ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vrijzinnigen! Fcht en goed Twee uit een nest No. 9694 VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 77e Jaargang Binnenland Feuiiieion Buitenland. EERSTE BLAD Wfl ontl&enen aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van Onderwtjs, Kunsten en Wetenschappen voor 1938: LEENINGEN AAN NEDERLANDSCHE SCHEEPVAARTONDRNEMJNGEN. TER NEUZENSCHE COURA ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden B(j vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0.2a KUEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berelcend Handelsadvertentien bij reigelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op nanvraa^ verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst fen dag voor <le uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- E\ VKI.IDAGAVOND. TWEE TON VOOR HET MISDEELDE KIND. Ben heel eind in de richting brengt de Tweeton-puzzle die dezer dagen in alle bladen verhchijnt, met de groote hoofdprijs van H. H. Prlnses Juliana en met o.a. 20 fonkel- niJkftwe Philips Radiotoestellen. Verwacht Warden minstens 50.000 oplossingen. VVIJZIGING VESTIGIN GS WET KLEINBEDRIJF. XJltgegeven is Staatsbiad no. 639k, wet van 3 December 1937, houdende wijziging van de vestigingswet kleinbedrijf 1937. (Datum vein inwerkingtreding 9 December 1937). ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSGHAPFEN. Ben ontwerp van wet inzake de onderwij- aersopleiding is bereids in handen van den Raad van State. Het is gebouwd op een systeem, waardoor, zonder dat de kosten noemenswaard worden verzwaard, de opled- dingskansen der aanstaande onderwijzers in- tellectueel, paedagoglsch en practisch belang- r$k be ter zullen worden. Het brengt tevens de financieele geltjkstelling tusschen de rijks- kweekscholen en de gesubsidieerde bijzondere kweekscholen. Met betrekking tot het middelbaar en voor- bereidend hooger onderwijs, leven een aantal wenachen, wier vervulling geen verzwaring van kosten behoeft mede te brengen, naast zoodanige, waarvan het tegendeel geldt. De Minister hoopt in elk geval te bereiken, dat de eerstbedoelde onderwerpen wettelijk geregeld zullen worden. Hoewel de Minister niet vergeet, dat de poging am tot een wet te komen, regelende het middelbaar en het voorbereidend hooger on- derwrja, reeds in 1921 is begonnen en ten ge- ▼olge van een aantal wederwaardigheden tot heden nimmer is geslaagd, zal bij zijn krachten taspannen om ditmaal positief resultaat te bereiken. De Minister acht het onder de huidige finan cieele omstandigheden plicht om de uitgaven, waar dit maar eenigszins kan, te vermindaren. De onderhavige begrooting geeft, naar zijn meening, van dit streven voldoende blijk. De spelling. De regeering is overtuigd, dat de toestand, waarbij de regeering de eene, de jeugd een andere spelling toepast, niet bestendigd kan bl(jven; dat dus regeering en school in be- ginsel dezelfde schrijfwijze moeten gaan volgen. Zij is intusschen eveneens overtuigd, dat de keuze, waarvoor zij staat niet kan worden gedaan zonder dat zekerheid verkregen is om- trent hetgeen ter zake in Belgie kan worden verwacht. Bonder zich te willen binden aan elders te aemen besluiten en overtuigd van baar taak am een zelfstaudige keuze te doen, is de re geering niettemin van oordeel, dat gelijk eenige leden het uitdrukken „de cultureele band tusschen Nederland en de Vlamingen" zoo eenigszirLs mogelijk niet door een verschil lende schrgfwtjze van de gemeenschappelijke teal moet worden geschaad. De regeering ver- trouwt, oat zij weldra zekerheid zal kunnen verkrijigen omtrent het standpunt, dat de Bel- gische regeering te dezer zake irmeemt, waar- na z(j onvcrwiild haar verdere houding zal be- palen. Het denkbeeld, om de spelling in hoofd- ijjnen bij de wet vast te leggen, is bij de re geering in overweging. Het ligt echter niet tn de bedoeling om met een beslissing over de tiiana hangende vragen te wachten totdat deze overweging tot een resultaat heeft geleid. door ANNY VAN PANHUYS. 