DAMPO PUROL Neus en Hoofd verstopt. Winterhanden W intervoeten Winterteenen PRO VIN CI ALE STATEN VAN ZEELAND. latie van den raad meenende te kennen, nogal gerust geweest, doch kon niet voorzien, dat de S.D. raadsleden zich tegen de kermis zouden verklaren. De beer Riemens gaf te kennen, dat hij ais principieel tegenstander van de kermis dit voorstel had gedaan in de eerste plaats, doch D o k omdat tengevolge van de kermisviering gelden aan gezinnen worden onttrokken, die zij niet misaen kunnen. Hij meende hij de S. D.-raadsled-en in goed gezelschap te zijn, gezien enkele punten van hun gemeentepro- gram, die reeds van ouden datum zijn, en waarin de S.D.A.P. zich ten sterkste tegen drankmishruik verklaard. De heer Colsen begon zijn betoog met de opmerking, dat de Voorzitter bl-ijkt, niet boven de partijen te staan, wat hem van de zijde van den Voorzitter een scherpe terechtwijzing bezorgde. Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. lngez. Med, Hij vervolgde, dat een der groote leiders van zijn partij (R. K.op een groot congres in Loin-burg had gezegd, dat het volk i e*t s moest hebben, en, waar hij in volksspelen ge zien zijn uitlating in de vorige vergadering niets zag, doch meende dat zoowel bg een kermis als bij een volksfeest drankmishruik verkeerd is, staat hij op het standpunt dat de kermis behouden dient te blijven. Hij kan zich niet vereenigen met diegenen, die, hoe- wel zich principieel tegen de kermis verkla- rende, op andere plaatsen toch van deze gelegenheid tot amusement gebruik maken, hoewel hij degenen die er principieel tegen stander van zijn, en hierin consequent zijn, ten zeerste kan respecteeren. De heer Den Hamer getuigde, in de eerste plaats door het verleenen van zijn stem aan het voorstel van den heer Riemens, zijn begip- sel hoog te hebben gehouden. Indien dOor een dergelijk besluit sommige zouden getroffen worden, is dit zijns ondanks. Hij zei verder, dat het juist de linkerzijde is geweest, die heeft aangespoord tot het indienen van een voorstel tot afschaffing der kermis, daar de heer Verlinde in de vorige vergadering daar- toe den heer Riemens den raad gaf. Spreker heeft wel degelijk bij het uitbrengen van zijn stem de draagwijdte daarvan overzien, en ook rekening gehouden met de financieele voor- en nadeelen. En dan meent hij te moeten betwjjfelen of een afschaffing der kermis voor de gemeente wel financieele nadeelen brengt. Hg licht dit met nadere voorbeelden toe. De heer Lambrechtsen van Ritthem moti- veerde zijn stem door te verklaren, dat hg kwalijk het advies van den Voorzitter kon opvolgen, aangezien hij als liberaal zijn stem tegen de afschaffing der kermis heeft uitge- bracht, omdat hij ook inderdaad tegen af schaffing is, en de Voorzitter hem thans iets zou willen laten doen, wat hij in anderen laakt. Hij meent als liberaal zijn stem tegen de afschaffing der kermis te moeten verheffen. De heer Scheele meent, eigenlijk zijn stem niet te moeten motiveeren, daar deze is neer- gelegd in het voorstel van/Burg, en Weth. Spreker meent dat indien de heeren 't Gilde en Van Driel hun stem aan het voorstel van den heer Riemens hebben gegeven, zij als vertegenwoordigers der S.D.A.P. daarin toch een volksbelang hebben moeten zien. De heer Verlinde heeft waarschijnlijk de draagwijdte van zijn woorden niet goed beseft, daar hij in de vorige vergadering den heer Rigmens heeft aangezet, een voorstel te doen om de kermis af te schaffem En wat de- hee> Verlinde zegt aan gaande het onvoorbereid in de vergade ring werpeh van dit voorstel moet hij opmer- ken, dat het gang om een post der begrooting, waarover in de afdeelingsvergadering was gesproken, en welke besprekingen ook in het afdeelingsverslag waren opgenomen, terwijl verder een voorstel van den heer Riemens was aangekondigd^ om de kermis met 2 dagen te bekorten, Bespreking van dit voorstel mocht dus verwacht worden. Spreker