ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABDIJSIROOP HEROPENING Twee uit een nest Juweelhandel HEURSEL No. 9688 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 77e Jaargang Birmentand Feuilleton Buitenland Waarom lioesl Ge zoo? AKKER's versierkie TWEEDE BLAD i RAOION -WIT IS NATUURBLEEK-Witf van den Juweelhandel HEUftSEL Een nog nooit geziene keuze en voor- deeligste prijzen wachten U in een sober en aangenaain kader. Geniet van ons hernieuwde verzameling voor het aankoopen, ten gepaste tijde, Uwer Geschenken „Einde jaar". GENT ^W-;/V32&JOBK3as?I p rsaiiaaggBK u^ccili TER NEUZENSCHE COURA i vcMSMroy rt^wwMm^OTT«(aR«ari wcMGiari^msiwansrai BET REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE RONLNGIN. Naar het weekblad ,,Hervormd Amsterdam" vemeemt, zal tijdens den officieelen herden- kimgsdienst van 't Regeeringsjubileum van H.M. op 6 September 1938 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bet voor- en nagebed worden j uitgesproken dooir een der Amisterdamscbe Hervormde predikanten. Aanvankelijk zou slecbts de minister-president, dr. H. Colijn, een herdenkingsrede houdten, docb bij nader beraad heeft men besloten, dat ook gebedcn zal wor den. De predikant, die dit doen zal, zal zulks doen vanaf den kansel. Dr. Colijn zal zljn rede uitspreken van een v66r den kansel op te rich- ten spreekgestoelte. 6CHOUT BIJ NACHT FURSTNER. De chef van den marinestaf, schout bij nacbt J. Th. Flirstner, ia met ingang van 1 Janiuari bevorderd tot vice-admiraal. VERLAGING VAN DE LASTEN OP SUIKEB GEVKAAGD. De Vereeniging van suikerwerk- en choco- lacDefabrikamten heeft een adres aan den Minister van Financien gezonden, waarin met cijAxs wordt betoogd, dat de lasten op suiker emstige scbommelingen in bet suikerverbruik hebbon veroorzaakt. Vast staat in elk geval, dat de lasten op i suiker te boog zijn. Zij bedragen op beden nog f 35,02% tegen een wereldmarktprijs van f 6go of wei een heii'Lng, die 560 pet. van den prijs bedraagt. Bovendien wordt over de vorenoedoelde beifing nog 4 pet. omzetbelas- ting of wel /1,40 per 100 kg betaald, zoodat ui'bemdelyk de suiker in vcrwerkten toestand belast is met een totaal bedrag van 36,42. Een anneal iabrikanten uit de suikerverwer- kande industrie is reeds gedwongen geweest het bedrijf op te heffen, hetwelk geen wonder is met zulke booge heffingen. De vereeniging verzoekt den Minister drin- gemd in het belang van de suikerverwerkende industrie, waarin duizenden arbeiders werk- saarn zijn, de verlaging van de lasten op suiker zoo spoedig mogelijk te willen bevor- deren. DE UITBREIDING VAN HET ■BELEFOONVEKKEER IN ONS LAND. In het 3 maandelijksche overzicht van P.T.T. in „De Nederlandsche Mercuur" van den Pers- chef van het Staatsbedrijf der P.T.T., den heer Pater, wordt omtrent de ontwikkeling van de telefoon bier te lande het volgende medege- deeid: Van alle dienstonderdeekn blijft de telefonie den krachtigsten vooruitgang toonen. De in steeds sneller tempo toenemende auto- matiseering blijkt een sterken prikkel op het verkeer uit t. celenen. Terwijl het gemiddelde dagverkeer van 1934 op 193o toenam met 13,4 pet. en van 1935 op 1936 met 14,8 pet. was de toeneming over de eerst- 9 maanden van dit jaar vergeleken met dezelfd-e periode van 1936 ongeveer 25 pet. In de rijkstelefoonnetten wordt thans 27 pet. van het verkeer automatiseh afgewikkeld. Zear diuidelijk spreekt de groei van de telefonie ook uit de toeneming van het aantal aanslui- tingen. kn de eerste 3 kwartalen van 1937 werden 16,111 nieuwe aansluitingen aangevraagd tegen 14,106 in hetzelfde tijdvak van 1936. Hjpewel 1936 met een totaal aantal aanvragen van 19.119 reeds