GEMEENTERAAD VAN 413. Opbrengst van den verkoop van ge- meente-eigendominen. f 5000. 416. Uitgelote schuldbrieven. 10000. Hoofdstuk VIII. 2. Openbaar gewoon lager onderwijs. 417. Geldleening. Memorie. 418. Bijdrage van hoofdstuk V111-2 van den gewonen dienst. /200. 4. Openbaar uitgebreid lager onderwijs. 421. Geldleening. Memorie. 422. Bijdrage van hoofdstuk Vm-4 van den gewonen dienst. f 125. 7. Bijzonder gewoon lager onderwijs. 424. Geldleening. Memorie. 425. Bijdrage van hoofdstuk VIII-7 van den gewonen dienst. 1400. 9. Bijzonder uitgebreid lager onderwijs. 429. Geldleening. Memorie. 430. Bijdrage van hoofdstuk VIII-9 van den gewonen dienst. 300. Hoofdstuk VII. Ui tgav en 414. Aankoop rentegevend goed. 19935. 416. Terug.betaling gelden bij aankoop ge- meentegrond. 100. Hoofdstuk VIII. S 2. Openbaar gewoon lager onderwijs. 419. Nadeelig saldo. Memorie. 420. Kosten 9tichting e. a. 200. 4. Openbaar uitgebreid lager onderwijs. 423. Kosten stichting e. a. f 125. 7. Bijzonder gewoon lager onderwijs. 426. Nadeelig slot. Memorie. 427. Buitengewone aflossing. Memorie. 428. Kosten van stichting e. a. Memorie. 9. Bijzonder uitgebreid lager onderwijs. w 431. Kosten van stichting e. a. Memorie. Hoofdstuk XV. Iskomsten 432. Overbooking van den vorigen dienst van de algemeene reserve. 37200. 433. Bijdrage van hoofdstuk XV van den gewonen dienst wegens toevoeging aan de al gemeene reserve. /7000. De begrooting voor den dienst 1938 wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De vaststelling der begrooting houdt tevens in: a. dat is vastgesteld de begrooting der vrtj- willige brandweer voor dien dienst 1938 op een eindcijfer van 3000; to. dat is ingewilligd het verzoek van de RK Vereeniging Het Wit-Gele Kruis om een subsidie voor het consultatiebureau ad f 100; dat het gemiddeld bedrag per leeriing der openbare school ingevolge art. 55 der L<. O. wet 1920, is vastgesteld op een bedrag ■wan 9,67 per leeriing der lagere school en 16,12 per leeriing der U.L.O. school. d, dat is afgewezen het verzoek der Kath Maddelbare Schoolvereeniging te Hulst om een •xtra-subsidie oveT 1938; e. dat zijn vastgesteld de begrooting der commissie tot wering van Schoolverzuim in de kom op een eindcijfer van 150 en voor Sluis- kilDriewegen op een eindcijfer van 70; i. dat is ingewilligd het verzoek van het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" am verhooging van subsidie tot 500; g. dat de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor den dienst 1938 is vastge steld op een eindcijfer van f 45000 h. dat is aanvaard het voorstel van Burge- meester en Wethouders aangaande nuurverla- ging der woningen in het woningbedrijf te Sluiskil tot resp. 3,35 en 3,50 per week. i. dat de begrooting voor het Woningbe drijf voor den dienst 1938 is vastgesteld op een eindcijfer van 9967,88 voor den gewonen dienst en 5887,85 voor den kapitaaldienst; j. dat is aanvaard het voorstel van Burge- meester en Wethouders inzake verlaging der opcenten op de Personeele belasting van 135 tot 170. 19. Omvraag. a. De heer DE BRUIJN vraagt, of er reeds bericht is ontvangen van den Rijkswaterstaat inzake de Axelsche brug. De VOORZTTTER antwoordt, hieromtrent in besloten vergadering een mededeeling te kunnen doen. h. De heer 't GILDE vraagt, welk ant- woord Burgemeester en Wethouders hebben ontvangen van den ingenieur-directeur der Waterleiding Maatschappij betreffende zijn vraag inzake het waterloozen. De VOORZITTER antwoordt, dat op ver schillende plaatsen de leidingen doorgespoeld worden. Alleen in het door den heer 't Gilde genoemde geval zijn klachten ontvangen. Overigens is dit doorspoelen slechts een kwes- tle van een paar minuten. De heer't GILDE zou dan nog eens aan dat Icantoor de vraag willen stellen, waarom het ■dan in het geval dat spreker noemde drie Irwartier heeft geduurd. En dat het 's nachts niet