TER NEUZEN, 17 NOVEMBER 1937. NAAR VLISSINGEN TERUGGEKEERD. AXEL. MIDDELBURG. 40.000 geraamde kostenversdhil tusschen vemieuwing met behoud der tegenwoordige afmetingen van 3.50 M. rijdelk en voetpaden van 1.25 M., en een vemieuwing tot resp. 6 M. en 1.50 M., J 20.000 zou wor'den bijge- dragen, de uitvoering van de nieuwe brug met deze laatstgenoemde afmetingen te doen ge- schieden. Ged. Staten stellen voor vanwege de Pro- vincie 10.000 in 5 jaarlijksclhe tenmijnen van f 2000, en voor het eerst in het jaar, waarin de nieuwe brug voor het verkeer zal worden opengesteld. Ged. Staten hebben aan het gemeente bestuur van Ter Neuizen verzocht te bevorde- ren, dat de gemeente ook een bijdrage van 10.000 beschik'baar stelt, waartegen, gede't op het gi'oote belang, dat zij bij de aldus tot stand te brengen verfbetering heeft, bij de ge meente bezwaarlijk bedenkingen kunnen rijlzen. DIKKE MIST. Gisterenmorgen hing over ons landsohap een dichte, zware mist. Bij tijden had men slechts enkele meters zicht. Geen wonder, dat op verschillende plaatsen botsingen tusschen auto's en ook met andere voertuigen dreigden, want gelukkig bleef het evenwel bij dreigen. Alleen vemamen we van een aanrijding van de vrachtauto van den molenaar C. Meyer, wiens kneeht wegens den zwaar wordenden mist en gemis aan uitzicht op den weg bij St. Anne was iblijVen staan. Daar reed van achteren tegenop de auto van C. de Ridder. De schade bepaalde zich tot eenige deuken in de voertuigen. OMHOOGGEV ABEN Ten gevolge van den mist is het motorschip ,J>e Hoop", thuisbehoorende alhier, tijdens de vaart op de Wester-Schelde omhooggevaren en blijven zitten. Later is het schip op eigen kracht vlotgekomen, waarna het de reis van Hansweert naar Ter Neuzen op eigen kracht heeft voortgezet. ROLBRUG AANGEVAREN. Tijdens het schutten aan de Wbstsluis alhier, is het uit zee komende Noorsche stoom- schip ,,Bomma", thuisbehoorende te Oslo, tegen de rolbrug, welke nog niet geheel open- gedraaid was, aangevaren. De botsing was zoo hevig, dat de brug aan een zijde geheel verbogen was, terwijl het schip averij aan den boeg bekwam. De „Bomma" die geladen is met steen heeft inmiddels de reis naar Gent voortgezet. De herstellingswerkzaamheden aan de brug zijn inmiddels met spoed aange- vangen. Naar verluidt zal het echter gerui- men tfjd duren vooraleer deze weer voor het verkeer kan worden opengesteld. Het te ram en schadebedrag kon nog niet worden vast- gesteld. Naar verluidt had het schip zeer veel gang toen het de haven binnenliep, terwijl het schutsein nog niet geheschen was. Op de ,,Bomma" heeft men nog getracht door voile kracht achteruit te slaan, een botsing te voor- komen, doch zulks mocht niet baten. De „Bomma'" is eigendom van de Fred Olsen lijn en meet 461 N.R.T. De scheepvaart onder- vindt geen stagnatie door het geval. Na onderzoek van de aangerichte schade is door den Rijks Waterstaat een cautie gevraagd van ,f 2500. DE VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF EN EEN MLDDENSTANDS-HANDELSCURSUS. iZooals. was aangekondigd, werd Maandag- avond in de bovenzaal van het .Hotel du Com merce" een algemeene vergadering gehouden van ibelanghebbenden en ibelangstellenden in boVengenoemde onderwerpen. Zij was belegd door het Comitd voor een Mid'denstan'ds-Handel'scursus alhier, waarvan voorzitter is de heer H. Ribbens. Deize deelde na een Woord van welkom melde, 'dat het comite bestaat uit afgevaardigden van de WinkelierSvereeniging „Ter Neuzen Klimop", de vereeniging van Bou\vvakpatroons ,,De Bouwkrin,g" en de Schilderspatroonkvereeni- ging ,,Samenwerking", die het initiatief heb- ben genomen voor het inrichten van een cursus voor opleiding voor het Middenstands-diploma. De publioaties, die omtrent de Vestigings- wet in ons blad izijn verschenen, hebtoen blij'k- baar bun uitwerking niet gemist, want er bleek zoo'n groote belangstelling, dat de zaal niet alleen geheel gevuld was, doch een aan- tal belangstellenden moesten worden tedeur- gesteld omdat zij geen plaatsje meer konden bemachtigen. Na zijn inleidend woord gaf de voonzitter het woord aan den heer N. J. Harte, secre- taris der