purols; DAMPO Mooie, Gezonde Huid Gemengde Berichten TER NEUZEN, 26 NOVEMBER 1937. De „Prinses Juliana". Verkoaden kinderen? didaten zijn officieren van de Gpoe en van bet leger. Ondanks het feit, dat het niet moge lijk is te stemmen op een ander dan den offi- deelen candidaat, zal de bevolking van Rus- land op 12 Dec-ember toch ter stembus gaan en de kiezer kan alleen stemmen v66r den offi- cieelen candidaat of diens naam doorstrepen. Dat is wel heel anders dan het vrije kiessy- Bteem waarmee zooveel reclame is gemaakt. Het is merkwaardig te zien, dat op de offi- cieele candidatenlijst de naam Postisjev voor- komt als candidaat voor Koeibisjev (vroeger Samara). Postisjev heeft n.l. verleden week zelfmoord gepleegd. Hij werd in 1933 benoemd tot secretaris van de communistische partij in de Oekraine, waar hij veel autoriteiten van Trotskisme en seperatisme beschuldigde, met het gevolg, dat ettelijke van hen zelfmoor<j pleegden of werden doodgeschoten. Verleden week werd de vrouw van Postisjev, beschuldigd van spionnage, doodgeschoten, waarop Posti sjev de hand aan zichzelf sloeg. Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en uitslag, worden weggenomen door Beide in doozen van 30-60, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. mijnhardt (lngez. Med.) DE VERVOLGING VAN GEESTEXJJKEN De Moskousche correspondent van de News Chronicle bevestigt, dat tenminste drie Aarts- bisschoppen, vijf Bisschoppen en ettelijke lage- re geestelijken van de Grieksch-orthodoxe kerk gearresteerd zijn. Volgens de Izwestija stonden organisaties van geestelijken, welke zich van de Oekraine tot in Siberie uitstrekten, in verbinding met de inlichtingendiensten van Duitsclfland, Japan en Polen, voor het verrichten van militaire spionnage, oeconomische sabotage en het be- ramen van aanslagen op hooge sowjetleiders. De namen van de geestelijken worden niet genoemd, evenmin als de maatregelen ver- meld worden, welke tegen hen genomen zijn. Van een zekeren Bisschop D. wordt gezegd, dat hij een ,,spion in priesterkleed" was, die op instructies van de Gestapoe groepen spion- nen en terroristen gevormd had en hiertoe groote sommen van het kerkelijke vermogen verduisterd had. Van een anderen Bisschop, uit den Oeral, beet het, dat hij gedurende drie jaren een spionnage-organisatie in het leven geroepen had met behulp van fascistisch geld, dat in buitenlandsche banken te zijner beschikking gesteld was. Een derde Bisschop wordt verantwoordelijk gesteld voor een schoolbrand te Krasnojarsk, waarbij twintig kinderen om het leven geko- men zijn. De Izwestija schrijft in een tweede artikel nog, dat in Centraal-Rusland onlangs een groep hoogverraders ontmaskerd is, aan het hoofd waarvan een Bisschop stond, en die ter- roristische aanslagen op leiders van den staat. beraamde. In siberie en aan de Wolga zijn op groote schaal aanhangers van verschillende secten, Evangelisten, Adv-entisten e.d., gearresteerd. Aan een voorganger van een van deze secten wordt verweten, dat hij in verbinding gestaan heeft met een buitenlandschen diplomaat; aan een ander, dat hij briefwisseling onderhield met geloofsgenooten in het buitenland. De Izwestija betitelt al deze groepen als fas cistisch." Te Smolensk is een illegaal klooster ont- dekt. In de onderaardsche gewelven van een kerk verzamelden zich boeren en voormalige monniken. Deze groep is gearresteerd wegens .sabotage van de verkiezingen." DEGREI-.EE CONTRA EE PECl'EE. Voor het Hof van Appel is Dinsdag een be gin gemaakt met de behandeling in hooger beroep van het proces-Degrelle contra het so cialistische blad Le Peuple; evenals bij het proces tegen Le Soir gaat het hier over de bewering door Le Peuple gepubliceerd als zouden de Rexisten aanzienlijken financieelen steun uit Duitschland hebben gekregen voor hun propaganda. Le Peuple en Le Soir, die het materieele bewijs van hun beweringen niet konden leve- ren, werden, naar men weet, in eerste instan ce veroordeeld tot het betalen van een schade- vergoeding aan Degrelle. Tegen dit vonnis