MAGGI BOUILLON Landbouwberichten mijn merk! TER NEUZEN, 19 NOVEMBER 1937. DE Fiets met vergroote snelheid. VOETBAL SLECHT WEEK BELEMMERT DE KRIJGSVERRIOHTINGEN IN SPANJE. Het slechte weer, vooral de dikke mi3t, is oorzaak, dat de laatste dagen alle krijgsver- richtingen zijn stopgezet. Aan het Arago- neesche front heerscht volkomen rust. Men heeft den indruk, dat men sinds eenige dagen bezig is met een reorganisatie in het rechtsche opperbevel. Het schijnt, dat alle commandan- ten. die deel genomen hebben aan de cam- pagne in het Noorden een taak zullen krijgen, bij de nieuwe offensieven, die Franco voor- bereidt, en dat zij de belangrijkste functies zullen gaan bekleeden Aan het hoofd der stoot- troepen. Overigens heeft ook de noodzakelijk- heid rust te geven aan de Navarreesche bri gades na den veldtocht in Asturie een stop- zetten der krijgsbedrijven aan de verschillen- de fronten tengevolge. Zekere symptomen echter veroorloven te veronderstellen, dat een nieuwe periode van aanvallen nabij is en dat men in alle offieieuze centra in het rechtsche Spanje hoopt, dat deze gevechten beslissend zullen zijn. ER WORDT DRUK GETELEFONEERD. Sedert het begin van het vorige jaar is het aantal telefoonabonnementen in Zweden met circa 100.000 of rond een zesde deel van het aantal op 31 December 1935 gestegen. Tege- lijkertijd wordt er ook relatief drukker getele- foneerd dan vroeger, vooral op de intercom- munale lijnen. Een en ander maakt het vol- gens het hoofdbestuur van telefoon en tele- graaf noodzakelijk, het volgende jaar meer dan 50 millioen kronen te gebruiken voor den aanleg van nieuwe leidingen en uitbreiding van centrales. De uitgaven worden voor het volgende jaar op 101.8 millioen kronen ge- schat, maar de inkomsten meent men op 135.3 millioen te kunnen ramen, zoodat er een over- schot van 33.5 millioen kronen zou ontstaan. In verband met het opmaken van de rijks- begrooting voor 1938'39 heeft het hoofdbe stuur meegedeeld, dat men op een winst op telefoon en telegraaf ten bedrage van 34 mil lioen kan rekenen. DE STRIJD IN CHINA VOOR EIND DECEMBER TEN EINDE? Uit Peking meldde United Press: Volgens de opvatting van de Japansche militaire waarnemers, zal de strijd voor het einde van December, misschien nog eerder, geeindigd zijn. De zware nederlagen der Chi- neezen bij Sjanghai zouden den Japanners reeds de zekerheid van de definitieve zege verschaft hebben, doch het is te verwachten, dat de vijandelijkheden tot de verovering van Nanking zullen voortduren. Volgens de Japan ners zoU een verovering van Nanking het Japansche prestige in China zeer doen stijgen. Ook wil het Japansche leger het rijke Jangtse- dal in handen krijgen. DIPEOMATIEKE ACTIVITEIT. Zij, die dikwrjls klagen, dat er zoo weinig te doen is, hebben, schrijft de N. R. iCrt., daartoe op het oogenblik al zeer weinig redenen. Aan alle kanten is de Europeesche diplomatie op het oogenblik vol bedrijVigheid en biedt zij een ruime keuze voor overpeinizingen. Nemen Wij uit dezen bundel voor vandaag de reeds veel besproken reizen van koning Leopold en Lord Halifax. Men zou tusschen beide reizen een 'zekere gelijkenis kunnen zien. In beide gevallen heeft de pers zich van het onderwerp meester ge- maakt, voordat de bezoekers nog waren ver- trokken. Speculaties zijn gemaakt over het- geen besproken zou worden, informaties ge- geven al naar gelang men deze samenkomsten al dan niet wenschte te beVorderen. Koning Leopold is in Engeland als mensch en vorst warm ontvangen. Men had trouwens geen enkele reden om een andere houding aan te nemen. De Belgische Koning heeft herhaal- delijk blijk gegeven van een breede en verzoe- nende houding, die ook vele kringen in En geland als doel voorop stellen. Hij gaf ook itoestemming, dat 'zijn toenmalige eerste-mi- nister een groot opgezet onderzoek over de mogelijkheden van eeonomisdhe samenwer- king onde^nam, de resultaten van welk onder zoek wel spoedig bekend zullen worden en naar wij vernamen op menig punt verrassend moe- ten 'zijn. Maar