verboven dat van 1935 met 15.517 aansluitingen uitging, staat thans reeds vast, dat 1937 het aantal van het vorige jaar weder belangrijk zal overschrijden. Ook het intemationaal telefoonverkeer stijgt voortdurend. Het gemiddeld aantal spreekminuten per werkdag bedroeg in het 3e kwartaal 37.268 tegen 33.783 in de overeen- kwmstige pertode van 1936, hetgeen een sta ging beteekent van 10.3 pet. DE MOORD DP NEDERLANDSCHE GEESTELJJKEN IN CHINA. In verband met de berichten omtrent het vermoorden van drie Nederlandsche geeste- lijken in China en bij welke gebeurtenis vol- gen» die berichten Japansche militairen be- trokken zouden zrjn geweest, vememen wij nog het volgende: De Nederlandsche slachtoffers van dit voor- val behoorden tot een Fransche geestelijke orde. Uit hoofde hiervan stonden zij onder bescherming van de Fransche legatie te Peking. Detze en de Nederlandsche legatie stellen een onderzoek in naar het gebeurde; hiertoe is door de Japansche legerleiding een officier ter beschikking gesteld. ALEE DIESELS WEER OP DE BAAN. Bij wijze van vroegtijdige St. Nicolaas- surprise zal Nederland met ingang van 30 November alle oorspronkelijke Diesel-treinen weer op de baan zien verschijnen, in totaal 40 tneinstellen. Zooals men weet, worden thans nog verschillende E.M.-treinen met stoom- tractie gereden, maar aan het eind dezer maand zal daarin dan verandering komen. Voorts kunnen wij berichten, schrijft het Handelsblad, dat de electrificatie van het z.g. middermet dermate goed vordert, dat alle lijnen er 1 December klaar zullen zijn. Slechts enige emplacementen moeten later worden ingericht, daar de spoorwegwerken rond eenige steden een snellere afwerking tegen- houden. De emplacementen, die aldus Later gereed komen, zijn die te Amsterdam, Utrecht, Gouda en Boxtel. Toch verwacht men in spoorwegkringen dat 1 Maart a.s. de eerste electrische treinen bp het nieuw geelectrifi- ceerde net zulten verschijnen. EEN VVAARDEEREND DUITSCH OORDEEL. De Deutsche Bergwerks Zeitung bevat een hoogst waardeerend artikel over de groote openbare werken in Nederland, van de hand van Ober rgierungsrat dr. Mtinz, die onlangs met den Duitschen minister van arbeid, Seldte, een bezoek aan ons land heeft gebracht. Dr. Miiinz herinnert er aan, dat Nederland van oudsher voortdurend tegen het water heeft moeten strijden. Overal, schrijft hij, komt de opbouwende, doch ook de vemielende kracht van het water tot uiting. Geen wonder dan ook, dat de Hollanders meesters geworden zijn op het gebied van bodembewerking, brug- genbouw en alle daarmede samenhangende werkzaamheden. Sohrijver geeft dan een uitvoerige beschrij- ving van de w-rkzaamheden tot drooglegging van de Zuiderzee. Ook behandelt hij o.a. de Maas-normalisatiewerken. Wat Nederland op het gebied van arbeiders- woningen te zien geeft, schrijft dr. Miinz v<£rder, verdient de hewondering van iederen objectieven bezoeker. Dit geldt ook voor Amsterdam. Hler werkt men aan den aanleg van het zoogenaamde Boschplan, een project waarvan de voordeekn voor de gezondheid der arbei ders ei» der opgroeiende generatie niet boog genoeg aangeslagen kunnen worden. Met een toespeling op het opschrift van het monument op den Afsluitdijk „E:n volk, dat arbeidt, bouwt aan zijn toekomst", waarmede hij zijn artikel aanvangt, besluit dr Mtinz: De werkizaamheden, die wij in oogenschouw heb- ben kunnen nemen, hebben zulk een groote ondernemingsgeest en levenskracht van het Nederlandsche volk laten Zien, dat wij er eer- lrjk van overtuigd zijn, dat het daarmede in- derdaad aan zijn toekomst houwt. door ANNY VAN PANHUYS. 