3 TER NEUZEN, 20 DECEMBER 1937. GEEN AUTODIENST TUSSCHEN GOES EN HOEDEKENSKERKE. BINNENLANDSCHE P A K K t/m E N E T T 3 KG VOORDEELIGST MET DE POST TOT 1 KG-20 CENT TOT 2 KG-25 CENT TOT 3 KG - 30 CENT SAS VAN GENT. WESTDORPE. RECHTSZAKEN. Ingez. Med. richt, dat het schip zonder voorafgaande waar- schuwing wer*d gebombardeerd door Japan sche vliegtuigen. De eerste bom viel om acht .minuten over ihalf 2, hij brak den mast en ver- nlelde het radiostation. Terwijl de booten heen en weer voeren tus- schen den oever en het gehavende schip, keer- den de Japansche vliegtuigen terug en vuur- den hun imitrailleurs op de booten af. Vijf man- werden hierdoor gewond. Toen de kanonneer- boot verlaten was, naderde een Japansch schip en vuurde zes schoten op het verlaten vaartuig af. Toen zij merkten, dat het vuur niet werd beantwoord, begaven enkele Japan sche matrozen zich aan boord van de ,,Panay". diet schip zonk te 3.54 uur. Het bombardefment gefilmd. Het Amerikaansche vlaggeschip .Augusta" is uit Sjanghai naar Manilla vertrokken. Het onderzoek inzake het „Panay"-incident zal, voor izoover het het verhooren van getuigen betreft, die bij de marine dienen, onderweg naar Manilla worden voortgezet. Aan boord van de ,,Panay" was een opera- teur van de Universal News Reel Company, die het bombardement gefilmd heeft, totdat de golven over het dek van de kanonneerboot sloegen. Deze film zal ter beschikking van Roosevelt en van het ministerie van buitenlandsche zaken worden gesteld. EEN ZAKENMAN MOET DE KRANT LEZEN. Het Berlijnsdhe hooggerechtshof heeft be.- paald, dat het de plicht van iederen zakemman is, regelmatig de krant te lezien. Deze uitspraak was het gevolg van een aan- klacht door een firma tegen haar chef inge- diend, omdat hij geld van de zaak had ge- bruikt om het abonnement op zijn krant te be- talen. De chef werd vrijgesproken, omdat het hof van oordeel was, dat het in het belang van de firma was, dat haar chef een krant las. De meest betrouwbare neutrale gegevens spreken van 440.000 dooden en gewonden, uit- sluitend mihtairen, in geheel China. Hiervan zouden 360.000 Chineezen zijn. Het grootst zijn de verliezen bij Sjanghai geweest. Uit den aaid der zaak is het veel moeilijker, het aantal slachtoffers onder de burgerbevol- king te schatten, doch een totaal van honderd- duizend wordt waanschijnlijk geacht. De buitenlandsche autoriteiten hebben ge- constateerd, dat er op het oogenblik geen hongersnood door natuurlijke oorzaken heerscht, behalve in het Westen van Honau. Dit jaar echter, dat voortreffelijke oogstvoor- uitizichten bood, zijn duiizenden boeren door den oorlog van het land gejaagd, -zoodat ook hierdoor schatten voor China verloren zijn gegaan. HOE DE ,rPANAY" ONDKRGING. De United Press-correspondent Weldon James, toevond zich op het oogenblik, dat de aanval op de Amerikaansche schtpen zich af- speelde, op de „Panay" en besc'hrijft het bom bardement door negen Japansche bommen- werpers uitgevoerd, gevolgd door een beschie- ting met machinegeweren. Hij legt er den na- druk op, dat dit wel het ergste is wat hij heeft medegemaakt. Alles was rustig toen plotseling de kreet vliegtuigen in het zicht" werd vernomen. OnmiddeUijk daama hoorde met een onheil- spellend gefluit en vielen verschillende bom- men. De Panay" werd niet alleen boven de waterlijn getroffen, maar ook de brug, even- als die van de in de nabijheid zijnde schepen van de Standard Oil, werd getroffen. Gewel- dige ontploffingen volgden, het leek of de we- reld verging. Wij zagen hoe de commandant Hughes weggeslingerd werd en behalve een beenbreuk nog andere wonden opliep. Ook de lewartiermeester Dang had een diepe snijwond aan de kin, weer anderen hadden verwondm- £■©11 aan dsn arm. Maar