daarnevens wil koning Leopold zich evenmin buiten de intemationale politiek stel len. Zijn vroegere reizen naar Engeland heb ben reeds bewezen, dat hij meent iets te kun nen en moeten doen voor een verbroedering en samenwerking in Europa. Het behoefde daarom niet te verwonderen, dat aan Zijn be- zoek aan de Engelsche hoofdstad reeds spoe dig politieke oogmerken werden verbonden. Eenerzijds toch is de Koning door van Zee- land's omderzoekingen nauwkeurig ge'infor- meerd over de meeningen in de Ibelangrijkste hoofdsteden. Anderzijds verlieten Spaak en Eden een belangrijke conferentie om bij het bezoek in Londen aanwe'zig te kunnen zijn. Zoo hoorde men verluiden, dat de Belgische souverein met het plan !zou rondloopen den Engelschen voor te stellen hem als bemidde- laar tusschen de vroegere onderteekenaren van het Locamopact te doen optreden, met de bedoeling, dat hij een nieuw verdrag zou uit- werken tusschen deze landen. Te Londen deed men zijn best deze geruch- ten zoo snel mogelijk te ontkennen. Het pro- gramma van de.n Koning is zoo gevuld met officieele bezoeken, dat hem geen tijd zal res- ten voor zulke delicate besprekingen, liet men weten. En men krijgt den indruk, dat de En gelsche diplomatie deze Overvulling van 's Ko- nings programma heelemaal niet ongewenscht acht. Bij alle goede bedoelingen, die men in Engeland ook wel zal waardeeren, houdt het Foreign Office de touwtjes in de delicate kwestie 'van de toenadering tot Duitschland, en zoo mogelijk ook Italie, maar liever in eigen handen. Speelde deze kwestie bij het bezoek aan Londen zich in stilte af, meer en zelfs veel rumoer is ontstaan naar aanleiding van de aankondiging van de reis van Lord Halifax naar Berlijn. Dit rumoer is verschillende lan den geenszins onwelgevallig en het heeft een dieperen ondergrond. Het artikel van de Eve ning Standard, dat zooveel opzien verwekte, was kennelijk gepubliceerd met instemming Van zekere diplomatieke kringen. Het ant- woord, dat hierop door de Duitsche pers is gepubliceerd, was door de hoogste Duitsche kringen opgesteld en men zegt, dat het Van de hand van Hitler zelf was. De Engelschen zijn niet getreden in de in dit artikel verwerkte suggestie om het bezoek uit te stellen. Een denkbeeld, dat overigens niet enkel ontsproten was aan het tij'delijk rumoer, dat over deze artikelen was ontstaan. Te Berlijn h6.d men eenige uitstel van Lord Halifax' Teis wel degelijk gewaardeerd. Het tijdstip voor groote onderhandelingen acht men daar nog niet aangebroken. Aan de andere zijde durft men Lord Hali fax niet botweg weigeren. Hij wordt als de toekomstige opvolger van Eden gedoodverfd en als een grooter vriend van Duitschland dan de laatste, die destijds moeilijkheden heeft ge- had met de eigenaardigheden van Hitler. Trouwens van Duitsche zijde zal men ook in een vervanging van Eden een aanduiding voor een wijziging in de Engelsche politiek zien. Of Let U er ook altijd op, wanneer U een fijne bouil lon wilt maken, dat U daar- voor MAGGI' Bouillonblok- jes gebruikt? Dot zijn de blokjes, die in kwaliteit aan de spits staan! Daarvan maakt U een bouillon, die een zuivere, natuurlijke, krachtige smaak heeft, die in alle opzichten „af" is. Let U dus ook op de geel-rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster! 39 Ingez, Med. dit laatste niet wat te simplistische gedacht is, meenen wij te mogen betwijfelen. Maar ook, indien onder deze omstandig- heden Hitler met de mededeelingen aan zijn bezoek niet ver gaat, blijft het bezoek van groote beteekenis. Ieder contact is een stap vooruit op den goeden weg, 'dien deze landen, wil een vredelievende en gemeenschappelijke oplossing gevonden worden, toch eenmaal ge- zamenlijk zullen moeten afleggen. Slechts in dien de resultaten van het bezoek volkomen negatief zouden zijn, indien zij 'n toenadering voor langeren tijd zouden uitsluiten, zou men dit contact moeten betreuren. Menig probleem is er tusschen beide landen te bespreken en te ragelen. Vele kolommen zouden gevuld kunnen worden met