier nooit voor, terwijl ze ook in de dierentuinen weinig wordt aangetroffen. De vogel hoort thuis in de om- geving van de zuidspits van Amerika, het zui- den van Peru tot de Falkland-eilanden en de Oostkust van Santos (Brazilie). J3e vogel heeft dus wel een verre reis gemaakt. DE STOOMTRAM VERDWIJNT GEHEEL VAN WALCHEREN. Toen op 14 April 1906 te Domburg feest werd gevierd voor de opening van de stoom- tram naar die gemeente, zal wel niemand ge- dacht hebben dat reeds op 31 December 1937 de laatste stoomtram zou rijden en toch zal dit het geval zijn. Met ingang van 1 Januari zal ook de tram, die thans nog in de week iederen morgen de verbinding onderhoudt evenals de beide op Donderdag in bedrijf zijn- de trams ophouden te rijden. Vanaf 15 Januari a.s. zal begonnen worden de lijn Middelburg Domburg op te breken en de stoomtram be hoort dan op Walcheren tot het verleden. Zooals bekend exploiteert de N.V. Stoom tram Walcheren ook de autObuslijnen langs twee richtingen naar Domburg en die van Vlissingen naar Koudekerke. Zij zal daarmede doorgaan en heeft weder twee nieuwe bussen in bestelling. In plaats van de ochtendtram zal nu om kwart voor 7 een bus rijden van de Loskade via Koudekerke en Westkapelle naar Domburg en vandaar met de post weer langs den Noordweg naar Middelburg. Op Donder dag zal een bus om kwart voor drie over Kou dekerke naar Westkapelle worden ingelegd. In verband met een en ander moest tegen 1 Januari a.s. aan 9 man personeel ontslag worden aangezegd. Alg. vergadering Landjbouwvereen. Doelniatige Samenwerking. Zooals reeds in een der vorige nummers in het kort door ons is gemeld, hield de vorige week Dinsdag de Landbouwvereeniging Doel- matige Samenwerking alhier in de feestelijk versierde bovenizaal van het cafe van de wed. Nieuwelink haar 50e algemeene vergadering. Aanwezig waren 41 leden. Nadat de voorzitter, de heer J. D. Haak, de vergadering met een kort welkomstwoord had geopend, Werden de notulen der vorige verga dering voorgelezen en onveranderd vastge steld. Bij de stemming voor de vacante bestuurs- plaatsen wegens periodieke aftreding van de heeren J. D. Haak en D. J. Jansen, werden de- >zelfde heeren herkozen met resp. 35 en 34 steanmen, welke deze herbenoeming aanvaard- den en dank zegden voor het in hen gestelde vertrouwen. De aanbestedingen voor het jaar 1938 wer den als volgt vastgesteld: kalizout 40 pet. te leveren 1020 Jan., levering 20 Febr. 1 Maart van super 14 pet., super 19 pet., amm. super, chilisalpeter, kalkammonsalpeter, zw. ammoniak, Thomasslakken, kalksti'kstof en patentkali; levering 1—10 April super 19 pet., am. super, chilisalpeter, kalkammonsalpeter en zw. ammoniak. Hiema sprak de voorzitter, ter herdenking van het 50jarig bestaan der vereeniging, de volgende feestrede uit: Geachte Vergadering. iHeden den 14en Dec. 1937 hebben wij het groote voorrecht om onze 50e alg. vergadering te houden. Dit beteekent, dat de landbouw- vereeniging ,,Doelmatige Samenwerking te Hoek, opgericht tot aankoop van gewaarborg- de meststoffen, pootgoed, zaaizaad enz. thans 50 jaar bestaat. Tengevolge hiervan heeft het bestuur aanleiding gevonden om dezen dag niet stil'zwijgend te laten voorbijgaan. Allereerst willen we dan een terugblik wer- pen in het verleden. „In het'verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal", en zoo wil ik in de eerste plaats een oogenblik hen in stilte gedenken, die eens de oprichters zijn ge weest van deze zoo nuttige Vereeniging. maar die alien niet meer 'zijn; inzonderheid wijlen de heeren D. J. Dees en Jacs. Sicheele. Dat hun nagedachtenis bij ons alien in eere mag blijven voortleven. En thans wensch