38) Vfrvolg. Ben mateloos verbaasde blik trof Maria. De twee^neisjes zagen elkaar, in de war gebracht door de sprekende gelijkenis, verbaasd aan •n toen drong het inetns tot Barbara door, dat de vreemde dame Maria Normann moest ■tB- Francisca Kaiser werd door kwellende ge dachten gepjjnigd en tegelijk werd het haar omgewoon week te moede, als moest zij de beide meisjes, wier wonderbaarlijke gelijkenis haar ontroerde, duizend lieve dingen zeggen. De twee waren zusters, tweelinigzusters, haar •igen vleesch en bloed. En niettegenstaande ■e in zoo geheel verschillende omstandighedrn groot geworden waren, leken zij zoo verbijste- pemd op elkaar, dat haar de tranen in de oogen kwamen. ,JDat is juffrouw Normann," zei ze fn ver der wist ze niets te zeggen het kwam 'haar ptotseling als een zonde voor, Barbara niet op de hoogte te brengen. God had gewild, dat die twee zusters waren. Hjj had ze als zoodanig geteekend door him oprvallende gelijkenis -zouden menschen zich nu mogen aanmatigen, twee wezens te schei- den, die bij elkaar hoorden. Radeloos keek zij van Maria naar Barbara en van Barbara naar Maria. Ze lachte afweziig en ging naar de deur toe. ,/De soep zal overkoken, Ik vergat ze heele- maal," mcwnpekle ze en vluchtte weg. Nyverheidsonderwijs. Het is niet juist, dat de Minister bepaalde toezeggingen zou hebben gedaan inzake de beperking van de omzetting van driejarige ambacbtsscholen in tweejarige, met betrek king tot bepaalde scholen en vakken en tot de tegenstelling stad-platteland. Naar de overtuiging van den Minister, mag men niet spreken van een onvoldoenden regee- ringssteun aan het nijverheidsonderwijs voor meisjes. Thans genieten meer dan 200 groote en kleine scholen voor dit onderwijs ingevolge de nijverheidson.derwij.swet subsidie. Lager onderwijs. Het zal den Minister verheugen, wanneer het mogelijk blijken zal, een wijziging in de thans geldende leerlingenschaal aan te bren gen. Echter mo-et hij er, evenals verleden jaar, op wijzen, dat de groote arbeidsreserve van onderwijzers en onderwijzeressen maar voor een klein gedeelte het gevolg is van de jongste verscberping in 1936 van de leerlingenschalen. Naast de werking van de leerlingenschaal 1932 moet ter verklaring van de vergrooting der klassen, bepaaldelijk gewezen worden op de omstandigheid, dat veel minder dan vroeger boventallige leerkrachten in de scholen werk- zaam zijn. Ongetwijfeld kan men een leerlingenschaal ontwerpen tfie -eenige duizenden werklooze on derwijzers een plaats in de school zou verzeke- ren. Invoering daarvan is echter om finan cieele redenen op dit oogenblik niet mogelijk. Uit een onderzoek is den Minister gebleken, dat door de ontworpen schalen het aantal leerkrachten zou toenemen met 3892 aan de scholen voor gewoon en met 154 aan die voor uitgebreid lager onderwijs. Daar als gemid- deld salaris gerekencF moet worden op resp. 1899 en 2886 en de pensioenlast 4% bedraagt, komen de kosten op den duur op 8,2 miilioen gulden. Omtrent het tuchtrecht merkt de Minister op, dat het woord thans allereerst is aan ge- meentebesturen en schocfibesturen, die in de instructies der onderwijzers de reeds bestaan- de bevoegdheid