Kamer van Koophandel en Fabrie- ken Voor Zeeuwsich-Vlaanderen, die zich op een daartoe tot hem gerichte uitnoodiging had bereid verklaard den inhoud en de betee- kenis der Vestigingswet Kleinlbedrijf nader uiteen te ze'tten en toe te Tichten en te wijzen op de noodzakelij'kheid, die Meruit in de toe- komSt voor de middenstaryiers, zoowel voor de winkeliers als voor de ambachtslieden en de 1 eiders van kleine nijVerheid'sondememin- gen ontstaat. De spreker ving aan met een geschiedkun- dig ovenzicht van het ontstaan dozer wet en de omstandigheklen, die tot het indienen der wet aanleiding hebben .gegeven. De organi- sa'ties, cpgekomen uit den middenstand, heb ben daarop bij de Regeering aange'drongen. De Regeering, die in de laatste jaren een wel- beWuste mid'denstandSpolitiek volgt, welke reeds door enkele wetten tot uiting kwam, b.v. het sluitingsuur en de regaling der op- ruimingen en uitverkoopen. Ten opzichte van de Ve«!tiginigswet is de opzet der Regeering, dat het initiatief en ook veel werk moet uitgaan van de mid- denstandsorganisaties Spreker vond daarin aanleiding, te wijzen op de vervorming van de maatschappij, waar in de particuliere organisaties op het maat- schappelijk leven steeds meer en meer irxvloed krijgen, en waardoor we den weg opgaan naar een conporatieven staat, al zal dit dan aan- vankelijk niet tzijn in den vorm zooals de NjS.B. zich dien voorstelt te bereiken. In dit vehband wees hij op de noodzakelijkheid, dat de middenstarid dezer omgevipg zijn indivi- dueel atandipunt zal behooren te verlaten, en, indien .zij niet wenscht dat over, doch zonder haar besliSt Wordt, het voorbeeld van de an dere maatschapp elijke groepen, n.l. de arbei- ders, groote werkgevers, de landbouwers en de ambachtspatroons zal moeten volgen, en zich ook groepsgeiwijlze aansluiteri bij een der centrale middenstandsorganisaties. Hij gaf Vervolgens ken ui'teenzetting van de wet en hetgeen daaruit vloei't, ongeveer in de lijn van de publicaties die van hern in dit blad zijn verschenen, om ten slotte te wijzen op1 de noodzakelijkheidi tot het oprichten en het deelnemen aan een cursus voor opleiding van het diploma handelskennis, dat zal kunnen worden verkregen door het afleggen van een examen voor oommissies, die in vErschilleride steden van ons land zitting zullen houden, voor het eerst vermoedelijk reeds in Juni van het volgend jaar. Om een vergunning te krijgen voor het Vkstigen of overnemen van een izaak, waarop de Vestigingswet 'van toe- passing zal worden verklaard, zal dit diploma een der eerste eischen zijn. Bij ge'breke van .gegevens daarom'trent valt nog niets vaststaande te zeggen hoe het izal ghan met het regelen der bepalingen voor het vaststellen van vakkennis, terwijl dat even- min ibekend is omtrent de credietwaaidigheid, al wijs't een publicatie van de Ned. Mi'dden- stand^bank, blijkbaar geredigeerd na overleg met centrale vakbonden daaromtrent in een Zekere richting. Ten slotte zette hij 'een en ander omtrent de eiischen voor het middens'tandsdiploma uit een, waaromtrent thans naar hij mededeelde officieel wel een en ander vaststaat, en waar- uit ook blijkt, dat, met name voor hen die alleen de lagere school hebben genoten, een grondige en ernstige studie noodig zal zijn, De vergadering, die met on/verdeelde aan- dacht de breedvoerige en popiulaire uiteenzet- ting heeft aangehooTd, beloonde den spreker met een algemeen applaus. In de pauze werdgelegenbeid gegeven schrifteljjk vragen in te dienen. Daarvan werd door enkelen gabruik gemaakt. Nadat die vragen door den spreker waren beantwoord, volgden uit de vergaldering ook nog enkele mondelinge vragen, waarbij de vragenstedlers, voor zoover ze voor beantwoording vatbaar waren, op Ibavredigende wijze door spreker van antwoobd werden gediend. De voorzitter, die in het bij'zonder had ver- welkomd de leden der Kamer van Koophandel, die tegenwoondig waren, 1 lzijnde led en der commissie uit die Kamer welke met de even- tueele uitvoering der wet teal worden belast, deelde verder mede, dat onderhandelihgen zijn begonnen voor het inrichten van een cursus, doch dat men nog niet zoover was, dat daar- over mededeelingen kunnen worden gedaan. Het ligt in de bedoeling een cursus in te rich- ten waarop per jaar gedurende 37 weken 2 avonden per week gedurende 3 uur onderricht zal woiden gegeven. Voor hen, die alleen lagere school hebben genoten wordt een studie van 3 jaar noodig geacht. Oud-leerlingen van M.U.L.O.