meende, dat het geen verheffenden indruk van den raad dezer gemeente zou verwekken, in de omge- ving, in de provincie en in het geheele vader- land indien de raad thans zou besluiten het genomen besluit in te trekken. De heer Geelhoedt gaf als zijn meening te kennen, dat hg er tamelijk gerust op w£s, dat het- voorstel van den heer Riemens in de vorige vergadering verworpen zou worden, en meende, dat er wel leden zouden zijn geweest, die van den uitslag verschrokken waren. Spre- kers standpunt behoeft geen nadere precisee- ring. Dit is bekend. De heer Verlinde gaf in zijn dupliek te ken nen, dat de gang van zaken niet was ge weest, zooals de heeren Scheele en Den Hamer dien geschetst hebben. Toen de heer Riemens het voorstel deed, om de kermis in te krim- pen, heeft hij hem gewaagd, waarom d&fce er niet rond voor de borst voor uitkwam, dat hij deze liever afgeschaft wenschte te zien, en dan ook een voorstel tot afschaffing diende te doen inplaats van langs een achterdeurtje te trachten de kermis weg te krijgen. Gezien de constellatie van den raad meende hij, dat het voorstel-Riemens geen kans zou hebben, en kon niet bevroeden, dat de uitslag zou zijn, zooals die later bleek te zgn. Spreker vatte tenslotte zijn standpunt aldus samen dat een ieder vrg is, om de kermis al of fiiet te bezoeken, en hij die vrijheid wenscht te behouden en niet ontnomen te zien. De heer Riemens gaf vervolgens eveneens een overzicht over den gang van zaken bij dit voorstel. De heer De Kraker betoogde; dat dit voorstel was voortgekomen uit de in het vorig jaar in de afdeelingen gehouden bespre kingen, omtrent dit onderwerp, waarbij de Voorzitter den raad had gegeven, dan een voorstel te doen om de kermis af te schaffen en waarbij de heer Van Driel had aangedron- gen op volksfeesten, en de heer Colsen daar wel iets voor bleek te gevoelen. De S.D.A.P. bleek dus voor afschaffing der kermis, terwijl de genoem.de heeren nu zijn omgedraaid. De heer De Vos protesteerde tegen de woor den Van den heer De Kraker, daar spreker ook tot de SDAJP. behoorend tegen het voorstel van den heer Riemens had gestemd en dat niet omdat hij direct een voorstan- der van kermis is dit laat hem koud doch omdat hij in het voetspoor van den heer Ver linde meent, dat de minderheid niet het recht heeft, de meerderheid zijn wil op te leggen. Het voorstel van de minderheid van Burg, en Weth., om het genomen raadsbesluit in te trekken, en dus de kermis opnieuw in te stel- len, werd aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de heeren Duurinck, Van Hecke, Colsen, Van Driel, 't Gilde, De Vos Geelhoedt, Verlinde en Lambrechtsen van Ritthem; tegen stemmen de heeren Riemens De Kraker, Den Hamer, De Bruijn, Van Cad- sand en Scheele. Omtrent een telegrafische mededeeling van dit besluit aan Ged. Staten was nog een breedvoerige bespreking en een stemming noodig, waarbij met dezelfde stemmen tot telegrafische mededeeling werd besloten. Hiema stelde de Voorzitter in afwijking der agenda aan de orde een voorstel van Burg, en Weth. tot verkoop van bouwgrond aan de Scheldekade. Dit werd met algeineene stem- men aanvaard. Na besloten zitting werd het verzoek om een subsidie van f 5 uit de gemeentekas van het Beveiligingscomite voor den weg langs het kanaal van Ter Neuzen naar Sas van Gent afgewezen. Het tweede hoofdpunt der agenda kwam hierna aan de orde, n.l. het voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van vernieuwing der Axelsche brug. Zooals enkelen tijd geleden uit een mededee ling in dit blad is gebleken, heeft de Minister van Waterstaat zich bereid verklaard, een breeder brug te doen bouwen, hetgeen even- w-el een kostenversch.il van f 40.000 met een nieuwe brug van de bestaande afmetingen oplevert. Door hem werd verzocht, dat door provincie en gemeente de helft van dit ver- schil, dus voor ieder f 10.000 zou worden ge- dragen, te betalen