Landbouwberichten TER NEUZEN, 1 DECEMBER 1937. Van onze Adverteerders RECHTSZAKEN. POLITIERE.CHTER TE MIDDEEBURG. HANDELSREGISTER. ALGEMEENE VERGADERING DER Z. L. M. bewust aan de critiek van heden: wij onder- werpen hem aan het oordeel der gsslachten, die na ons komen". Ir BENZINE-BEZUINIGING IN JAPAN. Vemomen wordt, dat de Japansche regee- ring hinnenkort alien plaatselijken besturen opdracht zal geven om samen te werken ter besparing van 10 van de burgerlijke con- sumptie van petroleum en benzine, teneinde deze voorraden vrij te maken voor militaire doeleinden. Het ministerie voor de Spoor- wegen zal 55 treindiensten opheffen en de autobusdiensten inkrimpen. Het gebruik van houtskool en hout als brandstof voor bussen zal in de hand gewerkt worden. Voortaan zullen de taxi's een dag op elke tien buiten bedrijf gesteld worden. Men schat, dat door deze maatregelen 900.000 gulden per maand aan benzine en zware olie bespaard zal kunnen worden. SJANGHAI. Toen de vorige week de te Brussel verga- derde gedelegeerden van vele mogendheden in een geprikkelde stemming huiswaarts keer- den, blij dat aan dit overleg een einde gekomen was, beklemde, schrijft de N. R. Crt., enkelen onder hen toch wel het gevoel: heden gaan wij weg, maar over enkele weken zullen wij weer de lust gevoelen om met elkaar overleg te plegen. Hoe langer de huidige toestand in China voortduurt, hoe verder de Japanners dat land binnendringen, des te meer de mo gendheden hun belangen en hun positie in China bedreigd zullen voelen. Telkens weer zal bij hen het verlamgen opkomen om elkaar te raadplegen over nieuwe situaties. Dat deze nieuwe situaties zullen komen, staat buiten twijfel. Noch te Geneve, noch te Brussel heeft men het pobleem als geheel aangedurfd. Nu tracht men geval voor geval de eigen belangen te verdedigen en juist in Sjanghai en omge- ving zijn deze veelzijdig. Zoo veelzijdig, dat deze kwestie heel dikwijls aan de orde kan komen. De Japanners hebben vorige week hun eisehen ten aanzien van bepaalde Chineesche onderneminigen in de internationale concessie gesteld en ingewilligd gezien. Als gevolg ihiervan hebben zij de bureaux van de pers- censuur en den post- en telegraafdienst over- genomen, omdat zij niet langer wenschten, dat zich een haard van Chineesche propaganda en berichtgeving te midden van het door de Japanners bezette gebied bevond. De bestuur- ders van de internationale concessie hebben zich hiermede vereenigd. Of zij dit uit over- tuiging voor de waarde van de Japansche argumenten, dan wel uit het welbewuste ge voel, dat zij de macht niet hebben om zich te verzetten tegen een Japan dat gewapenderwijs het gevraagde zou nemen, deden, zullen wij maar ter zijde laten. In ieder geval had prins Konoje reeds op de noodzakelijkheid van een ingrijpen gezinspeeld voor het geval de anti- Japansche actie in de internationale en de Fransche concessie niet zou ophouden. Maar het was, hoe hard het dan ook voor de Chi- neezen moge klinken, wel wat gek, dat de Chineesche autoriteiten deze diensten in han- dien zouden houden, in een stad die voor het grootste gedeelte in handen der Japanners is, en die ver achter de Japansche frontlijn ligt. Zoolang de Japanners niet raken aan de bijzondere rechten der vreemdelingen, kunnen deze de jure wij laten maar ter zijdsof zij het de facto zouden kunnen al weinig bezwaar hebben tegen de bezet- ting van uiver Chineesche diensten. Een nieuwe bron van moeilijkheden heeft zich echter hierbij geivoegd, doordat de Japan ners ook de controle over den douanedienst verlangden. Deze wensch is geenszins onbe- grijpelijk. De douanedienst is een der voor- naamste bronnen van inkomsten van de Chi neesche regeering en er is dus niets vreemds aan, dat de Japanners op dezen bron beslag willen leggen. Tot zooverre zou de analogie met de andere Chineesche diensten zeer goed opgaan. Maar daarnaast zijn er ook verschilpunten. Het be lang; rljkste daarvan is, dat de regeeringen van Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk groote belangen hebben bij de inkomsten van den douanedienst, omdat deze dienen