ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twee uit een nest No. 9693 WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 77® Jaargang Binnenland Feuilieton Buitenland. EERSTE BLAD D. H. ROODHUYZEN Co. n.v MAKELAARS xm vp r<lT L^/jKAXtfKc&'iJicaui MMTOii.'aajaMW I aaflffSmOTMBMaMBraB.-JSXTi?!W (HJV8T?«wa£.fW v—Mu. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerlka 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abocnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bg vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bg ragelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst den dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAAJSOAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. HINDER WET. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat het verzoek van de N.V. AMERICAN PETROLEUM COMPANY, gevestigd te 's-Gravenbage, om in de perceelen kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sectie E nos. 1210, 1212 en 1135, gelegen aan de Axelscbestraat no. 174, een ondergrondsche benzine-bewaarplaats met tap- mriobting te mogen uitbreiden door hen is ingewilligd. Ter Neuzen, den 7 December 1937. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Seeretaris. PRINS BERNHARD BLIJFT OPGEWEKT. De seeretaris van Prins Bembard verstrekte gisteroabtend te 11 uur het volgende com munique ,T>e hoofdptjn, die gusteren wat heviger op- kwam, is heden, na een rustigen nacbt, brjna geweken. Prins Bembard blijft niettemin al dlen tijd opgewekt en belangstellend voor zoo- ver hem dat vergund is." „De toestand van den hofjager Spek blijft normaal." f< t OPBRENGST DER POSTER!JEN. Steeds meer telefoonaansJuitingen. De opbrengst van de Posterijen in bet 3e kwartaal 1937 bedroeg 17.961.884, wat f 681,-182 hooger is dan in 1936 en f 372.135 lager dan bet vorige kwartaal van 1937. Venmoedelijk doordat de grootgebruikers volstonden met de in hun bezit zijnde post- zegelvoorraden te verbruiken, alvorens zich van nieuwe voorraden te voorzien, is afge- raen van bijkomstige seizoeninvloeden de oplbrengst der Postergen in Augustus ji. naar verhouding aan den lagen kant: 1937 1936 Juli 3.129.269 2.953.836 Augustus 2.491.372 f 2.556.215 September 2.831.909 2.807.790 In .September 1936 en 1937 is gedurende 6£n week bet aantal in bet binnenlandscbe ver- keer ontvangen poststukken geteld. Daarbg bleek een algemeene verkeerstoe- neming, vooral in het locale verkeer, over de uitwerking van de invoering van bet stuivers- port kunnen zij uiteraard nog weinig licbt geven. Van alle dienstbnderdeelen blrjft de telefonie den krachtigsten vooruitigang toonen. De in steeds sneller tempo toenemende automatisee- ring blijlkt een sterken prikkel op het verkeer uit te oefenen. Terwgl het gemiddelde dagverkeer van 1934 op 1935 toenam met 13.4 pet. en van 1935 op 1936 met 14.8 pet., was de toeneming over de eerste 9 maanden van dit jaar, vergeleken met dezelfde periode van 1936, ongeveer 25 pet. In de Rijkstelefoonnetten wordt thans 27 pet. van bet verkeer automatisch afgewik- keld. Zeer duidelijk spreekt de groei van de telefonie oak uit de toeneming van bet aantal aansluitingen. In de eerste 3 kwartalen van 1937 werden 16.111 nieuwe aansluitingen gevraagd tegen 14.166 in hetzelfde tijdvak van 1936. Hoewel 1936 met een totaal aantal aanvragen van 19.119 reeds ver boven dat van 1935 met 15.517 aansluitingen uitging, staat thans reeds vast, dat 1937 het aantal van het vorige jaar weder belangrgk zal overschrijden. Ook het intemationaal telefoonverkeer stijgt voortdurend. EEN .AANTAL GE1NTERNEERDE SPANJAARDEN ONTVLUCHT. De regeeringspersdienst meldt: Blijkens berichten over de ontvluchting van een aantal bier te lande geintemeerde Span- door ANNY VAN PANHUYS. 