Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek GEMEENTERAAD VAN AXEL. Wren van het Prov. bestuur door allerlei ver- >-' hintfihd waren, en het feit dat hij alleen was, :''";met een gevolg is van gebrek aan belang- stelling, want die is groot voor den landbouw. Speciaal is zij dit voor de Z. L. M., wat o.a. weer blijkt uit het voorstel aan de Prov. Sta- ten, inzake steun aan de stichting Grondver- betering dat toch wordt opgericht op nutia- tief der Z. L. M. Men maakt ook steeds gaarne gebruik van de uitnoodiging aanwezig te zijn, omdat de Z. L. M. altijd belangrijke punten doet behandelen en dat door ter zake kundigen. Vragen uit de vergadering deden den heer Dorst er op wijzen, dat de kwestie van den aardappelteeltregeling voor 1938 nog in studie is en dat het hoofdbestuur ter zake ook des morgens een bespreking had. (De heer P. J. J. Dekker beantwoordde ook eenige vragen en kon daarbij mededeelen, dat het handel drijven in biggenmerken zeker niet geoorloofd is, maar dat het heel moeilijk te voorkomen is. De 5 van de zuivelregeling zal binnenkort worden terugbetaald. Het is juist, dat het kweeken van groote aardappe- len wordt aangemoedigd. Men eet steeds min der gewone aardappelen en voor patates frites enz. kijkt men minder naar de kwaliteit, men moet daarom den teelt wel inperken. De rege- ling der denaturatie was voor 1937 een groote tegenslag. De toeslag en de steun waren veel minder dan in 1936. Er is nog aangedrongen op intrekking, doch het is niet bereikt. Inzake de uitkeering voor in 1935 afgevoerd melkvee, deelde spr. mede, dat deze plaats had als men althans de afgevoerde dieren niet weer met vaarzen aanvulde. In dat geval werd alleen voor de melk uitbetaald als daar- voor althans termen bestonden. De Voorzitter wees er ten slotte op dat men voor den winter staat. In oude tijden kroop de boer dan op de hoeve weg. Nu komen zij eerst naar deze vergadering om elkaar weer eens te spreken, maar dan gaan zij terug om ook in de afdeelings- en kring- vergaderingen belangrijke zaken te bespreken voor de volgende zaai- en oogstperiode. De golfslag wordt steeds grooter en wij leven op een oceaan en toch is er een onderlimge strijd zoowel onder organisaties als onder personen en ook haat en nijd. Men wordt bemoeilijkt als men zelfs in deze droge dagen slijk aan de wielen heeft en een of andere pietluttige politieman daarvan proces-verbaal opmaakt; als men zonder licht rijdt, volgt weer proces-verbaal, en ook het rijden met drie paarden naast elkaar mag niet. Dat alles wijst er op, dat men in de bijeen- komsten ook het verkeer onder de oogen zal moeten zien. Het zal zoover komen, dat men een licht moet hetaben op zijn hoed, op zijn borst, wellicht ook van achter en dat op de hofsteden de vrouwen alien met een rood lichtje op him derrifcre loopen. Dit alles kan het leven moeilijk maken, maar het bewijst, dat men moet leeren zich aan te passen aan de gansch veranderde tijdsomstandigheden. Men moet ook werken voor de versterking van de maatschappij en hebben een blij opti- misme, een blij vertrouwen in de toekomst, vertrouwen in de Ongeziene, die toch alles leidt vooral hen, die in Hem vertrouwen. Dat optimisme is geadeld. Zoo ziet men licht ook in de duistemis van dezen tijd. Spr. sloot hiermede de vergadering. TNAOHTBRIGADE" VAN DE PLUIMVEE- CENTRALE. Crisis-controleurs lichte" kippen. contra „ver- Naar het ,,Handelsblad" verneemt, heeft de Pluimveecentrale een „nachtbrigade" inge- steld. Ket is nl. aan „erkende" fokkers en vermeerderaars verboden, om den ,,werkdag" der ljjppen kunstmatig te verlengen door elec- trische verlichting van de hokken. Weliswaar vyordt de eieren-productie daardoor gestimu leerd, omdat de dieren langer „op" zijn en dus ook meer voedsel tot zich nemen, doch d'e broedresultaten der eieren van zulke „verlich- te" kippen kunnen volgens deze crisis- oentrale daardoor ongunstig worden be- invloed. Dies tijgen thans de crisis-ambtena- ren er bij donker op uit 's avonds en's mor gens vroeg om te speuren naar verlichte kippenhokken van erkende fokkers en ver meerderaarsDe eerste delinquent is