Tar Neuzensche Courant Twee uit een nest Feu Heton Binnenland Buitenland Gemengde Berichten van Maandag 22 November 1937 No. 9686 TWEEDE BLAD UIT DE MEMORIE VAN ANTWOORD VAN DEFENSIE. Aan de memorie van antwoord in zake de defensiebegrooting wordt het volgende ont- leend: Ten aanzien van het standpunt dat een aan- tal leden bij de beoordeeling van het defensie- vraagstuk inneemt, teekent de minister aan: le. dat de collectieve veiligheid, ook al moge zij als ideaal wenken, thans niet bestaat en dat uit dien hoofde de weermacht in staat moet zijn haar taak tot beveiliging des lands zoo goed mogelijk te vervullen; 2e. dat de defensie-uitgaven uiteraard die- nen te worden beperkt tot hetgeen financieel mogelijk is, maar dat deze uitgaven zonder dat ook maar in eenig opzicht de beteekenis van cultureele en sociale volksbelangen wordt miskend een primair volksbelang moeten dienen; 3e. dat inderdaad de weermacht het ver- trouwen van het geheele volk moet kunnen genieten, maar dat nimmer is gebleken, dat de Nederlandsche weerrrtfexht niet ten voile aan die voorwaarde zou voldoen. De regeering heeft er bij het ontwerpenvan de maatregelen, welke in de naaste toekomst ter versterking van de weermacht zullen moe ten worden genomen, naar gestreefd deze te beperken tot het strikt nood'zakelijke; de voorgestelde maatregelen beoogen dan ook uitsluitend, om de weermacht in zoo kort mogelijken tijd op een zoodanig peil te bren- gep, dat een redelijke waarborg wordt ver- kregen voor het vervullen van de taak, welke haar in verband met de defensieve doelstel- ling kan worden opgedragen. Gelzien den toestand op financieel gebied acht de regeering voor de verdediging van In die een vloot zooals door enkele leden wordt gevraagd o.a. tellend 6 groote kruisers, 3 lichte kruisers, 24 torpedobootjagers en 32 duikbooten, niet voor verwezenlijking vat- baar. Aan het inhalen van den bestaanden ach- te rstand in de materieel-voorziening wordt alle aandacht gewijd; hiermede behoort uiter- aand de uitbreiding van het personeel hand aan hand te gaan, ten einde de zekerheid te hebben, dat tijdig wordt beschikt over de noo- dige geoefende manschappen om het aange- schafte materieel te bedienen. In verband met de opmerking, dat het deflensiebeleid niet mag ontaarden in een steeds meer toegeven aan een neiging tot per- fectionisme van sommige specialisten, moge de minister verklaren, dat er van een derge- lijk toegeven bij hem geen sprake is. De voorgestelde uitgaven zijn inderdaad on- vermijdelijk wil het gemobiliseerde leger, doel- treffend uitgerust, zijn taak kunnen volbren- gen. Daarbij is er niet naar gestreefd buiten- landsche krijgsmachten in haar uitrusting te evenaren, maar zoodanige voorzieningen te treffen als voor de defensieve taak van het Nederlandsche leger nood'zakelijk is. Inderdaad zal het bedrag van 20.500.000 geheel besteed worden voor den bouw en de uitrusting van drie bewakingsvaartuigen en een tweeden flottieljeleider. Niet het geheele bedrag, njjodig voor de verbetering van de materieele uitrusting, is op den kapitaaldienst gebracht. De regeering achtte het wel noodzakelijk om een belangrijk deel der evenbedoelde uitgaven niet op den gewonen dienst, doch ten laste van den kapi- taaldienst te brengen, aangezien het hier be- treft het inhalen van achterstand in de aan schaffing van materieel, dat over het alge- meen een vrij langen levensduur heeft. Roven- dien zou een zoo aanzienlijk bedrag, als noo- dig is voor de aanschaffing van bedoeld mate rieel, geheel buiten de mogelijkheid van ge- wone dekking liggen en de rijksbegrooting, zooals terecht door eenige leden werd opge- merkt, daardoor worden ontwricht. De uitgaven ten laste van den kapitaal- dienst zullen ten slotte zeer vermoedelijk uit leeningen moeten worden gevonden. In hoeVerre rente en aflossing dozer leeningen