behoeft, is wel gebleken, want vorige iweek heeft het overdag plaats gehad. Er zijn daar ook geen bezwaren tegen want fabrie- ken zijn er niet dat het overdag gebeurt. De VOORZITTER merkt op, dat bij voor- keur 's nachts de leidingen worden doorge spoeld, omdat dan overdag een gedeelte van het net stilgelegd moet worden. Daarom ge beurt het 's nachts. De heer COLSEN begrijpt dit niet, want bij hem gebeurt het overdag. De heer 't GILDE weet wel, dat 30 minuten in een menschenleven niet veel beteekent, doeh het is toch erg hinderlijk. c. De heer "SJAN HECKE heeft indertijd gevraagd, en geprobeerd in de richting te gaan, den weg aan te wijzen, dat de gemeente zich zou aansluiten bij het Nederlandsch Wegencongres, in verband met de Axelsche brug. Deze aangelegenheid is nu urgent geworden. Bij de behandeling der begrooting heeft spreker vergeten hierop terug te komen, doch thans zou spreker willen vragen of de gemeente Ter Neuzen zou aansluiten bij dit lichaam. Het kan in tijden als deze, waar de kwestie der Axelsche brug rollend is, zijn nut hebben, van zoo'n groote vereeniging lid te zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat het col lege van Burgemeester en Wethouders geen aanleiding aanwezig vindt, daarbrj aan te sluiten. Hij schorst de openbare vergadering, welke overgaat in een zitting met gesloten deuren. Na heropening sluit de VOORZITTER de vergadering. Bij de bespreking omtrent post 127 zijn enkele woorden uitgevallen. De heer E*EN HAMER heeft daar o.a. gezegd: Spreker staat geheel aan de zijde van de heer Scheele en de fractie der S.D.A.P., die, hoewel op andere gronden, dit voorstel ateunen. Dit moet zijn: Spreker staat geheel aan de zijde van den heer Scheele en vertrouwt op de fractie van de S.D.A.P., dat zij, hoewel op andere gronden, dit voorstel zullen steunen. AXliJL. Vergadering van Dinsdag 30 November 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. Th. 't Gilde, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Essel- brugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman, benevens de secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering, door het uitspreken van het gebedsformUlier. Hjj stelt aan de orde. 1. Notulen. Aangezien de notulen der vergadering van 4 November 1937 nog niet in druk zijn ver- schenen, wordt voorgesteld deze aan te hou- den tot de volgende zitting. 2. Ingekomen stukken en mededeelingcn. a. Het raadsbesluit van 28 Augustus 1937 tot wijziging der begrooting van het gemeen- telijk gasbedrijf voor 1937, voorzien van het bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Stateh. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 4 November 1937, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1937, voorzien van het bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. iHet raadsbesluit van 14 Augustus 1937, 'tot aankoop van een gedeelte van den Vesting- wal van de Familie Heijnsdijk aan den Buth- dijk, voorzien van het bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 14 Augustus 1937, tot het aangaan eener geldleening ad 8000 voor bestrijding der kosten van dien aankoop, voorzien van het bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 4 November 1937, tot verkoop van een perceel grond in de Oranjestraat aan M. J. van den Berg, voor zien van het bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Bericht van Gedeputeerede Staten van Zeeland, betreffende afschaffing der kermis te Ter Neuzen en mededeeling dat bezwaren hiertegen voor 15 December a.s. kunnen wor den ingezonden. Aangenomen voor kennisgeving. g. Bericht van J. Dieleman en J. J. Michiel- sen, dat zij hunne benoeming tot lid der Com missie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werk- loosheidsverzekering aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. h. Bericht van H. Smies, dat hij- zijn be noeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een adres van I. Cammaert, landbouw- huishoudleerares te Hulst, die daarin mede- deelt, dat een groep van 20 vrouwen den Voor- lichtingscursus in 't koken van ziekenvoeding wil volgen. De lessen zullen gegeven worden in't Gezel- lenhuis. Deze duren 6 weken. Telkens een les van 2% uur. Daar adressante met de leiding van den cursus is belast, vraagt zij, of 't zou kunnen dat de gemeente een kleine vergoeding geeft voor 't gebruik van 't lokaal, vuur en licht. Dit is van Den Haag uit zoo geregeld. Voor dezen cursus zou het op pl.m. 10 komen. A.s. Dinsdag zal de cursus geopend worden. (Dit stuk bevat geen datum.) Burgemeester en Wethouders, in aanmer- king nemende, dat voor dergelijke cursussen wel eens lokalen verlicht en verwarmd be- schikbaar zijn gesteld, stellen voor, op dit verzoek gunstig te toeschikken en daarvoor 10 te voteeren. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 3. Vaststelling eener verordening tot het heffen van precariorechten, voor het spannen en hebben van draden over ge- meentegronden en wateren. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat bij hen in bewerking is een verordening tot het heffen van precariorechten. Hunne voor- bereidingen zijn echter nog niet zoover gevor- dend, om deze den raad aan te bieden. Thans worden zij van wege het Departe- ment van Binnenlandsche Zaken via het Hoofdbestuur der P.T.T. aangespoord om zoo spoedig mogelijk een verordening samen te stellen, waarin het tarief is geregeld, dat door den concessionaris van de Radiodistributie moet worden betaalld aan de gemeente, voor het spannen en hebben van draden over ge- meentegronden en -wateren. Zij hebben voor dit doel een verordening in ontwerp samengesteld, waarbij de vergoeding is bepaald op /0,15 per M1, overeenkomstig het destijds genomen raadsbesluit. De VOORZITTER geeft nader te kennen, dat het Hoofdbestuur der Fosterijen heeft be richt, verder geen medewerking meer te zul len verleenen voor de concessie voor het radio- distributiebedrijf, tenzij de heffing voor het oveTspannen van de openbare straten met ge- leidingsdraden bij een belastingverordening zal geregeld zijn. Vroeger werd dit gewoon bij raadsbesluit geregeld, doch dat wordt van hboger hand niet meer getolereerd. Burge meester en Wethouders hebben al eenige maien toegezegd, dat zij eene precarioverorde- ning zullen indienen, doch dit zal wel het vol- gend jaar worden. In afwachting daarvan die- nen zij thans, omdat zulks dringt, de volgende verordeningen in: VERORDENING op de heffing van precario-rechten wegens het span nen en hebben van draden boven voor den openbaren dienst bestem- den gemeentegrond en voor den openbaren dienst bestemd ge- meentewater in de gemeente Axel. Artikel 1. Er zal in deze gemeente, onder den naam van precario-rechten een belasting worden geheven wegens het spannen en hebben van draden boven voor den openbaren dienst Westemden gemeentegrond en voor den openbaren dienst bestemd gemeentewater. Artikel 2. Deze belasting is verschuldigd door dengene, ten wiens bate of nutte de draden worden of blijven aangebracht. Artikel 3. De belasting bedraagt vjjftien cent per strekkende meter of gedeelte daarvan en per jaar. Een gedeelte van een jaar wordt voor een geheel jaar gerekend. Artikel 4. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. Artikel 5. Jaarlijks in de maand Januari zullen van gemeentewege de draden worden opgemeten door een daartoe door Burgemeester en Wet houders aan te wijzen persoon. -toS isb sfcem tU»b a-SBSHOe -seod sO. Artikel 6. Het bewijs van voldoening der belasting moet op eerste vordering aan de door Burge meester 'in Wethouders met het toezicht be- laste personen worden vertoond. Artikel 7. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening op de inVordering van heden. