ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twee uit een nest on^?e"S0lnt,.;n enkefe No. 9699 WOENSDAG 22||DECEMBER 1937 77e Jaargang Binnenland FeuiiSeton r TWEEDE BLAD 'SXTRa *«sr. en lnHch""a'^mber ,/m 4 J°»»orTdS kken NEUZENSCHE COURANT f-T.r. DE ABONNfi'S VAN HET GEKLLUSTREERD ZONDAGSBLAD die het blad per post ontvangen, worden ver zocht, hun abonnementsgeld vddr 1 Januari a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UTTGEEFSTER. H.H. KANTOORHOUDERS worden verzocht bet abonnementsgeld over bet 4e kwartaal 1937 van de Ter Neuzensche Oourant v6<5r 1 Januari a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonnd's op, dat wij bij terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van het blad zulien staken. DE UITGEEFSTER. BE ABONNfi'S, die voor 1938 vooruit wenscben te betalen wordt beleefd verzocht, het abonnementsgeld ad 5,60 vddr 1 Januari a.s. te willen voldoen. Onze Girorekening is no. 38150. ONZE ABONNCS IN HET BUITKM+VN'D worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld v66r 1 Januari a.s. in te zenden. Abonnementen voor het buitenland worden slecihts aangenomen bij vooruitbetaling. DE UITGEHFSTER. RETRIBUTIES INZAKE DE WAKEN WET. De gezamenlijke Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland hebben tot den Minis ter van Sociale Zaken een adres gericht over Retributies ingevolge de Warenwet inzake de keuringsdien3ten van waren. Aan dit adres is het volgende ontleend: Het K.B. van 26 Juni 1937 behelst, evenals de vroegere regeling, een schaal van retribu ties, gebaseerd op de rangschikking van de betrokken zaken, ingevolge artikel 19 der Handelsregisterwet. Dezen grondslag achten wij, principieel en door deszelfs gevolgen, volkomen onjuist. Het Handelsregister is een openbaar regis ter, beoogende het publiek in staat te stellen zich van rechts- en enkele feitelijke verhou- dingen van de ingeschreven zaken op de hoog- te te kunnen stellen Teneinde aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken, die met het be- heer van het Handelsregister zijn belast, de daartoe en ook voor haar overige taak ver- eischte middelen te verschaffen, brengt in- schrijving in dit register de verplichting tot betaling van een bijdrage mede. Deze bijdra- gen zrjn, teneinde tot op zekere hoogte met de draagkracht van de bedrijven rekening te hou- den, gedifferentieerd naar een in de Handels registerwet neergelegde schaal, welke uiter- aard ten nauwste verband houdt met den ove- rigen opzet van het Handelsregister. De heffing van het keuringsrecht blijft slechts een willekeurige en op principieel on- juisten grondslag geheven zakelijke belasting op het bedrijf. De contribuale groepen van be drijven zijn niet met name aangewezen, maar volstaan is met een zeer algemeen gehouden amsohrijVing als: „alle bedrijven, waarin eet- of drinkwaren in den zin van artikel 1 der Warenwet worden voortgebracht of verkocht", waarvan dan enkele categorieen worden uit- gezonderd. Door dit systeem wordt de kans vergroot, dat tal van bedrijven onder de hef fing worden gebracht, voor welker belasting- plicht -geen enkele redelijke grond aanwezig is. De even onjuiste als betreurenswaardige vastkoppeling van de onderhavige heffing aan een gegeven voor de interne organisatie van het Handelsregister immers het bedrag van het in de zaak gestoken kapitaal dient slechts voor den intemen dienst en is niet voor het publiek kenbaar brengt ook voor het beheer van dit openbaar register moeilijkheden mede door welke aan de volledigheld en betrouw- baarheid, zoowel als aan de populariteit van het Handelsregister afbreuk wordt gedaan. De regeling, neergelegd in het K. B. van 26 Juni 1937 dient daarom vervangen te worden door een voorziening, welke de retributies door ANNY VAN PANHUYS. 