GEMEENTERAAD VAN AXE I Vergadering van Donderdag 4 November 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. P. de Ruijter, B. Seghers, C. van Bendegem, C. Th. van de Bilt, F. Dieleman, A. P. Esselbrugge, J. Fanoy, A. Th. 't Gtlde, C. Hamelink, A. van 't Hoff en P. de Jonge, benevens de secretaris J. L. J. Maris. (3. Vervolg.) 11. Behandeling begrooting dienst 1938. De VOORZITTER doet mededeeling van het oniderzoek der bfigrootingen voor 1938 in de afdeelingen als volgt: In afdeeling I waren aaruwezig de heeren P. J. van Bendegem, A. van 't Hoff, A. Th. f Gilde, C. Th. v. d. Bilt, A. P. Esselbrugge en J. Fanoy. Afwezig de heer B. Seghers (wegens ver- hindering) In afdeeling II waren aanwezig de heeren A. P. de Ruijter, C. Hamelink, C. van Bende gem en P. de Jong;e. Afwezig de heeren J. M. Oggel (wegens ongesteldheid) en F. Dieleman. Van gevraagde inlichtingen en verstrekte gegevens is in dit verslag geen melding gemaakt, evenmin van principieele gevoelens ten opziohte van bepaalde punten. Er is een lid in Afd. I die in den vervolge ook gaame de begrootingen van het GaSbedrijf en Vleeschkeuringsdienst, als onderdeel van de gemeentefbegrooting tihuis zou willen ont- vangen, om een volledige beoordeeling te kunnen krijgen en eventueel daaruit wenschen of voorstellen te distilleeren. Een ander lid in Aid. I wenscht over de begrooting in zijn geheel op te merken dat deze hem allerminst bevredigt met die ver- hooging van opcenten Personeele belasting. Wapneer hij daar naast ziet de in de laatste jaren buitengewoon afgeloste schulden, dan voelt hij, dat wij heel aardig zorgen voor ons nageslacht om de looptijd der leeningen te bekorten, waar wij zelf geen revenuen van hebben, omdat de gewone aflossingen van die kapitalen blijven doorloopen, zonder dat het verlichting brengt in de jaarlijks terugkee- rende aflossingen. Spreker acht dat de bouwgrond-exploitatie in bedrijfsvorm beter tot zijn recht komt, dan dat deze door de gemeentebegrooting loopt. Met een bedrijfsinstelling kan alles buiten de gemeentebegrooting blijven. Spreker wil dit ter overdenking geven. De Voorzitter wijst er op, dat de verhoo- ging tot 200 opcenten Personeele belasting in de goede jaren beter plants had kunnen hebben om daarvan reserve te kunnen kwee- ken voor de jaren, waarin wij met onze finan cier in een moeilijker positie komen. Bij volgno. 18 vraagt een lid van afdeeling I of het onderhoud van het gemeentehuis tijdens de tijdelijke huizing in de openbare school met dubbel begroot is, aangezien het onderhoud van de openbare lagere school ook volledig op de begrooting voorkomt. Spreker meent, dat deze post wel met f 200 kan verlagen. Voor deze noodtoestand kan toch een buitengewone regeling worden getroffen. Een ander lid van die afdeeling deelt het gevoelen van vorigen spreker. De Vooorzitter licht een en ander toe, hoe de overeenkomst luidt met den schoonhouder van de diverse gebouwen, welke gebaseerd is op een weekloon. waarbij tevens verschillende verplichtingen zijn opgelegd om alles na te gaan en materialen etc. te verzorgen. Nu kan men met de tijdelijke behuizing van de gemeentehuishouding in de lokalen van de openbare lagere school en die als bureaux meer izorg en onderhoud eischen dan niet gebruikte lokalen, toch maar niet zeggen, dit moet je op den koop toenemen. Eerste spreker zou gaarne die post met f 200 verlaagd zien. Burgemeester en Wethouders willen met den schoonhouder averleg plegen om een overeenkomst te treffen om deze ver goeding met f 100 te verlagen. Bij volgno. 28 vraagt een lid van afdeeling I of de kosten van overbrenigen telefoon op f 50 niet te hoog geraamd zijn. Spreker meent dat rift lager kan. Burgemeester en Wethouders hebben het verplaatsen op 16 geraamd en dit voor 2 toestellen neventoestellen 2X2 X 4,50 is 50. Bij volgno. 57 vraagt een lid of de rente van y2 jaar voor den bouw van een nieuw raadhuis niet te hoog geraamd is. Dit wordt door Burgemeester en Wet houders ontkent, omdat de renteverreke- ning eind 1938 moet plaats hebben. Bij volgno. 