ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9696 WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 77© Jaargang TWEEDE BLAD I—■IHIHIMIIir GEMEENTERAAD VAN AXEL. C Mxaev, XjUfkWSJMSBXii- titJl—UU-1 WHOI Willi I 111 !^T<iri irfl1MllfftTrTMMMr SSBffW:*3i5i*ia3&iWWWe- —H HIT—ITaWPK r-"*< -r.-. NEUZENSCHE COURANT KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de inge- sClu-evenen voor den dienstplicht van de lich ting 1939, alsmede voor tijdelijk-ongeschikt- verklaarden van de lichting 1938 voor deze gemeente zitting zal houden te Ter Neuzen in de voormalige school aan het Schoolplein op 10, 11, 14, 15 en 16 Februari 1938, des namiddags om 2 uur precies, en op 17 Febru ari 1938. des voormiddags 9 uur. Geneeskundige verklaringen. Verimoeidt de ingeschrevene, dat hij onge schikt is wegens een ziekte of een gebrek, waarvoor hij onder geneeskundige behandeling geweest is, dan is het wenschelijk, een schrif telijke verklaring van een geneeskundige medQ te brengen. Indeeling. Voor hen, die niet voorgoed ongeschikt worden verklaard, bestaat de gelegenheid om hun voorkeur met betrekking tot de inlijving aan den voorzitter van den keuringsraad op te geven, zoowel wat betreft korps of zeemacht als gamizoen en tijd van opkomst. Het is wenschelijk, dat ieder opgeeft, welke voorkeur hij In de eerste en welke hij in de tweede plaats heeft. Voorts kan de ingeschrevene den voorzitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen om te bewijzen, dat hij voor zeker vak of voor zekeren arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Met opgegeven wenschen kan slechts reke- ning worden gehouden, voor zoover de dienst- belangen het toelaten. Verplichtingen. Behoudens de hierna vermelde uitzonderin- gen, is ieder ingeschrevene verplicht op de hem aangewezen plaats en tijd voor den keu ringsraad te verschijnen en zdch te onderwer- pen aan een onderzoek tot het beoordeelen van zijn ongeschiktheid voor den dienst in het aigemeen en tot het verkrijgen van gegevens voor zijn nadere bestemming, waarvoor schrif telijke proeven moeten worden afgelegd. IDe ingeschrevene, die tijdelijk ongeschikt wordt verklaard, is verplicht een jaar later r.ogmaals voor den keuringsraad te verschij nen en het vereisdhte onderzoek te onder- gaan, tenzij inmiddels hij nadere uitspraak geschikt of voorgoed ongeschikt is verklaard of van den dienst is uitgesloten. Verhindering. Hij, die door ziekte of wegens een andere geldige reden niet bij de keuring kan ver schijnen, moet hiervan tijdig kennis geven aan den voorzitter van den keuringsraad of aan den burgemeester. Wie niet beihoeven te verschijnen. Van de verplichting, om voor den keurings raad te verschijnen, zijn vrijgesteld de inge- sctorevenen, die behooren tot een der volgende groepen a tot g: a. zij, die zijn opgenomen in een krankzin- nigen-, idioten-, doofstommen- of blinden- gesticht; b. zij, die doen blrjken door ziekte of gebre- ken tot die verschijning buiten staat te zijn en niet zijn opgenomen in een gesticht, als onder a bedoeld; c. zij, die zijn opgenomen in een rijksop- voedingsgesticht, een tuchtschool, een gevan- genis of een rijkswerkinrichting d. zij, die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisscherij bui- tenslands; e. zij, die langer dan een maand in het bui- tenland verblijven in een plaats, welke meer dan 15 KM. van de Nederlandsche grens is gelegen; f. zij, die een geestelijk of een godsdien- stig-menschlievend ambt bekleeden of tot zoo- danig ambt worden opgeleid; g. zij, die als vrijwilliger behooren tot de landmacht, tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht (dezen worden niet tot de keuring toegelaten). Zij, die als vrijwilliger behooren tot den vrijwilligen landstorm, moe ten zich wSl aan dit onderzoek onderwerpen. Uitspraak op verklaringen. In sommige