i Tot zuimger <zy LAUPM TER NEUZEN, 15 DECEMBER 1937. ZAAMSLAG. AXEL. DEWk MAR.' is de Philips' „Bi-Arlita"- lamp. En niet voor eens, maar avond a an avond. Lout het daarom Philips' „Bi-Arlita"-lampen zyn, die elken avond icelda- dig, suinig licht in Utv kamer verspreiden! PHILIPS 1^0 Oeka unen 110 W^tt ??0VoM Ingez. Med. Cordell Hull had een krachtig protest aan de Japansche regeering voorbereid. Alvorens dit protest op te stellen, had Hull zich beraden met zijn adviseurs voor het Verre Oosten. He boodschap van Roosevelt, tezamen met de eischen der Amerikaansche regeering, werd door staatssecretaris Hull aan Saito, den Japanschen ambassadeur, overhandigd. Hull deelde Saito hierfbrj mede, dat de president ten diepste geschokt is door de berichten over het bombardeeren zonder onderscheid van Amerikaansche en andere niet-Chineesche schepen op 'de Jangtse. Hij eischte, dat de Japansche keizer hiervan in kennis zou worden gesteld. Voorts zeide Hull tot Saito, dat alle feiten betreffende de Panay bijeengebracht worden en binnenkort aan de Japansche regeering zouden worden overhandigd. Saito stelde Hull ervan in kennis, dat hij opdracht had gekregen van Hirota Japans volstrekte leedwezen en verontschuldigingen tot uitdrukking te brengen en mede te deelen, dat de Japansche regeering zich inspande hulp te verleenen aan de overlevenden van de Panay. Tenslotte deelde Saito mede, dat hij vemomen had, dat zich onder de overlevenden van de Panay 59 leden van de bemanning en 13 vluchtelingen bevonden. TSJIANG KAI-SJEK GELAST ONTRUIMING VAN NANKING. He bezetting van Nanking door de Japan- ners is thans zoo goed als voltooid. Slechts op enkele verspreide punten in de stad bieden kleine afdeelingen Chineesche troepen nog tegenstand. Maarschalk Tsjiang Kai-Sjek heeft den Chi- neeschen strijdkrachten bevel gegeven zich terug te trekken, daar hij geen menschen- levens wenscht op te offeren voor de verdedi- ging van een stad, die uit militair stategisch oogpunt geen waarde meer voor de Chineezen heeft. He maarschalk heeft verklaard, dat de out running van Nanking niet van invloed zal zijn op de plannen der regeering om den tegen stand tegen de Japanners met kracht voort te zetten. Van Chineesche zijde wordt beweerd, dat er nog steeds belangrijke Chineesche troepen- afdeclingen tusschen de westelijke stadswallen en den Jangtseoever liggen, die zich met grootca moed verdedigen. De Japansche oorlogsschepen, die ondanks de mijnen en het hevige vuur der Chineesche kustbatterijen erin geslaagd zijn tot vlak bij Nanking op te stoomen, hebben in belangrijke mate tot den val van deze stad bijgedragen. In een Japansch communique wordt mecie- gedee'd, dat ongeveer 2500 krijgsgevangener buitcn de rnuren van Nanking gemaakt zijn, terwijl het Chineesche garnizoen te Tsjin- kiang, groot 20.000 man, dat zich op Nanking terugtrok, geleidelijk tot 3000 man verminderd was, die vemietigd zijn, toen zij de achter- hoede van de Japansche troepen, die de Chi neesche hoofdstad belegerden, aanvielen. BRITSCHE SCHEPEN AANGEVALLEN. De Japanners hebben Zondag tot vier malen toe in de Chineesche wateren Britsche schepen aangevallen. De eerste aanval geschiedde 's morgens bij Woehoe, toen Japansche batte- rrjen en mitrailleurs vuur gaven op de Brit sche kanonneerboot Ladybird. Een schepeling werd gedood en een officier, zoomede een marinier gewond. Aan boord van de Ladybird bevonden zich een Britsche consul en de Brit sche militaire attache. Japansche batterijen hebben eveneens vuur gegeven op de Britsche kanonneerboot Bee, welke bo-dem evenwel 'niet getroffen werd. Voorts werd de Britsche sleepboot Tsingtah beschoten. Des namiddags hebben de Japanners dne luchtaanvallen