PUROL3E Sport Feuilleton- vertellingen TER NEUZEN, 3 NOVEMBER 1937. Uw kindje verkouden? MIDDELBURG. CRISIS-PUBLICATIEN VOETBAL. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ruwe huid Ruwe handen verzacht en geneest DE RIJKSWEG TER NEUZEN— SAS VAN GENT. De Rijksweg Ter Neuzen-Sas van Gent moet da-gelijks een groot aantal wielrijders, varieerend van 1100 tot 1400 verwerken, dock een rijwielpa/d is met aanwezig. Dat de weg voor wielrijders niet ongevaarlijk is, blijkt wel uit het feit, dat in 1935 bij zeven van de vijf- tien verkeersongevallen een wielrijder betrok- ken is geweest. Bij aanwezigheid van een rijwielpad had een gedeelte dezer ongevallen zeker kunnen worden voorkomen. Daar langs vrijwel den geheelen weg een breede berm beschikbaar is, heeft de A.N.W.B. den Minister van Waterstaat verzocht tot den aanleg van een rijwielpad op dezen berm te willen besluiten. naar bed gaan rug en borstje inwrijven met DampO Wonderlijk zoo als dat helpt! (Ingez. Med.) Pot 50 ct. Doos 30 ct MIJNHARDT I VERKEERSVEILIGHEID VAN VltAt HTA ITO'N. In de week van 611 December bezoekt een auto opnieuw Zeeuwsch-Vlaanderen, ten- einde de vrachtauto's te controleeren op ver- keersveiligheid en bedrijfszekerheid. Het denkbeeld van den Bond van Bedrrjfs- autohouders in Nederland, om in samenwer- king met het Wetenschappelijk Bedrijfsauto Instituut controle mogelijk te maken op den toestand van motorrijtuigen, zoowel met het oog op de verkeersveiligheid als de bedrijfs zekerheid, heeft in de practijk zijn juistheid bewezen. Controle is noodig. Dat is een ervaring, die talloos vele bedrijfsautohouders hebben opge- daan. Zij is nuttig, omdat kostbare reparaties in een nabije toekomst vermeden konden wor den. Zij is voordeelig, doordat zij bedrijf s- stoornissen, die geld kosten, voorkwam. De teehnische controle wordt in steeds meer landen uitgevoerd. De P.I.T.C.A., de in- temationale federatie van bedrijfsautohouders- bonden in de verschillende landen, heeft de noodzakelijkheid van teehnische controle ter verhooging van de verkeersveiligheid en be drijfszekerheid voor het wegtransport erkend en zal die zooveel mogelijk bevorderen. De F.I.T.C.A. verbindt daaraan de voor- waarde, dat de controle dient te geschieden door een neutrale instantie. Zij moet dus niet plaats hebben door of vanwege de gebruikers, die belang hebben bij goedkeuring, noch door den Staat of eenige overheid, omdat die be lang hebben, althans kunnen hebben "bij zaken, die weliswaar indirect verband houden met het autotransport, doch waarvoor beter afzonder- lijke voorschriften kunnen worden gegeven. De intemationale organisatie wenscht een internationaal en onafhankelijk instituut, dat in geen enkel opizicht betrokken mag zijn bij den handel in of het gebruik van automobielen. De B. B. N. is ten deze al voorgegaan door de onderwerpelijke controle op te dragen aan het W. B. I., dat werkt volgens de reglemen- ten van het Bureau Veritas te Parijs en daar- door geheel aan de gestelde voorwaarden vol- doet. Dat de bedrijfsautohouders vertrouwen stellen in deze neutrale controle blijkt ov-er- vtoedig uit het groote aantal wagens, dat voor onderzoek wordt aangeboden. Voor de tweede maal trekt een controle- wagen in de week van 611 December a.s. door Zeeuwsch-Vlaanderen en bezoekt de voomaamste plaatsen. Iedere bedrijfsautohouder, die wil medewer- ken aan de verkeersveiligheid en daarbij het belang van zijn bedrijf verstaat, stuurt zijn wagens ter controle. DE BRANDSTOFFENBIJSLAG. De Minister van Sociale Zaken heeft beslo- ten den termijn gedurende welken brandstof- fenbijslag mag worden verstrekt, te verlengen tot en met 16 April 1938. Geduremde het tijdvak van 28 November t/m 12 Maart mag in plaats van 1 (aan kostwin- ners) en 0,50 (aan kamerbewoners) worden verstrekt resp. 1,30 en 0,65. Het voorschrift, dat door de