gevallen kan de ingeschrevene ongeschikt worden verklaard enkel op grond van een schriftelijke verklaring, bij voorkeur afgegeven door twee geneeskundigen. De disehen, waaraan zulk een verklaring moet voTdoen, zijn omschreven in art. 37, 4e lid, en art. 41 van het dienstplichtbeshiit. Nadere in- lichtirtgcn kan men vragen asm de gemeente- secretarie of aan den voorzitter van den keu ringsraad. Keuring elders. De ingeschrevene kan aan den voorzitter van den keuringsraad het verzoek doen om het onderzoek elders te ondergaan. Desgewenscht kan hij het verzoekschrift, waarin hij zijn vol ledig adres moet opgeven, indienen bij den burgemeester, die alsdan zorgt voor de ver- zending. Een dergelijk verzoek behoort, zoo mogelijk, te worden ingediend v66r 20 Decem ber van het jaar, voorafgaande aan het jaar der keuring. Herkeuring. Ten aanzien van elken ingeschrevene, om- trent wien de keuringsraad uitspraak heeft gedaan, kan bij den herkeuringsraad een mieuw geneeskundig onderzoek worden aan- gevraagd: a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of diens wettelijken vertegen- woordiger; to. door elk der overige voor de gemeente en voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of diens wettelijken vertegenwoordiger. De aanvraag moet berusten op aannemelijke in het verzoekschrift omschreven gronden en uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak in het openbaar is medegedeeld, worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht inge schreven is, Gewoonlijk wordt de uitspraak op den dag der keuring door den voorz'tter van den keuringsraad in het openbaar mede gedeeld. Aanvragen, niet ingericht of niet ingeleverd op de hier omschreven wijze, kunnen geen gevolg hetoben. Verschijnt de ingeschrevene niet op den bepaalden tijd voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettelijken vertegenwoordiger, als vervallen beschouwd, behoudens uitzon- deringen. Indien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hetoben, wordt de ingescchrevene voor geschikt gehouden. Afkeuring door bedrog. Bestaat er naar het oordeel van den Minister van Defensie gegrond vermoeden, dat iemand voorgoed ongeschikt is verklaard als gevolg van bedrog, dan wordt de destoetreffende uit spraak door den Minister vervallen verklaard en wordt de persoon, wien het geldt, geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij zou hetoben verkeerd, indien hij niet onge schikt verklaard was. St rafbepalin gen De ingeschrevene, die verplicht is voor den keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats en tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het onderzoek onderwerpt, wordt gestraft met heohtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste hondendvijftig guldpn. Hetzelfde geldt voor den ingeschre vene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet aan het onderzoek onderwerpt, en ook voor den- gene, die de in verband met de dienstplichtwet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Pleegt hij opzettelijk een van genoemde feiten, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshon- derd gulden. De ingeschrevene zal zich, op straffe als bij de wet bepaald, hetoben te onthouden van het aantoieden van geld of geschenken of van andere verkeerde praktijken, waardoor hij zou meenen zijn afkeuring voor den dienst te kun nen toevorderen. Art. 206 van het wetboek van strafrecht luidt als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: 1°. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de krijgsmacht ongeschikt maakt of laat maken; 2°. hij, die een ander op diens verzoek op zettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Reiskosten. Moet de ingeschrevene, om voor den keurings raad te verschijnen, kosten maken voor het passeeren van een veer, brug of tol of kan hij de heen- en de terugreis niet in edn dag af- leggen, dan kan hij zich tot den burgemeester wenden: in het eerste geval tot het ontvangen van een passagebiljet en in het laatste geval tot het genieten van nachtvenblijf en voeding. De opgeroepene, die woonplaats heeft in een paats in het buitenland. welke niet meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens is gelegen, en een tegemoetkoming wenscht te ontvangen in de kosten van de reis en, zoo noodig, in de kosten van voeding, moet deze bij zijn verschijning voor den keuringsraad vragen aan den voorzitter. Adresverandering. Bij adresverandering behoort de ingeschre vene zijn nieuwe adres aan de gemeente- secretarie op te geven, ook bij het bureau voor militaire zaken. Ter Neuzen, 14 December 1937. De Burgemeester, P. TELLEGEN. en jaar van geboorte, de gemeente en lichting, voor welke hij voor den dienstplicht is inge schreven, verder voor zoover hem bekend het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij be hoort, en het tijdvak of den datum, voor zijn inlijVing of zijn opkomst in werkelijken dienst vastgesteld, en ten slotte: of hij dit jaar voor een der keuringsraden is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. Wenscht iemand, die behoort tot de hierv66r onder a, b of c bedoelde personen, keuring aan te vragen, dan is het wenschelijk tevens in de aanvraag te vermelden, welk bijzonder belang voor hem in het ondergaan van de keuring gelegen zou zijn. De aanvraag behoeft niet gezegeld te zijn, doch moet zoo spoedig mogelijk gefrankeerd worden toegeizonden aan het volgende adres: Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, Gebouw van het Departement van Defensie, Plein 4, 's-Gravenhage. Ter Neuzen, 15 December 1937. De Burgemeester van Ter Neuzen, P. TELLEGEN. Vergadering van Dinsdag 30 November 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Essel- brugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman, benevens de secretaris J. L. J. Maris. (2. Slot) 10. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. In Januari a.s. zal de herkeuringsraad in eenige gemeenten zitting houden. Wie een keuring kunnen ondergaan. De gelegenheid om in die zitting een genees kundig ondrzoek te ondergaan, kan door den voorzitter worden gegeven aan personen, die voor de lichting van het volgend jaar of voor een vroegere lichting zijn ingeschreven, voor zoover zij nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, of wel reeds daarbij zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtlge in werke lijken dienst zijn geweest. Voor zoover de Minister van Defensie niet anders bepaalt, worden tot dit onderzoek bij den herkeuringsraad niet toegelaten: a. vrijwilligers, behoorende tot de landmacht uitgezonderd den vrijwilligen land- storm tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht; b. zij, die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn inge lijfd; c. zij die dit jaar tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die tot den vrijwilligen landstorm behooren, in het aigemeen tot de keuring kunnen worden toegelaten, zonder bijzondere machtiging van den Minister. Het aanvragen van keuring. Om deze keuring te ondergaan, behoort een aanvraag te worden ingediend, in welke aan vraag aannemelijk wordt gemaakt: dat de persoon, wien het geldt, na de uit spraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden (dit geldt voor hen, die dit jaar door een der keuringsraden geschikt werden verklaard)of dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is (dit geldt voor hen, omtrent wie geen der keuringsraden dit jaar uitspraak deed). Bij de aanvraag behoort, zoo eenigszins mogelijk, te worden overgelegd een genees kundige verklaring, waaruit de vermoedelijke ongeschiktheid van den ingeschrevene blijkt. De aanvraag moet voorts vermelden den