als garantie van leeningen, welke deze landen aan China hebben verstrekt. Maar daarenboven staat de Chineesche douanedienst onder bui- tenlandsche leiding, hetgeen uiteraard deze garantie een veel waardevoller beteekenis geeft. En het was vooral het laatste punt, dat aanleiding heeft gegeven tot vertoogen van de Engelsche, Fransche en Amerikaan- sche regeeringen te Tokio, om zonder voor- kennis en instemming van deze landen geen verandering te brengen in het systeem van verdeeling van de opbrengst van den douane dienst en in het stelsel. Want tot dusverre heeft Japan, toen het gedeelten van China bezette en de daar gevestigde diensten over- Bam, steeds aan de verplichtingen, voort- vloeiende uit onder het Chineesche bestuur aangegane buibenlandsche leeningen, voldaan. De ongerustheid, welke te Parijs en te Eon- den over de gebeurtenissen in Sjanghai be- staat, reikt dan ook eigenlijk verder en het probleem, waarvoor wij ons hier geplaatst zien, is van veel wijder strekklng. Tot dus verre hebben de Japanners de rechten van derden in China steeds geeerbiedigd. Zullen zij in deze houding volharden? Het staat wel vast, dat er op het oogenblik een sterke stroo- ming in Japan is, die aan deze voorrechten een einde zou willen maken of hen zou willen Ibeperken. Deze groepen hebben in de resul- taten van de Brusselsehe conferentie een krachtigen steun gevonden. Behoudens dan wat protesten, doen de groote mogendheden toch niets, is hun standpunt.. En inderdaad, het is moeilijk aannemelijk, dat het Ameri- kaansche en het Engelsche volk een oorlog zouden willen beginnen ter wille van de in komsten uit de douanediensten. Om deze volken zoover te brengen, zijn andere gebeur tenissen noodig. Maar juist daarom is de situatie van het oogenblik zoo belangwekkend. Het gaat niet om de vertoogen, die verschillende regeeringen tot Tokio richten, het gaat er om, welke groe pen daar de feitelijke leiding hebben. Zijn dit de gematigden, dan zullen zij de verplichtingen van het Chineesche gouvernement jegens der den nakomen, om op die wijze aan die deiden zooveel mogelijk argumenten voor een inmen- ging uit de hand te slaan. Hebben echter de militairen de leiding genomen, en de scherpe anti-Engelsche actie onder de Japansche be- volkinig is een duidelijke indicatie, dan is de tans groot, dat zij zich van deze rechten niets zullen aantrekk'en. Te Londen en Parijs vreest men het laatste. Maar dan is daarmede de kwestie ook niet afgedaan. Dan zijn de douanerechten nog nog slechts een voorspel van wat ons in Sjang hai te wachten staat. Reeds verlangen de Japanners de verhaling van een aantal Engel sche schepen, dat naar hun meening Chinee sche jonken beschermt, en kondigt de leger- leiding aan na verloop van een termijn tot bombardeering ter plaatse over te gaan, onge- acht of de schepen verwijderd zijn. Evenzeer verlangen zij, zij het tot dusverre op minder scherpe wijze, doortocht voor hun troepen door de internationale concessie. Met recht kunnen wij dus van een voorspel spreken, van een aanwijzing over hetgeen ons van de zijde van de Japansche militairen nog meer te wachten staat. De Fransche en Engelsche ministers, die te Londen ook deze kwestie zullen bespreken, staan hier voor een moeilijk probleem. Maar een probleem. dat tevens een les inhoudt. En wel deze, dat wanneer gij dan iets wilt doen om deze invasie te stoppen, gij het dadelijk moet doen. Want hoe langer men wacht, des te moeilijker worden de omstandigheden en des te grooter de politieke consequenties. OVERDRIJVING SCHAADT. De Duitsche minister van landbouw, de heer Darre, wendt zich in door hem uitgewerkte aanwijzingen tegen overdrijVing bij het dragen van inheemsche kleederdrachten. Naar men weet heeft het nationaal-socialisme een folklo- ristischein inslag en het heeft dan ook het ge bruik van inheemsche kleederdrachten bevor- derd. Men moet daarin echter niet te ver gaan, zoo is de strekking van. de aanwijzingen van Darrd, want door overdrijving zou men tenslotte te land komen bij een scheiding tus- schen den boerenstand en de stedelingen naar de kleederdracht, welke