ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Twee uit een nest No. 9690 WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 77e Jaargang Feuilieton Binnenland Buitenland TWEEDE BLAD Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 GEEN ANDER MIDDEL, WIST JE DIT MAAKT HET WASGOED RADION-WIT. HII—HI 111 ilr 11 V WJStnw. .nr&j&im. mxzfUUi&iS.- ^nmmamenmuaam .II.HiiB—WlfWX NEUZENSCHE turxnuruv -- ,y>vwi.■wayy**' 'JAM N'MMMMKJi doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijn openbare vergadering van 16 September 1937 zijn vastgesteld de navolgende vexordeningen VERORDENING op de heffing van school- geld voor het gewoon lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs in d§ gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Ten behoeve van de gemeente wordt, ter tegemoetkoming in de kosten van het open- baar gewoon lager onderwijs en van het open- baar uitgebreid lager onderwijs, welke voor rekening van de gemeente blijven, schoolgeld geheven. Gelijke heffing geschiedt aan de bijzondere scholen, bedoeld in artikel 88 der Lager Onderwijswet 1920. Artikel 2. Het schoolgeldjaar begint met 1 Januari en eindigt met 31 December. Artikel 3. Het schoolgeld is verschuldigd door de krachtens de wet tot onderhoud en opvoeding der leerlingen verplichte ouders of verzorgers of, bij ontstentenis van dezen, door de leer lingen zelf. Artikel 4. Maatstaf der heffing is het overeenkomstig artikel 63, lid 4, sub b., der Lager Onderwijs wet 1920 vastgestelde totaalbedrag van de hoofdsommen over een vol jaar, door de met van tafel en bed gescheiden ouders te zamen, of, bij hun ontstentenis, door de verzorgers of door de leerlingen zelve verschuldigd wegens gemeentefondsbelasting en vermogensbelas- ting over het bij den aanvang van het school geldjaar loopend belastingjaar, of zoo de aan- slagen in die belastingen nog niet zijn vast gesteld, over het aan genoemd belastingjaar onmiddellijk voorafgaand belastingjaar. Artikel 5. Het schoolgeld, verschuldigd overeenkom stig de maatstaf, bedoeld in artikel 4, wordt geheven naar het volgend tarief: Artikel 7. Geen schoolgeld wordt geheven van hen, die schoolgeld verschuldigd zijn naar het tarief, vastgesteld in artikel 5 en voor wie het over eenkomstig artikel 63, lid 4, sub b. der Lager Onderwijswet 1920, vastgestelde totaalbedrag van de hoofdsommen der gemeentefonds belasting en vermogensbelasting minder is dan 4, Artikel 8. Het schoolgeld is verschuldigd over de maanden gedurende welke de kinderen als leerlingen van de school staan ingeschroven, de vacantien inbegrepen. Gedeelten van een maand worden voor een geheele maand gerekend. Artikel 9. Indien blijkt, dat ten onrechte een aanslag niet of te laag is opgelegd, wordt het niet of te weinig geheven schoolgeld van den school geldplichtige of diens opvolger in die kwaliteit nagevorderd, zoolang niet sedert den aanvang van het schoolgeldjaar drie jaren zijn ver- streken. Artikel 10. Bij vermindering van het schoolgeld in het geval, bedoeld in artikel 5, lid 2, wordt het teveel betaalde schoolgeld zoodra mogelijk teruggegeven. Artikel 11. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening op de invordering van schoolgeld voor het lager onderwijs vastgesteld door den raad bij besluit van 16 September 1937. Artikel 12. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1938. Alsdan vervallen de thans geldende door den gemeenteraad vastgestelde bepalingen om- trent de heffing van schoolgeld voor het ge woon en uitgebreid lager onderwijs. Zij blijven echter van toepassing voor de aanslagen van schoolgeldplicbtigen over de daaraan voorafgaande jaren. Vastgesteld door den Raad der gemeente Ter Neuzen in zijn openbare vergadering van 16 September 1937. (w.g.) P. TELLEGEN, Voorzitter. (w.g.) B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Totaal van de hoofdsommen der gemeentefonds belasting en vermogensbelasting Bedrag van het schoolgeld per leerling en per jaar voor het g. 1. o. u. 1. o. 4,en meer doch minder dan 8,— 8,n u ft n n ft ^2, 12,ft ft n 16,- 20,- 20,tt n ft it n ft 24, 24,- 28, - 28, n ft ft ttun 34, 34,- 40,- 40,- ti n tt 46,- 46,n n it n n 62, 52, v n tt it tt 58, 58,- 66,-- 66,— 74,— 74,- 82,- 82,Tt rt It n n if 60, 90,- 100,- 100,- no,— 110,- 120,- 120,- 130,— 130,- 142,- 142,— 154,- 154, a n n it 166, 166,— 178, 178,— 3,- 3,50 4,- 4,50 5,50 6,50 7,50 8,50 9,50 11- 12,50 14,— 15,50 17,50 19,50 21,50 24,- 26,50 29,— 32,- 35,— 38,— 41,50 45,- 6,- 7,- 8,- 9,- 11- 13, 15,- 17.