Predikbeurten Sport Landbouwberichten Gemengde Berichten HOEK. AXEL. WESTDORPE. SELZAETE. FAILLISSEMENTEN. SCHAKEN. RECHTSZAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. sieend, werd door beide bedrijfsraden een ge- lijkluidend schrijven opgesteld en aan het bureau dier commissie, bestaande uit de hee- ren Ir. Verweij en Meijer de Vries, opge- zohden. Een drukke vergadering, waarin vele voor bet platteland belangrijke vraagstukken onder de oagen werden ge'zien. ERNSTIGE AAN Rid DIN G NABIJ KAIPELLEBRUG. Woensdagavond omstreeks zes uur werd de 66-jarige leurster M. G. uit Hulst op den weg van Hulst naar Kapellebrug aangereden door een auto, bestuurd door den heer D. uit Axel. De vrouw werd zeer ernstig gewonfd. O.m. bekwam zij heenfracturen en inwendige kneuizingen. De autobestuurder bracht haar naar het R.K. Liefdehuis te Hulst, waarnahij aangifte deed bij de marechaussee. Deze stel- de een onderzoek in naar de oorzaak. Don'derdagavond verkeedde de vrouw nog steeds in .emstigen toestand (D. v. N.d3. en Z.) PARTIJGEWEST ZEELAND VAN DE S.D.A.P. Aan het jaarverslag van 1 October 1936 tot 30 September 1937 van het Partijgewest Zee- land van de S.D.A.P. ontleent de Vlis. Crt. het volgende IHet achter ons liggende jaar stond wel ge- heel in het beeken van de Kamerverkiezingen. De resultaten zullen niet in alle deelen van de provincie en niet in alle plaatsen evenredig zijn geweest aan de venwachtingen, die men gekoesterd had. De uitslagen moeten slechts aanvaard worden zoo ze zijn. In de Gewestelijke jaarvergadering werden alle aftredende bestuursleden herkozen. Waar tusschentijds geen wijzigingen voorkwamen is de samenstelling nog als volgt: L. Onderdijk, Middellburg, voorzitter; A. Rorije, Vlissingen, secretaris; L. C. Jansen, Souburg, penning- meester; leden: A. C. de Pauw, Ter Neuzen, J. C. de Bruine, Haamstede, P. N. Kruithof, Oostburg, B. P. Burkunk, Hansweert, A. J. op den Brouiw, St. Maartensdijk en mevr. C. Beneker, Koudekerke. [Het ledental stemt niet tot tevredenheid. Op 30 September 1936 werd een totaalcijfer genoteerd van 1487, t.w. 1095 mannen en 392 vrouwen, terwijl dit aantal per 1 October 1937 bedraagt 1064 mannen en 383 vrouwen of in totaal 1447. Men ging derhalve netto 40 leden achteruit. Van de 39 afdeelingen in Zeeland gingen er 11 in ledental vooruit of 28.2 achteruit gingen 7 afdeelingen of 17.9 terwijl 21 af deelingen gelijk bleven of 53.8 Vooral de afdeelingen ten plattelande kunnen zich niet ontiwikkelen. Het ledental op 30 September 1937 bedroeg voor Vlissingen 256, O. en W. Souburg 61, Middelburg 260, Koudekerke Goes 117, Breskens 29, Groede 16, Oostburg 16, Bier vliet 15, IJizendrjke 11, Ter Neuzen 101 en Domburg 14. Bij het afsluiten van het vorig jaarverslag bedroeg het aantal afdeelingen in dit gewest 40. Er werden opgeheven Koudekerke, Wemeldinge, Sluis en Noordgouwe, terwijl te Bruinisse een nieuwe afdeeling werd op- gericht. In het najaar van 1936 en tijdens de eerste maanden van 1937 is over de geheele provin cie nog een intensietve actie gevoerd voor het Plan van den Arbeid; het verslag bevat hier- over uitvoerige bijzondeiheden. De voorzitter en secretaris van het gewest zijn ambtshalve lid van den Partijraad, terwijl dit gewest in deze instantie verder nog ver- tegenwoordigd is door den heer A. C. de Pauw te Ter Neuzen. In de laatste jaarver gadering werd in de plaats van wijlen den heer J. de Mi:ij, die plaatsverVangend lid was, de heer L. P. v. Oorschot te Vlissingen ge kozen. In de provinciale commissie voor werkloo- zenzorg is het partijgewest vertegenwoordigd door den heer A. Rorije. Ter voorbemiding van een aantal cursus-. sen op het platteland is een werkcommissie geVormd uit Federatie van Bestuurdersbon- den, Instituut voor Arb. OnOwikkeling en partijgewest, waarin het gewest is vertegen woordigd door den heer L. C. Jansen te Sou burg. IHet bestuur van de afdeeling Zeeland van de raads- en statenleden bestaat uit de heeren J. Onderdijk, voorzitter, A. Rorije, secr.