schade zou doen aan de overbrugging van de tegenstellingen tus- schen stad en land, welke een van de gewieh- tigste resultaten van de nationaal-socialis- tische agrarische politick is. SJEIK IN PALESTINA TER DOOD GEBRACHT. iSjeik Farhan Saadi is Zaterdagochtend in de gevangenis van Acco met den strop ter dood gebracht. Dit is het eerste doodvonnis, dat overeen- komstig het vonnis van een der nieuwe mili taire gerechtshoven wordt voltrokken. INa de terechtstelling is de krijgsraad op- nieuw bijeengekomen om 2 Arabieren te be- rechten, die tegelijk met Essadi zijn gevangen genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politic alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. lEen zoo goed als nieuwe emaille bruine ketel, L. van de Wege, Tholensstraat 2. Kokertje met inktpotlood stiften, E. Mar tens, Julianastraat 13. Fietspomp, D. de Blaaij, Hoek, Vingerling E 17. Wlollen das, wed. d'Hont, Van Steenbergen- laan 47. Blauwe kiel, A. Meeusen, Tholensstraat 71. Glacd heerenhandschoen, A. Klaassen, Othene D 92. Mantelband, J. Dees, Van Steenbergen- laan 45. 12 gummi blazen, sleepboot Charles, Nieuwe- haven. Ceintuur, L. Heijgelaar, Dijkstraat 33. Dames pantoffel, J. van Drongelen, Hoogen- dijk 6. iPortemonnaie (beursje), Th. Vlaanderen, Tuinstraat 23. iRoeiriem, magazijn Prov. boot. iRijwielbelastingmerk en broodzak, A. M. Verpoorte, Veldst-raat 5, Sluiskil. Rijwielbelastingmerk, G. van den Akker, le De Feijterstraat 1. Kano, genaamd „Tjari", J. Regeling, Dr. Buijzestraat 5. Grijze dameshandschoen, G. Jonkman, Klaassenstraat 23. Rijwielbelastingmerk, M. de Kraker, Othene D 79. Boodschaptasch, J. de Smit, keet Nieuwe- sluis. Een witte duif, W. IJsebaert, Vlooswijk- straat 57. Zweep, L. Vercouteren, Walstraat 8. Portemonnaie met inhoud, A. Koole, Steen- kamplaan 23. iGroene mantelband en roode portemonnaie met inhoud, bureau van politie. HET VERPEICHTE ROODE ACHTERLICHT VOOR FIETSEN. Ondanks het feit, dat van 1 Januari af, een van het woord ,,Rijkskeur" voorzien rood ach- terlicht voor fietsen wettelijk verplicht wordt, zijn er nog slechts weinig fietsen, waarop zulk een achterlicht is gemonteerd. Ongetwijfeld zal dit wachten tot het laatste oogenblik aan leiding geven tot een onvermijdelijke stag- natie, daar het relatief gering aantal rijwiel- handelaren niet in staat zal zijn om in enkele dagen voor de montage van eenige millioenen fietsen te zorgen. Wiij moeten er belanghebbenden opmerk- zaam op maken, dat de rijwielhandel op het oogenblik aan de vraag naar achterlichten met Rijkskleur geheel kan voldoen, daar alles in het werk is gesteld, om de achterlichten reeds geruimen tijd voor den wettelijken ter mijn te kunnen leveren. Wij raden daarom dringend aan, zoo spoe- dig mogelijk een achterlicht te laten mon- teeren. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de Dinsdag gehouden vergadering waren alle leden tegenwoordig. Het menu was zeer uitgebreid, doch de spijzen waren vrij spoedig en vlot genuttigd. Van de ingekomen sbukken memoreeren wij een verzoek van de landbouwhuishoudleerares te 'Hulst om ten behoeve van een cursus in het koken van ziekemvoeding, te Axel te hou den, als tegemoetkoming in de kosten van ver- lichting en verwarming van het cursuslokaal een bijdrage te willen verleenen van 10. Burg, en Weth. deelden mede, voomemens te zijn een precarioverotdening aanhangig te maken. Zij zijn daarmede nog niet gereed, doch ten behoeve van het radio-distributie- bedrijf is een belastingheffing noodig, in ver- band met de rijksregeling. Daarvoor werd n.u een heffing vastgesteld ad 15 cent per M1. voor iedere straatoverspanning met een groep draden, overeenkomstig het destijds genomen raadsbesluit. De huur der woning van het hoofd der open- bare school, de heer Buma, werd voor een jaar verlengd. Aan Burg, en Weth. werd machtiging ver- leend tot het verpachten van nifet voor open- baren dienst bestemde gemeentegronden. lOok werden Burg, en Weth. gemachtigd aan te besteden het sloopen van het oude raadhuis. Daarbij werd aan den raad de verzekering ge geven, dat gezorgd zal