37) Vervoig. ,Jk weet niet waarom u moeder tegen mg aegt," sprak zij, met alle krachten strijdend tegen haar zwakte, „want ik ken u niet." AJs in een scbel, pijnlijk licbt meende zg weer dden brief van den advocaat voor zich te zien, welke Robert Normann baar bad laten sturen en waarin zrj in korten, onvriendelijken juris tens trjl vermaand werd, zich onaange- rraambeden te sparen, daar voor de wet Maria een kind van Robert Normann was. AJs een smaad brandde in haar de herin- nening aan dien brief. Het meisje lacbte. Moeder, wees niet hard, ik weet het om mijnentwil had u moeilijke uren. Maar dat was toch niet mijn schuld. Ik had sedert ik van uw bestaan hoorde altijd bet heime- tijike verlangen u te zien, u te leeren kennen. Moeder." Maria stak baar armen uit, smee- ktnd herhalend: „Moeder." Franc isca's siapen bonsden, baar ad em ging hoorbaar, maar zij bewoog zich niet. ,^k ken u niet!" bracht ze eindelgk uit. (Het meisje schudde haar hoofd. ,/Voor de wereld heet ik Maria Normann. Maar voordat ik dien naam kreeg, heette ik Mania Kaiser." Eg sloeig haar armen om de vrouw en legde baar zacht gezichtje tegen de ruwe wang der oudere. Moeder, boe heb ik dat verlangen naar u met mij rondgedragen, jaar na jaar, jaarden bestaat er misverstand omtrent de omstandigheden, waaronder dezen hier te lande vertoefden. De Spanjaarden, die bier asyl hebben ge- vonden, beboorden tot de groep der recht- setoen, welke kort na het uitbreken van den burgeroorlog bun toevlucht in de Nederland- scbe legatie te Madrid hebben bezocht. Na de verplaatsing van de Spaansche regeering naar Valencia heeft de Nederlandsche regeering van baar gedaan gekregen, dat de weerbare mannen onder de in bet gezantschap verblijf boudende vluchtelingen, die naar Nederland vven3chten te worden gebracht, hiertoe toe- stemming verkregen, waarbij de Nederiand- sche regeering zich tegenover de Spaansche regeering verbond maatregelen te nemen, ter voorkoming, dat zij Nederland zouden verlaten. Teneinde hun niettemin binnen Nederland bewegingsvrijiieid te kunnen toestaan, heeft onze regeering hen op eerewoord sehrifteiijk aan haar doen beloven van elke poging tot ont- vluchrmg af te zien. Na de eerste gevallen van ontvluchting, welke desniettegenstaande hebben plaatsge- vonden, zijn alien onder dagelijksche politie- controle geplaatst. Enkele maanden is deze regeling gehandhaafd, waarna zij op aandrang der betrokkenen minder streng is gemaakt. Toen bovendien de regeering van Franco zelve den geint-emeerden had gemaand bun beloften na te komen, is het toezicht tot een zuiver administratieve controle teruggebracht, met dien verstande, dat met een aanmeiding eens per week genoegen werd genomen. De nieuwe ontvluchtingsgevallen hebben aanleiding gegeven de dagelijkscbe aanmei ding wederom voor te schrijven, gepaard met het verbod de woonplaats te verlaten. Uit den aard zijn alle maatregelen tot op- sporing van de vluchtelingen genomen. Gelijk uit het bovensfcaande blijkt, was het geen hier opnieuw gescbiedde, niet het ver- breken van een belofte der gemterneerden aan de regeering van Valencia, docb van hun aan de Nederlandsche regeering gegeven eere woord. Met de non-interventie-overeenkomst heeft deize zaak niets uit te staan. Ook uit Eindhoven vier man ontvlueht. De Spaansche vluchtelingen te Eindhoven zgn grootendeels ondergebracht in het R.K. gezellenhuis. De concierge van dit instituut vemam aan bet eind van de vorige week van de vermissing van zes Spanjaarden uit Zeist. Toen bij naging, waar de in het gezellenhuis wonenden Spanjaarden, zich ophielden, bleek hem, dat ook van dezen er vier zoek waren. 