\)t KPN INGIN DFD AM0 Buiteniand TA 55 WK Prijs Fl. 135 HAAGSCHE POST: w,„ „atl DE ROTTERDAMMER uk dnenUrf 1 nieuwe Rott.courant- wind Wii dit Van Te,efunk- ge- w«d zijn, is alle 20rg be- ,:vn - NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIj, N.V.- HUYGENSPARK 39- DEN HAAG TER NEUZEN, 24 NOVEMBER 19,37. Buitenlandsche Zaken had n.l. toen uit Peking een telegram ontvangen, dat den dood meldde van mgr. Sell raven en eenige" missionaris- sen. Denzelfden dag volgde de bevestiging dat ook de andere gevangenen hetzelfde lot hadden ondergaan. Dit vemamen wij Maan- dag officieel. Mgr. Schraven en zijn missionarissen wer den op enkele meters afstand van de stad Cheng-ting-foe gedood. Waarschijnlijk moet dit reeds 10 October gebeurd zijn. Van de manier, waarop zij werden ter dood gebracht en reden waarom, staat nog niets in de offi- cieele berichten. Omtrent de oorzaak van dit tragisch ge'bcuren tast men dus nog in het duister. Wij wachten nu verdere officieele be richten af. Mgr. Schraven was sinds langen tijd in Noord-China. In 1898 was hij er als jonge missiepater heengegaan en heeft nog een deel van den bokseropstand meegemaakt. Het was een zeer bemind priester, die veel goeds in China gedaan heeft en nu als martelaar te midden van de velen, wien hij het katholieke geloof gebracht heeft, is gestorven. Hij be- hoorde tot de Fransche provincie; de Neder- landsche provincie is n.l. eerst vele- jaren later opgericht. Ik heb persoonlijk zijn overlijden Zaterdagmiddag aan zijn broeder in Lottum medegedeeld. De 28-jarige pater G. Wouters was afkom- stig uit Breda. Hij was nog slechts. kort in de missie, nog geen twee jaar. Hij was in het Vicariaat van mgr. Schraven als professor werkzaam aan het Klein-Seminarie, waarvan hrj kort geleden tot provisor werd benoemd. De andere landgenoot is broeder A. Geerts uit Ouderibosch, die reeds in het begin van deze eeuw in de Chineesche missie gekomen is. Enkele jaren geleden is deze broeder zenuwiziek naar Nederland moeten terug- keeren. Tijd ens een plundering van de bis- schoppelijke residentie was een Chineesche knecht onder zijn oogen doodgeschoten. Het missieleven trok hem echter zoo aan, dat hij op zijn verzoek in 1034 weer naar de missie Cheng-ting-foe teruggezonden werd. DE MAATREGELEN VOOR HET SLAGERSBEDRIJF. Naar aanleiding van besprekingen, welke het R.K. Werkliedenverbond mocht houden met den Minister van Economische Zaken, over de sociale positie der slagersgezellen, heeft het verbond van den Minister een brief ontvangen, waarin deze mededeelde, dat het zijn emstig verlangen is, dat de jongste maat regelen, welke voor het slagersbedrijf zijn ge- troffen, aan het bedrijf in zijn geheel ten goede zullen komen en dus ook aan de slagers gezellen. De Minister heeft van die opvatting mede- deeling gedaan aan den Nederlandschen Sla- gersbond en den Ned. R.K. Bond van slagers- patroons, die zich tegenover den Minister tot medewerking bereid verklaarden. Ook wat betreft bij den Minister ingekomen klachten van gezellenorganisaties, inzake de slechte sociale positie, hebben de besturen van boven- genoemde bonden zich tot overleg bereid ver- klaard. De Minister heeft den wensch te kennen gegeven, op de hoogte te worden gehouden door hem, bij voorkomende klachten, feite- lijke gegevens te verstrekken, ten einde doel- treffend te kunnen optreden. In de Maandag gehouden bondsraadver- gadering van den R.K. Slagersgezellenbond is den Minister telegrafisch voor zijn medewer king dank gezegd. DE KABINETSORISIS IN BELGIE. Janson zal nogmaals traehten een kabinet te vormen. Nadat zoowel de katholieke