worden voor het be- waren van histordsche onderdeelen en ook voor die deelen, b.v. klok en zonnewijzer, die bij den bouw van het nieuwe raadhuis te pas zullen kunnen komen. Door den heer Van t Hoff werd een nadere presiceering van de loonvoorwaarden gevraagd. De aannemer zal voor minstens 75 personeel uit Axel moeten nemen en aan dat personeel uitbetalen het te Axel geldende contractloon voor de bouw- vakken. Met algemeene stemmen vereenigde de raad er zich mede, dat de gemeente-administratie enz. tijdens den bouw van het nieuwe raad huis zal worden ondergebracht in 3 beneden- lokalen der openbare school, en dat voor de Arbeidsbemidjteling UjdeUjk., een woning zal warden- gehulird ih ie Julianastraat. Overeenkomstig de uitno^jiging van den Comrnissaris der Koningin werd de verorde- ning rCgelende de eisehen van benoembaarheid enz. van de gemeenteveldwachters gewijzigd. Een verzoek om verliehtlng by de brug naar de melkfabriek werd afgewezen, doch na aandrang van een aantal raadsleden werd van- wege Burg, en Weth. verbetering van de ver- lichting langs de Noordzijde der Kanaalkade in uitzicht gesteld. (Het voorstel van Burg, en Weth. om over eenkomstig het verzoek der afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder- land medewerking te verleenen voor het stich- ten van een cursus voor het geven van land- bouwhuishoudonderwijs, op den basis der NijVerheidsonderwijswet, d.w.z. dat 70 der kosten voor het Rijk komen en 30 door de gemeente worden gedragen, en op grond der raming voor het jaar 1938 daarvoor /220 op de begrooting te brengen, gaf aanleiding tot een breedvoerige bespreking. De meerderheid van Burg, en Weth. wil hieraan gaame mede werking verleenen, omdat zij het vestigen van dergelijke scholen in het belang der gemeente, in de eerste plaats van den middenstand acht. De minderheid van Burg, en Weth., zijnde de heer P. J. van Bendegem, verklaarde zich tegen deze medewerking op grond van finan- cieele bezwaren. Hij werd daarin gesteund door zijn fraotiegenoot, den heer De Jonge, terwijl ook bij den h^er Van 't Hoff finan- cieete bezwaren bleken te bestaan, De heer Hamelink bestreed dit voorstel wegens het sectarisch karakter die de cursus krijgen zal. Hij zou wenschen dat de verschillende land- bouwvereenigingen in onze provincie, de Z.L.M., de C.B.T.B. en de N.C.B. gezamen- lijk dergelijke cursussen, die door iedereen kunnen worden bezocht, zouden inrichten. Dat zou ook economischer zijn. Hij acht het niet juist, dat b.v. cursisten van Axel naar Ter Neuzen zouden moeten fietsen om aldaar een neutralen cursus van de Z.L.M. te bezoeken en omgekeerd cursisten van Ter Neuzen naar Axel zouden moeten komen om een cursus met een christelijk cachet te bezoeken. De heer Hamelink vond bijval bij den heer 't Gilde, doch werd voor wat zjjn betoog betreft be- streden door de heeren De Ruijter, Oggel en Van de Bilt, die juist aan elke richting recht zouden willen laten wedervaren. Het is nu de C.B.T.iB. die met een verzoek komt, was het een andere organisatie dan zouden ze evenzeer steun willen verleenen. Zij spraken zich uit, dat juist sectarisme gekweekt wordt door hen die meenen geen gebruik te kunnen maken van een cursus omdat daarop een christelijk cachet staat. De Voorzitter verdedigde het voorstel met het oog op het belang der ge meente. Wie weet kan, bij uitbreiding der gemeente, dergelijke cursus niet uitgroeien tot een school. De raad heeft in het verleden al te veel naar andere gemeenten laten gaan. Wanneer thans geen medewerking wordt ver- leend, zal ook deze cursus in een aangrenzende gemeente gevestigd worden. iHet voorstel werd ten slotte met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Seghers, Van de Bilt, Dieleman, Farioy, Oggel en De Ruijter; tegen stemden de heeren C. van Bendegem, P. J. van Bendegem, Essel- brugge, vt Gilde, Hamelink, Van 't Hoff en De Jonge.' Met de Bank voor Nederlandsche gemeenten werd een nieuwe rekening-courant-overeen- komst aangegaan mat een stilzwijgend door- loopend crediet tot f 5000 maximum. (Besloten werd tot het aangaan eener geld- leening groot