ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN RHEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM No. 9697 VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 77e Jaargang Binnenland 0UDEN HEER VAN 60 JAAR TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 17 DECEMBER 1937. kamer van koofh. en fabrieken HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. Dank zij den KL00STERBALSEH is hij nu weer kras en monter Gee/i goud zoo goed" a, &aKL£Sfll8flflWL aid* -■•ra.^,, TWEE TON VOOR HET MISDEELDE KIND. Morgen is de eerste helft van de verkoop- tijd der postzegels en prentbriefkaarten ver- streken. Of dan ook de helft van de 2 ton bjjeen is? Als morgen ieder dit dit leest een dubbeitje eraan besteedt, ja! DE 8PAARREGELING VOOR DEN B.-STEUN. De Minister van Sociale Zaken heeft in een aan de gemeentebesturen gezonden circulaire meegedeeld, dat hjj, aangezien de opbrengst van de collect® voor het kleediag-, schoeiseF- en dekkingsfonds in de verschillende gemeen- ten zeer uitloopt, in afwrjking van zijn vorige circulaire, in overleg met de gemeentelijke vertegenwoordigers in de contact-commissie f van rjjk en gemeenten voor steunverleening en werkverschaffing, op billijkheidsgronden het volgende heeft besloten: De verdeeling van het totale ingezamelde bedrag zal in twee etappes geschieden en wel als volgt: a. v66r Kerstmis zal over de daarvoor in aanmerking komende gemeenten worden ver- deeld een bedrag van ongeveer 200.000; b. elke gemeente, welke heeft gecollecteerd en spaarders in den zin van de spaarregeling heeft, ontvangt vtjftig procent van de op brengst der plaatselijke collecte, alsmede vjjf- tig procent van de giften, welke door inwoners der gemeente rechtstreeks zijn gestort op de postrekening van het fonds, voor zoover deze giften althans niet, zooals de giften van het Koninklijk Huis, als zuiver nationaal bedoeld moeten worden beschouwd; c. het resteerende gedpelte wordt aan de gemeenten, welke hebben gecollecteerd en spaarders hebben, toegekend naar rato van het aantal spaarders op 20 November; d. zoo moffeljjk nog in Januari 1038 heeft een tweede verdeeling plaats van de nog res teerende gelden by welke verdeeling zal wor den uitgegaan van het aantal spaarders op 8 Januari 1988. Verder worden de gemeentebesturen geheel vrijgelaten in de keuze van de wijze, waarop zij meenen de opbrengst der collecte aan de spaarders ten goede te moeten doen komen. Er mag echter nooit een uitkeering in geld, doch alleen in bonnen of goederen plaats heb ben, terwtjl de opbrengst ten goede moet komen aan spaarders, die op het tijdstip der uitkeering in de gemeente als spaarder be- kend staan. INVOEKRECHT OP HEX RUWE SPIEGEL GLAS BUITEN WERKING? Xngediend is bij de Tweede Kamer een wets- ontwerp tot goedkeuring van het Kon. Besluit van 30 September 1937, tot het tijdelijk buiten werldng stellen van het invoerreeht op ruw spiegelglas. Dit besluit heeft tot strekking door middel van een tijdelijke buitenwerkingsteUing van het verschuldigde invoerreeht te voorkomen, dat de Nederlamdsche bedrijven, welke ruw spiegelglas verwerken (voornamelijk slijpen en poljjsten), te gronde zouden gaan. Het Kon. besluit bestemdigt voor den duur van een jaar n.l. van 1 October 1937 tot en met 30 September 1938, de vrijstelling van invoerreeht voor ruw spiegelglas, zooals die voor het tijdvak van 1 October 1936 tot en met 30 September 1937 was geregeld. Weliswaar is in de positie van de belang- rjjkste verder verwerkende industrie, de N.V. Glasmaatschappjj, te Heerlen, sedert de in wer- king stelling van bovenbedoelden maatregel een verbetering te constateeren, doch deze is voornamelijk het gevolg van een vergrooting van een export, welke nog een overwegenu incidenteel karakter draagt. Aangezien ook de prijspolitiek van het Internationale glas- gyndicaat er nog steeds op gericht schrjnt m Nederlanid lagere prrjzen te noteeren