ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN SPIERPIJNEN in zijn arm genezen KL00STERBALSE No. 9685 VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 77e Jaargang il Bmneniand Buitenland. DANK ZIJ KL00STERBALSEM TWEEDE BLAD ;*o v H HET REOHT VAN DEN STERKSTE. TER NEUZEN, 19 NOVEMBER 1937. AXEL. 'n Pijn om razend te worden bij 't bewegen van den arm AKKEP'S „Geen goud zoo goed" •r 0 a-4Lr:;>:£L5^'agB&ay:^ ja«»fee»Uiea^^.T:^ ^Bj,',tW4iL -a- aaaia^Ma^' ..".ur.'-r.; irjzg+vrzx'au era<.wvm;M>M?M.H.. ,u -.v-*?.?"'* LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder- dag a.s., zal vanwege de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming te 's-Graven- haige, alhier in het schoolgebouw naast bet politiebureau een Luchtbeschermingstentoon- stelling worden ingericbt, welke voor een ieder, te beginnen op Maandag, 22 dezer, vanaf 6 uur nam., gratis zal zijn te bezich- tigen. Het doel biervan is aan bet publiek te laten zien, wat er op dit gebied reeds is tot stand gebracbt. Naar aanleiding van deze tentoonstelling zal door mij tevens worden getracht de op- richting van de afdeeling Ter Neuzen als onderdeel van genoemde vereeniging te bewerkstelligen. De Burgemeester van Ter Neuzen, Mr. P. TELLEGEN. DIEN STPLICHT. Uitspraak inzake vrystelling. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, inge- volge axtikel 3, juncto artikel 16 der Drank- wet 1931 Stlbl. no. 476, dat bij ben is inge- komen een verzoek om een tapvergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop van iPIETER PRANOISCUS DE NIJiS, van beroep verlofhouder, wonende te Ter Neuzen, voor het benedenlokaal, van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 1 en gelegen aan de Rosegracht. Binnen twee weken, nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren indienen bij Burgemeester en Wet houders. Ter Neuzen, 19 November 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat bij het gemeen- tebestuur van AXEL is ingekomen en ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Cie NEER- LANIDAISE DE tL'AZOTE, fabrikante te Axel (Sluiskil), om vergunning tot het oprichten van een inrichting tot het vervaardigen van kalknitraat, op het perceel, kadastraal bekend, gemeente Axel, Sectie A no. 1149. Op Woensdag, 1 December 1937, des namid- dags te drie uren, zal ten gemeentehuize van AXEL gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon- deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunne gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op genoemde secretarie kennis nemen van de ter zake ingekomen schiifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur van Axel zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, 19 November 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNHVLJLLE, Secretaris. DE NEDERLANDSCHE TEXTIEL- OONVENTIE. Naar wordt gemeld, heeft de Minister van Economische Zaken, in antwoord op het des- betreffende verzoek van de vereeniging Neder landsche textielconventie medegedeeld, dat hij in beginsel bereid is de algemeen verbindend- verklaring van het kartelreglement en de ge- meenschappelijke verkoops- en betalingsvoor- waarden der conventie te bevorderen. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis dat eenige uit- spraken op aanvragen om vrijstelling van den Dienstplicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Tegen deze uitspraken kan ibinnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. A. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen- woordiger; B. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hun wettelijke vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijc. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Ter Neuzen, den 19 November 1937. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. DRANKWET. 300 MOSKEEEN TE KOOP. De Turksche regeering heeft 300 mos keeen, volledig met hooge minarets, te koop gesteld. De meeste izullen worden afgebroken, waarmede Istanboel, bekend als de ,,Parel van het Oosten" veel van haar Oostersche beko- ring zal verliezen. Op het oogenblik zijn er 800 moskeeen in de stad, waarvan slechts 242 als bedehuizen in gebruik zijn. De beroem- de Aya Sophia b.v. is een museum geworden en andere weer zijn ver'bouwd tot openbare leeszalen en bibliotheken. Hoewel vele der te koop gestelde moskeeen niet Veel meer dan afbraak vormen, zijn niettemin protesten vemomen tegen het besluit der regeering, o.m. van de vereeniging voor het ibehoud van oude kunstwerken. De loop van zaken in China dreigt, schrijft de N. R. Crt., een nieuwe bevestiging te wor den van de leer van het recht van den sterk- ste, welke vooral de laatste jaren weer zoo'n opgang is gaan maken. Hetgeen gebeurd is, viel te voorzien, hoe- zeer de dappere tegenstand van de Chineezen de wereld ook verrast moge hebben. Men kon vooruit berekenen, dat zonder krachtigen steun van buiten het Ghineesche verzet, al- thans het gewapend verzet, vroeg of laat in- een moest storten. In het Noorden is reeds geruimen tijd de eigenlijke oorlogstoestand in dien van een guerilla veranderd. Aaneen- gesloten en welgeorganiseerd verzet bestaat niet meer, al maken de verschillende op zich- zelf opereerende Chineesche legers het den Japanners nog lastig genoeg. Thans heeft ook het Chineesche front bij Sjanghai zich be- geven. Toen eenmaal de Chineesche verdedi- gingslinie, die op de stad zelf steunde, gebro- ken was, is het heel snel gegaan. Aan alle kanten werden de verslagen Chineesche troe- pen tot den terugtocht gedwongen en steeds ruimer werd het oever-gebied, waarop de Japanners nieuwe troepen konden landen. Het heeft er alien schijn van, dat de weg naar Nanking thans voor hen openligt, al is het nog mogelijk, dat Tsjiang Kai-sjek zal trach- ten uit moreele overwegingen de Zuidelijke hoofdstad te verdedigen. Meer dan moreel effect valt hier echter niet van te verwachten en de verplaatsing nu reeds van het civiele bestuur naar Tsjetsjoeian schijnt er al op te wijzen, dat men van Chineeschen kant aan deze moreele kwestie geen al te groote waarde hecht. Ondanks deze ongunstige vooruitzichten schijnen de Chineezen voorloopig niet van plan zich aan Japan te onderwerpen. Tot dusver hebben alle tegenslagen er slechts toe geleid het Chineesche volk hechter aaneen te smeden in den haat en het verzet tegen den inValler, die op zoo barbaarsehe wijze him volk en hun cultureele schatten teistert. Voor de Japanners is het behaalde succes voorloopig nog alleen van waarde voor het moreel van het eigen volk. Het heeft zijn aanzien in de wereld met zijn inval in China niet verhoogd en zoolang het China niet op de knieen gedwongen heeft, heeft het ook geen economisch voordeel van zijn militaire suc cesses (Het is al een groote tegenvaller ge- weest voor Japan, dat zijn plan om met mili taire hulp een afscheiding te bewerken van de Noordelijke provincien en daar een nieuwen vazalstaat h la MantsjoekWo te vestigen, is uitgeloopen op een waarachtigen oorlog, al heeft de oorlogsverklaring ook nimmer plaats gehad. Een tweede tegenvaller was de lange duur van dezen oorlog. Japan verkeert nu eenmaal in een precaire oeconomisc'he en financieele positie, en wat ook de baten mogen zijn, die het mettertijd uit China hoopt te trek- ken, voor het oogenblik kost de Chineesche geschiedenis groote opofferingen. Men zou zich, gezien dezen stand van zaken, kunnen voorstellen, dat Japan op bemiddeling gesteld zou zijn. In militair opzicht heeft het verkregen, wat