het wreedste en onvergeeflijkste van het heele incident was, dat de Japansche vlieg tuigen hun machinegeweren op de o^en booten richtten, waarin de gewonden aan land werden gebracht. Verschillende gewonden werden daardoof nogmaals gewond, de boot werd lek geschoten tn met de helmen moest met water gehooSd worden. War en wij voorheen bevreesd geweest toen de Japansche bommenwerpers naar beneden token om de machinegeweren op de Panay" te richten, thans sloeg onze vrees in afschuw over, want wij beseften plotseling, dat hit Amerikaansche oorlogsschip wel de- gelijk het directe doelwit der Japansche bom menwerpers was. Direct snelde de kwartiermeester. gevolgd door de matrozen, naar de wacht der machme- geweren. Qndertusscben werd het schieten bombardeeren wel 25 minuten achtereen voortgezet, waarbij minstens 20 tom'M wer den geworpen. Bij, elke explosie fchudde het ten weren, wat voor den dictator gevaar op- leveren kan. Men kent de SB. en de S.W. for- matie in Duitschland. Ook in Nederland was voor de N.S.B. een knokploeg nocdig. Bekend is ook geworden het zweepje van Mussert. Het program van die N.S.B. in Nederland is geen eigen oorspronkelijk program. Spr. las eenige artikelen van het beginselprogram der N.S.B. en vergeljjk daarmede de Duitsche ar tikelen van het program der Duitsche natio- naal-socialisten. Volledig een copie, al was het dan ook slecht vertaald Duitsch. Reusachtige sommen heeft de N.S.B. in Nederland ont- vangen, de oorsprong van de meeste geldmid- delen ligt in het duister, al schijnt menige weg van herkoms-t over de Oostelijke grenzen te wijzen. Het nationaal-socialisme is niet Neder- landsch en zal het nooit woorden. Na in het kort nog eens het minderwaardige optreden van N.S.B.-leden in puhiieke licha- men geschetst te hebben, eindigde spreker met een vurige peroratie, waarhij hij de aanweizi- gen opwekte met de beste Nederlanders krach- tig te verdedigen de aloude vrijheden van het Nederlandsche vollk, om pal te staan voor de edelste tradities uit onze schoone historie. Al deed het hem als lifberaal genoegen, dat de liberale mr. Wendelaar als eerste krachtig was opgetreden tegen het gedoe van de twee N.S.B. kamerleden, deze oproep richtte hij tot alle partijen in Nederland, die zich stellen tegenover elke soort van dictatuur. Een krachtig applaus klonk op na de diepe aandacht, waarmede de spreker gevolgd was. De voorzitter, de heer L. J. Geelhoedt, bracht den spreker hartelijk dank en wekte de aanwezigen op, ook de volgende cursusavonden niet te verzuimen. Dan worden de theorieen der verschillende partijen, tot nog toe behan- deld, getoetst aan de practijk. De komende lelzlngen zullen om die reden dubbel belang- wekkend zijn. Hiermede werd de drukbezochte bijeenkomst gesloten. schip geweldig en weldra waren alle hands aan het dek De luiteaant, die commandant Hughes vsrving, werd zelf tweamaal gewond en was niet meer in staat te spreken, zoodat hij zijn orders schriftelijk moest uitdee-len. Een van de moedigste der bemanning was Mahlmami, „de Zwee'd". Hij was juist bezig zich te b^® verscheen in zijn zwempak op het dek om direct het machniegeweer te bedienen en de muni tie op (hot dek te brengen. Toen er een kalmte in het gevecht aanhrak haastten wij ons in een kleine boot naar den iwal, waar wij verspreid het zrnken van d Pen ay" gadesloegen. Plotseling kwamen e twee motorbooten met Japansche soldaten, die naast de „Panay" stilhielden. Toen echter deze motorbooten hun machinegeweren op ons richtten waren wij er geheel van OTertuigd, dat de Japanners het op Wii verspreidden ons zoo goed mo0elrj wij ons weer durfden te vertoonen konden wij zien hoe de „Panay" naar stuuiboord over- helde en zonk onder het gedreun van verschil lende