j 1300 tot dekking van eenige buitengewone uitgaven. De aflossing, die door Burg, en Weth. op 10 jaar werd voorgesteld, werd op voorstel van den heer Van 't Hoff op 20 jaar bepaald, zulks tot ontlasting der ge- me en tebegrooting. Met betrekking tot het in de vorige ver gadering gedaan voorstel van den heer Fancy betreffende een andere financieele regeling der afschrijvingen voor het gasbedrijf en verlaging van het tarief voor licht- en kookgas, was een uitvoerig afwijzend rapport van de gascom- missie ingekomen. Dit gaf Burg, en Weth. aanleiding thans voor te stellen de begrooting van het gasbedrijf voor 1938 ongewijzigd vast te stellen, terwijl de voorzitter te kennen gaf, dat Burg, en Weth. het voorstel van den heer Fanoy en het rapport der gascommissie nog eens nader onder de oogen wenschen te zien. Mocht dit er toe leiden, dat besloten wordt het gastarief te verlagen, dan kan zulks ook nog in den loop van het jaar geschieden. De heer Fanoy betoogde, dat verschillende uitingen in het rapport der gascommissie de juistheid van de door hem voorgestelde crjfers bewijzen, al is het dan ook, dat het rappoi-t zijn voorstel afwijst. Hij was overigens niet te spreken over enkele uitlatingen van het rapport, die hij daarin tot zijn teleursitelling heeft aangetrof- fen, en die beter achterwege ware gebleven, o.m. dat zijn voorstel, door de wijze waarop hij het heeft aanhangig gemaakt, niet zou zijn in het belang der gemeente of der gasfabriek, terwijl bij de indiening daarvan alleen het be lang der gemeente en het gasbedrijf heeft voorgezeten. Hij wees er op, dat hij zelfs zon der uitbreiding der gaslevering en ondanks de voorgestelde prijsverlaging nog een 1800 op de begooting overhield als winst. De heer De Ruijter had geen bezwaar de begrooting te helpen goedkeuren, doch constateerde, dat de zaak hiermede niet uit is en Burg, en Weth. blijkens hun voornemen om het voorstel nog in studie te nemen, toch zelf ook van oordeel zijn, dat er ,,iets in zit". De Voorzitter bevestigde dit. Burg, en Weth. wenschen evenwel nog deskundige voorlichting. iHiema werd de begrooting van het gasbe drijf onveranderd vastgesteld. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat het zijn voornemen is nog in dit jaar den raad bijeen te roepen voor een laatste vergadering in het oude stadhuis, en sloot de vergadering. LIGA-FABRIEKEN BEKROOND OP DE WERELDTENTOONSTELLING. De Liga-fabrieken te Bergen op Zoom ont- vingen mededeeling van het Internationale Voedingsinstituut te Parijs, dat hun twee edei- ste producten, n.l. Liga-Kindervoeding en Sa- novite, waarmede zij op de Wereldtentoonstel- ling 1937 te Parijs in het groote Intemationaal concours waren ultgekomen, bekrpond zijn met de zeer hooge onderscheiding van ,,La Croix d'Honneur" ''fhet Eerekruis). iGnnoodig te zeggen, dat op dit copcours een scherpe coneiirrentie was en dat hot voor de Liga-fabri^ken zeer eervol is met twee zulke hooge onderscheidingen uit den strijd te zijn gekomen. Zitting van 30 November 1937. De volgende zaken werden behandeld: N. J. M., 51 j., werkman te Sluis, had zich op verschillende tijdstippen in de maand Oct. 1.1. te Sluis schuldig gemaakt aan vernieling van rijwielbinnenbanden, welke toebehoorden aan zekere Hogerheide. Genoemde M. had de binnenbanden, een 5-tal, vemield, door daarin met een speld een aantal gaatjes te prikken. TJitspraak f 25 boete of 20 dagen he^jjt. S. H., 40 j., handelaar te Ter Neuzen, had op 26 October 1.1. te Ter Neuzen den dienst- doenden agent van politie J. C. Sol, toen deze H. voor een begane overtreding bekeurde, toe- gevoegd: Mij pak je voor kleine dingen en an- deren laat je voor groote dingen loopen. Uitspraakf 15 boete of 10 dagen hecht. J. M. P., huisvr. K. M. M., oud 43 j., zonder beroep te Ter Neuzen, verdacht van beleedi- ging van haar buurvrouw A. Riemens te Ter Neuzen op 28 October 1.1. Uitspraak10 boete of 5 dagen hecht. Bij het bureau van de Kamer van Koophan- del en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen hadden de volgende nieuwe in- schrijvingen plaats: Adriaansens' Steenkolenhandel, Ter Neuzen; H. Brakman, Nieuwvliet, bakkerij; A. J. Eij- baart, Biervliet, schilder; A. D. do Potter, Hulst, aannemer; P. J. de Pottere Hulst, met- selaar enz.; Unitas, St. Jansteen, triootage- fabriek; Wagenmakerij gebroeders van Ecken, Clinge. Wijzigingen: A. O. Acke, Sas van Gent; A. Adriaansens Buijsrogge, Hontenisse; Wed. Tn BormIJse baert, Stoppeldijk; Cadsandria, Oadsand; J. H. Gillissen, Westdorpe; Maison Deuninck en Vueghs, Aardenburg; Manufacturenhandel Ju lia van de Walle, Hulst; M. MierasMeijer, Axel; W. Muller, Ter Neuzen; N.V. Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot vervaardigmg van spiegelglas enz. Sas van Gent; A. Ponpe, Graauw en Langendam; A. Schijve, Nieuw vliet; J. van Strien en Zoon, Ter Neuzen; A. P. J. Tas, Oostburg; J. F. van der Veeken en Zoon, Stoppeldijk. Opheffingen I. A. de Brauwer, Aardenburg; Cement, Pannen- en Tegelfabriek C. Dellaert, West dorpe; Cooperatieve Inkoopvereeniging ,,Mid- denstandsbelang" G.A., Aardenburg. In de Maandag te Middelburg gehouden algemeene vergadering der Z. L. M., waarvan wij in ons vorig nummer een kort verslag gaven, heeft na afhandeling der huishoudelijke zaken, de heer«Mr. D. J. Hulshoff Pol een in- leiding gehouden over het onderwerp: „De landbouwsteunpolitiek en haar verhouding tot de industrieele bescher- ming". iSpreker begon met erop te wijzen, dat de laatste jaren de Nederlandsche economische politiek zeer veranderd is. Nadat omstreeks 1850 het vrijhandelsstelsel werd aanvaard, gold dit stelsel jaren achtereen. Dit geschiedde echter niet zonder dat het zoo nu en dan bestrijding ondervond, speciaal in de agrari sche crisis van 18781896, toen het meer- malen werd aangevallen. Bedoelde crisis werd echter overwonnen door rationalisatie en verandering van den teelt van •grarische producten. Deze middelen helpen thans niet meer, zoo- dat agrarisch protectionisme, waardoor het niet-agrarisch deel van de bevolking steun verleent aan den landbouwenden stand, onver- mijdelijk is. Er zijn voor dit protectionisme verschillende wetenschappelijk - economische overwegingen aan te voeren. In de eerste plaats wordt het landbouw- product in meerdere mate door de natuur ge- vormd dan het industrieel product, dat in hoofdzaak een technische bewerking is en zich als zoodanig gemakkelijker asm de vraag kan aanpassen. Verder is de vraag van het agragrisch product in het algemeen veel onelastischer dan van het industrieel artikel, d.w.z. bij een gering overschot krijgt men bij landbouwproducten aanstonds sterke prijs- daling, by een gering tekort een sterke prijs- stijging. Ocvk is het aanbod van de agrarische producten veel onelastischer dan bij de in dustrieele artikelen, omdat men bij eerst- genoemde van de grilligheden der natuur afhangt. Eindelijk zijn de vaste lasten bij den landbouw (waaronder mede de erfpachten worden verstaan) belangrijk grooter dan bij de industrie en aanverwante bedrijfstakken. Om al deze redenen is de landbouw kwets- baarder dan de industrie. Deze meerdere kwetsbaarheid is naar spre- ker's meening een voldoende grond om de agrarische belangen meer te beschermen dan de industrieele en zelfs om agrarische protec- tie te handhaven, wanneer wat overigens niet waarschijnlijk lijkt de industrieele be- scherming geheel wordt opgeheven. Er is echter nog een andere factor, die de meerdere bescherming van den landbouw noodig maakt en zelfs in een naar verhouding nog sterkere mate. Dat is het verschijnsel, dat de prijzen en loonen en daardoor de koop- kracht bij den landbouw veel lager zijn dan daarbuiten. De oorzaak hiervan is gelegen in de omstandigheid, dat in de industrie, handel, scheepvaart en het bankwezen op groote schaal prijsafspraken (men denke aan de kartels en trusts), vrachtovereenkomsten en afspraken betreffende te vergoeden rente en provisie bestaan, waardoor deze bedrijfs takken niet alleen meerdere stabiliteit genieten doch ook grooter winsten kunnen maken. Daarnaast zijn de loonen van de arbeiders by deze bedrijfstakken door een krachtige vakvereenigingspolitiek hooger opgedreven dan in den landbouw, waar