ondernomen op een groep Brit sche schepen, die zich benedenstrooms van Nanking bevonden. Tot deze schepen behoorden de kanonneer- booten Scarab en Cricket, die het vuur uit machinegeweren en luchtweergeschut beant- woordden. Aan Britsche zijde is geen enkel slachtoffer te betreuren. Nader wordt gemeld, dat de drie tot zinken gebrachte petroleumschepen op de Jangtse waren de Meiping, de Mehsia en de Meian. De Admiraliteit, het ministerie van buiten- landsche zaken en de Britsche admiraal Little zijn in kennis gesteld van deze Japansche aanvallen. Admiraal Little is thans van Nanking op weg naar Hongkong. Hij maakt de reis aan boord van de Falmouth. Bij de Japansche militaire autoriteiten zijn stappen gedaan. De beschieting heeft in Britsche diploma- tieke kringen een zeer pijnlijken indruk ge maakt. De regeering heeft slechts een kort verslag ontvangen van de Britsche plaatselijke autori teiten, dat de telegrammen der persagent- schappen bevestigt. Officieele kringen zijn in afwachting van vollediger inlichtingen. Zij willen zich v6or de ontvangst dezer berichten niet uitlaten over de gevolgen, welke aan deze incidenten moeten worden gegeven. Aan de admiraliteit te Londen is bericht ontVangen, dat de plaatselijke Britsche mari- tieme autoriteiten in China voor het vertrek van de kanonneerboot Bee naar de plek van de rivier, waar de Panay tot zinken was ge bracht, aan de Japansche autoriteiten hadden verzocht, last te geven, dat het Japansche geschut niet op de Bee zou vuren. Ook had den de Engelschen gevraagd, dat ter waar- borging van de veiligheid van de Bee zes Japansche marine-officieren den tocht zouden meemaken. Toen deze Japansche officieren echter aankwamen om aan boord te gaan, was de Bee reeds vertrokken. Japansche verklaringen en maatregelen. Een Japansch hoofdofficier te Woehoe heeft de Britsche autoriteiten ervan in kennis ge steld, dat hij order had ontvangen op alle zich op de Jangtse bevindende schepen te vuren, hoewel hij moest toegeven, dat het vuren op de Britsche kanonneerbooten „een vergissing" was. Een Japansch officier is onmiddellijk naar Woehoe vertrokken, am een onderzoek in te stellen naar de aanvallen op de Britsche kanonneerbooten Ladybird en Bee, alsmede op het Britsche stoomschip Suiwo. De Japansche militaire attache, Harada, is per vliegtuig van Sjanghai naar Nanking ge- gaan om de veiligheid van de buitenlandsche schepen op de Jangtse boven Nanking te verzekeren. De persdienst van de derde Japansche vlootafdeeling heeft een communiqud ge- publiceerd over de incidenten van Zondag. waarbij drie Amerikaansche petroleumtank- schepen en een Amerikaansch oorlogsschip met bommen door Japansche militaire vlieg- tuigen waren tot zinken gebracht. Deze vlieg- tuigen achtervolgden Chineesche troepen, die, naar het heette per stoomboot de rivier op Vluchten. De Amerikaansche schepen werden bij vergissing voor Chineesche schepen aange- zien. In het communique wordt het incident „uiterst betreurenswaardig" genoemd. De Britsche pers over de incidenten in het Verre Oosten. De Engelsche bladen toonen zich zeer ver- ontrust in hun beschouwingen over de inciden ten op de Jangtse, waarbij de Britsche kanon neerbooten betrokken waren. A1 die bladen vermeldden de gebeurtenissen onder opschrif- ten in heel groote letters. De beschouwingen over het geval zijn nog niet talrijk, maar die dagbladen, welke reeds hoofdartikelen wijden aan het gebeurde, geven uiting aan ongeduld en boosheid over de methoden van de Japan sche militairen en zeelieden. Hoewel er reeds verscheiden Britsch-Japansche incidenten zijn geweest, was dit toch de eerste keer, dat de Japanners een Britsch oorlogsschip aanvielen. De Daily Telegraph and Morning