32Vervolg. IPlotseling schrok hij. Maria lachte kort, niet gedwongen, niet boos, maar los en natuurlijk. ,,Oom Stinner, je trekt een geizicht alsof je in mijn plaats de afgescheepte verloofde was!" Ze ging weer op haar stoel zitten en keek den fabrikant scherp aan. ..Mgenlrjk duizelt het mij nog een beetje, maar bedroefd, neen, dat ben ik niet." Ze iraalde aan haar verlovingsring en hield den fabrikant totn de hamTl voor, waaraan die glinsterde. ,JCijk eens, oom Stinner, die kleine ring, dat smalle gouden bandje, heeft mij den laatsten tijd zelfs gehindehd en ik heb her- haaldelijk overdacht, dat «Stefan tooh in heel veel dimgen zoo geheel anders is dan ik. Nu weet ik ook waardoor dat kwam. Stefan had mij met zijn gedichten bedwelnad, mij daar- mee helder denken onmogelijk gemaakt zijn adeliyke titel heeft daar ook misschien nog toe bijgedragen. Op die manier heb Ik warme sympathie en liefde met elkaar ver- vrard." Ee lachte even. „Denk eens aan, oom Stinner, den laatsten tijd was het mij zelfs onaangenaam als hij een kus wilde hebben." Herman Stinner moest nu ook even lachen. Het was hem alsof een zware druk van hem af viel. Den hemel zij dank, dat Maria's hartje zoo heel anders voelde dan hij zich had voorgesteld. DE ONDERVIND1NG LEERT MIJ CiTi (Ingez. Med.) Maria zuchtte zachtjes. „Ik had echter niet den moed mij uit te spreken er kwam bjj, dat ik wat te veel rekening met moeder hield, die er zoo'n kin- derlijk pleizier in had, een baron tot schoon- zoon te hebben. Maar leg mij nu eerst eens uit hoe het kwam, dat Stefan von Hornstein nog tijdig zijn vergissing bemerkte? Natuur lijk raakte hij op een ander verliefd." De fabrikant knikte. „Ja, dat is het geval, maar op wie, dat weet ik niet, en dat kan jou en mij tenslotte ook koud laten." Maria behoefde geen nadere bijzonderheden te weten. Dat had alien tijd totdat zich tens een gelegenheid voordeed, die een verklaring noodzakelljk zou maken. Hij dacht Stefan von Hornstein de leiding van een kltin zuster- hedrijf in Noord-Duitschland op te dragen om daarmee te voorkomen, dat Therese Normann en Francisca Kaiser elkaar zouden ontmoe- ten. Barbara Kaiser wtet van niets dat had hij door de vragen, welke hij haar ter gelegenheid harer sollicitatie gesteld had, ge- merkt. Maar Maria wist iets, hoewel Robert Normann en zijn vrouw daar geen vermoeden van hadden. Verder wisten noch Maria noch haar ouders dat Francisca Kaiser en haar dochber in dezelfde stad woonden als zij. Hoe het stond wat Francisca zelf betrof, liet zich moeilijk gissen. Met haar harde, onverzoen- ljjken aard moest echter rekening gehouden worden. Maria lachte en zei: ,,Je hebt gelrjk, oom Stinner, het gaat ons niets aan, op wie Stefan verliefd geraakt is. Mij is het ook onverschil- lig." Ze deed den ring af en hield hem dien op de vlakke hand voor. „Daar, neem 'm mee en geef 'm den man terug, die te laf was om hem zelf tcrug te vragen." Ze zei het op minachtenden toon. Herman Stinner stak den ring in zijn vest- jeszak. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS OPGELOST. Dank zij het ingrijpen van Koning Leopold, die, schrijft de N. R. Crt.. zonder het dictato- riale voorbeeld van zekere monarchen in Zuid- oost-Europa te volgen, op zuiver constitutio- neele wijze een krachtigen aandrang heeft uitgeoefend op de Belgische partijleiders, is men er tenslotte toch nog in geslaagd een nieuw ministerie uit de drie groote Belgische partijen te vormen. Behalve aan den iavloed des Konings, mag zulks zeker ook worden toegeschreven aan het beleid van den libera- len minister van staat, Paul Emile Janson, die nog vddr 's Konings bezoek aan Engeland opdracbt had gekregen een grondig onderzoek naar den politieken toestand in te stellen. Op