Gemengde Berichten Laatste Berichten FROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. HIJ WILDE EEN GOEDKOOP VARKENSHOK BOUWEN. WEERVERWACHTING. TOESTAND VAN DEN HOFJAGER. De verdediger, Mr. B. W. Stomps, noemde deze zaak een crime passionet" misdaad uit liefdeen betoogde, dat verdacht'e geen enkele misdadige eigenschap heeft, dioch dat alleen zijn groote liefde ivoor de vrouw hem steeds weer noodlottig wordt. Pieiter verzoeht een gedeeltelijke voorwaardelijk straf op te leggen met een maximum proeftijd van drie jaar en de bijzondere voorwaarde, dat verdachte ge- diurende dien tijd niet in het arrondissement Haariem of Amsterdam komt. Uitspraak 16 December. Vemieuwing brug te Ter Neuzen. Het voorsitel om gedurende 5 jaar f 2000 per jaar toe te kennen in de kosten van de door het Rijk uit te voeren vemieuwing van de brug over den oostelijken kanaalarm te Ter Neuzen, heeft in de afdeelingen van de Prov. Staten een uitvoerige bespreking ten- gevolge gehad. Verschillende sprekers waren van meening, dat een bijdrage der provincie niet biillijk is en dat het rijk alles moet be- talen, men betaalt hier toch ook benzanebelas- ting en in verband hiermede werd ook weer ieens gewezen op de bootdiensten, die rijkszaak moesten zijn en op de onbillijkheid van tolhef- fing op de Thoolsche brug. Tholen moest door het rijk schadeloos worden gesteld. De provincie zal op een hellend vlak komen en het rijk wil een deel der kosten op de provin cie en de gemeente afwentelen. Van de zijde van Ged. Staten werd er op gewezen, dat de tegenwoordige brug veel te smad is voor het modeme verkeer. Het is een rijksbrug en het rijk zal haar wel vemieuwen, maar met de oude afmetingen en dan vraagt spreker zich toch af, wat men daaraan heeft. Het geldit hier een bijzonder geval. Een der Statenleden zegt, dat het rijk wel geen brug meer van 3 V2 meter breedte zal bouwen. Een emstige poging bij den Minister, zal volgens Ged. Staten niets baten. Den lid is gevallen over de naam Neuzen, wat naar zijn oordeel Ter Neuzen moet zijn. Ieder in die gemeente zal de nieuwe brug met vreugde zien komen. Op dit oogenblik is de toestand onhoudbaar. Is de gemeente bereid mede te werken en is 6 meter wel breed ge- noeg? Verschillende leden vinden het bedrag, idiat de provincie zal moeten betalen nog al hoog en een lid adviseert Ged. Staten te trach- ten er zoo goedkoop mogelijk af te komen. Nadat er op"was gewezen, dat een nieuwe brug. die niet breeder zou zijn dan de be staande, geen zin heeft, en gavraagd was waarom het rijk hier niet evengoed betaalt als bijtv. te Sas van Gent, werd van de zijde van Ged. Staten geantwoord, daJt het rijk zich op het standpunt stelt, dat wanneer de brug breeder moet worden, ook de Provincie en de gemeente Ter Neuzen f 20.000 in de meerdere kosten behooren bij te dragen. Ter Neuzen is tenslotte een van de grootste havensteden van Zeeland en een bijdrage als nu wordt voorgesteld, zal een groote uitzondering bdijven. In de nog niet bedoelde afdeeling zeide een lid zich te hebben afgevraagd, welk belang de provincie bij de verbreeding heeft, het betreft z.i. uitsluitend een gemeentehelang. Een lid wilde niet spreken van een nieuwe brug, doch van een ,,vemieuwde en verbreede" brug. Tegen deze laatste wijziging had een lid van Ged. Staten geen bezwaar en hij deelde mede, dat men reeds jaren over deze brug bezig is geweest. Thans heeft het Departement in verbreeding toegestemd mits de provincie en de gemeente in de meerdere kosten ieder de helft bijdragen. Ged. Staten kwamen tot de conclusie, dat de provincie belang heeft bij de brug, die feitelijk de toegang vormt van Ter Neuzen naar het land van Axel. Den lid, dat ook vreest voor het scheppen van een pretedenit, wijst o.a. op de brug te Middelburg. Het is een verkeerd standpunt van het rijk, als de bmggen, die bij hem in onderhoud zijn, vemieuwd of verbreed moeten worden, te hand el en als nu geschied. Ook Ged. Staten hebben dat