Post be- schouwt het gebeurde als een paniekdaad van de Japanners. Het blad herinnert aan een interview Isjii, waarin deze Japansche diplo- maat verklaarde, dat een achtervolging van Tsjiang Kai Sjek in het binnenland van China het uitlokken van een ramp zou zijn. Het blad laat erop volgen, dat de jongste berich ten uit Tokio erop wijzen, dat aldaar het ge- zond verstand tot zwijgen is gebracht door marine en leger, die bezeten zijn door een krankzinnigen honger naar snelle verovenn- gen, doch door de standvastigheid van de Chineezen in verwarring zijn gebracht. Het blad eindigt zijn beschouwingen met de waar- schuwingen, dat de vernietiging van het hui- aige Chineesche gezag het ontstaan tengevolge zou hebben, in China van een toestand van anarchie, die op andere landen zou kunnen dverslaan. De News Chronicle heeft een lijst opgesteld van schendingen door Japan van de Britsche vlag de opening der vijandelijkheden. Het blad wenscht, dat hen er te Tokio in krachtige termen op zal wijzen, dat het geduld van En- geland zijn grenszij heeft. Ook wenscht deze liberale krant, dat Tokio vergoedingen zal geven. TE PEIPING KOMT EEN PRO-JAPANSCHE REGEERING. Naar Domei uit Peiping meldt, zou men daar, naar aanleiding van den val van Nan king Dinsdagochtend om 10 uur overgaan tot de vorming Van een „voorloopige regeering der republiek China". Aan deze regeering ngmen twee voormalige presidenten van de Chineesche republiek, drie oud-premiers, vijf oud-ministers van financien en vier oud-minis- ters van staat deel, die alien verantwoordelijke functies zullen bekleeden. Deze voorloopige regeering zal onderver- deeld worden in drie commissies, een wet- gevende, een uitvoerende en een rechterlijke. De wetgevende commissie zal onder leiding staan van dr. Tang Erho, voormalig minister van binnenlandsche zaken en financien. Hij zal tot taak hebben het leidende beginsel der regeering de formuleeren. Voorts zullen in deze commissie zitting nemen Wank Ko-min, Tsji Tsje-joean, Tsjoe Sjen, Wan Gi-tang, Toeng Kang, Tsjiang Tsjoutseng en Kau Ling-wei. De uitvoerende commissie zal onder leiding staan van Wang Ko-min, voormalig diplomaat en minister van financien en gouverneur van de bank van China, die toezicht zal uitoefe- nen op de uitvoering van het regeeringspro- gramma, dat door den uitvoerenden joean zal worden geformuleerd. De rechterlijke commissie zal voorgezeten worden door Toeng Kang, den vroegen presi dent van het hof van cassatie en minister van justitie. De Asahi Sjimboen noemt verder de namen van de twee vroegere presidenten Tsao Koen en Soe Sji-tang, die eveneens belangrijke func ties in de voorloopige regeering zouden be kleeden, tezamen met Woe Pei-foe. De voorloopige regeering zal een manifest uitgeven, waarin de regeering te Nanking zal worden aangeklaagd wegens slecht bestuur. Het totalitaire staatssysteem zal ernstig afgekeurd worden en tevens zal te kennen worden gegeven, dat de voorloopige regeering alle verdragen eenbiedigen zal, die gesloten zijn tusschen China en die buitenlandsche mo- gendheden, welke vriendschappelijke betrek- Kingen met China ond-erhouaen. Tevens zal het manifest de noodzakeljjkheid in het licht stellen om het Chineesche volk te rehabili- tc-eren. De voorloopige regeering zal de communis- ten uitroeien, doch de diensten van die leden van de Kwomintang aanvaarden, die begrij- pen, dat het leidende beginsel van de voor loopige regeering hecht gevestigd is. Ten slotte omvat het programma van de voorloopige regeering samenwerking met Japan en Mantsjoekwo, onderdrukking van het communisme, oeconomische en industrieele ontwikkeling, rehabilitatie van de boerendor- pen en versnelling van de autonomie. Naar Havas nog