reeds gesnapt in de omgeving van Barneveld. Het wil ons voorkomen, dat hiermede de grens odk van de crisis-overheidsbemoeiing is bereikt, tenzij hier van werkverschaffing sprake is VERRUIMING VAN HET KUIKEN- BROEDEN. In het volgende jaar zullen meldt het ,,Han- delsblad" versoheidene verand'eringen worden gebracht in de Teeltregeling voor de pluim- veehouderij. Het aantal eieren, dat machinaal mag worden uitgebroed door erkende kuiken- broeders, zal worden verhoogd' met tien pro- cent. De broedperiode zal eindigen op 7 Mei (vorig jaar 9 Mei). Het voorschrift, dat de broedvergunningen bestaat uit twee gedeelten, n.l. een voor vrije eieren en een voor materiaal, afkomstig van fok- of vermeerderingsbedrijven, zal komen te vervallen. Vorig jaar mochten de broeders 14.3 millioen stuks inleggen, doch er werden slechts 12.3 millioen in de machines gelegd. STAMBOEK VOOR HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD. Onder leiding van Jhr. J. van Vredenburch, heeft het hoofdbestuur van het Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard vergaderd. Er zullen voorstellen worden gedaan aan de algemeene vergadering welke op 24 Februari a.s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden, om het reglement op de stamboekhouding aan te vullen met een bepaling, waarbij wordt voorgeschreven, dat inschrijving van veulens alleen mogelijk is, als vader en moeder dier reulens behooren aan leden der vereeniging en aan het bepaalde, betreffende de afdracht dekgelden, is voldaan. Voorts werd besloten in overeenstemming met de bepalingen omtrent eigengefokte hengsten, ingevoerde hengsten, welke op de najaarskeuring niet in aanmerking zijn ge- komen voor opneming in het keurstamboek, op de daaropvolgende voorjaarskeuring geen gelegenheid te geven voor keuring tot opne ming in het keurstamboek. Ten slotte werden eenige mededeelingen gedaan over den uitvoer naar verschillende landen. Naar Duitschland en Engeland heeft bevredigende uitvoer plaats. Ook andere lan den zouden gaarne zware paarden betrekken, indien handelsbelemmeringen niet in den weg stonden. der beide jonge dames reed voorop. Ongeveer anderhalven kilometer voorbij den spoorweg- overgang gekomen, werd het gezelschap inge- haald door een wielrijder, die zich beurtelings v66r en achter het achter rijdende 2-talbegaf, dit tenslotte rechts passeerde, daarbij trachtte de jOngedame te bespuwen, haar aan den man tel trok en eindelijk door trekken aan haar ba- gagedrager haar noodzaakte om af te stappen. De jongeman, die het individu reeds eenige malen gewaarschuwd had, stapte toen, terwijl de beide jongedames snel doorreden, ook af, ontving in Brabantsch dialect het aanbod in zijn dgestoken te worden en liep in de vechtpartij, die daarop volgde, een s-nede in de kaak, een bloedneus, en een gekneusde wang op. Een passeerende automobilist merkte het verzoek van den jongeman om te stoppen vermoedelijk niet op, doordat de uitgestoken arm door het individu werd neergeslagen, ter wijl een wielrijder, die voorbij kwam, het blijk- baar verstandig vond om op het hulpgeroep van den jongeman niet te reageeren. Na zijrf tegenstander door een kniestomp in de maagstreek een oogenblik machteloos te hebben gemaakt, koos het individu dat was gebleken sterk naar alcohol te ruiken, het ha- zenpad in de richting Middelburg. De jongeman is toen eerst naar de woning van het eene meisje te Nieuwland gegaan om zijn wond te reinigen en wat van den schrik te bekomen en heeft zich daarna, om aangifte het gebeurde te doen, begeven naar de Middelburgsche politie, die onmiddellijk een onderzoek heeft ingesteld. iEen der jongedames, die te Souburg woont, durfde niet naar huis en bleef te Nieuwland ovemachten. VERRE REIS VAN EEN KINDERBALLON. Twee weken geleden ontglipte een ballon van de middenstandsbeurs te Bussum aan een kinderhand. Dezer dagen kreeg de beurs een brief van een schoolhoofd uit Yorkshire, waar- in deze schreef dat een 12-jarige leeringe hem een ballon had gebracht, dien zij in een bosch had gevonden. Daar hij het opschrift „Midden- standsbeurs, Concordia, Bussum" niet kon ver- talen