WEK DE GAL IN UW LEVER OP B Dam-en Schaakrubriek GEMEENTERAAD VAN AXEL. SCHAKEN. DAMMETSL en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. leden hier opgerichte ondememing aangeeft. De ondememing, die zui'ver op zakelijke basis is opgezet, zai zich bezig houden met het raf- fineeren van olie, die door bet gebruik als smeerolie b.v. of op andere wijze vnil en onhruikbaar geworden is. Men rekent er mee, dat tot 85 net. va^i de vuile olie teruggewon- pen zal kunnen worden en dat deze geraffi- neerde olie dan weer volkomen bruikbaar is. De ondememing zal hoofdzakelijk werken voor Vaste klanten, wier bedrijf niet zoo om- vangrijk is, dat een afzonderlijke raffineerderij voot elk bedrijf loonend zou zijn en tot der- gelrjke bedrijven zouden ook reederrjen kunnen behooren. Vergadering van Donderdag 4 November 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegeip, A. P. de Ruijter, B. Seghers, C. van Bendegem, C. Tb. van de Bilt, F. Dleleman, A. P. Esselbrugge, J. Fanoy, A. Th. t Glide, C. Hamelink, A. van 't Hoff en P. de Jonge. benevens de secretaris J. L. J. Maris. (5. Vervolg. Hoofdstuk IX. jj 1. Ondersteuning aan beboeftigen en werkloozen. 365. Jaarwedden. 1528. 256. Kosten van overbrenging, plaatsinig en verpleging van armlastige krankzinnigen. 6000. 257. Suibsidie Algemeen Burgerlijk Armbe- stuur. f 11.975. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wetbouders voorstellen, dezen post tot f 13000 te verhoogen. Burgemeester en Wetbouders hebben vemomen, dat een booger bedrag noodig zou zijn en naar aanlei- ding daarvan besprekingen met bet Burger lijk Axmbestuur gevoerd, en stellen nan aan- leidlng daarvan voor, den post te verhoogen met f 1000 en deze dus te brengen op dezelfde hoogte als in 1937. De beer OGGEL boopt, dat zoo zuinig mo- gelijk met de gelden zal worden omgesprongen. De heer VAN 't HOFF kan zich er mede vereenigen, dat voor 1938 een bijdrage van f 13000 beschikbaar gesteld wordt, aangezien in 1937 dit bedrag werd bereikt en in 1938 de atetrnverleening aanmerkelijk minder zal vor- decren dan geraamd wordt. De heer FANOY zou gaame zien, dat brj dezen post een behoorlijke regeling met de doktoren tot stand gebracht werd. Hij vraagt, of dit reeds is bereikt. De VOORZITTHR antwoordt ontkennend. De kwestie van de doktoren en het zieken- huis is nog niet opgelost. Burgemeester en Wetbouders stellen zich voor, hieraan in den eerstvolgenden tijd verder te werken. Het is een heel moeilrjke kwestie, temeer, daar ook de kwestie betreffende aanstelling van den gemeentedokter nog niet opgelost is. Burge meester en Wetbouders hebben een conferen ce belegd met de doktoren, hierbij was ddn niet aanwezig, daar deze zicb buiten de ge- meente bevond. Een van de doktoren was bet verder nog niet eens met Burgemeester en Wetbouders. De heer FANOY merkt op, dat deze kwes tie nu reeds anderhalf jaar loopf. Spreker wenscbt een pertinent antwoord of de patien- ten, die naar het ziekenbuis te Sluiskil moeten, niet meer worden behandeld als armenpatient. De VOORZITTHR antwoordt bevestigend. De heer FANOY stelt voor, bet ziekenhuis te Sluiskil indien zicb het geval voordoet, iemand als armenpatient te zenden. Dan kan men die inrichting dwingen tot het treffen van een regeling. De VOORZITTER merkt op, dat dit een zaak is, die aan Burgemeester en Wetbouders is