mm WEK DE GAL IN UW LEVER OP Dam- en Schaakrubriek GemengcSe Berichten I mk 'A. RECHTSZAKEN. DAMMEN. ERNSTIG ONGELUK TENGEVOEGE VAN KORTSLUITING. p SCHAKEN. mm en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. TTQ T£ Be Minister is van oordeel, dat ons land nog iminer in staat is in eigen vleeschbehoefte te voonzien. Be invoer van versch vleesch uit Denemarken, welke intusschen slechts 1 pet. van de totale vleeschconsumptie in 1936 be- dtaagt. heeft zijn aanleiding gevonden in om- standigheden van handelspolitieken aard. De Minister is uiteraard van oordeel, dat bij de ook in de toekomst te verwachten zware concurrentie met overzeesche landen ten aan- zien der zuivelproducten gestreefd moet wor- den naar het aahhouden van de beste produc- tiedieren. Hij is echter niet van meening, dat de teelt- beperking geen voldoende mogelijkheid tot selectie zou openlaten. Nu ingevolge de teelt- regeling slechts een beperkt aantal vaarskal- venen mag worden aangehouden, is integen- del hierin een prikkel gelegen om een strenge selectie onder de kalveren toe te passen. Uit het bovenstaande moge blijken, zoo be- sluit de beantwoording van de vragen, dat de Minister vooralsnog niet bereid is een einde te maken aan de teeltbeperking van rundvee. HET INCIDENT OP HET BEAUWE ZAND. Zooals men zich zal herinneren, had bij het gebeurde op 14 Mei, tijdens het bezoek van den leider van de N.S.B. aan eenige leden van die organisatie die aan het Blauwe Zand te Amsterdam woonden een worsteling met diverse tegenstanders -plaats. Een hunner zekere P. M., die den heer Mussert zou hebben bedreigd, had zijnerzijds een klacht ingediend tegen ir. Mussert, die bij de pogingen om zich te verdedigen, den man met een zweepje zou hebben geslagen. De Amsterdamsche reehtbank heeft evenwel bij beschikking van 7 October ir. Mussert buiten vervolging gesteld. In hooger beroep vernietigde op 22 October het Amsterdamsche Hof die buiten-vervol- gingstelling, met verwijzing van de zaak naar de terechtzitting. Hiervan ging mr. Van Vessem namens ir. Mussert in cassaite bij den Hoogen Raad, welk college thans, overeenkomstig de conclusie van den proc.-generaal het cassatieberoep heeft verworpen. De Hooge Raad overwoog o.a., dat, indien mocht komen vast be staan, dat ir. Mussert het eerst heeft geslagen, uit vrees, dat hij zou worden aangerand door P. M., die volgens hem een dreigende houding aannam, deze vrees niet tot rechtvaardiging kan strekken van het alvast zelf tot den aanval overgaan en het daarbij begaan van een strafbaar feit; immers een dreigende houding kan bij een bedreiging blijven. Derhalve acht de Hooge Raad voor alsnog niet gebleken, dat ir. Mussert niet strafbaar is. EEN SOLDAAT IN EEN DOLLE BUI. Met den 19-jarigen A. J., gewoon dienst- plichtig soldaat van het 3e regiment veld- artillerie te Breda, was het in den militairen dienst goed gegaan, totdat hij op een kwaden dag tegen de militaire tucht zondigde en daar- voor zijn straf moest ondergaan. Uit baloorig- heid kwam het toen van kwaad tot erger en de eene krijgstuchtelijke straf volgde de an dere op. Ten slotte moest hij wel met den strafrechter in aanraking komen en de krijgs- raad te 's Hertogenbosch heeft den baloorigen soldaat wegens opzettelijke ongehoorzaamheid en ..het door gesc-hrift trachten de tucht onder de krijgsmacht te ondermijnen" veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Beklaagde