met f 2000 per jaar. Burg, en Weth. stellen voor, hierop in te gaan. De heer Colsen zal voor dit voorstel stemmen, hoewel het hem voorkomt, dat, waar de automobilisten hun wegenbelasting betalen, dit een kwestie voor het Wegenfonds zou zijn en het Rijk deze verbetering zonder bijdrage behoorde daar te stellen. De heer Lambrechtsen van Ritthem be- toogde hier tegenover, dat het feit, dat de brug te klein is voor het tegenwoordige ver- keer, voor een groot deel is te wijten aan Ijet feit, dat de gemeente zich uitbreidt, en dat juist aan den overkant van de brug. De heer Van Hecke bleek op hetzelfde standpunt te staan als de heer Colsen. Ook hij zal gezien het belang dat de gemeente er bg heeft, v66r het voorstel van Burg, en Weth. stemmen, hoewel ook hij van oordeel is, dat het Rijk den bouw van een nieuwe brug geheel diende te bekostigen. De verordening, regelende de rangen, het aantal, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeente- politie werd opnieuw vastgesteld, waarbij aan Burg, en Weth. machtiging werd verleend, enkele maatregelen te treffen, waardoor de politie des nachts gemakkelijker bereikbaar zgn zal, terwijl tevens een onderzoek naar een verbetering in de functiomeering van het politie-apparaat zal plaats hebben. De instructie der gemeente-genqpsheeren, belast met de armenpraktijk werd vastgesteld, waarbij de S.DA.P.-fractie aanteekening wenschte, te hebben gestemd tegen art. dezer instructie, waarin wordt bepaald, d' aan de gemeente-geneesheeren en -vroedVrou- wen ontslag kan worden verleend wegehs revolutionaire gezindheid. Tevens werd hierbij den dank der gemeente gebracht aan den heer W. W. Steven^; voor de welwillende wijze waarop de besprekingen omtrent dit onderwerp met Burg, en Weth. werden gevoerd. Tot gemeente-geneesheer belast mqt de armenpractijk te Sluiskil werd benoemd de heer J. Nanninga. Met algemeene stemmen werd in beginsel besloten, toe te treden in de Fraude-risico- onderlinge van gemeenten te 's-Gravenhage. Aan L. van Cadsand werd een tegemoet- koming ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920 verleend. Herbenoemd werden de aftredende leden der Commissie van toezicht op het M. O., de leden van het Burgerlgk Armbetuur, en der commis sie van bij stand voor gemeen tewerken en financien. Na een korte omvraag sloot de Voorzitter de vergadering. LUXOR THEATER. Schooiertjes. Het beste hieronder is te verstaan: het verkoopbaarste filmproduct is altijd dat waarin een ieder iets van zijn gading vindt. Met „een traan en een lach" is men er niet af. En zoo komt het dat een film als deze, waar in men de drie zoo aardige kwajongens Fred die Bartholomew, Jackie Cooper en Mickey Rooney aantreft, af en toe een spanneade,-af en toe een aandoenlrjke, af en toe- een sghijn- heilige, af en toe een sentimenteele film is en aan bet slot veel beter dan men eigenlijk gedacht had ja, het is een voor treffSlijke film eigenlijk, doch soms net eeh tractaatje voor de zedelijke verbetering van gevangenen en soms Amerikaansch hard en dan wfeer Amerikaansch sentimenteel en gemeen. Waar om de vader van dat eene schoffie nou per se op den electrischen stoel moet gaan zitten - dat is om u iets te laten voelen van de agonie in het hartje van dat kleine onvervaarde jog. Doch dan hebt ge enkele meters verder dat psychologisch zoo prachtige trekje: den vol- genden morgen schept hij tegen zgn vrindjes op over het ontstellende aantal minuten en het aantal volts dat er noodig was om den armen drommel uit de wereld te helpen. En even later loopt dat kereltje te piekeren hoe hg zijn vader een grafsteen zal bezorgen en 3telen hij en zijn vriendjes autobanden om aan de benoodigde tachtig dollar te komen. En daar is dan het nette joggie dat bij zijn vader woont tijdelijk, een armen architect terwijl zijn gescheiden rjjke moeder in Enge- land woont. De vader doet hem op een volks- sehcol, waar