-pen- ningmeester, J. Catshoek, A. C. de Pauw en J. S. Visscher. In de op 31 Januari j.l. ge- houden jaarvergadering werd het geheele be stuur zonder tegencandidaten herkozen. De volgenda algemeene vergadering zal in het najaar van 1938 plaats vinden; in het winberseizoen 1937/38 zal getracht worden in samenwer'king met het gewest Zeeland der Partij een reeks cursusvergaderingen te orga- niseeren voor de raadsleden, candidaat-raads- leden en belangstellende bestuurders. De Prov. commissie voor werkloozenizorg wordt gevormd door de heeren A. Weststrate, H. Verbeek, J. Albers, G. Akkerman, Bleeker, Van Hat'tem en Rorije. De commissie die in de eerste maanden van dit jaar onder Riding stond van den heer Albers, die namens het N.V.V. de vergaderin- gen bijWoont, koos later tot zijn voorzitter de heer Van Hattem, die echter inmiddels zijn functie wegens veftrek uit de provincie ter beschikking moest stellen. Het seeretariaat wordt beheerd door G. Akkerman te Goes. In een van de eerste bijeienkomsten van dit jaar, n.l. op 5 Jan., nam de commissie af- scheid van den heer Van Spanning. Het verslag bevat voorts zeer uitvoerige ge- geVens en beschouwingen over de jongste ver- kiezingen en de daarvoor gevoerde propa ganda. WAARSCHIJNLIJK /.AI, BINNEN ENKELE JAREN HET SLOE WORDEN INGEPOLDERD Aan de Memorie van Antwoord inzake de rijksbegrooting van financien voor 1938 is het Volgende ontleend: Een onderzoek naar de rijpheid voor inpol- dering van gronden in het Sloe en in het ver- dronken land van Saaftingen is nog korten tijd geleden ingesteld. In het Sloe is de aanslibbing in die mate gevorderd, dat naar alle waarschijnlijkheid binnen enkele jaren inpoldering zal kunnen plaatsVinden. Volgens de laatste opmetingen zijn van de gronden in het verdronken land van Saaftin gen ongeveer 36 pet. rijp voor bedijking. Hier- van behoort het grootste gedeelte aan anderen dan aan den Staat. Door het uitvoeren van landaanwinnings- werken, waarmede binnenkort zal worden be- gonnen en met kracht zal worden voortge- gaan, zal, naar verwacht mag worden, over tien of twaalf jaren een belangrijke opper- vlakte kunnen worden ingepolderd. Heden werd alhier een vergadering gehou- den van den Ohristelijken Bestureubond. Tot penningmeester werd in de vacature wijlen C. Vinke gekozen d: heer R. de Fouw Jz. De commissie voor het t.b»c.-fonds werd uitgebreid met de heeren P. A. Breure en P. C. Vinke. In de plaats van den heer C. Vinke werd tot lid van de plaatselijke commissie i •voor mor.eele werkloo'zenzorg gekozen de heer H. Jansen-de Fouw. Getracht zal worden bij de jeugdige werkloozen meer belangstelling te wekken voor de werkkampen, welke ook tijdens de wintermaanden worden gehouden. De a.s. Bazar van ,Conc.ordia". iSinds de prestaties onzer Harmonie Con cordia" zoo merkbaar in opwaartsche lijn gin gen, is ook het streven om aan de financieele •zorgen meer dan tot dusver het hoofd te kun nen bieden, gestadig versterkt. Het zal den lezers nog wel voor den geest staan, waarvan ook in ons blad reeds eerder gewag werd ge- maakt, van de gedeeltelijke "kwijtschelding van de oude aandeelenschuld. Middelerwijl is deze een door hem bestuurde vierwielige vrachtauto grovelijk roekeloos en onvoorzichtig heeft ge- reden over den openbaren rijweg, de Verbin- dingsweg, waardoor het aan zijn schuld te wijten is, dat een ander dusdanig lichamelijk letsel bekomt, dat tijdelijke verhinderihg in de uitoefeming der beroepsbezigheden ontstaat. Op die vrachtauto waren o.m. een 4-tal ijzeren hijschwerktuigen geplaatst in welke hijschwerktuigen zich ijzeren assen bevonden, die