dan in het buitenland, met de bedoeling zich ten voile van het Nederlamdsche afzetgebied meester te kunnen maken, meent de regeering, dat een tijdelijke bestendiging van de opheffing van het invoerreeht op ruw spiegelglas wensche- I$k is. VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Kamer houdt a.s. Zaterdag, des namid- dags half 3 uur, in de raadszaal te Ter Neu- zen een openbare vergadering. BEfKRONlNG. Op de op 15 December j.l. gehouden natio- nale slagersvaktentoonstelling werd de le prijs voor plockworst, een vakkennis vereischende worstsoort, toegekend aan de firma E. A. Ueebaert, alhier. SGHELDEKOOR. Gisteravond had in het Luxor-theater plaats de aangekondigde uitvoering van bovenge- noemd koor, dirigent den heer C. A. van Fraaijehhoven. (Ret was de eerste maal, dat dit koor onder haar fegenwoordigen leider in het opembaar optrad en het was een genoegen te mogen constateeren, dat het koor is vooruitgegaan. De verschillende numimers mochten van het vrtj skcht opgdkomen publiek een dankhaar applaus verwerven. Mevr. 't Gildev. Staveren trad op als viool-soiiste. Ook zij had luide b yv alsbe t ui gin - gen in ontvangst te nemen. De heer de Bo, die haar begeleidde en even Later optrad als piano- solist, kon van het tooneel niet ontsnappen zonder een toegift. Mevr. 't Glide en mevr. Brederode-de Haan, welke laatste enkele koomummers aan den vleugel begeleidde, ontvingen een bloemen- hulde. Mevr. de Bert vervulde verdienstelijk de dankbare sopraansolopartij in ,,Woud- gedachten" van Franz Abt. De heer J. Jurrij, in zijn kwaliteit van voor- zitter der vereemiging, opende met een kort ppopagandawoord en sloot den avond met een woord van dank aan de medewerkenden en be- zoekers. AANGEHOIDEN. Door de marechaussee te Sluiskil is aan- gehouden zekere M., afkomstig uit De Klrnge (B.), die er van verdacht wordt zich op meer- dere plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen te heb ben schuldig gemaakt aan openbare schennis der eerbaarheid. AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Naar aanleiding van een schrijven der Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft de Directeur-Generaal der P.T.T. geantwoord, dat de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen ten aanzien van de telefonische verkeersbehoeften zijn voile aiandacht hebben. Daarom is dan ook ter waarborging van een vlotte afwikkeling van het toenemende tele- foonverkeer van en met dat gedeelte van het land besloten te Ter Neuzen een nieuwe tele- fooncentrale te bouwen, van welke gelegen- heid gebruik gemaakt wordt om het locale net aldaar te automatiseeren. De gereedkoming van dit werk kan tegen 1940 worden tegemoet geaien. Het is echter tot zijn leedwezen voorshands niet mogelijk het interlocaie telefoonverkeer van en met Zeeuwsch-Vlaanderen in de auto- matiseering te betrekken. De doorvoering van de automatiseering van geheel Zeeland toch is een vraagstuk, dat niet gemakkelijk i3 op te lossen, omdat daarvoor om. door de breede vaarwateren van die pro- vincie kahels van groote capaciteit gelegd dienen te worden. De bepaling van die capaciteit en de be- paling van de juiste plaats waar de kabels ge legd dienen te worden om tegen storings- oorzaken beveiligd te zijn, vereischt een diep- gaand onderzoek, waarmede veel tijd ge- moeid is. Daarbij komt, dat, wordt eenmaal tot de automatiseering van de telefoon in Zeeuwsch- Vlaanderen overgegaan, deze met het oog op de excentrische ligging van dit ressort in zijn geheel moet worden ter hand genomen. Vorenstaande overwegingen hebben er toe geleid de automatiseering van Zeeuwsch- Vlaanderen ter hand te doen nemen in de jaren 1941 tot en met 1943. Met het oog op de gewenschte regelmatige uitvoering van het automatiseeringsplan van Nederland, bij de samenstelling waarvan mede bedrijfseconomische overwegingen hebben ge- golden, en dat, naar het zich laat aanzien, in 1946 geheel voltooid zal zijn, kan voreng^- noemd tijdstip beztvaarlijk worden vervroegd. DE POSITIE VAN HET P.T.T.