43) Vervolg. Maria keerde zich om en keek in de stille straat beneden. In haar was louter jubel omdat het nu vrede was pa zoo langen, boozen tijd. IZe vouwde de haniden en dacht er over, hoe gauw dit alles tot stand gekomen was, hoe onbegrrjpelijk snel Weer keerde zij zich om. De beide zusters lieten elkaar los en lachten daarbjj tegen elkaar. Het was alsof zij zonder te spreken vele vragen en antowoordien wisselden over dingen uit een ver verleden en die alleen aan hen beid-en bekend waren. Therese ging op de sofa zitten en trok Fran cisca naast zich. Maria kwam er bij, staan. Toen vertelde Therese van den brief, weLken zij dien ochtend ontvangep had en zij liet hem sien, daar zij hem in haar taschje bij zich had1 Maria schudlde het hoofd. ,JDat is het merkwaandigste wat ik ooit heb beleefd", zei ze met eerlijke verbazing. Ze trachtten alle drie te bederiken, wie toch wel dien brief geschrtven zou hebben en om welke reden. Ze hadden er echter geen vermoedlen van, wie het gedaan (had geen flauw ver- moeden. „Wat komt het er ook op aan, wie het ge- weest is1", zei Maria tenslotte met stralende oogen, ,,l.aat ,ons dankibaar zrjn omdat wij er gelukkig door werden." Maar niettegenstaande dit geizegde dactot zij er zelf toch telkens weer aan, wie het wel ge- voor de in aanmerking komende bedrijven be- paalt naar hun aard en omvang, in den zin van de Warenwet, derhalve voor zooveel van belang voor de toepassing van die wet, als- mede voor het bestaan en de werkzaamheden van de Keuringsdiensten van. Waren. Mocht het niet mogelijk blijken om los van de rangschikking der zaken voor heffing der Handelsregisterbrjdragen een bruikbare rege ling te vinden, dan dient het alsdan onuitvoer- baar gebleken stelsel der wet om het bedrijfs- leven op redelijke wijze te doen bijdragen in de kosten der Keuringsdiensten van Waren te worden losgelaten. NED. HERVORMDE RADIO-OMROEP. Zaterdag heeft in het Ned. Herv. Wijk- gebouw ,,Rehoboth" te Leiden, de tweede algemeene ledenvergadering van den Ned. Herv. Radio-omroep plaats gevonden. De voorzitter, Ds. A. J. van Rennes, Ned.- Herv. predikant te Strijen, opende de vergade- ring. Na alien welkom geh.eeten te hebben, aldus het verslag van de N. R. Crt.; deed de voorzitter in zijn openingsrede uitkomen, dat de jonge vereeniging ondanks de velerled be- strijding groeit en bloeit en kemgezond is. Vervolgens las de secretaris, de heer A. Bouman te Leiden, de notulen der oprichtings- vergadering, gehouden op 6 November j.l„ voor, die goedgekeurd werden. De voorzitter deed daarna mededeeling, dat de navolgende personen hun benoeming tot lid van het hoofdbestuur inmiddels hebben aange nomen: A. Bouman te Leiden (secretaris); Ds. Job. W. Groot Enzerink te Leiden (2e voor zitter) Dr. W. Jansen te Goes (penningmees- ter)Mr. J. J. J. van Kluyve te Meppel; Ds. D. Louwerse te Wissenkerke; P. van Ooyen te Middelburg (2e penningmeefter)Ds. A. J. van Rennes te Strijen (voorzitter)F. J. G. Sohouten te Amstelveen (2e secretaris); Aug. C. v. d. Walle te Haarlem; Drs. J. v. d. Warf te Groningen (assensor); Ds. G. van Yperen te Waterlandkerkje (assensor); en toegetre- den zijn als lid van de commissie van advies de heeren Mr. T. H. v. d. Brink te Wolvega; Mr. G. van Klaveren in Den Haag; Mr. F. W. Pabius te Alimelo; Ds. C. A. Lingtaeek te Voorthuizen; Dr. A. R. Rutgers te Rotterdam en H. M. Vlug, architect te Breukelen. Hiema werden de door de Commissie van redactie herziene statuten behandeld alsmede het huishoudelijk reglement, die goedgekeurd werden. Met leedw.ezen werd kennis genomen van de mededeeling