grond van de ervaringen, die hij bij dit or.aerzoek had opgedaan, had de Koning Jan son opdracht tot de kabinetsformatie gegeven. Op hec laatste oogenblik bleken echter de nioeilijkheden ook voor Janson te groot, zoo dat hij zijn opdracht moest neerleggen. Men ging toen op zoek naar een nieuwen forma- teur, doch slaagde er niet in een gegadigde te vinden. Daar niemand het in zijn pogingen zoover had gebracht als Jason, besloot de Koning, na z,ich vergewist te hebben, dat de partijen, hoeveel moeilijkheden zij den opvol- genden formateurs ook in den weg hadden gelegd, toch het liefst de huidige coalitieregee- rrng wilden behoud-en, er althans de voorkeur aan gaven boven Kamerontbinding en het uit- schrijven van nieuwe verkiezingen, Jason een laatste poging te laten wagen. Het zijn voornamelijk persoqnlijke kwesties, zoowel tusschen de partijen onderling als in den boezem van de partijen z«lf geweest, die deze crisis van zoo langen duur hebben ge maakt. Over het voortzetten in groote lijnen van de politiek van Van Zeeland was men het eens. Men zal zich herinneren, dat de finan- cieele en oeconomische omstandigheden bij het optreden van Van Zeeland verre van gunstig waren, doch dat hij er met de hulp van zijn medeministers in geslaagd is een aanmerke- lijke verbetering in den toestand te brengen. Zijn werk is, ondanks de behaalde resultaten, nog niet voltooid. Wil het duurzaam zijn, dan moet het worden voltooid door verschillende maatregelen van algemeenen aard, welke men als structuurhervormingen aanduidt. Deze her- vormingen liggen vooral op sociaal gebied en op dit gebiea deden zich, naast de reeds ge- noemde persoonlijke moeilijkheden, ook zake- lijk moeilijkheden voor, omdat de socialisten en de democratische Katholieken in dit op- zicht verder wilden gaan dan de liberalen en de conservatieve Katholieken. r Deze moeilijkheid beeft intusschen niet op den voorgrond gestaah, omdat beide partijen zicb met de voortzetting van het program van Van Zeeland, bij wijze van compromis, konden vereenigen. Dat de eerste formateur, De Man, niet slaagde, kon men nog hieraan toeschrijven, dat hjj, als de vader van het plan van den arbeid, te veel naar links stond, en voor Pier- lot, zijn opvolger, kon men nog laten gelden, dat hij te veel een man van rechts was. Dat echter Spaaks poging mislukte, moest louter worden toegeschreven aan het depit van de Katholieken, dat men van socialistischen kant bezwaar had gemaakt tgen hun candidaat, Pierlot. De eerste poging van Janson tenslot te mislukte geheel op een persoonlijke kwestie. Janson had de portefeiiille van justitie wil len toekennen aan Henri Jaspar, den Katho lieken oud-premier, een algemeen geacht man, die echter volgens de socialisten krachtens zijn verleden te conservatief was om zich naar het programma-Van Zeeland te schik- ken. Henri Jaspar, die zich de laatste jaren ook al uit de Kamer had teruggetrokken, heeft het tenslotte zijn vriend Janson gemak- kelijk gemaakt door te kennen te geven, dat hij een portefeuille zou weigeren. Toen bleek het Janson mogelijk de instem- ming van de drie partijen te verkrijgen voor de combinatie, die hij op het oog had. De portefeuille van justitie is thans toegekend aan Du Bps de Warnaffe, die vroeger reeds minister van binnenlandsche zaken is geweest en tot de Katholieke partij behoort. Hij ver- vangt den liberaal Maistreau, die evenmin als de liberaal Marcel Jaspar, minister van trans- portwezen, in het ministerie terugkeert. Wel gebleven is de liberaal Hoste als minister van onderwijs, een feit, dat ongetwijfeld velen zal verbaizen, omdat, speciaal van Vlaamschen kant, op zijn beleid inzake de verdubbeling