oud-minister Tschoffen, als de socialistische minister van staat Brunet de opdracht geweigerd hadden, heeft Janson zich bereid verklaard, zijn pogin- gen een kabinet te vormen te hervatten. De Brusselsche correspondent der N. R. Crt meldt: Maandagochtend zijn ten paleize de bespre kingen met het oog op de oplossing van de kabinetscrisis hervat. Om 10 uur heeft de Koning den katholieken democratischen oud- minister mr. Tschoffen in audientie ontvan gen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. Na afloop verklaarde mr. Tschoffen den jour- nalisten, dat de Koning hem gevraagd had het kabinet te willen samenstellen. „Ik heb den Koning geantwoord", zeide hij, ,,dat ik diep getroffen waj door de groote eer welke Zijne Majesteit imij wilde bewijzen, maar ik meen dat ik niet over de noodige eigen- schappen beschik om onder de huidige om- standigheden een regeering te vormen en te leiden. Ik zou het land geen dienst hebben bewezen met deze opdracht te aanvaarden". De mededeeling van den heer Tschoffen werd eenige minuten later bevestigd in een officieel communique van het paleis. Vervolgens ontbood de Koning den socialis- tischen minister van staat en oud-Kamer- president mr. Brunet. Na het onderhoud dat Brunet met den Koning had, zeide hij: „De Koning was buitengewoon vriendelijk voor mij en heeft mij gevraagd of ik kans zag een regeering te vormen. Ik heb zekere be- zwaren van persoonlijken aard laten gelden, en het aanbod van den Koning moeten af- wijzen." Deze redenen van persoonlijken aard zijn, dat mr. Brunet te Charleroi een belangrijke zakenpractijk heeft, en zich bovendlen geheel aan zijn gezin hij heeft nog eenige jonge kinderen wil wijden. Om 12 uur verscheen de liberale minister van staat mr. Janson, die een half uur met den Koning in gesprek bleef en na dit onderhoud de opdracht tot samenstelling van het nieuwe kabinet heeft aanvaard. Dinsdagmiddag zou hij de leiders der verschillende fracties nog maals ontmoeten om met hen overleg te ple- g«n- (Zie verder Laatste Berichten.) WEER TWEET ALIGE N AAMBORDJ ES VAN STRATEN AFGERUKT. Als protest tegen de arrestatie .en opsluiting te Gent van den heer Grammens, den ijveraar voor concrete toepassing van de admimstra- tieve taalwet van 1932, hebben het Vlaamsche nationalistische Kamerlid mr. Leuridan en het lid van provinciale staten van West-Vlaande- ren, van Steenlandt, vergezeld van enkele hun- ner partijgenooten, Zondag te Oostende een aantal twee tali, ge straatnaambordjes afgerukt en vervolgens eentalig, Nederlandsch, ge- maakt. Zij slaagdien erin een twintigtal dezer platen van de muren te rukken, doch werden toen door de politie verrast. Leuridan en een paar zijner vrienden werden gearresteerd, maar zijn later weer in vrijheid gesteld. In de avonduren hielden de Vlaamsche natio- nalisten te Oostende nog een betooging en brachten hulde aan hun leiders. BARCELONA ALS ZETEL DER SPAANSCHE REGEERING. ®r heerscht te Barcelona, naar de Times meldt, een bedrijvigheid, zooals sinds lang Het komt ons voor, dat het boven- aenopmHo T*~i.r vcu - xvumc ons voor, dat het boven- 9 noemde Telefunkenproduct zeker P aktijk veel plezier van zal beleven. Nog nimmer hoorden wij radio z6<5 zuiver leder instrument weergeven en Ult den lu'dspreker komen. s ee om de geluids-kwaliteit van dit toestel zoo hoog mogelijk te ^t °v ee\tt a. MUZIEKAPPARATEN voor RADIO (Ingez. Med.) niet meer het geval geweest is. A1 zijn de om- j standigheden, welke de grootste stad in Spanje tot den zetel van de regeering maakt, droevig, men kan gevoelen, dat het volk zich de eer waardig wil toonen. President Compa ny's