explosies die zich daarbij voordeden. De hrjz. correspondent van de Times te Nan king Mac Donald, is eveneens ooggrtm g ge weest van het incident van de Panay Hij be WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden, de heer P. F. Lemsen te Hontenisse. ONDERHOUD RIJKSWATERLEIDINGEN. Op Woensdag 19 Januari a.s. des voormid- dags 11 uur, zal aan het gebouw van het pro- vinciaal bestuur te Middellburg worden aan- besteed: het onderhouden van de rijkswater- leidingen bewesten en beoosten het kanaal van Ter Neuzen, gedurende de jaren 1938, 1939 en 1940, in twee perceelen en in massa. (Raming perceel I 4200, perceel n f 3500, beide per jaar) Bij Kon. besluit is een beschikking gegeven op de beroepen, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, tegen de beschikking van Gedep. Staten van Zee- land, waarbij aan J. van Fraassen, te Goes vergunning is verleend tot bet in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst tusschen Goes en Hoedekenskerke (steiger) en waarbij afwijzend is beschikt op een overeen- komstige aanvraag van J. Hendrikse. Met vemietiging van het besluit van Ged. Staten van Zeeland, voorzoover daarbij aan J. van Fraassen te Goes, op zijn daartoe strek- kende aanvrage vergunning is verleend voor een dagelijkschen dienst van Goes over's Gra- venpolder naar Hoedekenskerke (steiger), is op deze aanvrage alsnog afwijzend beschikt. Het beroep van J. Hendrikse is ongegrond verklaard. CURSUSAVOND. De cursusavonden namens de liberale kies- vereeniging ,,De Vrgheid" te Ter Neuzen mogen zich in een gmeiende belangstelling verheugen. Woensdag 15 December behandelde de heer Groenewout: ,,De modeme dictatuurstroomin- gen in Europa en in het bijzonder in Nederland". Spreker ibegon met zijn verontwaardiging uit te spreken over de houding van twee Kamerleden van de NjSjB. in de Tweede Kamer. Wat zich zoo kortelings daar heeft afgespeeld, is in strijd met de mooie historie en traditie van ons land, dat van oud^her een veilig toevluchtsoord was -voor vervolgden van iedere gezindte. Wat die twee leden Dmsdag in de Tweede Kamer dorsten te zeggen, moet door ieder goed Nederlander als een blaam voor ons land worden beschouwd. De dictatuur (de machtsuitoefening, onbe- perkt, door 6en persoon) heeft zich in de ver- loopen eeuwen in verschillende landen voorge- daan. De machtsmiddelen waren steeds ge- welddadige onderdmkking van iedere meening en uiting van andersdenkenden. Een korte ron'dreis door Europa makende, zien we in verschillende landen weer de dicta tuur het hoofd opsteken. Rusland, Duitschland en Italie zijn dicta- tuurstaten. FAn man heeft de macht in han- den en houdt die door toepassing van geweld en onderdrulkking. Minder gewelddadig, maar toch in beginsel van dezelfde soort, is het in Oostenrijk, eerst onder den vermoorden Dol- fuss, thans onder dr. Scchuschnig. Ook hier onderdrukking van geestesvrijheid en persoon- lijk inzicht. In Roemenie tracht men eveneens een boe- rendictatuur te doen heerschen (Titulescu, Bratianu). Deze schijnt geen kans van slagen te hebben. Ook in Griekenland vindt men onder Metaxas een soort dictatuur. In Frankrijk gelukt het niet, in Engeland is de beweging onder Mosley van zeer weinig beteekenis en in de Noordelijtoe landen, Noor- wegen, Zweden, Denemarken heeft de dicta tuur evenmin kans, dank zij de gezonde levenszin van het volk aldaiar. Onze buurstaat Belgie kent de Rexisten (Schoon Leonneke). Ook ons land, het land der vrijheid vanouds, lijkt geen geschikte bodem voor een dictatuur. Al is voorzichtig- heid geboden, toch lijkt hier het grootste ge- vaar bezworen. Rusland en Stalin worden thans besproken, naar aanleiding van 't boek van den Fransch- man Suide, die van bewonderaar der Sovjet- republiek