het kereltje tamelijk ruw aan den land gevoeld wordt door zijn vriendjes en uit louter bravoure doet hij mee aan diefstal ten en inbraak en zrj komen voor den kinder rechteren dan is het weer prachtig om te zien hoe in die drie verschillende gezinnen op het geval gereageerd wordt en hoe gepiept burgerlijk zoo'n Amerikaansche papa kan zijn en hoe rnenscnelijk zoo'n kinderrechter hoe de eene papa zgn kind goed meent op te voe- den met een riem en het net niet goed doet en de andere papa er een kwestie van ver- trouwen van maakt enfin: dit is dan niet 'alleen een staalkaart van het Amerikaansche leven, maar het toont ons op hoe verbijsterem- die wijze de film deze dingen kan zien en er mee kan handelen. Doch om al die tegenstrgdigheden wellicht is deze film dubbel interessant, wanneer ge ten minste verstaat film te „lezen" en uit haar inhoud en opvatting de waarden kunt ontdekken van het volk waarvoor ze in de eerste plaats gemaakt worden. De Uitgeworpene. Wanneer men met een enkel woor4 den ill- houd van deze film wil karakteris.epren zou men kunnen spreken van heldenmoed. van een jonge vrouw, die zich vrgwillig tot uitgewor- pene maakt, of van hero'ische zusterlijke zelf- opoff ering. De zaak is dat Irish March en Napier Harpenden op elkander verliefd zijn, maar dat ook Boy Fenwick op Irish verliefd is. Denk aan Heine's „Ein Jiingling liebt ein Madchen';^ Nu is die Boy de speciale vriend van J.ri§h' broer Gerald en he-eft een uitnemehden in- vloed op dezen drankzuchtigen zwakkeling Vanwege de carrifere en pa's verzet trekt Napier naar Britsch-Indie zonder het straat- JAKEMA.VG AAN INDIGESTIE GELEDEN. Voelt zich weer uitstekend. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie ge leden. Allerlei middeltjes bleven zonder resul- taat. Toen begon ik met Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen. Ik ging er mee door en nu voel ik mij weer uitstekend. Ook heb ik geen last meer van opgeblazenheid wanneer ik iets gegeten heto." Mevr. E. C. D. Indigestie wordt veroorzaakt wanneer Uw voedsel in Uw lichaam wordt opgehoopt, waar door dit gaat gisten en allerlei schadelijke stoffen ontstaan. De zes zouten in Kruschen Salts zetten Uw spijsverteringsorganen aan tot regelmatig werken, waardoor er voorgoed een einde komt aan Uw indigestie. U krijgt weer een gezonde eetlust en kunt alles eten zonder de minslte vrees v-oor pijn of opgebla zenheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a 0,40, 0,75 em f 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten- verpakking de naam Rowhtree Handels Mij. A'dam voorkomt. Adv. arme, uit een gedegenereerde familie stam- rnende meisje te trouwen, maar met de be- lofte haar later tot zijn vrouw te maken. Brieven blijven uit en na drie jaar wachtens- moe trouwt Irish, onder invloed van haar broer, met Boy. Op den huwelijksdag zelf ontvangt de jonge vrouw een briefje, waarin wordt medegedeeld, dat Boy onder een ande ren naam voor een ernstig misdrijf in de ge- vangenis heeft gezeten. Hij bekent en pleegt uit wanhaop zelfmoord. Irish, wordt er van verdacht de oorzaak van dien zelfmoord te zijn. Zij zwijgt om haar broer, die een gren- zelooze vereering voor Boy heeft, zijn illusie niet te ontnemen. En hieruit nu komt alle ell-ende voor haar voort, ze?fs Napier, dien zij nog steeds met geheel haar hart liefheeft, ge- looft in haar schuld. Vandaar ook dat Napier trouwt met de schatrijke Venice. Er komen in den ontwik- kehngsgang der gebeurtenissen spannende scenes. De scene o.a. waarin een vriend den stervenden Gerald het geheim van Boy's dood onthult en de scenes aan Irish' ziekbed en ten slotte bij Napiers vader, waarin de zoon het ongelukkige vrouwtje fel en hartstochtelijk verdedigt. Een sensationeel dramatisch slot is het ein de van deze society-film vol spanning. De film is fotografisch btjzonder goed ver- zorga. Maar vooral de tot het einde toe vol- gehouden