heeft nl. in de Seelig-kazerne te Breda geweigerd aan het bevel van den wachtmeester naar de eetzaal terug te gaan, welke hij zonder verlof had verlaten, te vol- doen. Toen hij daarvoor straf moest ondergaan, heeft hij de muren van de eel volgekrast met opruiende en het militaire gezag ondermijnen- de woorden, een handeling, welke hij eenige dagen te voren toen hij voor een ander feit verzwaard arrest moest uitzitten, eveneens heeft gepleegd. Door het vonnis van den krijgsraad werd het hem opeens duidelijk aan welke zware vergrijpen hij zich had schuldig gemaakt, maartoen was het al te laat. Dinsdag stond hij in hooger beroep voor het Hoog Mili- tair Gerechtshof te Utrecht, waar hij ver- klaarde, dat hij dat alles in een dolle bui had gedaan. Na de eerste straf was hij in een op- standige gemoedsstemming gekomen en toen was hij van het een in het ander gekomen. 500. Een praatje over problemen. Het volgende probleem van den heer F. de Koeijer te Sluiskil bevat een oonstructiefout, waarop we in het belang van aanstaande ,,problemisten" menen te moeten wijzen. Bwart: 6, 7, 8, 11, 13, 15, 16, 18, benevens een dam op 9. Wit: 19, 21, 22, 24, 25, 27, 31, 36, 42, 44. Oplossing: 2217; 3126; 26X37; 3732; 4440; 25X1; 1X20 en 40—34 enz. wint op tempo. De dam op 9 is figurant en zou dus even- goed een schijf kunnen zijn. Een dam in een probleem is alleen dan te rechtvaardigen, als die dam een rol speelt, die niet door een schijf kan worden overgenottien. Bovendien moet de dam in zulk een geval de gehele spelgang actief beheersen, waardoor de oplosser met de dam in de aanvangspositie verzoend wordt. We hebben het probleemJde Koeijer omge- werkt tot een stand van 8 om 8 zonder dam, waar bij getracht is elk stuk aan de oplossing te laten deelnemen. Ewart: 7, .8, 9, 13, 15, 16, 18, 22. Wit: 19, 21, 24, 27, 30, 31, 48, 50. Wit wint aldus: 3126; 26X37; 3732' 4842 3025; 25X1; 1X20 en 50—44 enz. iHet spreekt wel vanzelf, dat we bij deze verandering alleen "de b e w e r k i n g op het oog hadden! De waarde Van de bewuste stand als probleem laten we dus .buiten ibe- sehouwmg, want ook daarover zou nog heel wat te schrijven zijn. Een probleem, we schreven dat al dikwijls, stelt geheel andere eisen dan een slagzet. Moeilijkheid of gemakkelijkheid zijn bijzaken, evenals de schijvenaantallen, die de problemis- ten nodig hebben om uiting be geven aan -hun ideeen. Beginnende problemisten werken vaak met een groot aantal stukken in gewrongen stan- den. Om iets moois, iets kunstzinnigs te schep- pen, is dat allerminst nodig. Zie bijv. het vol gende miniatuur-probleempje van den Frans- Geenszins heeft hij de bedoeling gehad zijn mede-dienstplichtigen op te ruien. Dat wilde de advocaat-fiscaal wel aannemen, maar de krijgsraad heeft dat in zijn vonnis ook wel overwogen, anders zou de straf v-eel zwaarder uitgevallen zijn. Spreker vroeg bevestiging van het vonnis van den krijgsraad. Het Hof zal nader uit- spraak doen. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP TE AMSTERDAM. Op den Amsteldijk te Amsterdam is Dins- dagmid-dag een verkeersongeluk gebeurd met doodelijkfen afloop. Een 65-jarige man stak op de fiets dwars den rijweg over, zonder op het verkeer te letten. Hij werd door een auto ge- grepen en tegen den grond gesmakt. Met een schedelfractuur is hij naar het O.L. Vrouwe- gasthuis vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. In het onderstation voor de stroomlevering van Amsterdam aan de P.E.G.E.M. aan den Ouden Weg te Haarlem, verrichten Woensdag morgen twee monteurs werkzaamheden in een z.g.n. kalbelcel, waarvan de stroom met was uitgeschakeld. Er ontstond kortsluiting, welke een groote steekvlam veroonzaakte. De monteur S., wonende te Amsterdam, kreeg emstige brandwonden en moest in het St. Elisabethgasthuis te Haarlem worden op- genomen. Zijn toestand is ernstig. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Verscheidene electrische treinen liepen ten- gevolge van de kortsluiting met vert raging het Centraal-Station te Amsterdam binnen. De storing was evenwel spoedig weer opge- heven. WINTER IN FRIESLAND. Men meldt uit Heerenveen: De bewoners van Friesland keken Woensdag morgen raar op, toen zij tengevolge van de vorst in den afgeloopen nacht de ruiten met bloemen bedekt zagen. Het had flink gevro- ren en de slooten waren met een ijslaag be dekt. Dit is drie dagen vroeger dan in 1936, toen op 20 November de winter in Friesland zijn intrede deed. NEDERLANDSCHE VROUW IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. De dertigjarige vrouw van den bibliotheek- houder Benedic uit Waubach, gemeente Ubach over Worms bij Heerlen, is te Dusseldorp in Duitschland gearresteerd. De reden van deze aa,nhouding is niet bekend. De vrouw ver- toeft reeds sedert 9 Oct. in gevangenschap. Aanvankelijk meende men, dat zij bij familie- leden te Dusseldorp verbleef, totdat men be- richt ontving van den Nederlandsehen consul, die reeds verscheidene pogingen heeft gedaan, de vrouw uit de gevangenis te krijgen. Tot dusver echter zonder resultaat. De gearresteerde vrouw, die moeder van drie kinderen is, is te Dusseldorp geboren, doch door haar huwelijk is zij Nederlandsche geworden. Te Dusseldorp wonen eenige fami- lieleden van haar, onder wie haar moeder, wie zij dikwijls en bezoek bracht. In het begin van October schreef de vrouw aanhaar moeder, dat zij naar Dusseldorp zou komen om een geneesheer te consulteeren. Tevens meldde zij het uur van haar komst. Men neemt aan, dat reeds van Mei af de brieven, die de vrouw aan haar familieleden in Dusseldorp schreef, werden geopend en gefotografeerd, zoodat de Duitsche politie geheel van haar voomemens op de hoogte was. Toen de vrouw op 9 October in haar ge-boor- testad uit den trein stapte, werd zij gevolgd door twee leden van de Geheime Staatspolitie. Op het oogenblik, dat zij de woning' van haar moeder binnen zou gaan, hielden de mannen van de Gestapo haar aan en vroegen haar, of zij vrouw Benedic uit Waubach was. Op haar bevestigend antwoord deelden de agenten haar mede, dat zij werd gearresteerd en brachten haar naar een politieburau. Daar werd zij opgesloten en eerst eenige dagen later verhoord. Bij dit verhoor werd haar de vraag gesteld, wie den brief heeft geschreven, welke zij uit Duitschland heeft ontvangen en waarin wordt verzocht het boek Die Moorsoldaten van Wolf gang Danghoff toe te zenden. Dit boek be- schrijft de Duitsche concentratiekampen. i iiwiM—i» m»i—mn ■■■—■■■■ni[■■—niiaiiiin a man Te'van (,,Le Grognard", Luik, 24 Oct. 1937). ZWART 1 2 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt achtereenvolgens 3127; 4238; 3328; 3430! (zw. meerslag 24X33) en 48X19- Een buitengewoon elegant stukje en uit problematisch oogpunt volkomen correct. Eenvoud is nu eenmaal het kenmerk van het ware De auteur had zijn fraai