het vakvereeni- gingswezen niet zoo sterk is. Hooge prijzen en hooge loonen in de industrie en aanverwan te bedrijfstakken steunen elkaar en maken de ruilverhouding voor den landbouw zeer ongun- stig. Vandaar dat voor den landbouw een hoogere bescherming noodig is en wel relatief nog hooger dan wanneer het alleen maar ging om de natuurlijke kwetsbaarheid van den landbouw. Evenwel kan de ongelijkheid in de belooning van landbouw en industrie niet alleen worden beeindigd door sterkere protec- tie van den landbouw: daarom is ook orde- ning van den landbouw noodig. Deze ordening kan op tweeerlei wijze geschieden. Men kan in de eerste plaats het vrije initiatief van de agrariers zich laten ontplooien en van over- heidswege slechts leidend en controleerend optreden. In deze richting gaat het vooront- werp van een landbouwverordendngswet 1937, welke wellicht in de plaats zal komen van de Landbouwcrisiswet 1933. In de tweede plaats kan de overheid ook haar ordening opleggen. Dit stelsel zal ten deele wel moeten blijrven toegepast, voor zoo ver de zelfwerkzaamheid onder de agrariers niet voldoende is. In Duitschland is een tusschenstelsel ge- vormd, dat echter wel het dichtst bij staats- dwang staat. Men heeft daar den landbouw als corporatie afzonderlijk georganiseerd en 'n uitgebreide reglementeering van den verkoop en de prysvorming ingevoerd voor, 4e agrari sche producten, zonder zich in storke mate in te laten met de rechtstreeksche regeling van productie en aanbod. Dit stelsel kan echter alleen goed werken, zoolang er een tekort aan agrarische producten is. Komt er een teveel, dan is productiebeperking nood- zakelijk, omdat anders de agrarische prijzen weer dalen en dus het evenwicht tusschen de koopkracht van den landbouw en van de in dustrie en aanverwante bedrijfstakken weer verbroken wordt. Hoe dit zy, wil men het prijs- en loonnirveau in den landbouw in evenwicht doen zijn, met het prijs- en loonniveau daarbuiten, dan zal naar spreker's meening ordening van den landbouw ter voorkoming van overmatige productie onmisbaar zijn. Wil men geen orde ning, dan kan men zich natuurlijk vergenoegen met een zekere landbouwprotectie, doch dan moet men afzien van het ideaal van een even wicht tusschen de koopkracht van den land bouw en de koopkracht daarbuiten. Nadat Mr. D. J. Hulshoff Pol, zijn inleiding over „De landbouwsteunpolitiek en haar ver- houding t"t de industrieele bescherming" onder applaus der aanwezigen had beeindigd, heeft de Voorzitter de heer Mr. P. Dieleman. er op gewezen, dat het onderwerp niet diced nieuw was, doen dat er tot nu toe veelal in critiseerenden en vragenden zin over werd gesproken en niet altijd zoo overtuigend als nu. Spr. gaf daarop gelegenheid tot het ma ken van opmerkingen of het stellen vein vra- gen, waarvan verschillende aanwezigen gebruik hebben gemaakt. Mr. Bouwman, ambtenaar bij de Crisiscen- trale meende, dat de steun voor de industrie door invoerrechten wel 150.000.000 is, dus niet weinig in vergelijking met den alndbouw. De inleider meende, dat genoemd bedrag toch aan den hoogen kant is. De heer Dorst, Secretaris der Z. L. M., zeide, dat het behandelde ook in de centrale land- bouworganisaties leeft. Bij vergelijkingen moet men met vele onderdeelen rekening houden. Met de ordening is spr. het nog niet volkomen eens, en hij herinmerde aan een uiting van prof. Minderhoud, dat men niet alleen met de prijzen der artikelen rekening moet houden, maar ook met het feit, dat de pachten direct zullen stijgen. Spr. wees ook op de wijziging der crisisinvoerwet, die op de helling staat en die toch .zeker in de eerste plaats een steun aan de industrie betreft en toch geen landbouwbelang is. Wat het eerste betreft antwoordde de inlei der, dat men met de pachtwet en haar toepas- sing voorzichtig moet zijn, wat het tweede be treft dat het vooral gaat over de contingen- teeringen. De heer Stofkoper zeide, dat als men spreekt over prij.safspraken, dit toch o.a. voor de scheepvaart niet geldt, hier is de concurrentie nog zeer groot. De heer Berdenis van Berlekom wees er op, dat alle categorien