ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN iTop de 3 horst? IkitMwd No. 9682 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 77e Jaargang Binnenland Buitenland. Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Per flacon 90 cent en f. 1.50 TWEEDE BLAD RECRUTEERINGSBUREAU IN DE LUCHT GEVLOGEN. TER NEIIZEN. 12 NOVEMBER 1937. GEDEELTE VAN DE DEKLAST OVER BOORD GESLAGEN. AUTO TEGEN EEN WINKELI'UI GEREDEN. NEUZENSCHE COURANT MINISTER l)E WILDE KAN DE BATE VAN DE OMZETBELASTING NIET MISSEN. Aan de memorie van antwoord inzake de rijksbegrooting van financien voor 1938 is het volgen.de ontleend: Gelijk de imeeste andere landen in Europa is ook Nederland, als een van de laatste, ten slotte overgegaan tot het heffen van onazet- belasting. Erkennende de groote nadeelen, die het heffen van een zoodanige belasting onver- mijdelijk met zich brengt, mag toch worden staandte gehouden, dat de voordeelen van daze belasting gevoegd bij de noodzakelijkheid om een ibelangrijke bate voor 's rijks sehatkist te verkrijgen, het bestaan van deze algemeene verbruiksbelasting redhtvaardigen. Dte minister ziet geen weg om uit de heffing van amzetbelasting voor 's rijks sehatkist voortvloeiende bate op andere, minder be- zwaarlijke, wijze te verkrijgen. Met betrekking tot de technische herziening van de omzetbelastingwet zij opgemerkt, dat de voorbereiding daarvan thans zoo ver is ge- vorderd, dat het ontwerp van wet dezer dagen het departement van den minister zal kunnen verlaten. De minister is van oordeel, dat de heffing van amzetbelasting op gas behoort te worden gehandhaafd. De tariefcommissie heeft inderdaad in zoo- verre aan de vrrjstelling voor boeken en tijd- schriften een beperkte beteekenis toegekend, dat niet alles wat in boekvorm of op geregelde tjjdten verschijnt als ,,boek" resp. „tij-dschrift" in den zin der wet wordt aangemerkt. Reclamageschriften welke periodiek door handelaren en fabrikanten verspreid ter be- vordering van hun afzet, met commercieele bedoeling uitgegeven drukwerken in boekvorm van hotelmaatschappijen, vereenigingsorganen, welke in hoofdzaak vereenigingsnieuws bevat- ten, jaarboekjes van vereenigingen en derge- lijke drukwerken behooren naar het oordeel van den minister niet in de vrijstelling te deelen. De minister kan vooralsnog niet deelen in de meening van de leden, die betoogen, dat wild van amzetbelasting dient te zijn vrijge- steld. De minister schat de kosten van invordering voor het rijk van de omzetbelasting op onge- veer 2% a 3 millioen gulden. Uitgaande van de raming over 1938 zal de netto opbrengst over dat jaar 72 k 72.5 millioen gulden bedra- gen. DE BELGISCHE KABINETSORISIS. Nadat ook de tweede poging van den heer Spaak tot het vormen van een kabinet is mis- lukt, heeft de Koning den heer Janson, minis ter van Staat, een oom van den heer Spaak ten paleize ontvangen. Hij heeft dezen ver- zodht het politieke terrein te willen verkennen. De oplossing der kabinetscrisis is dus ver- daagd, hetgeen verband houdt met de voorbe reiding van de reis van Koning Leopold naar Engeland. Hij vertrekt Dinsdag naar Enge- land. Vermoedelijk zal de heer Spaak den Koning vergezellen. Eerst na zijn terugkomst op aanstaanden Vrijdag zal Koning Leopold voortgaan met het raadplegen van politici. WAPEN STILSTANDSDAG. Voor de eerste maal, sinds hij het bewind aanvaard heeft, leidde Koning George VI Don- derdag de hulde der natie aan de gesneuvelden uit den grooten oorlog. Vergezeld van zijn broers, de hertogen van Gloucester en Kent, woonde hij de pleohtigheid bij de Cenotaaf