opgedragen. De heer FANOY stemt dit toe, doch deze kwestie loopt nu al anderhalf jaar en nog is geen regeling getroffen. De VOORZITTER is het daar mede eens, dooh het komt ook wel eens voor, dat een notary een zaak 4 jaar In handen heeft. De meer FANOY uit zich, dat een commis- De match EuweAljechin. Na de twintigste partij was de stand gelijk aan den stand na de 20ste partij van de vorige match. Euwe maakt dus nog altijd een goede kans. Wij laten de bespreking der gespeelde par tijen even rusten, omdat wij deze mbriek wil- len wijden aan nieuws uit onze streek. Dit de ontmoeting ZaamslagTer Neuzen 18 November 1937 te Zaamslag. Wit: L. Hamelink. Zwart: J. van Dixhoorn. (5e bord: Ter Neuzen Wit.) 1. 2. 3. 4. e2e4 Rfl—C? d2d3 Pblc3 e7e5 Rf8c5 Pg8f6 Rc5b4 6. Rcl—d2 De vorige zet van Zwart is tempoverlies, maar deze van Wit ook. De dreiging Rc3: is geen dreiging, want na ,bc3: heeft Wit allerlei voordeelen (open b-lijn, versterking van het centrum, twee raadsheeren)eenvoudiger is Fge2. 5d7d6 6. a2a3 Rb4Xc3 7. Rd2Xc3 Dd8e7 8. h2h3 RcSe6 9. Rc4Xe6 De7Xe6 De angstzet h3 was overbodig. Maar het apel staat gelijk. 10. Pgle2 Pb8c6 11. 00 000 Dit geeft gelegenheid tot een scherpen aan- val op den zwarten koning, die door Wit niet krachtig genoeg wordt voortgezet. 12. b2to4 d6d5 13. e4Xd5 De6Xd5 14. Rc3b2 Beter a4 en b5. De volgende voortzetting verzwakt pion d3. 14Td8d6 15. Pe2cl Tg8d8 16. Ddle2 Td8e8 17. c2c4 Dd5e6 Nu heeft Wit zijn stukken slecht gezet, de velden d3 en d4 verzwakt, en drijft de dame naar geen slechter veld. 18. De2e3 De6—f5 19. b4b5 Pc6d4 20. Rb2 X d4 Overbodig. Gezond was a3a4a5. 20e5Xd4 21. De3d2 b7—b6 22. Pel—e2 Dit paard gaat eenige zetten verliezen om er edn met Pg3 van terug te winnen. Nog steeds was a4 en a5 beter. sie in leven is geroepen om een regeling te treffen voor de ziekenfondsen, doch deze wist men ook niet voor elkaar te krijgen. De heer C. VAN BENDEGEM: Zoo niet! De VOORZITTER geeft te kennen, dat er geen oplossing bereikt is. Burgemeester en Wethouders werken hieraan hard, doch wat kan men meer doen De heer FANOY: hard betalen! De VOORZITTER vervolgt, dat dit niet bij de zaak als zoodanig behoort, doch de heer Fanoy heeft een smet geworpen op de com- missie inzake de gedeelte toelage der premie van de ziekenfondsen. Verder ging de op- dracht niet. Dat dit niet voor elkaar is geko- men, had een andere reden. De heer DE RUIJTER geeft te kennen, dat in de eerste plaats omtrent de doktorenkwes- tie verschil van opinie kan bestaan. Spreker moet evenwel de verkeerde meening recht- zetten, dat de armenpatienten. door de doktoren niet meer behandeld zouden worden. Dit is zeer zeker het geval, indien zij een bewijs overleggen, dat zij daartoe gerechtigd zijn. En dan ontvangen zij ook de gewone verple ging van andere zieken. De heer Van 't Hoff heeft gezinspeeld op de werkloozen. Daar- mede kan het burgerijlk armbestuur niet rekenen, dat heeft daarmede niets te maken. De patienten, worden in het ziekenhuis te Sluiskil opgenomen voor rekening van het Burgerlrjk Armbestuur. Spreker moet ver der nog ddn ding rechtzetten. In afdeeling H is een bedekte stem opgegaan, dat het arm bestuur te royaal zou zijn, terwijl in de andere afdeeling werd beweerd, dat het te schriel zcvu zijn. Evenals overal, zal ook hier de weg in het midden liggen, hetgeen niet