spanning geeft de film R>e Uitge- worpene" haar waarde en beteekenis. (Vervolg vergadering van Dinsdag. Grondverbeteringsmaatschappg. Ged. Staten stelden voor mede te werken tot de oprichting der stichting „Zeeuwscbe Grondverbeteringsmaatschappij" en daartoe aanvankelijk in 't kapitaal dier stichting deel te nemen voor een bedrag van f 500. De heer v. GORS-EL juicht de actie voor de werkverschaffing toe, maar had gewild, dat de provincie dit zelf aanpakte en niet de Z. L. M., die voomamelijk het boerenbe'lang dient. De heer KGDDE had enkele bezwaren tegen deze stichting; mede om de moeilgk- heden, die de controle mede zal brengen. Maar is toch in de eerste plaats voor werk- verruiming, dit moet alleen door de overheid worden gedaan. Dit alles met erkenning van deskundigheid van d'e betrokkeneh, die juist niet altijd kan samengaan met onpartijdigheid. Hij zal tegen stemmen. De heer MEERTENS zal juist voor stem- men. De heer VOGELAAR spreekt namens Ged. Staten. Hij voelt dat er bezwaren kunnen be- staan, want het geldt iets nieuws en daar kun nen zeker nog onduidelijkheden bij zijn. Maar men moet ondanks dit alles de stichting steu- nen. Men kan later trachten eventueele fou- ten te herstellen. De heer VAN GORSEL meent, dat toch bijv. de verhooging van djjken er niet onder mag vallen, er ontstaat zoo licht oneerlgke con currence. a De heer KODDE acht een stichting niet noodig; voor onteigeriing o.a. niet. De heer DE MTi/LIANO verdedigde het voorstel; er zijn niet alleen de landbouworga- nisaties, maar ook o.a. gemeentebesturen in vertegenwoordigd. De heer VOGELA AR verdedigt het voorstel nader, dat z. Ji. s. wordt aangenomen. Wijziging Provinciale begrooting- 1936. De Staten vereenigderi zich met een voor- gestelde wijziging van de begrooting der Pro vincie over 1936. Bootdiensten op de Wester-Schelde over 1936. Voorgesteld werd het tekort op de exploi- tatie van de Prov. stpombootdiensten op de WesteriSchelde over 1936 vast te stellen op 182.507. Alzoo besloten. Bootdienst op de Ooster-Schelde over 1936. Voor den dienst op de Ooster-Schelde werd een tekort van 33,746 ter vaststelling aan- geboden. Alzoo besloten. Wegenonderhopdsfonds van Zeeland. Overeepkom&tig het voorstel werd de balans van het Prov. Wegenonderhoudsfonds per 31 December 1936 in activa en passiva vastge steld op 316.912 en de baten en lasten van dat fonds over 1936 op 85.290. Begrootingen 1938. Aan de orde kwamen ten slotte de begroo tingen 1938 van den bootdienst op de Wester iSchelde, van den bootdienst op de Ooster- Schelde, van het Wegenfonds en van het wegenonderhoudsfonds en ten slotte van de Provincie zelve. Allereerst kwam_$le bootdienst op de Wes ter-Schelde aan de orde en was het de heer GOOSSENS die het over de lijn Ter Neuzen Vlissingen had en het betreurde, dat men ook daarop niet tariefsverlaging toepaste, hij stelde een motie voor om Ged. Staten uit te noodigen ook op die lgn vermindering der tarieven in te voereh. Deze motie was mede onderteekend door de hfeeren Vienings, De Mil- liano, Meer tens- en Erasmus. De heer ERASMUS noemde het veer Vlis- singeniBreskens een belangrijke schakel in den Rijksweg. Die moet zoo goedkoop moge- lgk zijn en men moet den hinder van taxi- chauffeurs e.d. zooveel mogelijk beperken. De heer DE FAUW bepleitte de behande- ling der arbeidsvoorwaarden door het georga- niseerd overleg. Spr. gelooft, dat het op de Schelde niet moet veranderen en zeker moet nen geen nieuwe verbindingen verlangen, zoo als de heer Bauwens het zou willen. Ter Neu- jenEllewoutsdijk zal niet gaan om de vaart- tnoeielijkheden. Een lijn 't verdronken land van Saeftingen zal alleen nader besproken kunnen worden als het eens wat beter is voor- bereid. De lgn Ter NeuzenVlissingen is niet net troetelkmd van Ged. Staten, tariefsver- aging op die lgn noemde zij in de afaeelingen ee.i schade voor de andere lijnen. Nu de