op Whitehall bij, en gelijk zijn vader placht te ioen, legde hij een krans aan den voet van dit monument. De gebruikelijke twee minuten stilte werden met vroomheid in aoht genomen. Daarna wandelde de Koning door Whitehall naar het Woensdag ingewijde standbeeld van maarschalk Haig en legde ook een krans neer aan den voet van dit standbeeld. Tijdens de stilte voor de Cenotaaf deed zich Donderdagochtend een pijnlijk incident voor. Een man riep: ,,Dat is allemaal schijnheilig- heid". Dadelijk sprong de politie op den man toe. Men hoorde hem nog roepen: „Jelui bereidt moedwillig den oorlog voor", toen de politie hem besprong, op den grond wierp en met een hand op zijn mond hem het zwijgen oplegtde. De man bevond zich toen op ongeveer 20 meter van den Koning en scheen recht op den vorst toe te willen loopen. Nadat er even een oogenblik stilte had ge- heenscht, begon de menigte toen de politie den man wegvoerde dreigende kreten te uiten. De politie moest van geweld gebruik maken om de menschen op een afstand te houden. Nader wordt gemeidt: Sir Samuel Hoare heeft Donderdagmiddag in het Lagerhuis eeni-ge inlichtingen gegeven over het incident bij de Cenotaaf tjjdens de twee minuten stilte. Een man, die later Stan ley Storey bleek te heeten, deed alsof hij flauw viel en toen hij uit het gedrang naar voren was gebracht, stond hij plotseling op en riep: ,,Geen oorlog meer, dit is allemaal huichelarij". De man werd in een kamer van het departe ment van kolonien gebracht waar hij weldra herkend werd als de man, die in Januari een relletje op de publieke tribune van het Lager huis veroorzaakt had, waarvoor hij de vol- gende maanid tot een jaar observatie in een krakzinnigengesticht werd veroordeeld. In September is hij uit die inrichting ontsnapt en sindsdien op vrije voeten geweest. De man had geen wapens bij zich en verklaarde dat hij geen aanslag op wien dan ook en allerminst op den Koning van plan was geweest en dezelfide demonstrate reeds drie dagen geleden had willen houden. De man is naar het ziekenhuis te Fulham overgebracht waar beslist zal worden over zijn weder opneming in een krankzinnigengesticht. Er zou geen strafvervolging tegen hem worden ingesteld. Intusschen schijnen zoowel te Londen als in de provincie nog eenige incidenten voorge- komen te zijn. Voor de St. Paul's kathedraal bijv. heeft iemand, die niet is teruggevonden, gefloten tijdens de twee minuten stilte. EEN COMMISSIE INZAKE HUISHOUDELIJKE VAKKEN OP DE LAGERE SCHOOL. De minister van onderwijs, kun~ten en wetenschappen, heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken, hoe het zevende leerjaar en de eventueel hoo- gere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden ingericht, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoeging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een speciaal karakter te geven. Woensdagavond laat is te Belfast, een recru- teeringsbureau voor vrijwilligers der marine- reserve in de lucht gevlogen tengevolge van de ontploffing van een helsche machine. De ont- ploffing was zoo heftig, dat zij in de geheele stad kon worden gehoord. Verschillende men schen die toevalligerwijze voorbijkwamen ontsnapten wonderlijkerwijze aan emstige kwetsuren. De politie die onmiddellijk het onderzoek opende verklaarde, dat men sporen van een lont had gevonden. Meer bijzonder- heden ontbreken. OOMMUNISTEN BETOOGEN VOOR JAPANSCHE AMBASSADE TE BRUSSEL. Woensdag hebben communisten betoogd voor de Japansche ambassade te Brussel. De betooging was door talrijke studenten op touw gezet. Er ontstond een