van den voorzitter van het Centraal bureau voor den omroep, de organi satie van de A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V., V.A.R.A., bericht is ingekomen, dat het niet genegen is, zonder opgaaf -van reden, mede- werking aan den Ned. Herv. Radio Omroep te verleenen dat deze laatste de binnen- en bui- tenlandsche radioprogramma's in haar blad mag opnemen. Deze houding typeert de onvrijheid in ons land op radiogebied wel sterk, was de meening der -^ergadering. Bij de rondvraag, waaraan versctoillende af- gevaardigden uit alle deelen des lands deel- namen, kwam tot udtdrukking naast veel dat blij. stemt, de dikwijls verbijsterende manier van bestrijding, zelfs soms van de zijde der eigen predikanten. Zoo wordt o.a. vermeld dat Ds. De Voogd in de Delftsche Kerkbode schrijft„laten wij met die gekheid niet be- ginnen"; verder heeft men met droefenis ken nis genomen van de wijze waarop Ds. D. A. v. d. Bosch in Den Haag de vereeniging be- strijdt. Eenstemmig zegt men niet te besef- fen hoe hervormde predikanten dit streven kunnen bemoeilijken. Na een geanimeerde discussie werd de ver- gadering op v'erzoek van den voorzitter, door Ds. Joh. W. Groot Enzerink, van Leiden, ge- sloten. VARA-UITZENDING AFAJEBROKEN De Algemeen programma-commissie deelt naar aanleiding van de afbreking van het Vara-programma van Maandagavond o.m. het volgende mede; Tegen uitzending van eenige woorden van een der liedjes had de algemeen-programma- commissie bezwaar gemaakt, daar deze als reclame voor bepaalde producten opgevat zou- den kunnen worden. De bedoeling van de Vara nu was, een der verboden woorden ,,uit te faden", om daarna weest zou zijn en waarom die brief zou zijn geschreven. Therese stond op en liep door de kamer, nu eens stil staande voor het eene meubelstuk, dan weer voor het andere. „Ik -dacht haast, dat ik ,weer in het huisje van conducteur Falk was", zei ze geroerd en streelde daarbij de oude commode. Ze lachte tegen Francisca. ,,We moeten samen eens naar Hainstadt sporen en al onze jeugdiherinnerin- gen eens ophalen. Dat zal heerlrjik zijn, niet, Francisca?" Ze werd zeer ernstig. „We gaan dan ook naar het kerkhof om onze ouders te zeggen, dat wij weer -goed met elkaar zijn en weer bij elkaar hooren." Francisca knikte met instemming en over haar moede trtkken lag een glans van jeugd, die de woorden van Therese er op getooverd hadden. „Ja, we zulien samen naar huis gaan, Trees", antwoordde zij -en met peinzende oogen staarde -zij in het 'verleden Op den avond van denzelfden dag, waarop de beide zusters zich met elkaar verzoend hadden, haalde Maria met de auto haar moe- der en zuster af, daar men den avond samen wilde doorbrenigen. Robert Normann ontving zijn sdhoomzuster met bijiz-ondere vrienldelijkheid. Maar ook hij schrok, toen hij zaig, hoe moede en vervallen Francisca er uit zag. Als een door den zwaren levenslast veel te vroeg verouderde vrouw zat zij in haar eenvou'dige zwart fluweelen japon naast de zoo gedistinigeerd en geheel als een dame gekleede Therese. Francisca liet haar blikken door de voomaam gemeulbelde, gezel- lige kamer, waar men zat, rondgaan. ,,Ncoit zou ik hebben ge-loofd-, ('at* een meisje uit Hainstadt zoo zou kunnen wonen," zei ze zachtjes -op bewonderenden toon tegen Therese, „maar het past bij jou en Maria en ook bij Barbara. Ik ben voor zooiets uit te knoestig hout gesneden." de cou-pletten van het betrokken liedje zoo om te wisselen, dat de v rdere woorden, tegen uit zending waarvan bezwaar was gemaakt, zon der afbreuk te doen aan het geheel, zouden kunnen vervallen. Hierdoor werd bij den radio-omroep-controleur de indruk gewekt als zou van den uitgezonden tekst