-KANTOOR TE SAS VAN GENT. Dezer dagen is het P.T.T.-kantoor te Sas van Gent om gezet in een ongeclassificeerd hulpkantoor. Omtrent de pogingen die van wege de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn aan- gewend, om het kamtoor te Sas van Gent in zfln vroegeren rang te behouden, deelt het Bureau der Kamer in de agenda der e.k. ver gadering het volgende mede; Ingevolge opdracht der Kamer heeft de Secretaris der Kamer op 4 October 1937 een onderhoud aangevraagd met den Directeur- Generaal der P. T. T. in zake de positie van het P. T. T.-kantoor te Sas van Gent. Dat onderhoud werd toegestaan op Zaterdag 9 October d. a. v. De Secretaris genoot een zeer welwillende ontvangst en kreeg ruimschoots gelegenheid het standpunt der Kamer uiteen te zetten, dat, zooals bekend, gebaseerd is op de meening, dat een steeds verder gaande degradatie van de P. T. T.-kantoren tot bijkantoren, even- tueel poststations het aanzien van dezen staatsdienst ten slotte zeer moet doen vermin deren, dat de Kamer zulks vooral in strijd met het algemeen belang acht voor de grens- gemeente als Sas van Gent met intemationale connecties. Er was ook gelegenheid om die kwestie iets meer in het algemeen te bezien en er ook op te wijzen, dat het plattelanid door het daar- van wegtrekken van ambtenaren in hoogeren rang, door verschillende rijksdiensten, meer en meer van intellectueele krachten wordt ont- bloot, "Waarvan in het verleden meerdere een vooraanstaande positie innamen. Ook is de bij de Kamer bestaande bezorgd- heid meegedeeld, dat, eenmaal de degradatie van het kantcor te Sas van Gent begonnen, de aftakeling, voor wat den rang der bedie- nende ambtenaren betreft, zal voortgaan en metterijd ook de service voor het publiek. En dat die bezorgaheid gegrond is op ervaring, aangezien ruim 10 jaar geleden in een con- ferentie met de Kamer een der vooraanstaan de ambtenaren van het Hoofdbestuur der P. T. T. ook had te kennen gegeven, dat de terugzetting, van den rang der kantoren geen ongerief voor het publiek zou beteekenen, doch dat nu toch ook wel gebleken is, dat dit anders uitkomt. De Directeur-Generaal merkte allereerst op, dat de Kamer alleen de cultureele aijde naar voren bracht, doch het zakelijke onaangeroerd liet. Hij erkende, dat voor het standpunt der Kamer zooals deze de kwestie beziet, onge- twijfeld grond bestaat, daartegenover moest- hij echter stellen, dat door de gewijzigds per- soneelsbezetting der kantoren, ook al zou Sas van Gent kantoor blijven, men in de toekomst niet meer zou krijgen de directeur-en van vroe- ger. Die kantoren zullen worden doorgangs- huizen voor het jongere personeel van hooge ren rang, waar zij 66n, hoogstens 2 jaar zou den vertoeven, om dan hun nadere bestemming te volgen. Directeuren die zich, zooals voor- heen, zouden inburgeren, zou men toch niet meer krijgen. Hij meent, dat het daarom voor de betrokken gemeenten meer voorkeur ver- dient, dat zij beheerd worden door een ambte- naar, die getrokken is uit de streek zelve, die daar de nooden en behoeften kent en als ge volg daarvan ook beter dan wie ook met de eischen van den dienst bekend kan zijn. In- dien er verandering komt, zal Sas van Gent niet worden een bijkantoor onder beheer van den directeur van een kantoor, doch zal dit worden een z.g. ongeclassificeerd bijkantoor, dat een zelfstandig bestaan heeft onder den inspecteur te Middelburg. Die verandering zal niet van invloed zijn op den dienst en er zal een bevoegd ambtenaar met het beheer worden belast. Z. H. Ed. Gestr. vroeg ook een nadere uit- eenzetting omtrent de door de Kamer uitge- sproken bezorgdheid voor de toekomst van eene ervaring". Die uitlating had hem reeds getroffen in het schrijveh der Kamer en zij was nu weer uitgesproken. Dezerzijds werd toen gewezen op het