op den gewonen dienst van hoofdstuk VHI moeten worden gebracht, zal nader met den minister van financien worden nagegaan. Van eenige beteekenis voor de schatkist is deze aangelegenheid overigens niet. Tegen de behandeling, desgewenscht, van de verdeeling van de vlootkosten, zoowel bij dit hoofdstuk als bij het Xllde hoofdstuk der rijksbegrooting, heeft de minister uiteraard geen bezwaar. Intusschen acht hij het tijdstip daarvbor eerst aangebroken nadat het overleg met de Indische organen over het stelsel, dat de regeering hierbij voor oogen staat, zal zijn ge- eindigd. Dat op den uitslag van dit overleg door ANNY VAN PANHUYS. 30) Vervolg. Stefan wilde antwoorden, zag echter geen kans er een ,,ja" of „neen" uit te brengen. Hij was het nog steeds niet met zichzelf eens, hoe en wanneer hij met Maria zou uitpraten. Vanavond zou het echter onmogelijk zijn. Zoo'n gewichtig gesprek was alleen mogelijk als zij beiden alleen zouden zijn. En bij haar ouders thuis was daar niet veel kans op. Het beste zou wel zijn, Maria schriftelijk van alles op de hoogte te brengen, en maar heelemaal niet meer in den huiize Normann te komen. Herman Stinner, die het lange stilzwijgen van zijn ingenieur niet begreep, gaf er een verkeerden uitleg aan. ,,U heeft nu toch zeker niet het land aan mij, als een overgevoelig juffertje, mijnheer von 'Hornstein?" zei hij, en er klonk lichten spot in zijn stem. Stefan was natuurlijk tegelijk met den fa brikant opgestaan. Mijnheer Stinner, dat zou toch al te zot zijn. Hij aarzelde om dan snel te vervolgen ,,Maar ik dacht er over na of ik vanavond mijtnheer en meVrouw Normann wel gelegen zou komen." Nauwelijks had hij uitgesproken of hij vond zichzelf een ezel. Maar het was te laat en hij kon die woorden niet meer inslikken. Herman Stinner keek verbaasid. zou zijn vooruit geloopen door de aanbouw- kosten van het nieuwe materieel naar de rijks begrooting over te brengen en den bijdrage- post op het Xllde hoofdstuk voorloopig voor memorie te ramen, moet de minister be- twisten. Zooals in de millioenennota uitdrukkelijk werd vermeld, staat de ontlasting van de rijks begrooting met een bedrag van f 6.5 millioen, als gevolg van deze veranderingen, nog niet vast. Eerst uit de na overleg met de Indische organen eventueel in te dienen suppletoire be- grootingen zal kunnen blijken, welke gevolgen het dan aan de Staten-Generaal ter beoordee ling voor te leggen nieuwe stelsel van kos- tenverdeeling voor de begrootingen van beide rijksdeelen zal hebben. Van de stijging van den gewonen dienst 1938 moet derhalve een bedrag van J 7.340.000 worden toegeschreven aan het overbrengen van de kosten van aanbouw van nieuw mate rieel voor de staatsmarine van de Indische be- grooting naar de defensiebegrooting en voorts een bedrag van ongeveer 6.000.000 aan prijs- stijging mede als gevolg van de monetaire maatregelen. Bovendien is meer geld aan- gevraagd voor aanbouw van nieuw materieel voor de zeemacht en moest voorts de begroo- ting hooger worden geraamd dan die van 1937 door de omstandigheid, dat het Defensiefonds in 1938 zal zijn uitgeput, waardoor het niet mogelijk was, zooals voor 1937 is geschied, een gedeelte der kosten voor materieel der weermacht daarop over te brengen. Wat de zeemacht betreft komen de bedra- gen, noodig voor het inhalen van den achter stand hetw.elk voorheen ten laste van het defensiefonds geschiedde ten deele voor op den gewonen dienst en ten deele op den kapi- taaldienst, en wel ten bedrage van respectie- velijk 3.525.000 en f 5.500.000 voor het jaar 1938. Ten laste van den kapitaaldienst zal voor de zeemacht in totaal worden aangevraagd een bedrag van \f 20.500.000, waarvan de hier genoemde som van 5.500.000 den eersten termijn vormt. Dit bedrag is bestemd voor bouw en uitrusting van drie bewakingsvaar tuigen en een tweeden flottieljeleider. Op