wegneemt, dat er inderdaad fouten zullen geimaakt zijn. Spreker wijst er op, dat in 1936 een bijdrage van f 12.650 werd ontvangen en dit jaar 13.000, terwijl voor 1938 eenzelfde bedrag geraamd wordt. Niettegenstaande den nood vraagt het armbestuur niet meer. Er zijn ook middenstanders, die niet meer voort kunnen. De raad moet niet vergeten, dat het Burger lijk Armbestuur een beslissing moet nemen in zaken van mensehen, die het moeilijk hebben, terwijl in het najaar ook opdracht is gegeven, royaler te zijn met kostelooze verzorging, ver- loskundige hulp en operaties. Niettegenstaande dit besluit heeft het Bur gerlijk Armbestuur niet te royaal met het geld omgesprongen. De heer VAN 't HOFF moet er op wijzen, dat de heer De Ruijter hem verkeerd begrepen heeft. Hij heeft willen zeggen, dat het Bur gerlijk Armbestuur door de steuntrekkers niet gedrukt wcrrdt. De heer DE RUIJTER: Door de stopzetting van den steun. De heer VAN 't HOFF heeft dit ook niet willen beweren. Door de stopzetting van de steunverleening is een mindere uitgave ont- staan voor de gemeentekas. Hieruit vloeit een overschotje voort en daardoor is spreker er dan ook niet tegen, dat er meer subsddie aan het Burgerlijk Armbestuur wordt ver- leend. De heer OGGEL merkt op, dat dit niet met elkander in verband staat. De heer VAN't HOFF verduideljjikt, dat hij bedoeld heeft, dat door hetgeen minder noodig zal zijn voor de steunverleening het Burger lijk Armbestuur iets meer kan ontvangen. De heer HAMELINK heeft reeds enkele malem het woord gevraagd, doch een ander is steeds voorgegaan. Spreker zou willen gaan in het voetspoor van den heer Van 't Hoff. £>e raad heeft pas een verhooging der bijdrage aan het Burgerlijk Armbestuur voor dit jaar toegestaan, hiertoe was het Burgerlijk Armbe stuur dan ook gedwongen. Dezen zomer is de steun en de werkver- schaffing stopgezet met de bedoeling de arbeiders naar het vrije bedrijf te dringen. Hierin zit iets sympathieks. Doch degenen, die ondanks hun moeite er niet in slagen, iets te vimden, worden door den bitteren nood ge- dreven in de richting van het Burgerlijk Armbestuur. Spreker heeft een streven bespeurd van de zijde van het departement aan de armbestu- ren kenbaar te maken, aan deze mensehen niet meer uit te keeren. Spreker vindt dat dit is een positie aan het burgerlijk armbestuur opleggen, die niet juist is en zelfs strijdig met de wet. Spreker meent den raad kenbaar te moeten maken, dat zijn meening is, dat het armbestuur niet te vragen heeft, ,,ben je ar- 22Pf6d7! Een fijn maneuver tegen de zwakte d3. 23. Tal—el Pd7—c5 24. Pe2g3 Df5d7 Gedwongen. 25. Tel—e2 Een zeer zwakke zej. Met Te8: en Tel had Wit de beheersching van de e-lijn kunnen nastreven. Nu wordt Zwart daar de baas. 25Te8Xe2 26. Dd2Xe2 Dd7e6 Nog sterker was Te6. 27. Pg3e4 De beslissende fout. Wit moest met Tel de zwarte stukken opruimen, wat hem pion d3 kost, ofwel met Dd2 en Tel zich verdedigen. Nu wordt pion d4 vrij en sterk. 27. Pc5Xe4 28. d3Xe4 d4—d3! 29. De2e3 De6Xc4 30. Tfldl Dc4Xb5 31. e4e5 Td6d5 32. f2f4 Voor verdediging is geen tijd meer. Mis- schien lag in e6 nog eenig verschiet. De door Zwart zeer sterk gespeelde partij eindigde met 32Db3. 33. Df3 Td4. 34. a4 (Da8t geeft niets) Dc2. 35. Tel? d2! 36. Ddl? (ook Tdl! verliest wegens Te4) del:t en Wit gaf op. Wit: K. Slotema. Zwart: P. A. v. d. Heuvel. (4e bord; Zaamslag Wit.) 1. 