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1938 of indien de Koninklijke goed keuring alsdan nog niets is verkregen op den eersten dag der maand volgende op die, waar in die goedkeuring zal zijn verkregen. VERORDENING op de invordering van precario-rechten wegens het spannen en hebben van draden boven voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond of voor den openbaren dienst bestemd ge meentewater. Artikel i. De invordering der belasting wegens het spannen en hebben van draden boven voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond en voor den openbaren dienst bestemd gemeente water in de gemeente Axel geschiedt door den gemeente-ontvan'ger. Artikel 2. od De belasting is in den loop van het jaar ver schuldigd. Van het resuijnat der opmetimg, bedoeld in artikel 5 der heffingsverordening d.d. heden, wordt vanwege Burgemeester en Wethouders aan de belastingschuldigen en aan den Ge- meente-ontvanger schriftelijk kennis gegeven, met mededeeling van het.tpp grond daarvan vastgestelde bedrag der over het betreffende jaar verschuldigde belasting, alsmede van den vervaldatum. De belasting is dadelijk invorderbaar, zoo- dra de belastingschuldige in staat van falllis- sememt is verklaard of op zijn roerende of on- roerende goeder^n executoriaal beslag lis ge- legd. De invordering geschiedt overigens overeen- koimstig de bepalingen van de gemeentewet. Artikel 3. De Geme ente-on tvanger geeft van elke be- taling onmiddellnk een bewjjs van kwijting af aan den belastingschuldige. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking tegelijk met de verordening op de heffing d.d. heden. De VOORZITTER vervolgt, dat dit thans niets meer is dan een vormkwestie. De ver ordening wordt voorgesteld om geen stagnatie in het bedrijf te veroorzaken. De heer ESSELBRUGGE vraagt, hoe die 15 cent per M. berekend wordt, wordt daarmede bedoeld per meter draad of per serie van vier draden Hij zou het wel nuttig achten, dat dit duidelijk werd omschreven. De VOORZITTER geeft te kennen, dat deze verordening bedoelt een bestendiging van den bestaanden toestand. In verband daarmede ontraadt hij om thans in te gaan op nadere regelingen. Indien menr zulks- wenscht, kan dit later, bij de behandeling der definitleve pre- carioverordening. Men kan het dan later ook hebben over het bedrag, dat al eens verlaagd is. Voorloopig wenschen Burgemeester en Wethouders het hetzelfde te laten. De heer OGGEL vermeent, dat, wanneer de geleidingen bestaan uit een groep van 4 dra den, dan ook wel zal bedoeld zijn per meter voor een stel van 4 draden. De voorgestelde verordeningen worden met algemeene stemmen vastgesteld. 4. Verlenging der huur van de woning van het hoofd der school. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat de huurtermijn der onderwijzerswomng verhuurd aan J. Buma, hoofd der school, met 1 Februari 1938 tenein.de loopt. Naar aanlei ding hiervan stellen zij voor, de woning aan den tegenwoordigen bewoner opnieuw te ver- huren voor een termijn van 1 jaar, voor een bedrag van /350, ingaande 1 Februari 1938 met een opzeggingstermijn van 3 maanden en met de verplichting, dat het gebruikstarief van de waterleiding door den bewoner moet worden beta-aid. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 5. Verpaehting van gemeente-eigeiulpna- men. Burgemeester en Wethouders geven te ken nen, dat het bezit van de gronden ten behoeve van de uitbreiding der begraafplaats, welke niet direct in hun geheel voor het beoogde doel noodig zijn, hen aanleiding geeft, den raad machtiging te vragen, om deze oppervlakte, publiek te verpachten op voorwaarden door hen te stellen, met het recht deze uit de huur te nemen, wanneer zulks noodzakelijk mocht blijken. Ook zijn er nog eenige andere perceelen, welke alsnog voor verhuring in aanmerking komen, b.v. een perceel in de Wilhelminastraat en eenige in de Bylocquestraat. Zij stellen voor, hun college te machtigen, tot het verhuren van een en ander op de algemeene geldende voorwaarden. De heer DE RUTJTER vraagt, of het de bedoeling is, de aangekochte dijk geheel te verpachten. Hij herinnert, dat door enkele raadsleden het denkbeeld is geopperd om een stuk daarvan in eigen beheer te houden en te bestemmen voor weide voor de paarden der gemeente. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het in de bedoeling ligt, met een stuk van den wal de begraafplaats uit te breiden. Daar moeten dan echter eerst nog buizen in worden gelegd, terwijl het ook met vuilnis moet wor den aangevuld tot een behoorlijke hoogte. In de toekomst zal het dan enpassant ook kunnen worden gebruikt voor weide en bergplaats van de vervoermiddelen. Het overschietende zou- den wij willen verpachten, desnoods ook otider- handsch. Met algemeene stemmen wordt SldUs besloten. tsh 6. a. Slooping van het raadhuls en aan- grenzende woning. b. Aanwijzing tijdelijk gemeentehuis. a. In de vorige vergadering van uwen raad aldus schrijven Burgemeester en Wet houders is het plan aanvaard, om op de plaats van het oude gemeentehuis en van de aangrenzende woning een nieuw raadhuis te bouwen. .008 ;n ■xJ De plannen van voorbereiding voor dezen bouw verkeeren tbans in een zoodanig sta dium, dat in de maand Januari de aanbeste- ding kan tegemoet gezien worden voor het nieuwe pand. Teneinde den bouw te bespoedigen, dit met het oog op de wenscheljjkheid, om v66r het begin van den winter van 1938 onder den kap te zijn en daarbij niet uit het oog verliezende, dat de sloopingswerken een object van werk- verschaffing in zich sluiten, stellen wij U voor, ons te machtigen, het sloopingswerk eerst- daags in het openbaar aan te besteden, waarbij als eisch gesteld zal worden, dat minstens 75 van de tewerkgestelde arbeidskrachten moeten worden genomen over de gemeentelijke arbeidsbeurs en tegen het plaatselijk geldend loon. Dit sloopingswerk zal circa 8 weken duren. De heer ESSELBRUGGE vraagt, of Bur gemeester en Wethouders voornemens zjjn, met betrekking tot het sloopingswerk nog andere voorwaarden te stellen. Tnans worden slechts eischen genoemd met betrekking tot het in dienstnemen van arbeiaers en het be- talen van loon. Dee VOORZITTER: Wij vragen thans van den raad machtiging het sloopingswerk aan te besteden, omdat wjj van oordeel zijn, dat de tijd daarvoor is aange-broken. Wij zullen voor het verrichten van dat werk eenige voor waarden stellen en dachten goed te doen den raad in te lichten, in welke richting wij daar mede willen gaan. De heer ESSELBRUGGE: Ik had andere voorwaarden op het oog, n.l. of geen maat- regelen moeten worden genomen voor het bewaren van de pui van het oude raadhuis en van de klok van den toren. De VOORZITTER: Ja, wrj zullen maat- regelen nemen dat enkele dingen van waarde bewaard blijven, zooals de pui, de klok en het vorig torentje. De heer ESSELBRUGGE: Het uurwerk kan weilicht in het nieuwe raadhuis gebruikt worden. De VOORZITTER: Het uurwerk blijft aan de gemeente. Het is de bedoeling den leveran- cier van de klok deze td laten inpakken en ze later weer in den nieuwen toren te plaatsen. De heer VAN DEBILT: En wordt de zonne- wijzer ook bewaard? De VOORZITTER: Die komt ook op het nieuwe raadhuis. De heer ESSELBRUGGE: Ik zou er prys op stellen, dat alles dat op historisch gebied van waarde is, wordt bewaard. De VOORZITTER: De klok is nog goed en kan in den nieuwen toren gebruikt worden. De heer OGGEL: Alles dat redelijkerwjjze beschouwd oudheidkundige waarde heeft, zal worden bewaard. De heer DIELEMAN: In de voorwaarden van Burgemeester en Wethouders lees ik, dat minstens 75 der te werk te stellen arbeids krachten uit onze gemeente moeten genomen worden. Dan bestaat er dus alle kans, dat de 25 andere van buiten de gemeente komen. Is dat niet wat hoog Er