afgeweken worden, terwrjl bovendien door een fout van den Vara-technicus de beoogde „uitfading" niet plaats vond. (Dit was voor den betrokken radio-omroep- controleur aanleiding de uitzending te ver- breken. Door een samenloop van omstandigheden duurde het geruimen tijd, voordat de uitzen ding hervat kon worden. Omtrent de vraag, of in dit geval de ver- hreking van de uitzending gerechtvaardigd was, wordt een onderzoek ingesteld. Naar de voorhanden gegevens was zulks naar alle waarschijnlijkheid niet het geval. Uiteraard zal te dezen eerst het volledig rapport van den betrokken radio-omroep-controleur afge- wacht dienen te worden. DE WIEG VOOR DE ORANJETELG. Begin November is aan het vereenigd depot te Baam van ,,Arheid Adelt"-,,Tesselschade" de vereerende opdracht ten deel gevallen om de wieg voor den met zooveel vneugde tege- moetgeziene Oranje-telg gereed te maken. (De wieg is geheel in ivoorkleur gehouden. De fraaie oorspronkettj-ke kant van Louis XVI" stijl met Oranje-appel er in verwerkt, is weer gebracht over satijn en tule. Het geheel is een waar kunststukje geworden. De wieg is eenige dagen geleden "aan het Paleis Soest- dijk afgeleverd. SPERREGEXJNG AF(xEKONDIGfD VOOR HET BROODVEHKOOPERSBEDRIJF. De Staatscourant bevat het besluit van den Minister van Economische Zaken, waarbij het v-erboden is een inrichting, waarin het brood- verkoopersbedrijf al dan met uitsluitend zal worden uitgeoefend, voor zoo ver de uitoefe- ning betreft, te vestigeh zonder .vergunning van den Minister. -Onder de uitoefening van het hroodverkoo- persbedrijf wordt voor de tot-passing van deze beschikking verstaan het iri* voorraad hebben anders dan voor eigen gebruik, of het aan het pu-bliek verkoopen van brood, anders dan uit eigen bakkerij afkomstig, met uitzondering van het in voorraad hebben of het aan het publiek verkoopen van brood, uitsluitend dan wel in hoofdzaak bestemd voor het verbruik ter plaatse. DE AANSTAANDE BLIJDE GEBEURTENIS. Alle modeme psychologen zijn het er over eens, dat de indrukken, die het kind in zijn eerste levensjaren krijgi, van groote beteeke- nis zijn voor het' geheele leven. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft op grond hiervan in de laatste jaren een hoekje uitgegeven, geschre- ven door mevrouwi J. Riemens-Reurslag, dat tot titel heeft „Tot geluk geboren" en dat de opvoeding van het: kind van de geboorte tot zijn 6e levensjaar behandelh- Dit boekje, dat in den boekhandel0,60 kost, zal gratis in elk benoodigd getal ter be schikking worden gesteld van alle comite's, welke bij de a.s. bitjde getoeurtenis luiarman- den zulien uitreitoen, om deze aan die luier- manden toe te voegen. De comity's kunnen zich hie-rvoor wenden tot den algemeenen secretaris der Maatschap- pij den heer J. Hovens Greve, Centraal Sta tion, kamer 56, Amsterdam. MR. G. VISSERING, OUD-PRESIDENT VAN DE NED. BANK OVERLEDEN. Zondagmorgen oni halfnegen is te zijnen huize te Bloemendaal na een ziekte van enkele wcken op 72-jarigen leeftijd overleden Mr. G. Vissering, oud-president van de Nederlandsche Bank. EEN VOORONTWERP-KINDERBIJ SLAG De Regeeringspersdienst meldt: Het in de Troonrede aangekondigde wets- ontwerp in zake de toekenning van kinderbij- slag is thans door den Minister van Sociale Zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid aan- hangig gemaakt. Men at Samen en toen Therese merkte, dat de aanwezigheid van het tafeldienende meisje Francisca min of xneer verlegen maakte, stuurde zij haar weg en hleef men ondfcr el kaar. Daarop werd de bleSke vrouw spraak- zamer en haal'de herinneringen uit den lang- vertvlogen kindertijd op1 -tenwjj l haar wangen kleur kregen. Maria ging