uit Tokio meldt, zal de nieuwe regeering binnenkort diplomatieke ver- tegenwoordigers naar Japan en Mantsjoekwo zenden, teneinde ,,hun steun te verwerven voor het herstel van den vrede in het Verre Oos ten". DE SPIONNAGEZAAK TE LUIK. Ook een Nederlander gearresteerd. De correspondent van de hi. R. Crt. te Brus- sel meldt: De sponnagezaak te Luik, welke reeds tot de arrestatie van een onderofficier van de luchtmacht en diens vriendin leidde, blijkt ver der uitbreiding te nemen. Thans is in een cafd te Sint Joost ten Oode, in veiband met deze zaak, een Nederlander, H. S. uit Utrecht, door de politic van het Brusselsche parket in hech- tenis geriomen en voor den rechter van in- structie gebracht. S. legde slechts gedeeltelijke bekentenissen af en beweert niet direct voor een vreemde natie, maar voor een landgenoot te hebben gewerkt. Deze landgenoot, wiens naam en signalement bekend zijn, wordt nu eveneens opgespoord. EEN NIEUWE AXELSCHE BRUG. In de vergadering der Provineiale Staten is gisteren zonder hoofdelijke stemming aange- nomen het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van een provineiale bijdrage ad f 10.000 tot dekking der kosten van een te ver- breeden nieuwe Axelsche brug. Morgen komt in de raadszitting alhier een voorstel van Burg, en Weth. van gelijke strek- king aan de orde. SLEEiPSCHIP IN MOEILIJKHEDEN De krachtige tot stormachtige wind die j.l. Maandag over ons land woei is oorzaak ge weest, dat de binnenscheepvaart op de Wes- terschelde moeilijkheden ondervond. Des mid- dags circa half drie bevond zich ter hoogte van Hoedekenskerke het Belgische sleepschip „Theresia"', dat op weg was met een lading looderts van Antwerpen naar Riemen en ge- trokken werd door de Nederlandsche sleep- boot „Adriana". De zee was vooral daar on- stuimig en de hoog opgaande golven sloegen over de luiken. Af en toe drong het water het ruim binnen en oefende ten laatste een op- waartschen druk uit tegen de scheerbalken waarop de luiken rusten. Deze kwamen naar boven en het water kon des te gemakkelijker binnenkomen. Toen het schip een 50 ton water binnengekregen had, werd de toestand kritiek, daar de ..Theresia" dreigde te vervul- Jen en te zinken. Om dit laatste te voorkomen besloot de schipper het schip op een der platen omhoog te zetten. Voordat dit echter geschied de, passeerde toevallig de te Ter Neuzen thuis- behoorende sleepboot Holland'',, die op weg was naar het Schaar van de Noord, alwaar een geladen motorspits aan den grond zat. De schipper van de „Theresia" praalde de sleep- boot die van koers veranderde en in de rich- ting van het sleepschip stoomde. Het was niet gem&kkelijk om aan lijzijde langszij van de „Theresia" te komen, doch met eenige moeite slaagde men hierin. Aan boord van het sleepschip bevonden zich schip per IJpelaar, diens echtgenoote en zijn knecht met vrouw. Men achtte het aan boord van het in moeilijkheden verkeerende schip raadzaam om de vrouwen op de Holland over te doen. De beide vrouwen gingen op de sleepboot, doch de schipper en zijn knecht wenschten aan boord van hun vaartuig te blijven. De sleep- boot .^Holland" heeft toen tezamen met de eigen sleepboot „Adriana" de .Theresia" naar Ter Neuzen opgebracht, alwaar het in de mid- delhaven ligplaats heeft gekozen. Nadat het water uit het ruim was weggepompt, kon de „Theresia", die overigens geen schade be- komen had, haar reis voort'zetten. OMHOOG GEVAREN. De met zemels geladen Nederlandsche mo torspits Johanna is ter hoogte van het ver- dronken land van Saaftinge nabij de Schapen- kooi omhooggevaren en blijven zitten. Te Ter Neuzen en te Hansweert liggende sleepbooten en bergingsvaartuigen zijn uitgevaren voor het eventueel verleenen van