ik een terugblik te werpen naar de jaren, toen de voorziening van mest stoffen geschiedde, voordat de proefstations en de landlbouwvereenigingen opgericht wer den, tot den tijd, dat iedere gemeente zijn eigen vereeniging bezit. Voordat de proefsta tions opgericht waren, hadden de handelaars op 't gebied van meststoffen vrij spel; van controle en van onderzoek betreffende de ver- eischte pet. stikstof en phosphorzuur enz. was geen sprake. Wat geleverd werd. waardeloos Lof niet, werd betaald en gezaaid. Zoodoende was het niet te verwonderen, dat vele land- bouwers er van huiverden, een ruim gebruik te maken van de in aantocht zijnde nieuwe me- thodes, welke hun bedrijf intersiever moes- ten maken. De bezwaren, welke de landbou- wers hadden zouden echter spoedig worden weggenomen. In 1877 werd te Wageningen t eerste proefstation in Nederland opgericht^ weldra gevolgd door meerdere, zooals in 1890 te Groningen, Hoorn en Breda, welk laatste in 1893 weTd overgeplaatst naar Goes, terwijl in 1898 dat te Maastricht werd geopend. Deze inrichtingen kunnen door de landbouwers niet genoeg gewaardeerd wortden, daar het voor- deel, dat ze voor den landbouw hebben op- geleverd onberekenbaar is. Zij hebben den weg gebaand voor de oprichting van aankoop- vereenigingen van gewaarborgde meststoffen, waarvan als grondlegger kan worden genoemd wijlen den heer Vonsterman van Oyen te Aar- denburg, die daar de eerste vereeniging m Z.- Vlaanderen oprichtte in 1877, 5 jaar later ge volgd door die te Zaamslag, waarvan de meeste landbouwers uit deze omgevmg lid werden. Deze werd te groot en het afleveren van meststoffen leverde daardoor moeilijkheden op zoodat in Aug. 1887 een aantal landbou wers uit Hoek besloten zelf een vereeniging op te richten, waarop kort daarna ,,Doelmati ge Samenwerking tot stand kwam. Op de eerste vergadering waren 13 land bouwers tegenwoordig en werden gekozen als voorloopig bestuur, tot voorzitter Jacs. van Wijck, tot secretaris L. Kiel. Op de 2e verga dering welke op 19 Sept. gehouden werd, waren 16 landbouwers aanwezig en werd defi- nitief tot oprichting der vereeniging besloten. Als het meest geschikte werd het reglement der Aardenburgsche vereeniging aangenomen. Het eerste bestuur bestond uit de heeren Jan Dieleman Fz., voorzitter; Jac. van Wijck, on- der-voorzitter, Vital Cortvriendt, le pernmg- meester, M. de Feijter. 2e penningm., "L. Kiel le secretaris, Joz. de Jonge, 2e secretaris. Op voorstel van den le penningmeester ont- ving (de vereeniging den naam ,,DoeImatige Samenwerking", naar de meening van den spreker wel de mooiste denkbare naam, doch hij achtte het jammer en diep te betreuren dat die samenwerking, door de landbouwers in 't bijzonder en de landelijke bevolking in Ne derland in 't algemeen, zoo bitter weinig in toepassing wordt gebracht. Want indien wer- kelijk doelmatige samenwerking op het platte- land werd betracht. zou de toestand er zeker geheel anders uitzien. Thans zal ik u mede- deelen, wat in den loop der jaren door de ver eeniging tot stand werd gebrachtAangekocht werd 26.835.000 K.G. meststoffen, 122.000 K G. mais, 5000 K.G. veevoeder, 1210 K.G. zaailijn- zakd, 5000 K.G. klaverzaad, 72000 K.G. Friesch pootgoed, 3200 K.G. prikkeldraad en kram- men, alles te zamen een waarde vertegenwoor- digende van 2.789.380. In 1935 werd de goedkoopste super besteed voor 1,31, in 1917 de duurste super voor f 11,50, in 1934 de goedkoopste am. super voor f 2,64, in 1916 de duurste am. super voor f 22,40, in 1934 de goedkoopste chili voor /5,89, in 1918 de duurste chili voor f 36,75, in 1933 de goedkoopste zw. amm. voor f 3,79, in 1917 de duurste zw. amm. voor /45,60. Verder werden in den loop der jaren nog verschillende andere meststoffen door de ver eeniging aangekocht, maar die zijn door hun kleine hoeveelheden van ondergeschikt belang. Tot de eerst aangekochte meststoffen be- hoonde ook Peru-guano a 9,15 per 100 K.G., Thomasphosphaat en patentkali a f 6,20, kainiet a f 2,10, kalkmergel a f 1,30, Thomas slakken a 2,10 en kalizout a 5,10. De eerste akten der vereeniging werden door den heer P. van Vessem te Ter Neuzen, voor den prijs van f 3, zegel inbegrepen, ge- schreven. Gedurende de jaren, welke de ver eeniging bestaat, zijn op kunstmesthandelaren, welke niet aan de gestelde voorwaarden vol- deden, een bedrag van f 1447 aan boeten toe- gepast, hetgeen voldoende aantoont, het nut, zijn benoodigde meststoffen onder rijkscontrole aan te koopen. Thans zijn naar voren gebracht hetgeen door de vereeniging is tot stand ge bracht. De cijfers zeggen meer dan woorden en toonen genoegzaam aan, dat de vereeniging recht en raden van bestaan heaft. Als voorzitter der vereeniging fungeerden resp. de heeren: van 18871892 Jan Dieleman Fzn., van 18921894 Jac. van Wijck, van 1894 1899 Jan Dieleman Fzn., van 18991900 A. Wolfert, van 19001919 Jan Dieleman Jaczn., van 19191921 F. W. Dekker, van 1921 1922 Jan Dieleman Jaczn., en van 19221937 J. D. HaaJk. De le penningmeester was de heer V. Cort vriendt van 1887'1895, venvolgens trad als penningm. op de heer A. Wolfert van 1895 1898, waama in 1898 de heer J. J. van Doese- laar deze fumctie vervulde tot 1916. Kort na het aftreden van den heer van Doe- selaar werd besloten de financien der vereeni ging onder te brengen bij den Boerenleenbank te Ter Neuzen, hetwelk tot op heden nog het geval is. De eerste secretaris der vereeniging was de heer L. Kiel en vanaf het jaar 1887, het jaar der oprichting, tot 1921, dus gedurende 34 jaren, heeft hij het secretariaat waargeno- men, dat was tot zijn dood toe. Dat zijn na gedachtenis bij de vereeniging, wier belangen hij met zodveel jjvet toegewijd was, in eere moge blijven. Dat de vereeniging den over- ledene genegen was en zijn werk op prijs stelde heeft ze bewezen door den zoon in de plaats van den overleden vader te benoemen,,welke thans tot op heden die plaats op uitnemende wijze waameemt. Vermeldenswaard is nog, dat de heeren G. Dees, Joz. d.e Kralker en F. W. Dekker, meer dan 20 jaren onafgebroken bestuurslid zijn ge weest en wijlen den heer G. Dieleman 13 jaar. Een woord van dank en waardeering aan alle bovengenoemde heeren, die zich bereidwil- lig beschikbaar gesteld hebben, ten dienste van zulk een nuttige instelling op landbouw- gebied, is hier zeker wel op zijn plaats. Thans ben ik aan het eind gekomen van met nauwkeurigheid en ware liefde heeft be- hartigd. Maar ook bedankte in 1922 de voor zitter, de heer J. Dieleman Jacz., en ik geloof geachte heer Dieleman, dat ik namens de gan- sche vergadering spreek, dat ik u voor die 20 jaren die u als voorzitter hebt gewerkt in 't belang der vereeniging, u daarvoor hartelijk dank zeg, want er zijn wel eens menschen die zeggen, een bestuursfunctie is mooi, maar toch ook altijd niet, want als ik zoo de notu- lenboeken eens aandachtig napluis, dan moet men toch wel eens onwillekeurig denken, nou zoo mooi is het toch ook weer niet, want het gaat wel goed als alles goed verloopt, maar u als voorzitter, geachte heer Dieleman, hebt toch ook in de vereeniging rare tijden mede- gemaakt, al was het alleen maar het tijdperk 19141918 hier te noemen, en daarom nog- maals hartelijk dank voor al hetgeen u in 't belang der vereeniging hebt gedaan. Nu moest in die algemeene vergadering het bestuur weer aangevuld