probleem veel in- gewikkelder kunnen maken door bijplaatsing van schijVen. Meft plaatse slechts de naivolgende stand op het bord. ZWart: 1, 9, 11, 13, 14, 15, 20, 21, 23, 24, 32. Wit: 12, 22, 25, 31, 33, 34, 39, 40, 42, 48. Wit wint door 2217; 127; 31(27, 42—38 3328; 34—30; 48X10 en 25X3. Door deze verandering zou het miniatuurtje van Tevan slechts schijnbaar aan problema- tieke waarde gewonnen hebben. De tweede stand toch is waardeloos en het valt niet an ders dan toe te juichen, dat de auteur zijn compositie zo sober mogelijk heeft gehouden. Naar aanleiding van bovenstaande bespie- gelingen thans nog een probleem, waarin de dam in de aanvangsstand toelaatbaar is. Het verscheen ongeveer 10 jaar geleden voor de eerste maal in „Het Damspel", het officieel orgaan van de Nederlandsche Dambond. KON HAAR BEEN NAUWELIIKS GEBRUHiEN DOOR RHEUMATISOHE PIJN IN DE KNIE. „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheu- matische pijnen. Eidn knie was z66 pijnlijk, dat i)k mij-n been nauwelijks gebruiken kon. Op aanraden van een vriendin protoeerde ik de kleine dagelijksche dos,is Kruschen Salts en vond hienbij besl'st baat. Ik voelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheiumatische pijn gehad." Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal ver- oorzaakt door een overmaat van urinezuur in het organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen er voor, dat dit gevaarlijke urine zuur, alsmede alle andere schadelijke afval- stoffen langs natuurlijken weg zacht en vol komen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,40, 0,75 en f 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor- komt. Adlv. De vrouw weigerde, op deze vraag te ant- woorden zelfs toen men haar zei, dat zij tot anderhalf jaar tuchthuisstraf zou worden ver oordeeld, als zij den naam van den brief- schrijver noemde, en dat zij zes jaar zou wor den opgesloten, als zij den naam niet bekend maakte. Te Waubach wist men aanvankelijk niets van de arrestatie. Men dacht niet anders, dan dat de vrouw bij haar familie in Duitschland ver- toefde. Een bericht van den Nederlandsehen consul te Dusseldorp maakte evenwel melding van de arrestatie en meer bijzonderheden ver- nam men van een dame, die speciaal uit Duitschland naar Waubach was overgekomen. De pogmgen' van den Nederlandsehen con sul, de vrouw uit de gevangenschap te be- vrijdcn, hebben tot dusver geen succes gehad. Ook kan men hem de reden van de arrestatie niet zeggen, daar de beambt-e, die het onder zoek leidt, ziek is. Het vermoeden bestaat te Waubach, dat de vrouw is gearresteerd, omdat zij er van wordt verdacht, in relatie met Duitsche com munist-en te staan. Deze veronderstelling kan grond vinden in het feit, dat de leesbibliotheek van Benedic zeer dicht bij de Nederlandsch— Duitsche grens ligt, n.l. slechts 400 meter er van verwijderd. De bibliotheek bevat ver scheidene boeken, die in Duitschland zijn ver- boden. Het staat echter vast, dat het boek Die Moorsoldaten niet naar Duitschland is gezonden. LADDERWAGEN AANGEREDEN. De dieseltrein, die Maandagochtend tegen 10 uur Utrecht verliet, heeft omstreeks kwart over tienen, tusschen Abcoude en Duiven- drecht, een dubbele ladder op wielen aangere- den, waarop twee monteurs bezig waren de electrische bovenleiding te herstellen. Beide mannen konden zich bijtijds in veiligheid stel- len. Het toestel werd geheel vernield. De die seltrein had een kwartier oponthoud. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. In den laten middag van Woensdag heeft zich op den onbewaakten overweg te Mill een ongeluk voorgedaan, waarbij een 15-jarige jong-en werd gedood en een 9-jarige knaap emstige verwondingen opliep. Omstreeks half vijf passeerde een landbou- werswagen den overweg juist op dat oogen blik kwam uit de richting Boxtel een trein aanrijden. De machinist kon niet tijdig meer remm-en, met het gevolg, dat de wagen ge- grepen werd en een eindweegs werd meege- sleurd. Na dertig meter te zijn doorgereden, kwam de trein tot stilstand. De 15-jarige voerman van den wagen, H. van Lanen, die dicht bij de plaats waar het ongeluk gebeurde woont, vond men dood langs de spoorbaan. Zijn stoffelijk overschot is naar het ouderlijk huis vervoerd. Naast Van Lanen had nog op den bok ge- zeten diens 9-jarige buurjongen, Henst, die het ongeluk zag aankomen en nog juist van den wagen kon springen. Hij kwam evenwel met een harden smak op den grond terecht en liep daarbij emstige inwendige kneuzingen op. Hij is bij zijn ouders binnengebrj-cht. Op het oogenblik dat de trein den landbou- werswagen greep, stond het paard reeds voor- bij de rails, zoodat het dier ongedeerd bleef. De wagen is totaal vernield. De trein had ruim een kwartier vertraging. Z'wart: 5, 7, 8, 9, ,10. 12, 14, ,20, 24, 26 en een dam op 19. Wit: 18, 23 28, 31, 33 34 35, 36, 38, 39, 42 en 44. Oplossing: 1. 35—30! 26X48 meersl. 2. 28—22! 19X29 id. 3. 30X19 48X13 id. 4. 33X4 12X23 5. 4—10 13X31 het beste 6. 10X3 9—13 7. 314 -wint. Bartijstand. Uit de winterwedstrijd van het le tiental der Damclub Ter Neuzen. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Het spel verliep als volgt: Wit 3832, zwart 20—24; wit 22—17, zwart 3—8!! om wit te verlokken tot 32>28?; 27X38 en. 1711?, waarna zwart (Andr. Geensen) schitterend won door 273d; 1217; 1318' 30—36 en 25X41. lien fraaie partij-lokzet! De zestiende partij om het wer-eldkampioenschap was wel zeer merkwaardig. De opening was Catalaansch, nl. damegambiet (door verwisseling van zet- ten) met 3. g3. Deze variant heeft in ieder ONFORTUINLUKE BRUIDEGOM. Zekere M. uit Rotterdam, die dezer dagen te Ede in het huwelijksbootje zou stappen, heeft ten politie-bureele aldaar, aangifte ge daan van het verliezen van een bedrag van ruim /700 op den weg EdeArnhem. Hij was per rijwiel naar Arnhem gegaan om daar eenige meubels te betalen, die hij in verband met zijn a.s. huwelijk had aangeschaft. NEERLANDS LANGSTE SOLDAAT. Bij de Genie in Utrecht dient op het oogen blik een soldaat, die 204\'2 c.M. lang is, zoo meldt het ,,Utr. Dagbl." In een der kamers van de Kromhoutkazerne zoo vervolgt het blad, maakten wij kennis met Neferlands langsten soldaat, den dienstplich- tige D. C. ten Have, geboren te Pangkalan Brandan op N.-O. Sumatra, den 4den Decem ber 1916. Daar zat de jongeman, evenals een 20-tal lcameraden, te werken aan seintoestelletjes en hij was direct bereid het een en ander te vertellen. Maar hij zou zich eerst even in uni form steken en onderwijl zeide de ons rond leidende sergeant-majoor-instructeur, dat men „zooiets" niet elken dag tegenkomt. Hij maakte het eens mee, dat toen de troep in de verte marcheerde, hij beslist dacht, dat een van de soldaten zijn hand opstak. Het ble-ek het gezicht van ,,de lange" te zijn. Onder de soldaten maken zij veel gekheld met hem; maar behalve