van de academies van wetenschappen, zoo'n scherpe critiek was uitgeoefend. Als derde liberaal naast Janson en Hoste, neemt senator Dierckx als minister van binnenlandsche zaken zitting in het ministerie. Ook Dierckx is vroe ger reeds minister geweest. Verder behouden alle drie de vorige kabinetsformateurs, De Man, Pierlot en Spaak, hem portefeuilles. De Katholieke-democraat Marck wordt minister van transportwezen. Voorts blijft het minis terie onveranderd. Men heeft dus tenslotte toch bereikt, wat men van het begin van de crisis af beoogd heeft, het behoud van het ministerie-Van Zeeland onder een nieuwen premier en met zoo weinig mogelijk wijzigingen. De aange- brachte wijzigingen vloeien in hoofdzaak voort uit het feit, dat de vervanging van den Katho- liek Van Zeeland door den liberaal Janson een paar verschuivingen noodig maakte. Als buitenstaander vraagt men zich af, of hiervoor nu zoo'n langdurige crisis en het op- halen van allerlei persoonlijke kwesties noodig j is geweest. Men zou het den Franschman Des i Barreaux na willen zeggen: „Bien du bruit pour une omelette au lard." DE NIEUWE BELGISCHE MINISTER- PRESIDENT. JPaul Emile Janson werd in 1872 te Brussel geboren en is een der meest vooraanstaande figuren van de Belgische balie, waarvan hij in 1919 deken werd. Hij behoort tot de liberale partij en werd in 1910 voor het eerst als Kamerlid gekozen. In 1914 werd hij als zoo- danig herkozen. Gedurende den oorlog verrichtte hij belang- rijke diensten voor zijn land. Na een kort verblijf te Londen en te Saint Adresse, bij Havre, waar toen de Belgische regeering zetelde, keerde hij terug naar het bezette Belgie en droeg er het zijne tde bij om de moreele kracht van zijn vaderland tegenover den indringer te handhaven. Na de overwin- ning was hij een der eerste politici, die door Koning Albert werd geraadpleegd. In 1920 werd hij minister van oorlog in het kabinet van Delacroix. Hij werkte in deze periode actief mee aan het tot stand komen van de militaire accoorden tusschen Belgie en Frankrijk. Van 1927 tot 1931 beheerde hij de porte feuille van justitie in het kabinet Jaspar. De Koning benoemde hem in 1931 tot minister van staat. Van 1932 tot 1934 was hij wederom minister van justitie in de twee ministeries van De Broquevile. Nadat hij tot senator was gekozen, zag hij zijn mandaat in 1935 niet vemieuwd en sinds 1936 beperkte hij zijn poli- tieke activiteit tot de rol van een belangeloos toeschouwer. Janson werd verscheidene malen aange- wezen als lid van de Belgische delegatie bij den Volkenbond. Hij is doctor honoris causa van de universiteit te Rijssel. Zijn tegenstan- ders respecteeren hem om zijn krachtige en onafhankelijke persoonlijkheid en om zijn m- tegriteit. DE BOUW VAN OORLOGSSCHEPEN. In zijn rapport aan president Roosevelt wijst de minister van marine, Swanson, er op, dat de Vereenigde Staten achterblijven bij Groot-Brittannie in den vlootbouw, maar toch de tweede vlootmogendheid ter wereld blijven. Hij spreekt de meening uit, dat ondanks het Amerikaansche bouwprogram er staan op het oogenblik 71 oorlogsschtpen op stapel de afstand tusschen de Britsche en Ameri kaansche vloten steeds grooter zal worden in verband met den omvang van het Britsche herbewapeningsprogram en doordat de Brit sche vlootbouw sneller ten uitvoer wordt ge legd dan de Amerikaansche. Niets wijst er echter op, dat Washington niet het voornemen zou hebben verbetering te bring en in dozen staat van zaken. De statistieken, waarop mi- ,,Mijnheer von Hornstein was van plan, je alles te schrij'ven. Door een toeval nam hij mij in vertrouwen en ik verzocht hem, mij toe te staan voor hem de kwestie af te