den gewonen dienst zal over de jaren 1938 t/m 1941 voor het inhalen van den achterstand 15.925.000 worden aangevraagd, welk bedrag begrepen is in de jaarlijksche aanbouwkosten Van 17% millioen. Voor het op peil houden van de geheele vloot, derhalve met inbegrip van de schepen waarmede de vloot thans wordt uitgebreid zal dus ook verder ieder jaar gemiddeld het ge noemde bedrag van f 17,5 millioen noodig zijn. Van een reorganisatie van de vloot kan slechts in zooVerre gesproken worden, dat door het vorige kabinet besloten werd in de toekomst de materieel-reserve, welke op het vlootplan-1930 voorkomt, grootendeels te be- mannen. De kosten, verbonden aan de hier- toe noodige personeelsuitbreiding, benevens die, gevorderd door het inhalen van het reeds bestaande personeelstekort werden geraamd op uiteindelijk f 3,3 millioen per jaar, waarvan f 0,9 millioen ten laste der defensiebegrooting komt. Wat de landmacht betreft, zijn de uitgaven, welke voorheen uit het defensiefonds werden bestreden, thans geheel ten laste van den kapitaaldienst gebracht en wel voor 1938 tot: 13.950.000 voor aanschaffing van affuiten, geschut, munitie en ander materieel tot ver betering en completeering van de uitrusting van het leger; if 1.000.000 voor geniematerieel 9.125.000 voor vliegtuigen met toebe- hooren; f 2.600.000 voor vliegparken; f 2.815.200 voor magazijnen; f 1.700.000 voor gasbeschermingsmaterieel, verbindingsmaterieel 3.750.000 voor intendancegoederen; if 500.000 voor materieel voor den genees- kundigen, pharmaceutischen en veterinairen dienst. Ten laste van den kapitaaldienst zal voor de landmacht ter voorziening in de behoeften voor eens worden aangevraagd een totaal- bedrag van f 137.000.000, waarin de hierboven genoemde bedragen voor 1938 begrepen zijn. De jaarlijksche terugkeerende kosten, die een gevolg zullen zijn van het gereed en in exploitatie komen van het nieuwe materieel zullen voor de landmacht tenslotte in totaal f 12.800.000 bedragen. 'Een regeling betreffende een nauwe samen- werking tusschen de departementen van defensie en van economische zaken op het ge bied van de economische en industrieele ver- dedigingsvoorbereiding is in vergevorderden staat van voorbereiding en komt binnenkort definitief tot stand. Voor de voorziening in de behoeften van leger en vloot bij mobilisatie en in vredestijd is het regeeringscommissariaat voor de econo mische en industrieele verdedigingsvoorberei- ding als centraal codrdineerend orgaan bij het departement van defensie ingesteld. De minister is inderdaad van meening, dat ook ons leger vechtwagens niet langer kan ontberen. 'Het ligt dan ook in het voornemen zoo spoedig mogelijk naast pantserWagens ook vechtwagens aan te schaffen. Het voor de kazematten bestemde geschut ,,U zegt dat zoo wonderlijk. Uw aanstaan- de schoonouders zult u toch wel niet onge- legen komen of is er eenige wrijVing tus schen hen en u ontstaan? Excuseer me, mij gaat dat natuurlijk niets aan." De ingenieur beet zich op de Iippen. Nu had hij zich vastgepraat en wist niet meer hoe hij er uit moest komen. (Hij lachte verlegen. ,,Och, eigenlijk heb ik niets met meneer en mevrouw. Integendeel, die zijn voor mij de verpersoonlijking der goedheid. Het gaat om juffrouw Normann..." Hij hield op. Dromfnels, nu had hij iets heel onhandigs gezegd. Het ging hem niet af, te veinzen, en tegenover dat paar onge- makkelijke oogen bracht hij er heelemaal niets van terecht. „Waarom noemt u uw verloofde zoo stijf juffrouw Normann; dat is toch tusschen u en mij niet noodig? Waarom praat u niet over uw meisje als u misschien tegen mij niet „Maria" wilt zeggen?" Je reinste inquisiteur, dacht Stefan ge- prikkeld. Een soort stompzinnigheid kwam over hem. Alles was hem tenslotte onversehillig. Zijn betrekking aan de fabriek was hij natuurlijk toch in elk geval al kwijt. Zijn blik vestigde zich op den wand tegen over hem hangende teekening als wilde hij daarvan het antwoord aflezen. Maar de lijnen en stippels schemerden voor zijn oogen. Mat zei hij: ,,Ik zei .juffrouw Normann" omdat ik met de gedachte rondloop, deze door mij alleszins hooggeschatte dame haar woord terug te geven, daar ik inzie, dat mijn liefde voor haar op een vergissing berust." 