gevaar besproken, maar men zag geen kans langs anderen weg tot •een oplossing te komen. Mochten de Staten het voorstel afstemmen, dan zal er van ver- nieuwing van de brug wel niets komen. In hun antwoord op het algemeen verslag deelen Ged. Staten mede, geen bezwaar te hebben in het ontwerp-besluit in plaats van „ndeuwe" te lezen ,,vernieuwde en verbreede". Wat de schrijfwijze Neuzen of Ter Neuzen aangaat, welk punt voor de aangelegenheid in kwestie overigens van geen enkel belang is, deelen zij mede, dat door het provinciaal be- stuur steeds de naam Neuzen gebezigd wordt en dat het voorts gebruikelijk is, dat, indien omtrent de schrijifwijze van den naam eener gemeente onzekerheild schijnt te bestaan, het betrokken gemeentebestuur zich bij den Minis ter van Binnenlandsche Zaken daaromtrent zekerheid verschaft, zoodat degene, die van oordeel is, dat een dergelijk geval zich voor- doet, zich tot het bestuur der betrokken ge meente zal hebben te wenden met het ver- zoek om, onder mededeeling van de blijkbaar bestaande onzekerheid, den Minister te vragen om, gelijk dit door dezen ook onlangs nog is geschied ten aanzien van een andere gemeente in de prolvincie, aan te geven, op welke wijze de naam van de betrokken gemeente behoort geschreven te worden. Prov. bootdiensten op de Westerschelde. De jaarstukken van de Prov. Stoomboot- diensten op de Westerschelde gaven in de afdeelingen van de Prov. Staten aanleiding tot de opmerking, dat de kosten van onder- houd der schepen sterk uiteenloopen, bijv. tus- schen' de mtotorschepen ..Prinses Juliana" en .JConinigin Wilhelmina". Vender werd naar vonen gebracht, dat wanneer een schip van meet af een zorgenkind is, het meestal sukke- len blijft. Ook wend opgemenkt, dat voor de bootdiensten op de Westerschelde een reserve van f 20.000 is gevormd, terwijl voor den dienst op de Oosterschelde geen reserve op de balans voorkomt. 'Vanwege Ged. Staten werd geantwoord, dat op een vergelijking van de onderhoudskosten van 6dn jaar geen uitspraak kan worden ge daan omtrent de vraag of een schip meer of minder duur in onderhoud is en werd over- weging toegezegd van een berekening der on derhoudskosten over een tijdvak van 5 jaar. Er is geen bezwaar om de rekening vroeger te verzenden en nog werd medegedeeld, dat de reserve van f 20.000 is gevormd om de groote schommelingen in het onderhoud te kunnen opvangen; dit is zeer wenschelijk voor den Wtesterscheldedienst, terwijl dergelijke schom melingen bij den Oosterscheldedienst niet voorkomen. Voorstellen die algemeene instenuning vonden. [Bij de behandeling in de afdeelingen van de Prov. Staten van Zeeland vonden de volgende voorstellen geen bestrijdinig of vereenigden de leden zdch na opmerkingen van ondergeschik- ten aard met die voorstellen. Dat tot oprichting van den Abraham Wisse- podder en vereeniging van dien polder met het waterschap Rumoift; dat tot vaststellen van een verordeninig ter uitvoering van art. 13 van het capituilantenreglement 1935; dat tot uitgifte in erfpacht van groniden onder IJzen- dijke aan verschillende personen; dat tot over- neminig in beheer en onderhoud door de pro vincie van de gemeente Kortgene van een ge- deelte van den weg KortgeneColijnsplaat hetzelfde betreffende een deel van den weg Zuiddorpe[KoewachtSt. Jansteen van de gemeente Koewacht, nadat Ged. Staten op deSbetreffenide vragen hadden geantwoord volkomen op de soliditeit van de oude verhar- ding als fundeering te vertrouwen; van een deel van den weg van Hoofdplaat naar den Verbindingsweg tusschen Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder; van een deel van den weg van Scherpenisse naar St. Maartensdijk van •het waterschap St. Maartensdijk; van een deel van den weg ScherpenisseSt. Maartensdijk van de gemeente Scherpenisse. Verder de voorstellen tot overdracht van een deel van den provihcialen weg Walsoorden 'Hulst aan de gemeente Hulst voor wat betreft het onderhoud; tot vertleening van een