speelde de rol van volmaakten gastheer door afwezig te zijn, terwijl zijn gasten zich installeerden. Als hij in Barcelona terugkomt, zal hij de straten vervuld zien van militaire muziek en troepen, terwijl glanzende auto's van ministers door de straten rijden. De meeste regeeringsdepartementen zijn al aan het werk. De Fransche ambassadeur is te Barcelona aangekomen als de eerste gezant die op zijn post is gekomen bij den nieuwen zetel van de regeering. Naar Havas meldt, is Companys, die na zijn bezoek aan Brussel enkele dagen te Parijs heeft vertoefd, naar Barcelona teruggekeerd. Naar de correspondent van Reuter meldt, is een van de gevolgen van de verplaatsing der regeering, dat in de hotels geen plaatsen zijn te krijgen. Ook zijn de verkeersmiddelen vol- ler dan ooit, wat te begrijpen is, omdat er niet voldoende trams zijn, nu er maar enkele bus- sen mogen loopen ter besparing voor oorlogs- doeleinden. Ook de eethuizen hebben het natuurlijk heel druk. 'Over het algemeen wordt men er uit- stekend bediend. De restaurants worden echter vrijwel uitsluitend door vreemdelingen be- zocht, daar de prijzen voor de meeste inwo- ners te hoog zijn. Voor de gewone huisvrouwen is het leven nog erg moeilijk. Alle benoodigd- heden zijn gerantsoeneerd en brood, melk, eieren en vleesch zijn schaarsch en kunnen pas na lang wachten in de rij verkregen worden. De bevolking maakt echter nog altijd een opgewekten indruk en Barcelona houdt nog altijd de traditie van een vroolijk nachtleven gaande. De muziekminnaar kan van tijd tot tijd genieten van concerten van het sympho- nie-orkest en in de nachtclubs zitten de noo dige jazzbands, waarbij gedanst kan worden en waarvan ook de soldaten, die met verlof van het front komen, een druk gebruik ma- ken. Ook de bioscopen hebben het druk. Po- peye the Sailorman is zeer populair. Doordat men de verhuizing van Valencia naar Barcelona over een periode van veertien dagen verdeeld had, is alles heel geregeld in zijn werk gegaan. ENGELAND ZOU VOOR EEN WAPEN- STILSTAND IN SPANJE IJVEREN. United Press meldde uit Parijs: Uit officieuse kringen wordt vernomen, dat edn van de belangrijkste punten van Halifax' besprekingen met Hitler een mogelijke wapen- stilstand in Spanje zou zijn gewee3t. Ook koning Leopold van Belgie zou in Engeland, en de verschillende diplomaten zouden te Brussel over een mogelijken vrede in Spanje van gedachten hebben gewisseld. In Frankrijk is men van meeninlg, dat Groot- Brittannie gaarne en wel zoo spoedig mogelijk een wapenstilstand zou wenschen en Duitsch- iand's en indirect Italie's medewerking daar- voor zoekt. Frankrijk is bevreesd, dat Negrin er op zal aandringen, om de Marokkaansche troepen onder de buitenlandsche vrijrwilligers te reke- nen, vooral daar een dergelijk precedent een terugslag op Frankrijk's eventueel gebruik van haar eig.en Marokkaansche, Algerijnsche en Senegaleesche regimenten elders lan in de respectievelijke kolonien zou kunnen beteeke- nen. Franco van zijn kant houdt vol, dat de Mooren Spaansche onderdanen zijn en voor den oorlog deel uitmaakten van het Spaan sche leger, waarom hij zal weigeren dezen te evacueeren; immers daardoor zouden de Marokkanen als vreemdelingen worden be- schouwd. Beide Spaansche regeeringen beschuldigen elkaar ervan de statistieken van de buiten landsche vrijwilligers te vervalschen. Campanys, die van Brussel uit op weg naar Barcelona voor eenige uren te Parijs aan- kwam, had een langdurig onderhoud met den' Spaanschen ambassadeur, Ossorio, aidaar, Waarschijnlijk heeft hij ook met Fransche prominente personen besprekingen gevoerd o.a. over het