geslachtsnaam, de voomamen (,voluit) en het volledig adres van den belanghebbende, datum Aanvulling rekening-courant overeen- komst met Bank voor Nederlandsche gemeenten. Bij besluit ,van 21 Februari 1929 is schrij- ven Burgemeester en Wethouders met de Bank voor Nederlandsche gemeenten een reke ning-courant overeenkomst aangegaan voor een stilzwijgend doorloopend crediet tot 5000 maximum. De directie van deize Bank bericht ons, dat zij door de abnormale geldmarkt genoodzaakt wordt om de crediet-rente in rekening-courant en de rente der deposito-rekeningen te be- perkien, aangezien deze Bank van het groot- ste gedeelte van haar tijdelijk beschikbare middelen geen rente ontvangt en van de rest zeer wetinig. Deze directie heeft moeten besluiten van 1 Januari a.s. af, in de rekening-courant en de deposito- overeenkomsten de volgende be- paling, als tweede lid van Artikel 1 op te nemen: „Zoolang echter dat promesse diseonto 2% of minder bedraagt, wordt over het cre- dietsaldo, voor het gedeelte dat tien ten hon- derd van de gewone ontvangsten volgens de laatst goedgekeurde begrooting te boven gaat, geen rente vergoed." Aangezien dit beSdrag zelden of nimmer wordt oversehreden, kunnen wij geen bezwaar maken om mede te werken, dat deze bepaling in de overeenkomst wordt bijgevoegd. Burgemeester en Wethouders stellen voor, deze wijtziging in de bestaande overeenkomst over te nemen. Met algemeene stemlmen wordt aldus toeslo- ten. 11. Aangaan geldjeenjing ad 1300. Burgemeester en Wethouders stellen voor, een geldileening aan te gaan, groot 1300, voor diverse doeleinden, waarvoor de Raad een besluit heeft genomen. Zij deelen daaromtrent mede: In den loop van het jaar heeft Uwen Raad besloten: a. om voor de Vereeniging van Christelijk Nat. Schoolonderwijs een bedrag van 520 te voteeren, voor het aanleggen van een waterleiding in het schoolgebouw. b. om van den heer F. van Dixhoom een perceel grond te koopen, ten behoe- ve van het woonwagenkamp in het Buth straatje voor 400, wat met bijkomen- de kosten zal komen op c. om van den heer Hon. Duijm, de 460 hoek in de Walstraat over te nemen voor een bedrag van maximum 350. Burgemeester en Wethoulders hetoben met genoemden heer Duijm een over eenkomst kunnen venkrijgen voor 300, wat met bijkomende kosten bedraagt 320 toch niet, of dit een objecct is voor een lee- rting op langen termijn. De VOORiZITTER: Het is maar een kleine leening. De heer VAN 't HOFF stelt voor, de aflos- sing te bepalen op minstens 65 per jaar. Dit amendement wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Seghers, C. van Bendegem, Esaelbrugge, Fanoy, 't Gilde, Ha melink, Van 'tHoff, De Jonge, Oggel en De Ruijter; tegen stemmen de heem P. J. van Bendegem, Van de Bilt en Dieleman. Het gewijzigd voorstel wordt hierna aange nomen met algemeene stemmen. 12. Vaststelling begrooting Gasbedrijf voor 1938. In de begrootingsvergadering van 4 Novem ber 1937 is al'aus schrijven Burgemeester en Wethouders de begrooting van het Gas bedrijf, dienst 1938, aangehouden, omdat Uw medelid, de heer J. Fanoy, in die vergadering een plan ontwikkelde, hetgeen neerkwam op eenige bezuinigingen en verminderingen van afschrijvings-pereentages, hetgeen tot resul- taat zou kunnen hebben, verlaging van den gasprijs voor de post „StraatverTichting" in de Gemeentebegrooting en alzoo een voordeel Zou beteekenen. Burgemeester en Wethouders hebben de ge- dachten van genoemd Lid doorgegeven aan de Gascommissie, die dit Lid in haar vergadering heeft uitgenoodigd. Met verwijzing naar het daarover uitge- bracht rapport, wordt voorgesteld, deze be grooting ongewijzigd vast te stellen, zooals deze door ons College aan Uwen Raad is aangaboden. Het rapport van de Gascommissie luidt als volgt: „Wij hieMen gisteren een vergadering onzer commissie, speciaal om de vragen van den heer