assistentie. Deze is echter niet aanvaard, en den volgenden mor gen is de Johanna" met eigen middelen Vlot- gekomen. ARBEIDSBEURS TER NEUZEN. Ingeschreven werkzoekenden geplaatst in de gemeente: 10 grondwerkers, 2 timmerlieden, 48 trans- portarbeiders, 1 sleepbodtmachinist, 1 naaister en 1 dagmeisje. Ingeschreven werkzoekenden geplaatst bui- ten de gemeente: 11 fabrieksarbeiders te Axel, 1 bankwerker te Vlissingen, 3 transportarbeiders te Sas van Gent en 2 textielarbeidsters te Sas van Gent. J "lf suoShB Van elders werden betrokken: 1 transportarbeider door Hoek, 1 dagmeisje door Zaamslag en 1 dagmeisje door Hoek. DISTRICTS ARBEIDSBEURS VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Opgave van het aantal ingeschreven werk zoekenden bij de organen der arbeidsbemidde- ling in Zeeuwsch-Vlaanderen, gedurende de maand November 1937. Aardenburg 10, Axel 156, Biervliet 71, Bres- kens 20, Cadzand Clinge 107, Eede Graauw c.a. 114, Groede Hoek 70, Honte- nisse 242, 'Hoofdplaat 28, Hulst 163, Koewacht 47, Nieuwvliet 2, Oostburg 58, Overslag .Philippine 5, Retranchement 25, Sas van Gent 10, Schoondijke 1, St. Jansteen 87, St. Kruis 2, Sluis 40, Vogelwaarde 139, Waterlandkerkje 5, Westdorpe 13, Uzendijke 24, Zaamslag 127, Zuiddorpe 24, Zuidzande 11, Ter Neuzen 562; totaal 2163, w.o. 1266 landarbeiders. UITGELEVERD. Maandag j.l. is aan de Belgische regeering uitgeleverd zekere D'h., woonachtig te Sas van Gent, die er van wordt verdacht zich in Belgie te hebben schuldig gemaakt aan frau- duleuze handelingen ten nadeele van een ge meente. EEN ONDERNEMENDE JONGEDAME. Met de mailboot kwam Zaterdagavond een 20jarig meisje uit Engeland te Vlissingen aan. Daar haar papieren niet in orde waren werd zij voor den commissaris van politic geleid. Zij verklaarde een 20jarige studente te zijn van Zuid-Amerikaansche nationaliteit en verzocht toestemming om met haar vriemd, die haar was komen afhalen, mee te mogen gaan. Deze vriend bleek een 30jarige, gehuwde man te zijn uit Noord-Brabant, die verklaarde het meisje op de Jamboree te hebben leeren kennen en deze kennismaking te hebben aangehouden om zijn talenkennis te vermeerderen. De politie heeft daarop onmiddellijk naar een en ander telefonisch geinformeerd en het gevolg was, dat de commissaris het beter ,vond dat ieder zijn eigen weg ging. De vriend van het meisje oordeelde het nu ook maar beter zijn vriendin achter te laten, waarop hij spoedig is vertrokken. De politie heeft er ver der voor gezorgd dat het ondememende meisje haar reisplannen zoodanig wijzigde, dat zij bij haar vader, die in Brussel woont, is aangeland. VAN EEN MONTEUR, DIE „VERGAT" TE BETALEN. De marechaussde te Uzendijke heeft, meldt de Vliss. Crt., aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekeren G. R., die gedurende geruimen tijd bij diverse landbouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen een be- zoek bracht en zich daar uit gaf voor mon- teur. Indien hem dan rei>araties aan diverse motoren en wagens werden opgedragen begaf hij zich naeur een in die gemeente woonachti- gen smid, besprak die aangelegenheid en wist dan op een handige wijze materiaal te beko- men. Betalingen zouden later volgen. Van dit laatste is evenwel niets terecht gekomen, zoo- dat men tenslotte de politie met de handelin gen van R. in kennis stelde waarop deze ter men aanwezig vond den man aan te houden. Verschillende smeden en andere personen op diverse plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn thans de dupe geworden van de minderwaar- dige handelingen van R. RAAD VAN ARBEID. Bij beschikking van den minister van So- ciale Zaken is benoemd tot arbeider-lid van den Raad van Arbeid te Middelburg, de heer J. M. G. de Roo te Vlissingen. „DE SCHELDE" GAAT DORNIER- VLIEGBOOTEN BOUWEN. De VI. Crt. vemeemt, dat binnen afzien- baren tijd in ons land met den bouw van 18 Donnier-vliegbooten voor den Marine-lucht- vaartdienst in Ned.