bijdrage voor ddn jaar ad 100 aan de commissie tot bestrijding van de wolhandkrab van de hoofd- afdeeling Zoetwatervisccherij der Nederland- sche Heidemaatschappijdat tot wijziging van de Prov. begrooting 1936; dat tot vaststelling der jaarstukken van den Prov. Stoomboot- dienst op de Oosterschelde en die van het Provinciaal wegenonderhoudsfonds van Zee- land, heide over 1936. Pensionneering leden Ged. Staten. Naar aanleiding van het voorstel van Ged. Staten om op aandrang van den Minister van Binnenlandsche Zaken wijzigingen aan te brengen in het besluit van 23 December 1936 strekkende resp. tot vaststelling eener veror- dening op het verlemen van wachtgeld en pen- sioen aan de leden van Ged. Staten en van pensioen aan hunne weduwen en weezen is in alle afdeelingen der Staten discussie gevoerd. Ter sprake kwam o.a. het bezwaar van den Minister tegen een verhoogd pensioen op 65- jarigen leeftijd, als men vroeger invalide is geworden. De Minister is van meening en enkele Statenleden en ook leden van Ged. Staten geven dit toe, dat er dan toch sprake is van invaliditeitspensioen, wat de wet niet toelaat. De St. Jacobskerk te Vlissingen. Het voorstel van Ged. Staten om een sub- sidie van f 360 maximum te verleenen aan de kerkvoogdij te Vlissingen voor restauratie van den Noordelijken gevel der St. Jacobskerk, deed in een der afdeelingen van de Prov. Sta ten een lid er de aandacht op vestigen, dat de kerkvoogdij in haar adres tot de Prov. Staten o.a. schrijft „dat een tiental jaren geleden door bet gemeentebestuur is avergegaan tot het af- breken van een gebouw, staande aan de Oude Markt tegen de Noordelijke zijde van de St. Jacobskerk, teneinde tot ontmanteling van deze kerk te geraken", terwijil in den brief van den Minister van Onderwdjs, Kunsten en Wetenschappen o.a. wordt medegedeeld, dat de kerkvoogdij niet in staat is, meer voor haar rekening te nemen dan het bedrag van 1000, dat reeds door haar is besteed voor den aan- koop van het thans gesloopte pand. Genoemd lid vindt dit althans oppervlakkig bekeken een eenigszins zonderling figuur. De kerk koopt n.l. een gebouw en de gemeente breekt het af. Een ander lid merkt op, dat genoemde 1000 slechts een bijdrage was in de kosten van aankoop ivan genoemd pand op de Oude Markt en dat de aankoop in gemeen overleg met het gemeentebestuur is geschied, teneinde tot ont manteling te geraken. In een andere afdee ling vroeg een lid wie de resteerende 5 be taalt, waarop het anltwoord luidde, dat waar- schijnlijk de gemeente Vlissingen dit zal moe ten doen. In de derde afdeeling was een lid van meening, dat men zich aan 10 moet houden en dat de Kerkvoogdij wel op een an dere manier aan het ontbrekende bedrag zal kunnen komen. Een ander lid zeide, dat de Kerkvoogdij in de kosten van restauratie vroeger reeds belangrijke bedragen heeft bij- gedragen. Onttrekken van voetpaden aan het openbaar verkeer. Het voorstel van Ged. Staten om een twee- tal voetpaden en wel het Kerkpad en de Ach- terstaat van den ligger van wegen en voet paden in de gemeente Hontenisse af te voe ren, gaf in een der afdeelingen der Prov. Sta ten een lid aanleiding tot de opmerking, dat hij het eenigszins vreemd vindt, dat een voet- pad, hetwelk verbeterd wordt, na deze ver- betering aan het openbaar verkeer zal wor den onttrokken, temeer waar het bewuste pad veelvuldig door kerkgangers wordt gebruikt. Dit lid vroeg of deze onttrekking in de toe- komst tot geene moeilijkheden aanleiding kan geven. Een lid van Ged. Staten antwoord- de, dat de toestand voor de weggebruikers practisch dezelfde blijft. De onttrekking is alleen noodig om genoemd pad van den lig ger af te kunnen voeren en zij kan derhalve als een administratieve noodzakelijkheid wor den beschouwd. In een andere afdeeling vroeg een lid, waarom deze onttrekking noodig wordt geacht, daar het voetpad nu bij den weg wordt gevoegd. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat deze voetpaden nu on- noodig zijn en in geene behoefte meer voor- zien. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag heeft op den rijksweg te Rijswijk ter hoogte van het vliegveld een aanrijding plaats gehad, waarbij zekere F. het leiven liet. Deze reed op het reehter rijwielpad en wilde naar links den rrjweg oversteken, tusschen twee auto's door, welke in de richting Delft reden. Hij werd door den tweeden auto welke werd bestuurd door J. D. D. te Delft, aangereden en tegen den grond gesmakt. DIEFSTAU UIT EEN AUTOMAAT. Uit een automaat, hangende tegen de pui van een sigarenwinkel aan den Bezuidenhout- schenweg in Den Haag, zijn zestien pakjes sigaretten ontvreemd. In den loop van den nacht beeift een rechercheur den 29jarigen portaer J. van T. aangehouden, die door de politic op heeterdaad was betrapt, terwijl hij uit dezen automaat geld en sigaretten stal. Ook een medeplichtige, die op den uitkijk stand, is gearresteerd. Deze bleek te zijn de 40jarige pensionhoudster M. C. de B. H.B.S.-ers AUS RIJVVIELDIEFJES. Naar het Handelsblad vemeemt heeft de centrale recherche vier ongeveer 17jarige H.BjS.-leerlingen, wonende in Zuid te Am sterdam, aangehouden wegens diefstal van een aantal rijwieien en rijwdellampen. De jongens gingen 's avonds tezamen op roof uit en twee hunner werden in de Joh. Vermeerstraat op heeterdaad betrapt taen zij daar van een fiets een electrische lantaam wegnamen. De jongens werden, nadat de noodige pro- cessen verbaal zijn opgemaakt, weer ter be- schikking hunner ouders gesteld. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Donderdagnamiddag is de portier van het vliegveld Ypenburg, tevens buitengewoon agent van politie, bij het oversteken van den Rijksstraatweg ter hoogte van het vliegveld door een auto aangereden. Het slachtoffer kreeg een schedelbasisfractuur en overfeed spoedig. ONGKV.YL AAN BOORD VAN N EDERLA NOSCH MOTORSOHIP. 'Het A. N. P. verneemt uit Louden: De kapitein van het Nederfandsche motor- schip ,,Meeuw", dat ter hoogte van Lambeth op de Theems ligt, vond Zaterdagmorgen drie leden der bemanning bewusteloos in de kajuit. Waarschijnlijk waren zij bedwelmd door gas- sen uit de kachel. Twee van hen konden door kunstmatige ademhaling tot het bewustzijn worden teruggebracht, doch de derde, Niewold, moest in het Westminster-ziekenhuis worden opgenomen. GROOTE FABRIEKSBRAND. Vrijdagnacht heeft te Winterswijk een groote fabrieksbrand gewoed in de bont- weverij „De Batavier". 'De brand is ontstaan in de eigewlijke bont- werkerij. Als een brandende fakkel stand de fabriek in den donkefren wintemacht. Op zeker oogenblik sl'oeg het vuur over naar de gebouwen aan de andere zijde van de straat en vatten de Geref. Kerk, de Societeit en een zestal particuliere woningen vlam. De brandweer heeft echter kans gezien, deze gebouwen te bahouden. Zij hebben wel aan de buitenzijde brandschade gekregen en enkele particuliere huizen zoovee! water- schade, dat zij op het oogenblik onbewoon- baar zijn, doch de brand werd gestuit. In totaal zijn voorloopig 350 man werkloos. De schade zal zeker onigeveer een kwart milliben (gulden bedragen. ERNSTIG ONGELUK AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Zaterdagmiddag omstreeks half zes is in het Volkerak ter hoogte van Ooltgensplaat, een emstig ongeluk gebeurd. Het met tarwe ge- laden schip „Jaco" van Stad aan 't Haring- vliet is daar aan den grond geloopen. Bij de pogingen om los te komen verleende een motorschip uit Stad aan 't Haringvliet schip- per Struik, assistentie. Daarbij werd gebruik gemaakt van een staaldraad. Plotseling knapte deze draad en trof den schipper van de ,,Jaco'\ den ongeveer 55-jarigen L. Keyzer, die daar- door over boord sloeg. Zijn zoo us haalden hem spoedig uit het wa ter en toen bleek, dat de draad hem een been van de lies tot de heup had opengescheurd. In een roeiboot werd de ongelukkige ijlings naar Ooltgensplaat vervoerd, waar Dr. Kramer de eenste hulp verleende. In verband met