65 vraagt een lid in afdeeling I om deze post te laten verdwijnen of gedeel- telijk en dan dit instituut Verslagen af te schaffen* «en daarvoor in te voeren zakelrjke noutlen, waarin ieders gedachten in het kort worden weergegeven. Eenige andere leden van afdeeling I kunnen zich met die gedachten vereenigen. Een lid van afdeeling H zal er zich tegen verzetten omdat de historische waarde van zoo'n vergadering wordt geschaad. Ondanks de beste bedoelingen zal men altijd het stempel van den samensteller in de verslagen terug- viniden. Later zal men bij het naslaan van het verhandelde in een vergadering de documen- tatie dikwijls missen, wat men toch gaarne zou hebben om een en ander van voorheen voor den geest te stellen, of daarop voort te bouwen. Burgemeester en Wethouders kunnen dit niet voorstellen om zakelijke notulen in te voeren, daar de secretarie, die toch al overbelast is, het daaruit voortvloeiende werk, naar behooren kan verzorgen. Er wordt toegezegd met den uitgever in oniderhandeling te treden om het con tract te herzien. Deze post voorloopig met 150 te verlagen. Bij volgno. 79 meent een lid van afdeeling I de tijd gekomen, om de rijwielvergoeding van f 30 per jaar aan de gemeenteveldwachters naar beneden terug te brengen en te bepalen op f 15 evenals van het ander personeel. De kleeding-toelage is gezien de prijzen van tegenwoordig, ook aan den hoogen kant. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat, wanneer de i^iad dit wenscht, aan den heer Commissaris der Koningin gevraagd kan worden, een en ander te herzien. Bij volgno. 87 geraamde vergoeding voor geneeskundige behandeling zou hij ook Willen laten vervallen. Dit acht hij tegenover de overige gemeente-ambtenaren niet juist omdat deze die ook ndet hebben. De Voorzitter wijst er op, dat dit Provinciaal geregeld en niet gemeentelijk is, waaraan wij niet kunnen tomen. De Commissaris der Koningin zal voor Axel wel geen uitzondering toestaan. Eerste spreker geeft in overweging, zich daarvoor tot den Commissaris der Konin gin te wenden. Voor ons standpunt wordt verwezen naar volgno. 79. Bij volgno. 88 wenscht een lid in afdeeling n aan te dringen op een vluggere uitbetaling van oefengelden of iets dergelijks aan de brand- spuitlieden. Dit laat meermalen te wenschen over. Hieraan zal onze aandacht besteed worden. Bij volgno. 90 uiten verschillende leden in afdeeling I hun verwondering, dat, ondanks de brandkranen in de gemeente zijn gekomen en f 5^0 per jaar kosten, de aanischaffings- en onderhoudskosten niet dermate zijn vermin- derd. De Voorzitter licht een en ander toe en zegt specificatie te zullen overleggen. Er wordt toegezegd, dat ondenzocht zal worden, of op eenig punt alsnog kan worden bezuinigd. Bij volgno. 95 wenscht een lid van afdeeling I de post straatverlichting aan de hand van de begrooting der Gasfabriek nog eens te be- studeeren, teneinde met een gasprijsherziening dezen post te drukken. De Voorzitter geeft een uiteenzetting van den omivang en die kwaliteit der straatver lichting, wat door alle leden dier afdeeling wordt beaamd. Een lid in afdeeling II bespreekt de nood- zakelijkheid, om een 3en lantaam in de Steen- ovens er bij te plaatsen. De tegenwoordige pertoleumverlichting geeft reden tot gegron- de klachten. Door ons wordt toegezegd, een 3e lan- taarn te zullen bijplaatsen in de Steen- ovens, wat 25 meer kost, alzoo moet deze post verhoogd worden. Bij volgno. 97 maakt een lid in afdeeling I een opmerking over de verhooging van den post plaatsing en onderhoud van waarschu- wingsborden. De Voorzitter licht dit nader toe in verband met de nog niet terugontvangen paikeerver- ordening. De verordening, die door den raad in den loop van 1937 is vastgesteld, laat geen verlaging van dezen post toe. Bij volgno. 