het wenschte en het is schier ondenkbaar, dat een bemiddeling het dat niet voor het grootste deel zou laten behouden... Natuurlijk zou het eenige concessies moeten doen, maar die concessies zou het te gereeder kunnen geven, omdat daarmee de zaak ook tegenover de andere belanghebbenden in China zou zijn afgekocht en het zich den weg zou zien geopend tot de credieten, welke het in ruime mate noodig zal hebben cm te profi- teeren van zijn militaire succes. Japan's houding tegenover de conferentie te Brussel geeft echter van een dergelijke nei- ging geen blijk. En prins Konoje, de Japan- sche premier, he:ft in een interview met Havas gezegd, dat men niet moet rekenen op een spoedig einde der ijijandelijkheden. De eerste stap moet volgens den Japanschen pre mier van den overwonnene komen. Op een vraag dienaangaande van den interviewer zette Konoje echter de deur op een kier voor bemiddeling van een mogendheid of mogend- heden, die den ,,wezenlijken" toestand in het Verre 'Oosten zouden begrijpcn. Men vraagt zich af, of men daaruit moet concludeeren, dat een bemiddelingsaanbod van Hitler, waar van men reeds zoolang hoort spreken, doch waarvan men nog altijd niet weet, of het ooit in ernst overwogen is, wel kans van slagen zou hebben, althans bij de Japanners, want men vergete niet, dat er twee partijen in het geding zijn en dat de tweede partij, 'zoolang zij haar eenheid bewaart, wel overwonnen, maar nog niet definitief geslagen is. Een eendrachtig China, dat althans eenigermate op steun van de niet-fascistische mogendheden zou mogen rekenen, waarop naar den gang van zaken te Brussel kans bestaat, zou den strijd nog geruimen tijd vol kunnen houden en van Japan nog onmetelijke offers kunnen vergen. Dat zou het vooruitzicht openen op een ein- deloozen veroveringsoorlo.g en men vraagt zich af, wat Japan daarlbij te winnen heeft. De Times wees er op, dat het uitroeien van het verzet van een trotsch ras, dat 400 mil- lioen zielen telt, een hopelooze taak is. Japan moge op het slagveld nieuwe lauweren kunnen oogsten, in wezen zal het zijn positie daarmee niet meer verbeteren, en zoolang het verzet in het hart van China zal voortduren, zal het bezit van de Noordelijke provincies uiterst precair zijn en schatten kosten aan beveiliging Het is ondenkbaar, dat de Japansche staats- lieden dit niet zouden inzien en tenslotte moet dit in'zicht toch ook tot de militaire macht- hebbers doordringen. De organisatie alleen al van dezen oorlog moet hun igeleerd hebben, dat oeconomie en oorlogvoering in onzen tijd onverbrekelijk verbonden zijn en dat militaire oVerwinningen waardeloos zijn, zoolang zij niet door een oeconomische overwinning ge- volgd zijn. Hoe langer de strijd in China moet duren, hoe verder de oeconomische overwin ning in het verschiet zal komen te liggen. Op militair gebied is Japan de sterkste geweest en heeft het als zoodanig zijn recht laten gel- den. Op oeconomisch .gjetied is zijn positie aanmerkelijk minder gunstig. Zoo het nu nog niet tot inschikkelijkheid bereid is, lijkt de tijd toch niet ver meer af, dat het wel genood- zaakt zal zijn uit oecopomisch zelfbehoud te gaan inbinden. Het is de vraag, of bij lang wachten zijn omstandigheden nog even gun stig zullen zijn als thans het geval is. Op het oogenblik verkeert het nog in een militaire overwinningsroes en stelt het dienovereen- komstig eischen, klaarblijkelijk in de hoop daarmee indruk te maken, zoowel op zijn rechtstreekschen tetgenstander als op zijn middellijke tegenstanders te Brussel. Als die beiden echter voet bij stuk houden, bestaat de kans, dat het eerlang zal moeten inbinden. Laat ons voor het ongelukkige Chineesche volk hopen, dat die t^jd niet veraf meer zal zijn en dat het