Fanoy, in de laatste zitting van den gemeenteraad gedaan, te bespreken. Voor deze vergadering was de heer Fanoy uitge noodigd en ook de accountant. De heer Fanoy had evenwel' medegedeeld, dat hij geen gelegenheid had, onze vergade ring bij te wonen. Onize commissie was daardoor wel teleur- gestetd, omdat een voorstel van zo6 .ingrij- penden aard het best door den voorsteller zelf kan worden toegelicht. Desondanks heb ben wij deze aangelegenheid uitvoerig bespro- ken en zijn tot de navolgende conelusie ge- komen, mede door de toelichtingen van den accountant. De afschrijvingspolitiek van het Gasbedrijf is steeds zeer gezond1 geweest. Nimmer is 'daarbij de werkelijkheid en het risico uit het oog verloren, doch daardoor is de stevigheid van het bedrijf ook steeds toegenomen. Men kan zeggen, dat de afschrijvtng op ovens wel wat hoog is geweest, hetgeen blijkt uit het feit, dat de in bedrijf zijnde oven thans geheel is afgeschreven, terwijl de in reserve staande oven geheel bedrijfsklaar staat en op de balans per 31 December 1936 voorkomt met 3730, zijnde 40 van de aanschaffingswaarde. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal deze oven nog meerdere jaren in dienst kunnen zijn. De jaarlijksche afschrijving bedraagt 20 Wat de levens- duur betreft, zou ook op het buizennet met 2 afschrijving best kunnen worden vol- staan. De andere bedoelde activa komen naar onize meening niet in aanmerking om minder op af te schrijven. Weliswaar is de afschrijving ruim voldoen- de, doch wij mogen niet uit het oog verliezen, dat het Gasbedrijf een technisch bedrijf is, en dat niet alleen op den levensduur der objec- ten moet worden gelet, doch ook wel degelijk rekening moet worden gehouden met eventu- eele mogelijkheden van nieuwe vindingen op 't gebied van gasproductie. Zou de afschrijving maar juist voldoende zijn, of, wat erger is, zou deze te gering zijn, dan zoulden nieuwe toepassingen al heel bezwaarlijk door ons kun nen worden benut omdat de boekwaarde der bestaande activa nog te hoog zou zijn. Door de thans gevolgde afschrijvingspolitiek hebben wij ook steeds goed in onze vlottende middelen gezeten, zoodat meermalen versterkt kon worden afgelost, terwijl, na de uitbrei- ding naar Ter Neuzen, geen nieuw kapitaal in het bedrijf werd ge'investeerd. Ook dit is wel een feit van niet geringe beteekenis. Al een heel gevaarlijk experiment zou zijn om, door mindere afschrijvingen toe te passen, den gasprijs te verlagen. Natuurlijk moeten wij er nimmer op bedacht zijn, den gasprijs zoo laag mogelijk te houden. Het maken van winst i s niet de bedoeling vari het gasbedrijf. Toch houdt een wijziging van het gastarief nog geen stimulans in voor meer verbruik. Man kan beter zeggen, dat iedere niet reeele wijziging in de prijzenpolitiek een sprong in het duister is, die helaas, al meerdere be- drijven parten heeft gespeeld. De kwestie is toch, dat de grootere ver- bruikers door een lager tarief toch niet meer gas gaan gebruiken. Deze gebruiken toch maar heltgeen izij werkelijk behoeven. De kleinere verbruikers, behoudens een kleine uitzondering, hebben wel speciale reden om het gasverbruik, of, in het aigemeen, het brandstoffen- en lichtgebruik, zoo laag moge lijk te houden. Een vermindering op reeele Alzoo in totaal een buitengewone uit- gaaf van f 1300 Voor dit bedrag moet een geldleening wor den aangegaan, dewelke kan worden opgeno men half Januari 1938. Wordt voorgesteld een geldleening aan te gaan, groot 1300, met een jaarlrjkschen aflos van ten minste f 130, en een rente- vergoeding van ten hoogste 3% Rente en aflossing te voldoen uit de Gewo- basis is uiteraard gezond, doch om eerst te ne middelen, te beginnen in 1939. scharrelen in de afschrijvingen en daarop een De heer VAN 'tHOFF: Er wordt hier voor- 1 lager tarief te bouwen, moet, naar onze mee- gesteld