'Het gezicht van den fabrikant werd purper en zijn wenkbrauwen trolcken zich samen als de wolken bfl een opkomend onweer. .Mijnheer von Hornstein, hoe heb ik het nu, is u gek geworden?" is aanwezig; de voor deze vuurmonden be stemde munitie is gedeeltelijk gereed en over de kazematten verdeeld en moet in zijn geheel j-ijiii ii'wle werden epgeleverd. ARTIS IN NOOD. De Nederlandsche Trustmaatschappij heeft het voornemen, aan de obligatiehouders van Artis te Amsterdam mede te deelen, dat zij als Artis niet aan de verplichtingen kan vol doen den verkoop van het hypothecate onderpand, bestaande uit tuin en opstallen in te leiden. Op 1 Januari loopt het toege- stane uitstel van rentebetaling af van de 3 leening van 1895, thans nog f 1.497.000 groot. Het bestuur van Artis koestert de hoop, dat met behulp van rijk, provincie en gemeente een oplossing van de financieele moeilijkheden zal kunnen worden gevonden. Het zou te betfeuren zijn, indien de vermaarde Amster- damsche dierentuin, die in Mei 1938 zijn hon- derdjarig bestaan zal vieren, tot verdwijnen gedoemd zou worden. KONINGSKINDEREN. De Excelsior, zoo meldt de Parijsche cor respondent van de N. R. Crt., rept van de hartelijke betrekkingen tusschen het konink- lijke gezin van Engeland en dat te Brussel. Prinses Josephine moet levendige belangstel- ling voor prinses Elisabeth aan den dag leg gen, die nauwelijks ouder is en met wie ze in briefiwisseling staat. Er is nu sprake van een korte vacantie, die de Belgische koningsdoch- ter bij de prinsesjes aan den overkant van de zee zou doorbrengen en over en weer ver- heugt men zich daar hartelijk op. De prinsjes moeten vooral gevlast hebben op de presenten, die hun vader uit Londen zou meebrengen. Prins Boudewijn rekende op een vliegtuig van het laatste model en op boeken, die hem de regelen van voetbal en cricket ten voile zouden onthullen. Daar koning Leopold maar weinig tijd te zijner be- schikking zou hebben om boodschappen te doen had de koningin wat speelgoed uitge- zocht, die de valiezen voor Brussel moesten verzwaren, maar eenige blijven voor Kerstmis bewaard. TEGENBEZOEK VAN KONING GEORGE AAN BRUSSEL. In officieuze kringen te Brussel werd Za- terdag verzekerd, dat koninig George het plan heeft binnen niet al te langen tijd een tegen- bezoek te brengen aan Koning Leopold te Brussel. Dit bezoek zou samenvallen met de z.g. Vindictive-feesten, welke te Oostende worden voorbereid naar aanleiding van den twintigsten verjaardag van de versperring der havens van Oostende en Zeebrugge door de4Britsche vloot. DE KERKSTRIJD. Het blad van het Vaticaan de „Osservatore Romano" maakt zich ongerust over den reli- gieuzen toestand in Duitschland, waar steeds meer moeilijkheden het godsdienstig leven in den weg worden gelegd. Het blad sehrijft, dat het bericht, dat de passiespelen te Oberram- mergau vervangen zullen worden door „arische spelen", hoewel het is tegengespro- ken, in groote trekken juist is. Verder wijst het blad op het in beslag nemen van gods- dienstige boeken te Munchen en het ontbin- den van katholieke jeugdbonden door de Gestapo te Munchen en Trier, hoewel deze bonden overeenkomstig het concordaat moch- ten bestaan, alsmede op het opheffen van de confessioneele scholen te Trier, zoowel de katholieke als de protestante. Het blad voegt hier aan toe, dat de Nymphenburg, de kapel van het pensionnaat, is veranderd in een sportmuseum, waarbij er op wordt gewezen, dat de kerken in