beschou- wingen over de teruggave der kolonien in ruil voor een samenwerking in een nieuwen vol- kenbond, over het belang van Duitschland bij Midden-Europa en in hoeverre dit opweegt tegen de belangen bij het bezit van koloniale gebieden. Maar eenig tastbaar resultaat is daarvan voorloopig niet te verwachten. Hitler zal zijn gedetailleerde beslissingen eerst nemen als het moment hem daarvoor gunstig voorkomt. Tot zoolang tast men min of meer in het onzekere en moeten specula- tieve beschouwingen dikwijls meer als een po- ging om den gang van zaken te foe'influencee- ren, dan als een streven naar benadering van de waarheid worden opgevat. de regisseur in het allerbekendste liefdesdrama een scenario, dat, meer dan 300 jaar geleden voor hp}: volkstooneel geschreven, Van alle tijden bleek te zijn en nu wijlen Thalberg be- zielde alle medewerkenden tot een creatielust, die schoonheid bracht en directe, reinmensche- lijke ontroering. Thans is Hollywood aan bod en voor het oogenblik is het pleit gewonnen. Het doet er niet top, of Romeo en Julia"-in-het-bij- zonder zich voor verfilming leent, hier beleeft men, in eerbiedige bezieling, hdt drama der liefde, komt men in de ban van een betoove- ring, die meer is dan 'n oppervlakkige reactie op een ,/goede" film. Ook de Centrale Commissie voor de Film- keuring is tegenover deze film uit het nega- tieve stadium getreden en heeft op grond van cultureele en artistieke waarde gekeurd naar de uitzonderingsbepaling van art. 1 lid 2 der Bioscoopwet, waarna de voorzitter het oordeel der commissie aldus omschreef: ,,dat 't drama van Shaekspeare hier een vertolking geniet, die momenteel niet schooner, niet aangrijper.- der, doch ook niet juister te wenschen valt". Heeft het zin, thans nader rekenschap af te leggen van de eerste indrukken van deze ,,Remeo en Julia?" Er zal nog genoeg aanlei ding voor bestaan, wanneer deze M.-G.-M.-rol- prent, die thans in Luxor vertoond wordt, den toclit door het land verder aanvangt. Dan kan nagegaan worden, of Norma Shearer het Julia-iaeaal naar menschelijk vermogen beua- dera heeft. In ieder geval, zij is het meisje, eerst schuchter en ingetogen, dat dan berocrd wordt door de liefde, die sterker zal blijken dan het ieven en alleen nog weet, dat zij Romeo heeft, minnaar voor luttele oogen- blikken, ,,echtgenoot T(oor drie uren". Dan heft zij de film tot groote hoogten van ont- roerend, overtuigend spel, zoo wanneer zij verneemt, dat Romeo haar neef Tybalt gedood heeft en verbannen is en later in haar mono- loog, voordat zij den schijndood veroor- zakenden drank inneemt. Leslie Howard is haar volkomen geljjk- waardige partner, ridderlijk en vurig in de liefdesscenes, van voorname schakeering en innerlijke beheersching wanneer smart en wanhoop hem overvallen. Rond deze twee een goeddeels uitnemende bezetting met John Barrymore als Mercutio, C. Aubrey Smith en Violet Kemble Cooper als de Capulets, Robert Warwick en Virginia Hammond als de Mon tagues, Basil Rathbone als Tybalt en Edna May Oliver als Julia's nurse. Bij zooveel aanleiding tot bewondering laat men gaarne een enkele detailcritiek achter- wege om te eindigen met de vermelding, dat het uiteraard wel verkorte, doch ongewijzigde Shakespeariaansche vers door de meeste medespelenden schier vlekkeloos ten gehoore wordt gebracht als logisch bestanddeel van actie en gebeuren. TWEE JUBILEA BIJ P.T.T. Dinsdag j.l. herdacht de referendaris L. A. J. Verpalen, chef van het geldkantoor op het post- en telegraafkantoor te Breda den dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij het P.T.T.-bedrijf. De heer Verpalen was o.m. van 1 Juli 1930 tot 1 Februari 1934 directeur van het P.T.T.-kantoor te Hulst. Voorts was op dezen dag de heer P. C. Borstlap, commies bij den P.T.T.