na zijn derde reis in dat land als tegenstander is teruggelkeehd. H-et merkwaar- dige woord van dezen Franschman: „Stalin heeft altijd gelijk, want hij krijgt altrjd gelijk", teekent geheel de geest van de mo deme dictatuur. Hetzelfde kan gezegd worden van Hitler en Mussolini. iDuizenden in Rusland zijn en worden ge- dood of veribannen naar onherhergzame oor- den. De 30e Juni in Duitschland is bekend. Vele vrienden en medestanders van Hitler, die hem thans in de weg stonden, werden gedood. De moord op een der edelste Italianen, Mat- teotti, is voor Italie een aanklacht tegen de dictatuur. Dictatuur is alleen te handhawen door onder drukking der vrij-e meening. Iedere dictator omringt zich dan ook door een schaar van goedbetaalde mannen, die alles en alien moe- de plaats komen van dat veer voor een ander veer ik heb daarbij sipeciaal op het oog het veer Hansweert-Walsoorden niet aan de ore behoeft te komen". BE1SMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 5 tot en met 11 December kwamen in onze provincie 2 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, ni. een geval van Poliomyelitis anterior acuta en een geval van roodvonk te Hoofdplaat. DE ZEEUWSCHE KEEEDERDRACHTEN. Belangstelling van de Koningin. Bij het bestuur van het comitd tot behoud van de Zeeuwsche kleiederdrachten is bericht ingekomen, dat de Koningin met belangstel ling kenmis heeft genomen van de oprichting van het comite en dat H. M. de hoop uit- spreekt, dat de landbouwersbevolking van Zee- land, dCr traditie getrouw, haar schoone klee- ding zoo veel mogelijk in eere zal weten te houden. ERNSTIG SPOORWEGONGELLK TE IiANGERBRUGGE iHedenmorgen heeft nabij het station te Lan- gerhrugge een ernstig spoorwegongeval plaats gehad. De arbeiderstrein welke om 6 uur 3 uit Selzaete vertrekt is op 600 meter afstand van de halte Langerbruigge in botsing gekomen met een stilstaanden goederentrein. De bot sing was zoo hevig, dat de eerste passagiens- wagen tot op den tender van de locomtief schoof. De beide eerste wagens werden geheel versplinterd. Er bleken te zijn 1 doode en 27 gewonden. Het opruimingswerk is met spoed aanvaard. Het onigeluk is vermoedelijk aan een verkeerden wisselstand te wijten. HENGSTENKEURINGEN. De Minister van Eeonomische Zaken heeft bepaald, dat de gewone hengstenkeuringen in het voorjaar van 1938 o.a. zulien worden ge- houden: te Kattendijke op 31 Januari; te Hulst op 1 Februari; te Axel op 2 Februari; te Oostburg op 3 en 4 Februari. BURGEMEESTER VAN IJZENDIJKE. Bij Kon. besluit van 17 December is met in- gang van 1 Januari benoemd tot burgemeester der gemeente Uzendijke: de heer Jhr. L. E. D. S. von Bonninghausen tot Heringhaven. OEFENMUN GEVISCHT. Toen de bemanning van de ,,Arm. 3" Don- derdagmorgen vroeg enkele mijlen ten N. van Westkapelle het net wilde ophalen, ging dit niet zonder veel moeite gepaard daar het veel zwaarder was dan a riders. Wat was het ge val? Toen men het net binnenboord haalde, bleek er een mijn in te zitten. Men kon na- tuurlijk niet zien of er zich explosieve stoffen in bevonden waarom men besloot direct naar Vlissingen terug te keeren. Eenige marine- officieren onderzochten daar het projectiel, waarbij bleek, dat bet gelukkig slechts een oefenmijn was. Schipper van Belzen heeft hierop de mijn met de ,,Arm. 3" naar de buitenhaven overge- braoht. Hij is echter niet bijzonder blij over zijn vangst want zijn net is door een en ander geheel vemield. Daar men aanvankelijk in de meening verkeerde, dat het een Engelsche mijn was, had de schipper zich reeds tot den Engel- schen consul te Vlissingen gewend teneinde een schadevergoeding van de Engelsche regee- ring te verkrijgen. Later is het verzoek echter weer ingetrokken toen nader is