tenslotte aan de piano zitten en zong- mgt haar diepe, warme altst-em een lied. De stem klonk ontroerend en de woorden grepen de luisterenden in het hart. Uit mijn verre jeugd, uit mijn verre jeugd, Zingt een lied nog in mij na, Ach, waar bleef de vreugd, aeh waar [bleef de vreugd Die ik eens bezat. Mevrouw Normann veegde zich met de vin gertoppen zachtjes en onopgemerkt de wim pers droog. Door het lied stegen voor haar beelden uit een ver, lang vergeten verleden op die een onbestem'd veriangen o-priepen. Rrjik en defti'g was zij geworden, maar diep in haar hart was zij toch altijld noig een beetje het meisje van Hainstadt gebleven. Ze had dat zelf misschien nooit geweten voor dezen dag en dit uur. Maria zong juist het slot van het lied. Liefe- lijk-treurig ruisehten de woorden: ..Geen zwaluw brengt, geen zwaluw brengt U terug, wat g(tj beweent. Maar de zwaluw roept, de zwaluw roept In het dorp juist als voorheen." Herman Stinner wei'd aangediend en zijn komst verhrak de eenigsizins zwaanmoedige steimmiTi'g, die als een lichte nevel over het kleine gezelschap hing. Robert Normann was hem in de -gang tegemoet gegaan en had hem met em paar woorden uitigelegd wat er ge- beurd was. De fab-rikant gaf Francisca Kai ser en Barbara de hand. Hoe verheugd was AFSCHAFT1NG BODEKOSTEN VOOR TEiLEGRAMMEN EN OPHEFFING LOCAAL TEUEGR.AMTARIEF. Met ingang van 1 Januari 1938 zulien de bodekosten, vallende op da bezorging van telegrammen in Nederland buiten den koste- loozen bestelkrdng der telegraafkantoren en -stations, bij wijze van proef, geheel voor rrjks- rakening worden genomen. Eveneens is dit het geval met de extra- kosten voor bezorging van een telefoonoproep- bericht buiten den kosteloozen bestelkring. Met ingang van denzelfden datum zal even eens bij wijze van proef het verlaagde tarief voor locaaltelegrammen worden afgeschaft. Voor deze telegrammen wordt alsdan derhalve het gewone tarief voor een binnenlandsdh tele gram berekend. VACANT-IE OP DE SCHOLEN BIJ DE BLIJDE GEBEURTENIS. De Minister van Qnderwijs heeft aan de directeuren van de rijks hoogere burgerscholen en de rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen en de hoofden der rijks leer- scholen en rijks lagere scholen de volgende mededeeling gezonden: Ik heb de ear u te verzoeken om, zoodra de verwachte gelukkige geboorte van een koninklij'ken Prins of Koninklijke Prinses be- kend zal zijn, de nationale vlag van het school- gebouw uit te hangen en die ook den daarop volgende dag te laten hangen. Voor zooiveel de navolgende regeling niet wegens de Kerstvacantie overbodig is, gelieve u het volgende in acht te nemen: Is de geboorte op een schooldag vddr den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij den vorigen dag plaats gehad, dan wordt dien schooldag (den national en feestdag) vacantie gegeven. Is de geboorte op den schooldag vddr den aanvang van den schooltijd bekend en heeft zij denzelfden dag plaats gehadi, dan wordt dien dag en volgenden schooldag (den natio- nalen feestdag) vacantie gegeven. Wordt de geboorte op een schooldag tijdens den schooltijd bekend, dan wordt voor het verdere van dien dag en ook den daarop vol genden schooldag (den nationalen feestdag) vacantie gegeven. EVENREDIGE VRACHTVERDEELING IN DE BINNENSCHEEPVAART. Bij da Tweeda Kamer is ingediend een wets- ontwerp tot wijziging van de wet van 5 Mei 1933 houdende trjdelij-ke maatregelen ter be- vordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtVerdeeling in de binnenscheepvuart. to de memorie van toelichting zegt de Minister, dat artikel 13 van de wet op de zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling voorschrijft, dat v66r 1 Januari 