is Le Peuple in appel gegaan. De socialistische senator mr. Rolin pleitte voor het socialistische blad en zeide, dat de politieke tegenstanders van het Rexisme en van zijn leider Degrelle wel degelijk het recht hadden te vragen, wie de kolossale propaganda van Rex heeft gefinancierd. Degrelle zelf is niet persoonlijk aangevallen, wel echter de Rexistische organisatie. Het is nochtans De grelle, die persoonlijk schadevergoeding eischt. Mr Rolin toonde aan, dat in November 1936 en in Januari 1937 ruim 300 ton papier uit Duitschland werden ge'importeerd voor de naamlooze vennootschap, die de Rexistische couranten le Pays Reel en de Nieuwe Staat uitgaven. De betaling van dit papier geschied- de niet langs den normalen weg, dat wil zeg- gen door bemiddeling van de officieele com- pensatiekas. Een ander spoor van betaling werd evenmin gevonden. Het Parket stelt in dit verband een onder- zoek in. Mr. Rolin vroeg, dat, zoo lang de conclusie van het Parket niet bekend is, ook met de verdere behandeling van het proces zou worden gewacht. De advocaat van De grelle, mr. Dubois, vroeg van zijn kant be- vestiging van het eerste vonnis. Indien er geen spoor van betaling is te vinden in de boeken van den clearingsdienst, dan moet dit worden toegeschreven aan het feit, dat de verplichting, alle betalingen voor Duitschland bestemd via den clearingsdienst te doen ge- schieden, sedert 1 Aug. 1935 niet meer be- staat. Dit werd door mr. Rollin evenwel be- twist. In politieke kringen wordt met be- langstelling naar het resultaat van dit proces uitgezien. EEN GEVAE VAN MAI EST EITSSt HEN N1S Het Parket te Charleroi heeft een onderzoek ingesteld ten laste van het weekblad La Wal- lonie Nouvelle, naar aanleiding van een arti kel in het nummer van 21 dezer, gepubliceerd onder den titel: „Was Leopold III de offici- euse geizant van 't Duitsche Rijk te Londen Directeur van La Wallonie Nouvelle is de se- paratistisch-gezinde priester A. J. Mahieu, die o.m. bij de jongste Waterloo-herdenking een pro-Fransche, annexionistische rede hield, welke tot veel critiek aanleiding gaf. Het Parket ging, te Charleroi en omstre- ken, tot verschillende huiszoekingen over. Ook te Brussel en te Luik zijn de nog niet verkoch- te exemplaren van bedoeld weekblad bij alle krantenverkoopers door de politie in beslag genomen. GEVOLGEN VAN EEN WILDE STAKING. De rechter van Doncaster heeft Maandag 1500 mijnwerkers, die in Juli een wilde staking waren begonnen, wegens contractbreuk tot boeten van 10 shilling tot 3 pond per schacht veroordeeld, nadat de advocaat van het mijn- bestuur had aangetoond, dat de directie door de staking 13.600 ton minder steenkool had verkregen. De advocaat van gedaagden zeide, dat de mijnwerkers van dit vonnis in hooger beroep zouden gaan, want volgens hen lag de contractbreuk in het niet-naleven der voor- schriften door de bedrijfsleiding. DELBOS EN CHAUTEMPS GAAN MAANDAG NAAR LONDEN. Het bericht, dat Neville Chamberlain en Eden door bemiddeling van de Fransche am- bassade te Londen een uitnoodiging hebben gezonden aan Ohautemps en Delbos om einde dezer week naar Londen te komen om den internationalen toestand te bespreken, is bevestigd. Naar Havas uit Londen verneemt, worden de Fransche ministers Maandag a.s. in Londen verwacht, waar zij twee dagen zullen blijven. Havas meldt uit Londen, dat het bericht van de uitnoodiging van Chautemps en Delbos door Chamberlain door alle groote bladen met grooten ophef wordt vermeld. Het is evenwel te laat ontvangen om nog commentaar erop te kunnen leveren. Echter wordt het wel alge- meen in verband gebri-cht met Halifax' reis naar Berlijn. De ..Manchester Guardian" meldt in dit verband, dat een uitvoerige uiteenzetting van de Duitsche eischen aan Londen was gezonden v66r Halifax' bezoek. Het blad vat deze als volgt samen: Ten eerste: Duitschland is bereid in den Volkenbond terug te keeren op voorwaarde, dat het handvest zal worden herzien, d.w.z. dat de clausule inzake de sancties zullen worden gewijzigd, dat elke betrekking