reis over HoedekenskerkeTer Neuzen goedkoo- pqi; is, gaan velen daar liever mede over. Spr. zal volhouden dat het schip zeker niet meer vo-idoet op die lij-n, totdat de scheepvaart- inspectie haar meening er over kenbaar heeft gemaakt. Spr. bepleit meer dekruimte voor de 2e klasse-passagiers op de lijn Vlissingen Breskens. De heer MOELKER zegt, dat hij den dienst Ter NeuzenVlissingen ook een goed hart toedraagt, maar het geheele verlies komt ten koste der Provincie en dan is tariefsverlaging gevaarlijk. Spr. wil den dienst voortzetten, alleen zou hij tegen een nieuwe boot zijn. Men Verget-e niet, dat het onvoorzien niet zoo groot is. De heer BAUWENS kan niet aannemen, dat men bij Ellewoutsdijk geen haven zou kun nen maken, men kan dan veel keer over en dan vender met een bus. Men is dan in eens weer in Miadelburg, dat is een voordeel voor Middelburg en Goes. De toestand is te Vlis singen ook niet ideaal. Spreker heeft er Maan- dagavond ,,zijn poot nog gestoten". Spreker meent, dat het de weg is in de toekomst. Men legt nu een ton per jaar toe, men moet zake- lijker worden. De Saeftinge-gronden zijn dag en hacht droog en men moet ze indijken en daar kan men altijd over en krijgt men hen, die nu over Belgie gaan. Spr. wijst ook op de moreele gevaren van d-e reizen over Antwerpen. Spr. is voor een lol- letje, maar als men werken moet, moeft dit ook geschieden. De heer BOSSELAAR wil zien overwbgfen om de lijn Ter NeuzenVlissingen op te hef- fen, die kost 16000 per jaar. Er blijven toch nog drie gelegenheden om de Schelde over te steken. De heer v. d. FELTZ meent, dat Ged. Staten in principe wel voelen voor de opheffing van de lijn VlissingenTer Neuzen. Aan de hand van vergelijkende cijfers is spr. ook wel voor opheffing. Maar dan moet er een goede bus- verbinding komen van Hoedekenskerke 'tiaar Kruiningen en van Hoedekenskerke naar Mid delburg en Vlissingen. De heer MEERTENS had ook enkele op- merkingen, die de pers niet kon verstaan. De heer KODDE is en blijft voor opheffing van de lijn Ter Neuzen-Vlissingen, al is het wellicht niet direct. De bootdiensten zijn ver der toch wel zeker rijksbelang en het moet er naar toe, dat het Rijk de veren overneemt. Als er bdn dienst wordt opgeheven, zal dit de anderen toch ten goede komen. .Spr. is tegen muziek op de booten, die hg een verkapte bedelarg acht. De Zondags- dienst-uitbreiding kan spreker ook geheel niet goedkeuren, al is dit ook op aandrang van den Minister. Het gaat in tegen Gods gebod. De heer GOOSSENS verdedigt nader den dienst Ter NeuzenVlissingen, en daarmede zgn idee om de tarieven te verlagen. Dg hqer ADRIAANSE waarschuwt tegen een lgn op Saeftingen. Opheffing Ter Neuzen Vlissingen is alleen te verdedigen, als er een betere tramdienst Ter NeuzenBreskens zou komen. De heer DOMXNTCUS zegt, dat men den heer Bauwens gewoon maar laat praten en speciaal inzake een veer op Saeftinge zou spr. een serieus onderzoek willen zien instellen. De heer DE FBUTER is voor verlaging der tarieven op de lgn Ter NeuzenVlissingen. De heer BAUWENS verdedigt zijn stand punt nogmaals als het meest economische en het is beter, dan de reuze tekorten van elk jaar. Deskundigen achten het land van Saef tingen geschikt voor bebouwing. Er is groote belangstelling voor de plannen van spreker vooral ook bij den handel. De heer DE MILLIANO zegt, dat rnen in ieder geval moet komen tot bezuiniging op het gebied van de bootdiensten. De heer DEKKER wil ook gaarne een ern stig onderzoek in den geest van den heer Bauwens. Hij dankt voor de verbetering in de detacheeringsgelden. Spr. dient een motie in om het steeds vrg reizen der Statenleden op t$ heffen. De heer VIENINGS bestrgdt het optreden der >NjSjB., die niet in de openbare colleges zijn gaan zitten, om die te verbeteren, maar om die te ondermijnen. Zij komen slechts met paradepaardjes. (De VOORZITTER tikt af.) Spr. zal tegen de motie