post- station te Hoek. In de hiervoren bedoelde conference met den hoofdinspecteur der P. T. T., Duynstee had deze zich uitgelaten, dat de poststations eigenlijk „je ware" zouden worden. omdat deze, gevestigd bij winkeliers, zoo goed als den geheelen dag geopend zou den zijn. Van dit laatste bestaan ook wel voorbeelden. Te Hoek is het echter aniders uitgevallen. Daar is het hulpkantoor omgezet in een poststation en gevestigd in een overi- gens gesloten huis en heeft nu slechts 3 uur openstelling per dag. Dat is geheel iets anders dan een geheelen dag. De Directeur-Generaal meende, dat dit toch geen bezwaar behoeft te zijn, want dat de stationhouder een wandelend postkantoor is, die postzegels e.d. bij d© menschen aan huis bezorgt. Maar dit laatste is niet juist. Uit de op- merking van den Direc&ur-Generaal blijkt wel, dat de regeling theoretisch volgens zijn uiteenzetting is bedoeld, doch dat ten slotte, zonder dat hij daarvan blijkbaar kermis draagt, de practrjk het wel eens anders uitwijst. Ten slotte gaf de Directeur-Generaal te ken nen, dat, al was er voor het standpunt der Kamer wel wat te zeggen, naar zijne meening de zakelijke overwegingen toch over de ge- voelsargumenten zouden moeten domineeren. Hij nam zich echter voor, alvorens een be sluit te nemen, ook het aangevoerde nog eens in emstige overweging te zullen nemen en de Kamer moest dan voorts zijn beslissing af- wachten. De Kamer kan het bewustzijn met zich om- dragen voor het behoud van het postkantoor te Sas van Gent de haar ten dienste staande middelen ten voile te hebben uitgeput. Thans schijnt de zaak beslis't. Van offi- cieuse zijde is vemomen, dat Bet kantoor te Sas van Gent als kantoor is vervallen, en is omgezet in een ongeclassificeerd hulp kantoor. NEDEREANDSGHE KGLOME TE GENT. Onlangs heeft onze consul, de heer K. G. W. baron van Wassenaar, te Gent een receptie geihouden, welke een groot enthousiasme heeft verwekt. Dit kwam o.a. tot uiting bij de or- ganisatie van het St. Nicolaasfrest voor de kinderen. De daarvoor gehuurde zaal was overvloedig met de Nederlandsche kleuren versierd en het bestuur van de Vereeniging van Nederlanders met medewerking van de Nederlandsche Vereeniging van Wrldadigheid, kom't alle eer toe voor de goede regeling. Alle kinderen, zoowel de behoeftige als anderen, en ook de ouderen hebben. hun hart opgehaald. Vol spanning wordt hier de a.s. blijde ge- beurtenis in het Koninklijk Huis tegenmoet- gezien. !Het medekven met de Koninklijke Famllie kiwam sterk tot uiting in de wijze, waarop het bericlrt van het autQrongeluk van Prins Bernhard werd ontvangen. Nu dit on- geluk zoo won'derlijk goed is afgeloopen, wordt het enthousiasme steeds grooter. In verband met de blijde gebeurtenis heeft de consul het voomemen, bij die gelegenheid een receptie te houden. Verschillende plannen worden gemaakt: het Juliana-comitd zal een feest organiseeren, terwijl vermoedelijk in de Protestantsche Kerk een dienst zal worden gehouden. Anderen wilien een reis naar Brus- sel organiseeren om aldaar het feest in het Egmond-paleis mede te maken. Nieuwe gevallen mond- en klauwzeer. Ofschoon zich hier den laatsten tijd geen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer p meer voordeden en er dus reden was, te ver- onderstellen, dat aan deze gevreesde ziekte een einde was gekomen zijn er nu in 66n week minstens 6 nieuwe gevallen aangegeven. Het hoeft geen betoog, dat dit voor de betrokken landbouwers een groot financieel nadeel beteekent. BEPERKINGEN INZAKE AUTOVERVOER NAAR BETXrlK. De A.N.W3. meldt: Behalve de nieuwe be- palingen, dat men, om na 1 Januari a.s. goe deren voor rekening van derden per auto naar Belgie te mogen vervoeren, een speciale machtiging noodig heeft en men voor een der- gelijk veivoer niet meer met een leegen wagen Belgie zal kunnen binnenkomen, zullen, krach- tens het besluit van den Belgischen Minister van Financien van 