- 19,- 22,- 25,- 28,- 31,- 35,- 39,- n 43,- tf 48,- 53,- 58,- 64,- 70,- 76, 83,- 90,- Bij wijziging van het totaal van de hoofd sommen der gemeentefondsbelasting en ver mogensbelasting, berekend overeenkomstig artikel 4, en hetwelk ingevolge het bepaalde in dat artikel tot grondslag heeft gestrekt bij de klasse-indeeJing volgens het voorgaande lid wordt het schoolgeld nader vastgesteld naar het gewijzigd totaal-bedrag. Artikel 6. Indien meer dan 6£n leerling uit hetzelfde gezin gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoekt, wordt het schoolgeld voor den twee- den leerling met twintig, voor den derden met veer-tig, voor den vierden met zestig, voor den vijfden met tachtig ten honderd verminderd en is voor de volgende leerlingen geen school geld verschuldigd. Gedeelten van een cent worden bij de vast- stelling van het schoolgeld verwaarloosd. Zijnde aan deze verordening goedlceuring verleend bij Koninklijk Besluit van 9 Novem ber 1937, no. 43 en is hiervan afkondiging geschied waar het behoort op 29 November 1937. Burgemeester en Wethouders voomoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. door ANNY VAN PANHUYS. 34) Vervolg. Stefan von Homstein keek naar alle kanten of er niemand in de nabijheid was. Uit een huis kwam een man te voorschijn en een troepje kinderen speelde enkele huizen verder met een hond, een paar menschen kwa- men in hiun richting aanloopen. Jammer hjj had zoo graag Barbara met zacht geweld«weer tegen zich aan gedrukt en hun weerzien met een kus bezegeld. ,,Kom mee, Barbara, laat ons doorloopen," drong hij zachtjes, ,,onderweg zal ik je dan vertellen van iemand, die meende van een meisje te houden, haar zijn ring gaf en dien weer terug vroeg toen hij merkte, dat zijn hart een ander meisjie toebehoorde." [Barbara begon te beven en zei: ,,W'at je zegt klinkt zoo heelemaal als een sprookje." A1 loopend boog hij zich tot haar over. ..Barbara, lieve, lieve Barbara, heb je mij niet begrepen? Ja, ik droeg een ring, ja, ik was verloofd, maar nu ben ik vrij, ik maakte mij vrij, omdat ik inzag, dat ik van jou hon- derdduiizendmaal meer hield dan van het an dere meisje." Zijn stem trilde hartstochtelijk. Barbara liep moeiiijk, haar voeten weiger- den haar den dienst. Droomde zij of was ze wakker? Wat zij daar hoorde, kon toch niet mogelijk zijn wat daar in haar hart drong, als een bood- VERORDENING op de invordering van schoolgeld voor het lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. Het hoofd (voor het bijzonder onderwijs, het bestuur) der school zendt voor of op 15 Mei nan Burgemeester en Wethouders een staat van schoolgaande kinderen over het loopende belastingjaar en hun ouders of verzorgers. Aan Burgemeester en Wethouders wordt on- schap van zaligheid, wat over haar neerdaalde als een rozige wolk van vreugde en geluk. •Stefan von Homstein stak zijn arm door den hare en ondersteunde de slanke gestalte. „Ik heb je lief, Barbara", fluisterde hij haar in het oor, ,,en neem mij daarom mee naar je moeder, opdat ik haar onze verhouding duide- lijk kan maken en haar vragen, mij haar lieve, goede dochter tot vrouw te geven." Barbara keek hem met groote, vochtige oogen aan. ,,Ik ben arm, heel arm en dat andere meisje moet heel rijk zijn", zei ze aarzelend. Hij lachte. „Rijkdom heeft voor mij geen bekoring. Wij zijn beiden jong, Barbara, en hebben el- kaar lief dat is genoeg rijkdom." Een glans van het meest volkomen en hei- ligste geluk kwam over