verstrekkimg van brandstoffenbijslag bij geheele werkloos- heid de som van steunbedrag en brandstof fenbijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en brandstoffenbijslag, ten hoog- ste mag bedragen 95 pet. van het loon, dat de betrokken arbeider ten tijde van de onder- steuning in het vrije bedrijf zou kunnen ver- dienen, indien hij niet werkloos was, blijft be- staan. TOERISTENVERKEER MET FRANKRIJK. Een paspoort is weer noodig. V66r den aanvang der Wereldtentoonstel- ling te Parijs is, mede op aandrang van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. bij de be trokken Fransche autoriteiten, een bepaling gemaakt, dat trjdens den duur dezer tentoon- stelling, Nederlandsche toeristen voor Frank- rijk geen paspoort noodig hadden, maar kon den volstaan met een geldig bewrjs van Neder- landerschap. De pogingen daarna door den A.N.W.B. ge- daan om deze voor Nederlandsche toeristen gunstige bepaling na afloop der wereldten- toonstelling verlengd te krijgen, hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid. Van de Fransche autoriteiten is thans bericht ontrvan- gen, dat van 26 November jl. af (datum waarop de tentoonstelling te Parijs gesloten werd) als legitimatiebewijs wederom een pas poort vereischt is, zoodat niet langer volstaan kan worden met een bewijs van Nederland er- schap. TWEE TON VOOR HET MISDEEBDE KIND. Dit bedrag hoopt men door de heden aan- gevangen verkoop van postzegels en brief- kaarten voor het Kind bijeen te brengen. Dat kan wanneer ieder die een dubbeltje missen kan, dit besteedt voor dit grootsche nationale werk van weldadigheid. LUXOR THEATER. „In de penarie". Zou er ooit een betere filmtitel voor de gTappen en grollen van het kostelijk humoris- tenpaar Laurel en Hardy te bedenken zrjn dan ,,In de Penarie"? Want in de penarie zit het tweetal altoos. De dikke, met zijn parmantig- heid, met zijn oerkomisch kort bevelgebaar, de magere met zijn gewiekste onnoozelheid, zij wurnien zich altijd in de nesten. Op hun best zijn ze altijd, wanneer ze met zoo prach- tig gespeeld bravour zich werpen op weer een nieuw emplooi en in hun zalige onwetendheid brokken maken en de gekste capriolen uit- halen. Men kan ze in dit genre weer volop genieten in „In de penarie", eigenlijk drie korte films, maar 'die toch tot 66n geheel geworden zijn. Wij zien Laurel en Hardy het eerst als eige- naars van een winkel in electriciteitsartikelen. Ze krijgen ruzie met een buurman, welke ruzie natuurlijk veel belangrijker is dan hun affaire. Die laten ze om den haverklap onbeheerd met het na'ieve briefje dat ze ,,dadelijk terug zijn" en het onvermijdelijke gevolg, dat de winkel leeggestolen wordt. De ongeluksvogels worden vervolgens ron- selaars voor de bemanning van een schip, dat de faam heeft een spookschip te zijn en ook hier komen ze weer in de hachelijkste situa- ties. Maar het best zijn zij in het laatste gedeel te: Laurel en Hardy als politiemannen. Er is voor wie de films van dit tweetal kent, niet veel verbeeldingskracht noodig om zich de reeks uitbundige zotternijen voor te stellen, die ze met dwaas vertoon van hun waardig- heid uithalen. De dwaasheid culmineert wel in hun arrestatie van den hoofdeommissaris, hun „ehief", dien ze voor een inbreker in hun eigen huis aanzien en waarmee ook deze film weer haar triest slot heeft. Ze zijn hier Lau rel en Hardy op en top met alle nuances van humor in de situatie en humor in de uitbeel- ding die hun geheim is. Er zal ook om deze film geschaterd worden. Want Laurel en Hardy, die figuren van een geheel eigen, apart komisch genre bewaren in elke film die zij brengen het groteske van hun onderlinge verhouding, het wonderlijk komi- sche effect van het contrast tusschen hun bra vour en levensdurf met de mallotige misluk- kingen door onhandigheid en pech. Weer volop een film van den daverenden lach. ,3roadway