103 uiten verschillende leden van afdeeling I en H hun meening, dat zij het subsidie aan de Burgerwacht niet langer wen schen te bestendigen. De Vooorzitter heeft het behoud van deze instelling verdedigd, welke bij het derven van een subssidie ten doode zal zijn opgeschreven. Volgens de meerderheid van ons college kan de plaatselijke overheid niet mede- werken aan het doen verdwijnen van een dergelijk instituut. Bij volgno. 105 de schietbaan, welke een onderhoud vraagt van f 100, wordt door eenige leden in afdeeling I ook overbodig geacht. Ons standpunt is, deze voor diverse doeleinden buiten de B. W. en B. V. L. te behbuden, mede tegenover het rijk, waar wij garant voor zijn gableven toen deze baan is aangelegd door de schietvereeni- ging ,,Prins Maurits". Bij volgno. 108 deelt de Voorzitter in af deeling II mede, dat een- verzoek is ingekomen van de plaatselijke Vereeniging van den Lucht- beschermingsdienst om een verhooging van subsidie tot /200 voor en gasmaskers. Een lid van afdeeling II wil over dit bedrag niet spreken, maar toch over de samenstel- ling van die vereeniging. Dit moet een groote j wikkelen, om langs alle Rijks- en Provinciale wegen in de omgeving van Axejj nywielpaden te verkrjigen achter de aanwezige boomen- rijen lapgs die wegen, waar er. gelegenheid -voor aanwezig is. Geen gewijzigd voorstel is te verwach- ten. Wij blijven voorstellen, Op dit adres afwijzend' te beschikken. Over Volgno. 149 is een strooming in het college van Burgemeester en Wethouders om de toezegging van een jaarlijksche bijdrage van 1000 gedurende 40 jaar ten behoeve van den weg AxelDrieschouwenOverslag te herzien en te verminderen. De Voorzitter kan zich hierm^dje niet ver- eeriigeii, omdat eenmaal een. afspraak is ge maakt via Ged. Staten om dit bedrag te geven, ter verzekering, dat dit plan verwezenlijkt zal worden. Een bestuur moet dit in dezen vorsm waardeeren, wanneer de toegangswegen naar Zijn gemeente aan de tegenwoordige eischen voldoen. r -5 a ,i i. Bij volgno. 150 dringt een lid van afdeeling I aan, op grond van de minder gunstige finan- cieele positie, om het aantal rammelvrije put- deksels in een kleiner hoeveelheid aan te Schaffen. Inplaats van 10 tegelijk zou hij wil len beginnen met 5 stuks aan- te schaffen, hetgeen een mindere uitgaaf beteekent van flOO. O ffswabuieso' Wij kunnen aan verlaging niet mede- werken, gezien de gevaarlijke toestand, -waarin de verschillende riooldeksels yer- keeren. Bij volgno. 153 kunnen vele leden van afdee ling I en II niet aanvaardten, dat de verzor- ging van paarden van de gemeente zoo hoog komt. Men kan dit wel zoodanig regelen, dat toch de goede verzorging van die dieren ver- zekerd is, zonder die hooge uitgaven, ook voor de verzorging van het tuig en de ijzers. Men ineeht deze post met 240 te kunne drukken. Wij kunnen met deze verlaging aarze- lend meegaan, omdat de verzorging van die paarden ons reeds meermalen heeft bezig gehouden. De meeningen van des- kupdigen over de hoeveelheid van de voe- dering loopt zeer uiteen. Doch ons stand punt is, dat de paarden geen slachtoffers mogen z(jn van de uiteenloopende mee ningen. Bij volgn. 169 geeft een lid in afdeeling II in overweging om waterspoeling aan te bren gen' op de publieke urinoirs in db gemeente. Dit zal dfe hygiene zeker bevorderen. -'v Burgemeester en Wethopders kunnen geziep_4e stanci van de fjnancien dit niet toezgggen. Na Volgno. 201 wordt door deh Voorzitter bedrag voor over hebben, vooral wanneer men in de dagbladen leest, hoe het in die landen medegedeeid, in hoeverre reeds uitvoering is gegeven aan het raadsbeslult om de school- gaande kinderen gedurende 4 keer per jaar door een arts te laten onderzoekeh. Een con ference met den oudsten gemeente-geneesheer heeft tot ;resultaat geleid, dat hij zich in ver- binding gesteld heeft met den schoolartsen- dienst te Amsterdam. Deze correspondences liggen voor de heeren gereed om deze te bestu- deeren, waaruit ook U zal blijken, hoe moei- lijk het is deze zaak serieus te behandelen, waarvan de met het onderzoek belaste genees- heer de verantwoordelijkheid kan en moet dragen. De leden van afdeeling I zien met belang- een verhooging van i Celling dit rapport tegemoet. Een lid-van die aanschaffing diversen j afdeeling vindt het jammer dat men geen mededeeling kan doen over de kosten van de proef waartoe de raad besloten heeft. 