nader kunnen regelen op het punt van schoolblijven, wegsturen, strafwerk en dergelijke; waardoor het gebruik van deze middelen zal worden vergemakkelijkt en in jjoede ban-en geleid, terwijl tevens nog eens de bevoegdheid zelf nadrukkelijk wordt uitge- sproken. Eerst wanneer langs aezen weg een bevredigende toestand kan worden verkregen, kan er aanleiding zijn te onderzoeken, in hoe- verre de wetgever de materie ter hand moet nemen. Van den Minister is geen voorstel te wach ten tot verlenging van den leerplicht. STIJGENDE BELANGSTELLING VOOR LAN DBOUW OU IIS U SSEN In een suppletoire begrooting van oijcono- mische zaken over 1936 wordt 5000 meer a,angevraag(i voor Landbouwcursussen. In de toelichting wordt hieromtrent gezegd: Onder den sterken drang tot bezuiniging zgn de uitgaven, uitgetrokken onder art. 19 voor 1936 35.000 lager geraamd dan voor 1935 was toegestaan. Het is intusschen ge bleken, dat die bezuiniging te ver is toege- past. De belangstelling voor dit zoo nuttige onderwijs is we der stijgende hetgeen in den winter 1936/1937 reeds tot uiting is gakomen door een grooter aantal subsidie-aanvragen voor cursussen over verschillende onderdeelen van den landbouw. Voorts is het ter bevordering van een goede uitvoering der onderscheidene cri-irnaat- regelen, welke in het Ibelang van den land bouw moesten worden genomen, noodig ge bleken op verschillende plaatsen korte cursus sen te doen geven ter veispreiding van meer kennis op dit gebied onder de land- en tuin- bouwers. Een en ander heeft ten gevolge gehad, dat de gelden, uitgetrokken onder voornoemd artikel, voor de subsidieering van deze cur sussen, niet voldoende bleken te zijn. Maria moest maar doen wat haar goed dacht; haar liet ze de verantwoording maar over. Ze schcen rverstandig en leek het hart op de rechte plaats te hebben ze moest maar naar haar eigen inzicht handelen. Ze maakte de soep af en werkte ijverig in de k.uken. Maar haar gedachten waren niet brj haar werk haar ooren en al haar zin- tuigen luisterden gespannen of zij geen woord, dat in de kamer gesproken werd, kon opvan- gen. Zij hoorde echter niets. Alleen leek het af en toe alsof zij fluisteren hoorde. Het duurde haar te Jang; deze onzekerheid hield zij niet uit Zachtjes en behoedzaam deed zij de d£ur een kiertje open. Ze keek en haar handen knepen zich samen. Ze voelde, dat haar oogen brandd.n en zij-zelf zoo eigenaarddg kalm werd. Met den rug naar haar toe stonden twee even groote meisjes Innig met de armen om elkaar hern geslagen. De zo.n scheen door het venster en omgaf beiden met haar gouden licht het was als of de hemel die twee jonige wezens met zijn zegen ovcrgoot. Maria verzocht haar moeder, haar toe te staan een volledige verzoening met Robert en Therese Normann tot stand te brengen. Deze weigerde echter beslist. ,,Dat zou voor mij beteekenen, dat ik na zoovele jaren mrj nog zou moeten vernederen rvoor hen, die mij zoo verschrikkelrjk veel ver- driet hebben aangedaan," zei ze, diat kan ik niet.'" Maria keek haar smeekend aan, waarop zij vervolgde ,,Ik wil geen kwaad spreken van mfenschen, wier huis het jouwe is en die zoo'n deftig prin- sesje van je gemaakt hebben, dat ik het nau- we'lijks vatt'en kan, maar vergeven kan ik het niet. Daarom is het maar het beste, dat alles blijft zooals het geweest is." Maria herhaalde DE VROUW ALS KINDERRECHTER Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap heeft naar aanleiding van het op 10 April j.l. ingediende wetsontwerp, houdende wijziging van bepalingen betreffende hitt kinderrecht, een adres ingedlend bij den Minister van