een aflos van ten minste f 130; het j ning, worden beschouwd als een bedrijfspoli- g-eheele bedrag zal dus afgelost zijn op 10 j tiek van zeer gevaarlijken aard. taar Kan dat niet op 20 jaar? Dan is de Op het oogenblik, nu de ontwerp-begrooting aflossing jaarlrjks de helft minder. Het be- j 1938 op behoorlijke wijize sluit, zouden wij ook treft voor het grootste gedeelte grond en dan de afschrijving op den reserve-oven maar laten virtd ik aflossen op 10 jaar ontzettend gauw. bestaan. Uiteraard is de toestanld nog zeer Het drukt dan de begrooting minder zwaar. j onzeker op meerder gebied en dan houdt jieze De VOORZITTER: Het is toch niet veel, 130 per jaar? De heer VAN 'tHOFF: Ja, maar het is de eene vergadering dit en de andere weer dat; ik denk, dat het beter is in 20 jaren af te lossen dan op 10 jaren. De heer FANOYEr zit ook nog een bedrag in voor het aanleggen der waterleiding in de school; dat zou misschien een bezwaar kunnen zijn. De heer OGGEL: Die zal er over 30 jaar toch ook nog wel staan De heer FANOY: Dat wel, maar ik weet afschrijvingspost nog altijd een reserve in als onverhoopt de rekening 1938 met een nadeelig sal do zou sluiten. Wij kunnen dan nog altijd Ideze afschrijving laten rusten en daaruit een eventueel nadeelig saldo dekken. Ook de afschrijving op het buizennet willen wjj thans maar liever op 3 bestendigd zien. Zooals wij boven reeds aanhaalden, is de levensduur zeer zeker meer dan 50 jaar, doch moeten wij er rekening mee houden, dat het niet tevoren is uit te maken of een bedrijf een levenskans.van 50 jaar is toebedeeld. Een afschrijving van 3 houdt dan tevens een premie in voor dekking van het risico ten opzichte van de levenskans. Alles bijeen genomen adviseeren wij u in de afschrijvingen thans geen verandering te bren gen. Uit vorenstaande hopen wij wel aangetoomd te hebben, dat het Gasbedrijf daardoor van zijn stevigheid zou worden beroofd en aan een zwakke positie zou worden overgegeven. Betreffende de straatverlichtingskosten dee len wij u mede, dat deze, naar onze meening, niet kunnen verminderd worden op dit oogen blik. De variabele kosten van het gas zijn in stijgende lijn en van dien aard, dat aan ver laging van den gasprijs voor de straatveriich- ting niet kan gedacht worden. Wij maken er u wel op attent, dat in den prijs van het gas ook nog begrepen zijn de werkloonen voor het schoonhouden en herstellen der lantaarns, alsmede poetsmiddelen enz. Ook al de overige voorstellen van den heer Fanoy betreffende de huur van de woning op het Zwaantje, de vergoedingen voor motor- wagentje en schoonhouden van het kantoor van den directeur, alsmede de kosten van con- trole op de administratis, komen, naar onze meening, niet in aanmerking om gewijzigd te worden. Wij willen hieraan toevoegen, dat ons voor stel rust op volkomen overeenstemming van onze commissie, de leiding van het bedrijf en den accountant. Ten slotte moet onze commissie er wel zeer ernstig bezwaar tegen maken, dat een bedrijf, en in dit geval speciaal het Gasbedrijf, zoo onVoorbereid in een openbare vergadering wordt besproken. Wij. erkennen volledig het recht van ieder lid van den Raad om vragen of opmerkingen over het Gasbedrijf te hebben, doch late men die liever in geheime vergadering brengen, en eerst alles rustig tevoren overwegen en bespreken ter plaatse waar dat behoort. Het is dan nog altijd tijd genoeg om in openbare vergadering te worden besproken, als geble- ken is, dat zulks behoort. Hetgeen wij de laatste vergadering hoorden, moet, hoewel niet zoo bedoeld, niet in het belang van het bedrijf worden geacht. De VOORZHTBRHet idee van den heer Fanoy is doorgegeven aan de Gascommissie, die daarop aan Burgemeester en Wethouders rapport hebben uitgebracht. Burgemeester en Wethoulders zouden echter het voorstel ook nog eens willen bestiudeeren