over een gerekt postuur beschikt Ten Have over een goed ,,gesneden" stem. „Vroeger", vertelt de ser- geant-majoor, .hebben wij nog eens zoo'n ,,hemelstrevende" gehad, die behalve een spe- ciale karabijn, ook elken dag een dubbele kuch moest hebben". ,,Neen, dat heb ik niet noodig", zegt Ten Have, die teruggekeerd is. ,,Wel zou ik het op prrjs stellen, wanneer ik ook een buiten model karabijn had en m'n krib mag ook wel iets gerekt worden. Ik moet n.l. altijd met opgetrokken knieen liggen", verklaart hij nader. De nadeelen aan zijn lengte verbonden, vindt Ten Kate nogal meevallen, al was hij ook liever normaal. ,,Iedereen kijkt je aan en nooit kan je rustig op straat loopen. Maar zooals bij het huwelijk van de Prinses bijvoorbeeld kon ik alles uitstekend zien. Zelfs kwam een agent naar mij toe, die zeide, dat ik niet op een kist mocht staan. U had het ge zicht van dien agent eens moeten zien, toen hij in geen velden of w-egen een -kist kon ont- dekken. Zoo heb ik het ook meegemaakt, dat, terwijl ik in een drukke winkelstraat liep te wandelen, een agent mij nu op een andere overtreding opmerkzaam maakte: ,,Mijnheer, het is hier verboden te fietsen!" ,,Weet u wat ook zoo vervelend is", besluit ,,Neerlands langste soldaat", dat je tegen- woordig nergens meer fatsoenlijk kunt wande len, vanwege de markiezen." DE VLIEGRAMP BIJ OOSTENDE. De Belgische correspondent der N. R. Crt. meldt daaromtrent nog: Dinsdagavond heeft het parket te Oostende het onderzoek in verband met de v'liegramp stop gezet, daar over geen voldoende verlich- ting van de plaats van de ramp kon worden beschikt. Het weghalen van de lijken werd ook uitgesteld. Uit het onderzoek is gebleken, dat het ver- haal van de ooggetuigen, als zou het vliegtuig tengevolge van den mist tegen den schoor- steen van een steenbakkerij zijn gevlogen, vol komen juist is. De kajuit van het vliegtuig is geheel verbrand en een deel daarvan met den midden in den linker motor steken in den grond. iHet is een tragisch wrak van verwron- gen metaal en verkoolde zetels. Daartusschen liggen de lijken. Men heeft Dinsdagavond het geheel met groote zeildoeken bedekt en is Woensdagmorgen met het bergen van de lijken bego-nnen. Baron von Neurath, eerste secretaris van de Duitsche legatie te Brussel, alsmede de Belgi sche minister van transportmiddelen, mr. M. H. Jaspar, zijn Woensdag op de plaats van de ramp aangekomen. In den loop van den mid dag wordt ook de broer van den verongelukten prins van Hessen, die attache is bij de Duit sche legatie te Londen, te Oostende verwacht. Wat de verongelukte (bemanning betreft, was de Vlieger Lambotte een der beste Belgi sche verkeersvliegers. Hij organiseerde samen met den chef-vlieg-er Cocquyt, nagenoeg alle Belgische luchtlijrien van de Sabena. Geduren- de zijn vliegerloopbaan had hij wel enkele tegenslagen, maar telkens bracht hij het er r—TimwniMii wmii i—in in i nMTr-ugrmnirmHiiHiiiBMiiii—iti'itii geval de verdienste van het onverwachte, en bovendien is met heel duidelijk, wat Zwart het best tegenspeelt. Euwe opende zijn spel sn-el met dc4: en c7c5, Wit kreeg aanval en won een pion, waardoor echter (gewoon verschijn- sel) zijn aanval doodliep. Na den 25sten zet van Wit ontstond de vol gende stand: Zwart speelde: 2 5Db5—e5? Waarop Wit een gunstig eindspel kon be- reiken door de volgende com'binatie, die de dames ruilt en de zwarte pionnenstelling ver- zwakt: 26. Dh4h8f! Kg8Xh8 27. Pg5 X f71 Kh8—g8 28. Pf7Xe5 Re7Xb4 en het eindspel staat voor Wit, die een pion voor is, zeer gunstig. Men zou kunnen mee- nen, dat Aljechin deze combinatie niet gunstig oordeelde en haar daarom naliet, maar het is zeker, dat geen van de twee spelers haar zag. Dit blijkt uit het vervolg. 