Justitie en afschriften hiervan aan leden van de Tweede Kamer gezonden. Bijkens de memorie van toelichting tot dit wetsontwerp ligt het in de bedoeling, dat het instituut van kinderrechter zich geleidelijk meer zal ontwikkelen. In ver,band hiermede zou adressant de benoemiiig van vrouwen tot rechter, althans kinderrechter willen bevor- deren. v Zij wijst er op, dat juist menige vrouw onder de Nederlandsche juristen door kennis, aanleg en ambitie brj uitstek geschikt zou zijn voor gezegd ambt en dat de benoeming van dus- danige vrouwen, wier arbeid op verschillend maatschappelijk terrein ook thans reeds zoo- zeer tot heil strekt van staat en maatschappij zeker zou zijn in het belang van het verwaar- loosde kind. In een bij de Tweede Kamer ingediende sup pletoire begrooting van financien 1936 wordt f 6.065.576 aangevraagd om de Maatschappij ter behartiging van de nationale scheepvaart- belangen n.v., in staat te stellen, leeningen onder verband van eerste hypotheek te ver- strekken aan Nederlandsche scheepvaart- ondernemingen welker financieele positie zulks noodzakelijk maakt. HET VERPLICHTE RIJWIELACHTERLICHT. De heer De Visser heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: Is het de regeering bekend, dat werkloozen die een rijwiel bezitten in moeilijkheden gaan verkeeren, door den wettelijken maatregel die bepaalt, dat met 1 Januari a.s. rijv/ielen van een achterlicht moeten zijn voorzien, doordat zij niet in staat zijn zich zoo'n achterlicht aan te schaffen? Is de regeering bereid aan werkloozen die dat behoeven een gratis achterlicht voor hun rijwiel te doen verstrekken? DE VONDSTEN TE BREDA. Omtrent de onder de groote Onze Lieve Vrouwekerk te Breda gevonden grafkelder meldt men nader, dat deze zeer waarschijnljjk bevat de stoffelijke resten van de rechtstreek- s>che voorouders van ons Vorstenhuis. Begra- ven zouden er namelijk liggen graaf Hendrik de Derde van Nassau en zijn beide vrouwen Francisca van Savoye, gestorven in 1511, en Claudia van Chalons gestorven in 1521, zuster van Philibert van Oranje en Rend van Cha lons, Prins van Oranje, en Anna van Egmond, de eerste vrouw van Willem den Zwijger. Het gevonden kindergebeente zou kunnen zijn van een dochtertje van Rend van Chalons of een dochtertje uit het eerste huwelijk van Willem den Zwijger met Anna van Buren. Dit kind werd geboren op 22 November 1553 en is 7 December 1554 overleden. De burgemeester van Breda heeft het vol gende communiqud verstrekt: Reeds eenigen tfld bestond het vermoeden, dat er in een hoek van de Prinsenkapel der Groote kerk een ingang moet zijn van een onderaardschen gang. Brj de demonstratie met de wichelroede, die mevrouw Klein- Sprokkelhorst een maand geleden heeft ge- houden, wees ook zij op het bestaan van dien ingang. Naar aanleiding daarvan is een on derzoek ingesteld, dat een trapje blootlegde, hetwelk leidde naar een grafkelder. In dien grafkelder werden twee kisten en in een bij- behoorende nis drie kisten aangetroffen. De kisten waren, ofschoon samengesteld uit lood en overdekt met hout, in niet goeden staat. De kelder is onmiddellijk afgesloten in ver band met de mogelijkheid, dat de kisten de haar verzoek, maar haar moeder volhardde brj htt eenmaal genomen besluit: „Als ik tegenover den baron m(jn weigering opg.ef, vraagt hij er zeker niet naar, waarom ik van meening veranderde en daar hij naar hij meende naar Stettin zal worden ovcrgeplaats, waarheen Barbara dan na haar huwelijk ook zal gaan, vertaat ook ik Frank fort." Peinzend keek zij ngar de oude, stijve meubeltjes, die de kamer vulden. ,,Ik en mijn oude