'KHEB DE HOLLANDSE HELDERHEID VAAK HOREN L0VEN MAAR RADION-WIT GAAT ALLES TE BOVEN/ MA 19 MU* flngez. Mo' hoe beb ik er over gepeinsd of er geen moge- lijkbeid was u te ontmoeten, u en mijn zuster." De stem was zonder klank, doordat Maria geheel door haar gevoel was overweldigd. Toen gaf Francisca Kaiser zich aan de zaligheid van dit oogenblik over en iiet zg zich gewillig omhelzen en liefkozen. Maria, mijn liefste Maria," fluisterde zij en hit harde gezicbt straalde van een wonder- lijken innerlijken glans. Gewillig liet zij zich door Maria naar den leuningstoel brengen en zij lacbte toen het jongemeisje een voeten- bankje haalde en zidb aan baar voeten neder- zette. Moeder, moeder!" Maria had de gevouwen handen op de knieen der vrouiw gelegd en keek haar met haar diepblauwe oogen innig aan. „Moeder, ik weet al reeds lang van uw be staan. Ik was amper dertien toen ik door een toeval hoorde, dat ik niet het kind was van de vrouw, die ik moeder noemde en nog noem." Maria voelde boe de zittende vrouw begon te beven. ,,Mijn stiefouders zijn buitengewoon goed voor mij en ik beb ze van barte lief. U, moe der, bent echter nog heel iets anders voor mij al ken ik u pas enkele oogenblikkEn. Mijn hart smacht'te naar u en toen ik door een ge- lukkig toeval vernam, dat u en mijn zuster zoo vlak bij mij leefden, bedacht ik mij niet lang en besloot u beiden op te zoek en." Francisca Kaiser bekeek lang en onderzoe- kend de trekken van bet fijne meisjesgezicht. Maria zag er frisscber uit, had meer kleur dan Barbara en toch begon zij iets te begrijpen van het waarom in Stefan von' Hornstedn's gedrag. ,/Hoe hoorde jedat wij in Frankfort waren vroeg Francisca Kaiser. ,,Ik kredg een brief," Maria haalde een samengevouwen velletje briefpapier uit baar Sedert Donderdag bad men hen niet meer gezien. Hij deed hiervan aangifte bg de gemeente- poliUe, die op baar beurt den administrateur van den rijksvreemdelingendienst in Den Haag op de hoogte stelde. Deze dienst is met den aanmeldingsplicht van de Spaansche vluchte lingen belast. Op last van dezen dienst moe- ten de nog aanwezige vijftien Spanjaarden zich voortaan dagelijiks in plaats van weke- lgiks, zooals tot duwver bet geval was, bij de politie melden en wel tusschen 10 en 12 uur des voormiddags. Zij mogen ook niet zonder toestemming van de politie de stad verlaten. De regeeringspersdienst meldt ten vervolge op de mededeeling van Maandag betreffende de ontvluchting van een aantal hier te lande geintemeerde Spanjaarden Met bet oog op de onzekerheid, die mede door de ontvluchting aan den dag is getreden ten aanzien van de overgebleven Spanjaarden, heeft de regeering besloten, deze in verzekerde bewaring te houden tot van bet bewind van generaal Franco bevestiging zal zijn ontvan gen, dat .dte gevluchte Spanjaarden, die bun aan de Nederlandsche regeering gegeven woord hebben gebroken, bij aankomst in het onder dat bewind staande deel van Spanje naar Nederland zulien worden teruggezonden. De betrokken Spanjaarden zijn in de plaats waar zij vertoefden in politiebewaring gesteld in afwacbting van overbrenging naar een ge- zamenlijke verblijfplaats. De heer Van der Goes van Naters heeft aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de Ministers kennis genomen van de berichten, dat sinds 2 December j.l. tien te Zeist en Eindhoven met beperkte be- wegmgsvrijheid geintemeerde Spanjaarden voortvluchtig zijn? 2. Zijn de Ministers wanneer deze be richten juist zijn niet van oordeel, dat, daar reeds eer geintemeerde Spaansche combattan- ten in strijd met bun eerewoord ontvluchtings- pogingen hebben gedaan, de thans nog aan wezige Spaansche geintemeerden aan een strengere bewaking moeten onderwerpen, zoo- wel in verband met de tegenover de Spaansche regeering aangegane verplichtingen, als inge- volge de wet van 8 April 1937 en het Kon. besluit van 11 Juni 1937 betreffende de non- interventie-overeenkomst. 3. Zijn de Ministers bereid, mede te deelen, welke maatregelen zij te diem einde zulien nemen, of wellicht reeds hebben genomen? Ook vijf uit Den Haag verdwenen. Niet alleen uit Eindhoven en Zeist, maar ook uit de residence blijken Spanjaarden, die hun eerewoord aan de Nederlandsche regee ring hadden gegeven om bier te blijven, te zijn verdwenen, zoo meldt het Vaderland. Uit het Kolpingshuis, aan den Z.O. Biuitensingel, waar twintig Spanjaarden, die de partij van Franco gimstig gezind waren, sins mim een half jaar vertoeven, zijn er sinds j.l. Donderdag drie spoorloos verdwenen. Het is vrrjwel zeker, dat dit drietal tezamen met twee anderen, die bij particulieren in Den Haag vertoefden, de wijk naar Spanje heeft genomen. De aanhouding van de Spanjaarden. Dinsdagocbtend om negen uur zijn aan het Kolpingshuis te 's-Gravenhage, waar 25 Span jaarden, aarihangers van Franco, verblijf heb ben gehouden, acbt recbercbeurs van den VTeemdelingendienst van de Haagsche politie verschenen. De twintig Spanjaarden, die overgebleven waren, nadat de politie de ver- dwijning van vgf van bun lotgenooten bad moeten constateeren, zijn de dupe geworden van de woordbreuk van de ontsnapten. Zij zijn door de politie-beamlbten in verzekerde bewa ring gesteld en met twee gesloten politie- auto's naar bet huis van bewaring in Den Haag gebracht. Op bet oogenblik zijn er, na de ontsnapping van vier personen uit Eindhoven, zes uit Zeist en vijf uit Den Haag, nog 53 Spanjaarden in tasebje, ,,hier is hij en deze brief was mijn wegwijzer." „Van Barbara!" riep Francisca verbaasd en las haastig de regels door. Ze schudde het boofd. ,,!H'oe kwam bet kind daartoe? Geen woord heeft zij er met' mij over gesproken, geen woord!" Maria lachte vroolijk. .jDat komt er niets op aan mg bewees mijn zuster, zonder het te vermoeden, een buitengewoon grooten dienst. Daardoor heb ik u gevonden moeder, u!" 'Haar oogen zochten innig die van de vrouw en het was haar, alsof zij dat harde vrouwen- gezicht reeds altijd bad gekend en liefgebad. ,,Em nu, moeder, moet u v66r alles iets hoo- ren, iets dat Barbara gelukkig maken zal. Het Is tevens het antwoord op den brief." Francisca maakte een bedroefd gebaar. „Zeg niets wat je ixmigste overtuiging ge- weld zou aandoen," waarschuwde zij. Maria hief het hoofd op en haar gezicbt stond rein en open. „Ik heb Stefan von Homstein heel graag gemogen en, eerlijk gezegd, ik mag hem nog goed lijden. Toen hij mij echter vragen liet, hem zijn woord terug te geven, was ik alleen verwonderd en verbaasd maar niet in het minst verdrietig of bedroefd. Integendeel, ik voelde mij opgelucht, want iik wist toen, dat ik nooit echte liefde voor hem gevoeld had. Dat is de eerlijke waarbeid daar kan ik een eed op doen." Francisca Kaisef keek langs haar heen. ,,Ik geloof je, kind, en