het gezicht van het jonge meisje. Het was Barbara als straalden er aan den wintErhemel wel duizend zonnen en als was de grauwe, mistige middag een lichte voorjaarsmorgen, vol lentegeur, frisch- heid en glans. Zachtjes juichte zij„Ik heb je lief" en drong zich tegen hem aan. Innig gelukkig lachten zij elkaar toe en Ste fan von Homstein voelde diep, dat er tusschen zijn liefde voor Maria en deze zaligheid een onmetelijk verschil was. In stiUe, diepe dankbaarheid dacht hij aan Lona Jensen. Haar dankte hij zijn geluk. Zi,n geluk? Kon hij zich daar al in verheugen, bezat hij het reeds? (Hij dacht van ja en Barbara lachte blij de toekomst tegen, net als hij. Wat zouden hun beiden nu nog moeilijkheden kunnen wachten ,,Moes zal er verbaasd over staan, als ze ziet wat ik voor bezoek meebreng", zei Bar bara verheugd en lachte bij de gedachte aan middellijk kennis gegeven van de toelating van nieuwe leerlingen en van het vertrek van leerlingen in den loop van het schoolgeldjaar. De staat wordt ingericht overeenkomstig een door Burgemeester en Wethouders te ver- strekken model. Artikel 2. Burgemeester en Wethouders maken zoo spoedig mogelijk na ontvangst van de in arti kel 1 bedoelde opgaven den of meer lijsten der aanslagen volgens de schoolgeldregeling op Artikel 3. Burgemeester en Wethouders zenden de lijs ten van de aanslagen ter invordering aan den gemeente-ontvanger met opga^f van de twee termijnen van betaling, welke bij de vaststel- ling van elk kohier door hen worden bepaald. Artikel i. De gemeente-ontvanger reikt zoo spoedig mogelijk aan elken schoolgeldplichtige een ge- dagteekend aanslagbiljet uit, volgens het model door Burgemeester en Wethouders vastgesteld, waarin tevens de termijnen van betaling zijn aangegeveii. Van de gedane betalingen wordt zoo spoedig mogelijk op het aanslagbiljet kwijting gegeven. Artikel 5. Ingeval een leerling door ziekte verhinderd is de school te bezoekdbu wordt ontheffing van het verschuldigde sclioolgeld verleend over het tijdvak der ziekte, mits dit niet korter is dan een maand. Ontheffing van schoolgeld wordt eiveneens verleend bij het tusschentijdsch verlaten der school over het nog resteerend gedeelte van het schoolgeldjaar. Ontheffing van schoolgeld wordt bovendien verleend in het geval Jjedoeld in artikel 5 der heffingsverordening, tot het bedrag, waarmede het aanvankelijk vastgestelde schoolgeld moet worden verminderd. Voor de toepassing van de leden 1 en 2 van dit artikel worden gedeelten van een maand buiten beschouwing gelaten. Ontheffing v<5or het geval, bedoeld in lid 1, moet worden aangevraagd binnen twee maan den na den dag, waarop de leerling het school- beizoek heeft hervat. Ontheffing voor het geval, bedoeld in lid 2, moet worden aangevraagd binnen twee maan den na den dag, waarop de leerling de school heeft verlaten. Ontheffing voor het geval, bedoeld in lid 3, wordt ambtshalve of zoodra mogelijk na ont vangst van het desbetreffend verzoek van den schoolgeldplichtige verleend. Artikel 6. lOp de invordering van het schoolgeld zijn overigens de artt. 291 tot en met 295 en artikel 299 der gemeentewet van toepassing. Artikel 7. Binnen drie maanden na het vervallen van den laatsten termijn zendt de gemeente-ont vanger aan Burgemeester en Wethouders een staat met toelichting van de posten op de lijst der aanslagen, welke hij niet heeft kunnen in- vorderen. Burgemeester en Wethouders zenden dezen staat aan den gemeenteraad, met een voorstel tot niet-invorderbaarverklaring van die posten welke zij daarvoor vatbaar achten. Artikel 8. Indien het innen van het schoolgeld voor kinderen, die een bijzondere school bezoeken, geschiedt door het schoolbestuur: wordt in artikel 3 voor de woorden „den gemeente-ontvanger" gelezen: het schoolbe stuur, en tegelijkertijd een afschrift van die lijsten aan den gemeente-ontvanger; wordt het aanslagbiljet, bedoeld in artikel 4, lid 1, door den ontvanger uitgereikt door tusschenkomst van het schoolbestuur; wordt van de