2. 3. 4. d2d4 e2e3 c2c4 Pbl—c3 d7d5 e7e6 Pg8f6 Rf8b4 beider". Indien er nood is, kan er geen macht zijn, die het burgerlijk armbestuur mag trach- ten te bewegen, de hulp af te wijzen. "Het arm bestuur heeft een bij de armenwet omschre- ven taak. Spreker is er ook een sterk voor- stander van, iets meer te voteeren. Doch het gaat bij hem niet in de eerste plaats om het bedrag, spreker hoopt, dat in de naaste toe- komst dergelijke experimenten niet meer zul len worden gedaan en als deze dan toch ge- daan worden, dan dient het armbestuur ook in een positie te zijn, om indien om hulp wordt verzocht, daaraan tegemoet te korrien. Spreker doet dan ook een beroep op den raad, daar het noodig is, deze gelden te voteeren. 258. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering. 201. 259. Bijdrage voor ondersteuning, verple ging en behandeling van armlastigen. Memorie, 260. Uitgaven van goedkoope levensmid- delen. 2721,90. 2. Ondersteuning aan werkloozen. 265. Kosten der werkverschaffing aan werk loozen. 19.500. De heer DLELEMAN vraagt, of na het schilderij, dat de heer Hamelink heeft opge- hangen omtrent de werkloosheid sedert de stopzetting van de steunregeling, er nog mensehen zijn, die niet in de werkverschaf fing zijn opgenomen en er toch voor in aan- merking komen. Spreker meent, dat alien in de werkverschaffing geplaatst worden. De VOORZITTER antwoordt, dat, indien zich iemand aanmeldt en in de termen vait, deze in de werkverschaffing gepiaatst wordt. De heer DIELEMAN meent, dat het betoog van den heer Hamelink er dan naast is, daar er dan niemand werkloos is, en ook met voor ondersteuning door het burgerlijk armbestuur in aanmerking komt. De VOORZITTHR geeft te kennen, dat de heer Hamelink sprak op den tijd, dat steun en werkverschaffing beide waren stopgezet. 266. Kosten van werkverschaffing 1000. De heer SEGHERS vraagt of op deze post ook iets gebeurd. De VOORZITTER antwoordt, dat het ook gebeurt, dat particuliere landbouwers hier- van gebruik maken, om b.v. hun gronden te draineeren. De heer SEGHERS: Dus het komt voor: De heer OGGEL merkt op, dat tegen deze uitgave ook een ontvangst staat. 267. Steun aan werkloozen. f 24.500. De VOORZITTER deelt mede, dat een be- rekening is gemaakt, aangaande het van het werkloosheidssuhsidiefonds te ontvangen per centage. Hij vraagt of de heer Van 't Hoff deze berekening gezien heeft. De heer VAN 't HOFF antwoordt bevesti gend. Hij vertrouwt, dat deze berekening goed is. De eenige bijzonderheid, die hem hierbij frappeert, is, dat spreker had berekend, dat indien er zou worden gerekend, dat f 6500 minder aan werkloozen zou worden uitge- keerd, dit voor de gemeente een verschil van 2240 maken zou. Spreker had hierbij gere kend op een percentage van ongeveer 60 pet. voor het rijk en 40 pet. voor de gemeente. Doch dit is niet zoo. De uitslag is, dat de mindere uitgave voor de gemeente niet meer beteekenen zou dan een postje van f 134, ter- wijl er toch J 6500 op bezuinigd was. Volgens de berekening van spreker zou dit 2240 zijn, doch het rijk steekt het allemaal in zijn zak, zegt „dank je"... en de gemeente krijgt niets. De VOORZITTER merkt op, dat, indien nog een stapje verder gegaan zou worden, de ge meente er aan te kort zou komen. De heer VAN 't HOFF vindt het niet billijk, Het rijk