zal mij dan ook niet langer tegen Barbara's verzoek en wenschen vei'zetten. Ze mag met hem trouwen, met den baron... met den baron!" herhaalde zij nog eens. En daar liet zij op voigen: ,,Het last eigen.lijk sleebt bij elkaar, een arme on- 1°rw';Z TFi-'ochter en een baron. Maar het be- roep, dat hij uitoefent, is gelukkig, niet zoo onbereikbiaar hoog zoo kunnen die twee ons land aanwezig, die alien Maandagavond of Dinsdagochtend door de hoofdten van politie in de verschillende verlblijfplaatsen zijn aan- gehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De Eindhovenscbe groep is intusschen reeds naar 's-Hertogenbosch gedirigeerd. Omtrent de definitieve verblijfplaats der Spanjaarden is niets beslist docb zeer vermoe- delijk zal fort Honswijk de plaats zijn, waar de vreemdelingen met heel wat minder be- wegingsvrijheid docb tevens met heel wat meer waarborgen tegen bun ontsnapping de komende maanden zulien slijten. In verband met de ontvluchting van enkele Spanjaarden heeft op verzoek van den rijks vreemdelingendienst de Wassenaarsche politie een 19-jarige student aangehouden die sedert eenige weken huisvesting bad gevonden bij een Wassenaarsclien ingezetene. Deze student zkl naar bet buis van bewaring worden ge bracht. VUEGTUIGEN VAN ONBEKENDE NATIONALJTEIT BOVEN VLISSINGEN. Naar eerst thans wordt meegedeeld, zijn vorigen Zondagmiddag boven het vliegveld Vlissingen drie militaire vliegmacbines van waarschijnlijk vreemde nationaliteit gesigna- leerd, die hoogstwaarschijnlijk zonder hiertoe verlof te hebben gekregen, over ons land heb ben gevlogen. De mededeelingen van eenige ooggetuigen' kunnen als volgt worden samengevat: Zondagmiddag omstreeks kwart over twee verscheen een oorlogsrvliegtuig van onbekende nationaliteit uit Zuidwestelijke ricbting, om, vliegende naar bet Noorden, Oost-Vlissingen te passeeren. Met tusschenpoozen van onge veer zeven minuten kwamen nog twee machi nes in zicbt. Zij vlogen op naar scbatting 800 meter hoogte. Zij hadden in den neus door- zichtige koepels, die hoogstwaarschijnlijk de bewapening bevatten, en boven den romp was een verhooging ziehtbaar, die aan een mitrail- leurkoepel deed denken. De machines hadden Zwarte hakenkruisen onder de vleugels en bet uit den wereldoorlog bekende ijzeren kruis op de wang van bet verticale stuurvlak. De veronderstelling ligt voor de hand, dat bet bier om Duitsche vliegtuigen gaat, ook al komen de geconstateerde kenmerken niet overeen met die van de oorlogsvliegtuigen van de offi- cieele Duitsche luchtmacht. Enkele oog getuigen vermoedden, dat het Finscbe toe- stellen waren, die uit Engeland kwamen, aan- gezien zij een blauw bakenkruis onder den vleugel hadden. Andere ooggetuigen verklaren echter met beslistheid zwarte hakenkruisen te hebben gezien; bovendien voeren Finscbe militaire toestellen geen ijzeren kruis. De autoriteiten, die er van in kennis plegen te worden gesteld wanneer vreemde militaire machines verlof krijgen over ons land te vlie- gen, hebben hiervan geen mededeeling ont vangen. (N. R. Crt.) NEDERLANDSCH-DUITSCHE ONDERHANDELINGEN. Over de aanstaande hervatting der Neder- landsch-Duitsche onderhandelingen schrijft het .