-cursussen en daarmede gelijk te stellen inrichtingen, zullen vermoedelijk maar 1 jaar noodig hebben. Er zal ook worden be- proefd een z.g. stoomcursus in te richten, om de oursisten, die daarvoor in aanmerking komen, nog in de gelegenheid te stellen aan het eerste examen in het volgend jaar te laten deelnemen. Verdere mededeelingen daaromtrent zullen naJder in dit blad worden gedaan, terwijl zij die zich reeds voor deelneming zouden willen aanmelden, zich, zooals uit achterstaande atfvertentie blijkt, kunnen vervoegen bij den secretaris, den heer I. van de Sande. Met een bij'zonder -woord van dank aan den spreker van den avond en waardeering voor den door dozen verri'chten arbeid in het be lang ,van den middenstand, sloot de voorzit ter dezen welgeslaagden avond. ALBERT HEIJN'S BIOSOOOPVOORSTELLING. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, biOdt de firma .Albert Heijn aan de gebruikers •van haar koffie een gratis filmvoorstelling in het Luxor-Theater aan, op Maandag en Dins- dag 'a.s. Het programma van deze voorstellingen is als volgt samengesteld. Op het verkeerde spoor. .Shadow of doubt" is een detectivespel en als zoodanig is het geslaagd, omdat voor den toesdbouwer tot het laatst toe de vraag open blijft: wie de dubbele moordenaar was en hem het andwoord op die vraag werkelijk wel inte- resseert. Shadow of doubt" is ook, alt'hans kan even goed zijn, een satire op het gebrui- kel'ijke soort van detectivespelen en als zooda nig is het dan eVenzeer .geslaagd, want de re- gisseur George B. Seitz, zet af en toe met een emstig gezicht een hoop nonsens voor, die doet denken aan wat men in andere soortge- lijke films wel al eens heeft .gezien, maar dan minder caricaturaal verteekend en die welis- waar niet vermag te doen schaterlachen, maar die dan tJocih in elk geval veel en naar wij voor den regisseur hopen gewensehte vroo- lijkheid brengt. Een meneer, die 'n vriendinnetje heeft, die tegelijkertij'd het een vriendinnetje van een ander lastig maakt en die bovendien de Ver- loofde van ,een rijk jongmensch ten huwelijk Vraagt, wordt op een nacht, na!dat het ge- noemde jongmensch hem een pak slaag heeft gegeven in <zijn woning vermbord gevonden. Het jongmensch, de verloofde, de beide vrien- dinnetjes en de vader van een dezer meiskes, worden beurt om beurt en soms in allerlei combinaties voor den dalder (de daderes) aan- gozien. De man, die ibeweert, dat hij den dader (de daderesweet aan te wijtzen wordt dood- geschoten. Beide moorden worden gepleegd, met behulp van het bijizondere pistool, dat de verloofde jaren te voren, als prijs op een schietweidstrijd heeft gekregen. De politie slaat allerlei flaters, zooals dat in detectiVe- stukken hoort, een journalist gedraagt zich al heel wonderlijk, Zooals gewoonlijk tooneel- en scenarioschrijVers joumalisten laten optreden (■zou hier mogelijk een wraakneming achter Zitten en de ,tante van het jongemensch, een dame, die omdat haar verloofde is gestorVen sedert 20 jaar de deur niet meer uit is ge- Weest, maar terwille van deze zaak pardoes naar .een monda'in cabaret stapt, lost het raadsel op. Meer zullen we er niet van ver- klappen. De moord in het Casino. Van Dine's Casino Murder Case geldt onder de liefheblbers voor een van de beste Ameri- kaansche detectiveromans die geschreven zijn. Ge herinnert u, als ge bij de liefheblbers hoort, Fhilo Vance's lastige geval: twee leden der familie Llewellyn worden de een na den ander vergiftigd, de mtoe'der beneemt zich zelf het leven en die uiterste keurige gentleman-speur- de!r Fhilo Vance de detective met de beste manieren Van de oude en nieuwe wereld kan 'de stukken van de puizzle maar niet in el- kaar passen. De kwestie wordt eerst tot een verrassende en logische oplossing gebracht als de dader Philo Vance overhoop sehiet troost