riep hij de hulp in van het plaatselijke blad. Er meldde zich na een oproep een lezer aan, die wist dat te Bussum in Holland ligt. Het hoofd van de school verzocht nu te mogen vernemen wat middenstandsbeurs beteekent en wat voor een club Concordia is. Hij zal worden ingelicht, dat Concordia een gebouiw te Bussum is, waar een middenstands beurs is gehouden. DE STERFGEVALLEN TE DORDRECHT. Het door dr. Hulst uit Leiden ingestelde on derzoek op de lijkjes van de overladen 4-jarige Marietje en 10-jarige Jan v. d. Hoek te Dord recht, heeft tot resultaat gehad, dat niet het gebruik van onldeugdelijk voedsel, doch een hevig geval van griep als doodsoorzaak moet worden beschouwd. De justitie heeft de lijkjes vrijigegeven. TOONEELCLUB AAN GEVAAR ONTSNAPT. iEen gezelschap van de tooneelvereeniging ,,Qnderling Kunstgenot" te Blerik, is Vrijdag op het nippertje aan den dood ontsnapt. Toen de leden n.l. in den avond per autobus terug- keerden van Grootenvorst, waar zij een too* neelstuk hadden opgevoerd, en den bewaakten overweg nabij de St. Annakapel passeerden, raasde rakelings achter de bus de persoraen- trein uit Eindhoven voorbij. De politie heeft tegen den overwegwachter B., die verzuimd had de boomen te sluiten, proces-verbaal opgemaakt. MOTORRIJDER GEDOOD. Zaterdagavond omstreeks zes uur is bij het dorp Hommerts in de nabijheid van Sneek de 22jarige H. Kool, zoon van den havenmeester te Lemmer, met zijn motor tegen een afsluit- boom gereden en op slag gedood. iVoor de afgesloten brug stond een personen- auto te wachten, waardoor de motorrijder in de veronderstelling moet hebben verkeerd, dat de wagen voor hem uitreed. Te laat bemerkte hij, dat de boom gesloten was en hij botste in voile vaart tegen de leaning op. De duopassa- giere, die gewond werd, is met een personen- auto naar Lemmer vervoerd. AFGEWEZEN IVnNNAAR LOST DRIE SCHOTEN OP MEISJE. ZaterdagmOrgen omstreeks tien uur heeft de kommies L., wonende in West-Vlaanderen, op den weg Ittervoort-Neeritter (L.) drie schoten gelost op de 25-jarige Maria Geelen, wonende te Ittervboort. Het meisje werd door twee kogels in dijbeen en arm getroffen, ter wijl de derde kogel miste. Zij is naar het hospitaal overgebracht. Mej. Geelen, die bij haar ouders thuis is, kende den kommies reeds eenigen tijd. Haar ouders vonden evenwel de relatie minder gesehikt, waarom mej. Geelen deze onlangs had verbroken. Zaterdagmorgen stond het meisje op den weg Ittervoort-Neeritter op den autobus naar Weert te wachten, waar zij boodschappen zou gaan doen, toen L. op de fiets kwam aanrijden. De man trok een revolver en loste plotseling drie schoten op haar, waama hij op zijn rijwiel stapte en naar Neeritter reed. Personen, die op het hooren van de schoten, waren komen aan- snellen, boden de eerste hulp en deden het slachtoffer naar een ziekenhuis vervoeren. Toen L. eenigen tijd later terugkeerde werd hij door de politie van Grathem gegrepen Hij is naar Grathem overgebracht en opgesloten. LADELICHTER GEGREPEN. Zaterdagmiddag heeft een zwerver een beurs met ongeveer f 22 uit een buffetla van het caf6 v. d. Sluis te Nunspeet, ontvreemd. De diefstal werd echter vrijwel onmiddellijk ontdekt, zoodat de dief niet lang plezier van zijn daad heeft gehad. Eenige te hulp gescho- ten omstanders wisten hem in de onmiddellijke v -h m XcoitOB sru-tetxiP ...,J J- rr,..'A* affidabt-kfl JONGEN VERDRONKEN. Bij het van boord gaan van de in de Mer- wedehaven te Rotterdam liggende Batavier IV waarop hy had gespeeld, is de 13-jarige H. Roo, gewoond hebbende aan de Bakkershaven te Schiedam, tusschen kade en schip te water geraakt. Dirct schoten eenige menschen toe, maar men slaage er pas in na twaalf minuten dreggen het lichaam van den jongen op te halen. Aangezien de jongen reeds eerder te water is geraakt en toen na acht minuten onder geweest te zgn nog bijgbracht is kunnen worden, is men ook thans met kunstmatige ademhaling met zuurstofapparaat ongeveer anderhalf uur bezig geweest om te trachten de levensgeesten weer op te wekken. Ditmaal mocht het echter niet meer gelukken. Het stoffelijk overschot is naar het