26. Rclb2 Dreigt iets als Pe4, Pf6:f en Dh7f, wat echter voor Zwart te verdragen is. 2 6Rd7c6 Zwart wil op Pe4 en Pf6: antwoorden met Db2: dreigend mat op cl. Maar nu kon de combinatie die op den vorigen zet verzuimd werd, met groot voordeel geschieden. Dat Wit haar nu nalaat, bewijst, dat hij haar werkelijk overzag! Bijv. 27. Dh8f Kh8: 28. Pf7:f Kg8, 29. Pe5: en nu moet Rc6 weg, zoodat Wit door a3 zijn pion kan redden en er twee voor- blpt. Er volgde echter 27. a2a3 Re7d6 Nu kan Dh8f niet meer, want na Pg5f7X Elken dag moet Uw lever een liter gal in de inga. wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- roldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een getorceerde stoelgang neemt-de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen roor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel kerstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel »m de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo- ■hekers en drogisten In flacons van f 0.75. ingez Med toch goed af. Hij verloor eens in voile vlucht een motor en een anderen keer werd zijn vliegtuig door een onweerjsbui overvallen, maar telkens bleef hij zelf ongedeerd. Een jaar ge leden moest hij zes maanden rust nemen. Hij laat een weduwe en drie kinderen achter. Lambotte was geboren te Rochefort in 1900 en had reeds 1.100.000 kilometer in de lucht afgelegd. De 38jarige marconist Courtois was afkom- stig uit Arlon. >Hij was sedert 1926 in dienst van de Sabena en had reeds 800.000 kilome ters in de lucht afgelegd. De verongelukte monteur Ivan Lansmans was een Vlaming uit een plaats bij Antwerpen en geboren in 1905. Hij was sedert 1936 in dienst van de Sabena en had reeds 120.000 kilometers in de lucht afge legd. Dinsdagmorgen, enkele uren Voor de ramp had te Steene bij Oostende een andere landing van een verkeersvliegtuig plaats. Het was het gewone verkeersvliegtuig uit Londen met be- stemming naar Dusseldorp, dat passagiers aan boord had voor Brussel en Antwerpen. Deze verrtokken van uit Oostende per spoor naar deze steden. Het toestel werd bestuurd door den vlieger Closset, die vervolgens zonder Brussel aan te doen naar Dusseldorp verder is gevlogen. Den geheelen voormiddag was het te Oos tende vrrj helder weer geweest, maar onge veer half drie kwam een dichte mist opzetten. Een Gentsch sportvlieger, de heer Hanet, was even te voren nog opgestegen, maar brj zijn terugkeer kon bij slechts met de grootste moeite het vliegveld -terug vinden en zelf is hij op het randje af aan een ongeluk ontsnapt. Gebleken is, dat de vlieger Lambotte een schedelbreuk had bekomen, -zoodat hij vermoe- delijk al bewusteloos was toen de Vlammen hun ontzettend werk verrichtten. Woensdag rond het middaguur waren reeds acht lijken geborgen. -Zij werden met ambu- lancewagens naar het ziekenhuis te Oostende gebracht. Het negende lijk, dat onder het wrak werd vandaan gehaald, was dat van den vlie ger Lambotte. lets later zijn de twee laatste lijken geborgen. Omtrent de identiteit van drie vrouwelijke lijken bestond nog eenige twijfel, daar -zij vrijwel geheel verkoold zijn. De