heel gemakkelijk uit- en ingeschoven kon- den worden. Verdachte heeft door roekeloos- heid verzuimd die lading voldoende zoodanig te bevestigen in zijn vrachtauto, dat die lading onder het rijden niet zou kunnen verschuiven. Bovendien heeft hij verzuimd, de zijkanten van de laadbak van de vrachtauto, zoodanig te ver- zekeren, dat deze niet onder het rijden konden open gaan. Door vorenomschreven nalatlg- heden is onder het rijden de rechterzijkant van de laadbak der vrachtauto opengevallen en kwam een ijzeren as met kamrad van een der hijschwerktuigen ongeveer 50 c.M. buiten de vrachtauto. Tengevolge van het uitsteken van tot de helft geslonken. Maar de harmonie de as, is deze bij het passeeren van de vracht- heeft nog een ander zorgenkind en dat is het j auto in aanraking gekomen met voornoeimde instrumentenfonds. En daar de uitgaven voor i politiemannen, bij welke val de opperwacht- reparatie en herstel altijd een beduidende post uitmaken, om niet te spreken van de vernieu- wing, die hoezeer noodzakelijk ook bijna van jaar tot jaar moesh, worden ui'tgesteld, Zal Axel's burgerij jhans door het doen wel- slagen van dezen bazar er toe bijdragen onze Oude harmonie „Ooncordia" ook in dit opzicht eens wat beter voor haar belangrijke taak Vaardig te maken. De uit het bestuur gevormde commissie is reeds wekenlang in actie aan de organisatie van de bazar die de volgende week zal plaats Vinden. Vele en velerlei attracties zullen aan onze burgerij in de komende week eenige uren van aangename ontspanning bezorgen in het Voor dit doel zoo bijzonder geschikte Zondag- schoolgebouw. Honderden door nijvere handen vervaardigde producten van huisvlrjt waar- onder ware kunststukken zijn door even zooveel met de harmonie sympathiseerende in- gezetenen bij het bestuur ingeleverd en ver- gissen wij ons niet, dan belooft deze fancy- fair er een te worden zooals wij nog zelden in onize veste hebben gehad. Wij volstaan daarom met te verwijzen naar de advertentie in dit nummer en twijfelen niet aan het succes en welslagen. Benoeming. Naar wij vememen is tot hoofd der R.K. school te Ginneken benoemd de heer P. A. Eggermont, hoofd der R.K. school alhier. Herdenking wapenstilstand. Donlderdag werd alhier met het getoruike- lijk ceremonieel de Wapenstilstandsviering herdacht. A1 de leerlingen der officieele scholen (gemeentescholen en Rijksmiddelbare school) trokken in optocht naar het gedenk- teeken, aan den voet daarvan bloemen neer- leggende. Te 9 uur werd een mis gecelebreerd tot nagadachtenis van de gesnteuvelden en oor- logssl-achtoffers van Selzaete. Op het koor stond een lijkbaar opgesteld gedekt door de Belgische vlag. De vereenigingen van oud- strijders, invaliden, oud-strijders-kindieren, Pro Patria met vaandels, en nog vele belangstel- lenden, woonden de plechtigheid bij. Onder het offerande werd door een klaroen „The Last Post" geblazen. Het oogenblik was in- drukwekkend en alien zullen wel in gedachten Verwijld hebben bij de rampzalige oorlogs- jaren 19141918. Met de ,,Brabagonne" en ,,Naar wijd en zijd", gespeeld op het orgel, werd deze plechtigheid besloten. VerVolgens werden ook door de vereenigin gen kransen gelegd aan den voet van het ge- denkteeken, terwijl door den voorzitter Mr. Van Bergen een gloedvolle rede werd uitge- sproken, terwijl hij dank bracht aan alle ver eenigingen, die aan de oproep tot het vieren dezer plechtige herdenking hebben voldaan. Hierna begaf men zich in optocht naar het kerkhof, waar bloemen werden neergelegd door de oudstrriders-kinderen op de rustplaats van hen, die alles veil hebben gehad voor de Vrijheid van hun land. Atfgevaardigden van de drie politieke groe- pen uit den gemeenteraad liep nu in den stoet me/de. De geheele gemeente was bevlagd. De oud-strijders zouden zich te 1 uur vereenigen