u, hij staat springlevend weer op en de binnen- stormende recfhercheurs hem, op heeterdaad betrapt, op zijn beurt neerschieten, maar met echte rev.olVerkogels. Het is een van die histories, waarin eigen- lijk op iedeneen verdenking rust, en alleen Eeer ervaren bridgespelers en detectiveroman- lezers het plot der partij 'zullen voorzien. Volgens goed oud gebrulk mag men van detectivehistories niet te veel vooraf vertellen een paar tips aan de kijkers. die een zeer boeiende en uitstekend gespeelde film te zien krijgen, die nergens haar kracht zoekt in grove sensatie, een paar lichte blijspelaccen- ten heeft, en steefds van goeden huize blijft. Let op het water in deze film, niet zoozeer op regen-, ooeaan-, rivier- of mineraalwater, maar op het doodgewone leidingwater. Daar in ligt bij wijze van spreken de sleutel van het geval. En de dader, die van zins is een vol- maakte misdaad te bedrijven via het leiding- water, leidt Philo Vance dan ook op menig waterig valsch spoor; hij speelt een partij cri- mineel schaak, ,om in de terminologie van deze bewogen dagen te blijVen, waarbij Vance zijn koning en koningin moet blootstellen, eer hij hem in de val krijgt. Een voortreffelijke partij schaak, en het geheim ligt in de waterkaraf- fen. Laat het den Amerikanen maar over u zoo- iets smakelijks Voor te zetten. Een paar ge- heimzinnige schaduWen hier, een geestige dienstbodenrol daar, een razende versnelling van tempo en ge zijt er in. Het laat u niet meer los. Heeft de dokter, in wiens tasch Vance een leeg vergiftfleschje vindt... Neen, dat kan niet, want..., Heeft de charmante se- cretaresse... ,Neen, zelfs de meest cynische .re gisseur kan een vrouw met oogen als Rosalin Russell geen misdadigster laten spelen. Maar zou dan tocto misschien die man met het stugge geizicht, Kinkaid... De detective ver- denkt hem, denkt de detecti'veromanlezer dus hij is het zeker niet... Kort en goed, het zal u ter gelegenertijd ge- openbaard wor'den. Een film die in haar genre puik is, een goede historie, goed spel Paul Lukas als Philo Vance spanning en amusement zon der diat er mitrailleurs- en kluchteffecten bij te pas komen. En let eens op 'n kleine rol als die van 'den cynischen kleinen politiedok- ter, van Charles Sellon. Het Ehgelsche sltoomschip „Carlwood", uit- gaand van Gent naar Cardiff, is Zaterdag- avond teruggekeerd vanuit zee en verlangde doktersassistentie. Het blee'k dat de machi nist van genoemd schip gewond was, waarop detze in een ziekenhuis te Vlisisingen is opge- nomen. Het schip heeft daama de reis naar Cardiff voortgezet. ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is toegekend de aan de orde van Cranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan H. Eversdijk, lapdarbeider bij den heer J. Kools te Cadzand. HET ZWIN OVERSTROOMD. Tengevolge van den zwaren storm, die langs de Vlaamsche kust woedde, is het Zwin groo- tendeels overstroomd. Het gevolg is, dat vele konijnen in dit rijke jachtgebied iden verdrin- kingsdood hebben gevonden. Voor de jagers een tegenvaller. ONDERSTEUNING VAN UIT ANDERE GEMEENTEN AFKOMSTIGE CRISIS- WERKLOOZEN. Reeds eenige jaren geleden werd in het or- gaan van de Vereeniging van Directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon geschreven over de vestiging van werkloozen uit de omliggende gemeenten als een van de vele problemen waarmede de gemeentebesturen en de organen van armenzorg der centrumgemeenten te kam- pen hebben. Verschil in uitkeeringklasse, lagere steun in de eigen gemeente, hoogere steun in de nabije stad, is niet zelden de onmiddellijke aameiding tot verhuizing. Voeg daarbij de betere sociale maatregelen in de steden en het is verklaar- baar, waarom vele werkloozen van het platte- land naar de stad trekken. Vele centrumgemeenten, welke door den hoogeren steun een aantrekkingskracht uit- oefenen op de werkloozen uit de randgemeen- ten, hebben afweermiddelen toegepast. De voor de hand liggende maatregel was, dat men b.v. eenigen tijd ingezetene moest zijn om krachtens de crisis-steunregeling te kunnen worden ondersteund. Soms werd in de prak- tijd daaraan nog de eisch vastgeknoopt, dat