-Indie zal worden begon- nen. Een deel van deze opdracht is aan de Kon. Mij. ,,De Schelde" gekomen. In Maart a.s. hoopt men de werkzaamheden te kimnen aanvangen. De bouw dezer vliegtuigen zal gedurende twee jaar aan teniminste 150 man personeel arbeid verschaffen. Momenteel werken er in de vliegtuigafdee- ling van ,,De Schelde" 50 man. Er moeten dus minstens 100 bij komen. Deze zullen daar- t)oe bij de maatschappij worden opgeleid. Tim merlieden zijn voor het fijne werk, dat de vliegtuigenbouw vereischt, volgens de ervarin- gen, het best geschikt. Het spreekt vanzelf dat ,,De Schelde" reeds sinds geruimen tijd de noodige voorbereidende maatregelen treft om straks voor de uitvoe ring van de belangrijke opdracht gereed te zijn. Tal van machines werden besteld. Enkele menschen van de vliegtuigafdeeling (voorloo- pig 8) zijn sinds eenigen tijd in Duitschland om bij de Domier-fabrieken te Friedrichshafen met de fabricage der vliegbooten vertrouwd te raken. Een dezer dagen vertrekken met het- zelfde doel nog enkele menschen naar Frie drichshafen. Bovendien worden eenige gebou- wen gewijzigd en zal de werkplaats van het voormalig Fijnwerk bijv. worden uitgebreid; enkele garages moeten hiertoe worden afge- broken. De vrijkomende ruilmte zal worden gebruikt om er een nieuw fabrieksgedeelte op te plaatsen. VOOR HET BEHOUD VAN HET ZEEUWSCHE COSTUUM. Het voorloopige comitd tot behoud van de Zeeuwsche kleederdrachten heeft dezer dagen te Middelburg vergaderd. De voonzitter, de heer B. von Brucken Fock, maakte in zijn openingswoord met voldoening melding van het feit, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland en mevrouw Quarles van Ufford, beschermheer en beschermvrouwe van het camite hebben willen worden. Na bespreking van verschillende propaganda- middelen kwam aan de orde de vorrn van organisatie, waarin het werk van het comit6 zal worden voortgezet. Besloten is tot de oprichting van een ver- eeniging, die zal ijveren voor het behoud van de Zeeuwsche kleederdrachten. Tot voorzitter daarvan werd gekozen de heer B. van Brucken Fock te Zoutelande; ondervoorzitter is de heer C. Zandee Azn., burgemeester van Kloetinge; secretaris, mr. W. K. H. Dieleman; tweede secretaris, dr. S. S. Smeding; penningmeester jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, alien te Middelburg. Kerknieuws. Tot ouderling bij de Ned. Herv. kerk alhier is herbenoemd de heer H. K. Markusse en benoemd de heer F. Dekker Dzn., terwijl tot diaken is herbenoemd de heer J. Hamelink Jaezn en benoemd de heer M. Dees Azn, welke personen hunne benoeming inmiddels hebben aanvaard. Gemeenteraad. In de op Donderdag 16 December 1937, des namiddags ten twee ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, in het voormalige gemeentehuis, komen de vol- gende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel op het verzoek van de Stich- ting tot behartiging van de belangen van de Beambten der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken gevestigd te Am sterdam tot aanvulling van het Raads- besluit inzake converteering van geld- leeningen, voor zoover het door haar geplaatste bedrag betreft. 4. Voorstel op het verzoek van mej. M. H. L. de Lozanne om teruggaaf van een gedeelte van het Hotelvergunningsrecht en verlofsrecht van het jaar 1937/38. 