ge- gemeenteziekenhuis te Schiedam overgebracht. POOLSCH VLIEGTUIG VERONGELEKT. Volgens een uit Macedonie ontvangen be- richt, is een Poolsch verkeersvliegtuig op 20 kilometer afstand van de Bulgaarsche plaats Sweti Wratsj in het gebergte neergestort. De plaatselijke autoriteiten hebben een reddings- expeditie georganiseerd, die onmiddellijk in het hooggebergte een onderzoek instelde. Het vliegtuig, dat dienst deed op de lijn WarschauPalestina, was uit Lydda vertrok- ken en kwam 's avonds te Athene aan. Het vloog verder naar Saloniki, vanwaar het den volgenden ochtend vertrok. Langen tijd ver- nam men niets meer van het vliegtuig, totdat het bericht uit Macedonie kwam Aan boord van het toestel bevonden zich drie leden van de bemanning en drie passa- giers. rr: -r— mu*-- ONGELUK TENGEVOLGE VAN DEN MIST. In een Londensche voorstad is Vrijdagavond in den dichttn mist een auto in aanrijding ge komen met een autobus. Daarbij zijn vier men schen om het leven gekomen. BANDIETEN OVERVALLEN EEN TREIN. Twee als cowboys verkleede bandieten heb ben een sneltrein van de Southern Pacific op het traject tusschen El Paso en Douglas over- vallen. Zij doodden den treinconducteur, maar werden tenslotte door de passagiers, die uit h-un bedden gesprongen waren, overweldigd. In den trein bevonden zich 150 reizigers. Vrggen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnS's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE PLUIVEEHOUDER IN 1936. In de Verslagen en Mededeelingen van de Directie van den Landbouw vinden we over den stand der pluimveehouderij in 1936 eenige interessante gegevens, waarvan ik het een en ander ovemeem. Door middel van de teeltregeling werd het aantal broedeieren van kippen en eenden op ongeveer 22.8 millioen stuks bepaald. Het hroedseizoen duurde van 20 Januari tot 9 Mei. Er werden ongeveer 22.2 millioen eieren in de broedmachines inigelegd, dit is bijna 2% minder dan in 1935. Hieruit kwamen onge veer 13.8 millioen kuikens. Tegen het einde van 1936 verschilde de totale pluimveestapel weinig met dien per ultimo 1935. In het eerste haifjaar van 1936 gat" de pluimveehouderij in het algemeen be vredigende resultaten. In het tweede haifjaar viel een sterke achteruitgang in de resultaten te constateeren, vooral in het laatste kwartaal. De pluimveehouderij verkeerde daardoor aan het einde van 1936 in een moeilijke positie. De prijzen van de grondstoffen voor het voer werden in den loop van het verslagjaar, in het bijzonder in de beide laatste kwartalen, be- langrijk hooger. Deze verhooging was gedeel- telijk een gevoLg van een algemeene prijsstij- ging van voederartikelen op de wereldmarkt en van de monetaire maatregelen die einde September werden genomen en die tengevolge hadden dat de prijzen, welke bij aankoop in het buitenland moesten worden besteed, uit- gedrukt in Nederlandsch geld, hooger werden. Op het einde van 1936 was het pluimvee- voeder dooreengenomen 2,25 per 100 K.G. duurder dan bij het begin. Gemiddeld over het geheele jaar zullen de voederkosten in het algemeen /1,10 per 100 K.G. hooger zijn ge weest dan in 1935. Evenals in de voorafgaande jaren golden in het verslagjaar inivoerbeperkende maatregelen ten aanzien van voederartikelen en waren dientengevolge de productiekosten van eieren en slachtpluimvee hooger dan zonder die maatregelen het geval geweest zou zijn. Deze verhooging werd gecompenseerd door middel van de regeling voor uitkeering van restitutie by den uitvoer van genoemde artikelen, waar- mede werd bewerkstelligd dat de pluimvee- houders overeenkomstige hoogere prijzen ont- vingen. De eierenproductie bedroeg in 1936 naar schatting ongeveer 1900 millioen stuks, d.i. ongeveer hetzelfde kwantum als in 1935. De aanvoeren van eieren waren aanvankelijk iets kleiner dan in het vorige jaar. doch in den herfst waren zij daarentegen belangrijk groo ter. Verbetering van de broed- en opfok- resultaten, alsmede het zoo gunstig mogelijk vastgestelde broedseizosn, waardoor dieren werden verkregen die tij dig beginnen te leggen en meer produceeren, zijn op de grootere najaarsproductie van invloed geweest. Verder