Melody". De fitmrevueszij beteekenen een serie krachttoeren van Hollywood. Zij beteekenen het eene record van bezetting, over het andere van regietrucs, over weer een ander van varidtdnummers; zij beteekenen overbieden van jaar op jaar en geen gewone, maar Amerikaansche film-productiejaren tus schen de groote maatschappijen; zij beteekenen steeds moeilijker, steeds meer, steeds mooier, steeds geraffineerder, en zij buigen steeds maar weer de grenzen van het mogelijke uit: de show waarvan gewone stervelingen meen- den, dat zij het besluit der serie was omdat er n& haar niets gemaakt kon worden dat nog virtuozer zijn zou: die en diezelfde show was het begin Voor wlen de film een prettiger artikel is naarmate zij met kunst of diepte minder coquetteert, beteekent zoo'n revue het ideaal. Zij is ontspanning van begin tot eind, zij is vertooning van begin tot eind: zij is den groot genoegen voor het oog. Zij dpateert, zij schit- tert, en zij is gegarandeerd volkomen hersen- loos in dezen zin, dat zij temauwernood het streven heeft een inhoud te bezitten. De .Broadway" is een waandige schakel in de reeks. Zij heeft zich niet als allereersten eisch pompeusheid en lawaai gesteld: zij zoekt het ditmaal zddr speciaal in het niveau van haar acteurs en nummers. En zij is, men kan niet anders zeggen dan: brillant geslaagd in deze opgaaf, want haar spelers bijkans al ien voor het Europeesche publiek nog onbe- ken-de menschen blrjken stuk voor stuk trouvailles. Wel: men is dus weer tot welke er volgt een show vol vaart en leven rijker. Den in houd te vertellen heeft geen zin, wijl hij er niet toe doet: zoodra hij maar genoeg pretext is voor de nummers is hij goed, en verder is hij ballast. Doch die nummers, de muziek, het tempo en de vreugde en het machtige elan: dat zijn de zaken idie de waarde van dit entertainment" decisief bepalen. En die zaken zijn voortreffelijk! Woensdag is de heer J. Onderdijk, w-ethou- ders van fabricage, tijdens de vergadering van burgemeester en wethouders ongesteld gewor den en per ziekenauto van het stadhuis naar zrjn woning overgebracht. Donderdagmorgen was de toestand eenigszins verbeterd. BEKENDMAKING. Door belanghebbenden bij de consumptie- melkproductie en -afzet in alle gemeenten van Zeeland zijn inoprichting de Vereenigingen: van belanghebbenden bij de productie van en den handel in consumptiemelk in Walche- ren en in Zeeland buiten Walcheren, gevestigd te Middelburg, welke zich ten doel stellen, na de intrekking van de desbetreffende bemoeienis der Neder landsche Zuivelcentrale, maatregelen te tref- fen ter verkrijging eener goede melkvoorzie- ning; een en ander onder voorbehoud, dat de ten deze vereischte erkenning door Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken wordt verkregen. Bezwaren tegen het treffen van maat regelen, op de wijze als bovenbedoeld, kunnen vddr den 15den December worden ingediend ten bureele van den heer Regeeringscommis- saris voor 'den Akkerbouw en de Veehouderij. Lange Voorhout 13 te 's-Gravenhage. Inzage van de concept-statuten, alsmede inlichtingen omtrent doel en werkwijze der op te richten vereeniging zijn te bekomen bij den heer C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent te Middelburg. Voor het voorloopig Bestuur der Vereeniging voomoemd, C. ZWAGERMAN. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. Eerste klasse. Als eerSte wedstrijd staat oip het program- ma vermeld de Strijd tusschen de twee clubs, die het laagst genoteerd staan, nJ. NO AD LQNGA. Laatstgenoemde heeft op NOAD echter nog een voorsprong van 3 punten, zoo dat de thuisclub er het minst gunstigst voor- staat en de verwachting m'ag uitgesproken worden, dalt NOAD zich na afloop van deze ontmoeting nog verder zich zal afgezonderd zien. De strijd EindhovenJuliana zal wel de overwinning aan de thuis speflende club bren gen, hetgeen ook overeenkomstig den stand in de ranglijst zou zijn, alhoewel Juliana, dat de derde plaats van onder bezet houdt, feitelijk slechts een punt bij Eindhoven ten achter staat. Een belangrijke strijd is die tusschen BW en NAC, daar het krachtsverschil niet bijster groot is en voor NAG zeer veel op het spel staat. Bij de eerste ontmoeting tusschen beide clubs wist NAC aan BW een 20- nederlaag toe te brengen en daarom achten wij een komende herhailing (vrij zeker. Roermond Willem H is een ontmoeting van twee clubs die hoewel geen promotiekans bezittende, toch ook niet bevreesd behoeven te zijn voor de laatste plaats. Destijds heeft Roermond te Tilburg spelende met I2 weten te winnen en het zal een heele toer voor de bezoekende club zijn om revanche te nemen. Bleijerheide krijgt een zware pijp te token, nu zij PSV als gast moet ontvangen en de Philipsmenschcn zullen op hun terugreis wel de feestverllchting kun nen laten branden. Tweede klasse. De jongste tweede klasser RSC blijft zich nog steeds een gevreesde tegenstander toonen en loopt geen schijn van kans dit seizoen tot de degradatiecandidaten gerekend te worden, hetgeen can Goes niet gezegd kan worden. Niettemin zrjn de verrichtingen van Goes lang niet «lecht, in zooverre dan dat zij steeds goed van zich weet af te bijten, maar het gaat deze dub niet voor den wind en zoo sukkelt zij in de onderste regionen. Reeds eerder klopte RSC de nu op bezoek komende club met 51 en daarom zal Goes het ook ditmaal te Souburg niet voor elkaar weten te brengen. Zeelandia RBC betooft wel een spannende partij te wor den, daar zij reeds vroeger de punten hebben verdeeld en R1BC het degradatiegevaar meer en meer voor oogen ziet schijnen. Maar de grootste match is wel die tusschen de twee clubs die naar de lauwerkrans willen grijpen HeroVlissingen. Hero heeft een kleine voor sprong, doordat zij §en wedstrijd minder heeft gespeeld dan Vlissingen en op deze club slechts den punt ten achter staat. Het zal er dus om gaan en wij kunnen ons zeer goed indehken, dat Middelburg de belangstellehde derde zal zrjn. Zelfs als het in dezen wedstrijd tot een verdeeling der punten mocht komen beteekent dit voor Middelburg een kleine verbetering van haar positie. Vlissingen speelt constanter dan Hero, die nog wel eens een steekje laat vallen, maar toch gelooven wij dat waar er thans zoo veel te winnen of te verliezen valt Hero op eigen terrein de rood-witten de baas zal weten te blijven. De Baronie en De Zeeuwen geven elkaar niet veel toe en lijkt het ons toe dat het hier op een puntenverdeeling zal uifloopen. Evenals Vlissingen moet ook Middelburg naar Breda en ook de ontmoeting BredaMiddel burg kan belangrijk worden genoemd, alhoe wel Middelburg het niet zoo kwaad te verant- woorden zal hebben als haar medereisgenoo- ten uit Vlissingen. Middelburg is echter gehan- dicapt door het gemis van een harer spelers, waarvoor zij een reserve in de plaats zal moe- ten stellen. Derde klasse. Nu Axel danig is afgezakt blijven er slechts twee clubs over die met een behoorlijken voorsiprong de leiding hebben, n.l. Breskens en Temeuzen, die tot nu toe nog niet geslagen werden. De ontmoeting van deze clubs moet dan ook als de wedstrjjd van deze week worden genoemd, waamaar de belangstelling van de Zeeuwsch-Vflaamsche sportliefhebbers uitgaat. Zeker wij hadden bij den voorlaatsten wedstrijd van Breskens te Axel aan de thuis club de beste kanseo gegeven, daardoor Axel hooger waardeerende dan de uitslag te zien gaf, doch Breskens dacht er, wat haar recht is, heel anders over en zoo komt het dat deze club nog steeds aan het hoofd van haar afdee- ling staat. Het zal nu aan Temeuzen zijn om te bewijzen, dat die plaats haar toekomt en op gevaar af dat wij, evenals bij Axel, weder mis- tasten, durven wij ook ditmaal aan de tegen- standers van Breskens de beste kansen