^Berliner Tageblatt": Nederland heeft thans door de wijziging van de Crisis-invoerwet een nieuwe stelling voor de onderhandelingen betrokken. De wet biedt de Nederlandsche regeering de moge- lijkheid tot het voeren van een nieuwe con- tingenteeringspolitiek, doordat in de lijst van bet globale systeem de verdeeling van hijzon- dere contingenten aan met Nederland verdra- gen sluitende staten is voorzien. Duitschland zal het eerste land zijn, dat op de basis van de nieuwe wet met Nederland moet ondt rhandelen. Men dient af te wach- ten op welke wijze de Nederlandsche vertegen- woordigers van de tot bun beschikking staande mogelijkheden zulien gebruik maken. DEFINITIEVE AFSCHAFFING VAN SCHATTINGSCOlVEVnSSIE. Ingediend is een wetsontwerp tot definitieve afscbaffing van de scbattingscommissien voor de inkomstenbelasting. toch wei samen door het leven gaan, zonder al te erg op te ivallen." Ze lachte zwaarmoe- dig. ,,Zoo is dan alles goed en dat je dat zoo vlug en op zoo'n lieve manier in orde hebt ge maakt, daarvoor dank ik je. Ik zal Barbara zeggen, dat juffrouw Normann bij mij ge- weest is om mondeling het antwoord op den brief te geven. Verder boeft zij niets te weten." Ze streek, diep adem halend, met de hand over het voorhoofd als wiide ze pijnlijke gedachten verdrijven. Toen besloot zij: ,,Nee, Barbara behoeft verder niets te weten. Tot op het oogenblik weet zij er niets van, dat zij een zuster in ieven heeft." Marlia kndkte. ,,Dat d'acht ik al ik begreep dat uit den brief." Larugzaam stond zij op en liep een paar passen de kamer in. ,,Maar bet is toch niet nocdig, dat zij in die onweteaidheid blijft. Ik ken nu mijn moeder waarom zou mijn verlangen naar mijn zuster onbevredigd blij ven?" Smeekend keek ze haar moeder aan. ,,Dat is toch te bard tegenover mij. Ik ben er juist zoo ongelooflijk verhtugd over, een zus ter te bezitten." Francisca Kaiser streek over de leuningen van haar stoel. ,,Dat kan niet, Maria toe bet kan niet. Als Barbara alles hoort, komt vanzelf ook eens het oogenblik, dat de Normanns er ach- ter kome hoe onze verhouding is." Haar ge- zdcht betrok. ,,Ik zou mij door hen er niet nog eens aan willen laten herinneren, dat ik mij van bun kind Maria niets heb aan te trekken." Maria keek naar het harde met rimpels doorgroefd'e voorhoofd. „Och, moedertje, vele lange jaren liggen tusschen toen en nu de gedachten van mijn stiefouders zulien wel geheel andere geworden zijn." Ze gin.g voor de vrouw staan. Moeder, ik was dertien jaar en toen ver- SUiKER - RUBBER - KQFFIE - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatielcas N.V. SUMCcR. RUBBER, KOFFIE. CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN EN2 TER BEURZE VAN LONOEN. LIVERPOOL. NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. DAM 2a Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. Beun Ni» 2. Talaf. 30012 - Telegramadres: CARLOS-AMSTERDAM Agent L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) Krachtens par. 40 der wet van 29 Novem ber 1935 tot verlaging van de openbare uit- gaven zijn bg K. B. van 31 December 1935 de schattingscommissien voor de inkomstenbelas ting buiten werking gesteld. De sedert 1 Januari 1936 met dezen maat- r.egel opgedane ervaring wettigt een besten- diging van den door dat besluit ontstanen toe- stand ook na 1 Januari 1941, datum, waarop, krachtens bet slotartikel van genoemde wet, haar veertigste paragraaf zal hebben uitge- werkt. De duidelijkheid van de wetgeving kan er slechts bij winnen, indien de thans mogelijk gebleken definitieve afscbaffing van de schat tingscommissien in de wet op de inkomsten belasting zelve wordt tot uitdrukking ge- ibracht. IHET VERBLIJF VAN DE BEUGISCHE KONINKLJJKE FA.MI LI II IN ENGELAND. De Times publiceert .een ingezonden stuk van de advocaten van den hertog van Port land, waarin zij onder diens naam verklaren een volledige en