vechtpartij met de politie, die zes betoogers arresteerde, w.o. den voorzitter van den algemeenen stu- dentenbond en den oud-voorzitter der socialis- tische studenten. De Japansche ambassade te Brussel heeft een communique gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de secretaris van de ambassade een delegatie van den studentenbond van de universiteit van Brussel heeft ontvangen, welke kwam protesteeren tegen het vernielen van de Chineesche universiteiten. De secretaris heeft geantwoord, dat Japan steeds alles heeft gedaan wat mogelijk was om de werken van humaniteit en beschaving in China te ontwikkelen. Niets is meer onwaar- dig en belachelijk, aldus het communique, om te beweren, dat Japan de Chineesche univer siteiten systematisch verwoest. Het commu nique voegt eraan toe, dat de studenten beter zouden doen eerst de onrust in Europa te regelen. DE HERTOG VAN WINDSOR GAAT TOCH NAAR DE VEREENIGDE STATEN. De hertog van Windsor heeft, na bestudee- ring van de verschillende berichten uit de V. S. en na overleg met zijn vrienden, besloten kort na Kerstmis toch een bezoek van enkele weken aan Amerika te brengen, waarbij hij zich echter niet zal bezighouden met de bestu- deering van den woningbouw en de toestanden in fabrieken. .Direct daarop reist hij door naar Honoloeloe. Er zijn twee redenen, waarom de hertog niet reeds in den a.-s. winter een socialen on- derzoekingstocht door de Vereenigde Staten zal maken. In de eerste plaats zal de opwin- ding over zijn oorspronkelijke plannen tijd hebben tot bedaren te komen; ten tweede zou het bezoek aan fabrieken en woningcom- plexen vooral in het Noorden en Midden- Westen door ongunstig weer belemmerd wor den. Mocht de hertog besluiten zijn studie voort te zetten, dan zal hij dat in de lente of den zomer doen, na zijn verblijf te Honoloeloe. De hertog zal zijn reis niet laten organisee- ren door iemand, die bij de arbeiders gehaat is en zal zijn reis over den Atlantischen Oceaan in plaats van met een Duitsch, met een Fransch schip maken. De Amerikaansche vrienden waren van oor deel, dat nu de openbare meening zich reeds een ander oordeel over de bedoelingen van den hertog had gevormd, hij zijn voorgeno- men reis toch kon maken, doch dat hij zijn plannen tot bestudeering van de toestanden in de Industrie beter tot het volgend jaar kon uitstellen. De hertog en de hertogin zouden den winter gaarne op de Hawaieilanden door- brengen en zullen tot hun vertrek kalm in Parijs blijven, zonder zich veel in het openbaar te vertoonen. De hertog van Windsor zou op wapenstil- standsdag het defile van de officieele tribune vol-gen, waar hij zou plaats nemen naast den president der republiek, de ministers en de leden van het corps diplomatique. Voorts zal hij voor de skating nog eenige bezoeken aan de tentoonstelling brengen. Het plan bestond ook, dat de hertog hotel Meurice zou verlaten, doch nadat hij eenige flats had bezocht, besloot hij toch in het hotel te .blijven, NANTAO GEVALLEN. Woensdag hebben de Chineeizen welke zich in de wijk Nantau, westelijk van de Fran- sche concessie te Sjanghai nog tegen de oprukkende Japansche troepen verzetten, hun posities opgegeven. Burgemeester Joei van Sjanghai heeft een bezoek gebracht aan den Franschen ambassadeur te Sjanghai en hem er van in kennis gesteld, dat maarschalk Tsjiang Kai Sjek zijn troepen in Natao bevo- len had zich terug te trekken. Joei riep de medewerking in van de Fransche autoriteiten, am de Chineesche troepen te ontwapenen, als zij de wijk zouden nemen in de Fransche con cessie. Juist als met de