toe- schrijven. Het behoeft wel geen befoog, dat Temeuzen uit zal trekken met de beste voor- nemens om haar supporters een St. Nicolaas- cadeautje aan te bieden, en de Bressiaanders zullen die verrassing wel voor haar aanhan- gers willen bewaren, Het komt er voor Ter- neuzen nu maar op aan of zij in het veld staan'de er in zullen slagen een open spel te behouden, en eens te breken met het gesukkel van haar kort spel, tengetvolge waarvan zij tot nu toe feitelijk beneden haar kracht heeft ge speeld, al kwam het dan ook niet tot een nederlaag. Wedstrjjden, zooals wij die van haar in de Tweede Klasse zagen, werden geenszins bereikt, integendeel, er lag iets looms in haar spel, tengevolge waarvan haar tegenstanders altijd iets vlugger bij den bal waren dan zij zelve. En was men in het bezit van den bal dan wilde ieder voor zich den bal te lang bij zich houden in plaats van oogenbhkkelijk door te geven naar hem die in een betere positie staat. Hierdoor komt er een open spel en bij de stQvige tegenstanders is dit een eerste eisch. Breskens bezit een hechte verdediging en wil Temeuzen succes hebben, dan moet het speltype zoodanig wor den ingericht, dat die verdediging uit elkaar wordt gerukt. Door de training moeten de roo'd-zwarten er tempo in-kunnen brengen en dit volhouden tot het eindsignaal klinkt. Alleen dan zal het tot een overwinning komen, die haar op de bovenste plaats brengt. De Corn Boys krijgen op bezoek IJzendijke en wij meenen aan het bezoekend elfbal de beste papieren te moeten geven, niet alleen omdat IJzendijke sterker is, maar ook omdat het elf- tal beschikt over een flink uithoudingsver- mogen, dat tot het allerlaatste oogenblik weet vol te houden. Sluiskil ontvangt Oostburg, de club die eivenals de Corn Boys het nog niet tot een overwinning heeft weten te brengen. Uit dien hoofde zou men aan Sluiskil de overwin ning moeten toeschrijven, ware het niet, dat Sluiskil den laatsten tijd minder goede resulta- ten heeft bereikt, waardoor zij in de achter- hoede staat gerangschikt, terwijl juist Oost burg in haar vorigen wedstrijd tegen Hulst zeer goed ui't den hoek kwam. Sluiskil zal dus danig moeten oppassen. Hoofdplaat moet de reis aanvaarden naar Hulst en wij hebben voor de bezoekers een zwaar hoofd, want Hulst heeft het bestaan om van de onderste plaat sen op te klimmen tot; nunrmer 3 van de rang lijst, hetgeen te danken is aan het feit, dat het elftal van -Hulst een stevige versterking heeflt ondergaan, waarvan de doelman niet de minste moet genoemd worden. Biervliet krijgt tegenover zich Axel, dat, zooals gezegd, wat van den voorgrond is verdrongen, maar dat zeker niet bij de pakken zal gaan neerzitten, daar er nog veel kan gebeuren en wellicht tegen het einde van het seizoen haar stem nog een woordje zal doen medespreke-n. Hienvoor is evenwel noodig, dat zij niet van zwakkere zusters verliest en het is daarom, dat wij voor Axel een komende overwinning voorspellen. In Afdeeling B van de derde klasse zal te Ter Neuzen uitkomen het reserve-elftal van Temeuzen, dat op het terrein aan de Wiest- sluis zal te strijden hebben tegen een der ge- gadigden naar het kampioenschap van deze af deeling, n.l. -EMM uit Vlissingen. Temeuzen 2 zal dus een heele dobber hebben om de gasten van zich af te houden. Tot nu toe werd het tweede elftal van Temeuzen op eigen terrein nog niet geklopt, maar of zij haar traditie dit maal zal weten te handhaven, lijkt ons twij- felachtig. In elk geval zal het een zeer span- nenden strijd worden. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse. BKW ontvangt de reserves van Hulst, die door haar bij de eerste ontmoeting met niet minder dan 19 werden in de pan gehakt. Evenals 'Hulst 1 onderging ook Hulst 2 een versterking van haar gelederen, maar of deze voldoende zal zijn om die groote nederlaag te wreken, vermeenen wij niet te gelooven. De reserves van Axel zullen tegenover zich krij gen de club SVO uit Sas van Gent. Het zou ons ten zeerste verwonderen, zoo de thuisclub niet de beide punten in de wacht zal weten te sleepen. Tweede klasse. Het derde elftal van Hulst vergezelt het tweede maar Den Bosch am BKW 2 partij te geven en denken wij hienvan dat Hulst 3 zal zorgen, dat men niet geheel met leege handen naar Hulst zal behoeven terug te keeren, want reeds eerder werd BKW 2 door haar een ne derlaag toegebracht. Axel 3 zal op eigen ter rein bekampen SVO 2, hetgeen aan de gasten wel de overwinning zal kosten. Ten slotte moet Temeuzen 4 den strijd aanbinden tegen de reserves van Sluiskil, een ontmoeting die voor de jeugdige rood-zwarten wel niet het ver- langde resultaat zal opleveren. Sluiskil 2 staat n.l. op gelijken voet met het tweede elftal van de Temeuzensche Boys, dat aan het hoofd van deze klasse prijkt. MEINEED. Voor het kantongerecht te Ter Neuzen werd Dinsdag behandeld een strafzaak tegen zekeren M. te Hulst, verdacht van overtreding van de politieverordening van Hulst. In deze zaak werd zekere P. H., eveneens woonachtig te Hulst, als getuige gehoord. In verband met haar afgelegde verklaringen, achte de kanton- rechter haar aanhouding gewenscht en is de vrouw overgebracht naar het huis van bewa ring te Middelburg. HOOGER BEROEP. K. H., 25 jaar, winkelier te Ter Neuzen, heeft hooger beroep ingesteld van het vonnis op 21 September 1937 door den Politierechter te Middelburg gewezen, waarbij hij wegens medeplichtigheid aan frauduleuzen invoer is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. DE MOORD TE LEEK. Het gerechtshof te Leeuwarden deed Don- derdag uitspraak in de roofmoordzaak te Leek, waarbjj C. T., 31 jaar, W. de B., 41 jaar, bei- den exploitant van een waschinrichting te Groningen, en W. van D., 30 jaar, betonwerker te Hoogkerk, die door de rechtbank te Gro ningen veroordeeld zijn tot respectievelijk tien, tien en acht jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal had, met vemietiging van het vonnis, wegens diefstal met geweld- pleging, den dood tengevolge hebbendq, en wegens medeplichtigheid daaraan, tegen ieder der verdachten vijftien jaar gevangenisstraf geeischt. Donderdag werden C. T. en W. de B. elk veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en W. van D. tot tien jaar gevangenisstraf, alien met aftrek van voorarrest. Ulvenhout, 2 December 1937. Amico, In gin stad en in gin durp hee lesten Zondag 'nen gclukzaliger Sin- terklaas zijnen rondrit gedaan, als in Ulvenhout. Mee 'n hart als van borstplaat, zoo zoet 'n gemoed als eenen klont fondant, zoo smel- temd goed, mee "nen paar oogen die blonken als sterren, van vol- daan geluk, z66 ree den Ulvenhoutschen Sint ons durpke deur. 'Veur alle zekerheid 't was 'n idee van den Jaan eigens had ik nog 'n briefke ge- schreven aan Tonia. Want op d'en vorigen was nog gin antwoord binnen en ge kunt nooit Weten mee haar...! Dus ik had geschreven: ,,Mijn eigen beste Toontje!! Daar ik mij zoo alleenig (voel sohrijf ik nog maar eens een brief weg aan U. Hoe maakt Gij het? Ik goed. Hopende van U hetzelfste. Alleen heb ik een beetje -last van stijve knieen. Zu'lks komt van dien val van het paard van den Dre. Zoodus ik kom niet buiten. En ik ben bang dat ik nou Zondag niet naar den Zevenbergschen Hoek kan komen gelijk ik mijn eigen al halvelimgs beloofd had. Jammer!! Maar maak U niet omgerust, hoor. Maar nooit meer op een paard. Tonia, nooit meer!! Die beesten zijn veels te hoog. Ik hou mij maar aan mijn fiets. Ben ik dichter bij den grond, ee Toontje! Als Gij U nou maar niet onge- rust maakt over mij!! Ik wou maar dat die 2 maanden om waren. Hoe gaat het met de zenuws? En met de maag? Eet maar veel, Tonia, zenuwen moeten overeten worren. En hoe gaat het met de rimmeltiek? -Goed wrij- ven hoor! -Goed uw best