men na zijn vestiging gedurende een bepaal- den tijd moest hebben gewerkt. Het gevolg van deze bepaling was evenwel, dat de betrok- kene bij .de burgerlijke armenzorg om hulp vroeg, zoodat dan de kosten van de crisis- werklooze geheel ten laste van de nieuwe ge meente kwam. Om dat bezwaar te ondervan- gen, werd een andere poging aangewend, om althan's ten deele aan de financieele conse- quenties te ontkomen, n.l. door wel den nieu- wen ingezetene onder de steunregeling te bren gen, maar hem niet mddr te geven, dan hy in de gemeente van herkomst ontving of zou kunnen ontvanigen. In de steunregeling van de gemeente Ter Neuzen was reeds lang de bepaling opgenomen, dat men een jaar ingezetene moest zijn om crisissteun te kunnen ontvangen. Thans heeft het gemeentebestuur van Ter Neuzen deze bepaling in bovenvermelden zin verder uitge- breitd. ^Met ingang van hedep is de volgende be paling van kracht geworden: Personen, die zich in deze gemeente vestigen en zich na verloop van tijd voor steunuitkee- ring melden, dienen in de eerste plaats edn jaar ingezetene te zijn alvorens zij hiervoor in aanmerking komen. Zij ontvangen geduren de het eerste jaar van uitkeering niet meer, dan zij in de gemeente van herkomst ontvin- gen of zouden ontvangen. Eerst nadat zij na hun vestiging minstens dertien weken in het vrije bedrijf in loondienst hebben gewerkt, kunnen zij na het tweede jaar van hun vesti ging volgens de plaatselijk geldende tarieven worden ondersteund. GEMEENTERAAD VAN HOEK. In de Dinsdag gehouden vergadering waren afwezig de heer J. A. Meertens, wegens zitting der Provinciate Staten, en de heer J. D. de Kraker. Bij de vaststelimg det! notulen taleek, dat een misverstand bestond omtrent de aanstel- ling van den gemeentewerkman. De heer Jansen kwam hierop terug en memoreerde, dat hij destijds een voorstel had gedaan, den gemeentewerkman aan te stellen op arbeids- contract, welk voorstel geen steun ondervond, terwijl hem thans uit de notulen was gebleken, dat deze functionaris thans wel op arbeids- contract was aangesteld. Burg, en Weth. deel- den hieromtrent mede, dat zij aanvankelijk van meening waren, dat aanstelling op arbeids- contract niet mogelijk was, hetgeen later evenwel wel mogelijk bleek, waarom zulks dan ook door hen voorgesteld en door den raad besloten was. Onder de ingekomen stukken was een ver- zoek van Jac. Verlinde om een toeslag op zijn pensioen, hetwelk, nadat hierover lang en breed geredeneerd was, overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. met de stem van den heer Den Hamer tegen, werd afgewezen. Met algemeene stemmen werd vastgesteld een wijziging der begrooting voor den dienst 1937 en na een enkel verzoek om inlichtingen, de verordening tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Aangegaan werd een nieuwe rekening- courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten, waarbij de heer Jansen opmerkte, dat de credietwaardigheid der gemeente, gezien het crediet f 11.000 dat verleend werd, niet erg hoog was aangeslagen. Van de zijde van Burg, en Weth. werd hierop geantwoord, dat dit niet het geval was, doch dat in verband met de verbetering in de ge- meentelijke financien, het crediet dan aanvan kelijk 6000 bedroeg, thans reeds tot f 11.000 was gestegen. Zonder eenige discussie werd vastgesteld de verordening regelende de eischen van benoem- baarheid en de bezoldiging der veldwachters. 'Een schrijven van Burg, en Weth. van Ter Neuzen om medewerking te verleenen tot aan- sluiting van het Vingerling aan het electrisch net der P.Z.E.M. bleek de tongen los te maken. In dit schrijven was medegedeeld, dat voor directe aansluiting in aanmerking komen 40 woningen, waarvan op het grondgebied van Ter Neuzen 24 en op Hoeksch grondgebied 16. Wethouder Meertens toonde zich ten aanzien hiervan sceptisch, spreker had een rondgang gemaakt bij de betrokkenen, waarvan evenwel niet veel resultaat te zien was. De medewer king der betrokkenen laat veel te wenschen over. De Secretaris gaf hierop lecture van 'n schrijven der N.V. PZEM over dit onderwerp, waaruit bleek, dat de kosten voor de gemeente bij den thans