1 In afdeeling H zijn eenige leden teleurgehteld, dat dit besluit op een geheel andere wijze wordt uitgevoerd, als hier in de omgeving, geen hooge kosten aardige resultaten bereikt. Bjj volgno. 235 wordt vermeldt een ramings- post van 500. Dit bedrag moet tengevolge van dozer dagen ontvangen gegevens op 600 algemeene plaatselijke vereeniging zijn en niet een particuliere, die alleen voeldng houdt met ws,ar men met de plaatselijke overheid. Spreker zou, wanneer j zoo iets bereikt kon worden, er wel een grooter j toegaat, waar het bommen regent en de oor- gebracht worden, gezien het groote aantal ------ leerlingen dat uitgebreid lager onderwrjs elders geniet. Het totaal van deze paragraaf VHI logsfakkel brandt, De Voorzitter deelt mede, dat een dergelijke algemeene plaatselijke vereeniging alhier bestaat, zulks na een algemeene oproep in het plaatselijke blad. Aan de aanwezigen ter ver gadering zijn de functie's aangeboden en ver- deeld en de werkzaamheden zijn onder leiding van den Burgemeester verdeeld. Een en ander geeft de meerderheid van het college thans geen vrijheid, am de post met f 125 te verhoogen. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Bij dit Hoofdstuk heeft de Voorzitter in beide afdee lingen de mondelinge mededeelingen en wen schen van het bestuur der bad- en zweminrich- ting medegedeeid. De resultaten bij de samen- 9 ondergaat geen verandering. Bij volgno. 237 brengt de Voorzitter hierbij een schrijven van Gedeputeerde Staten ter tafel, waarbij dit college de opmerking maakt, dat men voor 1938 op grond van diverse feiten, d'eze subsidie moet drukken met ten minste 1,25 per kind. Verschillende leden in afdeeling I kunnen zich vereenigen met een verlaging, zelfs tot 10 per leerling. Andere leden kunnen dit niet steunen, omdat destijds bij de vaststelling van de vergoeding, in verband met de stichting van een school en het opnieuw inrichten van een andere school stefling van de'begrooting waren dermate toezeggingen zijn gedaan, die op een hooger teleurstellend dat over de plaatsing van een bedrag waren gebaseerd. teieursieuena, u 6 - Ben ander lid vindt het klein om van over- heidswege op zoo'n gering bedrag, in vergelij- king met de totale begrooting, te staren. Spre- ker blijft Zijn ingenomen standpunt, en uit- bedrag op de begrooting ten behoeve van de bad- en zweminrichting niet kon worden gedacht. Bij volgno. 145 wordt door eenige leden van afdeeling I de wenschelijkheid naar voren gebracht, om de trottoirs in de Walstraat een aan den Buthdijk van de begrooting af te voe ren, wegens niet directe noodzakelijkheid, en aan te houden tot een gunstiger financieele toestand aanwezig is. Ons college kan zich hiermede vereeni gen, aangezien hier nog geen noodzakelijk heid aanwezig is. De door den raad geuite wensch was hier verwerkt. B(j volgno. 146 vraagt een lid van afdeeling I het aangelegde rijwielpad met sintels door werkloozen te laten walsen, teneinde het be- hoorlrjk berijdbaar te maken. Een lid van afdeeling II kon deze opmer king niet onderschrijven en waardeerde de verbetering te deizen opzichte. De Voorzitter merkte op, dat men alle verbeteringen, die tot de taak van anderen behooren, niet naar zich toe kan trekken. Een verdere tegemoetkoming tegenover een anderen onderhoudsplichtige zouden Burgemeester en Wethouders niet willen doen, om dat gedeelte nog te walsen. Bij volgno. 