wikkelen. Maria vouwde de handen en leunde achter- over. ,,Mag ik vragen waarom je dat deedt?" „Omdat ik bang was, dat het je veel ver- driet zou doen. Ik wilde niet, dat hij je on- voorbereid trof. Ik had zoo'n medelijden met j,e ik dacht, dat je den baron liefhad." „(Hoe goed hen je!" Maria greep zijn beide handen. „Altijd ben je zoo goesd voor me ge- weest. Ook over het ergste, dat mij destijds door kwaadaardige dienstbodenklets werd aangedaan, heb je mij heen geholpen.' Ze boog zich dichter naar hem over: ,,Ik ben blij, dat je niet getrouwd bent op jouw vrouw zou ik jaloersch zrjn." Uit wat zij het laatst zei bleek, dat zij in haar hart met Herman Stinner dWeepte en dit maakte hem week en gevoelig. Zacht maakte de fabrikant zijn handen los. „Ik ben al bijna veertig ,en mijn vrouw lijkt mij nu niet zoo bijzonder te benijden, Maria," zei hij, zich hiermee verwerend tegen haar woorden, die hem als een lichte roes naar het hoofd stegen. ,,Maar we moeten nog wat over jou praten", vervolgde hij, smel het onderwerp van het gesprek veranderend. ..Mijnheer von Hornstein heeft mij namelijk gezegd, dat hij tegenover de buitenwereld zal ,voorgeven, dat jij het engagement hebt afgemaakt." Maria knikte. ..Ferlijk gezegd laat het mij onverschillig. Maar eigenlijk is Stefan mij dat kleine zoen- offer wel schuldig en terwille van moeder is het ook wel het beste. Maar: laat ons er nu met geen woord meer over spreken. Ik heb van die domme geschiedenis al hoofdpijn ge- 1 kregen." j De spottende trek om haar mond teekende zich nu bifzonder scherp af. ,,Met moeder ben ik zoo nog niet klaar, die zal het nieuws heel anders opnemen dan ik." Haar gezicht kreeg een zeer emstige uitdruk- king. ,,Hoe mijn echte moeder zich wel hij zoo'n gelegenheid zou gedragen?" zei ze half overluid. ,,Ik zou 't willen weten, zou ook v66r alles willen weten hoe het haar gaat en of zij geen gebrek lijdt, terwijl ik alles in overvloed heb." De fabrikant hief afwerend zijn band op. „Wees gerust, 't gaat haar goed. Martel je niet met die oude geschiedenis wanneer je eens trouwt, zullen je ouders spreken over wat zij zoo lang verzwegen hebben. Zij deden dat echter uit liefde voor jou; heb daarom geduld en vraag niets totdat zij zullen spreken." ,/Er zal voor mij ook wel niets anders op- zitten", antwooidde Maria, ,,maar dan zal ik nog w.l heel lang geduld moeten oefenen, want aan trouwen denk ik voorloopig niet meer." Hij lachte. „Jij hebt genoeg aanbidders, die je het hof willen maken. Als die maar eerst eens weten dat je weer vrij bent..." Het gezicht van Maria werd rood van op- winding. „Ik wil niets van die leeghoofden weten, die alien meer door mijn geld dan door mijn per- soon worden aangetrokken". Ineens lei ze den vinger op de lippen: Vader en moeder zijn thuis gekomen. Let eens op, hoe verschrikke- ljjk moeder zich zal opwinden, als..." Ze hield op, want reeds kwamen Robert Normann en zijn vtouw de kamer binnen. Herman Stinner gaf hun beiden de hand. Therese keek zoekend om zich heen. „Is Stefan er nog niet?" Maria en Herman Stinner wisselden een o'ik van verstandhouding. Vervolgens antwoordde Maria: ,,Neen, en wij kunnen hem niet meer ver- L Neem toch de nieuwe versterkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlrjke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop yerkt snel en krachtig bij hoesten, bg kou op de luchtprjpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlrjk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd. werden in de nieuwe versterkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeine", die moet beschouwd worden als het krachtigste