worden en werd tot voorzitter gekozen den heer J. D. Haak, en nu we toch aan het lof zwaaien zijn, geachte voorzitter, wil en mag ik ook u niet vergeten. want in de notulen der vereeniging heb ik ook al zien staan, de rechte man op de rechte plaats, maar daar moet men voorzichtig mede zijn, want hoe dikwijls is het niet, vandaag Hosanna en morgen kruisigt hem. Nu is het niet mijn bedoeling dat persoonlijk op u voor te hebben, geachte voorzitter, maar als ik mijn terugblik op die 15 jaren, 'die wij nu in het vereenigingsleven hier samen zitten, kan ik niet anders zeggen als dat het zeer aan- genaam aan doet, om met u als voorzitter hier te mogen samenwerken en daarom bedank ik ook u, geachte voorzitter, namens de ver eeniging, en ik spreek den wensch uit, dat het u gegeven moge wezen nog vele jaren deze functie te iblijven verVullen, in de beste ver- standhouding met het bestuur en de leden in het algemeen tot welzijn der vereeniging. Door het overlijden der secretaris, de heer L. Kiel, werd in diens plaats benoemd ondergeteekende en wel als secretaris-penningmeester buiten het bestuur. Ook de thans bestaande overige bestuursleden wensch ik nog vele jaren toe om de bestuurstafel hier goed bezet te houden, zooals het nu is, in de beste harmonie onder het bestuur en de vereeniging in het algemeen. Ook de z.g. oud-bestuursleden en alien die in het belang der vereeniging him krachten heb ben gewijd, hetzij korteren of langeren tjjd, dank ik voor het door hen gepresteerde werk. Ook de leden in 't algemeen dienen een woord van lof toegeizwaaid te worden, en toch wil ik niet te veel lof zwaaien, want als ik krjk op mijn functie, met het uitoefenen daarvan, moet ik toch ook wel eens onwillekeurig ge- voelig worden, want als de briefjes voor de op- gaaf van meststoffen gedrukt worden, staat er ook altijd op vermeld: datum van inleve- ring, maar geloof wel, dat dien datum door de leden wel eens gelezen wordt, als vallende tot some zelfs na de aanbestetding en dat Thans ben ik aan het emd gekomen van tot soms zelfs na de aanbesteding en dat mijn rede en ik druk de hartewensCh uit, dat j forengt nu bepaald altijd geen doelmatig n hAa+unr pn leden in de beste harmonie ver- .nv,1.,,,.1/J.mede mnnr ik zal hier maar en bestuur en leden in de beste harmonie ver der samen zullen mogen werken, tot groei en bloei der vereeniging en voordeel der leden in t algemeen, tot in lengte van dagen. Hiema trad als spreker op de secretaris der vereeniging, welke als volgt sprak: Geachte vergadering, mijnheer de voorzitter. Het is mij als tweede spreker niet zoo ge- makkelijk, want U, mijnheer de voorzitter, hebt al veel gras voor mijn voeten weg gemaaid; toch sluit ik mij aan bij uwe woorden, doch wensOh er nog enkele aan toe te voegen. Als men nagaat dat de vereeniging thans 50 jaren bestaat, geloof ik, dat we gerust kunnen zeg gen, ,,de oude vereeniging", zooals ze trouwens hier ook dikwijls in den volksmond wordt ge noemd, en dat niet ten onrechte, want als men de notulenboeken zoo eens napluist en we be- ginnen dan bij de oprichting, dan zien we, dat op de eerste vergadering 25 Aug. 1887 aan wezig waren 13 leden en zooals de vorige spr. reeds zeide, slechts 2 nog in leven, toch voel ik mij verplicht die heeren nog een dik com pliment te geven, want als men nagaat, dat het toentertij'd toch niet zoo gemakkelijk was om zelf een vereeniging op te richten, kan j men tot op heden nog overal aan merken, want hoeveel vereenigingen bestonden toen en hoeveel ervan kunnen terugzien op een 50jarig bestaan Hoe wijlen de heer V. Cortvriend aan ufford de bestuurstafel in de vergadering van 26 Sept 1887 het