aan een banket, terwijl de herdenkingsdag te 8 uur met een bal in de zaal Palace" zou •worden besloten. meester een 8-tal ribben brak In deze zaak waren van de izijde van het O. M. een 7-tal getuigen gedagvaard1, waar- onder Dr. J. P. Leenhouts, arts te Hoek, als deskundige. Nadat verdachte door den President was ondervraagd, verklaarde deze de overtuiging te hebben gehad, dat alles in orde was. Hij heeft de marechausses's wel op den weg ge- zien doch heeft niet bemerkt, dat zij geraakt Werden en hen dus ook niet zien vallen. De opperwachtmeester A. Densen stelde nog een civiele vordering in ten bedrage van f 150. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 3 maanden hechtenis, waarvan 1 maand voorwaardelijk en 2 maanden onvoorwaardelijk. Mr. Tichelman, verdachte's raadsman, pleitte vrijspraak. Geeindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, het faillissement van C. Balkenende, landbouwer te Stoppeldijk, met een uitkeering van de concurrente schuld- eischers ,van 6.515 Curator Mr. H. B. K. de Rechter. Geeindigd het faillissement van Adriaan Pekaar, oesterhandelaar te Yerseke, wegens het in kracht van gewijsde gaan van het ver- zet tegen de uitdeelingslijst. Curator Mr. J W. Goedbloed. pen in de provincie, met uitzondering van het waterschap De Breede Watering bewesten Yerseke, het waterschap Schouwen en de polder Walcheren. Ged. Staten stellen nu voor een besluit te nemen, dat de vergadering van genoemde waterschappen en «van den polder Waloheren moeten bepalen welke ambten en betrekkinigen alleen door militairen of ge- wezen militairen kunnen worden vervuld en ten tweede dat art. 13 van het capitulanten- reglement niet zal worden toegepast op de overige polders of waterschappen in de proving cie Zeeland. Dooden van onbeschermde vogels. In verband met een, door twee burgemees- ters tot hem gerichte vraag betreffende het dooden van onbeschermde vogels met een vuurwapen, zonder belanghebbenden in het be- zit zijn van een jachtakte of een vergunning ingevolge art. 60 der jachtwet, heeft de Com- missaris der Koningin in Zeeland overlag ge- pleegd met den Minister van Economische Zaken. Deze wijst er in zijn antwoord op, dat men alleen met een jachtakte of vergunning tot het schieten van niet beschermde vogels zich met een geweer in het veld mag bevinden en die vergunningen met groote matigheid worden verleend. OM HET WERELEAKAMPIOENSCfiLAP. EvenaLs de vorige heeft ook de 16de partij te Rotterdam plaats, waar de grootmeestejs Dr. Euwe en Dr. Aljechin zich met elkartder meten. Dr. Aljechin had wit en opende weder met d2d4, waarop Dr. Euwe met Pg8f6 ant- woordde en de voortizetting een onregel- matige opening werd, gelijk aan die van de 14'de partij. IHoewel Dr. Euwe met zwart speelde en Dr. AJjtechin fel ten aanVal trok zag onze lanldgenoot kans in het eindspel, waarbij na den 40sten zet de partij werd afgebroken, een iets betere stelling te vefkrijgen. Of dit voor Dr. Eiuwe voldoende zal zijn om hieruit meer te halen dan remise, zal bedenavond worden opgelost. Arrondjssements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 November 1937. Aanrijding van een opperwacht meester der Kon. Marechaussee's en een marechaussee. In den namiddag van 5 Juli 1.1. reden de opperwachtmeester A. Lensen en de mare- chaussed Korstanje, beiden behoorende tot de brigade Philippine, gezeten op een rijwiel onder de gemeente Biervliet en wel op het ter- zijde van den weg gelegen rijwielpad, toen op een gegeven moment een vrachtauto naderde die hen wilde passeeren. Bij het passeeren kreeg eerst de marechaus see een duw en direct daarop de opperwacht meester. Beiden kwamen te vallen. Eerstge- noemde bekwam lichte verwondingen, terwijl de opperwachtmeester dusdanige verwondin gen bekwam, dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Een uitgebreid onder zoek naar de oorzaak van deze aanrijding werd ingesteld en het gevolg daarvan was, dat thans de bestuurder van de vrachtauto zich had te verantwoorden wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Vol gens de dagvaarding was aan den verdachte J. C., 21 j., chauffeur te Vlissingen, ten laste gelegd, dat hij op 5 Juli 1.1. te Biervliet met ZONDAG 14 NOVEMBER 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, 2 u., de heer F. H. J. Bik. SLUTSKJL. 