onvoorwaardelijke ontkenning te willen publiceeren van de waarheid van eenig gerucht dat in sommige dagbladen is verschenen met betrek'king tot het bezoek van koning Leopold en koningin-moeder Elisabeth van Belgie een Welheck Abbey. Er is geen schijn van waarbeid in welke dan ook van de gerucbten welke zijn gepubliceerd. Deze zijn dwaas en er zou geen acbt op geslagen behoe- ven te worden indien zij niet een verkeerd ge- volg zouden kunnen hebben. DE VERDEDIGERS VAN NANKING STIGHTEN BRAND OP VERS! "I IF. I DEN F PUNTEN. Chineesche trot pen, die Nanking verlaten, hebben de stad op verscheidene punten in brand gestoken en het munitiedepot, de petro- leumopslagplaatsen, het vliegveld met de han gars en werkplaatsen zijn stelsehnatig ver- woest. Van tijd tot tijd weerklonken schoten, waaruit men opmaakt, dat plunderaars ver- hinderd werden him voornemens tot uitvoe- ring te brengen. Bij het aanbreken van den dag hebbeg alle Chineesche vliegtuigen de hoofdstad verlaten op weg naar de nieuwe basis in het binnen land; de bescbadigde machines, die met tijdig gerepareerd konden worden, werden vemie- tigd. Men vreest, diat de mooie regeeringsgebou- wen, die het beste van de Oosterscbe en Wes- tersche arcbitectuur in zich vereenigen, even- eens verwoest zulien worden, voordat de Chi neesche strijdkrachten zich voorgoed terug- trekken. De vooruitgeschoven Japansche troepen hebben him opmarsch aan den rand van Nan king eenigen tijd moeten staken, aldus Havas uit Sjanghai, daar de Chineezen bier weer- stand zijn gaan bieden. Intusschen ziet men in het vertrek van Tsjiang Kai-sjek een tee- ken, dat bet niet in de bedoeling ligt langer weerstand te bieden dan noodig is om den terugtocht te dekken. De terugtocht zou hoofdzakelijk in Zuidwestelijke ricbting ge- schieden langs den rechteroever van de Jangt- ried een dienstmeisje, dat bg ons opgezegd was, mij bet geheim van mijn geboorte. Ik nam mijnbeer Stinner in vertrouwen. Hij raadde mij aan, mijn ouders niets te zeggen of te vragen voordat zij zelf het zwijgen ver- braken wat op zijn laatst bij mijn huwelrjk zou gebeuren. Lieve hemel, ik was nog zoo jong en volgde dien raad op. Een ding moet ik echter ncg zeggen, mijn lieve echte moeder, mijn stiefouders zijn niet eebt boos op u, ze zijn alleen maar bang, dat u ze scherp zoudt aflwijzen anders hadden zij al reeds lang een poging tot toenadering gedaan. Dat ver- klaarde mijnheer Stinner, die altijd terlrjk en goed is." Francisca wroette weder in de oude her- inneringen aan bet verleden. Al te s!e"bt had men haar bejegend, al te afschuwelijk had den Robert en Therese Normann haar be- handeld. (En al zouden die dan in den loop der jaren wat milder gestemd zijn geworden, zij kon niet vergeven al te diep zaten de wortels van haar verontwaardiging en overwoekerden al de warme gevoeligheid van haar hart. ,,Laat bet bierbij blijven, Maria, dat wij beiden moeder en dochter ons met tlkaar kunnen uitspreken, laat aan niemand iets Kljbcn en denk aan mij in liefde." ,,Dat gaat toch niet, dat is toch onnatuur- lijk," weerde Maria af en keek toen opzrj - bet viel haar op, dat iemand bdnnenkwam. Francisca Kaiser schrok op en haar blik richtte zich naar de koekoekklok. Ze had heelemaal niet gehoord', dat het twaalf uur geslagen had en nu was bet zoo half een. Barbara moest thuis gekomen zijn. Ze snelde naar de deur om haar dochter te beletten, in de kamer te komen, maar het was al te laat Barbara stond reeds in de geopende deur. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1