stoffelijke overschotten van de leden der bemanning zijn Donderdag naar Brussel over- gebracht. Ook de lijken van de Duitsche slachtoffers zouden denzelfden dag naar Duitschland worden gebracht. Het gemeentebestuur van Oostende had op elk der elf baren een krans doen leggen, ge- vormd door chrysanten, die door strikken in de stadskleuren -zijn samengebonden. Om half tien heeft de adjudan-t van prins Karel, den graaf van Vlaanderen, het stoffe lijk overschot der slachtoffers begroet. Havas verneemt uit Brussel: Het ongeluk met het vliegtuig van de Sa bena bij -Oostende kan niet geweten worden aan den vlieger aldus het oordeel van den sportvlieger Georges Hanet, die getuige is ge weest Van de ramp en die een onderhoud heeft toegestaan aan een vertegenwoordiger van de ,,Demiere Heure". De oorzaak moet gezocht worden in de ge- brekkigheid van de vuurpijlen, die men had moeten afschieten, om den vlieger Lambotte het vliegveld aan te wijzen. De eerste vuurpijl functionneerde goed. De tweede mislukte en de derde werd te laat de lucht inge-zonden. Lambotte, die hier had wil- len landen, begon met de landingsmanoeuvre na vuurpijlen voor de plaatsbepaling -te heb ben aangevTaagd. Daar de vuurpijlen echter te laat kwamen, vloog hij over het vliegveld heen en botste tegen het obstakel. dat aan den an deren kant stond. e5 wordt dit paard genomen, en Wit zou dus een stuk verliezen. De zeventiende partij was weer eens Slavisch. Weer bracht Euwe een pionoffer, gelijk hij al tweemaal vroeger had gedaan, door nl. op c3 tweemaal te laten slaan. Een klein verschil was, dat Zwart nu 00 in plaats van Bbd7 had gespeeld. Voor het pionoffer kreeg Wit aanval, en weldra gaf Aljechin den pion terug, echter niet met zoo- veel succes, dat Wit toch beter kwam te staan. Een zeer krachtig samenspel van dame en toren leverde een tweeden pion op, en na een wanhoopsoffer van pion nummer drie werd de partij afgebroken, waarna Aljechin opgaf. De achttiende partij was nu eens eindelijk een damegambiet met den zet e7e6. Er volgde echter geen ortho dox, maar een door Euwe aanbevolen oplos sing van de stelling: 1. d4 d5, 2. c4 e6, 3. Pc3 Pf6, 4. Pf3 c5 (met zetverwisseling ge speeld), 5. cd5: Pd5:, 6. e4 Pc3:, 7. bc3: cd4:, 8. cd4: Rb4t, 9. Rd2 Rd2:t, 10. Dd2: 00. Wit heeft een prachtig centrum, maar scheen daar niet zoo veel aan te hebben. Wel stond Wit zeer lang schijnbaar beter, en kreeg Euwe een zwaren aanval te verduren, maar na nauwkeurig berekende combinaties wist hij zich te handhaven, en toen Wit eenigszins overbodig een pion offerde, kreeg Zwart zelfs winstkansen. Deze zijn echter niet tot winst geworden: aan het slot deed Euwe een minder sterken zet, waardoor Aljechin remise forceer- de; of er anders winst in had gezeten, is twij- felachtig. Oost-Zeeuvvsch-Vlasimsch Clubtoemooi. Donderdagavond speelden te Zaamslag de tientallen Zaamslag en Ter Neuzen H een massakamp. De uitslag was als volgt: DeurwaarderW. Stevens 01 F. de BoerJ. P. van der Staal 10 J. KolstersP. de Bakker 10 K. SlotemaP. van den Heuvel 01 van DixhoomiL. Hamelink 10 J. WisseJ. J. Kaan Dz. 01 J. PhilipseJ. A. Struijk 01 W. Lensen-P. Winkster 01 G. A. van BreenM. van der Have 10 J. TollenaarL. Dobbeleir 01 Hoewel op het kantje af (de uitslag was langen tijd zeer twijfelachtig) wist Ter Neu zen, dat aan de oneven borden wit had, met 64 te winnen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3