vastgesteld, dat het hier geen mijn van genoemd land betrof. EEN VEER ,J)E NOORD"OSSENDREiCHT. In den avond van den dag dat de Provin- ciale Staten op voorstel van den heer Bauwens besloten tot het instellen van een commissie, ten einde een onderzoek in te stellen over de veren op de Wester-iSchelde, waaraan blijkens de besprekingen ten grondslag ligt wijziging _n bestaande en naar verondersteld mag worden inleggen van het door den heer Bau- ens met onverminderden ijver bepleitte nieuwe veer ,^De Noord,TOssendrecht, bracht de Zeeuwsche afgevaardigde ter Tweede Kamer, de heer Mr. Mes, die de Zeeuwsche veren in het algemeen besprak, ook dez: ste kwestie ter sprake. laat- 72 Ingez. Med. Hij zeide daaromtrent: ,,lk zou den Minister willen vragen, of hij termen aanwezig acht om een onderzoek te doen insteUen naar de verbinding tusschen De Noord en Ossendrecht en wanneer mocht blij- ken, dat deze levensvatbaar is, meen ik, dat deze niet in plaats van de bestaande, maar naast de thans bestaande veerdiensten moet komen. In het verslag der domeinen wordt opgemerikt, dat waarschijnlijk binnen een tien tal jaren de inpoldering van het Verdronken Land van Saeftinge tot stand zal kunnen komen, daarom is onderzoek naar de verbin ding van Ossendrecht en De Noord wel ge- wenscht." De Minister van Waterstaat, de heer Van Buuren heeft daarop geantwoord: „De geachte afgevaardigde heeft mij ge vraagd of ik een onderzoek wilde instellen naar het veer van Ossendrecht naar De Noord Ik kan hem mededeelen, dat een onderzoek reeds heeft plaats gehad en dat men tot de conclusie is gekomen, die m.i. juist is, dat bet niet gewenscht is, dat veer aan te leggen, zoodat ook de quaestie van het eventueel in KERSTGETUIGENLS-AVOND. Op Woensdag 15 Dec. jl., des avonds 8.15, vond, in het gebouw der Vrijz. Hervormden te Middelburg door de Afd. Walcheren van ,Kerk en Vrede", een Kerstgetuigenis plaats, welke door een 70-tal bezoekers was bezocbt. Als eerste spreker trad op Ds. P. G. v. d. Hooff, Geref. pred. (H. V.) te Middelburg, met als onderwerp: Gods Barmhartigheid en de werkel(jkheid van den oorlog". De tegen- woordige houding, aldus spr., der volken in zake den oorlog doet ons vragen, of er in de menschheid wel krachten en ideeen aanwezig zijn, waarop wij ons in ons getuigenis tegen den oorlog kunnen betrekken. Het blijkt wel duidelijk dat dit niet mogelijk is. Maar ons uitgangspunt ligt ook niet in deze dingen, al is dat niet altijd even duidelijk gezien en uit- gesproken. Alleen het Bvangelie van Jezus Christus is ons uitgangspunt. Van daaruit spreken wij van den oorlog. En de oorlog, die wij verwerpen is de werkelijke oorlog. Er zijn vele theorien over den oorlog die hem recht- vaardigen of althans willen doen aianvaarden. Andere theorien stellen hem als absurd en als verdwazing voor. Al deze theorien zjjn relatief en zijn vanuit den mensch en zijn leven min of meer aannemelijk te maken. Wanneer men het Evangelie ook maakt tot een menschelijke theorie kan men zelfs met eenig succes een bepaalde theorie over den oorlog en een be- paalde ,,christelijke" leer met elkaar in over- eenstemming brengen. Wij willen Evangelie en oorlog tegenover elkaar stellen als twee werkelijkheden, zoo als z(j in zich zelf als Goddelijke en menschelijke werkelijkheid elkander ontmoeten. Dat mag bij ons niet worden het tegenover elkaar plaatsen van een wettisch ,,evangelisch ideaal" en een bepaalde zwarte oorlogstheorie. Dat kan en mag alleen beteekenen het plaatsen van de werkelijkheid van den oorlog d.w.z. van elkander verdel- gende menschen voor de werkelijkheid van het Evangelie, d.w.z. de barmhartigheid Gods, het kruis van Jezus Christus. Jezus Christus stelt zich, naar Goddelijke welbehagen, als