-dienst te 's-Gravenhage, eveneens 40 jaar in dienst. De jubilaris is o.m. als commies-titulair werk- zaam geweest te Ter Neuzen, Goes en Zie- rikzee. In aansluiting op ons berichtje in ons vorig nummer, betreffende de fiets met vergroote snelheid, deelt men ons mede, dat een derge- lijke fiets ook is uitgevonden door den in deze streken algemeen bekenden radio-zanger Jos. Moerdijk te Zuiddorpe. Diens uitvinding, waar- aan de heer Moerdijk reeds eenige jaren studie besteedde, zou in het kort hierop neerkomen, dat, terwijl bij de Italiaansche fiets een ge- hetle ombouw heeft plaats gehad, bij hem slechts verwisseling moet plaats hebben van het gebruikte achterwiel met dat van den uit- vinder. De kosten zouden dus alleen aanschaf- fing van dat achterwiel bedragen. De te ont- wikkelen snelheid zou die van een motorfiets bereiken. De Italiaansche fiets zal dus niet de eerste op dat gebied zijn. VAN HOLLYWOOD NAAR GOES. De heer H(outekamer) schrijft in Ons Nederland. Van 'n gezagvoerder van een der schepen der HollandAmerika-lijn ontvingen wij het verzoek uit San Francisco of wij voor een Amerikaansche schrijfster uit Hollywood, mrs. M. L. White, een Zeeuwsche familie kenden, die deze dame in haar kring wilde opnemen voor eenig dagen. En dit is gebeurd. Ruim twee maanden ver.bleef mrs. White te KloetingeGoes, door- kruiste niet alleen geheel Zeeland, maar trok er telkens weer op uit naar Noord- en Zuid- Holland, Friesland, Groningen, Overijsel, Lim- burg, Brabant, enz. Dezer dagen is ze weer naar Hollywood afgereisd met vele souvenirs uit ons land en een massa gegevens om deze voor diverse periodieken uit te werken. Enthousiast schrijft zij over Zeeland, over de gebouwen, kerken, musea, maar vooral over het Zeeuwsche landschap, de costumes, de zindelijkheid der bevolking, de vruchtbaar- heid van den bodem, het geheel eigen karak- ter van Zeeland, Holland, en meer speciaal Goes, noemt. zij een heerlijk land. Deze Amerikaansche zal zeker wel de noo- dige belangstelling voor ons land weten te wekken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 7 tot en met 13 November kwamen in de provincie Zeeland zes gevallen van roodvonk voor n.l. twee in ieder der ge- meenten Oost- en West-iSouburg en Zuiddorpe en een in de gemeenten Koudekerke en Serooskerke (W.). BURGEMEESTER VAN ZUIDZANDE GAAT HEEN. Bij Kon. besluit van 16 November 1937 is aan F. H. van Vessem, op zijn verzoek met ingang van 21 November 1937 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zuid- zande met dankbetuiging voor de langdurige diensten in zijn betrekking bewezen. LUXOR-THEATER. „Romeo en Julia". De vraag, of het goed, dankbaar en verant- woord is, Shakespaere te verfilmen, mag na deze Romeo en Julia" van George Cukor wel bevestigend worden beantwoord. Hier vond DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. Eerste klasse. Van krachtsverschil bij de club's, die om de eerste plaats in de ranglijst strijden, is nog niet veel te bemerken en waar binnen enkele Weken de helft van de te spelen partijen zal zijn afgewerkt, izal de eindspurt in de tweede helft spannend worden. Dit is ook het geval bij de clubs die onderaan verm eld staan, ook daar is nog alles mogelijk en zal het er in de tweede helft om gaan spannen. Bleijerheide krij'gt op bezoek de club uit de Limburgsche hoofdstad, MW, die al een heel mOoie stand heeft weten te bereiken en slechts 2 punten op de leidende club PSV ten ac'hter staat. Bleijerheide staat er op geen stukken na zoo goed voor, want zij heeft uit 7 wedistrijden slechts 5 punten verzameld. Dit in oogen- schouw nemend, zal de uitslag Wel in het vioor- deel van MW te wachten zijn. PSV ontvangt Roermond, welke club nog steeds in de boven- ste gelederen Verblijft, doch hoewel zij als 5e staat gerangschikt is zij ook slechts 2 punten op de'club, die zij straks te bekampen krijgt ten achter. Hieruit ziet men wel hoe dicht de kopploeg elkaar op de hielen 'zit. Al den- ken wij, dat PSV zich de meerdere zal toonen, izij 'zal toch drommels moeten loppassen, wil zij beide punten thuis houden. Doordat NAC momenteel slechts 6 wedstrijden heeft Se" speeld, staat zij op de 4de plaats, maar naar het doelgemiddelde gerekend, behoort zij de 2de plaats in te nemen en het ziet er naar uit, dat de