9.30 u., de heer F. H. J. Bik; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. AXEL. 9 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. W. Kore^ vaar. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUEEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. Vink AXEL. 9 u. en 2 u., Ds. Post. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leeSdienst. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSiLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en ,5.30 u., leesdienst. Evangelisatiegebouw Othene. 6 u., Ds. A. Dronkers, van KloosterZande. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 8.30 u. en 10 u., H.H. Oienstcn; 2.30 u., Lof. Zeeuwsche Grondverbeterings- maatschappij Ged. Staten van Zeeland wijzen er Prov. Staten op, dat verschillende oorzaken er toe hebben geleid, dat de werkloosheid ten platte lande de laatste jaren een grooten omvang heeft aangenomen. Van de werklooze arbei- ders in de Provincie Zeeland, is in vergelijking met de andere provincies het percentage, te- werkgestelde in de werkverschaffing, bijzonder laag, niettegenstaande er in Zeeland nog veel werkobjecten zijn, die voor uitvoering in werk verschaffing in aanmerking zouden kunnen komen en die ook in de toekomst een blijvende werkverruiming zouden kunnen verschaffen. Deize twee omstandigheden nu, het aan den eenen kant steeds moeilijker wordende werk- loosheidsprobleem en aan den anderen kant het voorhanden zijn van verscheidene objec- ten, welke voor uitvoering in werkverschaffing in aanmerking komen, zijn voor het dage- lijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw. maatschappij aanleiding geweest, deze zaak ter hand te nemen en te trachten, in samen- werking met anderen, tot de oprichting van een z.g. grondverbeteringsmaatschappij te ge- raken en men kwam in beginsel tot overeen- stemming tot het vestigen van eene stichting onder den naam „Zeeuwsche Grondverbete ringsmaatschappij Aan de provincie is venzocht, ter ontlasting van de Z. L. M. de nog niet geplaatste aan deelen ten bedrage van 400 in portefeuille te houden, waartegen bij Ged. Staten geen be- zwaar bestaat. Gezien het nuttige doel der stichting, waarmede ongetwijfeld het provin- ciaal belang wordt gediend en gelet op de gunstige ervaringen, welke in andere stich- tingen zijn opgedaan, geven Ged. Staten in overweging mede te werken tot de oprichting van de stichting en daartoe aanvankelijk in het kapitaal deel te nemen voor een bedrag van f 500. Uitvoering Capitulanten- reglement 1935. Bij Kon. Besluit is door de Kroon aan de Prov. Staten van Zeeland machtiging verleend om de bepaling van art. 13 van het Capitu- lantenreglement Zeeland 1935 niet toe te pas sen ten aanzien van de polders en waterschap RIJKSSUBSIDIE VOOR DE T. B. C.- BESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE IN ZEELAND. De heer P. Stehouwer, Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, schrijft ons: De Minister van Economische Zaken heeft bij schrijven van 5 Nov. 1937 bepaald, dat aan de Vereeniging tot bestrijding van de tuber- culose onder het rundvee en van andere vee- ziekten in de provincie Zeeland (adres Ir. J. D. Dorst, secretaris, Landbouwhuis, Goes) te rekenen van het tijdstip van den aanvang der betreffende werkzaamheden, de in artikel 1 van het Koninklijk besluit van 25 Mei 1928 S no. 193, bedoelde steun van rijkswege aan de bestrijding der tuberculose onder het rundVee van hare leden zal worden verleend, onder de bij ministerieele beschikkingen vastgestelde Voorwaarden en voor zoover's Rijks financien zulks toelaten. Bedoelde voorwaarden houden in de grond- slagen van de bestrijding volgens het Rijks- systeem. De steun zal bedragen: 1. 