vanwege de zonden gekruisigde en de zonde verzoenen- de Goddelijke liefde midden tusschen de oor- logvoerende menschen. En dat houdt, juist omdat dat Goddelijke genade beteekent, de meest aangrijpende veroordeeling van de oor- logswerkelijkheid in. Jezus Christus is in en om deze wferkelijkheid van zonde en dood ge- kruisigd. Dat Evangelie moeten we prediken, niets anders, dan getuigen we van Gods liefde die Zijn koninkrijk doet aanbreken, en roepen wq alles tot deze barmhartige liefde op, die ons verlost en in haar dienst stelt. Dat is ons getuigenis tegen den oorlog. Als tweede spreker trad op Ds. FDon, Ned. Herv. predikant te Oostkapelle met het onder werp: ,,De heilige oorlog". Voor de heiden- sche volkeren gold een oorlog tegen een an dere stam, als een dienst aan hun goden, als een heilige oorlog. Het Evangelie heeft in zoo- verre invloed gehad, dat we niet meer spreken van ,,heilig" in verband met oorlog maar liever van defensie en weerkracht. Men heeft er nu behoefte aan den oorlog eenigen rechts grond te verschaffen. ,,Kerk en Vrede ziet den oorlog ook de verdedigingsoorlog alg een gruwelijk kansspel, lijnrecht in strijd met den geest van het Evangelie van Jezus Christus. Chisten zijn beteekent: open oogen van God ontvangen te hebben voor de werkelijkheid van den oorlog en daar tegenover te staan als een krijgsknecht van Christus en te getuigen, dat ook voor het Nederlandsche volk, slechts waarachtig heil gelegen is, door in vertrou- wen op God, alle ongerechtigheid af te zweren Tusschen het getuigenis van beide sprekers werden nog lichtbeelden vertoond, eerst enkeie van den oorlog in de lucbt, daama een serie over opbouwend vredeswerk. Deze lieten zien dat ook voor hen die voor de vrede willen wer- ken, gelegenheid te over is, om hun krachten te geven! Gemeente rand. In de op Dinsdag 21 December 1937, de3 namiddags 6% uur, te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrieven van het be- noemde raadslid P. J. Kaas. 2. Med-edeeling ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling nieuwe veror- dening, regelende de eischen van be- noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der gemeente. 4. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van scboolgeld voor het lager onderwijs in de gemeente. 5. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van secretarieleges in de gemeente. 6. Voorstel tot vaststelling verordening op de heffing en op de invordering van besmettelijke ziektengelden in die gemeente. 7. Voorstel tot aanschaffing van een automobielbrandspuit en ndeuw brand- weermateriaal. 8. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de brandweer in de gemeente. 9. Verzoekschriften om gemeentegromd in erfpacht, n.l. van: A. Vemaeve voor gronden aan de Stationstraat en de Tramstraat; R. en A. Claeyssens voor gronden aan de Beukenstraat. 10. Voorstel tot intrekking van landpach- ten. 11. Voorstel tot openbaren verkoop van diverse oude materialen. 12. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1937. Tot hoofd der R. K. school alhier is benoemd de heer J. van Unen, thans hoofd der R. K. school in de Zandstraat te Sas van Gent. De benoeming gaat in met 1 Januari a.s., datum waarop de heer P. J. Eggermont deze gemeente zal verlaten om zijn nieuwe functie te aanvaarden van hoofd der bizondere R. K. school te Princenhage. In plaats van den heer Van Unen is tot hoofd der R. K. school in de Zandstraat benoemd de heer De Bruin, thans onderwijzer aan een R. K. bizondere school te Roosendaal. AIUU NI 1SSEMEN TS-R1X 11TBA VK TE MIDDKJJllRG. Zitting van 17 December 1937. De volgende uitspraken werden gedaan: A. L. V., 39 j., arbeider te Ter Neuzen, be- klaagd van valschheid in geschrifte, vrtyge- sproken. S. R. de