probieem der interventie en de voedselvoorziening voor dezen winter aan de regeeringsprovincies. De Catalaansche minis ter-president is intusschen te Barcelona terug gekeerd. Campanys „vredes-toesprekingen" worden echter vertroebeld door de officieele verklaringen van Negrin, die door de Spaan sche ambassade worden gedistribueerd en waarin hrj verklaart, dat ,,de regeering wei- gert welke ook te beschouwen, die ten aoel heeft de oorlog te beeindigen. Daze kan slechts beeindigd worden wanneer de rechtschen zich onvoorwaardelijk aan de wettelijke autoritei- ten der republiek overgeven". United Press meldde uit Londen: Zoowel van officieele als van particuliere zijde hoort men erover spreken, dat soivjet- Rusland zich zoo snel mogelijk aan den Spaanschen oorlog wil onttrekken, waardoor het bij zou dragem tot een spoedige beeindi- ging van den strijd. Het besluit, de Span- jaarden hun eigen zaak te laten uitvechten, is naar men gelooft het gevolg van de vol- gende overwegingen. Eerstens heeft het Chineesch-Japansehe con flict Rusland in de onmiddellijke aanraking met wapengeweld gebracht, waardoor het voor de Russische regeering zaak is, haar buitenlandsche politiek te herzien en de voile beschikking over alle militaire macht ter be- scherming van eigen belangen te houden. De langdurige oorlog in Spanje heeft reeds ten- gevolge gehad, dat veel materiaal en ook veel leidende personen aan den dienst in het belang van Rusland onttrokken werden. In de tweede plaats schijnen sovjet-Russen de wensch te hebben, de non-interventieplan- nen niet te dwarsboomen, daar zij meenen, dat indien zij geen verdere actieve steun verlee- nen, de uitslag van het rapport der onder- zoekscommissie naar het aantal vrijwilligers, dat aan beide kanten strijdt, in het nadeel der fascistische landen zal uitvallen. Ten derde gelooft Rusland, dat de Spaan sche regeering met een terugtrekken der vrij willigers gebaat is, daar het regeeringsleger tegenwoordig geen ordelooze bende meer is, doch een goed georganiseerde macht, die in staat is Franco een jaar of misschien zelfs veel langer te weerstaan. Met de levering van voedsel en petroleum zou Rusland door blijven gaan. Het is duidelijk, dat door dit alles de span ning om het Spaansche conflict aanmerkelijk verminderd kan worden. Wat echter niet weg- neemt, dat een groot aantal moeilijkheden nog moet worden overwonnen. JAPAN ZAL MAATREGELEN IN HET CONOESSIEGEBIED NEMEN. Na de verdrijving van de Chineesche troe pen van Sjanghai en de hezetting der Chinee sche wijken door de Japanners, wordt thans het vraagstuk van de buitenlandsche conces- sies te Sjanghai aan de orde gesteld. Japan is nu begonnen stappen te doen teneinde ver- andering te brengen in den toestand der bui tenlandsche concessies en het eischt vrijen doortocht van zijn troepen door het Internatio nale gebied van de groote Chineesche haven- stad. De Japansche militaire attache te Sjanghai, Koemakisji Haraba, heeft bij een bezoek aan den secretaris-generaal van den gemeenteraad der Internationale concessde, Fessenden ge- eischt, dat op het grondgebied der Internatio nale concessie krachtige maatregelen worden genomen tegen de ondergrondsche commu- nistische activiteit en de anti-Japansche ele- menten in het gebied aan de monding van de Jangtse". Haraba voegde hieraan toe, dat de Japansche militaire autoriteiten zich het recht voorbehouden, de noodige maatregelen te nemen indien de gemeenteraad der concessie niet de gewenschte resultaten verkrijgt. De bladen te Sjanghai melden, dat Fessen den op de Japansche vertoogen beloofd heeft te iztillen pogen aan de Japansche