1 December 1937, nog en kele belangrijke bepalingen op Januari e.k van kracht worden. Buitenlandsche autocars -zullen slechts dan worden toegelaten indien dezelfde personen, die bij binnenkomst aanwezig zijn, ook by het verlabcn van Belgie in den wagen zijn. Daar- toe dient de hestuurder een lijst in duplo over te leggen, vermeldend naam en nationaliteit van de inzittenden, het kantoor van invoer, de route welke gevolgd wordt en het kantoor waarlangs hij Belgie denkt te verlaten. De douane houdt hij binnenikomst een der lijsten in en voorziet de tweede lijst van haar handteekening, datum enr stempel van het kantoor. Bij het verlaten van Belgie moet deze lijst aan de douane ^iwoi'den overgelegd. Autocars in openbaren dienst vallen buiten deze voorschrtften. Voorts zulltn, naar de A.N.W-B. tevens ver- neemt, taxi's van bovengenoemden datum af slechts Belgie kunnen binnenkomen, wanneer zrj bestemd zijn voor een transport door Bel gie, of indien het een geheel toevallig trans port betreft. Als zoodanig zal de douane be- schouwen b.v. een rit ter gelegenheid van een huwelijk, een begrafenis, een officieel feest, enz. De bepaling betreffende het verbod om met een ieege wagen Belgie binnen te komen geldt zoowel voor vrachtwagens (bestemd voor ver- voer voor rekening van derden) als voor leege autocars, taxi's en huurauto's. Buiten deze bepaling vallen: verhuiswagens, ziekenwagens en lijkwagens. AANVARENG. In het kanaal door Zuid-Beveland had een aanvaring plaats tusschen het tankschip Naphta 2, geladen met benzine naar Straats- burg en het met kolen geladen Rijnschip Sybilla 2. De Naphta 2 bekwam belangrijke schade doch kon de reis voortzetten. De Sybilla 2 bekwam geen noemenswaardige schade. (He Z.) Dinsdag j.l. bestond de lan'dbouwvereeniging ,,Doelmatige Sameirwerking" een halve eeuw, in verband waarmede de jaarvergadering een feestelijk. karakter droeg. In ons volgend nummer komen wij hierop nader terug. Kinder toon eel. Op initiatief en onder leiding van den heer Buma was door een twintigtal leerlingen der openhare school een kindertooneelstukje, ge- naamd ,,St. Nicolaas", ingestudeerd, hetwelk j.l. Woensdagavond voor een matig bezette zaal in het Centrum werd opgevoerd. Zooals steeds, tooneelspel voor kinderen en in het bij- zonder dat, wat zelf door kleuters uitgevoerd wordt, wil er altijd in en het auditorium werd dan ook weer niet in zijn verwachtingen teleurgestel'd, daar de auteur, het hoofd der school zelf, de kunst verstaat en de klappen van de zrweep kent. Ter afwisseling werd door den heer Sytema vioolspel ten beste gegeven, bestaande uit composities van Schubert en Brahms. Deze uitnemende vertolking, welke door pianospel van mej. G. Wiechmann werd begeleid, viel bij de muziekliefhebbers, die hier op dat gebied niet verwend zijn, hoogelijk in den smaak. Jammer dat het grootste gedeelte van het pu bliek de waarde ervan slecht apprecieert en onvoldoende waardeert. De heer Sytema is on- getwijfeld een virtuoos, die men onder dilet- tanten spaarzaam zal zoeken en zijn gevoelige vertolking verdient dan ook zeer zeker grooter belangstelling. Het Centrum. Een vlot en sterk spannend programma heeft thans de directie samengesteld, want v66r de pauze gaat een echte amusements- film en daama komt de echte spanning er in. Spektakel om Jolanthe. Weer een heel mooi filmwerk van Carl Froe- lich, de regisseur, die reeds zooveel van zich deed spreken door zijn film ,,Meisjes in uni form"'. 