doen hoor! En als Gij over 2 maanden nog niet heelemaal beter bent, dan plakken wij er in 's hemelsnaam nog maar een paar maandjes aan. Maar ik klop het al af, Toontje!! Want hoe kom ik die 2 maanden al door Mijn snor begin! al weer uit te loopen. Ik ameer er haarwater aan. Stinkt wel erg naar citroen-jenever, maar ik doe het voor U!! Dag beste Toontje!! Zeg Uwe familie ook gedag. Gegroet van hem die zich noemt Uwe eenzame JANUS. Trui is wel nie erg „Tonia-achtig", beweert ze, maar die brievenschrijverij van me, vindt ze 'n ,,ongepermiteerd schandaal." En nou kan ik wel zeggen, da 'k veur 'nen ouwen kameraad toch iets mot overhebben, maar maakt dht nou 'n vrouw 'ns wijs, amico! Als 't er op aankomt, dan zijn die vrouwen allemaal zo'n bietje mee Tonia-sop overgoten. Als ze denken dat ge ze missen kunt, dan vliegen z'oe om oewen nek. En als ge den trcurwilg uithangt (zooals ik nou den Jaan schriftelijk laat doen) dan l&ten z'oe lekker treuren, martelen en... verlangen, (zooals nou Tonia den Jaan d-enkt te laten doen). Op deuze manier is nou Tonia content en den Jaan? Wel, die zat Zondag te peerd mee 'n louter marsepeinen ziel van zoet geluk! 'n Ging best, Zondag. 't Viel allemaal veul mee! Alleen 't star- ten", dat was nogal mlnnekes. Want 'nen volslagen ruiter, neee, dat had Dre IH in 66n week tijd van den Jaan nie kunnen maken. Tep&6rd stijgen kost ie nie goed. Ja eigen lijk hadden we, inplek van stijgheugels, touw- ladders aan den schimmel motten hangen. Maar ja 'n p6^rd is nou eenmaal gin zeil- schip. Toen hebben we 'r dit opgevondenwe lie- ten Sinterklaas onzichtbaar te p^erd stijgen. Ct W&s ook gin gezicht!) We dejen 't zoo: als we aan 'n uitspanning waren 't is mee zulke festiviteiten z66: ge meugt en ge wilt ginnen eenen middelstander overslaan dan wierd den schimmel naar den erf geleid, achter de zaak; daar kost Sin terklaas dan zooveul trappen gebruiken, als ie eigens maar wou. Na de vijfde uitspanning, dus na vijf citroentjes, dejen we 't nog veur- zichtiger. Poo. 30-60 ct. Bij Apoth. Orogiston mijnhardt mmm (Ingez. Med.) Dan klom Sinterklaas links van 't peerd hakboord, zoogezeed, langs 'n trapke omhoog en stuurboord stond-en twee hooggehoeide comitdleden op 'nen stoel, om te zurgen dat Sinterklaas op 't pfeerd blddf. En..., dat lukte hekans aitij! ■t Af stijgen ging veul beter. Dat knapten Sinterklaas en zwarte Piet, de twee Opa's, samen op. Dejen ze z66: eerst gaf Janus zijnen' staf aan den Blaauwe. Dan drukte den Sint mee allebei z'n hauden den mijter vast op z'n hoofd en dan keek ie 'ns efkens, veur ie zijnen k ging nemen, vastberaden in de rondte mee 'n paar oogen, waarin de uitdrukking:' ..opzij, veur 't spatten van 't bloed". Na deus veurbereidingis ging Sinterklaas veurover lig- ge.n, mee z'n gezicht tusschen den schimmel zn ooren en als dan 'nen jeugddgen Ulven- houter aanstalten maakte om te jubelen of zooiets, dan sloeg Zwarten Piet den gouwen krul van den staf om dat jomgemensch z"nen nek en peurde 'm, om zoo te zeggen, lijk 'nen paling uit 't publiek. Dat hiew er 't noodige respect wel in, want als den-Blaauwe zwarten knecht is dan hebben alle jonge moed-erkes van Ulvenhout in gtn veertien d-agen meer last mee d r kroost. Moeder hoeflt maar even heur oogen naar de schouw te draaien en de tone zrjn braaf. Bfekans twee meters lang, ermen en beenen me veul ddkker als m'n polsen gestoken m zwart tricot, z'n hoofd, deus jaar blin- kend gepolijst mee 'n pakske ze/bra-kaohel- gians, nen mond tot z'n oorleUen toe rood ge maakt mele hard oranje en 't geheel" be- kroond mee 'nen bos rosse stekels die er uit- eien als 'n staaltj-e vuur amico, ik kan oe zeggen: 't is den schllderachtigsten maar ge lijk den ..wildsten" Mbriaan, die ooit geacha- pen wierd. Ik acht 'm in staat om z66, mee eenen grijnslach, Tonia te temmen. Maar om terug te komen tot Sinterklaas