wordt door de teeltkeus het produetievermogen van den stapel opgevoerd. De prijzen welke de pluimveehouders voor de eieren ontvingen gingen gedurende het geheele jaar ten nanwste samen met hetgeen bij den uitvoer, speciaal naar Engeland, kon nabijheid van het cafe te pakken en naar het worden gemaakt. Tegenover de i i -i. j_Trr\cvHkar*r»T»iii7.An in hPi" t.Wf EEN AANRANDING. Men meldt van particuliere zijde aan de Midd. Crt. Zaterdagavond omstreeks half zeven begaf zich ee» Middelburgsche jongeman met twee i jonge dames per rijwiel naar Nieuwland. Een I gemeentehuis te brengen, waar de politie pro ces-verbaal tegen hem heeft opgemaakt. OUDE DAME DOOR AUTO AANGER ED EN Zondagochtend is de 74jarige dame C. E. uit Rotterdam, vermoedelijk tengevolge van on- voorzichtig oversteken van den rijweg, op de Schenkkade hoek Adelheidstraat te Den Haag door een auto aangereden. Met emstige hoofd- wonden en een hersenschudding is mevr. E. naar het ziekenhuis aan den ZuidWal overge bracht, waar zij echter enkele uren daarna is overleden. WERKLOOZEN OPIGELICHT. De politie te Leiden heeft op verzoek van de Amsterdamsche politie een veertigjarigen monteur gearresteerd, verdacht van een reeks oplichtingen De man maakte er zijn werk van werkloozen voor te spiegelen, dat hij wel een baantje voor hen wist. Terloops wist hij hen te bewegen hem hetzij geld, hetzij een fiets te leenen. Hij zou dan ,,even" de betrekking in orde maken. De goedgeloovige slachtoffers zagen echter hun geld noch fiets terug. Op deze wijze heeft de monteur zich van ongeveer tien rijwielen meester gemaakt. sterke stij- ging der voederprijzen in het tweede haifjaar gaven de eieren geen compenseerende stijging te zien, waardoor de pluimveehouderij op het einde des jaars in een moeilijke positie ver keerde. Gemiddeld zullen de pluimveehouders in 1936 ongeveer f 2,90 per 100 stuks kippen, eieren hebben ontvangen, hetgeen ongeveer 0,40 meer is dan in het voorafgaande jaar. De hoeveelheid uitgevoer.de eieren Jjedroeg 830 millioen stiiks, dat is 47 millioen stuks meer dan in 1935, De waarde van., d'en uitvoer van eieren en eiproducten steeg van)(22 mil lioen tot 24.75 millioen gulden. Naar Duitsch land werden 23.324 ton (bruto) uitgevoerd tegenover 32.170 ton in het voorafgaande jaar, dus 8046 ton minder. Het beperkte geldver- keer (clearingverdrag) vormde een beletsel voor een grooteren afzet naar genoemd land. De afzet van eieren naar Engeland was in 1936 9544 ton grooter dan in het voorafgaan de jaar, n.l. 31.592 ton tegenover 22.048 ton in 1935. De export naar Belgie was 2992 ton grooter dan in het voorgaande jaar en ook de uitvoer naar Zwitserland en Frankrijk steeg eeniger- mate. Nadruk verboden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Vergadering van Donderdag 4 November 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. P. de Ruijter, B. Seghers, C. van Bendegem, C. Th. van de Bilt, F. Dieleman, A. P. Esselbrugge, J. Fanoy. A. Th. 't Gilde, C. Hamelink, A. van 't Hoff en P. de Jonge, benevens de secretaris J. L. J. Maris. (Slot.) GASBEDRIJF. De b£er FANOY heeft de begrooting van het gasbedrijf nogal nauwkeurig bestudeerd, waarbij hem is opgeVallen, dat op post 8 is uitgetrokken voor woninghuur van den baas- fitter aan het Zwaantje /130. Deze man heeft een inkomen van 1800, zoodat spreker het niet overdreven acht, hem een huur te laten betalen van 3 per week. Men zal spreker moeten t'bestemmen, dat deze f 130 in geen verhouding staan tot het tractement van betrokkene en de woning, die hij bewoont. Dit geeft dan een hooger rendement van 26. Dan wil spreker wijzen op post 10 en 11 van de begrooting van het gasbedrijf tegenover post 326 der gemeentebegrooting. Er wordt in de begrooting van het gasbedrijf geraamd als rente kasgeld 75. Op de gemeente begrooting staat een post voor rente van waarborgsommen aan de gemeente Ter Neu- zen van 120, zoodat dit samen maakt 195. In de gemeentebegrooting is opgenomen 400. Dit geeft dus aan, dat de post, die in begroo ting van het gasbedrijf is opgenomen met 75, in de gemeentebegrooting staat met een be- drag van 280. Op