het bloedverlies, dat de schipper leed, achtte de geneesheer zijn overbrenging naar het zieken- huis te Dirksland noodzakelijk. Schipper L. Keyzer is in het ziekenhuis te Dirksland, waarheen hij was vervoerd, aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. KIND ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEjV GESTORVEN. Men meldt uit Geldermalisen In het dorp Erichem gem. Buren is Vrijdag in een landarbeidersgezin onder verdachte om- standigheden een jongetje van ongeveer 8 maanden plotseling gestarven. De wildste geruchten als zou het kind door den vader ter dood zijn gebracht, doordat deze het kindje langzaam had laten verhongeren, deden de ronde. De geruchten waren aanleiding dat de land- arbeider werd gearresteerd en het stoffelijk overschot van het jongetje in beslag werd ge- nomen voor een nader onderzoek. De burge- meester van Buren, de heer P. H. Knobbout, onder wiens bestuur het dorp Erichem ressor- teert, liet den poitie-deskundige dr. Hulst, uit Leiden ontbieden, om de sectie op het lijkje te verrichten. Dr. Hulst arriveerde in den loop van den middag, maar over het resultaat van de sectie konden geen nadere mededeelingen Worden gedaan. Het lijkje is echter door de justitie nog niet vrij gegeven. De vader, de landarbeider v. D., is inmiddels weer op vrije voeten gesteld, doch mag het dorp niet ver- laten. ONBEGRIJPELIJK GEDRAG VAN OUDERS Vrijdagnacht om vijf uur zagen surveillee- rende agenten in een portiek een het Vreden- burg te Amsterdam een jong meisje staan, rillend van de koude en snikkend van ver- driet. Zij vertelde den agenten, dat zij 's avonds boodschappen had moeten doen voor haar moeder. Het was echter zoo laajt gewor den, dat zij tenslotte niet meer naar huis durfde te gaan. De agenten hebben het kind mee naar het bureau genomen en de motor- politie even bjj de ouders laten aanrijden op het Jacob van Campenplein. Vader en moeder werden uit bed gebeld en hebben hun dochter- tje een uur later opgehaald. Zij hadden van de vermissing van hun dochter geen aangifte bij de politie gedaan. ZES SPANJAARDEN UIT ZEIST VERDWENEN. Naar gemeld wordt zjjn sinds eenige dagen zes vooraanstaande Spanjaarden, die hun in- trek hadden genomen in Hotel Fifi te Zeist spoorloos verdwenen. Onder deze emigranten bevonden zich verschillende leden van den hoogen adel. Ze hadden van den vreemde- lingendienst toestemming verkregen zich vrij te bewegen, mits zij zicb eenmaal per week ter controle bij de politie zouden melden. Dit nu is reeds drie maanden achtereen geschied. Niemand kon dan ook vermoeden, dat van de negen vreemdelingen er eensklaps zes zouden vertrekken. Zelfs de politie te Zeist weet officieel nog niets, daar de wekelijksche controle ook in de afgeloopen dagen nog in acht is genomen. Eerst Maandag zou de vermissing zijn gebie- ken. Intusschen schijnt men er bij den Vreem- delingendienst in Den Haag lucht van te heb ben gekregen, zoodat per radio Vrijdag aan- houding is verzocht. De commissaris van poli tie te Zeist, de heer De Lange, vertelde, dat de drie achtergeblevenen zich niet over de beweegredenen van het vertrek hunner land- genooten wenschten uit te laten. Het schijnt ook, dat geen bijzonder contact tusschen hen bestond. Wel kreeg de politie uit verschillende opmerkingen der achtergeble venen den indruk, dat de zes naar him land zijn teruggekeerd. Intusschen was de commissaris vol lof over de gedragingen dezer heeren, die zich in geen enkel opzicht aan minder prettige praktijken hebben sohuldig gemaakt. De rekening werd stipt voldaan en ook op ander gebied is van eenig strafbaar feit geen sprake geweest. Slechts de vreemdelingendienst schijnt belang te hebben bij hun aanwezigheid, daar hij het was, die toestemming verleende tot de meer- genoemde vrijheid van beweging. DRIE CIRCUSPAARDEN DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Door een angstig gehinnik heeft Vrijdag- avond de 22-jarige wegens langdurigen dienst op