Rusland eenzelfde lot hebben ondergaan. GEEN BRITSGHE BEMIDDELING VERZOCHT. Ten aanzien van het bericht (van een Fransch blad) dat dr. Koeng en zekere per- sonen uit de omgeVing van maarschalk Tsjang- Kai-iSjek den zaakgelastigde van Groot-Brit- tannie in China zou hebben verzocht zijn goede diensten te verleenen bij een bemidde- lenr optreden tusschen China en Japan, deelt een lid van de Chineesche ambassade te Lon den mede, dat hiervan niets bekend was en dat genoemde personen hieraan niet zouden kunnen denken. In Britsche diplomatieke kringen wordt verklaard, dat men niets weet van een stap van dr. Koeng aan den Britschen zaakgelastig de te Nanking; tot nu toe heeft men nog geen aanwijzingen dienaangaande ontvangen. IIE WERKLOOSHEID NEEMT IN BELGlE WEER TOE. De cijfers, over de eerste week van Novem ber, gepubliceerd door den dienst voor arbeids- bemiddeling en bestrijding van de werkloos- heid, blijken in officieele kringen heel wat zorg te hebben gebaard. Volgens deze statis- tische gegevens bedroeg het aantal gecontro- Toom was in dien uitroep duidelijk te be- luisteren en scheen als een doffe galm nog een tijdje na te klinken. Het was Stefan te moede, als moest hij zich bukken voor een slag. Maar hij riep zijn trots tet hulp. Herman Stinner had het recht niet, zoo tegen hem te keer te gaan. Hij vol- hardde in zijn starre houding. ,,Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer Stin ner, maar ik moet u dringend verzoeken, mij niet verder hierover te ondervragen. Ik kan met een vreemde daarover niet van gedachten wisselen." De vuist van den fabrikant viel als een mokerslag neer op de tafel naast hem. .Mijnheer, een beetje minder aanmatigend als het u belieft. Ik zou echter graag van de gelegenheid gebruik maken, u er aan te herinneren, wat ik u op uw verlovings- avond op den weg naar huis zeide. Of is u dat ondertusschen vergeten?" 'Hij wachtte het antwoord hierop niet af. „Ik zal het eens in uw geheugen terug- roepen, mijnheer von Hornstein." Stefan voelde zich getroffen, hij wist plot- seling, waarvan de man met de ongemakke- lijke oogen sprak. In het gezicht van Herman Stinner kwam een weeke trek. Ben vraag drong zich plot- seling aan hem op en daarop wilde hij v6br alles antwoord hebben. ,,Is Maria Normann door haar optreden of door wat ook aanleiding geweest tot uw plot- selinge ontdekking, dat uw liefde voor haar op een vergissing berust? Heeft u misschien het gevoel, dat Maria niet van u houdt?" Hij keek den jongere met gespannen aan dacht aan. De ingenieur schudde het hoofd. .Juffrouw Normann schijnt een heel koel tetmperament te hebben. Haar houding tegenover mij gaf mij echter geen aanleiding aan een verandering van haar gevoelens te mijnen opzichte te gelooven." leerde werkloozen gemiddeld 125.079 wat 13.272 of 11,87 pet. meer is dan de week tevoren. De toestand is natuurlijk altijd nog gunstiger dan in 1935 toen men voor dezelfde periode gemiddeld 133.300 werkloozen telde maar wijst toch op een zekeren oeconomischen achteruitganig. Den zoogenaamden seizoen- invloed in aanmerking genomen mocht het normale cijfer van de werkloosheid slechts met ongeveer 3800 of 2 pet. stijgen. Ver- wacht wordt dat de volgende statische ge gevens op een nog aanzienlijker toeneming van de werkloosheid zullen wijzen. BRITSCH STOOMSCHIP OPGEBRACHT. Het Britsche stoomschip ..African Mariner" is om 11 uur Vrijdagavond geescorteerd door den Britschen torpedojager .Greyhound", uit het oostelijk dee.l der Mid'dellandsche Zee, in de haven van Malata aangekomen. Aan boord van het schip bevond zich een gewapende macht. Het schip was met munitie op weg naar Spanje. Reuter heeft van de Britsche admiraliteit vernomen, dat de African Mariner" is opge- bracht op grond van een door het Lagerhuis aangenomen wet, welke Britsche schepen ver- biedt, uit eenig deel van de