volgende rangschikking haar weer een paar plaatsen naar boven zal schuiven, daar niet te verwachten is, dat NOAD, de club die als hekkesluiter fungeert, haar den voet zal dwars zetten. De strijd RWEindhoven be- looft zeer spannend te worden, weliswaar heeft Eindhoven uit 7 wedstrijden 2 punten meer vergaard dan BW uit 7 wedstrijden, docfh een feit is het, dat BW in deze Com- petitie op eigen terrein nog niet is verslagen en vorig seizoen Eindhoven op het terrein van BW met niet minder dan 51 klop kreeg. Willdm H en LOINGA hebben elkaar dit sei- teoen reeds ontmoet, bij welke gelegenheid LONGA met 10 won. Groot was de meer- derhftid dus niet en het i's dus best mogelijk dat Willem II kans zal zien de rollen eens om te draaien, daardoor het bewijs leverend, dat een gepromoveerde Tweede Klasser in kracht voor een club, die al jaren achtereen in de Eerste Klasse vertoeft, niet behoeft onder te doen. Trouwens Willem n heeft reeds vroe ger met eere haar kleuren in de Eerste Klasse weten te verdedigen. Twfeede klasse. Slechts 3 wedstrijden zijn voor deze week in de Tweede Kla'sse uitgeschreven en het is opmerkelijk, dat het juist de 6 Zeeuwsche clubs zijn, die tegen elkaar in het veld zullen treden, 'zoodat de 4 Brabantsche vertegen woordigers vrij zijn. Middelburg, dat in den laatsten tijd aan het afzakken is, krijgt tegenover zich (het enthou siast spelend RCS, de club die versch uit de Derde Klasse komt, doch het zoover heeft Weten te schoppen, dat zij nadat izoowel Mid- dellburg als zij zelve 8 wedstrijden hebben ge- speeld, bp volkomen gelijkwaardige voet is komen te staan als het aloude Middelburg, beide clubs hebben thans 10 punten verkre- gen en wij achten RCS in staat om meer te behalen dan haar zustervereenigingen RBC, De Baronie en (Goes ten opzichte van Middel burg hebben Verkregen. Zoo staat er dus voor Middelburg een zeer gewichtige strijd Voor den boeg, Want zij heeft op Hero reeds een achterstand van 2 punten en dit .zal moei- lijk zijn in te halen. Vlissingen ontvangt Zee- landia'en uit deze ontmoeting verwachten wij een oV'erWinning van de thuisclub. Goes zorg- de vorige week voor de verrassing, doordat zij de leidende cluib Hero 2 kostbare punten afhandig maakte en Middelburg kon het tegen haar niet Verder dan een gelijk spel brengen. Hieruit mag wel geconcludeerd worden, dat Eij over een goed elftal beschikt. Het gebeurt echter meermalen, dat een elftal tegenover sterkere tegenstanders staande hun beste spel laten 'zien en bij een club van gelijke krachten een slechte partij speelt. De Zeeuwen mogen als van gelijke kracht worden beschouwd en het is voor Goes dus te hopen, dat 'zij thans niet zal falrn. Derde klasse. Biervliet krijgt een goede kans om izieh iet- wat. uit het moeras op te werken, zoo haar terrein tenminste niet wordt afgekeurd, want zrj zal ontvangen de clu# Van de Com Boys, die evenals Biervliet nog weinig heeft ge- presteerd, hetgeen blijkt uit het staatje, waar- uit te 'zien is 'dat Biervliet uit 7 wedstrijden 2 punten verkreeg en de Corn Boys uit 6 par tijen slechts een punt. Een kleine overwinning voor de thuisclub is dunkt ons wel te wachten. De Wedstrijd van deze week is wel de ontmoe ting AxelBreskens en veler belangstelling zal hiernaar uitgaan. Vorige week moest Axel uit de 3 resteerende vereenigingen die nog geen enkele wedstrijd verloren hadden, ge- schrapt worden en bleven nu nog alleen over Breskens en Temeuzen. Breskens heeft even- wel nog niet moeten uitkomen tegen de ver eenigingen die met haar om de eerctitel strij den, zoo wij Hulst momenteel nog uitschake- len, want Hulst komt pas den laatsten tijd de aandacht op zich vestigen na een slecht begin en in die periode behaalde Breskens slechts met 45 de overwinning op de blauw-gelen. Thans wordt aan Axel de gelegenheid gefoo- den om Zich met Breskens te meten en waar er zoo heel veel voor Axel afhangt of zij dezen wedstrijd al of niet wint, verwachten wij een verwoede strijd. Zonder te kort te doen aan de iprestaties van Breskens meenen wij