troepen in Tsapei die tot het laatst toe zoo'n hardnekkigen tegen- stand hebben geboden, en die op bevel van Tsjiang Kai Sjek in de Britsche nederzetting zijn teruggetrokken, is dus met de troepen uit Nantao gehandeld. In het begin van den middag begonnen de Japanners van het Wes- ten uit Nantao binnen te trekken. Van tegen- stand was toen vrijwel geen sprake meer. De Chineesche soldaten gaven aan de poorten van de Fransche concessie hun wapens af. Men sohat het aantal van de soldaten dat in de concessie geinterneerd is op 2000. Om tien uur des avonds was de geheele Chineesche afdeelinig uit Nantao vertrokken. Overal in Nantao woedden hevige branden. Trouwens waar men ook keek, rondom Sjanghai, overal brandde het. Ook in Poetoeng hing een rooden gloed. Deze wijk ten Zuiden van de Wangpoe was Woensdag ook geheel door de Japanners bezet. Sjanghai is dus thans geheel van de Chinee sche linies afgesneden. Wat de Japanners thans zullen doen is niet bekend. Zij kunnen him offensief onmiddellijk voortzetten en trachten naar Nanking op te rukken, zij kun nen ook eerst hun stellingen consolideeren en het offensief voor eenigen tijd stopzetten. In het eerste geval zullen zij nieuwe versterkin- gen noodig hebben en voor de eerste mogelijk- heid schijnt te spreken, dat Woensdag voor Woesoeng een geheele vloot van niet minder dan tachtig transportschepen is aangekomen en dat daar op groote schaal troepen aan land zijn gezet. Een tragische bijzonderheid is nog dat gene ral! Thang, dte commandant van de Chineesche troepen in Nantao en de chef van zijn staf geweigerd hebben zich in de Fransche neder zetting terug te trekken. Zij hebben zich van het leven beroofd. BEKEND ENGELSCH JOURNALIST BIJ SJANGHAI GEDOOD. Naar uit Sjanghai aan „De Telegraaf" ge- meld wordt, is Pembroke Stephens, de wel- bekende oorlogscorrespondent van de Daily Telegraph" het slachtoffer geworden van zijn beroep: Dinsdagmorgen, toen hij van den watertoren af, die gelegen is op de grens van de Fransche concessie en de Chineezenwij.k Nantau, de Japanners van de operaties gade- sloeg werd hij doodelijk getroffen door twee kogels uit een Japansch machinegeweer. Om halfacht des moigens hadden de Japan ners het bombardemerft van Nantau hervat. De journalisten waren naar den rand van de concessie getrokken en zochten naar een ge- schikte plek om de operaties te kunnen vol gen. De nam zestig meter hooge watertoren lokte hen wel in het bijzonder aan. De repor ters klommen omhoog en weldra bevond zich op het platte dak een internationaal gezelschap van acht personen reporters van de meest uiteenloopende nationaliteit, benevens o.a. een Franschen dokter. Het beloofde een spannende dag te worden. De Japanners hadden in den loop van den nacht hun geschut gericht en schenen van plan Dinsdag een einde te maken aan den langduri- gen strijd om de Nantau-wijk. Berichten kwa- men binnen, dat uit Tsjapei achtduizend man vertrokken waren, waaronder eenige afdee- lingen cavalerie, am een stormloop te onder- nemen op de Chineesche stellingen. De kanon- nen dreunden, aan alle zij den ratelde het mi- trailleurvuur en aan den horizon verschenen vliegtuigen, die hun bommenreservoirs boven de Chineesche wijk leegden. Een verbitterde strijd speelde zich vlak on- der den watertoren af. De reporters zagen aan de overzijde van de Siccawei-kreek gebeu- wen krakend ineenstorten. Groote brokken muur werden weggeslagen en kwamen in de rivier terecht. Plotseling bemerkte het gezelschap, dat een Japansch machine-geweer op den toren ge richt werd. Men begreep, dat hier sprake