stemmen, er is niets op tegen, dat de Statenleden grati% op de bopten reizen. De heer SON-KE is wel tegen de vrijkaarten, maar niet met de toelichting van den heer Dekker. De heer DEKKER zeid-e, dat als men de booten vrij geeft, dit ook met electriciteit, gas, watef enz. kan volgen. De heer VAN ROMMEL VAN VLOTEN achtte namens Ged. Staten handhaving van de lijn Ter NeuzenVlissingen alleen mogelijk als men de tarieven zoo laat als zg zgn. Bij verlaging acht spr. geen compensatie door meer reizigersvervoer te verwachten. De lijn moet dan ook gehandhaafd worden tot'feeu nieuw schip noodig zal zgn. De heer VAN ROMPU waarschuwt tegen inkrimping van het aantal diensten op de lgn VlissingenBreskens. Het groot aantal vaar- ten heeft het vervoer doen toenemen. Elle woutsdijk is niet geschikt voor een haven voor een provincialen dienst. (Het verder betoog van den nestor was niet te volgen aan de perstafel, evenmin als van verschillende andere leden.) Ten derde male verdedigt de heer BAU WENS zgn ideeen, en belichaamt die in eep motie, waar Ged. Staten verzocht worden een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van betere bootverbindingen over de Wester- Schelde. De motie-Goossens, tariefsverlaging op de lijn Ter Neuzen-Vlissingen wordt aange nomen met 20 tegen 11 stemmen. (Enkele leden hadden de vergadering reeds verlaten.) Het voorstel-Dekker, afschaffing vrijkaar ten, werd verworpen met 21 tegen 10 stem- men. De motie-Bauwens werd aangenomen met 19 tegen 12 stemmen. Hiema werd de begrooting van de boot diensten op de Wester-Schelde goedgekeurd en de vergadering te kwart over zes verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. Vergadering van Woensdagmorgen. Begrootingen 1938 Vbortgezet werd de behandeling van de ver schillende begrootingen. Aan de orde was de samenstelling van een Commissie ingevolge de Dinsdag aangenomen motie-Bauwens. De heer' ROiRIJE achtte bij nader inzien beter een commissie uit Ged. Staten met het \yerk te belasten. - De heer BA-UWENS wil vooral deskundigen opgenomen zien. De heer v. d. FELTZ meende ook, dat de motie wat overhaast is aangenomen en het beter ware haar in te trekken. De heer DEKKIHR meende, dat men zoo niet mag handelen. De heer HAMFiT JTNK meende, dat men de consequenties moet aandurven van een besluit. De heer MOELKEIR heeft voor gestemd, maar is toch ook voor een onderzoek door Ged. Staten. De heer BAUWENS verdedigt zijn stand punt op zijn origineele wijze en blijft zgn motie handhaven. Dan Dampo inademen door middel van deze practische in- halator welke U gratis ontvangt bij'n doos 30 ct. of pot 50 ct. (ingez. jjo.eu.> De heer RORIJE heeft alleen het bezwaar tegen ten commissie uit de Staten, die toch niet deskundig zal zijn. Hg wil lezen dat men Gdd. Staten verzoekt een onderzoek in te stellen. De VOORZITTER zegt, dat dit niet gaat. De heer STAVERM1AN stelt voor de motie- Bauwens in te trekken en Ged. Staten uit te noodigen een onderzoek in te stellen. De heer DE BAARE meent, dat de leden van Ged. Staten er toch in kunnen zitten, men kan de leden er individueel in benoemen. De VOORZITTER zegt, dat in eene com missie uit de Staten 66n lid van Ged. Staten moet zitten. De heer HIAMiEI INK acht het voldoende als men aan de motie-Bauwens toevoegt onder leiding van Ged. Staten". De heer DEKKER kan voor een manoeuvre als deze slechts als N_SJ3.-er dank brengen, dat de democratic zoo optreedt. 'De heer VAN 't HGPF zegt, dat men de voile consequentie moet aanvaarden van de motie. 