40 cent per rund per jaar, als bijdrage in de kosten van het veeartsenijkundig onder zoek. 2. Een tegemoetkoming van f 20 boven de gewone opbrengst, voor elk dier, dat wegens open tulberculdse moet worden geslacht. 3. Gratis tuberculine en zoo noodig, gratis onderzoek door de Rijksseruminrichting van materiaal als sputum etc. door veeartsen op- gezonden. IHet behoeft zeker geen nader betoog, dat deze subsidie, welke precies gelijk is aan die, welke aan veehouders verleend wordt, die reeds van 1928 af, aan de tubercuPosebestrijding hebben deelgenomen, van buitengewoon groote beteekenis is voor onze veehouders. In de toekomst zullen n.l. de kosten, welke iedere veehouder per |Stuk vee en per jaar zelf zal moeten betalen, maxlmaal ,45 ct. bedragen, van C., van familiebetrekkingen uit Duitsch- land bericht on'tving, dat men zich omtrent het lot van den gearrssteerde dp het ergste moest Voorhereiiden. Het gerucht werd ons van welingelichte zrjde beVestigd. Het vonnis is evenwel nog niet voltrokken. Zekere P. S., zwager van C., die te Lobberich in Duitschland woont en tegelijker- tijd is gearrasteerd, is wegens medeplichtig- heild tot levenslange tuchthuisstraf veroor- deeld. E'ind Januari van dit jaar werd C. telefo- nisch verzocht naar Duitschland te komen, aange'zien ,zijn zwager in Lobberich hem noo dig zou hebben. Voordat C. echter de woning van zijn zwager had bereikt, is hij toen door beambten van de Gestapo gearresteerd en aanvankelijk in (de gevangenis te Dusseldorp en later te Munster opgesloten. De zwager S. is kort daarop in zijn woning van zijn bed ge- licht en eveneens in de gevangenis opgeslo ten. Beide mannen werden beschuldigd van hoogverraad. Na bijna tien maanden in voor- looipige hechtenis te hebben doorgebracht, heb ben beiden, naar thans bekend wordt, Vrrjdag voor de rechtbank te Berlijn terecht gestaan en zijn zij .tot bovengenoemde straffen veroor- deeld. Het gerucht, dat het vonnis van den Venlo- naar Woensdagmorgen reeds voltrokken was, werd ons Woensdagavonid ten StelligSte tegen- gesproken- De familie van den veroordeel'de te Venlo, die ,van officieele zijde nog niets om trent het lot van C. heeft vemomen, en tot dusver geregelld brieven van den gearresteer- de ontving, maakte .zich thans ten zeerste on- geriist hoe het verder met hem zal afloopen. Uit de aan zijn vrouw en kind gerichte brie ven iblijkt geenszins, dat hem zulk een ernstig l'ot te wachten istond. Zij geven integendeel de verwachting voedsel, dat het nog wel goed zou afloopen. - Ook ,te Venlo, .waar C. algemeen bekend is, heeft niemand een oogenblik aan de doodstraf gedacht. Een merkwaardigheid is, dat men in Duitschland C. niet als Nederlander, maar als Duitscher beschouwt, ofschoon hij te Venlo in het bevolkingsregister wel degelijk als Neder lander staat ingeschreven. C. is namelrjk uit Nederlandsche ouders in een kleine plaats bij Krefelld geboren, waar hij ook zijn jeugd heeft doorgebracht. Op 29jarigen leeftijd heeft hij zich tijdens den wereldoorlog vrijwillig in Duitschen militairen dienst begeven en door deze daad schijnt men hem, zoo deelde men ons mede, in Duitschland (als Duitscher te be- schouwen. Van vrijwillige dienstneming in het Quitsche leger /door C. is officieel echter niets bekend, zoodat hij sedert zijn vestiging te Venlo op de kiezerslijst is geplaatst en hem ook een Nederlandsch paspoort is uitgereikt. Onmiddellijk