tus- schen den Bond en de opgezegde verdragen zal worden beeindiga, dat de clausules over de schuld van den oorlog zullen worden geschrapt en dat de verdragen der minderheden zullen worden gewijzigd. Ook wordt geeischt, dat Engeland de souvereiniteit van Italie in Abes- sinie zal erkennen. Ten tweede: Engeland moet toestemmen in een reorganisatie van den Tsjechischen staats- vorm naar het model van den Zwitserschen bondsstaat. Ten derde: Engeland moet zich verbinden de Oostenrijksche regeering geen diplomatie- ken, politieken of militairen steun te verlee- nen. Ten vierde: Duitschland verbindt zich in zes jaar het koloniale vraagstuk niet ter sprake te zullen brengen, indien Engeland belooft na dien tijd Duitschland te helpen bij het ver- krijgen van kolonien. Duitschland zal dan geen militaire of vlootbases aanleggen in zijn oude kolonien. Ten vijfde: Duitschland belooft al het moge- lijke te zullen doen om den vrede in Spanje te herstellen, wanneer Londen Salamanca zal erkennen. Ten zesde: Duitschland belooft al het moge- lijke te zullen doen den vrede in het Verre Oosten te herstellen. De Manchester Guardian" verklaart ver- der, dat de Britsche regeering zich in geen enkel opzicht verbonden heeft deze voorstel- len, welke geheel onaannemelrjk lijken, te aanvaarden. Het blad is echter van oordeel, dat deze eischen evenwel nauwkeurig moeten worden bestudeerd, aangezien een invloedrijke groep er veel voor voelt op de basis van deze voorwaarden tot een overeenstemming met Duitschland te geraken. Het blad acht het noodzakelijk, dat de voorstellen worden los- gemaakt van de ideologie van Geneve. Het werkelijke doel van Duitschland is de handen vrij te hebben in Oostenrijk en Tsjechoslowa- kije. Engeland wordt verzocht te erkennen, dat deze landen tot de Duitsche belangensfeer behooren, hetgeen erop neerkomt, dat het zon- der te letten op zijn eigen politieke en han- delsbelangen Duitschland de handen vrij laat in Midden-Europa en de Balkan. Indien Duitschland onder deze voorwaarden naar Geneve zou terugkeeren, zoo gaat de ..Manchester Guardian" verder", dan zou het als overwinnaar terugkeeren, omringd door vazalstaten en het zou naar de hegemonie in den Bond kunnen grijpen, vooral wanneer ook Japan naar Geneve zou terugkeeren. Geneve zou dan een steunpunt voor de as Rome-Ber- lijn worden. Het eerste gevolg van het aannemen van deze voorwaarden door Engeland zou een cri sis in de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk zijn, en de betrekkingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten zouden ernstig worden geschaad. Het zou Engeland isoleeren en het noodzaken tot een nog groo- ter bewapenings-programma dan het huidige, terwijl het Engeland niet de vriendschap van Duitschland kan waarborgen, welke alleen een sterk Engeland, beschermd door een alge- meene Europeesche regeling, zou kunnen ver- werven. In Engelsche kringen wordt er op gewezen, dat Eden reeds eenige malen minister Delbos heeft ontmoet, doch dat Chamberlain nog nooit de gelegenheid heeft gehad Chautemps te ontmoeten. VONDELHEKDENKING VAN HET A. N. V. Woensdagavond werd onder groote belang- stelling te Ter Neuzen, Vondel herdacht. Het doet goed, te zien, dat men in dezen tijd nog hoogere belangstelling blijkt te hebben dan alleen voor sport en wedstrijd. De herdenking was geheel Terneuzensch opgezet. Dit bewijst, dat het niet waar is, wat men zoo vaak hoort beweren, dat de Zeeuwsch- Vlaming pas belangstelling toont voor iets dat van de overzijde der Schelde komt. De avond bestond uit twee gedeelten, een meer van schoolschen aard, en meer van litt-s- rair karakter. Eerst sprak Dr. H. Bruch, leeraar aan de Rijks H. B. S. alhier, over Von- del's leven. Vondel werd geboren op 17 Nov. 1587, toen zijn ouders uit Antwerpen, van- waar zij geboortig waren, moesten vluchten. In 1585 was nl. Antwerpen in Spaansche han den gekomen, en toen was bepaald, dat de hervormden twee jaar gelegenheid kregen om hun zaken aan kant te doen; na die twee jaar zouden zrj de stad verlaten moeten