1938 aan de Staten-Generaal een voorstel van wet zal wor den gedaan, waarbij intrekking van deze wet, zoomede de overgang tot den normalen toe- stand, zal worden geregeld. Bij deze aan de Crisispachtwet ontleende bepaling is men destijds blijkbaar uitgegaan (van de gedachte, dat de buitengewone omstan digheden, die aanleiding gaven tot het indie- nen van het wetsontwerp v66r of op 1 Januari 1938, zouden hebben opgehouden te bestaan, althans dermate in krac'ht zouden zijn vermin- derd, dat een overgang naar den normalen toe- stand waarbij men afschaffing van de even redige vrachtverdeeling zonder meer op het oog had kon worden voorber.eid. 'Dit uitgangspunt is- door den gang van zaken niet houdbaar gebleken. De toestand van de binnenscheepvaaft is -nog niet b-eiv-re- digend geworden. In verband hiermede en tevens met den steeds dringender wordenden eisch van een algemeene vervoerscoordinatie kan thans met de intrekking van voomoemde wet niet gepaard gaan een regeling tot over- gang naar den .normalen toestand" in den zin van vrij vervoer, maar zal de overgang geregeld worden naar den toestand van ver- voersic oordinatie Een desbetreffend v\%tsontwerp, waarbij tevens er naar gestreefd is om aan de bezwa- ren tegen de huidige negeling zooveel moge lijk tegemoet te komen, is in vergeVorderden staat van voorbereiding. Daar echter de in- diening niet vddr 1 Januari a.s. kan geschie- den, strekt het bijgaand wets-voorstel tot ver- lenging van den in artikel 13 van de wet van 5 Mei 1933 gestelden termijn tot 1 Juli 1938 hij, dat de wensch van Maria zoo spoedig in vervulling was gegaan. Therese lachte Sti-nner vriendelijlk toe en zei, iziioh naar Fr,ancisca keerend: ,,Waar hij bij is, kunnen wij praten alsof wij onder elkaar zijn." Zij en haar man wisten nu van Maria, hoe deze zich, toen het ont- slagen dienstmeisje haar zoo ruw had gezegd, dat zij eigenlijk heelemaal niet in het huis hoorde, in haar izieleamgst tot Herman Stinner had gewend. Maria wierp de vraag op, wie toch den merkwaardigen anoniemen brief zou hebben ges-chreven. ,,Als ik wist wie dat gedaan had, zou ik naar hem toegaan om hem te bedahken -al woonde hij ilk weet niet hoe ver weg." Barbara lachte. ,,Ik geloof, dat die brief door een vrouw gesch-reven is." Maria keek op. Zou Barbara misschien zelf dien brief ges-chreven hebben Dat hij getypt was, sdh-een een aanwijzin'g daarvoor. Barbara beantwoohdde Maria's vragenden blik met een langzaam hoofdschudden. ,,Ik ben het niet geweest, zusje, wie weet wien de hemel als bemiddelaar heeft doen op- treden." Herman Stinner zei, dat het er toch niets toe deed, wie nu eigenlijk dien brief ges-chre ven had. Het belanigrijkste was toch, dat hij effect had gehad. Barbara ging naast hem zitten en dankte hem hartelijk voor de goede positie, die hij haar v: rsdraft toad. Hij wees haar -dankbetui- gingen minzaam af. „Ik deed tocto niets bij'zonders." Juist wel," protesteerde Barbara, ,,de oude prcfessflr is al® een vader voor mij. Dikwijls mag ik kleine ©pstellen uit zijn werik samen- stvllen en het honorarium daarvoor staat hij altijd aan mij af. Hij wil heelemaal niet, dat ik hem ve-rlaat wanneer ik trouw, en is daar erg opgewonden over zoo heeft hij zich aan mij gewend." 