en stellen daarom voor, in afwachting van het resultaat van dat onderzoek, thans reeds de begrooting van het Gasbedrijf vast te stellen, zooals die is inge diend. Komt er dan in den loop van het jaar wijziging, dan kunnen de gasprrjzen toch nog worden verlaagd. Ik stel daarom aan de orde de vaststelling van de begrooting voor het Gasbedrijf voor 1938. De heer FANOY: Mijnheer de Voorzitter! Ik heb het rapport ter deeg bekeken en be- studeerd. Ik was blij te vernemen, dat Bur gemeester en Wethouders deze zaak in den loop van het volgend jaar nog eens omtrent de mogelijkheid van uitvoering van mijn aenk- beelden wil'len bekijken, want wat dit rapport betreft, ben ik niet genegen mij daarbij, zon der meer, neer te leggen, daarvoor is het te zeer problematisch, terwijl de conelusie, die het maakt, ten mijnen voordeele spreekt. Op 16 November 1.1. kreeg ik van de Gas commissie een uitnotodiging om op 18 Novem ber d.a.v. ter vergadering te komen. Wanneer men zich herimnert, dat ik ook al geprobeerd heb om de oproepingen voor de RaaJdsvergade- ringen op langeren termijn toegezonden te krijgen, had de Voorzitter der Gascommissie wel kunnen begrijpen, dat men mij met een oproeping van twee dagen te voren nooit ter vergadering kan krijgen, op zoo'n korten ter mijn kan ik mij daarvoor niet vrijmaken. In haar rapport begint de Gascommissie mij toe te geven, dat de afschrijving op de ovens te hoog is en lager kan gesteld worden, en wat het buizennet betreft wordt ook toe- gegeven, dat inderdaad met 2 afschrijving zou kunnen worden volstaam, „maar men doet het liever niet." Er wordt van mijn voorstel geen enkel punt weerlegd. Ik heb de verschillende punten van mi)n idee gemotiveeild verwerkt, doch er staan in het rapport uitdrukkingen, die mij bepaald spijten. Daar wordt geschreven, als zou ik met de tarieven en afschrijvingen aan het scharrelen" zijn geweest, terwijl ik het zou aansturen op investeering van nieuw kapitaal in het Gasbedrijf! Mijn handelwijze is juist veroorzaakt door den toestanld van de gasfabriek. In het aige meen geef ik niet veel om een groot woord. Men kan dan ,wel veel ,beweren, maar ik vraag bewijzen. Ik moet dan ook die uitdrukkingen afwijzen. Het mooiste vind ik nog, dat de heeren thans, nu de begrooting der ondememing slui- tend is, niet van verlaging van den gasprijs willen hooren, maar dat er wel over te spre- ken zou zijn, als er eens een nadeelig saldo was. Ik meen, dat, als de gasprijs lager kan gesteld worden, zulks rustiger, doch minstens evengoed, kan bij een sluitende begrooting. Wat dat voor een soort critiek is, daar kan ik geen wooi'i voor noemen, dat moeten de heeren zelf maar uitzoeken. Dan geven de heeren ook te kennen, dat ik met mijn voorstel niet in het belang van de gasfabrieik zou hebben gewerkt. Dat wordt ook beweerd zonder nadere verklaring. Ik heb met mijn voorstel de bedoeling gehad wel degelijk in het belang der gasfabriek te wer ken, omdat ik uitga van de veronderstelling. dat een goedlkooper gasproduct beter af trek zafl krijgen dan het duurdere product en daar door de rentabiliteit van de gasfabriek zal Vergrooten. Mijn toedoelmg is geen andere, dan den afzet van gas te verhoogen en daar door tot hoogere buitengewone aflossingen te komen, want deze moeten komen uit den afizet van het product, doch niet uit de af schrijvingen. En als de gasprijs verlaagt, kan de toestand niet verslechteren, doch zal het gebruik ver- beteren, waaruit ik tot de conelusie kom, dat liit het bedrijf moet ten goede komen. Wanneer men aanYoert, dat door mijn voor stel de inkomsten der fabriek met f 4000 zou'den venminderen, moet ik daar tegenover stellen, dat ik dan toch nog altijd f 1779, of, in een ronde som, 1800 spelling heb. Wanneer ik het rapport moet samenvaJtten,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5