de kracht heeft tot zoolang dezelfde eenheid te bewaren, welke het tot dusver heeft getoond. P. T. T. Met ingang van 1 Februari is verplaatst de adjunct-commies P. T. T., de heer A. J. Solleveld, naar het telegraafkantoor te Tilburg. VOOR KLEEDING, DEKKING EN SCHOE1SEL. De inzameling van bijdragen ten bate der spaarregeling heeft alhier naar we vernemen f 650 opgebracht. Blijkens de Ax. Crt. werd voor dat doel j.l. Zondag te Zuiddorpe gecollecteerd door den gemeenteraad. Ruim f 50 werd opgehaald. FRAUDULEUZE INVOER VAN MARGARINE. In den avond van een dezer dagen werd door de dienstdoende kommiezen aan het douane- kantoor te Sas van Gent een chauffeur aan- gehouden, die met zijn vraqhtauto vanuit Bel- gie een belangrijke hoeveelheid margarine frauduleus had ingevoerd. Inbeslagname van de boter volgde en proces-venbaal werd tegen den te Ter Neuzen woonachtigen chauffeur opgemaakt. LUCHTBESCHERMIN GSDIENST, Wanneer we kennis nemen van de ver- schrikkingen der moderne wijze van oorlog- voeren, zelfs zonder dat de oorlog is verklaard, kan het onderwerp „luchtbescherming" als zeer actueel worden boschouwd en verdienen de middelen die worden aangegrepen, om de burgerij daarop te wijzen, evenals het onder hare aandacht brengen der middelen die eventueel zouden kunnen Strekken om zich zooveel mogelijk tegen die gevaren uit de lucht te beveiligen, alle iaanbeveling. In verband hiermede vestigen wij de aan dacht onzer lezers op de in dit nummer voor- komende publicatie van eden burgemeester, betreffende de in het schoolgebouw naast het politiebureau op de 4 eerste dagen der vol- gende week te houden dluchtbeschermings- tentoonstelling, die gratis voor een ieder toe- gankelijk is en waarop men zal kunnen zien, wat er op dit gebied reeds is tot stand ge bracbt. Ook wenscht de burgemeester deze gelegen heid te benutten ook alhier een afdeeling te stichten van de Nederlandsche vereeniging voor lnchtbescherming, zooals er reeds in tal van plaatsen in ons land gevestigd zijn. CURSUSAVOND. Woensdag 17 November had de tweede cur- susavond van de Liberate Kiesvereeniging „De Vrijheid" plaats. Hoewel de eerste avond het bezoek alleszins bevredigend mocht heeten, was de tweede avond heel wat drukker be- zocht. Het schijnt, dat de noodzaak van beter fundeering der staatkimdige beginselen door velen begrepen wordt. De heer Geelhoedt opende met een kort woord van welkom de vergadering en gaf daarna eerst het woord aan den secretaris, die als tolk van vele Neuzenaars uiting gaf aan hun misnoegen over het verbazingwekkende besluit van 9 Nov. 1.1., dat tot afschaffing der kermis, een besluit, dat viel als een donder- slag bij heldere hemel. waarop absoluut nie- mand kon rekenen, waarover ook de echte voorstanders der afschaffing perplex staan. Het zoo onberekenbaar uitbrengen van hun stem door een paar linkschen wijst op iets abnormaals in de politieke verhoudingen onzer plaats. Het had niet mogen gebeuren. Hij wees op de traditie, "op het missen van een belangrijke som voor de gemeentekas, op de derving van inkomsten voor verschillende in- gezetenen, op bevorderimg van het vreemde- lingenverkeer en op de persoonlijke vrijheid, die velen in onze plaats liefhebben. Daar hem bekend is, dat vele aanhangers der S.D.A.P. allerminst met het genomen be sluit instemmen, hoopt hij, dat op deze fatale beslissing nog teruggekomen zal worden. Volksfeesten, die in de plaats zouden moe ten treden van de kermis, zijn te voren reeds ten doode opgeschreven. Dat zal toch ieder wel begrijpen. Ook hier blijkt weder, dat de liberalen zeker niet kunnen gemist worden, zooals sommige tegenstanders wel eens mee- nen. Zij hebben zich aOk in onze Raad als immer, weder op het zuivere standpunt