wereld wapenen te vervoeren naar Spanje. De .African Mariner" zal worden doorzocht. HET TERRORISTISCH COMPLOT IN FRANKRIJK. Dinsdag j.l. zijn te Parijs twee bommen gevonden in een pand aan de rue de Ribera, waar men reeds een belangrijke hoeveelheid oorlogstuig had ontdekt. Dit belangrijke feit heeft men niet onthuld teneinde het aan den gang zijnde onderzoek niet te belemmeren. De uitvoering der gevonden helsche machines komt overeen met die welke dezen zomer den tunnel te Cerbere in de lucht moest doen vliegen. Op dezelfde plaats heeft men verder honderd cavallerie-knalpatronen gevonden van hetzelfde type als de knalpatroon, die eenigen tijd geleden door kwaadwilligen in het huis van generaal Pretelat was gelegd. De Surete bewaart nog steeds het grootste stilzwijgen omtrent de werkelijke identiteit van de leiders van het complot. De directeur- generaal van de Surete heeft echter verklaard dat de berichten, volgens welke een hoogge- plaatste militaire persoonlijkheid alsmede een bekend staatsanan bij deze zaak gecompromit- teerd zouden zijn, naar het rijk der fantasie kunnen worden verwezen. De Paris-jSoir meldt in een telegram uit Rijssel, dat in een vrachtauto, toebehoorende aan een firma te Rijssel, geweren en parabel- lums zijn ontdekt. De ontdekking werd gedaan door ambtenaren der accijnzen, die een onder zoek in den wagen instelden. Op het oogemblik worden in de woningen van de betrokken personen huiszoekingen ver- richt. De correspondent van de Paris Soir acht het niet uitgesloten, dat verband bestaat met de zaak der cagoulards. NANKING VOELT DEN ONDERGANG NABIJ. De Japanners melden, dat de linkervleugel van de Chineesche frontlijn over een afstand van 20 K.M. tusschen de Jangtse en Tsjang- sjoe, geheel vernietigd is. Deze stellingen vormden een belangrijk deel van de Chinee sche ,,Hirfdenburg"-linie. Tsjangsjoe viel, na uit drie richtingen aangevallen te zijn. De Japanners bereidden toen een flank- beiweging tegen Soetsjau voor. Het Chineesche .Central News" spreekt in tusschen de inneming van Tsjangsjoe tegen, evenals die van Kasjing. Het vermoeden wint veld, dat de Chineezen terug zullen komen van hun besluit, Nanking tot het laatste toe te verdedigen. Aangenomen wordt, dat het beter is een strategischen terugtocht te ondernemen, zoodra de Japan ners er in geslaagd zijn tot Woehoe door te dringen. Het zou dan toch onmogelijk zijn, Nanking te behouden en de stad zou voor ver- nieling gespaard blijven. Volgens den correspondent te Peiping van de Daily Telegraph zou Japan reeds plannen hebben uitgewerkt voor den toekomstigen regeeringsvorm van China. Het zou een fede- ratieve staat worden onder een centrale regee ring met Peking als hoofdstad. Voor het federale bewind, de buitenlandsche politiek, den douane- en belastingdienst en defensie zouden Japansehe adviseurs worden aange- steld. Het Chineesche leger zou worden af- geschaft en vervangen door een politiecorps tot het handhaven van de orde. In extra-edities te Tokio wordt het bericht bekend gemaakt, dat de Japansehe troepen reed's vasten voet gekregen hebben in Soet sjau en dat op de linie TsjangsjoeSoetsjau Woekiang eveneens groote vorderingen ge maakt zijn. Deelen van de ten noorden van Sjanghai ontscheepte eenheden hebben het ten noorden van Tsjangsjoe gelegen Foesjan be- reikt en rukken thans langs de oever op in de riehting van Kiangjin. Kiangjin beheerscht als sterkste fort voor Nanking niet alleen den Jangtse maar vormt tegelijkertijd ook de sleu- telpositie van de versterkte Woesih-Kiangjin- linie. Stinner keek den ingenieur bijna verslagen aan. ,,En u wilt de verloving afmaken. U wilt een meisje als Maria Normann zoo maar, als- of het iets is, opgeven." Hij greep met zijn handen naar zijn hoofd. ,,Dat kan geen ge- woon mensch begrijpen!" Hij trad dichter op Stefan toe. ,,Ik zei u na