nonactief gestelde hengst Petit van het circus Van Bever, dat te Breda zijn winterrust gendet, aan 23 lotgenooten en een olifant het leven gered. Voor drie andere paarden, n.l. de Hackney Billy, de Oldenburger Othello en de Albino Gita, kwam de op het angstig ge hinnik van Petit taegeschoten hulp echter te laat. Zij zijn door electrocutie om het leven gekomen. Hetcircus Van Bever, dat van Maart tot einde October het land doorreist, is een van die ondernemingen, die telkenjare de Breda- sche kermis in de derde week van October tat einddoel kiezen om dan te Breda te overwin- teren en het materiaal op te knappen voor het volgend jaar. Het circus vindt dan ook reeds drie jaar achtereen onderdak in de oude waterstof- fabriek aan den Slingerweg. Hier staan mo- menteel de 26 wagens der ondememing, ter wijl ook de levende have, bestaande uit 26 paarden, 6 poney's, een olifant en eenige hon- den hier een ogaderdak vindt. De buiten gebruik zijnde oude fabriek heeft een geheel ijzeren geraamte, waaraan een noodverlichting met rubber kabels is aange- bracht. Tusschen het ijzeren geraamte is ook de staaldraad bevestigd, waaraan de paarden, de poney's en de olifant met de aan de half stalen hoofdstellen bevestigde kettingen zijn vastgemaakt. Vermoedelijk door het vele ge bruik schijnt een der rubberkabels te zijn door- gesleten, waardoor kortsluiting ontstond en het ijzeren geraamte van het gebouw onder stroom kwam te staan. Door de kettingen en de halfstalen hoofd stellen kwamen ook de paarden en de olifant onder stroom te staan. Drie paarden, Billy, Gita en Othello, vielen dadelijk dood neer terwijl de andere ineenzakten of in doodsangst met het hoofd tegen den muur vlogen, waarbij zij verschillende verwondingen aan hoofd en oogen opliepen. Het personeel, dat in een aangrenzende ruimte bezig was, bemerkte van een en ander niets, tot een van de stalknechts plotseling den ouden hengst Petit angstig hoorde hirmiken en direct onder het roepen van ,,Petitke is los" naar de stalruimte vloog. Tot zijn ontzetting zag hij bijna alle paarden kramptrekkend op den grond liggen, terwijl enkele andere half aan de kettingep hmgen. Toen de stalknecht daarop wiLde beginnen de kettingen van den stalen draad los te maken kreeg hij een hevigen schok en eerst toen bemerkte hij, dat kortsluiting was ont staan en dat stroom op den stalen draad stand. Gelukkig behield de man zijn tegen- woordigheia van geest, zoodat hij direct den stroom liet uitschakelen. Met stallantaarns heeft men daarop pools- hoogte genomen, waarbij bleek, dat de drie reesd eerder genoemde paarden jonge bees- ten, die juist waren afgericht reeds dood waren. De andere paarden hoewel door den eectrischen stroom verdoofd, kwamen spoedig weer bij. De cadavers der drie doode paarden zijn voor noodslachting naar het abattoir vervoerd. Alleen de olifant en de poney's ondervonden van de kortsluiting geen enkel nadeel, door de toevallige omstandigheid dat zij in dat ge- deelte van de stalruimte stonden, waar een houten vloer is. Het circus van Bever heeft door het ge- beurae groote schade geleden, daar Billy en Othello deel uitmaakten van een nummer van vier paarden, en Gita van een nummer van 2 paarden, zoodat nu opnieuw met de dres- suur moet worden begonnen. Geen wonder, dat in de schaars met stallantaarns verficbte ruimte een zeer trieste stemming heerschte. Al J ten de Guide trouwe hengst Petit werd van alle kanten vertroeteld. Zonder zijn angstig gehinnik immers, was de schade niet te over- zien geweest. De paarden en het circus zijn slechts tegen brand verzekerd, zoodat de ver- zekering in dit geval geen enkele uitkeering doet. AUTO GESTOLEN EN TOT TAXI GEMETAMORFOSEERD. De recherche te Apeldoorn heeft op verzoek van de Rotterdamsche politie een man ge- arresteerduit Rotterdam, die aldaar een auto had gestolen. De man vertoefde.te Apeldoorn bij een familielid. De gestolen auto had hij op een erf aaar in de buurt geparkeerd. Op de