legt de gemeenten lasten op, maar, indien deze minder uitbetalen, zegt het „dat mindere zal ik nu maar nam en". De VOORZITTER meent, dat men er niet mee opschiet, als men het niet goedvindt. Men heeft er nu eenmaal mee te maken. Met de R.'H.B.S. is het dezelfde kwestie. Er zijn nu eenmaal voorschriften, daar praat men maar niet meer over. De heer VAN 't HOFF is van oordeel, dat zoo'n postje van f 134 niets uitmaakt. Hij neemt dan ook zijn voorstel geheel terug, doch acht het zeer onbillijk, dat het rrjk alles neemt en de gemeente niets overlaat. Dan zal spre ker ook meegaan met het voorstel van den heer Hamelink om het ontbrekende uit de reserve te nemen. De heer DIELEMAN heeft met blijdschap gezien, dat de heer Van1 't Hoff zijn voorstel De raadsheer staat hier gewoonlijk niet goed; beter was c7c5 of c6 en Rd6. 5. Ddl—b3 Rb4Xc3 6. b2X«3 00 7. Pgl—f3 d5Xc4 8. RflXc4 b7—b6 Zwart heeft een tempo geofferd (dc4:) om den raadsheer op b7 een vrijen baan be geven. De beste tegemzet tegen b6 is gewoonlijk cd5:, waarna de raadsheer tegen een zwarten pion op d5 moet aankijken. 9. Pf3e5 Rc8b7 10. 00 c7c5 Dit moest door Pbd7 worden voorbereid. 11. Rcl—a3 Dat is wel goed, maar sterker was dc5: wat een pion wint. Nog eenige zetten lang kon dc5: met voordeel gesehieden. 11Pf6e4 12. Tal—dl Dd8—g5 Zwart zoekt zijn heil in een wilden aanval. 13. f 2f4Dg5h5 14. Db3c2 Nog steeds kon dc5: zonder dat Zwart wegens den ongedekten stand van Rb7 kon terugnemen. 14. 15. 16. Beter Tf8—d8 Rc4e2! Dh5h4 Re2—f3! c5Xd4? ware natuurlijk het stuk te redden met f5, al staat Zwart dan vrij hopeloos. Zwart slaagt er in, de stelling ingewikkeld te maken, wat steeds een voordeeltje is voor dengene die slechter staat. 17. Rf3Xe4 d4—id3 18. Re4 X d3 Goed, maar nog sterker schijnt ons toe Td3: Re4: Td8:j en De4: 18. Pb8c6 19. Tfl—tf3? Zeer goed bedacht, maar toch fout! Pc6: won zonder moeite. 19. Pc6Xe5 20. Tf3—h3 Pe5—f3f Zwart ziet, hoe het geluk hem toelaCht en grijpt het vast. Nog kon Wit zich redden met Tf3: Rf3: gf3: waarna hij niets te duchten heeft. 21. Kgl—hi? Dan was Kfl nog beter, al is Ph2:t dan voor Zwart aangenaam: hij krijgt minstens remise door eeuwig schaak. 21Dh4Xh3! De schijnbaar zoo sterke aanval op h7 blijkt op niets uit te loopen. 22. g2Xh3 Wit geeft niets beters. 22. 23. Killgl 24. Rd3Xc2 25. Rc2 X dl Zwart is een kwaliteit voor en staat ge- wonnen. 26. Rdl—e2 27. Kgl—f2 Wit verliest nu nog een stuk, wat door Kglfl te voorkomen ware geweest, maar dan zou Zwart door Ta2: rustig hebben ge- wonnen. Na nog eenige zetten gaf Wit de partij op. Pf3elt Pel X c2 Td8Xdlt Ta8d8 Td8d2 Rb7—a6 501. ZaamslagTer Neuzen. Voor de clubcompetitie van de Zeeuws- Vlaamse Damfbond werd Dinsdagavond in het ,,Vereenigingsgebouw" te Zaamslag de be- langrijke wedstrijd ZaamslagTer Neuzen gespeeld. Er was uiteraard vteel belangstel- ling voor deze ontmoeting. Het resultaat van deze avond toch was van grote betekenis voor de uiteindelijke bezetting der eerste plaats. Na een geanimeerde en uiterst vriendschap- pelijke kamp behaalde Zaamslag I voorlopig 9 punten tegen Ter Neuzen T 7 punten. Twee partijen moestEn worden afgebroken. Zij zullen later uitgespeeld worden. In beide partijen staan de Ter Neuzen-spelers een schijf intrekt. Lange jaren geleden heeft de raad moeite moeten doen om iets voor de werkloo zen gedaan