spulletjes gaan dan samen maar terug naar waar wij eens vandaan gekomen zijn. het kleine dorpje in Baden. De frissche, zuivere berglucht zal mij goed doen; ik zal daar rustig en tevred.n wonen en mij den tijd verdrijven met aan mijn tweelingkinderen te denken." Barbara sloeg haar arm om het middel van haar moeder. ..Moedertje, spreek nu niet zoo van de toe- komst U is nog hier en Maria en ik ook Denkt u nu heusch, dat alles wat vandaag ge- beurd is, zich nu maar zoo zonder meer liet vergeten Ze lachte. ,,De dag van heden heeft mij een zuster geschonken en die laat ik niet de deur uit ivoordat ik zekerheid heb, dat ze heel gauw weer t. rug komt. Zoolang ik niets van haar bestaan wist, heb ik baar niet gemist. Maar als lk haar nu niet meer zou zien, zou het mij zijn, alsof wij altljd bij elkaar geweest waren en ze er nu opeens niet meer was." Maria wild6 wat zeggen, maar haar stem was weg. Hoe wond: rbaarlijk mooi en heer- lijk was het toch, een zuster te hebben. Sussend zei de moeder: .Maria mag immers altijd komen zoo dikwijls als zij van huis weg kan zonder dat het opvalt. Je bent echter alleen 's avonds thuis en dan zal ze wel moeilijk kunnen." Maria dacht hij zichzelf: Zoo gaat dat niet, ik kan mezelf niet met al die geheimzinnigheid be-zig houden. De' dingen, waar het om gaat, overblijfselen bevatten van personen, verwant aan het Vorstelijk Huis. In verband hiermede is van de vondst kennis igegeven aan de Konin- gin. De kerkvoogdij van de Groote Kerk bood H. M. de voorloopige beschikking over den kelder aan. Op 7 December zijn in opdracht van de Koningin de grootmeester van Haar buis, J. H. F. graaf du Monceau en dr. N. Japikse, direc- teur van het Koninklijk Huisarchief, te Breda gekomen om met den burgemeester, den voor- zitter van de kerkvoogdij en den gouverneur der K. M. A. een onderzo-ek in te stellen. Hier- bij waren ook aanwezig de directeur van open- bare werken en de directeur van den gezond- heidsdienst. Vastgesteld werd de toestand, waarin de kelder met inhoud zich bevindt. Nader zal worden onderzocht, wie in den kelder begraven liggen. Dit kan thans nog niet worden aangegeven. DE MAATREGELEN TEN BEHOEVE VAN DE MAALINDUSTRIE. Het Tweede Kamerlid Loerakker heeft aan de ministers van oeconomische zaken en van sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend, dat de meelfabriek N.V. Koechlin te Voorburg ge- sloten is, wegens opneming van dit bedrijf in het hoofdbedrijf van de N.V. Meelfabriek De Sleutel te Leiden en dat het personeel van eerstgenoemde fabriek bijna geheel is ont- slagen 2. Is het den Ministers bekend, dat de arbeiders daarbij zijn ontslagen met een op- zeggingstermijn van twee weken, waarbij ver- scheidene arbeiders zijn, die gedurende vele jaren in die onderneming werkzaam waren, dat slechts een beneden iedere redelijke ver- wachting blijvende vergoeding in het vooruit- zicht is gesteld en dat deze arbeiders voorts geheel ten laste van de gemeenschap worden gebracht 3. Achten de ministers, mede in verband met het feit, dat de Nederlandsche maal- industrie door de werking van de Landbouw- crisiswet, welke den import van bloem vrijwel geheel afsluit, een in feite beschermde en uit dien hoofde geenszins noodlijdende bedrijfstak is, sluiting van de fabriek te Voorburg en de wijze waarop de arbeiders z\jn ontslagen, in overeenstemming met wat van een door regee- ringsmaatregelen toch in bloei gehouden on derneming mag worden verwacht? 