num- merplaat had hij twee cijfers veranderd en witte banden achter op de auto geschilderd om den wagen het aanzien van een taxi te geven. De verf van het nummer was nog nat, zoodat de politie er gemakkeiijk het oorspron- keivjke nummer uit terug kon vinden. TE HEET GEBAKERD. Op de Prinsegracht te 's-Gravenhage kwa men twee wielrijders met elkaar in botsing. Omtrent de schuldvraag ontstond een heftige woorcienwisseling, welke ontaardde in een hevigen twist. Het gevolg hiervan was, dat de eene weilrijder, de 43-jarige J. L. R., zjjn tegenstander, den 17-jarigen F. B., met een fruitkist bewerkte. De gevolgen waren em stig. Met een hersenschudding werd de 17- jange jongeman naar den centralen post van den geneeskundigen dienst vervoerd. R., die aanvankelijk beenen had gemaakt, heeft zich later bij de politie gemeld. VECHTPARXIJ TUSSCHEN SCJilEVENlNGSCHE EN POOLSCHE VISSCHERS. In een cafe aan de Nieuwe Binnenhaven te Scheveningen hebben Zaterdagavond zeven Poolsche visschers ruzie met eenige Scheve- ningers gekregen. Allen waren onder drank- invloed. De twist werd eenigen tijd later op den Schokkerweg voortgezet. Messen kwamen er bij te pas en er ontstond een hevige vecht- partrj. Hiervan werd de 34-jarige Scheveningsche visscher J. B. het slachtoffer. Een der Polen stak hem met een mes in den buik en hoewel de wonde zich aanvankelijk ernstig liet aan zien, kon na een onderzoek worden vast- gesteld, dat het nogal was meegevaUen. Na verbonden te zijn, kon de man zich op eigen gelegenheid naar huis begeven. Een der Poolsche visschers is voor een ver- hoor naar 't bureau Duinstraat overgebracht. Het is nog niet komen vast te staan wie van de Polen met het mes gestoken heeft. DIEFSTAL VAN HAARDEN EN KACHELS TE AMSTERDAM. Eenige dagen geleden heeft de firma Carl Birkenstock, groothandel in haarden, haard- kachels, fornuizen en aanverwante artikelen, aan het politiebureau, Spaamdammerstraat te Amsterdam, aangifte gedaan, dat zoowel uit't hoofdmagazijn der firma op het Prinseneiland, als elders uit filialen in de sta, een vrij groote hoeveelheid haardkachels, fomuizen enz. werd vermist. Aangezien deze artikelen niet ongemerkt konden worden meegenomen, stand van den aanvang af vast, dat zij op een weinig de aan dacht trekkende wijze moesten zijn verwijderd. Rechercheur Blonk is er in geslaagd een aantal dieven op te sporen en ook een deel van de ontvreemde goederen terug te vinden. De goederen bleken, alsof zij als bestelling aan klanten van de firma Birkenstock geleverd moesten worden uit de magazijnen met be- stel-auto's naar een bestemming te zijn over gebracht, welke aan deze firma onbekend was en waar zij slechts ten bate van de dieven en ten deele van de nieuwe eigenaars werden af- geleverd. Vrijagavond en Zaterdagnacbt hebben recher cheur Blonk en zijn mannen vijf personen onder wie eenige, die bij de firma Birkenstock werkzaam zijn, alsmede eenige personen, die verdacht worden van heling, gearresteerd. In hoofdzaak zijn de aangehoudenen helers, die de ontvreemde goederen ver beneden de waar- de hadden opgekocht. Zij werden naar het bureau aan de Mamix- straat gebracht, waarheen ook de bij hen ge- vonden, van de firma Birkenstock afkamstige goederen zijn vervoerd. Op genoemd bureau was men dan ook tegen middernacht reeds in 't bezit van twee haard kachels, een emaille fomuis, twee gascom- foren, eenige vergassers en verscheidene gas- stellen. Nader bericht het A.N.P., dat in totaal zes personen zijn gearresteerd, van wie de een varensgezel is, een ander machinist, de derde en vierde kooplieden en twee tot het personeel van de firma C. Birkenstock behooren. Hun leeftijden varieeren van 30 tat 50 jaar. Te Delden wordt een nieuwe bestrating in de Dorpsstraat aangebracht ten behoeve waar- van een groot aantal klinkers wordt aange- voerd. Dezer dagen was een partij van deze klinkers verdwenen en bij het onderzoek bleek dat een landbouwer die in de onmiddellijke na- bijheid woont, bezig