5. Voorstel tot vaststelling van het supple- toire kohier hondenbelasting 1937. Bij het passeeren van een mijlpaal. Het jaar 1937 spoedt met rassche schreden teneinde! En voor ons, Axelaren, valt met het verscheiden daarvan in tweeerlei opzicht het passeeren van een mijlpaal te memoreeren. Wtj doelen daarmede, verwijzende naar de hierboven afgedrukte agenda van de laatste ten stadhuize te houden openbare vergadering van den gemeenteraad op morgenmiddag, naar den lezer wel zal opmerken op het afscheid, dat daarmede officieel van dit oude en niet ten onreohte merkwaardig genoemde gebouw zal worden genomen. Want „oud" en .merkwaardig" zijn toch zeker wel kwalifi- catie's, die noch in het oog van den meest behoudzudhtigen stadgenoot, noch van den verwoeasten voorstander van de zoonoodige vernieuwing, als ongepast zullen worden be- schouwd. En een gevoel van eerbied en wee- moed zal ons dan ook niet nalaten te bekrui- pen, als straks het laatste woord in onze stemmige raadzaal zal zijn verklonken! En meer nog, als binnenkort de hand van den slooper het aan meer dan 6en zijde uit het lood gezakte oude ,,stedehuis", ,,grondig" met den grond zal hebben gelijkgemaakt! Wat al herinneringen heeft het oude gebouw niet voor onze oudere generatie! Hoeveel gebeurtenissen hebben zich in de heugenis van de ,,oude garde" niet voltrokken op het „stad- uus!':. Huwelijken zijn er de eeuwen door bij duizendtailen voltrokken en de banden, voor het leven gesmeed, in die oude raadzaal, mits- gaders zooveel lief en leed dat een gang noo- dig maakte de ,,oude pui" van het stadhuis op als het gold de aangifte van een nieuw- geboren kosmopoliet, zoowel als bij het af- sterven van een dierbare nabestaande, dit alles gaat in herinnering aan het geesteaoog voorbij! De „lootjesdagen" van voorheen, de vele officieele feestelijke plechtigheden, inzonder- heid de bezoeken van leden van onze beminde Koninklijke Familie, dat alles vond zijn cul- minatiepunt in dat roemruchte gebouw. Maar ook voor ons, jongeren, die het over het algemeen realistischer opvatten, was het immer het beminnelijke en interessante oude stadhuis, waar elk rechtgeaard Axelaar met eenige trots naar opkeek. En daarom was het een goede gedachte van het gemeentebestuur deze eerbied voor het welhaast tot verdwijnen gedoemde, thans abso- luut buiten dienst gestelde gebouw, in de herinnering van de levende generatie te ver- levendigen. Daartoe n.l. had men de vorige week op de raadzaal naast de bezichtiging van de keurige en zeer artistiek uitgevoerde maquette van het nieuw te bouwen imposanter stadhuis, de gelegehheid aan onze burgerij opengesteld ook nog eens kennis te nemen van de historie van het oude gebouw door een kleine expositie van datgene wat ons van de historie van't gebouw is overgebleven van teekeningen en ontwer- .pen uit den tijd van de stichting en latere verbouwing. Naar den lezer wellicht vroeger uit ons blad bekend is, dateerde het stadhuis slechts uit de zeventiende eeuw, n.l. van 1663, maar blijkens de primitieve teekeningen, (waarvan een tweetal aanwezig met een authentiek bestek) week het aanvankelijk zeer af van den huidigen staat, klajarblijikelijk door verbouwing in de achttiende eeuw, voor de Fransche revolutie. Van deze latere ver bouwing waren weinig gegevens aanwezig. Maar al is dan ons stadhuis nu ook geen stuk bouwkunst van Gothische of Renais sance stijl en heeft het zelfs weinig middel- eeuwsch, het was in zijn architectonische een- voud dierbaar aan de Axelaars, die het straks ongetwijfeld met gemengde gevoelens, waarin ook weemoed, zullen zien verdwijnen. „Sic transit gloria mundi!" Dat geldt ook van ons oude raadhuis met zijn pittoreske torentje en zijn eenige typische zonnewijzer! In al zijn armelijke eenvoud was het gebouw ons lief, sprak het tot ons. was het een stuk van het ,pude Axel", deel van ons Axelsch hart! En nu! De slooper zal eerstdaags het meedoogen- looze lot voltrekken! Gehoor gevende aan de adviezen van de raadhuis-commissie had gis- termiddag ten overstaan van het college van Burg, en Weth. de aanbesteding daarvan plaats. De uitslag was als volgt: E. Westdorp, Goes f 777,77 Hoornick, Goes 777, J. Everaart, Roosendaal 713,40 J. B. v. Hecke, Vlissingen 675,75 A. v. Satoben, Axel 400,— J. Wisse, Axel 357, C. Vermast, Ter Neuzen 354^9 P. F. Voet, Kloosterzande 280, A. v. 