1ST. EN ,/m 6 Ja ni>Qri 35 en tevens tot het doen vervallen van den eisch, dat bij de intrekking dier wet de overgang geregeld wordt naar den normalen toestand. DE TWEE TON-ACTIE VOOR HET KIND. De centrale commissie voor den verkoop der weldadigheidspostzegel in Nederland deelt ons mede, dat op de puzzle voor het misdeelde kind, welke omstreeks 11 December in zeer vele dagbladen en periodieken is verschenen, reeds vele oplossingen zijn binnengekomen. In verband met terzake gestelde vragen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat het geoor- loofd is, meer dan ,een oplossing in te Zenden: elke oplossing, op een briefkaart geschrevem moet voorzien zijn van twee kinderpostzegels van 5 cent (kostprijs 8 cent per stuk). De termijn van inzending blijft bestaan tot 25 December, deze wordt niet verlengd. De commissie verwacht, dat iedereen zal willen helpen om een opbrengst van twee ton voor de misdeelde jeugd te krijgen en dat men daartoe kinderzegels zal koopen. Inzendingen aan het adres: Nicalaistraat 17, Den Haag. De prijzen zulien v66r 31 dezer worden ver- zonden, de toewijzing geschiedt ten overstaan van den notaris mr. S. K. D. M. van Lier te 's-Gravenhage. MR. A. A. VAN RHIJN OVER DE LANDBOUWCRISISFOLITIEK. In de ve rgad ering der christelrjk-historische Kamervereeniging Dordrecht welke Zaterdag te Rotterdam werd gehouden, heeft mr. dr. A. A. van Rhijn te 's-Gravenhage een rede gehouden over de landbouwcrisispolitiek. iSpreker begon met de bewering te weer- leggen, dat de landbouwcrisispolitiek systeem- loos is. De landbouwcrisispolitiek aldus spr., is opgebouwd op drie beginselen, inperking van productie van artikelen, waarvan voor het binnenland teveel is en die dus moeten worden geexporteerd (veehouderij), uitbrei- ding van de productie van artikelen, waarvan voor het binnenlamd te weinig is en die dus moeten worden geimporteerd (granen) en financieele steun, welke als overgangsmaat- regel noodzakelijk is, zoolang vraag en aan- bod nog niet zoodanig in evenwicht zijn, dat een zeer matig gestelde richtprrjs is bereikt. De bezwaren van de landbouwcrisispolitiek ziet spr. vooral in de te groot-e vrijheidsbeper- king en den te ambtelrjken opzet; deze bezwa ren zijn niet geheel te ondervangen; controie door de overheid op de uitgaven voor steun is uiteraard noodig. Ter verzachting van de hier genoemde bezwaren streeft de minister van oeconomische zaken er thans naar om de maatregelen meer door belanghebbenden te doen uitvoeren. Ten aanzien van de consump- tiemelkregeling is voor een groot deel des Herman Stinner moest lachem. ,,-Nu, blijf dan ook na je bruiloft nog een trjdje zijn assist nte." Barbara meende: ,,Maar dat gaat toch niet, Stefan blijft im mers voorloopig in Stettin, niet?" -Hij glhniachte. ..Eigenlijk zou dat wel moeten. Maar nu alle familievraagstukken zoo goed tot oplos sing zijn gekomen, denk ik dat mijnheer von Hornstein wel weer gauw in zijn oude positie t-erug zal zijn." Hij keek scherp naar Maria, want opeens dacht hij, dat zij den joragen inigenieur toch wel een weinig had liefgehad. Barbara kon geen woorden vinden om uitinig te geven aan haar vr-eugde over deze gelutekige mogelijkh-eid. ,,Wat heerlijk zou het zijn als Stefan werkelijk terug kwam," zei ze heel langzaam, als wilde zij elke lettefgreep ten voile genieten. Ma-ria lachte. ,,Wat zal hij een gezieiht zetten wanneer ik hem als zijn aanstaand schoonzusje tegemoet treed!" -Zrj liet de vingers -over de toetsen glifden en na een kort, levendig voorspel zette zrj opeens in: .JOaar was eens een ridder, Die minde twee blonde meisjes...P.." Haiman Stinner moest lachen een weer- zien met Stefan von Hornstein bield niet het minste gevaar in voor Maria. Terwijl Maria verder zong, fluisterde hij Barbara zachtjes in, dat haar verloofde binnen veertien dagen weer in Frankfort zou zijn. Barbara schoot het bloed naar het hoofd en haar .oogen st-raal'den van geluk. Zrj dacht aan Stefan, zond hem in gedachten duiizend lieve groeten -en lachte can het igrappige liedje. dat Maria zong. (Slot volgt.l

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5