'Ditmaal maakt Carl Froelich zijn op- wachting met een oerkomische film, die ons den vermaarden regisseur van een geheel nieuwe zijde doet kennen en zooals in „Meisjes in uniform" een actrice als Dorothea Wieck naam maakt, zoo treedt in de film een nieuw komisch talent naar voren, n.l. Carsta Lock. Het gelijknamige tooneelstuk, waaraan deze film gemaakt werd, liep in Berlijn onder- broken 2 jaar in een en hetzelfde theater en sloeg daarmede zelfs het record aantal voor- stellingen van de bekende tooneelschlagers ,,In het witte paard" en ,,De drie Musketiers". De wereld zonder masker. Harry Piel heeft, evenals de geheele film- industrie, waarvan hij een onderdeel vertegen- woordigt, een evolutie, geleid door de ver- anderende, publieke smaak, meegemaakt. Bijna honderd films werd:n reeds door Harry Piel geproduceerd en steeds wist hij zijn sue- ces bij het publiek te handhaven. Harry Piel neemt een zeer speciale plaats onder de film- prod ucenten in. Hij staat vrij, want hij is zijn eigen productieleider en regisseur. Zijn vroe- gere sensatiefilms werden verfijnd door een nieuw genre, dat door de menschheid van heden met intereisse aanschouwd wordt. Behalve de technische vervolmaking van de fotografie en het geluid, bracht Piel ook in zijn film* een fijne geestige ondergrond en slaagde er den laatsten tijd in, zijn gegevens te basee- ren op onderwerpen, die in het middelpunt der publieke belangstelling staan. Als voorbeeld van zoo'n onderwerp noemen wij de televisie, het gegeven, waarop ,,De wereld zonder mas ker" gebaseerd is. Bij de vertooningen in Am sterdam, Den Haag en Rotterdam is gebleken, dat het publiek dit nieuwe genre van Harry Piel bijzonder weet te waardeeren. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor costumiere mej. J. A. de Kraker, alhier. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Donderdag was de raad van Axel voor de laatste maal bijeen in het oude stadhuis. Alle leden waren tegenwoordig. Als ingekomen stukken werden medegedeeld goedkeuring van verschillende raadsbesluiten door Gedeputeerde Staten. Verder deelden Burg, en Weth. mede, dat met betrekking tot de in de vorige vergade ring besproiken verlichting aan de Noordzijde der Kanaal'kade is besloten daar nog 1 lan- taam bij te plaatsen, tusschen de 2 bruggen. Zij gaven voorts te kennen dat bouwgrond is verkocht aan den heer M. W. Visscher, ge- legen aan het Bylocqueplein en aan den heer J. G. Meijer, gelegen aan de Wilhelmin'astraat. Ook werd medegedeeld het resultaat van de aanbesteding van het sloopen van het ge- meent. huis, vermeld in ons vorig nummer. Besloten werd tot wijziging van het raads- besluit in zake converteering van geldleenin- gen- en werd gunstig beschikt op een verzoek van mej. M. H. L. de Lozanne om terugbeta- I ling van hotelvergunnings- en verlofsrecht. Het suppletoir kohier der hondenbelasting werd vastgesteld overeenkomstig het ontwerp op een bedrag van f 16,50. Na de korte omvraag zegt de heer Oggel het vol'gende: Ais raadsli'd met de meeste dienstjaren ruim 27 jaar heb ik naar mijn beste weten en kunnen de gemetntebelangen mogen dienen heb ik ook de meeste herinneringen aan de bezoeken, die H.M. hier heeft gebracht. Vele malen is Zij hier ter plaatse geweest. Bij de mobilisatie om als Vorstin Haar oog te laten gaan, zoowel over de verdediglng der landsgrenzen, alsootk over de verzorging der militairen; bij het verblijf der vluchtelingen als een trouw zorgende moeder wakend, dat Neder- land aan elke plaats waar deze zwervenden verbleven, zijne gasten goed verzorgde; tijdens het dreigende annexatiegevaar door Haar komst het belang onzer streek voor Ne- derland bekrachtigend mTot mijn 50stejaar manheerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvalien mijn leuen te ver- gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder- vindingen hij had opgedaan met Kloos- terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." J. Vr. te H. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroflen bij brand- en snijwonden Ook ongeSvenaard als wrijfmiddel bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spier en Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/j ct. en f 1.04 (Ingez. Med. i en nadat dit gevaar geweken was, Haar hoogen dank brengend aan de bevolking en aan de comitd's die in dien strijd vooraan had- den gestaan. Meermalen was ook H.M. vergezeld van Z.K.H. Prins Hendrik, wijlen Haar Gemaal en HK.H. Prinses Juliana, deze zelfs ddnmaal in Axelsch costuum. En waar spreker voor al die herinneringen staat, wil hij voorstellen, om het volgende tele gram aan H.M. te zenden: De gemeenteraad van Axel in laatste verga dering in het oude stadhuis bijeen; dankbaar gedenkend de vele bezoeken door Uwe Majesteit aan onze plaats gebracht, waarbij Axelsch bevolking de gelegenheid had U voor dit gebouw te huldlgen; gevoelt in deze ure behoefte U zijn gevoe- lens van trouw te zenden en U Gods zegen over Uwe verdere Regeering toe te hidden; tevens zijne beste wenschen voor het Ko ninklijk Huis, voor voorspoedig herstel van Prins Bernhard en ook voor de aanstaande blijde gebeurtenis uit be spreken. Blok, Voorzitter. Maris, Secretaris. Met alg. stemmen wordt aldus besloten. Hiema nam de Voorzitter het woord en sprak als volgt: Mijne Heeren, Bij besluit van Uwen Raad van 30 November 1937 wend het College van Burgemeester en Wethouders gemachtigd, het gebouw, waarin wij thans vergaderen, met de hiernaast staan de voormalige Pastorie der Ned. Herv. kerk, te verkoopen, in verband met den bouw van een nieuw raadhuis. Deze verkooping heeft plaats gehad op 14 dezer en wend aan den hoogsten inschrijver den heer C. Westdorp te Goes, voor een bedrag van 777,77 gegund, onder meer onder voor- waarde, dat de slooping en ontruiming van de terreinen gereed moet zijn begin Februan 1938, alsdan kan met den bouw van het nieuwe raadhuis worden begonnen. De archieven van deze gemeente zijn reeds naar een der Lokalen van de O. L. school over- gebracht, alsmede geheel de gemeente-admi- nistratie. Ook de trouwzaal en raadzaal worden in die school ondergebracht. In verband met een en ander hadden Burgemeester en Wethouders zich voorgesteld, dat deze raadsvergadering de laatste vergadering zou zijn, die in dit oude raadhuis zou worden gehouden en dat thans het oogenblik is aangebroken om afscheid te nemen van ons oude raadhuis, dat getuige is geweest van zoovele beraadslagingen. Afscheid nemen doet wee, zegt het spreekwoord. Wij mogen met een onverschillig gebaar alle sen- timentaliteit verre van ons wilien werpen, toch zal menig onzer, en vooral geboren Axelaars, terugderiken o.a. aan het oogenblik toen hier de huwelijksband tusschen zijne echtgenoote en hem gesloten werd; aan het oogenblik, toen hij met trotsch en blij gevoel hier de geboorte van een zoon of dochter kwam melden, aan zooveel oogenblikken, die mijlpalen waren in zijn leven en waar ons oude stadhuis hem bij den aanblik telkens aan herinnert. Maar ook tijden van vreugd en nood voor de geheele bevolking van Axel werpt de histori- sche pui, witte torentje en raadzaal voor ons terug op. Wij zien H.M. onze geeerbiedigde Koningin in mobilisatietijd op de markt voor het front der troepen stappen, terwijl het witte torentje er rustig op neer blikt. Tusschendoor vallen de klanken van de uur- werkslag weer tusschen de wachtende menigte. Er is spanning, we zittEn kort by het ge vaar. En we denken aan de spreuk van de klok Maria hiet ik en zal bezien d'arme lieden. fallen tien", waarmede het in vroeger eeuwen elk moed kon inspreken. Wij zien in alle tijden onze voorvaideren naar het stadhuis zich reppen, om in moeilijke ge vallen raad in te winnen bij het bestuur van de gemeente en inzonderheid bij het hoofd der gemeente. Maar ook zien wij op dezelfde pui staan de Koninklijke Moeder met nu wijlen Prins Hen- drink en onze Prinses, gekleed in Axelsch cos tuum, toegejuicht door de burgers dezer stad. Of we zien het torentje neeiblikken op een opgewonden menigte, die feest viert. Steeds, in vreugde en smart, was ons stad huis het middelpunt, waarheen de burgers hun schreden richtten. Heeft het torentje niet triestig neergezien op de binnenrukkende troepen van Parma in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5