't Hoff, Axel 275, A. de Zeeuw, Axel 244, Gebr. v. d. Poel, Lamswaarde 210, MSUenaar, Hulst 110, P. Dieleman, Ter Neuzen 80, A. Vernaeve, Sas van Gent 75, Het werk is door Burg, en Weth. direct toe- gewezen aan den heer Westdorp van Goes. Het werk moet nd 36 dagen worden opge- leverd. En zoo tellen wij thans de dagen van het inmiddels op zeer voortvarende, maar ook doeltreffende wijze ontruimde eerbiedwaar- dige gebouw. De verschillende gemeentediensten zijn ver- huisd naar de openbare school, die van nu af geproclameerd is tot ,,Huis der Gemeente" in den zin der Wet. Maar dan zal straks, naar wij hopen te beleven, met evenveel voortvarendheid, uit de puinhoopen van het oude, een nieuw ge bouw verrijzen dat in het komende semester zijn voltooimg zal benaderen. En, bedriegen wij ons niet, dan zal ook uit dit gebouw uiterlijk wars van alle ,,modemistische experi- menten" op bouwkundig gebied de echte typische Axelsche geest eigen aan het oude gebouw tot ons blijven spreken. Moge deze, ook dan weer, den vreemdeling treffen! Want, deze op en top Axelsche schepping, zal zijn naar het hart van burgerij, zoowel als van de ,,vroedschap" die mede uit die over- weging zich geen stadhuis wilde zien op- dringen dat niet „specifiek Axelsch" in den uiterlijken zin zou worden. De herinnering aan het „oude" en dus „de historie" zal leven in het ontwerp van den gemeente-bouw- meester, den heer Van den Berg. Zoo zullen de vriendelijk en toch voomaam aandoende trapgeveltjes, naast het typische torentje, dat voor wat de spits en het uit- zicht betreft als het ware een copie zal zijn van het oude, gehandhaafd blijven. En niet te verge ten de Zonnewijzer!" Ook deze zal met de gouden cijfers op Axels stadhuistaren blijven prijken. Ook de historische oude klok van het door de zee verzwolgen, ergens in den Braakman verzonken oude kerspel uit de middeleeuwen Vremdijcke. De legendarische faam van deze klok is wijd en zijd bekend. Uit ,,Vremdijcke's toren werd deze aan Maria toegewijde klok gered, toen dit dorp verloren was gegaan. En toen later Hoek is ontstaan vond zij daar een plaats in het torentje, totdat ,,opstandige" of ,,oolijke" Hoekenaars in de Fransche tijd loos alarm maakten, door haar te luiden, met het gevolg, dat ze op last van de Fransche commandant naar Axel moest worden gevoerd op welken tocht ze zonder te breken nog van de kar moet zijn ge- gevallen. Ook het opschrift van deze klok is van bijzondere beteekenis en luidt: Maria hiet ick en sal bevriedn, d'Arme sondaar't alien tieen. Het uurwerk werd reeds de vorige week gedemonteerd en veilig opgeborgen en de thans zwijgende metalen trouwen vriend en waker zal eerstdaagsch dit lot deelen. Deze stem, die nu voor een jaar het zwijgen is opgelegd na zooveel eeuwen van trouwen dienst, zal ook straks vanaf den nieuwen sta- tigen stadhuistoren galmen. En ook de pui zal voor het nageslacht bewaard blijven. Ook deze heeft historische waarde, al hebben snoode handen de in het arduin gebijtelde letters in den Patriottentijd onleesbaar gemaakt, hetgeen te betreuren is. Dat men echter de modeme opvattingen niet haat of laakt, daarvan zal eerlang het inte- rieur getuigen! Maar, daar mogen wij niet op vooruitloopen!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2