4. Indien vraag 3 ontkennend moet worden beantwoord, zijn de ministers dan bereid het noodige te verrichten opdat de fabriek te Voorburg wederom in bedrijf wordt gesteld of, indien zulks niet mogelijk blijkt, betere voor- zieningen door genoemde onderneming ten be- hoeve van het ontslagen personeel worden getrof f en EEN VAN/IUMJ IK BEGROOTINGS- TEKORT IN BELGIE. In parlementaire kringen te Brussel wordt beivestigd, naar de N. R. Crt. meldt, dat de vooruitzichten omtrent het sluiten ivan de be grooting voor 1938 thans heel wat minder gun- stig zijn geworden dan zij een paar maanden geleden waren, toen de minister van financien d'e laatste hand legde aan het ontwerp der be grooting, zooals dat vlak voor den val van het kabinet-van Zeeland bij Kamer en Senaat werd ingediend. Men betwist zelfs het feit niet meer dat het tekort ongeveer 500 miilioen franken zou kunnen bedragen, indien tenminste geen nieuwe bronnen van inkomsten worden ge vonden. Dit deficit is te wijten aan 'de aanhou- dende stijging van de kosten van levensonder- houd, de verhooging der salarissen, vergoedin- gen en pensioenen van het rijkspersoneel, welke automatisch daarvan het gevolg is, de verplichtingen die het kabinet-Janson op zich heeft genomen inzake toepassing van de nieuwe wet op het ouderdomspensioen. (Deze zijn trouwens heelemaal niet van dien aard, dat zij geheim moeten gehouden worden. Ze zou eens op haar gemak nadenken hoe zij de zaak tot oplossing zou moeten brengen, z66, dat alle .verantwoording voor haar reke- ning kwam. Maar wat in den loop der jaren geroest is, poetst men niet in 66n keer blank. Voorloopig leek het wel het verstandigst, moe der maar toe te geven. Zij beloofde dus, haar ouders met geen woord van het gebeurde te verraden en zoo spoedig mogelijk zou zijn, weer terug te komen. Maar toen Barbara haar zoo bezorgd en bedroefd aankeek, knipoogde zij haar veel- beteekenend toe en Barbara begreep, dat Maria alleen maar voorloopig toegaf ze zon zeker op een plannetje om moeder te slim af te zijn. Daardoor voegde zij zich ook gemak kelijker naar den wensch harer moeder om Stefan voorloopig nog in niets in te wijden. Maria ging, haar hart overvloeiend van ge- luk over het wondere uur, dat zij in het een voudige kamertje van de hooge huurwoning beleefd had, met vlugge stappen naar huis. Onderweg stapte zij in een taxi, die haar leeg voorbijreed. Hoe eerder zij thuis was, des te minder zou haar afwezigheid opvallen. Men was het echter van haar gewoon, dat zij dikwijls urenlang wandelde, en dat zou haar voortaan van pas komen als zij terug verlangde naar het kleine kamertje, waar het zoo ouderwetsch huiselijk was. Maria was voortaan altijd vroolijk en opge- wekt, haar oogen hadden een dieperen gloed en om den mond was het fijne spottrekje, dat er jaren om gezweefd had, opeens verdwenen. Het had zich flaar genesteld toen zij vernam, dat zij niet -het kind van Therese Normann was en Herman Stinner haar dC waarheid ont- hulde, datjc,om harentwil een ernstige twist cntbrand was tusschen haar eigen moeder en haar pleegmoeder. Zij droeg dus een zware schukl en toch had zijzelf niets misdaan. Nu Waar anderen zich organiseren, mogen wij, vrijzinnigen, niet achterblijven Versterkt de vooruitstrevende midden- groep, welke de democratic wil hand- haven en uitbouwen, krachtig stelling kiest tegen alle uitersten en streeft naar samenwerking en verdraagzaamheid. Sluit U aan bij de Vrijzinnig Democratische Bond 1 WilbeArolrochure. o«r Dem. Bood. 4\ Ingti jleU. pensioenen worden op 6000 franken per per- soon per jaar gebracht) alsook de minder gun- stig wordende economische conjunctuur met de daaruit voortsprudtende daling van de op- brengst der belastingen. Bij de liberalen en