post 21 van het gasbedrijf staat uit getrokken voor schoonhouden van het kantoor van den directeur 50. De directeur bewoont een woning der gemeente en spreker vindt geen reden aanwezig, om nog afzonderlijk te betalen als er gestoft en geveegd moet worden. Deze post zou hij dan ook willen laten ver vallen. Eveneens wil hij laten vervallen den post vergoeding motorwagen directeur. Er is vroeger ook al over gesproken en dan werd voorgesteld dezen post te handhaven in ver- bann met de lichamelijke conditio van den di recteur. Hiermee kan spreker niet instemmen en stel't voor, dezen post te doen vervallen. Dan is er post 22, controle door het Accountants- kantoor Moret a f 350, spreker meent, dat deze post tot 300 kan worden teruggebracht. (Hiiema komt spreker tot post 26, afschrij- vingen. Met de afschrijvingstactiek, zooals die door Gedeputeerde Staten wordt voorgestaan, kan spreker zich in het algemeen niet vereenigen. De afschrijving op gebouwen ad 3 is nor- maal, doch de afschrijving op lantaams ad 8 heeft spreker nader uitgewerkt. Er zijn 117 lantaarns, welke nog geboekt staan voor f 1355,92, is gemiddeld per lantaam f 11,60. De kosten voor nieuwe lantaams bedragen 50 door elkaar genomen, zoodat dit wordt voor 117 lantaarns 5850. Er is dus per lan taam 38 afgeschreven. Hierbij moet spreker opmerken, dat in 1927, toen de opzet van de tegenwoorddge boekhouding plaats had, deze lantaams tegen een bepaalde boekwaarde zijn gewaardeerd, waarbij nooit meer is gecontro- leerd, of er meer op afgeschreven was of niet. Aangenomen evenwel, dat dit juist is, dan doen toch somimige posten nog vermoeden, dat er meer op afgeschreven wordt dan noodig is. Op de lantaams wordt b.v. afgeschreven 8 Spreker meent, dat een afschrijving van 5 voldoende zou zijn, doch heeft aange nomen een afschrijving van 6 Dan vindt men hierop /97. Op de toestellen wordt ook 8 afgeschreven, dit kan eveneens zeer veilig worden aangenomen op 6 wat een vermin-: dering geeft met f 374. Op het buizennet wordt een afschrijving toegepast van 4 Dit bud- zennet nu kan nog 30 jaaf liggen. Verschil lende steekproeven hebben aangetoond, dat het buizennet in het algemeen nog gaaf en on- geschoniden was. Een afschrijving van 2 hierop mag veilig geacht worden, wat weer een bedrag geeft van f 1883. En dan is spre ker daarmede niet aan den lagen kant, doch wordt de afschrijving geraamd overeenkom- stig de werkelijkheid. Afschrijving op gas- meters staat op 8 Deze zijn dus in 12 jaar geheel afgeschreven. Spreker meent te mogen aannemen, dat zij dezen levensduur verre zullen overtreffen. Men kan hiervoor veilig 6 aannemen, zonder aan den lagen kant te zijn, hetgeen weer een vermindering geeft van f 1700. Ovens, de eene oven is in ge bruik en staat geboekt voor een bedrag van 1, is dus geheel afgeschreven, terwijld de tweede oven geheel verbouwd en bedrijfsklaar is. Deze is nog niet in gebruik geweest en staat te boek voor een bedrag van 3730, waarop afgeschreven 1864. Deze oven zal naar matige schatting toch wel langer mee- gaan dan 2 jaar. Men behoeft deze slechts te gaan afschrijven, zoodra hij in gebruik komt, hetgeen ook weer geeft f 1864. Zoodoende heeft spreker aan bezuinigingen en mindere afschrijvingen een bedrag gevonden van 6059, hetgeen tot resultaat kan hebben, dat de gasprijs met 1 cent per M3 kan dalen, ter wijl dan nog niet alle gevonden bedragen ge- hoeven te worden aangesproken. Door een der- gelijke verlaging zal ongetwijfeld het gasver- bruik gestimuleerd worden. Dit gevonden be drag is te verwerken als volgt. «De lantaams en straatverlichting der gemeente gebruiken jaarlijks 51000 MB gas, welke berekend wor den tegen 4 cent. Dan kan men van de ge meentebegrooting nog een bedrag van f 510 afzetten, hetgeen verantwoord is, daar de kostprijs van het gas nog geen 3 cent be- draagt. Men kan het gas aan de gemeente zonder winst leveren, waardoor dus nog 510 bezuiniging in de gemeentebegrooting wordt opgewerkt. Indien de gasprijs voor licht- en kookgas met 1 cent per M3 verlaagd wordt, vordert dit een bedrag van f 3770, zoodat in dit voorstel nog een overschot