hebben. Vondel's ouders weken uit naar Keulen, waar onze dichter geboren werd. Later reisden zij over Utrecht naar Amsterdam, waar Joost van den Vondel een kousenwinkel van grooten omvamg beheerd heeft. Spr. merkte op, dat de gangbare voorstelling, dat Vondel zijn zaak heeft verwaarloosd, onjuist is. Men heeft zich nooit kunnen voorstellen, dat een verheven dichter zakelijk kon wezen, maar het is in het geheel geen verdienste, ook niet voor een dichter om slordig te zijn. Ook in zijn werk was Vondel nauwkeurig: vele malen heeft hij zijn drama's omgewerkt, wat blijkt uit de ver schillende drukken zijner werken. En ook blijkt bij diepgaander studie, dat hij voor zijn dichtkunst arbeid niet spaarde. Voor Gijs- brecht van Aemstel, aldus spr., is het aange toond, dat Vondel nauwgezet zich opvde hoog- te van de historische kennis zijner dagen heerc gesteld, en het blijkt, hoe hoog hij de eisch van studie, van arbeid steld-e. Dit heeft Von del ook in een prozastuk, Aenleidinge ter Nederduitsche dichtkunste, uiteengezet. Geheel verkeerd is het, om Vondel als een dichter van Gods genade te beschouwen in dien zin, dat hij al dadelijk met geniale wer- I ken voor den dag kwam. Juist het tegendeel is waar: eerst op ongeveer vijftigjarigen leef- tijd bereikte hij zijn voile hoogte, en zijn schoonste werken zijn gedicht op hoogen ouderdom. Vondel's leven is niet licht geweest. Zijn vrouw, zijn twee jongste kinderen zijn hem vroeg ontvallen, alleen zijn oudste dochter, Anna, is hem lang tot steun geweest, maar ook zij stierf eenige jaren voor haar vader. Zijn oudste zoon verkwistte zijn bezit, zoodat de oude Joost zijn geheele kapitaal moest offeren om zijn zoon uit de gevangenis te hou- den. Een faillissement was toen de grootste schande voor een zakenman. De vader had de droeve taak, de Amsterdamsche regeerders te moeten verzoeken, zijn zoon naar Indie te ver- schepen; op de heenreis is de jonge Joost ge- storven, zoodat van Vondel nakomelingschap niets overblijft dan een kleinzoon Joost, knechtje bij een schoenmaker. De Amsterdamsche vroedschap hielp toen den dichter met een betrekking die toevallig openviel: suppoost bij de bank van leening. Zijn laatste jaren mocht Vondel in ruste door- brengen met behoud van zijn salaris. Spr. memoreerde even een paar uitspraken, de laatste dagen geuit. Men is geneigd, wegens Vondel's zeer felle en schoone hekeldichten zijn partjj te kiezen; hierover heeft Prof. Gerretson (of wil men, de dichter Geerten Gossaert) gezegd, dat men Vondel's hekeldichten moet kunnen genieten zonder van de tegenpartij een karikatuur te maken. Ook die hadden denkbeelden, die men moet kunnen aanvaar den, of tenminste respecteeren. En een anaere opmerking, gemaakt door Dr. J. Romein, werd blijkbaar met instemming, door spr. aange- haald: Vondel had geen gevoel voor humor, hij was bitter en zwaar, maar de lichte spot, die de fouten bij den mensch verschoont, kende hij niet. Na de pauze werden de beste gedichten en fragmenten uit Vondel's drama's door den heer Chr. Westraete voorgedragen of voor- gelezen. Meer nog dan een beschouwing over Vondel moet het hooren van zijn poezie de toe- hoorders boeien. Stukken uit den Roskarn, de Weegschaal van Holland en de Geusenvesper of Sieckentroost voor de Vierentwintig (de rechters van Oldenbarnevelt), iedereen wel eenigszins bekend, afgewisseld met persoon- ljjker gedichten, een sonnet op C. P. Hooft, den vader van den bekenden dichter P. C. Hooft, en vooral de ontroerende gedichten op zijn kinderen („Constantijntje, zalig kijntje", en Uitvaart van mijn dochterken), met daar- bij de vertroosting aan den heer Vossius (,,Wat treurt gij, Hooggeleerde Vos") brachten het publiek onder den indruk. Uit zijn drama's willen wij noemen: de Rei van Clarissen en de Rei van Burghtzaten uit Gijsbrecht, de Rei „Wie is het die zoo hoog gezeten" en de Rei van Luciferisten, benevens het begin van het tweede bedrijf van Lucifer, en ook het door den Amsterdamschen gemeenteraad in deze dagen onder de Amsterdamsche school- kinderen