was een nieuw varkens- hok te bouwen, waarivoor hij klinkers ge- bruikte, die volkomen gelijk waren aan de verdwenen klinkers. Daar de man omtrent de herkomst geen bevredigende verklaring kon geven, werd huiszoeking verricht en toen bleek, dat op den zolder een groote partij klinkers was verborgen. De man kon toen niet anders doen dan bekennen, dat hij de klinkers uit de Dorpsstraat had weggenomen. Het varkenshok, dat hij op zoo goedkoope wijze had willen bouwen, zal nu toch behoor- lijk duur worden, daar de zaak in handen van de Justitie te Arnhem is gesteld. Hbl. HET DRAMA IN DE LUCHT. Irene iSchmeder, de avdatrice, die in Decem ber 1936 in een vliegtuig op haar vriend Lalle- mant schoot, is vrijgesproken. Toen de uit spraak bekend gemaakt werd, viel zij flauw, en terwijl de fotografen hun werk deden moest zij uit de beklaagdenbank gedragen worden. ERNSTIG ONGELUK. Zaterdagmorgen is tusschen Zarnefan en Belgard een trein op een groep arbeiders inge- reden. Elf arbeiders werden gedood, 6en werd zwaar, zes werden licht gewond. ONDERZOEK BIJ EEN BEKENDE ANTWERFSCHE FIRMA. Uit Antwerpen werd aan de Soir gemeld, dat het parket een onderzoek heeft doen in- stellen bij een ondememing, welke door twee Antwerpsche zakenlieden werd gedreven. De directeur, Becker, werd gearresteerd. De zaken, welke gedaan werden, hebben in sterke mate den invloed ondervonden van de jongste schommelingen ivan de beurs, en zon der overdrijving schat men het tekort op 15 millioen frankem Bovendien zou valschheid in geschrifte geconstateerd zijn. Het betreft hier een der bekendste firma's te Antwerpen. RATTENPLAAG IN FRANKRIJK. Geheele streken in het departement van den Bovcnrijn, in het oosten van Frankrijk, worden dcor muskusratten geteisterd. Ten einde deze plaag te bestrrjden hebben de bur- gemeesters van verscheidene gemeenten beloo- ningen uitgeloofd ten bedrage van vijf francs voor iedere (gedoode rat. Een inwoner van Staffelfelden bij Mulhouse heeft reeds 142 rat ten gevangen. Matige tot zwakke wind uit Westelijke rioh- ting. Zwaar bewolkt tot betrokken met tijde- lijke opklaringen. Eenige regen- of sneeuw- buien.Temperatuur om het vriespunt's nachts. Overdag weinig verandering in temperatuur. DE TOESTAND VAN Z. K. H. PRINS BERNHARD. AMSTERDAM. De particulier secretaris van Z. K. H. Prins Bemhard, Jhr. Mr. C. Dedel verstrekte ons hedenochtend te 9,45 het volgende communiqueDe goede toestand waarin Prins Bernhard verkeert houdt aan. Niettemin wordt bezoek vooralsnog niet toe- gestaan. In afzienbaren tijd blijven alle bemoeienissen van den Prins buiten gesloten. AMSTERDAM. De toestand van den bof- jager Van der Spek is gunstig. Hij heeft een rustigen nacht gehad en lijdt weinig pijn. H. M. DE KONINGIN. AMSTERDAM H. M. de Koningin is van- ochtend ongeveer 11 uur per auto van hier naar Den Haag vertrokken. H. M. wordt tegen 6 uur vanavond in de hoofdstad terugver- wacht. WONING AFGEBRAND. KORNWEiRD. Gisteravond brak door onbe- kende oorzaak brand uit in de woning van den heer L. A. Niehout, te Kornwerd. Een juist passeerend wielrijder waarschuwde den eige- naar der woning, die zich elders bevond. Het vuur greep zoo snel om zich been, dat, toen de brandweer ter plaatse kwam, aan blusschen van het vuur niet meer viel te denkem De woning en de wagenmakerij brandden geheel uit. De schade wordt door verzekering ge heel gedekt. HET VERKE OOSTEN. SJANGHAI. Een Japansch woordvoerder heeft medegedeeld, dat Japansche troepen Koejoeng, 35 K.M. ten Zuid-Oosten van Nan king, hebben bezet. Hij beweerde verder, dat Nanking niet lang meer zal stand houden. SJANGHAI. Volgens een niet bevestigd bericht in de Japansche pers zouden de Japan sche troepen tot op 5 K.M. van Nanking zijn genaderd en dat zij begonnen zijn de stad te bombardeeren. NANKING. Vanmiddag is Foekau door de Japansche luchtmacht gebombardeerd, waar door verscheidene branden zijn ontstaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3