van 1200 op de begrooting van het gasbedrijf onverwerkt blijft. Het publiek moet daarbij 1 cent minder betalen voor licht- en kookgas, het gas voor verwarming kost 4% cent, dus wil spreker dit nog niet verlagen. En hierbij kan dan het gas aan de gemeente geleverd worden zonder winst. De VOORZITTER verzoekt den heer Fanoy een defini'tief voorstel in te dienen. Hij ver- leent het woord aan den voorzitter der gas- commissie. De heer P. J. VAN BENDEGEM begint te verklaren, dat hij het in het algemeen ver keerd acht, in openbare vergadering de ge- meentebedrijven te bespreken. De afschrijvin gen zijn vroeger ook minder geweest. Doch was is er gebeurd? De burgemeester, de direc teur der gasfabriek en spreker zijn te Middel burg bij Gedeputeerde Staten geweest en kre- gen te hooren, dat de afschrijvingen hooger moesten zijn, daar de schuldenlast der fabriek te zwaar op het bedrijf drukte. De heer Fanoy samt nu wel op, dat de af schrijvingen op meters 6 die op het buizen net van 3 op 2 kunnen worden terugge bracht, doch men is te Middelburg meer des- kundig. De heer Fanoy kan nu wel een voor stel doen, en de raad kan dat wel accepteeren, doch te Middelburg keurt men het niet goed, daar het juist op last van Gedeputeerde Sta- r^Kjj '>ib ten is geweest, dat deze afschrijvingspercen- tages verhoogd zijn. Het is nog niet zoo lang geleden, dat dit besluit genomen is. Men begrijpt dan toch wel, dat Gedeputeerde Staten aan een verlaging der afschrijvingen geen goedkeuring zullen ver- leenen. Naar sprekers meening bevindt men zich hiermede op gevaarlijk terredn. De heer FANOY zou op de heele tactiek 66n antwoord kunnen geven, n.l., dat de ge meente Axel de begrooting vaststelt, en niet Gedeputeerde Staten. De percentages, die spreker heeft genoemd, zijn te verantwoorden aan de hand van de praotijk van het gasbe drijf. Het is niet zoo, dat spreker onverant- woordelijke cijfers heeft genoemd, indien dit zoo was, zou hij zich schamen, een dergelijk voorstel'te doen. En dan rekent hij er verder op, dat het gerechtvaardigd is, te verwachten, dat door de verlaging van den gasprijs het verbruik van gas gestimuleerd zal worden. De schuldenlast vermindert niet door de afschrij vingen, doch door de aflossingen. Spreker acht het een verkeerde tactiek. Dit slaat op elkaar als eenbekerud spreekwoord. De heer DE RUIJTER zou gaarne deze zaak nader bezien, alvorens mce te gaan met de poging van den heer Fanoy. De wethoudei maakt er zich naar zijn meening wel gemak- keljjk af. De heer FANOY: Men kan het desnoods doen zonder begrooting! Die heer DE RUIJTER merkt op, dat de wethouder niet bang moet zijn van Gedepu teerde Staten. Indien een raadslid op een der- gelijke wijze een becijfering maakt, als door den heer Fanoy is gedaan en elementen in het geding brengt,.die van belang zijn, moeten die toch ook overweging verdienen. Spreker raadt dan ook de leden en den wethouder aan, op de details nader in te gaan, als op de overgeschie- denis, die der lantaarnpaien en de andere din- gen. Wlat denkt de wethouder van de verschil lende posten. Spreker herhaalt, dat de wet houder er zich wel gemakkelijk afmaakt. De heer Fanoy heeft thans een emstige poging gedaan om te gaan in de richting, zooals die door den heer Van de Bilt was aangegeven, waardoor de gasprijs met 1 cent naar beneden zou kunnen worden gedrukt en waarvan meer verbruik verwacht mag worden, terwijl dit voorstel tev^ns voor de gemeente nog een be zuiniging van f 510 beteekent. De heer P. J. VAN BENDEGEM antwoordt, dat spreker met den voorzitter en den direc teur der gasfabriek te Middelburg bij Gedepu teerde Staten is geweest, en daar heeft gespro ken met den chef der betreffeide afdeeling, den heer Dr. Van Tuinen. Deze heeft gezegd. dat de schuldenlast voor de fabriek te zwaar was en dat er meer afgeschreven diende te worden. De heer FANOY herhaalt, dat dit een ver keerde tactiek is. De afschrijvingen drukken op de hoogte van de gasprijzen, doch niet op den schuldenlast. De heer P. J. VAN BENDEGEM merkt op, dat de heer Fanoy dit nu wel zoo uitlegt, doch naar spreker meening is het niet mogelijk, dat