gedacht heeft gehad de vereeniging j den naam te geven van .Doelmatige Samen- j wefking" weet ik niet, maar dat weet ik wel, dat het woord ontizettend veel in zich herbergt, dat voor de maatschappij in 't algemeen en voor de vereeniging ook wel eens in 't bijzon- j der, verkeerd wordt Bekeken en begrepen en dat zulks de vereeniging ook moest ondervin- den, was als het ware door genoemden heer j Oortvriendt gezien, denk ik, want ziet, in j 1894, dus pas 7 jaar na de oprichting, meenden 4 bestuursleden te moeten bedanken, wat tot gevolg had, dat het geheele bestuur en bloc j samenwerken mede, maar ik zal hier maar mede ophouden, want anders wordt men mis schien te veel pessimistisch gestemd, daarom ga ik mijn betoog eindigen met de vereeniging nog het allerbeste toe te wenschen. Bij de rondvraag was er niemand, die wat in het midden te brengen had, zoodat de voorzitter de vtrgadering sloot met een harte- lijken dank, al was het alleen maar, omdat het hem als voorzitter zoo gemakkelijk wordt gemaakt. Trjdens het maal, dat hierop volgde, werden enkele toasten uitgebracht op de vereeniging en werd er nog gezellig nagepraat, waama al ien in goede stemming huiswaarts keerden. Naar wij vememen heeft (H. M. de Koningin door het schenken van een belangrijke gift blijk gegeven van Hare groote belangstelling in het 100-jarig jubileum van „de Doterij van Vrouwelijke Handwerken" in Februari a.s. Deze instelling, die gelden bijeen brengt voor armen van alle gezindten, houdt voor de 100- ste maal een loterij. Ditmaal zal de tentoon stelling van de prijzen en Van ter beschikking te stellen oude handwerken, plaats hebben in de woning van den Commissaris der Koningin, wiens echtgenoote, mevrouw Quarles van baronesse Miilert tot de Leemculle een der directrices van de loterij is. aftrad, maar op edn na weer alien werden herbenoemd en ootk in deze vergadering deed zich een merkwaardig besluit het licht aan- schouwen. Genoemde heer Cortvriend, die als pennmg- meester fungeerde, wilde dit nog wel blijven doen, maar buiten verantwoording voor de dubbeltjes en dan in 1911, na reeds enkele jaren gisting, had de naam der vereeniging een leelijken tijd mede te maken, men trachtte, om in bo'kstaal te spreken haar een knock-out toe te brengen, zoover kwam het wel niet, maar toch was het gevolg, een scheuring in het vereenigingsleven, waardoor onze zuster- vereeniging ,,Landbouwbelang werd opge richt, maar evenwel bleef het in onze vereeni ging doelmatig samenwerken. In 1922 overleed de secretaris, die, zooals al eerder gezegd, mede-oprichter was en tot zijn dcod toe de belangen der vereeniging steeds POLITIERECHTER TE MEDHEEBURG. In de zitting van 21 December werd de vol gende zaak behandeld: 1J. K., 35 j., arbeider te Axel, had zich te ver- antwoorden wegens wederspannigheid tegen de marechaussees te Axel op 6 Nov. 1.1. Eisch: 25 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak f 20 boete of 10 dagen hecht. HE ZAAK TEGEN NOTAKIS J. A. M. De rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van den 61jarigen gewezen notaris J. A. M., gedetineerd, die zich ter zake van verduistering van bedragen van 112.900, f 176.000 ,en 100.000 en ter zake van het gebruik maken van een valsche balans ffe verantwoorden heeft gehad. De rechtbank heeft in de twee eerste geval- len de verduistering, gepleegd als notaris be wezen geacht. Immers in die gevallen heeft verdachte de gelden aan hun bestemming ont- trokken en gedurende eenigen trjd onttrokken gehouden. Van zijn medewerking aan het opstellen van een valsche balans werd verdachte vrt)ge- sproken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6