verspreide ,,Wiltzangk". Wij willen geen droge opsomming geven, en noemen nog slechts het zeer goed voorgedragen stuk De Kruisberg, waarin Vondel's Katholieke over- tuiging zoo mooi tot haar recht komt, be nevens het minder bekende gedicht „Het orgel in den rouw", over den dood van Sweelinek, zoon van den bekenden componist. De heer Westraete zei deze verzen met zijn geschoolde stem op fraaie wijze, al is over sommige ge dichten een andere opvatting mogelijk (bijv. Wiltzang iets lichter van voordracht, en hier en daar soms een andere beklemtooning)dit deel was ook een zeer geslaagd gedeelte van den avond. Wij gelooven, dat het Algemeen Neder- landsch Verbond goed heeft gedaan, Vondel op deze wijze tot de inwoners van Ter Neuzen te doen spreken: de aanwezigen hebben over Vondel iets, maar meer nog: zij hebben Vondel z£lf gehoord. LUXOR THEATER. „Zevende Hemel". Deze Twentieth Century-Fox film Seventh Heaven" is de tweede ,,Zevende Hemel". Tien jaar geleden is de Fox met de eerste film van dezen naam voor den dag gekomen. 't Was nog in de periode van de stomme film. Maar deze film sprak het publiek zoo aan, dat het de productie-maatschappij geen windeieren legde. De rollen van Diane en Chico de twee jonge menschen uit de krottenbuurt van de Montmartre, die een hemeltje op aarde von- den, werden in die eerste film gespeeld door Janet Gaynor en Charles Farrell. Hoewel het romantisch-sentimenteele genre in die dagen de film lang niet vreemd was, werd ..Seventh Heaven" op dit gebied mogelijk wel het meest succesvolle stuk. Nog beschikkende over de verfilmingsrech- ten van de Fox, heeft The 20th Century tot een tweede editie besloten en de uitgave daar- van opgedragen aan Henry King, den regis- seur, welke niet onvoordeelig blijkt de produ- ceeren. Het resultaat van het werk is dan ook ge weest, dat .Seventh Heaven" in haar tweede editie bij nauwkeurige observatie duidelijk laat merken een imitatie te zijn, een repro- ductie, welke de goede kwaliteiten van het origineel heeft weten te bewaren. ,,Zevende Hemel" is een sprookje en een sprookje betoogt niet, redeneert niet, maar vertelt en pakt. In het meest schamele gedeelte van Mont martre heeft de politie weer eens 'n razzia gehouden, waaraan een zakkenroller ontkomt door in de riolen een schuilplaats te zoeken en een meisje uit een kroeg, doordat een jonge werkman haar voor zijn vrouw laat doorgaan. De agent gelooft het maar half, laat echter het meisje met rust, na gewaarschuwd te hebben, dat hij wel zal komen controleeren aan de woning van den jongen kerel, of het waar is, wat hij zeide. Zoo komen de twee jonge menschen met elkaar in contact en zien we kort daarop Diane en Chico in him zolderkamertje, zeven hoog, dat voor het meisje een hemel lijkt na het leven, wat zij in de kroeg had te leven. Maar ook Chico gaat, hoewel het aanvankelijk sleohts medelijden is geweest om het meisje mee te nemen, spoedig voelen, wat dit meisje voor hem beteekent. En het sprookje vertelt verder, dat zij zul len gaan trouwen. Doch als het zoover is en Diane zich heeft gestoken in het bruidstoilet dat hij voor haar heeft meegebracht, komt de wereldoorlog tusschen beide. De huisbewaar- ster bezorgt Chico de mobilisatie-oproeping te laat. En zoo ontbreekt de tijd om nog te trouwen. Zij sluiten echter samen een verbond van eeuwige trouw en beloven elkaar, om iederen morgan om elf uur zoo sterk aan elkaar te denken, dat de afstand wegvalt en zij zich in den geest vereenigd voelen. Zoo vertrekt Chico naar het front. In hechte trouw blijven zij aan elkaar verbonden en vier jaren lang zijn iederen morgen klok- slag elf uur in den geest bij elkaar. Tot de wapenstilstand komt en de terugkeer der troepen. Maar Chico is niet bij de juichende soldaten van de Montmartre-buurt. Zij, die er iets meer van weten zijn overtuigd, dat hij gestorven is. Diane wordt voorzichtig ingewijd, doch zij weigert het te gelooven. Iederen morgen, tot den laatsten dag toe, heeft zij geestelijk con tact met Chico gehad. Het kan niet waar z(jn