eischen tegemoet te komen. Volgens de bladen heeft Harada verder ver- langd, dat de Japansche troepen vrijen door tocht door de concessie zouden hebben voor militaire doeleinden. Fessenden maakte daar- tegen geen bezwaren kenbaar. Harada is voor- nemens met de autoriteiten der Fransche con cessie over hetzelfde onderwerp te onderhan- delen. Tot dusverre aldus zegt men heb ben de Japanners met geduld toegelaten, dat zij groote nadeelen ondervonden van het gemis aan vrijen doortocht, doch, nu Sjanghai om- singeld is, spreekt het vanzelf, dat zij door de nederzetting moeten kunnen trekken, op voor- waarde, dat zij den bewoners geen nadeelen berokkenen. JAPANSCHE BLADEN ZINSPELEN OP EEN OORLOGSVERKLARING. Dit jaar zal de Chineesche opperhevelhebber generaal Tsjiang Kai-sjek, zoo schrijVen de Ja pansche bladen, wellicht een Kerstgeschenk krijgen van Japan in den vorm van een oor- logsverklaring. De Japansche regeering, zoo gaan de bladen voort, heeft thans haar nauw- keurige aandacht gewijd aan het feit, dat de Chineezen v'oomemens zijn de vijandelijkheden tegen Japan voort te zetten. De correspondent van de Nitsji-Nitsji werpt eenig licht op de omstandighedenwelke geleid hebben tot die verplaatsing der centrale regee ring uit Nanking naar Tsjoengking. Op 14 No vember, zoo schrijft hij, kwamen 18 leiders der regeering van Nanking in conferentie bijeen, o.w. Tsjiang Kai-sjek en zijn vrouw, om te be- raadslagen over de wenschelijkheid van oorlog of vrede met Japan. Tien der 18 leiders waren voor vrede, maar de overige acht, onder wie zich ook mevrouw Tsjiang Kai-sjek bevond, bleven zich tegen vredesonderhandelingen ver- zetten en drongen aan op het voortzetten der vijandelijkheden tot het bittere einde. Men be- sloot daarop den regeeringszetel te verplaat- sen. Volgens den correspondent zou Tsjiang Kai-sjek zelf tot de ,,vredespartij" behoord hebben. Voorts wordt te Tokio verteld, dat admiraal Soetsoegoe, de vroegere vlootcommandant, een onderhoud gehad heeft met den eersten mi nister, prins Konojie, waarin hij er op aan- drong, China den oorlog te verklaren. SPAANSCH VRACHTSOHIP OP EEN MI JN GELOOPEN 'Het Spaansche persagentschap deelt mede, dat het Spaansche vrachtschip „Cale el Co- fausa" op circa 60 K.M. ten Noorden van Va lencia met man en muis is vergaam. Het schip verliet de haven van Castellon en is kort daar- na vermoedelijk op een mijn gestooten, want tot ver in den omtrek heeft men een zware explosie gehoord. EEN CONGRES VAN OUD-STRIJDERS IN POLEN. Te Wilna heeft een congres van oud-strij- ders plaats gehad, waaraan 15.000 personen deelnamen. De vergadering nam een motie aan, waarin de organisatie zich ter beschik king van maarschalk Smigly-Rydz stelt, den wensch uitspreekt, dat de geheele natie deel- neemt aan de vorming van een staatsmacht, overeenkomstig het programma van het kamp van nationale eenheid, maar zich tevens tegen het totalitaire stelSel op sociaal en nationaal gebied verklaart. Smigly-Rydz, die door ongesteldheid niet in staat was, de vergadering bij te wonen, heeft draadloos een rede uitgesproken, waarin hij de vaderlandsliefde den eenigen dictator van Polen noemde. CHERTOK VERSUS DEN NEGUS. De Amerikaansche bankier Chertok heeft bij een Engelsch gerecht een eisch tegen den Negus ingesteld, waarbij hij betaling van 15.000 pond sterling vraagt wegens coinmis- sie-diensten en voorschotten, gestort in 1935 na onderhandelingen tusschen een financieele groep en de Abessijnsehe regeering over de ontginning van delfstoffen, volgens de Sun day Dispatch" heeft de Negus in dat jaar al zijn ontginningsrechten aan Chertok