ge- plaatst. Misschien ligt het niet onmiddellijk op de weg van een staatkundige partij, om groote vaderlanders te herdenken, waarop het ge- heele volk fier is, maar. waar de geboortedag van Nederlands grootste dichter J. v. d. Vondel juist op deze cursusavond valt, mogen ook wij dit feit deze avond herdenken, wat de heer Groenewout dan ook bij zijn rede zal doen. De heer Groenewout behandelt: Oorsprong en beteekenis van de zoogenaamde Rechtsche Christelijkepartijen. Ter wille van hen, idle de vorige maal niet aanwezig waren, geeft tig cen resume van het voornasimste, dat de vorige maal was behan- deld: De oorspfong en beteekenis van het Nederlandsche liberalismel Daarbij deed hij nogmaals sterk uitkemen, ihoe Prins Willem van Oranje de groote t voorstander was van vrijheid des geestes en van» staatkundige vrij heid en hoe de groote figuur op staatkundig gebied J. R. Thorbecke de liberale beginselen in de srrondwet van 1848 heeft neergelegd, beginselen, .waarvan alle godsdiensten en alle partijen de zegeningen hebben ondervonden. Deze groote liberaal heeft de gelijkheid op geestelijk en staatkundig gebied voor alien gebracht. Bij de Cbristelijke partijen heeft men te onderscheiden drie richtmgen, de R.-K. Staats- partij, de Anti-Rev. partij en de Chr.-Hist. Unie, eigenlijk maar twee, n.l. de twee eerst- genoemde, omdat de Chr.-Hist. Unie een los- gemaakt deel is van de Anti-Rev. partij. De R.-K. Staatspartij stelt de Kerk boven de Staat. Merkwaardig komt dit uit in de pauselijke encyclieken, eerst op onderwijs- gebied reeds in 1864, waarop in 1868 het z.g. amendement der bisschoppen volgde. Op sociaal gebied naar aanleiding van Rerum Novarum. Verdere encyclieken wer den genoemd en de weerslag op de staatkunde der R.-K. Staatspartij in ons land, die er bijna onmiddellijk op volgde. Alles tracht men daar onder de godsdienst te brengen, onderwijs, vakvereenigingen, fooe- renbonden, middenstandsvereenigingen, geiten- vereenigingen enz. tot in de uiterste conse quent's doorgevoerd. De Calvinisten, politiek belichaamd in de Anti-Rev. partij, trachten niet minder dan de R.-K. Staatspartij het leerstellige toe te pas- sen op staat en maatschappij, Hun uitgangspunten verschillen hemels- breed. Als Christelijke partijen staan ze eigenlijk op ieder terrein diametraal tegenover elkander. Toch hebben die heterogene elementen, ver- schillend juist op gadsdienstig gebied, zich vereenigd tot een coalitie. Zoodra de Anti-Rev. meer over de vrije school gingen spreken, dan over de school met de bijbel, was een aanknoopingspunt ge- vonden. Groen van Prinsterer, art. 36 van de Calvi- nistische Geloofsbelijdenis in eere houdend, had geen leger achter zich. Dr. Kuyper wist wel een sterke partij te vormen door zijn be roep op de kleine luiden, gevolgd door zijn bondgenootschap met Dr. Schaepman. De periode van 19011905, toen Dr. Kuyper zijn grootste tromfen vierde als premier van een coalitie-ministerie, ligt nog bij velen in het geheugen. De wrange vruchten van de coalitie-boom zien we nog dagelijks. Vier jaren hebben we een breeder basis voor regeeringspolitiek gekend. Nu hebben de drie oude coalitie-partijen elkaar weer gevonden, belichaamd in dit nieuwe ministerie, waarvan te vreezen is, dat het leerstellige weer zal overheerschen even als in de treurigeperiode van 19011905. Het is zeker te betreuren, dat Kerk en Staat niet ieder op bun eigen terrein blijven. Ze kunnen elkaar wel steunen, maar de een moet niet heerschen over de ander. Dit ge- vaar is weer sterk gestegen tot schade van beide. Ten slotte, het behandelde samenvattende, kunnen wij zeggen: De liberalen hebben de xrijheid aan alien gebracht. De R.