moest zijn van een misverstand en trachtte door allerlei teekens den Japanners aan het verstand te brengen, dat men hier met buiten- landers te doen had. Deze teekens heeft men in het Japansche kamp blijkbaar misverstaan. Het schijnt de Japanners zelfs in hun meening gesterkt te hebben, dat men hier met vijanden te doen had vijanden, die signalen gaven aan de Chineezen in Ndntau. Weinige oogenblikken later sloegen de eer ste mitrailleurkogels tegen den toren. „Lig- gen", schreeuwden de journalisten elkander toe. Men wierp zich plat op den grond, De dokter bevond zich in de onmiddellijke nabij- heid van Pembroke Stephens. De Britsche reporter liet zich eveneens op den buik vallen. ,,Ik ben gewond", ri,ep hij den dokter echter toe. ,,Waar?" riep deze terug. Er kwam geen antwoord. Allen lagen nu doodstil. Aan alle kanten floten de kogels uit de Japansche mitrailleur om den toren. De eene minuut na de andere verliep. De dokter riep Stephens nog enkele malen iets toe. Dooh deze lag roerloos en zei geen woord. Een tweede kogel, die hem in den val getroffen had, had een einde gemaakt aan zijn leven. Van de omringende gebouwen, vanwaar eveneens tal van personen den strijd in Nantau volgden, bemerkite men ten slotte, dat er op i den watertoren iets niet in de haak was. Meende men aanvankelijk nog, dat hier van een verkeert richten sprake was, zoo vertelden ooggetuigen, toen het vuren reeds tien minuten onafgebroken aanhield, kreeg men argwaan. Men wist, dat zich op den tioren buitenlanders bevonden. Hoe moest men de Japanners echter op hun fout attent maken? Een Fransch saMaatmam een kloek besluit. Met leivensgevaar beklom hij den toren en heesoh er de Fransche driekleur op. Het mi- trailleur-vuur werd gestaakt. Anderen klom men eveneens omhoog. Een hunner vertelde: Hot was een aanblik om nooit te vergeten. Op het platform lagen acht menschen plat voorover. Twintig minuten lang hadden zij daar reeds gelegen, elk oogenblik konden zij den dood verwachten. Toen het vuren eenmaal gestaakt was durfden zij zich nog niet te be- wegen. Eerst toen wij hen gerustgesteld had den, kwam er weer beweging in zeven hun ner. De achtste, Stephens, was door twee kogels gedood. Een Fransch en een Hon- gaarsch journalist waren gewond. Van Japansche zijde werd onmiddellijk een onderzoek gelast. Als eerste resultaat daar van werd door den woordvoerder verklaard, dat Stephens door een verdwaalde kogel zou zijn getroffen. Dit wordt echter door de oog getuigen in de Fransche concessies met groote beslistheid tegengesproken. OHR. W1INTERLEZING. Voor een groot aan tal belangs tellenden werd gisteren in de Ned. 'Herv. kerk alhier het sei- 'zoen voor Chr. winterlezingen geopend door den voorzitter, den heer H. Heersema, die na voorlezing van Gez. 14 en gebed, bet woord gaf aan Ds. L. J. Crousaz, Ned. Herv. predi- kant te 's Gra'veland. Deze begaafde spreker hield daarna een lezing over MelehizedekChristus. Spreker wees daarin op de belangrijkheid van het voorgeleizen Schriftgedeelte, waarin gesjproken wordt over den Priester-Koning Melchiizedek, Over wiens persoonlijkheid vele en velerlei gissingen worden gedaan, om daar na meer ui'tvoerig stil te staan bij den Priester-KOning, waarvan geschreven staat: Gij zijt Priester naar de ordening van Melchi- zedek: Jezus, de Zaligmaker der wereld. Het Zweedsche s.s. „Capella" heeft tijdens de reis van Makslathi (Finland) naar Gent met slecht weer te kampen gehad. Tenge volge van de hooge zeeen geraakte ongeveer 15 vaam hout Over (boord. De ,,Capella" is hedenmorgen Ter Neu'zen gepasseerd. NIEUWE