verkocht voor een millioen pond. In October 1936 moest den bankier echter van zijn plannen afzien, ,,om intemationale verwikkelingen Le vermijden". De Negus kan thans verstek laten gaan als gedaagde te verschijnen. In dat laatste geval zal de rechter, daar het En- gelsche recht immuniteit voor souvereine vor- sten kent, hebben uit te maken, of de Negus nog souverein vorst is. TENTOONSTELLING LUCHT- BESCHERMING. Maandagavond kwamen op uitnoodiging van den burgemeester dezer gemeente vele auto riteiten, burgemeesters uit de omgeving en verdere belangstellenden bijeen in een der lokalen van de voormalige school A, dat was ingericht als tentoonstellingszaal van wege de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe- scherming. De bijeenkomst werd door den heer Mr. Tei- legen, burgemeester, geopend met een kort woord van welkom, waarna hij het woord ver- leend aan den heer Bierman, lid van het hoofdbestuur der Ned. vereeniging voor lucht- bescherming en als zoodanig belast met de propaganda in de provincie Zeeland, voor het openen der tentoonstelling. De heer Bierman heeft daarop een breede uiteenzetting gegeven omtrent de oprichting en de doelstelling der vereeniging, die met het oog op de gevaren welke het gevolg zijn van de nieuwe methoden van oorlogsvoering nood- zakelijk is geworden. In verschillende plaatsen van ons land zijn reeds afdeelingen gesticht, waaronder er zijn met een belangrijk aantal leden. Het ideaal is: ieder burger van Neder land lid der vereeniging. Aan de hand van verschillende tentoonge- stelde afbeeldingen en voorwerpen, besprak de heer Bierman het gevaar uit de lucht tijdens een oorlog, en ook hoe men zich daartegen Wapenen en verdedigen kan. Hij noemt het een onjuiste gedachte, dat verdediging daar tegen ommogelijk zou zijn. Er kunnen ver schillende maatregelen genomen worden. Op meerdere plaatsen zijn van wege de vereeni ging reeds cursussen ingericht, waarin daar- omtrent voorlichting worden gegeven en de deelnemers worden voorbereid om in tijd van nood daadwerkelijk te kunnen optreden. Er wordt hij de aanvallen uit de lucht ge bruik gemaakt van verschillende aanvals- middelen. Tegen de aanvallen met brisant- bommen is wegens de vernielende uitwerking daarvan weinig te verrichten en dient men zich daarvoor in schuilplaatsen te kunnen be- veiligen. Om veilig te zijn tegen de uitwer king der scherven van die soort bommen dient een muurwerk minstens een zwaarte te heb ben van anderhalven steen. Met het oog op het gebruik van de minder gevaar verwekkende brandbommen dient men te zorgen, dat op de zolders geen lichtbrand- bare stoffen, veelal allerlei rommel, gebor- gen is. Het gevaar voor gasbommen is minder groot dan men in den regel denkt. Er komt bij, dat de weersgesteldheid in ons land een betrekkelijk klein percentage dagen telt die voor aanvallen met gas geschikt zijn, doch men kan zich daartegen in de meeste gevalien ook wapenen met een gasmasker of in zijn woning door het dichtplakken van ramen en deuren, opdat het gas daarin niet kan door- dringen. Spreker gaf tijdens deze uiteenzet ting een demonstratie met tentoongestelde gasmaskers. Erger noemt hij het, wanneer gebruik wordt gemaakt van mosterdgas, om dat men dat niet kan waarnemen en ook de getroffenen dit niet aanstonds bemerken. Tegen dat gas kan met zich moeilijker be- veiligen, daar het ook in de kleeding door- dringt. Een gummikleeding zooals in de zaal tentoongesteld zou daartegen heveiligen, doch tegen het gebruikmaken van zoo'n costuum bestaan verschillende bezwaren, o.m. dat het niet ventileert en het daarin wegens de warai- te niet houdbaar zal zijn bij het verrichten van inspannenden arbeid, zooals bij luchtgevaar noodzakelijk kan zijn. De werkzaamheid der vereeniging is voor een groot deel inlichten van de burgerij, deze dienen op de hoogte te zijn met hetgeen ze te doen hebben wanneer gevaar dreigt. De spre ker wekte ten slotte de aanwezigen op het werk der vereeniging te steunen door toetre- ding als lid, en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Hierna ving het bezichtigen van het tentoon gestelde aan. Uit een aanwezige plaat blijkt, dat, de ver schillende landen van Europa in aanmerking genomen, de trefkans bij luchtaanvallen in Nederland en Belgie het grootst zijn, in ver- band met de dichtheid der bevolking. Een tentoonstelling als deze, schept, vooral als we in aanmerking nemen wat dezer dagen in Spanje en in China gebeurt, een gevoel van onbehaaglijkheid. Doch dat is ook een gevolg van den modernen tijd, die de volkeren hebben te aanvaarden, en automatisch volgt dan ook de noodzakelij'kheid de beveiligingsmiddelen toe te passen. AANGEVAREN. Het alhier binnengekomen Engelsche stoom- sehip „Stangiwe" blijkt ter hoogte van de Steenbankboei toen het aidaar ten anker lag te zijn aangevaren door het Engelsche stooam schip ,,Lesrix De jStangrove" bekwam een gat boven den waterlijn aan stuurboordzijde van den boeg, doch kon de reis naar Gent voortzetten. Het schip is geladen met klei. De ,,Lesrix" bekwam slechts geringe schade. MACHINESCHADE. Tijdens de vaart op de Wester-Schelde kreeg het van Antwerpen komende Grieksche stoom- schip „K. Ktistakis" machineschade. Het schip is daarop nabij den Hoek van Baariand ten anker gekomen en heeft het nadat de scbade hersteld was de reis naar zee voort- gezet. DE SCAHEEPSBOTSING. Omtrent de scheepsbotsing, welke Maandag- morgen in den mist nabij het ter hoogte van Cadzand liggende Belgische lichtschip „Wan- delaar" is voorgevallen, is thans klaarheid ge komen. Gc.jieken is, dat het Noorsche stoomachip ,,Gudvang' en 't Finsche stoomschip Emily" niet elkaar in aanvaring zijn geweest. De ..Gudvang" is met een zWaar beschadig- den boeg te Zeebrugge binnengekomen. De Emily" krteg boven water schade aan den achterspiegel. Doordat de roerkoning werd ge troffen, was het schip niet meer te besturen en was sleepbootassistentie noodig. De Belgi- sche sleepboot „Goliath" heeft het schip op- gehaald en Maandagavond op de reede van Vlissingen gebracht. Laatstgenoemd schip voer in ballast op weg van Bristol-kanaal naar Brussel. Het s.s. Emily" is door 2 sleepbooten ver der gesleept, en passeerde Dinsdagmiddag 2 uur Ter Neuzen op weg naar de Belgische hoofdstad. VOORBIJVA RENDE SCHEPEN IN DEN MIST. Maandagmiddag 3 uurOjf de Scheide- kade heerscht de gewone drukte welke ont- staat wanneer de scheepvaart om de een of andere reden stagnatie ondervindt. Schilppers en belangstellenden verzamelden zich aidaar en trachtten met de oogen het vale mistgor- dijn te doorboren. Een oniwezenlijke stilte heerscht er over de anders zoo dnikke Schelde. Reeds meer dan een etmaal heeft een dikke mist het scheepvaartverkeer aan banden gelegd. ,'Het heldert wat uit" zegt een schipper, en warempel de man heeft gelijk. Het zicht wordt wat minder slecht, de ingang der haven wordt zichtbaar en onmiddellijk komt er leven in de stilte die het watervlak tot voor kort beheerschte. Schepen die reeds langen tijd stil lagen, gaan anker op en zetten de reis voort. Het gaat eerst nog wat kalrn aan, want vooral nu, als de schepen gaan varen, dreigt er gevaar. Uit de richting Vlissingen doemen de con- touren op van een groot schip. Eerst als de boot dichtibij