148 onderhoud van plantsoenen en kosten van fonteinen, gaf in afdeeling I eenige leden reden om een opmerking te maken dat de raming te hoog is, gezien den omvang der plantsoenen. Ook het tarief van water- levering ten behoeve van fonteinen gaf reden tot opmerking, dat dit niet te goedkoop is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de waerleidingmaatschappij in haar ontwikke- lingsjaren niet al te goedkoop kan zijn. Is deze watervoorziening overal ingeburgerd, dan kan men met verlaagde tarieven komen. Deze post wil men vanwege 't college verlagen, wanneer de raad in den loop van'het jaar niet met hoogere eischen komt. Aan dergelijke plantsoenen (tjes) worden in den regel te hooge eischen gesteld. Bij volgno. 149 deelt de Voorzitter mee, dat een adres is ingekomen van het Beveiligings- comite van den weg langs het kanaal van Tei Neuzen naar Sas van Gent, om een subsidie te willen bevorderen. Spreker deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders niet met een voorstel zullen komen, doch zelf opnieuw actie denken te ont- gebrachte stem handhaven van f 12,50 per kind'. In afdeeling II wordt dit schrijven evenmm vtiendelrjk ontvangen. Waar verschillende leden den indruk krijgen, dat het bij Gedeputeerde Staten meer bezien wordt van een ander standpunt, dan een bazui- niging voor de begrooting van de gemeente, zullen de diverse leden, al helden ze momen- teel over om op deze post iets te drukken, hun vroeger gegeven stem van 12,50 blijven handhaven. Ons college kan vanwege de uiteen loopende meeningen over dit punt met geen voorstel komen Bij volgno. 241 vraagt een lid in afdeeling I of deze post met geen /500 verminderd kan worden. Gezien het betaalde in 1937 over 2 jaren van .f 9000. De Voorzitter heeft nadere cijfers toegezegd. Aan de hand van de in ons bezit zijnde gege vens bedragen de kosten per leerling f 266. Volgens dezer dagen ontvangen opgave, bezoe- ken 22 jongelui de H.B.S. te Ter Neuzen. Alzoo zal de vergoeding in 1938 bedragen f 5853, wat een tegenovergesteld beeld geeft. Wordt voorgesteld deize post met 850 te verhoogen, gezien de dezer dagen ont vangen opgave. Bij volgno. 242 ontpoppen zich in afdeeling I over deze post voor- en tegenstanders. De Voorzitter brengt hierbij in behandeling het verzoek van de R. K. Middelbare Handels- dagschool om in 1938 een extra subsidie te mogen ontvangen, om het te kort van 1936 geheel te kunnen wegwerken. Het college van Burgemeester en Wet- houdters kan met geen voorstel tot inwil- liging komen. Bij volgno. 243 is een lid in afdeeling I er voor ook deze subsidie te doen vervallen. Dit vindt geen instemming bij de andere leden en ook niet bij de heeren in afdeeling II. Bij volgno. 244 brengt de Voorzitter bij deze post een ingekomen adres in behandeling om een verhoogde subsidie van 400 tengevolgf van het niet meer voldoen aan de hoogsr: eischen van de Nijverheidsonderwijrwet waar door men niet meer voor subsidie van het Rijl in aanmeiking kan komen. Gezien de groote deelname van 31 leerlingen aan dezen cur- sus en de groote waarde die deze vereeniging al meer dan 25 jaren voor de deelnemers en hunne omgeving aan den dag heeft gelegd, stelt een lid in afdeeling I voor, om de reeds geraamde subsidie van 250 met 150 te ver hoogen, waar als tegenprestatie blijft bestaan, een terugbetaling van f 125 voor verlichting en verwarming ddt schoollokaliteiten. Verschillende andere leden van die afdeeling en ook in afdeeling II kunnen deze gevraagde verhooging billijken en kunnen goed vinden, deze post met 150 te verhoogen. Wordt voorgesteld dit verzoek van deze vereeniging die zuiver het plaatselijk belang beoogt in te willigen en dit bedrag met 150 te verhoogen. Bij volgno. 256 wordt de Voorzitter genood- zaakt door het dezer dagen moeten opnemen. van een patient in de verplegingsinrichting te Bergen op Zoom een verhooging te vragen van 200. Een lid van afdeeling I vraagt of de tijd nog niet gekomen is, gezien de tarieven van andere inrichtingen, eens te vragen om de verpleeg- gelden in de inrichting te Bergen op Zoom te verlagen. Wordt voorgesteld deze post met 200 te verhoogen, gezien de uitbreiding van het aantal paCenten na het samenstellen van de begrooting. Bij volgno. 