geldenden toestand zouden bedragen 2/5 X 598 f 240, terwijl, indien alien hun medewerking verleenen, hieraan geen kosten zijn verbonden. De garantie, die verleend moest worden, bedroeg volgens de gegevens waarover spreker beschikte 20 voor een landbouwer, 12,50 voor een arbeider en 15 voor een arbeider, die een grooter huis bewoont. Indien men aldus spreker dit bedrag per jaar niet aan electrisch licht verbruikt, mag wel gezegd worden, dat men op het hebben hiervan geen prijs stelt. Met algemeene stemmen werd, gezien de houding der betrokkenen, dan ook besloten geen medewerking te verleenen, waarbij Burg, en Weth. er den nadruk op legden, dat zij te alien tijde tot het verleenen der noodige medewerking bereid zijn, indien de belang- hebbenden daadwerkelijk toonen, mede te wil len werken. Hierna was aan de orde de behandeling der begrooting voor den dienst 1938, welke in zeer vlot tempo werd afgewerkt. De gemeente- financien toonen een verbetering, hoewel het nog niet mogelijk is, tot verlaging der belas- tingen over te gaan, hetgeen, naar gehoopt wordt en indien de toestamid zoo blijft, ook kan in het jaar 1939 zal kunnen plaats hebben. Bij de begrooting werden behandeld een verzoek van de commissie tot wering van schoolverzuim, om wederinstelling van het presentiegeld voor die commissie, hetgeen werd verworpen. Op de vraag, of, indien geen presentiegeld werd gegeven en de commissie en bloc zou bedanken, de mogelijikheid zou besitaan, een nieuwe commissie in het leven te roepen, gaven Burg, en Weth. te kennen, dat zijzelf dan deze commissie zouden vormen. Aan de geitenfokvereeniging ,,De Eendracht", die verzocht om een subsidie ten behoeve van de teelt van de ,,werkmanskoe", werd een subsidie van /40 verleend. Het gemiddeld bedrag per leerling der open- bare lagere school werd bepaald op een bedrag van 9,65 per leerling. Op de vraag van den heer Scheele, of er uit de gemeente aanvragen om hulp van het Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstellingsfonds waren ingekomen, werd bevestigend geantwoord. Op een verzoek van den Kanaalpolder om medewerking ten behoeve van een rijwielpad werd in principe besloten, de gevraagde mede werking te verleenen en zich, omtrent de plan- nen nader te verstaan met het bestuur van den polder en het gemeentebestuur van Philip pine. Hierop zal in een volgende vergadering nader wordei^teruggekomen. De begrooting van het Burgerlijk Anmbe- stuur werd vastgesteld op een bedrag van f 5904,89, met een gemeentelijke subsidie van f 5700. Nadat waren behandeld verzoeken om ont- heffing van honderibelasting, schoolgeld en precariorechten, bracht de heer Den Hamer bij de omvraag ter sprake een verzoek om de in de werkverschaffing geplaatsten, die thans werken aan de ,,Bontekoe'", een afstand van meer dan 15 K.M., per autobus naar en van het werk te doen vervoeren. Burg, en Weth. zegden toe, den afstand te zullen on'denzoeken en izich nader hierover met *de betrokken instanties in verbinding te zullen stellen. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Maanldag 15 dezer, om half twee ure, kwam de gemeenteraad van Zaamslag bijeen tot het afwerken van een zeer uitgebreide agenda, welke "in een buitengewoon vlot tempo werd afgewerkt. De notulen der vergaJdering van 27 Septem ber Id. werden met algemeene stemmen vast gesteld en vervolgens passeerden zonder meer onlder den hamer des Vborzitters de hierna volgende ingekomen stukken en voorstellen van iBurg. en Weth.: het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger een verzoek van het Comitd voor werkloozenzorg, dat 40 gemeentebijdrage verzocht en ook vefkreeg. Voor kennisgevlng werd aamge- nomen een schrijven 'van den Directeur van het Postkantoor te Ter Neuzen, die, gezien het feit, dat esn lichtpunt was aangehracht bij de brievenbus op het postkantoor, den wenk gaf, de daar ter plaatse staande boomen te snoeien, waardoor een vrijer uitzicht werd verkregen. Dit schrijven ontlokte den heer H. die Faijter het verzoek, aldaar een post- zegelautomaat te plaatsen, waamaar Burg, en Weth. toezegden te zullen informeeren. Ver zoeken van de muziekvereen'iging ,,De Volhar- d'ing" om een subsidie van f 150 en van de Vereeniging „Het Groene Kruis" om een sufo- si(die van 1000 werden aangehou'den tot de behandeling der 'begrooting. Vaistgestel'd werd een verordening, rege lende de eischen van benoembaarheid en be zoldiging der veldwachters in de gemeente, ter vervanging der thans bestaan'de veror- den'ing. Aan de N.V. Brouwerij ,,De Halve Maan" te Hulst zal wor'den gerestitueerd een gedeelte van het door haar betaalde verlofsrecht voor een ingetrokken verlof te Othene. Op ver zoeken om teruggave van honderibelasting wefd beslist als door Burg, en Weth. voorge- steid, terwijl aan C. Dieleman Fzn een tege- moetkoming ingevolge art. 13 der L. O. wet verleend werd. Met algemeene stemmen werd besloten vast te stellen een verordening tot heffing van 150 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting voor het belastingjaar 1938, hetgeen een venmindering met 20 opcenten beteekent. De heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting bleef ongewijzi'gd voor 1938 gehandhaafd op 75 op- ceniten. Besloten werd over te gaan tot belegging van een gedeelte van het overtollig kasgeld bij de Oodp. Boerenleenbank te Ter Neuzen en de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten te 'is-Gravenhage. Hierna werd besloten tot wijziging der be grooting voor den dienst 1937. Het beschik- baar bedrag per leerling der O. L. school voor 1938 werd vastgesteld op een bedrag van f 7,97. Toegetreden werd tot een onderlinge fraudeverzekering, uitgaande van de Vereeni ging van Nederland'sdhe gemeenten. Aan S. van Ham en J. Phi'lipise werd be- S'Chikbaar gesteld een lokaal der openbare lagere school voor het houden van een lamd- bouwcursus. Een verzoek van den grooten Huijssens- pol'der om een bijdrage ,van de gemeente voor de helft van den aanleg en het onderhoud van een rijwielpaJd in d'ien polder, had Burg, en Wetlh. aanleid'lng tgege'ven om voor te stedlen, in |de kosten van aanleg, ibegroo't op 500, een bijdrage te verleenen van ,20 dus 100. De heer Haak zeide, dat het van Burg, en Weth. terecht was ingeizien dat zSj niet willen im- gaan op het verzoek, een gedeelte van het on- derhoud voor hun rekening te nemen, doch meende, dat het ,be|drag der bijdrage a 20 in den aanleg toch wel eenigsteinis aan den lagen kant was, en stelde voor, dit percentage te bepalen op 40 Verschillende stemmen gingen hierover op. enkelen gingen met het voorstel van den heer Haak mede, terwijl daar weer tegenover sttond, dat enkele leden vreedden, dat ten hoogere bijdrage van 20 niet zou worden goedgekeurd en daarom het voorstel van Burg, en Weth. steuniden. Dit werd aangenomen met de stemmen van de heeren Haak, H. de Feijter en Florusse tegen. Hierna werd oivergegaan tot de toehandellng der begrootinjg voor 1938. Een eerste aanslag op de gemeentefinancien werd gepleegd dloor den heer H. de Feijter, die van meening was, dat de ambtenaar ter secretarie een te laag salaris had en dit wilde verhoogen. Om hem tegemoet te komen, werd besloten, dat de 4 twee-jaariijksche veihoogingen, die deze functionaris heeft, werlden gewijteigd in 4 edn- jaarlijksche verhoogingen, waardoor hrj bin- nen 4, inpiaats van binnen 8 jaar, op zijm maximum komt. Een Voorstel van Burg, en Weth., om een wlijziging van de bevolkingsboekhouding in te voeren, door middel van het persoomskaarten- stelsel, ondervond bestrijding van den heer De Visser, die betoogde, dat de gemeente Mertoe nog niet verplicht was, waarom hij zich tegen dezen post a /600 verklaarde. Dit ging ech ter niet door, want met alleen zijn stem tegen werd besloten dit bedrag te voteeren. De heer H. de Feijter stelde voor, de rijiwiel- tcelage van den gameentebode a J 20 gelijk te stellen met dien van den veMwachter, welke een vergoeding Van 30 geniet. Zijn voorstel werd even'wel niet gesteuiid. De vereeniging „Het Groene Kruds" werd wederom in het bezit gesteld Van een subsfdie uit die gemeente'kas van 1000. Over een verzoek van den heer De Jonge om een stukje gemeentegrond in 'de omgeving der kerk in te richten tot plantsoen werjd lang en breed van gedachten gewissel'd. Ten slotte