de haven gekomen is, kan men met zekerheid constateeren met welken lands man men te doen heeft. Het blijkt de „Cor- dillera" te zijn, een der Duitsche schepen die een geregelden dienst op Antwerpen onder- houden. Scherp als een mes doorsnijdt de ver boven het water uitstekende rondloopende kop de golven. Het schip heeft een zeer groote snelheid en verdwijnt spoedig weer uit het oog, opgeslokt door de vale mistslierten die het uitzicht nog steeds zeer belemmeren. Een motorscheepje dat de haven binnenkomt krijgt het te kwaad met de aanstormende golven die de passeerende boot veroorzaakt. Het slin- gert en rolt hevig, en komt zoo scheef te lig- gen, dat eenig materiaal, dat zich aan dek bevindt en gezien het stille weer, niet „storm- klaar" vastgesjord is, over boord geraakt. De schipper is verplicht den steven te wenden. de haven uit te varen en het verlorene op te pikken. Hoe het met het huisraad van den schipper is afgeloopen, is ons niet bekend, doch het zou ons niet bevreemden wanneer ook hieraan schade was toegebracht. We kunner. ons de haast van de „Cordil- lera" levendig indenken. Vermoedelijk had het schip reeds oponthoud genoeg gehad van- wege den mist. Tijd is geld, en dit geldt ook zeer zeker voor de scheepvaart. En dat men van het feit dat het zicht iets minder slecht werd, wilde profiteeren, is zeer begrijpelijk. Dat men echter in de gegeven omstandig- heden met een zoodanige snelheid moest varen, lijkt ons zeer onverantwoordelijk, vooral daar de Wester-Schelde bij mist een gevaarlijk vaarwater is. Misschien bestaan er bepalin- gen die het op voile kracht varen qp de Wester-Schelde beperken, en mocht dit zoo zijn, dan verdient het alle aanbeveling, dat deze worden nageleefd. Zij die met ons het voorbijsnellen van de Cordillera" hebben gadegeslagen, zullen het er over eens zijn, dat de scheepvaart op on- noodige wijze in gevaar werd gebracht. OPLICHTING. In den loop van de vorige maand verscheen bij een slager alhier een. als schipper gekleede persoon, die een bestelling deed van vleesch, enz. Dit zou aan boord moeten worden be- zorgd, alwaar dan de afrekening zou geschie- den. De schipper gaf den naam van het schip op, benevens de ligplaats. Bij die gelfegenheid gaf de schipper te ken nen, dat hij op het moment geen geld hij zich had, en nog eenige boodsehappen moest doen, waarom hij de vrouw van den slager een geldsbedrag ter leen vroeg, daaraan toevoe- gende, dat het geld tegelijk met het beaorgen van het vleesch zou worden afgerekend. Het geld werd verstrekt en toen men in den na- middag de bestelling aan boord wilde bezor- gen, bleek geen motorschip op de aangegeven plaats te liggen, en was een schip van dien naam nergens bekend, zoodat de slager de dupe is geworden voor het geleende gelds bedrag en zijn bestelling niet kon worden af- geleverd. Een onderzoek werd ingesteld en thans is het de politie mogen gelukken den op- lichter, thans verblijVende in het huis van be waring te Breda, op te sporen. WATERSTAATSWERKEN. Op Woensdag 22 December a.s., des voor- middags 11 uur, zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed 1°. het onderhouden van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen met bijbehoorende werken, alsmede van den rijks- weg no. 61, GoesHoedekenskerkeTer Neu zenSas van Gent-grens, gedeelte Ter Neu zenBelgische grens, gedurende de jaren 1938 en 1939, in 3 perceelen en in massa (raming le perc. 10.000, perc. 2 20.000, perc 3 4450, alles per jaar) 2°. het onderhoud van de havenwerken te Breskens, gedurende het jaar 1938 (raming 7430).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2