Bijna waanzinnig van angst, dat hoewel zij dit niet gelooven wil alles toch slechts inbeelding is geweest, snelt zij door de feest- vierende menigte naar het zolderkamertje, waarChico onbeweeglijk als een beeld voor het geopende venster staat. Hij leeft, maar is blind geWorden bij een gasaanval. Diane vliegt hem om den hals, omnelst hem innig. Hij leeft, dat is alles. Hij leeft. En met tranen in de oogen kust zij Chico's oogen die slechts het beeld zien van zijn Diane op den dag van het aischeid. Dit is het sprookje van de ,,Zevende Hemel", van de liefde, van de ware, echte, opofferende liefde, van gelukkig zijn door een ander ge- lukkig te maken. Uit den inhoud voelt men reeds, welk een subtiel spel in deze film van de acteurs worat gevraagd, om alles te doen blijven in de teedere droomsfeer van deze romantische vertelling. Hoe zuiver en echt de karakters moeten worden uitgebeeld om ook den toe- schouwer te doen gelooven in dit hemeltje van zaligheid tusschen twee arme achterbuurt- verschoppelingen. Het laat zich begrijpen, dat de Twentieth Century, de beschikking hebbend over de Fransche actrice Simone Simon, bij de be- zetting der rollen aanstonds aan haar ge- dacht heeft om de figuur van 't Montmartre- meisje Diane uit te beelden. Van den anderen kant zal ongetwijfeld Simone Simon deze rol niet zoo bylzonder hebben geambieerd. En inderdaad had zij van mr. Zanuck ook gaarne een andere opdracht gekregen, dan het over- spelen van een rol, welke reeds succesvol door een andere actrice was vertolkt. Juist, omdat wij dit weten, is hetgeen zij er in werkelijkheid van heeft gemaakt, ons buitengewoon meegevallen. Met haar zeer sterke individueele persoonlijkheid heeft zij de figuur van Diane zoo'n relief gegeven, dat per slot van zaken deze tweede ..Seventh Heaven" volkomen haar film is geworden. Zij heeft als partner naast zich James Ste wart, die aikwijls heel fijn in zijn spel is, ge- lyk eveneens het geval is met verschillende vertolkers der bijrollen, waarvan wij nog wil len noemen Mady Christians, Victor Kilian, Gale Sondei'gaard, en vooral Jean Hersholt, die de rol van den Parijschen banlieu-abbd kreeg te spelen. Als is de periode van de gevoelige roman- tiek in de film grootendeels voor.bij, toch zal de tweede editie van dezen indertijd zoo graag gezienen filmroman het ook nu nog zeker doen. Het begin was al zoo anders dan gewoon; uiterst correct zou het deze keer gaan, dat viel direct op. 't Was geen Griek, die overrompeld kon worden met stapels Engelsche telegrammen, die eerst werkelijkheid zouden worden als een tenslotte opgediept woordenboek uitkomst had gegeven. Neen, er was niet veel wereldwijs- heid voor noodig om in te zien, dat, #1 hing met dit weer potdik van de mist, het rood-wit- blauw ook als een vaatdoek aan de mast; er intellect verwacht kon worden en men hield er al vast rekening mee. Zeer goed voelde de kapitein van de Belgi- sche zeesleepboot „Goliath"' dit aan; zijn tele gram sprak daarom ook van ,,verlangt u" en „gelieve". In de kaar.tenkamer van de „Prinses Juliana" dachten ze niet lang na en toch was hun antwoord een meesterzet. Met zeven woorden wisten ze het te zeggen; 't was geen weigering, 't was geen aanvaarden van assis- tentie en toch was het telegram zoodanig, dat geen enkele zeesleeper, hoewel niet geroepen, het voor zijn reederij zou hebben kunnen ver- antwoorden om niet uit te varen. Een zee van tijd valt er dan tusschen dit voorspel en de voortzetting; een pauze van drie uur, die, zoo w(j dit wilden, zouden kun nen vullen met een aparte reportage over ,Ze emansvrouwen' Zoo ligt er dan bij Walsoorden een groote Hollander in de mist voor anker; van morgen om elf uur kwam hij er nog zoo lekker door- snijaen op zijn weg naar Antwerpen. Aan boord van dien Hollander zit een zekere Kees, terwijl zijn vrouwtje in Antwerpen in een hotel op de Keyzerlei op hem wacht. Kees heeft zijn portemonnaie eens omgekeerd en schijnt daarbij nog zooveel deviezen gevonden te hebben, dat hij er een lang telegram aan waagt, eindigende