-K. Staatspartij en de Calvinistische partijen geven de vrijheid niet aan anderen, kunnen dit krachtens hun exclusivisme ook niet. Eenige gevoelvolle woorden werden gewijd aan Joost van den Vondel en ook gewezen op diens politieke gevoelens, die ook ingingen tegen de onverdraagzaamheid der Calvinis tische overbeden van die dagen. Een vier- regelig versje over de schijn der dingen deed dit voortreffelijk uitkomen. Met de voorlezing van het bekende hekel- dicht ..Roskam" werd de avond besloten. Met groote aandacht werd de begaafde sipreker van het begin tot het einde gevolgd. De voorzitter dankte den heer Groenewout hartelijk en ook de opgekomenen en boopte, dat op de 3e cursusavond op 1 Dec., wanneer de oorsprong en beteekenis der S.D.A.P. be- sproken wordt, de belangstelling niet minder zal zijn. VONDELHERDENKING TE TER NEUZEN. 17 November'1587 is Joost van den Vondel te Keulen geboren, en men herdenkt dien dag thans in Nederland en ook daarbuiten. Ook Ter Neuzen wil niet achterblijven. Daarom heeft het Algeiheen Nederlandsch Verbond gemeend, een Vondelherdenking te orgamsee- ren, en wel op Woensdag a.s. Deze Vondel herdenking zal geheel door stadgenooten worden opgeluisterd; een rede over Vondels leven, en een voordracht van den als verzen- zegger bij ons reeds bekenden heer Chr. Westrate. Het spreekt, dat de inwoners van Ter Neuzen en omgeving dezen avond zullen wil- len bijwonen: geen Nederlander zal tekort willen schieten in waardeering voor den grootsten Nederlandschen dichter, dien men terecht den Prins onzer dichters heeft ge noemd. Deze avond zal ook tegen een gering entree voor niet-leden openstaan, opdat de herden- king zooveel mogelijk het karakter draagt van een berdenking van alle inwoners. Men zie de advertentie. DE SPOORLIJN GOES—HOEDEKENSKERKE. Zooals wij onlangs meldden werd van wege de Staatsspoorwegen aan het station te Hoe- dekenskerke een aftakking gemaakt naar de aanlegplaats van de Provinciale boot. Deze was reeds sinds eenigen tijd voltooid, doch met de ingebruikneming werd gewacht tot in de haven de noodige baggerwerken waren ver- richt, omdat tijdens die werkzaamheden de boot aan het oude steiger aan de Schelde aan legplaats moest nemen. Van af Woensdag rijdt de motortram evenwel door naar de aanlegplaats, hetgeen zeer ten gerieve van het reizigersverkeer strekt. iDe Concordia"-baza r. Door een muzikale avondfakkeltocht had ..Concordia", aan den vooravond van de ope ning der na maandenlange voorfbereiding ge- „De pijn begon in mijn bovenarm en zette zich zoo voort tot in mijn nek, soms z66 hevig, dat het huilen mij nader stond dan het lachen. Gewone spier pijn, zeide men mij, maar ikkon niets vinden om die gewone pijn ie genezen Ten einde raad ben ik met Kloosterbalsem begonnen. De uitwer- king is enorm qeweest. Na de eerste behandeling verminderde de pijn al en na voortgezet gebruik zijn al mijn pijnen verdwenen, dank zij Klooster balsem, den grooten pijndooder." E, v. C. te A. ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen by brand-en sny wonden Ook onge€venaard als wrijfmiddel by Rheumatiek, spit en pijnlyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 (Ingez. Med. organiseerde bazar, nog eens op propagandis- tische wijze de aandacht gevestigd op dit feit en kon dan Woensdagnamiddag in aanwezig- heid van tal van voo'raanstaande personen en besturen van verschillende gemeenten de offi- cieele opening geschiedcn. 