Axel in staat de gasten in het zand te doen bijten, daardoor ook Breskens het lot te doen onder- gaan, dat zij aan izoovele van haar tegenstan ders heeft weten te bereiden. Axel blijft zich dan hardnekkig in de bovenste gelederen handhaven en wacht dan slechts op een mo gelijk struikekn van Terneuzen. Dit zal ech ter deze week wel niet geschieden, want bij Temeuzen komt op bezoek IJzendijke, dat weliswaar niet slecht staat geclassificeerd, onmiddellijk volgend op Axel, doch bij de eer ste ontmoeting te IJZendijke werd zij door de rood-zwarten met niet minder dan 310 ge- klopt. Het ligt vrijwel Voor de hand dat het nu niet tot zulke abnormale cijfers zal komen, doch dat IJzendijke in staat zou zijn om de rollen eens om te wisselen, zij het dan op be- schei'den wijze, gelooven wij niet en 'zou ook verre van eervol zijn voor de club, die candi- daat wil zijn naar het bpgeerde verlengstuk van iedere competitie. Oostburg heeft niets te hopen in den komenden strijd tegen Hulst, want, Wij zeiden het reed's, deze club heeft een heele versterking ondergaan, gaat zich op maken om nog een woordje mede te spreken en tracht het verloren terrein te herwinnen. Doch al was dat niet zoo, ook in haar oude opstelling waren haar krachten wel van dien aard, dat zij niet met leege handen zou huis- waiarts keeren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor het aanvangsuur de ,,wintertijd" is aangebro ken, want alle Wedstrijden zullen thans in plaats van om half drie om twee uur aan- Vangen. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse. Terneuzen 3 treft het in deze competitie slecht, d.w.z. zij moest naar Hulst trekken, juist op het moment, dat Hulst 2 een flinke Versterking had gekregen, en nu komt zij tegenover iHbntenisse te staan, dat ook al een gezondheidspil heeft ingeslikt, want de over- winning op HKW is een lofwaardige prestatie voor deze club. Te Ter Neuzen heeft het derde elftal van de rood-zwarten Hontenisse al eens ontmoet en daar was het maar op het kantje af (54) dat de thuisclub de overWinning in de wacht sleepte. Ditmaal mag een revanche van Hontenisse als aanstaande verwacht Wor den. De reserves van Axel Zullen aan den lijve onderVinden, dat de reserves van Hulst niet Van plan zijn onderaan de ranglijst te blijven en de Ter Neuzensche Boys hebben vorige week hun handen meer dan vol gehad om Hulst 2 van zich af te schudden, hetgeen de uitslag 32 ten voile bewijst. Wij willen dan ook gerust zeggen, dat indien de thuisclub van deze ontmoeting wint, het voor ons een verras sing zou zijn. Bes'taat er Voor het eerste elftal Van de iCorn Boys althans nog een kans om de beide punten te veroveren, dit kan niet ge- zegd worden van de reserves dezer Boys, die ditmaal te strijden zullen helhben tegen een der sterkste vertegenwo'ordigers in deze klasse, n.l. BKW, welke club reeds vanaf het begin der competitie als de favoriet werd genoemd. Weliswaar zagen de Ter Neuzensche Boys, het met haar tot een puntenverdeeling en Honte nisse het zelfs tot een overwinning te bren gen, doch tot zulk een krachtson'tplooiing ach ten wij Com Boys 2 niet in staat. Tweede klasse. Zooals gebruikelijk is vergfeelt het vierde elftal van Temeuzen het derde op haar uit- wedstrijden en zoo zal Terneuzen 4 te Honte nisse het veld betreden tegen de reserves van Hontenisse. Al mag Hontenisse 2 een daveren- de 09 overwinning op BKW 2 hebben be- haal'd, de door het ontvangend elftal te Ter Neuzen geleden nederlaag op Temeuzen 4 is er om te verwachten, dat het bezoekend elf tal het ook ditmaal wel tot een overwinning zal weten te brengen. Het derde elftal van de Com Boys zal Vermoedelijk voor de eerste maal in deze competitie het zoet der overwin ning kunnen smaken, nu zij tegenover zich krijgt de reserves van BKW. Het is echter opmerkelijk, hoe zwak beider verdediging is, want de score van BKW 2 is 220 en van Com (Boys 3 is 630! Zij zullen dus eens ter- dege de aandacht moeten vestigen op een Ver sterking hiervan, dat zal ook de aanvalslinie ten goede