257 wordt door eenige leden van afdeeling I er op gewezen, dat de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur onrustbarend1 stijgt. Er wordt gevraagd of de aanvragen die binnen komen serieus worden onderzocht. De Voorzitter in die afdeeling wijst er op dat de nooden en behoeften van een thans veel breedere kring steeds igrooter worden. Dagelijks kan men opmerken, dat de bronnen van de kleine middenstanders opgedroogd zijn en dat het Burgerlijk Armbestuur voor onvoorziene geval- len geplaatst wordt om de helpende hancMte bieden. Dit had men eenige jaren geleden nog niet zoo, dan kwam 't sporadisch voor, terwijl het nu stelselmatig voorkomt. In de andere afdeeling (H) is een lid, die ten nauwste betrokken is bij het Burgerlijk Armbestuur, die mededeelt, dat de begrooCng 1938 is opgemaakt onder de druik van de finan cieele uitkomsten van de gemeentebegrooting 1938. Spreker vraagt zich af, gezien de cijfers van 1936 waar men tegen de 13.000 met de uitgaven kwam en in 1937 er niet onder zullen blijven, waarom wordt ons voor het jaar 1938 f 1000 minder toebedacht. Wij doen ons best om de uitgaveij. te drukken, doch dit mag toch niet gaan ten koste van de lijdende mensch- heid. Spreker is bewust, dat er fouten ge maakt worden, wanneer men het verloop van de zaak aan het einde beoordeeld, maar wan neer men voor een onvenwaehts geval ge plaatst wordt, moet men een beslissing nemen en zeer dikwijls, wanneer direct ingegrepen moet worden. Wordt voorgesteld alsnog de subsidie van het Burgerlijk Armbestuur te verhoo gen met f 1000. Bij volgno. 285 brengt de Voorzitter bij deze post een adres in behandeling van P. Scheele, autobusoncferaemer van den dienst Axel KoewachtHulst om verhooging van subsidie tengevolge van het inleggen van beter mate- rieel en het alsdan uitbreiden van den dienst van een rit per dag meer. Gezien de stand van de financien kan door Burgemeester en Wethouders niet gunstig worden geadViseerd dit verzoek in te willigen. Een lid van afdeeling I zal thans niets zeg gen over het materieel, waarmede de dienst wordt uitgevoerd. Doch de wijze waarop, doet spreker bij Burgemeester en Wethouders*aan- dringen een schrijven te richten aan d'ien con- cessionnaris, dat beter op tijd moet worden gereden. Het publiek ondervindt op alle moge- lijke wijze nadeel daarvan. De Voorzitter zegt bespreking in Burge meester en Wethouders toe. Een ander lid is er maar voor om die sub sidie in te trekken. Dit zou het eerste gesproken lid niet gaarne zien, omdat in de omgeving waar de bus rrjdt door de bevolking prijs gesteld wordt op dit vervoermiddel en de winkeldtijvende midden- stand in deze gemeente heeft ook hiervan zijn voordeelen. Bij dit hoofdstuk wil vorige spreker Burgemeester en Wethouders vragen pogingen in het werk te stellen bij de poste- rijen om een brievenbus geplaatst te krijgen in de kom der gemeente (Westizijde) in de omgeving van de Bylocquestraat, aangezien de bewoners van die omgeving een heele afstand moeten afleggen om in het centrum der ge meente een brief te posten. De Voorzitter zegt dit te zullen bespreken bij Burgemeester en Wethouders. Bij volgno. 335 zegt de Voorzitter dat de post onvoorzien te laag is en verhooging nood zakelijk is. Door de diverse nadere voorstellen en de medegedeelde meerdere ontvangst (zie inkomsten kan deze post verhoogd worden met 365. Totaal der nader voorgestelde verhooging f 2590; totaal der nader voorgestelde vermin- deringen 1090, alzoo meer verhoogd dan ver laagd 1500. Hetgeen gedekt wordt door hoogere uitkeering financieele verhouding 1500. Inkomsten. Bij volgno. 5 doet de Voorzitter aan de hand van een dezer dagen ontvangen circulaire een verblijdende mededeeling, dat op volgno. 5 der Inkomsten een bedrag van 1500 aan uitkee ring meer te verwachten is, wat in dezen toestand, waarin de gemeente verkeert zeer welkom is. Bij volgno. 