met het woord „gekust". Nu steken wij nooit opzettelijk onze neus tusschen zulke zaken, dat zijn dingen tusschen man en vrouw. Maar kan ik het helpen dat mijn antenne er wel tusschen hing In genachten zien wij dan zoon mevrouwtje bij ontvangst van het telegram een traan weg- pinken en even slikken om zooveel hartelrjk- heid van haar vijftig procent. Bij mistig weer regent het dergelijke tele grammen want in alle havenplaatsen wachten vrouwen en verloofdes, die door de vertragen- de mist zoo worden gedwarsboomd. Engelschen eindigen zulke telegrammen meestal met het onvertaalbare „love and kis ses", de Fransche met ,,mille baisers" dui- zend zoenen en de Duitschers met ,,Heil Hitler". Kort na de persberichten is het Antwerpen dat de draad weer opneemt en met zijn piano- achtige telegrafietoon een verschrikkelijk codetelegram naar- de „Goliath" oveirwipt; gewone- en cijfercode door elkaar. Kom daar maar eens tusschen! De wereldzaak Lloyds, die de assurantie van de „Prinses Juliana" schijnt te hebben, geeft de zeesleeper ,,Noordzee" een tip over dit geval. Het antwoord van de ,,Noordzee" is heel zwak; wie weet hoeveel mistige mijlen hij nog door het zilte nat zal moeten draaien om Oadzand te bereiken. Als om half tien Scheveningen-Radio juist klaar is om een hardleerschen Rus van pei- lingen te voorzien vlijmt de ,,Prinses Juliana" met zijn moderne lampzender weer door de mist. 't Zijn de eerste telegrammen van de pas- sagiers voor hun wachtende relaties aan de wal. Natuurlijk openen de Hollandsche passagiers met een groote voorsprong de r(j. Het eerste telegram is van een zekeren Jaap, het tweede van Willem. Jaap is iemand met een dood- gewoon visitekaartje; Willem daarentegen heeft er een kroontje op staan, woont boven- dien zeer voornaam in Den Haag. Toch hebben ze iets typisch vaderlandsoh gemeen, namelijk de vertrouwde kennis van onze kust. Beiden hebben ze een schoolmeester gehad die op zekere dag tijdens de aardrjjkskunde les de Noordzeekust heeft besproken. Nog zien ze hoe meesters hand de langzaam glooiende beweging maakte waarmee het dwarsprofiel van onze kust voor eeuwig en altijd in een schooljongens brein werd gegrift. Kwam je daarop terecht met een schip, dan kon je wel eens wat scheef gaan hangen maar meer kon je niet gebeuren. Daarom telegra- feert Jaap: lrzijn gestrand moeten aan boord blijven weest met ongerust"; de adelljjke Wil lem is al niet minder zeker van zijn zaak en laat seinen: ,,blijf aan boord slapen kom mor- genochtend thuis". Bijna een uur later komen de telegramimen van de buitenlanders los. Opvallend veel Duitschers zijn er aan boord, meer speciaal vrouwelijke Duitschers, zoo aan de onderteeke- ning van de telegrammen te zien. In tegenstelling met hun mannelrjke land- genoten gebruiken ze tweemaal zooveel woor den om hetzelfde te zeggen. Zou 't geld hier hier geen rol spelen of komt het omdat het vrouwen zijn? Een Duitscher weet het al heel kort te zeg gen: „nebel schiffverspaetung"twee woorden slechts. Wat ons ook treft is het aantal Engelsche reizigers voor Duitschland; wat kan deze lie- den bezielen het Derde Rijk in te trekken! Om elf uur komt de tweede serie telegram men. 't Begin is niet slecht want 't eerste telegram is voor Rotschild. Dat is te veel voor den man op Schevenin- gen. Met een groot radiovraagteeken komt bij terug. Zooveel nadruk 1-egt hij op de twee strepen, dat je als het ware door de mist been zijn ongeloovig gefronste wenkbrauwen ziet. De man, die tijdens het felste S.OB, heel de Noordzee, de buitenlandsche kuststations in- cluis, onder de duim heeft, kwam hier even in labiel evenwicht. Die glimmende schrjven toch! Dan komt het telegram van „die Lotte". 'k Stel ze me voor als een blonde, Germaan- sche blauwoog, maar 't kan ook niet zoo zijn. Wat wel 't geval is vormt een grooter belang, ze moet Maandagmorgen half negen in Ber- lijn-West zijn waar ze op een kantoor is; nu zit ze voorloopig nog op 't Cadzandsche strand. 