uw verloving, dat u alles moest doen om Maria Normann geluk- kig te maken en waarschuwde u: ,,Pas op! Ik houd een oogje in het zeil." En u antwoordde, dat u heel veel van Maria hield en dat u nooit spijt zoudt hebben over den dag, waarop u zich met haar verloofde." Zijn oogen kregen een dreigende uitdrukking. .Waarom veranderde u van gedachten? Heeft u een rijkere partij gevonden Het laatste ge'zegde trof Stefan als een zweepslag in zijn gezicht. Heel zijn wezen kwam tegen deze beleediging in opstand. „Neen, mijnheer Stinner, ik vond geen rijkere partij en het kwam ook niet in mijn hoofd op er een te zoeken. Maar ik ont- moette een arm meisje, een dood-arm meisje. En als u nu toch alles weten wilt ik moet juffrouw Maria haar woord teruggeven, om dat ik die arme met heel mijn hart liefheb en gelukkig zou zijn, indien ik het haar heel spoedig zou mogen zeggen." Herman Stinner was getroffen. ,,En wie is dan die andere, voor wie u een Maria Normann op zij schuift?" Stefan von Hornstein haalde diep adem en een lachje kwam om zijn mond. „Die andere is het evenbeeld van Maria Normann, alleen het zachtere. U zag haar ook reeds toen zij zich als typiste bij u op uw bureau aanmeldde. Aan uwe aanbe- veling heeft zij de goede positie brj professor Bauer te danken en zij heet Barbara Kaiser." Hij wendde het hoofd af. ..Nu, mijnheer Stinner, nu weet u alles. Het was wel het beste, dat ik u openhartig en eer- lijk alles zei." RUSSISCH „PRESTIGE" IN HET BUITENLAND. De saneering van de sowjet-diplomatie, zoo weet Kufvudstais'bladet te Helsingfors te melden, is aanleiding geworden tot een scherp meeningsverschil in het Kremlin. Verklaard wordt, dat de volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinof, Stalin heeft gewaarschuwd, dat het voortduren van een politiek van terugroeping en arrestatie van Russisch diplomaten in het buitenland het sowjet-prestige emstig in gevaar zou brengen. De voorzitter van den raad van volkscom- missarissen Molotof is het met Litwinof eens. Hij wenscht een onmiddellijke stopzetting van deze politiek. Daar de saneering van de diplomatic hoofdzakelij'k het werk is van Jes- jof, den commissaris van binnenlandsche aan- gelegenheden, is de verhouding tusschen dezen politicus en Litwinof tamelijk gespannen. GENERAAL FRANCO OVER HET „NIEUWE SPANJE". ,,Wij verdedigen de Christelijke kerk, religie en beschaving en daarom moeten de katholie- ken in de geheele wereld deze nationale be- weging steunen", aldus heeft generaal Franco aan de pers verklaard. ,,Wiq zijn overtuigde aanhangers van sociaal wel'zijn en wij inspi- reenen ons op het katholieke standpunt: er moeten minder rijke menschen zijn en minder arme. De nieuwe Spaansche staat zal een waarachtige democratic zijn, waarin alle bur gers aan de regeering zullen deelnemen". De generaal voegde hieraan. toe, dat de nieuwe staat de wetten zou opheffen, waarbij de religieuze organisaties tot opvoeding ver- boden worden en kerkelijke goederen gecon- fiskeerd. Ook het verbod van de Jezuiten zal worden opgeheven. Hij ging nog nader op deze kwestie in en pneciseerde, dat de kerke lijke gebouwen ter beschikking van de kerk zouden worden gesteld, terwijl de clerus ook de beschikking zou krijgen over de noodige fondsen ter uitoefening van zijn geestelijke missie. Ten slotte zal op alle universiteiten hooger religieus onderwijs worden gedoceerd. „Dit alles zal zoo worden geregeld," aldus Franco, „omdat het katholicisme het kentee- ken was en zal zijn van het ware Spanje". CORNELLS HAD EEN RUIT GEBROKEN Een troepje kwajongens had Woensdagmid- dag de brutaliteit een ruit van een winkel in de Pasteurstraat te's Gravenhage in gruizele- mentem te gooien. De jeugdige boosdoeners waren enkele seconden later verdwenen, doch niettemin had de winkelier, die uiteraard snel naar buiten was gekomen, een der jongens