ea meer gebruikt wordt, al zou de gasprijs een cent naar beneden gaan, doch wel zou dit een mindere ontvangst beteekenen van f 4300. De heer FANOYMet een besparing van 6000. De heer P. J. VAN BENDEGEM homffi' er aan vast, dat eenerzijds een dergelijk besluit niet zal worden goedgekeurd, terwijl ander- zijds het verbruik van gas niet zal toenemen. Iemand die geen geld heeft, kan ook geen gas afnemen, terwijl iemand, die het wel heeft, zulks wel kan doen. De heer FANOYO zoo. De heer P. J. VAN BENDEGEM is er van overtuigd, dat men door het voorstel van den heer Fanoy de fabriek benadeelt voor 4300. Aan den anderen kant stelt de heer Fanoy daar wel /6000 tegenover, doch gezien den schuldenlast van de fabriek ziet spreker niet in, dat de gasprijs met 1 cent verminderd kan worden, daar hij niet kan verwachten, dat er meer gas door zou worden afgezet. Dit ligt aan conjunctuur. Iemand die niet goed gesi- tueerd is, kan ook geen gas gebruiken. De heer FANOY merkt op, dat de conjunc tuur met het gas niets te maken heeft. Spre kers voorstel is een andere manier om het gas goedkooper te maken, waardoor het verbruik zal stijgen. De heer HAMELINK heeft met voile aan- dacht naar den heer Fanoy geluisterd. Hij is het met den heer De Ruijter eens, dat een po ging als deze, die gedaan wordt en erastig lijkt, nauwkeurig bezien moet worden. Daar- naast is er de sterke financieele politiek, die de wethouder, op instigatie van den heer Van Tuinen, verdedigt. Tusschen deze twee polen moet men als leeken, zooals de raadsleden toch zijn, en waaronder spreker zichzelf evengoed rekent, zien door te zeilen. Het is een emstige zaak, die thans ter tafel is gebracht en indien het zoo gevonden kon worden, dat het voor stel van den heer Fanoy kon worden geren- voyeerd naar Burgemeester en Wethouders, en dat b.v. binnen 3 maanden dit voorstel kon worden behandeld, zou spreker dit toejuichen. De heer FANOY meent, dat men zijn voor stel toch bij deze begrooting kan behandelen. De heer HAMELINK noemt diilt een over- rompelingspolitiek. Spreker verzoekt Burge meester en Wethouders, dit voorstel in een volgende vergadering ter tafhl te brengen, de leden hebben hierover dan niet alleen hun ge- dachten laten gaan, doch hebben tevens de ge legenheid, zaoh technisch te laten voorlichten. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders dit voorstel ook ingrijpend en te emstig achten, om dit staan- de de vergadering te behandelen. Zij hebben voor de bestudeering hiervan tijd noodig. Spre ker stelt voor, deze begrooting te laten rusten en terug te zenden aan Burgemeester en Wet houders voor een verder onderzoek van het voorstel van den heer Fanoy. De heer HAMELINK: En dit in de volgen de vergadering te behandelen! De VOORZITTER: Zoo v'lug mogelijk. Bur gemeester en Wethouders kunnen zich dan zoo noodig doen voorlichten door technische men schen. Burgemeester en Wethouders zitten daar zelf ook niet zoo in en spreker zou geen strijd willen wagen over de meening,, dat een afschrijving 3, 4, 5 of 6 moet zijn. Men moet dit ter bepaling overlaten aan een deskundige. Men moet er verder rekening mee houden. dat Gedeputeerde Staten van oondeel zijn, dat de positie van het gasbedrijf niet zoo floris- sant is als de heer Fanoy naar voren brengt. Verschillende lasten drukken op dit bedrijf en nu zeggen Gedeputeerde Staten nog niet zoo lang geleden, dat de positie der fasfabriek niet zoo rooskleurig is. Spreker kan daarom ook moeilijk aannemen, dat Gedeputeerde Staten voor een aanneming van het voorstel van den heer Fanoy te vinden zouden zijp. Daartegenover heeft de heer Van Tuinen ook gesteld, dat er wat gedaan moest worden, n.l. hard werken om den toestand te verbete- ren. Destijds heeft spreker met den heer Van Tuinen persoonlijk gesproken en is daardoor wakker geschud. Burgemeester en Wethou ders en de gascommissie doen al het mogelijke om het gas populair te maken. De heer FANOY denkt, dat er hoopen din- gen zullen zijn, die reeds totaal zijn afgeschre ven, terwijl er thans nog steeds op afgeschre ven wordt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7