komen, die dan meer in de gelegen heid zal worden gesteld ten laanval te trek ken. De reserves van de Ter Neuzensche Boys doen voor de verrichtingen van hun eerste elf tal niet onder en ook zij staan aan het hoofd hunner klasse. Deze plaats zullen zij na den komenden strijd niet verlaten hebben, want zij trekken uit tegen de reserves van SVO, dat weliswaar nog maar 2 wedstrijden heeft ge- speeld en hierop dus niet Veel te concludeeren valt, doch de Boys beschikken over een te sterk elftal, dan dat wij hun een nederlaag zouden mogen toeschrijven in deze ontmoe ting. In den strij'd tusschen Sluiskil 2 en Phi lippine ;2 komen twee elftallen tegenover elkaar in het veld, die elkaar niets zullen toegeven. Beide behooren tot ploegen die in de boven ste gelederen 'zich thuis gevoelen ien hebben dan ook al een mooie staat van dienst. Uit 5 wedstrijden hebben de reserves van Sluiskil 8 punten en de reserves van Philippine 7 punten veroverd. (Zij hebben ook blijk gegeven een be- hoorlijk aantal doelpunten te kunnen verzame- len en daarom 'zouden wij onze beschouwing willen ibeslu'iten met de verwachting uit te spreken, dat indien beide clubs de punten niet verdeelen, het terreinvoordeel voor Sluiskil vol'doende kan zijn een kleine overwinning te bewerkstelligen. Aan Philippine 2 laten wij het o'ver om ohze verwachting te weerleggen. iBvenals by de wedstrijden van den KNVB is ook voor den IZViB den aanvang van de wed strijden tot het voorjaarsseizoen weer aan vangt vastgesteld op 2 uur. de volgende onderwerpen in be- KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehou- den op Maandag 15 November 1937, in het Landbouwhuis te Goes. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M. O.m. kwamen spreking: Aardappelwratziekte. Ontvangen werd een door den Rijkslandbouwcon- sulent ts Berlijn samengestelde mededeeling inzake de in Duitschland getroffen maatregelen met be trekking tot de wering van de aardappelwratziekte daar te lande. Algemeen was men van oordeel, dat aan den ver- bouw van voor wrat'ziekte onVatbare rassen in ons land nog meer aandacht dient te worden besteed dan thans het geval is. Omzetbelasting op fruit. Besloten werd het Landibouw-Comit<5 te verzoeken adhaesie te betuigen aan het adres dat het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen heeft gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin een afschaffing van het heffen van omzetbelasting op fruit wordt bepleit. Litgifte van bedrijven in den Wieringermeer. Het Dagelijksch Bestuur sprak er zijn bevreem- ding over uit, dat bij de laatste uitgifte van boer- derijen in den Wieringermeerpolder slechts 6 per- sonen uit Zeeland werden geplaatst, te meer, daar het hier voor een belangrijk gedeelte akkenbouw- hedrijven betrof. Eenige van deze personen waren bovendien reeds meerdere jaren in genoemden pol der werkzaam geweest. Uit een door het Dagelijksch Bestuur der Z. L. M. ingesteld onderzoek is geblekrn, dat de helft van het uit Zeeland geplaatste aantal personen geen of nagenoeg geen landbouwonderwijs heeft genoten. Besloten werd hierover tot de Directie van den Wieringermeerpolder een schrijven te richten. Verbetering oprit wegen. Op voorstel van den Kring Oostelijk Zuid-Beve- land werd besloten de aandacht van den heer Hoofd- ingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland te vestigen op de gladde en te sterke opritten van den Kruiningschen Zanddijk en de helling bij het viaduct te Schore, waardoor het verkeer met paarden op genoemde plaatsen zeer moeilijk en gevaarlijk is. Verzocht zal worden, hierin verbetering te willen aanbrengen. Vacatures districtscommissles I,. C. O. Besloten werd op voordracht van den Kring Oost burg als leden van de districtscommissie der L.C.O. voor West Zeeuwsch-Vlaanderen te benoemen de heeren Adr. Brakman te Nieuwvliet en A. P. Aer- naudts te Zuidzande. T.b.c.