Yerkilaarden ,Burg. en Weth., dat zij deze aan'gelegenheid nog nader zullen onder zoek en. Eveneens werd uitvoerig besproken de voor- gestel'de regeling tot het uitkeeren Van ver- goedingen ingevolge art. 13 der L. O. wet. Burg, en Weth. ha/dden voorgesteld, de kdn- deren in het jaar, waarin zij 11 jaar werden. een vergoeding te verleenen van cent per KM., waartegen de heer Wisse opkwam, daar zich onder deze kinderen verscMllende bevon- den, die pas aan het ein'de van het jaar dien leeftijd bereikten. Besloten werd, dat een regeling zal getroffen worden, dat de kinderen die na 1 Juli 11 jaar worden, zullen Worden uitge'keerd naar een beldrag van 25 's jaars over een half jaar, en naar den maatstaf van V2 cent per KM. over de andere helft Van het jaar. Ook dit was een regeling, die geen al gemeene bevredi'ging kon wek'ken, doch naar het inzicht der leden de minst orubillijke op lossing. 'De begrooting werd hierna met algemeene Stemmen vastgesteld. Bij de omvraag verzocht de heer 'Florusse inlichtingen omtrent het gerucht, dat mar garine, bestemd voor de distributie onder Werkloozen bedorven zou zijn, en waardoor enkele menschen niet gekregen hadden, waar op zij recht hadiden. Hij verzocht verder, de distributie door middel van de winkeliers te doen gesdhieden. De Voorzitter lictotte hem in, dat ten ge- Vol'ge van het feit, dat de steunregeling was stopgezet, een klein gedeelte niet meer ge- schikt was voor comsumptde, doch dat hieraan een andere bestemming was gegeven. De heer Hamelink verzocht inlichtingen omtrent den steun aan kleine zelfstandige landbouwers, waarop de Voorzitter antwoord- de, dat zich tot heden hiervoor niemand had aangemeld. De heer Koopman wees op den deplorabelen toestand van den weg van de Oude Steenibak- kerij naar Othene, die door de verbetering van den .provincialen weg van Ter Neuzen naar Axel zeer had geleden en eigenlijk niet ge- schikt .was, om het daarover gekomen verkeer te verWerken. De heer Maas Viel hem hierin bij. Deze weg is zeer slecht, en het is niet mogelijk de put- jes mis te rijden. De Voorzitter sprak de hoop uit, dat deze weg binnen korten tijd verbeterd zou woiden, waarop uit den raad werd medegedeeld, dat naar een spoedige oplossing gestreefd wordt. V.V.V.-nieuws omtrent de Winkelvreek. ,,'De perzik smaakt naar meer!" is het fcoe- passelijke spreekwoord, dat het V.V.V.-bestuur heeft geinspireerd andermaal en in successie rond St. Nioolaas, thans door niet minder dan 2 opeenvol'gen'de winkel'weken, het Ballerospel hoogtij te doen vieren onder het kooplustige publiek, dat om idezen tijd grooter is bij den Winkelstand dan gewoonlijk. Niet minder dan een 15-tal sdhitterende hoofdprijteen, totaal een waarde van /250 ver- tegenwoordigende, werden tot dit doel uitge- loofd en nu gaat het er maar om zoo veel mogelijk te besteden, opdat men zooveel mogelijk werpen kan en den kansen van haar of hem zoodoende ook stijgen. Behalve deze 15 hoofdprijteen 'zijn ook vele fraaie dagprijzen uitgeloofd en zal menigeen door zijn kansen te henutten, prachtige geschenken of nuttige gebruiksVoorWerpen rijker kunnen worden. Niet minder dan 80 winkeliers dus nuim- schoots de helft der Axelsche winkeliers neemt deel en deze zijn kenbaar aan de zeer aardig ontworpen kleuren-kaarten in de diverse dtalage's. Daar reeds a.s. ZateVdag 20 November de winkelweek een .aanvang neemt, is er geen twijfel aan of velen zullen ook uit de omllg- geride plaatsen huirne schreden naar de Axel sche winkels richten om hun inkoopen te doen. Moge het streven der V.V.V. met succes be- kroond worden! Fruitteeltcursus. J.l. Maandagavond werd alhier vanwege het bestuur van de C.B.T.B. een Fruitcursus ge- opend vo'or volwassenen. In navolging van vroeger zullen de lessen in hoofdzaak worden gegeven door den heer W. Slabbekoom, tuinbouwleeraar te Zaam slag. De laatste jaren werkt in Mi'd'delburg een Oranjevereeniging naast de vereeniging „TJit het Volk-voor het Volk", die reeds 70 jaar lang de lei'ding had bij de feestelijkheden ter eere van het Vorstelijk Huis en andere natlonale gebeurtenissen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2