te krijgen. Nu men enkele jaren kan doen wat gebeuren moet, werd daarop een aanislag gepleegd. Naar sprekers meening kan men met minder dan het nu geraamde niet toe, terwijl bovendien indien minder noodig is, de rest niet gebruikt wordt. De heer VAN 't HOFF meent, dat de heer Dieleman hem verkeerd heeft begrepen. Zoo- als de heer Dieleman het heeft opgevat, heeft spreker geen voorstel gedaan. Het was niet zijn bedoeling te beknibbelen op de uitkeering aan de werkloozen en zoo luidde ook zijn voor stel niet. Zijn voorstel betrof alleen een minder bedrag aan uitkeeringen, doordat waarschijn- lijk gedurende minder dan 52 weken steun zal worden uitgekeerd. Door de formule, door het rijk opgelegd, is dit niet mogelijk gebleken, waarom hij zijn voorstel heeft ingetrokken. De heer DIELEMAN merkt op, dat de kwestie is, dat bij mindere uitkeering ook het percentage, dat het rijk uitkeert, minder wordt. Dat is ook de eindconclusie van den heer Van 't Hoff. 268. Ontwikkeling en ontspanning aan werkloozen. 500. 269. Kosten van controle op werkloozen. 500. 270! Bijdrage voor bijizondere hulp aan werkloozen. f 880. 271. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beamb- ten. 220. 278. Uitkeering van ziekengelden. 100. 279. Extra steun. f 689. De heer DIELEMAN vraagt, wat de collecte voor den B-steun heeft opgebracht. De VOORZITTER antwoordt, dat dit 580 opgebracht heeft. Dit heeft ook in de krant gestaan. Hoofdstuk X. Landibouw. 280. Subsddie ben behoeve van de veeteelt. 50. 281. Premien en andere kosten van mark- ten. 80. De VOORZITTER deelt mede, dat waar- schijnlijk de jaarmarkt dit jaar niet zal door- gaan in verband met het mond- en klauwzeer. Dan is er nog een post subsidie voor de gei- tenfokvereeniging. De bok van deze vereeni- ging is gestald te Ronde Put ten, en spreker heeft hierover reeds een aantal geteekende en ook anonieme brieven ontvangen. De heer HAMELINK: Wat schrijven ze? Dat ze den bok zullen loslaten? De VOORZITTER vervolgt, dat er een adres om een subsidie is ingekomen. Spreker stelt voor, dit verzoek in te willigen, en de vereeni- ging te subsidieeren, doch daarbij de bepaling te maken, dat de vereeniging den bok behoor- lijk dient te stallen, zoodat anderen er geen overlast van ondervinden. Hoofdstuk XI. Handel en njjverheid. 285. Subsidien voor openbare middelen van vervoer. f 290. De VOORZITTER deelt mede, dat van den exploitant van den autobusdienst AxelHulst een verzoek is ontvangen om de subsidie te brengen op 150. Burgemeester en Wethou ders hebben deze zaak bestudeerd, en zjjn naar aanleiding van de in de afdeelingen gemaakte opmerkingen tot de conclusie gekomen, niet tot verhooging te moeten adviseeren. De heer OGGEL deelt mede, dat zulks mede is in verband met den stand der financien. De betrokkene heeft medegedeeld, dat zijn dienst en ook zijn materiaal verbeterd is. Dt 'VOORZITTER wil aan het door hem gesprokene nog toevoegen, dat hem klachten bereikten, dat deze bus in vele gevallen niet op tijd weggaat en komt. Indien dit verbe terd wordt, is de meerderheid van Burge meester en Wethouders bereid, de subsidie te stellen op 100 en dus met 50 te verhoogen. In de afdeelingsvergadering is er ook over geklaagd, dat deze bus niet op tgd reed. De heer OGGEL merkt op, dat dit niet meer voorvalt. De heer DIELEMANOf er van den dienst door