299 brengt de Voorzitter bij deze post in behandeling het adres van de Afd. Ter Neuzen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters, waarbij gevraagd wordt de huurwaarde van die lokaliteiten gelijk te stellen met winkels. Spreker zegt, dat, gezien de financieelen toe stand van de gemeente, Burgemeester en Wet houders met geen gunstig luidend voorstel kan komen, hoewel zij ook doordrongen zijn van de noodlijdendheid van het koffiehuisbedrijf. De leden in beide afdeelingen zijn alien van den toestand in die bedrijven doordrongen, doch de raad kan in dezen thans geen helpende hand bieden. Bij volgno. 300 brengt de Voorzitter in be handeling het adres van de K.N.A.C., waarbij deze vraagt het daarheen te leiden, dat de ver laging der Personeele belasting naar den grondslag motorrijtuigen voor deze gemeente zal worden ingevoerd. Spreker deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders op het standpunt staan, dat ze geen en'kele vermindering kan bevorderen, weshalve voorgesteld wordt op dit adres af wijzend te beschikken. Bij volgno. 301 wordt door vele leden van afdeeling I de mogelijkheid gezocht om deze post niet met 20 opcenten te verhoogen. Er is een lid, die alles in het werk zal stel len om dit plan te voorkomen, desnoods trach- :en een verhooging van 10 opcenten te ver- krijgen. Spreker vreest in 1939 nog een ■rootere moeilijkheid om dan de begrooting sluitend te krijgen. De Voorzitter zegt dat hij aan het begin van de vergadering gezegd heeft, dat'-iheii al eerder tot 200 opcenten had moeten bes!uiten, dan had men nu meer reserve en zoUd^n wij ons vrijer kunnen b.ewegen, wanneer de nood- zaak aanwezig is. In afdeeling II zagen wij ook liever een ander voorstel omtrent dit punt. Het is tot op heden die leden nog niet mogen gelukken andere bronnen aan te wijzen, om deze verhoo ging te voorkomen, zonder schade te dbfen aan den gang van zaken, die een goede gemeente huishouding vraagt. Bij volgno. 3i25 brengt de Voorzitter hierbij ter sprake het adres van den heer H. P. Diele manKoole en van de Afd. Ter Neuzen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffie- huishouders e.a. om de vermakelijkheidsbelas- ting te verminderen tot 10 De Voorzitter merkt op, dat het standpunt van Burgemeester en Wethouders te dien op- zicht bekend is, en adviseeren tot niet inwilli- ging van die verzoeken. Een lid in afdeeling n zegt, dat bij hem het standpunt van Burgemeester en Wethouders altijd met zijn gevoel in botsing komt. De gemeente wil wel de vermakelijkheidsbelasting doch de plaatselijke overheid wil niet mede- werken, dat deze ondernemer zijn bedrijf zoo- veel mogelijk rendabel maakt door hem toe te staan, dat hij des Zondags voorstellingen geeft. De persoon heeft dit ook niet gevraagd. doch spreker voelt dit zoo aan. Zoo'n beslis sing zou voor het kerkgaand publiek geen aan- stoot geven en men verkreeg dat talrijke men- schen die de Zondag op andere wijze wenschen te vieren, in eigen gemeente zouden blijven en die nu naar elders gaan, wat geen onbelangrijk aantal is. Ook zou het voor de talrijke jeugd, die Zon- d'agsavond de straten van Axel vullen en minder hoogstaande gesprekken voeren, tot ergernis van de wandelaars, opvoedend zijn, wanneer zij daar heen konden gaan, opdat daar hem gedachten worden afgeleid. Dit zou ook tevens een verademing zijn voor de bewo- woners in die straten, waar de jeugd gewoon is zich op te houden. Andere leden hebben hierover andere princi pieele gronden om het bioscoopbezoek op Zon dag niet in de hand te werken. Een lid wenschte over een uitgaaf nadere inlichtingen over het Vleeschkeuringsbed'r|jf wat hem door den Voorzitter bij de vaststelling van de rekening zal worden medegedeeid. Burgemeester en Wethouders stellen voor: het ontwerp van de gemeentebegrooting dienst 1938 aan de hand van de diverse nadere voorstellen ten gevolge van de besprekingen in de diverse comtnissien van onderzoek vast te stellen, zooals blijkt uit het afdeelingsver- slag. Bij volgnummer 225 wordt voorgesteld, het bedrag, dat per leerling der O. L. school