is voor breken heel wat minder kennis noodig dan voor bouwen. Zou het niet mogelijk zijn het zoo te regelen, dat de 100 arbeidskrachten in Axel gevon- den kunnen worden? We zitten midden in den winter en er zijn tal van werkloozen. De VOORZITTER: Daar staat 75 en de heer Dieleman noemt als tweede getal 25 die van buiten de gemeente zouden kunnen komen, hetgeen hij blijkbaar veel acht. Ik ge- loof niet, dat er voor het sloopingswerk zoo- veel arbeidskrachten noodig zullen zijn. Ik heb waargenomen, dat er bij het afbreken van de groote villa alhier ook weinig menschen war den gebruikt. We moeten den eVentueelen aan- nemer toch eenige vrijheid laten. Wanneer als voorwaarde werd gesteld, dat 100 der ar- beidsikrachten van hier moest worden geno men, zou men het onmogelijk maken dat b.v. een vader die met 2 zoons werkt bij publieke besteding naar dit werk zou kunnen meedin- gen. Die zou men dan uitschakelen. Wanneer eventueel een aannemer buiten Axel het werk zou krijgen, kunnen we dezen nader wel ver- zoeken zooveel mogelijk arbeidskrachten uit de gemeente Axel te nemen. In elk geval meen ik, dat, als van de 100 75 uit Axel moe ten komen, het nog mooi is. De heer OGGEL: Als er 10 menschen noo dig zijn, zullen er toch 8 uit Axel moeten zjjn. Dan moet men ook rekening houden met de deskundige leiding, daar moet men toch den aannemer vrjj in laten. Als een aannemer uit Axel het aanneemt, komen ze vanzelf alle- maal uit Axel. De heer DIELEMANIk weet niet, hoe de raadhuiscommissie denkt over de kennis der ambachtslui van Axel. De VOORZITTERIk ben van meening, dat, wanneer Burgemeester en Wethouders voor- schrijven, dat er van de 10 arbeiders 7 uit Axel moeten zijn, de raad geen reden tot kla- gen heeft. We moeten eenerzijds zorgen, dat zooveel mogelijk onze menschen worden te werk gesteld, doch anderszins ook <een beetje ruimte laten aan den aannemer, die zijn werk economisch wil uitvoeren. De heer DE JONGE: Ik stel voldoende ver- trouwen in Burgemeester en Wethouders, dat ze wel zullen trachtem te bevorderen, dat er zooveel mogelijk menschen uit de gemeente worden te werk gesteld. Ik wil er echter op wijzen, dat naar mijn meening de voorwaarden wel wat scherp gesteld zijn, n.l. de eisch dat de arbeidskrachten over de arbeidsbeurs moe ten genomen worden. De VOORZITTER: Ik kan niet inzien, welk bezwaar daartegen is. Een aannemer zal hulp noodig hebben en nu ligt het toch in de lijn, dat wij onze gemeentelijke instelling, de arbeids beurs, voor het aannemen van arbeidskrach ten op den voorgrond plaatsen. D&ar zijn alle arbeiders die beschikbaar zijn ingeschreven. De heer DE JONGE: Maar veronderstel, dat een aannemer van hier van zichzelf een man of 5 eigen'personeel heeft, waarmede hij jaar uit jaar in werkt. Moet die dan zijn eigen volk afzeggen en menschen over de ar beidsbeurs nemen? De VOORZITTER: Natuurlijk zullen wij zoo iemand niet zeggen, dat hij die menschen eerst moet bedanken om zich te laten inschrij- ven hij de arbeidsbeurs, teneinde ze daar te kunnen nemen. Een aannemer van hier neemt natuurlijk Axelsche menschen. Heeft hij er reeds een stuk of 5 in dienst, dan gebruikt hij die, dat spreekt van zelf. De heer OGGEL: We zouden kunnen zeggen en/of over de Arbeidsbeurs". De heer HAMELINK: Ik geloof. dat het praeadvies aldus scherp is gesteld, met het oog op een aannemer van elders, men zou echter kunnen volstaan met te bepalen dat 75 der arbeidskrachten uit Axel moeten worden genomen, -zooveel mogelijk" over de arbeidsbeurs. De heer VAN 't HOFF: Wat stellen Burge meester en Wethouders zich eigenlijk voor om trent het bedrag van „het geldende loon"? Daar bedoelen ze toch zeker wel mede dat van de vakarbeiders en niet van de Landarbei- ders of het loon bij de werkverschaffing. Men kan dat twee- of drieledig opvatten. Dat het loon van de werkverschaffing zal betaald wor den, zal