in een economischen strijd gewikkeld zijn en hier worden tegenover elkaar geplaatst de industrie en de landbouw. Waarom zouden die niet meer gemeenschap- pelijk kunnen werken? Waarom dit niet kan heeft spr. den inleider hooren uitleggcn. Doch spr. meent, dat de landbouw zich beperken moet bij den landbouw en zich niet moet af- scheiden in coopeiaties die zaken drijven. Dat wordt een unfaire concurrentiestrijd. Men moet trachten te komen tot een egalen toe- stand en dan samenwerken. De inleider meent ook, dat men goed samen kan werken. De Voorzitter meent, dat in deze ook de pers en dan met name de groote pers een be- langrijke rol er in speelt, die vijandig staat tegenover de agrarische belangen en veel schoppen in die richting uitdeelt. Zal niet industrialisatie en vermindering der mechani- satie leiden tot duurdere exploitatie en is er ook hier door samenwerking niets te berei- ken? Spr. vraagt wat de inhoud van de orde ning zal zijn, tot nu toe kijkt hij terzake nog een beetje in de mist. j/tio Mr. Hulshoff Pol zeide, dat industrialisatie zeker tot hoogere productiekosten leidt. De vermindering van de mechanisatie is zeker noodig, ook voor den landbouw, gezien de groote werkloosheid. Als de kosten met 50 verhoogen wil dit nog niet zeggen, dat ook het artikel 50 duurder wordt, daar zorgt de concurrentie wel voor. Afspraken ook bij den landbouw is wel degelijk noodig en internationale rege ling van de productiebeperking niet minder. Voor dit alles moet men samenwerking zoe- ken. Het is niet vooruit precies te zeggen hoe de ordening er uit zal zien. Zoo noodig kan men beter een deel van het land braak laten liggen en zoo overproductie beteugelen dan dit niet te doen en de prijzen zien dalen. De Voorzitter meent, dat de landbouw niet te beperken is, braak liggen is niet gewenscht en daarvoor staat men ook voor internationale moeilijkheden. Spr. vond nu gelegenheid den burgemeester van Middelburg, den heer C. M. Fernhout, en den voorzitter van de Kamer van Koop- handel den heer Berdenis van Berlekom wel- kom te heeten. De heer Stofkoper zeide de Kamer te ver- tegenwoordigen, de heer Van Berlekom, voor de afdeeling Middelburg van de Maatschappij van Handel en Nijverheid. Spr. is het met de woorden van den heer Van Berlekom eens, ook als vertegenwoordiger der middenistands- organisaties. De Voorzitter zeide, dat de Z. L. M. binnen- kort 100 jaar zal bestaan en dan een groote tentoonstelling zal organiseeren, dan moet de industrie zich daarbij aansluiten. De heer Dorst, zeide, dat het geschil tus schen den landbouw en de industrie niet is veroorzaakt door den landbouw, doch wel van de zijde der industrie. Het zijn juist de Ka- mers van Koophandel in de groote steden, die het vuurtje aanstoken. In het Philipsconcem, heeft de vereeniging van werkgevers den steun aan den landbouw bestreden, maar men keert zelf wel 10 uit. De Z. L. M. heeft niets te maken met de N.V. die machines enz. ver- koopt. Spr. zou ook niets liever willen dan vrede met de industrie. De heer Stofkoper verzekert, het werk der Z. L. M. zeer goed te kunnen waardeeren, maar zij moet afblijven van anders terrein, want als zij dit niet doet dan verbittert dat klein- en groothandel. Di Voorzitter verzekert, dat de Z. L. M niets te maken heeft met den verkoop van naaimachines e.d. Als er een inlegblad in het Zeeuwsch Landbouwfblad ter zake ligt, dan is dat een betaalde advertentie en de Z. L M. staat er buiten. Een der leden, de heer Klompe uit Wol- phaartsdijk noemde het braak laten liggen van een deel van den grond om prijsdaling tegen te gaan, een dwaasheid, temeer waar ons land nog niet eens alles kan voortbrengen, wat wij noodig hebben. De Voorzitter zeide, dat men dan ook geen schorren en dijken meer zou moeten inpolde- ren, en hij eindigde met dank aan Mr. Huls hoff Pol, dat hij de moeite heeft gedaan zijne ibelangrijke inleiding te houden en daarvoor den tijd heeft kunnien vinden. Rondvraag. Bij de nu aan de orde zijnde rondvraag heeft de heer v. d. Wart medegedeeld, dat de andere

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6