krachtens artikel 5 verleende ontheffingen mededeeling gedaan aan het schoolbestuur; en wordt artikel 7, lid 1 gelezen: „Binnen twee maanden na het vervallen van den laat sten temijn zendt het schoolbestuur aan Bur gemeester en Wethouders een opgaaf met toe lichting van de posten, welke het niet heeft kunnen innen. Burgemeester en Wethouders steller deze opgaaf in handen van den gemeente-ontvanger teneinde de openstaande posten in te vorderen. Binnen twee maanden na ontvangst van de opgaaf zendt de gemeente- ontvanger aan Burgemeester en Wethouders een staat met toelichting van de in de op gaaf vookomende posten, welke hij niet heeft kunnen invorderen. de verrassing, die de oude vrouw wachtte. Kort daarop stonden zij voor de bleek en ziekelijk uitziende moeder, in wier trekken Stefan tevergeefs naar een gelijkenis zocht. Hard en streug was elke lijn van dit gezicht en het bleef hard en streng. ook nadat hij had uitgelegd, waarom hij Barbara had thuis ge- bracht. Hij had haar dat kort en snel uiteen- gezet en verwachtte toen een paar roerende, moederlijke woorden en een warme handdruk omdat hij zich nu eenmaal, alles bij elkaar gencmen, toch als een nette, brave kerel ge- dragen had. Dien lof gaf hij zichzelf zonder voorbehoud. „Ik twrjfel er toch aan, mijnheer, of u ook ditmaal wel heelemaal zeker van uw liefde bent. Het zou toch mogelijk zijn, dat u zich nog eens vergiste", zei Barbara's moeder, en heel haar houding was afwijzend. Hij zat op een eenvoudige houten stoel, die Barbara voor hem bijgeschoven had, terwijl zijzelf als in afwachting naast hem was blij- ven staan. Stefan von Homstein dacht aan de prach- tige kamers in den huize Normann en zijn oog dwaalde over de goedkoope meubels en de verg:elde fotografieen aan den wand. Hij zou Barbara een ander tehuis bezorgen. Smaak en schoonheid zouden in haar huis heerschen. Een lachje gleed over zijn gezicht. ,,Beste mevrouw Kaiser, u meent, dat ik mij weer zou kunnen hebben vergist?" zei hij met gloed. „Omdat ik het een keer deed, is u bang, dat ik h-:t nu ook weer doe. Neen, neen", hij hief zijn hand op als voor een eed, „ik geef u de heilige verzekering, dat ik Barbara liefheb." Bij Barbara's moeder streden twee tegen- strijdige gevoelens om den voorra.ng. Zij wilde Stefan gaarne haar vertr-ouwen schenken, maar het lukte haar niet. Wat was zij eerst niet geschrokken, toen Barbara zoo geheel on- Artikel 9. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1938. Alsdan vervallen de thans geldende door den gemeenteraad vastgestelde bepalingen omtrent de invordering van schoolgeld voor het lager onderwijs. Zij blijven echter van toepassing voor de aanslagen van schoolgeld plichtigen over de daaraan voorafgaande jaren. Vastgesteld door den raad der gemeente Ter Neuzen in de openbare vergadering van 16 September 1937. P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DE VERKOOP VAN KINDERZEGELS. De secretaresse van de centrale propaganda- commissie voor den verkoop van weldadig- heidspostzegels in Nederland verzoekt de aan- dacht er op te vestigen, dat heden aan alle postkantoren in ons land en ook aan heel veel daartoe opgerichte tentjes in de kantoren, wederom de weldadigheidspostzegels en prentbriefkaarten verkrijgbaar gesteld worden, waarvan de bijslag ten bate van het misdeelde kind komt. Verleden jaar bedroeg de bruto-opbrenigst aan bijslagen ruim 140.000 en de opbrengst der prentbriefkaarten ongeveer 40.000, zoo- dat aan ongeveer 350 vereenigingen een be drag van ruim 163.000 kon worden uitge- keerd; dit jaar hoopt de commissie twee ton te kunnen bereiken. De ultgifte geschiedt van 1 December tot en met 5 Januari. Van Prinses Juliana en Prins Bemhard heeft de commissie reeds een belangrijke be- stelling voor weldadigheidspostzegels ont- vangen. DE VJJ.B. Zondagmorgen werd in de algemeene jaar- vergadering van den Vrijz. Dem. Bond,, ge- houden te Leeuwarden, meedgedeeld, dat mr. M. Slingenberg te Haarlem de voorzitters- plaats zal innemen, de heer G. Ritmeester, burgemeester van Den Helder, blijft vice- voorzitter en mr. L. G. van Dam te Haarlem, secretaris-penningmeester. De heer G. Ritmeester bracht aan het einde der vergadering hulde aan den afgetreden voorzitter, prof. Kranenburg. Spr. uit den wensch, dat men hem nog langen tijd in den V.D.B. zou mogen behouden. Prof. Kranenburg dankte voor deze hulde en zeide zijn krachten aan de V.D.