als ie dan zoo veurover te p£6rd lag, dan wrong ie z n rechterbeen over den breejen nip- van den knol en dan, dan liet ie z'n eigen verder maar naar den grond vallen, er op vertrouwende, dat den Blaauwe 'm tndig zou opvangen. En..., den Blaauwe bddft Janus telkens qp- gevangen! ..Want", zee den Tiest later teugen me: „mijnen eigen j'ongsten brak, ons Doruske, stond telkens veuraan Dr<5, mee al z'n vin- gerskes in z'nen mond! Dus...!" •>Ge hoeft oe nie te excuseeren, Blaauwe", zee ik. Toen grijnsde-n-ie weer 'ns, d'n sloeber! Maar lijk ik al zee, veur de rest ging't alle maal uitstekend. Ten eerste is den Jaan nie zoo politiek-ge- schoold als den Fielp, dus hield ie gin rede- voeringen, die ons noodzaakten om nou en dan 'n half uur in de kou te motten wachten op de slot-tirade: „Hulvenout mot Hekselsior". Janus perheerde die leegte aan te vullen mee veul vriendelijkhedens. Alle kinders streek ie 'ns onder de kin en 't kost'm niks schelen, of 't broekemannekens van drie jaar waren, of jonge wefkens van twintig omtrent. Vader- lijk en we^rdig streek ie, waar te strijken viel. Hij beloofde koeien mee gouwen horens, van echte spoortreinen af, tot knappe vrrjers toe. Wuifde, boog, mompelde en fluisterde ook wel 'ns en 'k had zelfs den indruk nou en dan, dat ie nog beter fluisteren, dan dat den Fielp spietsen kan! Hij fluisterde, dat z'nen grijzen baard soms kriewelde in 'n ander gezicht. Dhi Jaan z'n motto scheen te zijn: ,,ge bent maar ddns Sinterklaas, dus smee 't rjzer as 't heet is". 't Was als altijd 'nen prachtigen stoet. De ruiterij, de Ulvenhoutsche rijvereeniging veur- op, dan den Fielp, die de gemeente verteugen- woordigde, hooggehoeid in 'n open rijtuig ('nen praalwagen op z'n eigen, amico, zo'n gerij mee 300 pond Zondagsch Fielp-vleesch) dan 't Ge- zag, de pliesiemacht (Janus zijnen opvolger) in de nuuwe uniform, dan comitdlejen te voet, hooggehoeid en getooid mee sierlijke roset- insignes (daarvan is den Sjaak z'n vrouw altij de ontwerpster) en dan den grijzen Sjors. Als ge dieen witkop bij ons in den een of anderen stoet ziet, dan kunde 'r van op an, dat de Hermonie op komst is. Want die zou nog eer der uittrekken, zon-der Turksche trom, dan zonder veurzitter! Den Sjors is zooveul als 't vaandel, maar elk vaandel leg 't representief af teugen den Sjors z'nen bruinen kop onder de zrjig-grrjze krullen. Waar den Fielp 'n heel rijtuig veur noodig hee, daar lapt't den Sjors mee z'nen kruilenkop, om altij 'n schoon num- mer te maken in onz' optochten! Dus dan de Hermonie! Da's altij hf! Dat witte! Dan efkens 'n plechtig Niks en toent eerbied- w^rdi-g hoof-dmoment: den Jaan en den Blaauwe. Wat zag Sinterklaas er piekfijn uit! Wfedr- dig, indrukwekkend en efkens moest ik den ken: en dat wou Tonia nou in 't w6£rgaren helpen! Als ik den Sint daar zag gaan, fier, majestueus op den witten rossinant, dan was ik wezenlijk efkens trotsch op m'n minne- brievenschrrjverrj Daarachter kletterde nog 'n deel van de Ulvenhoutsche ruiterij en daar weer achter de collectanten mee de rammelende bussen. 'Nen stoet, amico, die z66 deur de groote stad mocht trekken! Kosten Nul Baten Tien voile bussen geld! Ik zeg: 't ging prachtig. En als we't kerk.- hoveke gepasseerd waren, aan de pastorie kwamen, dan stond ons pastoorke aohter 't raam en wfedrdig boog ie veur den Grooten Bisscbop. Janus liet dat nie onder 'm: als 'nen vorst neeg ie terug. Den Sint w&s sjuust in 'n serieuze bui. Ja, 't ging manjefiek. Maar op ddnen oogenbliktoen kregen we 't efkens benaauwd. Goed en wel veiurbij de kerk gekomen, 't drukste punt altij mee feestelijke gelegenhedens, toen zag ik Sinter klaas mee zijnen gouwen staf den Zwarten Knecht aanporren. Als den Zwarten Knecht opkeek, wees den Sint naar den kant van den weg. Ik docht: watMaar meteen zag ik:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6