niid- del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver- werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm- vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen- stelling noemt men terecht de nieuwe versterkte Abdijsiroop,,'s Werelds beste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f ?.4 f 4.2Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebru 1:. (Ingez. Med.) nister Swanson zich beroept, geven aan, dat de Vereenigde Staten 325 oorlogsschepen be- zitten met 1.083.000 ton en Engeland 285 schepen met 1.216.000 ton, terwijl Japan 200 oorlogsschepen heeft met 745.000 ton. De Ver eenigde Staten echter beschikken slechts over 113 schepen die nog niet de leeftijdsgrens he- reikt hebben, tegen 181 Britsche oorlogssche pen en 171 Japansche beneden deze grens. De regeering heeft opdracht gegeven tot den bouw van 2 pantserkruisers en Swanson is voomemens het Congres credieten te vragen voor den bouw van nog 2 eenheden, ter ver vanging van verouderde schepen. Het rapport zegt, dat Amerika zal voort- gaan binnen het kader van de vlootverdragen van Washington en Londen, torpedojagers en onderzeeers te bouwen, zonder den bouw van groote kruisers te laten varen. Het rapport besluit met te zeggen, dat de Vereenigde Sta ten het tempo van den vlootbouw niet zullen opvoeren, ,,tenzij de wereld in brand vliegt". DAT NOEMT MEN EEN VERKIEZING! Naar uit Riga aan het Handelsblad gemeld wordt, heeft de Sovjetregeering thans de lrjst van candidaten voor de parlementaire verkie zingen gepubliceerd. Alle kieskringen hebben slechts een candidaat. Pogingen om tegencan- didaten te stellen zijn door de autoriteiten, in het bijzonder door de politie, belet. Zoo heeft ib.v. de boeren'bevolking van Borowisjki, bij Leningrad, geprobeerd een eigen candidaat Amdrejev te stellen tegenover den officieelen candidaat Nikitin. De agent van de commu- nistische partij Nilov verbood dat. Den Vol- genden dag werd hij vermoord. De Ogpoe ar- resteerde toen Andrejev en schoot hem dood. Elen groot percentage van de offieieele can- LANG£ MUNT2 wachten, vandaag niet, morgen niet en nooit meer." Mevrouw Normann liet zich in oen stoel neervallen. ,,Om 's hemeiswil, wat is er gc- beurd, hebben jullie ruzie gehad?" Toen nam Herman Stinner het woord en zette den toestand uiteen. „Ja, maar mijn beste mijnheer Stinner wat u mij vertdt is toch onzin. U wilt een grapje met mij maken." De fabrikant deed alsof hij deze opmerking niet hoorde en sprak rustig verder. Nu hij de zekerheid had, dat hij Maria geen prjn zou doen, vatte hij zijn zending volkomen anders op. net was meL noomg mevrouw normann bijzonder te ontzien. Haiar gekwetste ijaelheid zou nu eenmaal vrede moeten hebben met het feit, dat zij voortaan tegenover haar kenrlssen niet meer met haar aanstaanden sch'oonzoon ,,de baron" kon pralen. En zoo gelukte het hem, nadat Therese en ook haar man hem een paar maal in de rede waren gevallen, zijn veihaal ten einde te brengen. Maar toen was Therese's opwinding en ver- ontwaardiging ook niet meer te breidelcn. „Steian moet gek geworoen zijn:" nep zq, en haar met ringen beladen hand gebaarde heftig door de lucht. „Hoe l?an hij ons dat nu aandjen? Dat is toch een nubliek schandaal Mevrouw Gruber die zal lachen wanneer zij het hoort. En mevrouw von Regental, wat zal die mij medelijdend de hand drukken. En het ergste Maria zal zich dood kwijnen". Zrj stond op en omhelsde haar dochter l.artstoch- telijk met de woorden: „Arm, lief, ongelukkig kind!" Een dikke traan druppeide op Maria's voor- hoofd neer. „De verloving blijft aan", zei ze met nadruk, „wees maar gerust, mijn kiud, wees maar ge rust." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5