-beginselen te zullen blijven geven. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat Z. K. H. Prins Bemhard aan het fonds een mime gift heeft doen toekomen. EEN AANSLAG OP NAHAS PASJA. Zondagavond om half negen is een aanslag gepleegd op Nahas Pasja, den eersten minister van Egypte. De dader, een Egyptenaar, werd gearresteerd. De dader heeft vier schoten gelost op de auto van den minister-president, toen deze zich van zijn verblijf te Heliopolis naar Sjebra be- gaf, waar hij een receptie wilde bijwonen. Nahas Pasja werd niet gewond. Bijna alle leden van het kabinet zijn op het politiebureau bijeengekomen om te beraad- slagen over dezen aanslag. Minister-president Nahas Pasja is ternau- wernood aan den dood ontsnapt. Een der schoten heeft zijn auto op enkele centimeters beneden het raampje getroffen, waarachter de staatsman had plaats genomen. De politie- beambte, die achter den auto reed, heeft den dader, een jongmensch, gearresteerd. De dader een zekere Izzedine Abdel Khader, droeg de uniform der ,,groenhemden", een organisatie die vijandig staat tegenover het Engelsch Egyptisch verdrag. Later heeft de politie in de lucht geschoten, toen het gepeupel, ge- wapend met stokken en revolvers te Cairo ongeregeldheden verwekte. De politie heeft overal in de stad posten betrokken. verwacht met hem binnenkwam. Het stralend gezicht van haar kind had haar echter de kracht gegeven, zich be beheerschen. Anders had zij den baron misschien wel toegeroepen: Op de puinhoopen van het geluk van het eene meisje zal Barbara's geluk niet worden opge- bouwd! En bedenkend, dat het andere meisje dat hij terwille van Barbara had opgegeven, 6<5k haar eigen dochter was, vervulde haar dit met een kwellenden angst. Ze ke.k Stefan von Homstein opvallend onderzoekend aan. Een knappe man met een defbig voorkomen was hij ongetwijfeld, maar in zijn gezicht meende zij een lichtzinnige trek te ontdekken. Dat hinderde haar. Ze wilde graag aannemen, dat hij Barbara eerlijk en oprecht liefhad, maar aan de tranen van Maria mocht dit geluk niet te danken zijn. Fiancisca Kaiser stre;d met zichzelf een zwaren strijd. In deze oogenblikken voelde zij diep, dat ook Maria haar kind was en bleef, niettegenstaande alles wat haar van haar scheidde. Twee paar oogen, waarin een dringende vraag lag, rustten op haar. Dat zij toch ein- delijk zou spreken, eindelijk haar zegen ge ven. Ze streed lang en bitter met zichzelf en het verleden rees uit vergetelheid en nacht, zoo scherp zich afteekenend en zoo vol van harteieed, te voorschijn, dat Francisca begon te beven. Tw e kinderen had zij, twee doch- ters, die beiden denzelfden man beminden en zij mocht er zich niet toe leenen, de eene ge lukkig te maken ten k-oste van de andere. Dat mocht zij niet. Zij was er zeker van, dat Stefan von Homstein er geen vermoeden van had, dat ook Maria een dochter van haar was de Normanns moesten h t stilzwijgen good bewaard hebben. Ook zij zou zwijgen. Er kon nooit goeds voor Barbara uit voort- komen, indien zij de vrouw werd van den man, -Een groep belhamels heeft een aanval on- dernomen op het huis van den leider der oppo- sitie, Mohamed Mahmoud. Dit huis werd evenwel door militairen bewaakt. Te middernacht was het rustig. Bij de ongeregeldheden zijn twintig men schen gewond, die in het ziekenhuis zijn opge- nomen. Vier van hen zijn er emstig aan toe. De 22-jaige Izzedin Abdel Khader, die de schoten op den minister-president heeft gelost, is een kleinzoon van Arabi pasja, den leider van den opstand van 1882. GEEN VERBOD VAN DE VRUMETSELARIJ Zondag is in Zwitserland een referendum gehouden over een voorstel om de vrijmetse- laarsloges te verbieden. Het resultaat van de stemming was, dat het voorstel is verworpen. en wel met 515.000 tegen 234.000 stemmen. Niet minder dan 66 procent der stemgerech- tigden hebben zich van stemming onthouden. Het Zwitsersch-e Telegraaf Agentschap meldt, dat het voorstel slechts in het kanton Fribourg een meerderheid behaalde. Aan de stemming werd groot belang gehecht, omdat de z.g. geheime genootschappen over het alge- meen niet op de sympathie van het Zwitser- sche volk mogen rekenen en omdat de vrij- metselarij zeer weinig populair is in de kan- bons met een overweldigend Roomsche be- volking. Dat het voorstel zoo duidelijk is af- gewezen, moet, aldus het persbureau, worden toegeschreven aan de oorsprong van de actie. Want de laatste weken hebben de bladen ont- huld, dat de actie niet alleen moreelen, maar ook financieelen steun kreeg uit het nationaal- socialistische Duitschland. Er werd gewezen op de actie van kolonel Fleischhauser te Erfurt en op invloeden uit Italie. Van de publieke opinie heeft zich over deze buitenlandsche inmenging verontwaardiging meester gemaakt. BERLIJN MOET FRAAIER WORDEN. Rijkskanselier Hitler heeft Zaterdag den eersten steen gelegd voor de ,,Wehrtechnische'' faculteit der technische hoogeschool te Ber- lijn. Hij hield daarbij een toespraak, waarin hij zeide, dat Berlijn een periode van nieuwen bouwstijl begint, die het uiterlijk en het karak- ter van de stad zeer zal verfraaien. „Volgens het aantal inwoners, aldus Hitler, is Berlijn ongetwijfeld de hoofdstad: het is dat echter niet, als we zijn cultureele en monumentale beteekenis vergelijken met die van andere Duitsehe steden. Het is daarom mijn onver- anderlijke wil, dat Berlijn de straten, gebou- wen en pleinen krijgt, die het voor goed den naam van hoofdstad van het Duitsehe rijk waardig doen zijn. De grootte der nieuwe toouwwerken zal niet worden vastgesteld door de behoefte in 1936 of 1940, maar zij zal samenhangen met het besef, dat het onze taak is, voor een duizendjarig volk met een dui- zendjarig historisch en cultureel verleden een waardige duizendjarige stad te bouwen. In de komende twintig jaar onttrekken wij der- halve den arbeid, die verricht moet worden. (Ingez. Med.) om wien haar zuster tranen vergoot. Het stilzwijgen duurde Stefan toch te lang. ,,Beste mevrouw Kaiser, ik zie geen enkel bsletsel voor een verbintenis tusschen mij en uw dochter", zei hij, terwijl hij Barbara's hand teeder in de zijne nam. Francisca Kais r was nu tot een besluit ge- komen. „Het stuit mij tegen de borst, u mijn kind te geven. Ik ben ervan overtudgd, dat uw ver- loofde, juffrouw Normann, u wel op uw ver zoek uw ring terug heeft gegeven hoe kon zij ook anders maar dat u haar groot ver- driet heeft aangedaan." Juffrouw Normann had ingezien, dat ook zij mij niet had liefgehad, dat heb ik u toch al nadrukkelijk gezegd", weerlegde Stefan von Hornstein ongeduldig. Hij begreep die vrouw niet, hij begon zich in haar tegenwoordigheid e-:n beetje onbeha- gelijk te v-oelen. Barbara kon evenmin uit haar moeder wijs worden. Haar aarzelen om haar toestemming te geven was onbegrijpelijk. Zeker heeft u mij dat verklaard", ant- woordde Barbara's moeder terughoudend, ,,maar ook al geloof ik u graag, ik denk toch ook, dat juffrcuw Normann de verzekering, dat zij evenmin van u gehouden had, alleen maar gaf om haar figuur te redden, daar zij niet de rol van de versmade wilde spelen. U vertelde mij ook, hoe verrassend juffrouw Normann en Barbara op elkaar lijken. Uw fantasie speelt u misschien daarom wel par- ten en u weet misschien zelf niet, wie van de bei-d-e meisjes u nu eigenlijk aantrekt. Neen, neen", vervolgde zij hoofdschuddend, ,,ik kan er niet toe besluiten, u Barbara te beloven. Laat u mij wat bedenktijd, ik moet er een paar weken over nadenken of ik u mijn kind mag toevertrouwen." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5