-bestrijding rxmdvee. Het Dagelijksch Bestuur nam met instemming kennis van de opridhting der Vereeniging tot be- strijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Zeeland en sprak er zijn groote voldoening over uit, dat aan deze vereeni ging steun van Rijkswege zal worden verleend, waardoor het mogelijk is, in Zeeland een begin te maken met de bestrijding van genoemde ziekte onder het vee. Het Dagelijksch Bestuur besloot dan ook een krachtige propaganda onder de veehouders te voe- ren om zich bij deze Vereeniging aan te sluiten. Het is zaak. dat nog in deze bestrijdingscampagne, welke van 1 December 1937 tot 1 April 1938 loopt, een zoo groot mogelijk aantal deelnemers zich op- geeft. Wie dit seizoen niet meedoet, zal waarschijn- lijk in de toekomst niet meer in aanmerking kunnen komen. Men verzuime daarom niet, zich tijdig aan te melden. Aardappelsteunregeling. Met instemming werd vernomen, dat de mini- mummaat van aardappelen, welke ter denaturatie kunnen worden aangeboden, is verlaagd van 40 tot 35 mm, doch betreurd werd, dat de andere voor- schriften der denaturatieregeling geheel ongewij- zigd zijn gehandhaafd. Het Dagelijksch Bestuur sprak zidh uit voor het behoud eener aardappelsteunregeling, daar »het van meening is, dat de bestaande maatregelen den prijs der aardappelen voor algeheele instorting hebben behoed, doch drong aan op zoodanige wij'zigtng, dat ook de betere soorten aardappelen op een hooger prijspeil worden gebracht. Medegedeeld werd, dat door de 3 C. L. O. een studiecommissie voor de aardappelen is ingesteld, waarin riamens het K. N. L. C. de secretaris der Z. L. M. is benoemd. Zeeuwsche Grondverbeterings-Maatsohappij. De statuten van de 'stichting Zeeuwsche Grond- vertoeterings-Maatschappij" in oprichting, werden, bethoudens een kleine wijziging, goedgekeurd. Besloten werd in het stichtingskapitaal bij te dragen. Installing provinciaal Pachtbureau. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de instelling van een provinciaal Pachtbureau. Met de andere landbouworganisaties in Zeeland is een bespreking gevoerd betreffende de aanwijzing der bestuursleden. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich voorloopig vereenigd met den grondslag, waarop de samenwer king met de andere organisaties te dezer zake kan plaats vinden, waarbij door de Z. L. M. zes vertegen- Woordigers in het op te richten Pachtbureau VOor de provincie Zeeland zullen worden aangewezen. Steun kleine boereai. Besloten werd bij het Landbouw-Comitd aan te dringen op zoodanige wijziging van de steunrege- ling voor de kleine boerem, dat deze beter beant- woordt aan het doel waarVoor zij is ingesteld. Thans is de toestand zoo, dat verschillende grondgebrui- kers niet Van deze regeling kunnen profiteeren, omdat het gemeentebestuur geen medewerking wil verleenen. Hieraan dient naar de meening van het Dagelijksch Bestuur een einde te worden gemaakt en een zoodanige regeling te worden getroffen, dat alle belanghebbenden er voor in aanmerking kunnen komen. Sohadeloosstelling opruimen melkkoeien. Medegedeeld werd, dat de uitkeering van de schadeloosstelling wegens opruimen van melkkoeien binnenkort zal worden geeindigd. Verschillende der gerezen moeilijkheden werden besproken. MINISTER STEENBERGHE OVER DE TEELTBEPERKING VAN RUNDVEE. De Minister van Oeoonomische Zaken heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid Bierema (lib.), betreffende beeindiging van de teeltbeperking van rundvee geantwoord: De Minister erkent, dat de teeltbeperking van rundvee voor de inkrimping der melkpro- ductie tot heden nog weinig effect heeft ge- sorteerd. Zulks was echter te verwachten, aangezien het uiteraard geruimen tijd vergt, aleer de beperking van het aantal kalveren op de totale melkproductie van iiwloed wordt. Naar aangenomen mag worden, zal op den duur deze invloed echter onmiskenbaar zijn en dit heeft voor den ondergeteekende een der overwegingen gvormd, welke tot zijn recente beslissing tot voortzetting van de kalverteelt- regeling, zij het ook met verruiming der toe- wijzingen van vaarskalveren met 25.000 stuks, hebben geleid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2