B., 33 j., echtg. A. L. V., te Ter Neuzen, wegens alsvoren, 2 maanden gevan- genisstraf. J. v. S., 25 j., reiziger te Oostburg, beklaagd van chantage, ontslagen van rechtsvervolging W. S., 37 j., koopman te Schoondijke, we gens vemie-ling, 10 boete of 5 dagen hecht. iP. D. V„ 48 j., lan'dbouwer te Assenede (B.), wegens gelegenheid geven tot hazardspei, 26 boete of 10 dagen hecht. en 1 maamd gevang. voorwaardelijk. De volgende zaken werden behandeld: J. C. E. G., 26 j., bakker te Oostburg, had zich te verantwoorden wegens meineed. Aan hem was bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij op 9 October 1.1. te Oostburg als getuige gedagvaard in een burgerlijk geding tusschen J. P. Toussaint als eischer en de Vennootsdhap gebr. Hontelez ter openbare teredhtzitting van het Kantongerecht te Oostburg als getuige mondeling en persoonlijk opzettelijk valschielijk onder eede beef verklaard: Ik heb het ten pro- cesse bedoelde motorrijwiel in 1933 door be- middeling van een zekere Geensen te Schoon dijke nieuw gekocht V£in Van der Hejjden te 's Hertogenbosch. Ik heb met het motorrrjwiel ongeveer 3 jaar gereden en hetzelve In 1936 verkodht aan de gebroeders Hontelez. Ik heb nooit eenig gebrek aan het motorrijwiel ge- consta'teerd, zijnde met name de laatste zin- snede dezer verklaring een opzettelijk valsche- lijk afgelegde verklaring. Verdachte was verschenen en werd rechts- kundig bij'gestaan door Mr. W. K. H. Dieieman. advocaat te Middelburg. De getuige Geensen, handelaar te Schoondijke zegt, dat verdachte geen gelukkigen kooper van hem is geweest. Get. had 4 motorrijwielen verkocht en bij 3 daarvan waren breuken voor- igekomen. De getuige a decharge Hontelez, wonende te Schoondijke, die destrjds de civiele procedure voerde, zegt dat hij aan verdachte was gaan vragen of deze getuige voor hem wilde zijn Toen verdachte tegen get. zeide dat hij rum mer een gebrek aan het motorrijwiel had ge had, dacht get. dat is voor mij een goede ge tuige in de procedure. De officier van justitie aan het woord ko mende achtte de meineed bewezen en eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte is van meaning dat de verklaringen van den getuige Geensen met de noodige reserve moet worden aan vaard. Toen Mr. te Mair met Hontelez t>ij verd. kwamen en vroegen of hij wel last met het motorrijwiel had gehad, heeft ver. ontkermend geantwoord en natuurlijk, want de reparatie was volgens garantie en kostte hem niets Eerst na verloop der garantie werd de koop als het ware deftnitief en nadien had verd. heelemaal geen last meer met het motorrijwiel. Volgens den verdediger is de opzet van den meineed niet bewezen en vraagt hij voor ver dachte vrijspraak. S. D., 28 j., chauffeur te Axel, was in hoo- ger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij hj) we- gens het als hestuurder van een motorrgting daarmede rijden over een weg op zoodanige wriize en met zoodani'ge snelheid, dat de vrq- heid en de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd en in gevaar gebracht, werd ver- oordeeld tot een geldboete van 50 of 10 dagen hecht. De officier van justitie eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger van verdachte, Mr, van Deinse, bepleitte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging KANTONGEREX5HT MIDHEHBURG. De kantonrechter te Middelburg heeft A. v. W. Th. R., O. C. E. R. en F. A. F. A-, alien Philippine, F. P., P. P en F. J. M., Nieuw Namen, wegens zonder schnfteiijke vergunning van of vanwege den minister van Waterstaat, door mechanische kracht bow®" gen kometten sleepen op de Westerschelde binnen 500 M. van de paalwerken etc. ieder veroordeeld tot 5 boete subs. 5 dagen hecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2