toch wel niet de bedoeling zijn, het loon van een fabrieksarbeider is 26 cent per uur en dat van een landarbeider 23 cent. Dat is te min voor zulk werk. Ik acht dat ook te laag voor een sjouwerman. Voor den eventuee- len aannemer is het echter wel degelijk van belang, te weten aan welk loon hij zich ten deze te houden zal hebben. De uitdrukking geldende loon" is zeer rekbaar en kan op verschillende manieren worden uitgelegd. Ik zou er daarom prijs op stellen, dat dit nader wordt omschreven. De VOORZITTER: Ik geloof niet, dat de omschrijving zooals wrj die geven tot groote moeilijkheden aanleiding kan geven, want we bedoelen met het geldende loon het loon dat de betrokkenen in hun gewoon werk ontvan gen, een vakman natuurlijk het loon van een vakman, heeft men een opperman noodig dan krijgt die het loon van een opperman en als het een sjouwerman is, dat wat een sjouwer man verdient. De grondslag der bedoeling van Burgemeester en Wethouders is, dat ver schillende aannemers ook verschillende inzich- ten kunnen hebben, doch dat ze hun werk lieden moeten uitbetalen het loon dat deze in het vrfle bedrijf verdienen. De heer VAN 't HOFF: Wanneer aan de arbeiders bij het sloopen zal worden betaald het bedrag dat door de vaklui verdiend wordt kan ik er mij mee vereenigen. De VOORZITTER: Het is toch de bedoe ling dat niet meer zal worden betaald, dan aan een gewoon vakman? De heer FANOYWe zouden kunnen voor- schrijven dat aan de werklieden gebruikt bij het sloopen moet worden betaald het voor de vaklieden geldende loon in het vrjje bedrijf. De heer SEGHERSMaar dan zou voor een sjouwerman toch niet mogen gelden het bedrag dat daarvoor in den landbouw betaald wordt. De heer VAN DE BILT: Nou, ik vindt, dat een sjouwerman een sjouwerman is en als iemand in het vrije bedrijf een zeker bedrag Verdient, waarom moet het dan hiervoor hooger zijn? De VOORZITTER: Het is de bedoeling, dat voor dit werk aan de arbeiders het bedrag zal worden betaald, dat daarvoor in het particu- liere bedrijf wordt betaald. De heer SEGHERS: Maar wanneer ze dan voor dit werk menschen aannemen die in het particuliere bedrijf de laagste loonen hebben, wordt het verschil met de vaklui te groot. De VOORZITTEIR: De aannemer zal wel verschillende menschen noodig hebben, ook vaklui, maar we kunnen hem toch niet precies f,gaan voorschrijven welke menschen hij nemen moet eri welk loon hp hen moet betalen. De heer SEGHERS: Ja, maar als ze sjou- werhii n-efthen, zou ik wenschen dat die dan het loon krrjgen dat daarvoor hier gerekend wordt en niet het loon in den landbouw. De heer FANOY verlaat na het ontvangen eener boodschap de vergadering. De heer C. VAN BENDEGEMIk acht de vraag van den heer Van 't Hoff zeer wel op zijn plaats. Het is een open vraag, welke aan nemer het werk zal uitvoeren. Naar mijn meening behoort aan de aannemers de ver plichting te worden opgelegd, dat ze voor dit werk zullen uitbetalen het contractloon in het bouwbedrijf, dan weten ze wat ze aan de verschillende categorien werklieden moeten betalen. De VOORZITTERJa, maar dan is het nog de vraag of het wordt toegepast. De heer C. VAN BENDEGEM: Dat is dan de schuld van de menschen zelf. Maar voor de aannemers is het gemakkelijker, wanneer de voorwaarde aldus wordt omschreven. De VOORZITTERBij Burgemeester e» Wethouders bestaat tegen die omschrijving geen bezwaar. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders om hen te machtigen tot het aanbe- steden van het sloopen van het oude raadhuis en de naasstaande woning wordt alsnu met algemeene stemmen aangenomen. b. Als gevolg van de slooping en den bouw van het nieuwe raadhuis schrijven Burge meester en Wethouders de geheeel gemeen- tehuishouding en werkioozenzorg naar eldera moeten worden verplaatst. Voor tijdelijke huisvesting hebben wij aller- lei plannen overwogen. Het is ons niet moge lijk geweest een andere gelegenheid te vinden dan de openbare lagere school, waar met eenige medewerking van het hoofd en perso neel een goede en voor elkander minder sto- rende oplossing is te vinden. De Inspecteur van het Lager Onderwijs is hierover advies gevraagd en deze heeft hier voor zijn voile medewerking toegezegd. Het gymnastieklokaal zal voor secretaire worden ingericht, terwijl een lokaal voor den Burgemeester zal worden ingericht waarin ook diverse vergaderingen kunnen worden gehouden met weilicht nog een lokaal voor de overige vergaderingen en overigens nog een lokaal voor het archief enz. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat met eenige aanpassing alles vlot kan blijven loopen. Voor werkioozenzorg en arbeidsbemiddeling is elders naar een andere gelegenheid omgezien. Wij stellen U voor, gedurende den bouw, op grond van art. 131 van het Burgerlijk Wet- boek het benedengedeelte van de openbare lagere school aan te wijzen als huis der ge meente, aanvangende op een nader door Bur gemeester en Wethouders te bepalen datum. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat dit voorstel het resultaat is van onderhandelingen daaromtrent met den Inspecteur van het Lager Onderwijs. Heel de secretarie der ge meente zal in de openbare lagere school kun nen gehuisvest worden, behalve de werkioozen zorg, waarvoor Burgemeester en Wethouders wenschen te huren een leegstaande woning van de Vereeniging voor Volkshuisvesting in de Julianastraat. Ook met het hoofd der school is een en ander besproken. De heer C. VAN BEINDEGEM: Er wordt steeds gesproken van het benedengedeelte der openbare lagere school. En als het met den inspecteur en het hoofd der school besproken is, zal het wel kunnen, maar ik acht het toch een bezwaar het geheele benedengedeelte voor de secretarie in beslag te nemen. De VOORZITTER: We nemen ook het on- derste gedeelte der school niet geheel in beslag, slechts 3 lokalen, n.l. het gymnastiek lokaal, het daarnaast gelegen lokaal en dan nog een daarnaast gelegen lokaal. In het gymnastieklokaal komt de secretarie, dan nog een kamer voor den burgemeester en het hou den van vergaderingen en voorts een voor berging van het archief. Dan resten er be- npden nog 2 lokalen voor de school. De heer C. VAN BEINDEGEM: Ik zal er mij niet tegen verzetten, dat de admmistratie der gemeente in de openbare lagere school wordt gehuisvest, maar vond het toch niet goed, dat de kleine kinderen ook de trappen op zouden moeten naar boven. Het doet mij genoegen, dat blijkt, dat dit niet noodig is. De VOORZITTER: Dat was ook een be zwaar bij den inspecteur, want anders hadden wij er nog wel een lokaal bij willen hebben voor de arbeidsbemiddeling. Nu dat bezwaar ondervond, zullen we daarvoor, zooals gezegd, een huis huren. De heer ESSELBRUGGE: We kunnen er toch ook op vertrouwen, dat het noodige timmerwerk voor deze verplaatsing in onder- ling overleg zal worden uitgevoerd? Het is misschien overbodig dit te zeggen, maar het zal toch wel z66 worden geregeld, dat het niet gebeurt tijdens de lesuren? De VOORZITTERNatuurlijk, daar moet zooveel mogelijk rekening mee worden gehou den. Overigens geloof ik niet, dat er veel ge- timmexd zal behoeven te worden. We hebben met den heer Buma een en ander besproken. 'Hij kwam er voor uit, dat hij de secretarie niet graag in de school zag komen, hij zou het liever niet hebben. Ik geloof, dat het ech ter zeer goed kan. 'De administratie der ge meente moet tijdens het afbreken van het bestaande en het bouwen van het nieuwe raadhuis toch ergens onder dak. Dat was dan ook de overweging van den inspecteur, welke hem aanleiding gaf er goedkeuring aan te verleenen. En toen dan het lokaal voor de werkioozenzorg niet in de school kwam vond hij het heel goed. De heer *t GILDE: Waar komt de ingang

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7