passagiers nogal gebruik gemaakt wordt. De heer P. J. VAN BENDEGEMZeer weinig! De heer DIELEMAN ziet de bus ook wel eens rijden, doch ziet er steeds weinig passa giers in zitten. voor. Een gelijk sptl lijkt ons vrij aanneme- lijk, waardoor de kansen der clubs in even- wicht zouden blijven. De wedstrijd Ter Neu zenZaamslag zou dan de beslissing moeten brengen. In de strijd der 2e tientallen won Zaam slag H met niet minder dan 155 van Ter Neuzen II. Een keurige prestatie van de Zaamslagse reserves, waarmee we hen van harte complimenteren. Het spel stond over het geheel niet op hoog peil. Aan tal van borden werden goed opge- zette partijen ontsierd door lelijke blunders. Het wil ons voorkomen, dat ,,een beetje theorie" hier en daar geen kwaad zou doen. Ten behoeve van hen, die zich wat meer spel- kennis willen eigen maken, geven we hier de titels van een paar goede werkjes, die bij de firma P. J. van de Sande verkrijgbaar zijn. Wie voldoen dan meteen aan het verzoek van enige leizers, die naar de prjjs van deze uit gaven informeerden. Voor beginners (ruim ge- nomem) raden wij aan: 1. IPractische Handleiding voor het Dam- spel door J. W. van Dartelen (/0,45). 2. Practische Damlessen door Ph. de Schaap (Kosmos), prijs 0,75. 3. „Zwart-Wlit" door A. K. W. Damme 1,25). 4. ,,Hoe leer ik dammen" door B. Springer (Mieulenhoff), prijs 1,25. Verder zijn z<5dr geschikt voor endgszins ge- vorderden „Voor het Dambord" en ,,Het Damspel", beide door Damme, prijs 1,50. Vooral no. 2 en 3 en de twee Iaatstgenoemde bevelen wij aan. Wie de stof, in een dezer boekwerkjes behandeld, met vrucht heeft be studeerd, zal in iedere damvereniging een behoorlijke partij spelen, al zal het daamaast nx>dig blijven, de wekelijkse domrubrieken in diverse bladen te volgen. Het is de enige manier om te leren dammen! Het partij spel vraagt immers kennis van het spel, vooral in de opening. In het midden- en eindspel bevorderen de kennis van type- standen het doorzicht in hoge mate. We geven twee standen ter illustratie. De eerste is van den Rotterdammer D. H. Mollenkamp. ZWart aan zet speelde 1721 om de drei ging 2722 uit de weg te gaan. Wit for- oterde nu de winst op een voor geoefende dammers voor de hand liggende manier. Toch zullen vele lezers moeite hebben het slagver- loop van het diagram te volgen. Men probere het eens! Wit. 1. 2. 37—31!! Dit is gedwongen. 3. 27—21! Zwart. 17—21 21—26 26X28 meersl. Elken dag moet Uw lever een liter gal in de inga- wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt rerstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste iaxeermiddelen zijn slechts lapmlddelen: Ben geforceerde stoeigang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen roor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel lerstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel im de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar btj apo- hekers en drogisten in tlacons van /0.75. (Ingez. Med.) De heer P. J. VAN BENDEGEM deelt mede, dat er vanuit Koewacht naar Hulst nogal gebruik van gemaakt wordt, doch van uit Axel niet. De VOORZITTER is van meening, dat een oplossing te beredken zou zijn, indien Burge meester en Wethouders, als zij tevreden zijn over de wijze waarop de dienst wordt geex- ploiteerd, bevoegd worden verklaard, een sub sidie van 50 meer, dus 100 te