'k Zou straatnaam en huisnummer hier kun nen vermelaen, maar dan zouden er allloht jongelieden zijn die een ansichtkaart of een brief aan Lotte schreven en zulke romantiek ligt niet in mijn bedoeling. Daama, ja daarna is 't natuurlijk nog veel interessanter geworden maar als je een vrije Zaterdagmiddag hebt gehad en ook nog een vrije Zondag dan heb je 's Maandags meestal een vroege dienst en zoo begonnen we te mid- dernacht een nieuwe week, met onze beenen in Ter Neuzen maar met ons hart daar bjj Lotte in Cadzand. P. J. M /yr\ Wrijf dan dadelijk rog en borstje in met Wonderlijk zooals dat HetpH Pot 50 ct Doos 30. Bij Apoth. en Drogisten mijnhardt wmm—mmmmmm (ingez. Moo.) PERSONENAUTO IN DE ZUID-WILLEMS- VAART GEREDEN. Drie inzittenden verdronkwi. Woensdagavond tegen zes uur heeft zich even voor de Hoogbrug te Nederweert een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbjj drie personen bet leven bebben verloren. Het zijn de rector van de landbouwhuishoudscbool te Posterholt, de beer F. H. Wevers, Pastoor P. J. de Pauwe uit Leveroy en het lid van de Provinciale Staten van Limburg, de beer P. J. Kessels uit Heythuizen. De mede-inzittende, de heer Derks, even eens uit Heythuizen, kon worden gered. Het gezelschap kwam van een vergadering van jonge boeren te Weert en was op weg naar Leveroy. Rector Wevers zat aan het stuur. Na de booht, welke de weg met de ernaast loopende Zuid Willemsvaart achter Nederweert maakt, te hebben genomen, heeft de bestuurder, misschien in de meening, dat hij reeds zoover was gevorderd, dat hij rechts af kon slaan, om in de richting Heythuizen te rijden, het stuur krachtig naar rechts om- gegooid, met het gevolg, dat de auto van den meer dan zeven meter hoogen wal kant de Zuid-Wilemsvaart inreed. Op het geschreeuw van de inzittenden kwa- men verscheidene dorpsbewoners toegesneld. Enkele minuten later was ook een agent van politie, die gewaarschuwd was, ter plaatse. De politieman begaf zich onmiddellijk te water. Intusschen hadden de inzittenden van den auto kans gezien het portier te openen en uit den auto te klimmen, alleen de heer Derks was de zwemkunst machtig. Hij zwom naar den kant en werd met behulp van een touw opgehaald. De andere drenkelingen zijn, nog voordat de agent van politie hen had bereikt, verdronken. De slachtoffers werden door den sterken stroom, welke op dat oogenblik in het kanaal stond, meegesleurd. Personen, die in roeibootjes te hulp waren gekomen, vonden de drie slachtoffers op grooten afstanid van elkaar. Zij brachten de drenkelingen aan boord en voeren er ijlings mee naar den wal. Gedurende anderhalf uur hebben daar dok- ter van der Wouw uit Nederweert, die de eerste hulp verleende, en een geneesheer van het St. Jans-ziekenhuis te Weert, die, na ge waarschuwd te zijn, met een verpleegster ter plaatse verscheen, kunstmatige ademhaling toegepast, waarbij ook nog van een zuurstof- apparaat gebruik werd gemaakt. Dit alles heeft echter niet mogen batem. De lrjken zijn per ziekenauto naar bet St. Jans-ziekenhuis te Weert overgebracht- De heer Derks, die zeer overstuur was, is bij omwonenden binnengebracht, waar men hem van droge kleeren heeft voorzien. Des avonds om half twaalf is de auto met een takel uit het water gelicht. De remmen van den auto zaten vast, zoodat men vermoedt. dat de bestuurder op het laat ste oogenblik nog getracbt beeft het ongeluk door krachtig remmen te vermijden. HET OLIEfGE?VAAR VOOR DE ZEEVOGELS. De correspondent der N. R. Crt. te Stock holm schrijft: Het is in ons land met zijn lange stranden maar al te bekend, dat tallooize zeevogels een tergend-langzamen dood sterven in de kleve- rige massa's olieresidu, die op zee ronddrijven als resultaat van het schoonmaken van de olietanks van schtpen. Men heeft het over- boord pomp-en van de olieresten willen verbie- den en men heeft het gebruik van centrifugs aan boord willen voorschrijven, maar de tot nu toe tegen de ,,oliepest" genomen maatrege len zijn ontoereikend gebleken. Misschien is er iets te bereiken in de richting, die een kort ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6