herkend. Hij kwam dezen 12jarigen jongen een oogen- blik later op straat tegen. De verontwaardig- de man stevende op den jongen af en gaf hem een fiksche oorvijg. Schreiend holde de jongen naar huis om zijn moeder verslag uit te bren gen van hetgeen de winkelier hem had aan- gedaan. Aangenomen moet worden, dat zijn moeder zeer eenzijdig werd ingelicht, want zij wond zich over zoonlief's mishandelingen zoo erg op, dat zij terstond naar den winkel toog om den winkelier over zijn schanddaden te onderhouden. Dat zou allemaal niets bijzonders zijn geweest, ware het met, dat de moeder haar zoontje het beste meende te helpen door wraak te nemen, n.l. door nog een tweede ruit in stukken te gooien. Het drama is voor beide partijen tenslotte toch nog bevredigend afgeloopen. Er is onder- ling een regeling getroffen, als gevolg waar van geen van de partijen aangifte bij de poli tic heeft gedaan. BRANDSTICHING IN EEN BIOSCOOP. Tijdens de vertooning van de film „De trots van de marine", werd Zaterdagavond omstreeks negen uur in de bioscoop „Centraal" van den heer Baars te Geertruidenberg Brand! geroepen. In een minimum van tijd vlogen de ongeveer 200 bioscoopbezoekers op, waarbij eenige stoelen werden vemield en een paniek dreigde te ontstaan. Enkele leden van de militaire .politie en acht burgers traden zoo kordaat op, dat zij het publiek grootendeels wisten te kalmeeren, waardoor persoonlijke ongelukken uitbleven. Het bleek, dat brand was uitgebroken onder het tooneel. Het vuur kon spoedig met em- mers water worden gebluscht. Men kwam toen tot de ontdekking, dat iemand, onder het tooneel was geslopen, eenige stroohulzen van wijnflesschen bij elkaar had gegaard, daarop een hoeveelheid hout had gelegd en dit in brand had gestoken. Al spoedig deelde het vuur zich mee aan het tooneel, tengevolge waarvan zich rook ontwikkelde, welke door een bioscoopbezoeker werd waargenomen. Toen men een onderzoek in den tuin instel- de, vond men een jas met een doosje lucifers er in. Bij onderzoek door de politie bleek, dat deze jas even tevoren uit de gang van de kap- perszaak van den heer H. was gestolen. Waar- schijnlijk is de bedoeling, den heer H. er van Stinner kon zichzelf slechts met moeite be- heerschen. Barbara Kaiser was die andere! De zuster van Maria! De wereld was zoo verschrikkelijk groot en er leefden daarop zoo vele millioenen meisjes. En toch moest het juist de zuster van Maria zijn, waardoor Maria een groot leed zou wor den toegebracht. Een doffe, martelende angst maakte zich van Herman Stinner meester. Hij zon op een uitweg om Maria dit groote verdriet te be- sparen. Zij hield van Stefan en het zou haar vei'driet aandoen, indien hij haar haar woord teruggaf. Elk verdriet, dat Maria werd aan- gedaan, voelde hij mee. Hij moest probeeren de zaak te redden. Nog wist Maria niets, nog konden haar droeve uren bespaard worden. Hij ging voor het venster staan, keek naar buiten en draaide zich toen plotseling om. ,,U zei daarnet, mijnheer von Hornstein, dat u met hart en ziel van de andere hield en ge lukkig zoudt zijn, indien u haar dat spoedig kon zeggen. Is het niet?" ,,Ja, dat zei ik," antwoordde de ingenieur verbaasd, fiiet wetend waarop de vraag doelde. ..Dus heeft u juffrouw Kaiser nog geen zoo- gen aamde liefd'Esverklaring gedaan?" vroeg de fabrikant verder. ,.Neen," antwoordde Stefan, ,,al moet ik daaraan toeVoegen dat er voor, mij niet de geringste twijfel bestaat of zij beantwoordt mijn liefde. Maar als fatsoenlijk man kon ik haar mijn liefde niet verklaren al'vorens mijn verloving met juffrouw Normann definitief verbroken was." Een kleine zucht van opluchting ontsnapte den ouderen man. Zijn gezicht nam een be- minnelijke uitdrukking aan. ,.Nu, dan is nog niets verloren, dan behoeft Maria heelemaal niets te w.sten." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5