verleenen. Er zou dan 100 geraamd dienen te worden. De heer FANOY ziet hiervan het nut niet in. De VOORZITTER verauidelijkt, dat indien de dienst goed uitgevoerd wordt, en behoorlijk materiaal wordt gebruikt, Burgemeester en Wethouders gemachtigd worden de subsidie op 100 te brengen. Zij zullen dan toezicht die nen uit te oefenen op de uitvoering van den dienst. De heer DE RUIJTER vraagt, of het inder daad zoo is, dat van de bus gebruik gemaakt wordt door mensehen van Zuiddorpe en Koe wacht om naar de gemeente te komen, om er him inkoopen te doen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit van de zijde van de winkeliers bevestigd wordt. De heer DE RUIJTER is er dan voor. De heer ESSELBRUGGE bevestigt, dat er mensehen van Zuiddorpe en Koewacht per bus naar Axel komen om hun inkoopen te doen. De VOORZITTHR ooncludeert, dat de mid- denstand er prijs-op stelt, dat de bus er bljjft. De heer P. J. VAN BENDEGEM is van mee ning, dat er van de bus wel gebruik ge maakt wordt om van Koewacht naar Hulst te gaan. Voor die omgeving is dit een gemak- kelijke verbinding. Spreker vindt het gevaar- l(jk, want de bus trekt het publiek hier weg. De heer ESSELBRUGGE wijst er op, dat de heer Van Bendegem ait nu wel zegt, doch dat is alleen het geval op Maandag. 's Zaterdags en ook op andere dagen wordt er gebruik van de bus gemaakt om naar Axel te komen. De heer FANOY kan hierop antwoorden, dat het voorkomt, dat er mensehen uit Zuid dorpe bij hem moeten zijn en tijdens slecht weer geen gebruik maken van de autobus, doch een particuliere auto nemen. De heer ESSELBRUGGE wijst er op, dat met de bus ook veel boodschappen mede- gegeven worden. De heer P. J. VAN BENDEGEM kan dit niet zoo gemakkelijtk aannemen. Naar Hulst wordt er nogal gebruik van de bus gemaakt. De heer OGGEL merkt op, dat ze ook even zoo gemakkelijk naar Axel kunnen komen. De VOORZITTER wijst er op, dat het 's Maandags beurs is, en begrijpt, dat dit voor de vrouwtjes een gemakkelijke gelegenheid is om de beurs te Hulst te bezoeken. De heer OGGEL voert hier tegen aan, dat dit 's Zaterdags hetzelfde geval is met de verbinding naar Axel. De VOORZITTER constateert, dat de mid- denstand er prijs op stelt, bij zal dan ook het voorstel van de meerderheid van Burgemeester en Wethouders in stemming brengen. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders, aan dezen dienst, onder nadere beslis sing van Burgemeester en Wethouders een subsidie te verleenen van 100 voor 1938, wordt aangenomen met 9 tegen 4 atemmen. Voor stemmen de heeren De Ruijter, Seghers, C. van Bendegem, Van de Bilt, Dieleman, Esselbrugge, Hamelink, Van't Hoff en Oggel; tegen stemmen de beeren P. J. van Bendegem, Fanoy, 't Gilde en De Jonge. (Wordt vevrolgd.) 4. 5. 38—32! 43X5 wint. 16X38 id. ZWART 1 WIT 47 48 49 50 De tweede stand, een middenspelpositie ener opsluitpartij, is niet minder leerzaam. Ook hier moet men de slagzet eens op het diagram trachten te ,,zien". ZWART 1 2 3 4 5 46 WIT 47 48 49 50 Met een schijf achter staat wit op het eerste gezicht verloren. Elen verraderlijke type-zet, kenmerkend voor de opsluitstanden, bezorgt wit echter een fraaie winst. Deze speelt n.l. 3329 (zw. 24X33); 30—24! (zw. 19X39 meerslag)3228! (zw. naar keuze)3530! (zw. 25X34) en 40X9 slaat 7 stukken en wint.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7