'De heer DE PAUW zegt, dat eene cotmmis- Siff^&ich kan laten voorlichten door deskundi gen. De heer DGMJNICUS wil dan 600 crediet verleenen. De heer DIELEMAN wil lezen Ged. Staten, die zich leden der Provinciale Staten kunnen assumeeren. Hierop trok de heer STAVERMAN zgn motie in. De heer ADRIAiANlSE vindt het niet erg een fout te erkennen, maar men zou nu den steun van den heer Bauwens, den enthousiast, moe ten missen. De heer BAUWENS is tegen telkens ver anderen en heeft gedoeld op onpartgdige des kundigen. De heer MOELKER wil in ieder geval, dat de heer Bauwens in de commissie zitting moet hebben. De motie-Dieleman wordt verworpen met 27 tegen 10 stemmen. !Het voorstel-Hamelink onder leiding van een lid van Ged. Staten, wordt aangenomen met 28 tegen 9 stemmen. Het crediet van f 600, voorgesteld door den heer Dominicus, werd verleend met 33 tegen 4 stemmen. De VOORZITTER stelt voor, de commissie te doen bestaan uit 1 lid van Ged. Staten en 4 leden van de Prov. Staten. De samenstelling wordt uitgesteld tot aan het einde der vergadering. De Ooster&chelde-d^enst. Bij de behandeling van de begrooting van den Oosterschelde-dienst wees de heer SONKE op het bericht van glsterenavond over de tol- heffing op de Noord-Bevelandscftie brug en vroeg of er iets meer van bekend is. De heer VAN DUIJN vroeg of de dienst- regeling ook kan worden opgenomen in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode. Spr. is het er mede eens, dat ,de dienst op Zierilkzee moet blijven Spr. hoopt, dat Ged. Staten zullen blijven toe- zien op de concurrentie. De heer DEKKER achtte de bruggenge- schiedenis een goed voorbeeld van ,,dictatuur" en wel van een ambten-aar van het ministerie. Men schort het op, alleen omdat de minister het niet wil. De heer ONDERDUK zeide, dat men in. dezen democratischen staat ten minste er nog over spreken mag. Wat de heer Dekker af- keurt moest voor hem een ideaal zijn. De heer DEKKER feliciteert de SD.A.P met dingen als de zaak-Aibrahamse en de motie-Bauwens. De heer VAN ROMMEL VAN VLOTEN zei de, dat een busdienst Anna JaoobaZjjpe Steenbergen nooit in plaats van een bootdienst kan komen. Inzake de brug zeide spreker, dat de minis ter bezwaar heeft tegen de tolheffing. Ver schillende besprekingen hebben naar aanlei- ding daarvan plaats gehad, doch de beslissing is vertraagd mede door de begrootingsdrukte in Den Haag. Over de publicatie wat de dienstregelingeh betreft, zegt spreker dat men wel weet waar men begint, maar niet waar men eindigt, dan vragen ook andere deelen er om. De begrooting wordt goedgekeurd. Aan de orde is nu die voor het wegenfonds en wegenonderhoudsfonds. De heer ERASMUS meent, dat er nog Tele wegen om verbetering roepen. De tram kan niet worden gemist. De heer DE FEUTER had enkele wen- schen. De heer VIENINGS bepleitte de verbetering der teftiaire wegen, die dan secundaire wegen zullen worden. De heer MEERTENS liet wensohen hooren, de heer DE LOOZE vroeg inlichtingen en de heer KODDE bepleitte het beplanten met struiken enz., die goed gedijen, waama de heer DE MILLIANO een beschouwing hielid over de populieren en daanmede de veiligheid van het verkeer in verband bracht. Op een dag vielen wel 100 populieren om. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN be- antwoordde de sprekers namens Ged. Staten. Hij zeide o.a., dat aan de tertiaire wegen be- gonnen wordt als er geld voor beschikbaar komt, het zal verdeeld worden in verband met de oppervlakte der Provincie. Men zal vermoe- delijk 90,000 krijgen, wat voor heel de pro vincie natuurigk niet voldoende is. Men kan voor de a.s. zomerzitting afgeronde voorstel-. len ter zake tegemoet zien. In verband met de beplanting van de wegen. zeide spr., dat ter zake overleg wordt gepleegd met de Nederl. Heide Maatschappij. De heer KODDE wilde ook adviezen vragen aan de menschen uit de praktg-k. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN zegde overweging toe. De PAEJM. De heer ONDERDUK besprak het wets- ontwerp inzake -de electriciteitsvoorziening en het schrijven van Ged. Staten aan de Eerste en Tw-eede Kamer. Spr. brengt hulde voor dit stuk, maar vraagt of het aan alle leden der Kamers is gezonden. Het zou goed zgn, als de Prov. Staten zich

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2