vcor 1938 wordt beschikhaar gesteld ingeVtilge art. 55bis der L. O. wet 1920 vast te stellen op 9,05. e* 1 Tevens komen in behandeling de navolgende verzoeken a. Een schrijven van H. J. Oolsen, voorzit ter en E. de Bock, secretaris, die daarin het vol'gende te kennen geven: Aan uw college is het ongetwijfeld bekend, dat door de actie van het „Beveiliguigscomite van den weg langs het kanaal van Ter Neu zen naar Sas van Gent", secretariaat Tram- straat 22A te Ter Neuzen, hetwelk werd op- gericht 14 Januari 1935, reeds verschillende beveiligingen langs het genoemde kanaal wer- den aangebracht. Genoemd comite ijvert ook, een en ander met voile medewerking der A. N. W. B., K. N. A. C. en B. B. N., voor den aanleg van een afzonderlijk van den hoofdVerkeersweg gelegen, rijwielpad langs den kanaalweg en heeft te dien einde tot de bevoegde instanties reeds een verzoek gericht. Daar het met dit alles meent in het alge- meen belang werkizaam te zijn, zou het comite het ten zeerste op prijs stellen van uwe ge meente eene subsidie tot voortozetting van zijn actie te mogen ontvangen. (Het neemt bij deizen dan ook de vrijheid uw college beleefd te verzoeken het toekennen eener subsidie wel te willen overwegen en aan uwen raad deswege een voorstel te doen. lb. Een schrijVen van H. Bienmans en J. G. Bckhardt, luiden'de: Geeft met den meest verschuldigden eesr- bied te kennen de GeWestelijke Landstorm Oommissle „Zeeland", ten deze vertegenwoor- digd door haren Voorzitter H. Bierman en door haren Secretaris J. G. Eckhardt, Korte Kerkstraat 5 te Goes. Dat het uwen raad bekend zal zijn, dat onze commissie belast is met de propaganda en consolidatle van het Instituut van den Bijtzon- deren .Vrijwilligen Landstorm, dat zich ten doel stelt beschertning van het wettig gezag en handhaving van orde en rust; dat ondergeteekenden van meening zijn, dat van het bestaan van dit instituut een groote preVentieve werking uitgaat; dat voor alien die staan op den grondslag van het gezag dit Instituut van onschatbare waarde is; dat van Regeeringswege gelden beschikbaar worden gesteld voor bovengenoemde propa ganda en consolidatie dat het voeren van een intensieve propa ganda echter zeer veel geld kost en het meer malen voorkomt, dat bijzondere uitgaven moe ten worden gedaan, waarVoor geen gellden be schikbaar zijn; dat het daarom noodzakelijk is, dat de Com missie over eigen middelen kan beschikken, ten einde deze uitgaven te kunnen bestrijden; dat onze commissie van meening is, dat ook u overtuigd Eult zijn van het groote nut, dat ook voor u in den Bijonderen Vrijwilligen Landstorm is gelegen; dat onze Commissie zich daarom met ge- paste vrijmoedigheid tot uwen raad wendt, met het beleefd verzoek wel een bijdrage uit uwe gemeentekas aan onize commissie te wil len verleenen. c. Een schrijVen van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming, afd. Axel, luidende: Van goed ingelichte zijde vememen wil, dat voor kosten inzake de luchtbescherming door u een bedrag van 75 op de begrooting 1938 is uitgetrokken. Wij zijn uiteraard dankbaar, dat door u daarmede wordt aangetoohd, dat de lucht bescherming uw belangstelling heeft. Echter moeten wij u er wel op attent maken, dat genoemd bedrag toch wel zeer gering is. Wij hadden ons voorgesteld om het volgend jaar te beginnen tenminste 66n sirene aan te schaffen, waarvan de kosten volgens bijgaande offerte 90 bedragen. Vervolgens zouden wij gaarne nog enkele gasmaskers aanschaffen, waarvan de kosten bedragen 16 per stuk. U zult hieruit wel zien, dat onze verlangens wel billijk zijn. Dan willen wij het volgend jaar gaame een oefening houden met ons geheele personeel en zoo eenigszins moge lijk ook een oefening, waaraan de geheele be volking van Axel zou moeten medewerken. Uit deze plannen onzerzijds zult u zien, dat f 75 te gering zijn om die wenschen te vervul- len. Gaarne zouden wij dan ook zien, dat door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6