conservatlev.e katholieken zou men gaarne aansturen op een zgn. sociale pauze, waarmede hedoeld wordt, dat van de goedikeuring en toepassing van sociale wetten trjdelijk zou worden afgeizien. De socialisten willen daar echter niets van weten. Hun lei- der, Vandervelde, heeft reeds- gezegd, dat men desnoods maar een verzwaring van den belas- tingdruk, die in hoofdzaak op de burgerij en ttrt kapdtaefl weegt, moet doorzetten. Van so- cialistische izijde hoort men ook nog betreuren dat het kabinet-Van Zeelend indertijd is over- gegaan tot verlaging van de zgn. crisisbelas- ting, welke eerst van 659 op 500 miilioen en vervolgens op 250 miilioen franken is terug- gebracht. Voor 1938 werd o.m. voorzien dat zij geheel zou verdwijnen. Allerlei mogeiijkheden worden nu cverwo- gen. Zoo denkt men bij-v. aan verhooging van de aanvullende personeele belasting ,en ook aan de wedeninvoering van de crisisbelasting. In ieder geval is het een moeiliike taak, die den socialistischen minister van financien te wach ten staat. Zekere conservatieve katholieken en ook verschillende liberale leiders verklaarden tijdens de jongste kabinetscrisis, dat hun partij zich tegen alle belastingverhooging zou verzetten. Volharden zij in deze houding, dan zullen binnen vrij korten tijd opnieuw poli- tieke moeilijkheden kunnen opdagen. Boven- dien zullen nog drie honderd man extra te werk worden gesteld, om de opbrengst van de mijnen te vergrooten overeenkomstig het vier- jarenplan. WAT DOET CABALLERO TE PAR.IJS? Largo Cabaliero, de gewezen Spaansch-repu- blilkeinsche premier, is te Pariis aangekomen. Hij weigerde voor de pers een verklaring af te leggen. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteeke- ning dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Ingez. Med. voelde zij zich echter veel vrijer; ze had een grooten stap voorwaarts gedaan en zou niet rusten voordat zij het doel bereikt had, dat haar voor oogen zweefde sedert het oogenblik, dat zij haar moeder en zuster had lceren ken- nen. De moeder, uiterlijk hard, maar met een goede kern de zuster, zacht en een beetje droomerig, een bieeker, zachter evenbeeld van haarzelf. Therese Normann bemerkte een verandering in het wezen^an Maria. Verbluft dacht zij, dat dit kwam omdat Maria niet meer de ver- loofds van d'en baron was;. Dat was onverklaarbaar. Stefan von Horn- stein was toch een echte heer; andere meisjes hadden zich dood gehuild als hun een baron- nenkroon ontgaan was. Maria echter lachte en was opgewekt. M. vrouw Normann zcrgde er voor, dat het nieuws langzaamaan ruchtbaar werd. Maria had gelukkig nog juist op tijd ingezien, dat zij niet genoeg van den baron hield om zijn vrouw te worden. Allerlei kennissen, die over veel tijd beschiikten en behoefte aan een praatje hadden, gaven zich moeite, deze lezing inigang t. doen vinden en mevrouw Nor mann stond met cpgericht hoofd, daar haar het medelijd'en van goede vriendinnen be- spaard bleef. Het feest, dat ter eere van de verloving ge- 'geven zou worden, ging natuurlijk niet door, maar Maria merkte, dat een paar jongelui, die haar reeds lang het hof maakten, nieuwen moed vatten. Die vonden het plotse'ling noo- diig, weer bezoeken te komen ma ken en haar bij bekenden of op straat te ontmoeten. Ze behandelde ze allemaal echter zeer uit de hoogte en dacht niet langer aan ze dan ze in hun gezelschap was. 'Haar hoofdje hield zich alleen maar bezig met het doel, dat zij berei ken wilde en zij peinsde net zoo lang, tot zij besloot, Herman Stinner nogmaals in haar vertrouwen te nemen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1