'Het Hervormde Zondagschoolgebouw aan de Juliamastraat was dus weer eens ten zoo- veelsten male ingericht als een geweldige feestlokaliteit, waarin een ..expositie" onder- gebraoht Was van alle soorten huishoudelijke voorwerpen en huisvlijtproducten. Zeer feeste- lijk en aangenaam aandoend was de aanblik van -hit vele tentoongestelde, met de talrijke attracties, die ter weerszijden "en elkaar afwis- selemd waren opgericht, toen de burgemeester deze officieele plechtigheid op uitnoodiging van het „Ooncordia"-hestuur verrichtte, met de volgende openingsrede Dames en heeren. Ik wil beginnen om mijn dank uit te spreken aan het bestuur van de vereeniging Concor dia", die mij heeft uitgenoodigd, om de bazar, die thans staat gehouden te worden, te ope nen. Met zeer veel genoegen heb ik aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Nog steeds staat Concordia", wat de finan- cien betreft, in het teeken van de tijdsomstan- digheden. Ontving ..Corcordia" vanwege de gsneeute een subsidie van f 300, eenige jaren geleden moest dit bedrag teruggebracht worden tot een jaarlijkscbe subsidie van 150. Iltt aan- tal eontribueerende leden verhoogde niet, in- tegendeel, het aantal verminderde eerder dan dat het vermeerderde. Wat precies daarvan ue oorzaak is, ligt niet op mijn weg, dit nader te onderzoeken. Evenwel moet toch worden vastgesreld, dat de belangstelling voor Concordia" niet ach- teruit gaat. Immers, wanneer „Concordia" concerten geeft op de Markt, is er heel veel belangstel ling. Het is echter te betreuren, dat velen, Sie van deze muziek genieten, haar niet meer fi- nancieelen steun verleenen. Ik hoop, dat hier- in verandering ten goede zal komen. Een mu- ziekvereeniging, die met baar tijd meegaat, heeft geld, ja zeer veel geld noodig. Ik juich daarom de gedachte toe, om gelden bijeen te brengen voor ..Concordia", door bet houden van een bazar. Muziekliefhebbers worden Jan in ruime mate in de gelegenheid gesteM, iets voor de vereeniging. bij te dragen. ledereen, die wel eens een bazar heeft gehouden weet. hoe veel moeite en zorgen ondervonden moeten worden, al'vorens de bazar gereed is voor de opening. En het is daarom, dat ik gaarne een woord van groote hulde en warmcn dank breng aan alien, die aan de voorlbereibing van deze bazar hebben medegewerkt en ook aan alien, die, hetzij geld of goederen ter boschik- king van het bestuur hebben gesteld. En thans, dames en heeren, staan wij als het ware midden in de bazar. Met groo': dank- baarheid kan worden medegedeeld, dat de bazar-commissie groote medewerking is ver- leend en dat er zeel veel is gegeven. Overal is voor gezorgd. Men kan koopen, ververschin- gen gebruiken, zich vermaken, en wat niet al. Naiar het mij voorkomt, is het een bazar, die keurig verzorgd is. Men mag dan ook ver wachten, dat deze zeer zeker zal slagen. Ik hoop dan ook, dat zeer velen deze bazar zullen bezoeken en de velen, die van Concor dia" genieten, niet zullen achterblijven en hun steentje niet zullen onthouden. Moge de netto- opbrengst alle verwachtingen overtreffen, en dat alzoo degenen die de bazar hebben georga- niseerd, met groote voldoening op hun arbsid mogen terugzien. Met deze woorden verklaar ik deze bazar voor geopend. Daarmede was de bazar geopend en orach t de heer Buma, als. voorzitter, dank aan den burgemeester voor de door hem betoonde i>e- reidwilligheid, waarin de aanwijzing lag, dat Concordia" om zijn populariteit niet tever- geefsch een beroep doet op het hoofd der ge meente. Vanaf dat moment nam de drukte en het vertier een laanvang en reeds in de eerste uren werden zeer vele prachtige voorwerpen in grooten getale aan den man (of de vrouw) gebracht door de ijverige en attentievolle ver- koopers(sters) der verschillende stands en be- dienaars van de attracties. Het was dan ook bij de opening reeds een vaststaand feit, dat deze fancy-fair wederom zou slagen. Twee drukke middagen en avon- den van drukte en inspanning en daarmede was de kroon op het werk gezet van de veel- omvattende voorbereidende taak. De drukte is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5