na het bekend worden van de ter dood veroordeeling van den Venlonaar is met spoed een nader pnderzoek naar zijn na- tionaliteit ingesteld. Naar aanleiding van het bovenstaande meldt men van bevoegde zijde aan hetzelfde blad, dat is komen vast te staan, dat de man de Duit- sche nationaliteit bezit, maar dat de mogelij'k- heid bestaat dat hij tevens Nederlander is en dat naar dit laatste thans van regeeringswege een onderzoek wordt ingesteld. Het blad teekent hierbij aan, dat het bezit van twee nationaliteiten als volgt tot stand kan komen: Wanneer een Nederlander in het Het spreekt vanzelf, dat het zaak is, dat buitenland woont- is het mogelijk dat hij, nog in deze bestrijdingscampagne die van 1 Dec. 1937 tot 1 April 1938 loopt, een zoo groot mogelijk aantal deelnemers zich opgeeft. Wle dit seizoen niet meedoet, vischt warschijnlijk in de toekomst voor goed achter het net. Laat men daarom in de verschillende deelen van Zeeland onderafdeelingen oprichten, welke zich aansluiten bij de provinciale centrale or ganisatie te .Goes! Deze is, zooals bekend, op- gericht door de Zeeuwsch Landbouw Maat schappij, den R.K. Diocesanen Land- en Tuin- bouwbond, den Chr. Boerenbond van Zeeuwsch- Vlaanderen (W. D.), de Vereeniging tot ver- betering van het rundvee in Zeeland, den N.- Brabantsche Zuivelbond en waarbij, zooals we hopen, de N.C.B. en de C.B.T.B. zich alsnog zullen aansluiten. Genoemde onderafdeelingen als zuivelfabrie- ken, veefondsen, fokvereenigingen enz. al of niet tot grootere vereenigingen gecombineerd en waarin plaats is voor iedere veehouder, van welke organisatie hij ook overigens lid mag zijn, vragen dan erkenning als tuberculosebe- strijdersorganisatie ,aan bij de Centrale te Goes, met opgave van de namen der betref fende veehouders en het aantal stuks vee, boven de zes weken, van ieder afzonderlijk. De secretaris der Centrale provinciale ver eeniging, Ir. J. D. Dorst te Goes, is gaame bereid alle mogelijke inlichtingen te verstrek- ken en de heer P. Stehouwer, Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Breda, om in den loop van November en begin December inleidingen over de tuberculose onder het rund vee en hare bestrijding te houden. Laat dit beroep op de medewerking der vee houders in Zeeland niet tevergeefs zijn! Ze dienen, bij deelname, naast een algemeen land bouw- en veehoudersbelang, bovenal hun eigen belang BOSSOHE JEUGD SLOOPT AUTOBUSSEN. Een Bossche autobusonderneming had twee autobussen, welke voor het passagiersvervoer waren afgekeurd, verkocht aan een slooper. De slooper wist niet waar hij zoo gauw met zijn nieuwe aanwinsten blijven moest en zette die zoolang neer op een terrein aan den Paral lel weg alhier. Helaas, de Bossche jeugd bleek even bal- dadig en vanadilstisch van aanleg te zijn als die onzer groote steden. In den tijd, dat de bussen op genoemd ter rein gestaan hebben is er geen stuk van heel gebleveh De ruiten werden stuk gegooid, de zittingen der banken vemield, de motoren grootendeels gedemonteerd, de kappen werden eenvoudig van de wagens gescheurd, de lampen stukge- slagen, ingedeukt en afgerukt, de dashborden geplunderd, de vloeren uitgebroken, de stuur- stangen enkoppelingen verbogenkortom de jeugd nam de taak van den sloopter over! Zij deed het echter uit louter vemielzucht en zoo grondig, dat er voor den slooper niet veel meer te sloopen bleef, zooidat een en ander voor hem een gevoeligen schadepost beteekent. De politie is er in geslaagd verschillende der jeugdige vandalen op te sporen. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND TER DOOD VEROORDEELD? Men meldt uit Venlo aan de N. R. Crt. Woensdag deed hier in de stad het gerucht de ronde, dat de ruim 43jarige W. C., die hier in de Vleeschstraat een winkel drijft in leder en foumituren en een schoenmakerij exploi- teert en zich sedert eind Januari van dit jaar in Duitsche gevangensohap bevindt, door de rechtbank te Berlijn wegens spionnage ter dood zou zijn veroordeeld. Het gerucht vond mede zijn oorzaak in het feit, dat de familie krachtens een wet van dat land op een be paald oogenblik automatisch de nationaliteit Van dat land verkrijgt. Het Nederlanderschap verliest hij hierdoor niet; dit gaat slechts ver- loren door het verkrijgen van een vreemde nationaliteit door den ,wil van den verkrijger. Men verliest het Nederlanderschap ook door zonder verlof van de Kroon in vreemden staatsdienst of krijgsdienst te treden. Aange nomen wordt echter, dat dit slechts geldt ,voor zoover de indiensttr,eding geschiedt door een meerderjarige. DUIZENDEN HAGENAARS ZIEN EEN JONGEN VOOR HUN OOGEN VERDRINKEN. Een tragisch geval van verdrinking van een 21-jarigen Haagschen jongen, zekeren H. uit de Kikkerstraat, ten gevolge van baldadige streken van een Haagschen jongen, speelde zich, volgens ,,De Telegraaf", Donderdagmid- dag omstreeks 6en uur af op de Bierkade in tegenwoordigheid van honderden Hagenaars. Een jonigen uit deze omgeving, van circa 15 jaar, had aan de Bierkg.de een klein roeibootje zien liggen, dat aan een zekeren Tetterode uit de Kikkerstraat toebehoorde. Hij sprong er in en ging er ongevraagd mee varen. Zijn fiets, die hij bij zich had, zette hij aan den kant en vervolgens ging hij met het bootje op het vrij breede water tusschen de Bierkade en het Groenewegje aan het spelevaren. De eigenaar, die een verhuurinrichting aan de Kikkerstraat heeft, werd gewaarschuwd, dat men zijn roei- boot had losgemaakt; hij kwam spoedig met zijn 21-jardgen knecht H. aanloopen, "om te trachten zijn eigendom weer terug te krijgen. Aan zijn geroep naar den jongen om de boot weer terug te brengen, voldeed deze evenwel niet. Integendeel, hij ging zoo ver mogelijk van den kant van het Groenewegje wegvaren, om buiten het bereik van den eigenaar te komen. Op deze achtervolging kwamen van alle kan- ten toesohouwers aanloopen, nog onbewust van het drama, dat hieruit zou voortvloeien. Toen de jongen steeds weigerde terug te komen, riep de eigenaar ten einde raad. ,,Als je mijn boot niet teruggeeft, gooi ik je fiets in het water". De jongen werd nu wel wat benauwd, doch in plaats van maar naar het Groenewegje terug te varen, koos hij de rdchting van de Bierkade. De eigenaar voegde nu de daad bij het woord en smeet het rijwiel van den jongen boos in het water. Inmiddels was zijn 21-jarige knecht op een fiets gesprongen en naar de overzijde van het water gereden, om te trachten daar den jon gen te grijpen. Er lagen hier langs de kade verschillende zolderschuiten en hier sprong hij op om zoo dioht mogelijk bij den jeugdigen boosdoener te komen. Toen de jongen ongeveer een halve meter van den kant af was, sprong de knecht op de voorzijde van de roeiboot, maar hij had daar- bij het ongeluk, zijn evenwicht te verliezen en tuimelde voorover in het ijskoude modderige water langs de Bierkade. Een hevig geschreeuw van alle kanten steeg op en de 15-jarige jongen, de schuld van dit alles, toonde nu dan toch nog dat hij geen lafaard was, want pardoes sprong hij den knecht na, om te trachten hem te grijpen. Nog twee andere mannen begaven zich te water. Hoewel bekend was, dat de knecht zwemmen kon, was hij blijkbaar door het ijs koude water bevangen, althans hij deed geen poging om door zwemmen boven te blijven. Een der te water gesprongen mannen slaagde er in het slachtoffer eenigen tijd boven water te houden. Anderen begaven zich met een roeibootje naar de plaats van het ongeluk en ook tal van agenten waren te hulp gesneld, maar op het allerlaatste oogenblik moest de man, die den drenkeling vasthield, hem van-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6