WEGEN IN OOSTELIJK ZEEUWiSOH-VLAANDEREN. De commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. J. W. Quarles van Ufford heeft Woens- dagmiddag twee nieuwe wegen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen offieel geopend. Ten gemeentehuize te Hontenisse is een ontVangst gehouiden, waarbij o.m. aanwezig waren het gemeentebestuur van Hontenisse, de besturen van den Kruispolder en het water- schap Lamswaarde, -een eere-comitte, onder voorzitterschap van burgemeester mr. R. J. J. Lambooy, de consul van den A. N. W. B., baron Coll-ot d'Eiscury uit Kloosterzande, de feestcommissie onder voorzitterschap van den heer J. Bal, het bestuur van den B'oerenleen- bank te Lamswaarde, de aannemer P. de Waal uit Kuitaart, de hoofdopzichter P. Visser uit Walsoorden, de uitvoerder B. Huijsman te Walsoorden en de gemeente-opzichter J. Kuijper. Burgemeester Lambooy heette alien welkom en schetste vervolgens de geschiedenis van de totstandkoming van de nieuwe wegen door den Kruispolder en van Kuitaart naar Lams waarde. Daarop sprak de commissaris der Koningin. Allereerst bracht deze hulde aan den burge meester voor diens initiatief tot aanleg van den weg Kuitaart-Lamswaarde, alsook aan het bestuur der gemeente Hontenisse, die de noodige gelden voteerde voor dit werk van groote beteekenis voor de landstreek. Spr. memoreerde, dat Prov. Staten sedert eenige jaren geen rentelooze voorschotten meer toekennen voor den aanleg van tertiaire wegen. De hoop bestaat, dat zoodra het wets- ontwerp inzake die wegen wet is geworden binnen afzienbaren tijd een bij'drage uit de op brengst van de wegenbelasting, al dan niet ge- paard met een bijdrage uit de provinciale middelen voor veribetering van die tertiaire wegen beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Het gemeentebestuur van Hontenisse heeft echter in de afgeloopen jaren niet stilgezeten, maar met groote activiteit een plan Van aan leg voor den weg KuitaartLamswaarde doen ontwerpen en de totale kosten van dien weg, met inbegrip van onteigeningen, ongeveer 30.000, voor rekening van de gemeente ge nomen. Een -en ander had de voile instemming van Ged. Staten. In het voorjaar heeft de Kruispolder met medewerking van ,de gemeente, den weg, loo- pende van den BouldeloOdijk door den Kruis polder ,tot aan den Schapersdijk van een weg- dek van kllnkers vOorzien. Ook het bestuur van genoemden polder bracht spr. hiervoor hulde. De gemeente heeft nu een geheel nieu- wen weg aangelegd van Kuitaart naar Lams waarde met een verhard-ing van 4 meter, ter- wijl op het doqp Lamswaarde een wegdek van klinkers is aangelegd ter breedte van 5 meter en tenslotte ook de weg, loopende van het einde van het dorp naar den Boudeloodijk van eenzelfde wegdek is voorzien. Bovendien zijn te Lamswaarde belangrijke onteigeningen ge- schied en is de rioleering geheel in orde ge bracht. Op deze wijze heeft Lamswaarde thans zeer goede verbindingswegen gekregen, die voor die buurtschap alsook voor Kuitaart, waarvan de" bevolking in Lamswaarde ter kerk gaat, van groote beteekenis zijn. Ook de bewoners van de wijk Kruispolderkaai en Baalhoek, als- mede die van Graauw, hebben aldus een goede verbinding met den provincialen weg ge kregen. Voorts merkte spr. op, dat ook het water- schap Lamswaarde blijk heeft gegeven van een wijs beleid door een bijdrage van 250 per jaar gedurende 25 jaar toe te kennen. Ook heeft het waterschap op zijn kosten een duiker in den weg aangebracht. Sjpr. memoreerde, dat de aannemer, de heer P. de Waal te Kuitaart, het werk met groote voortvarendheid heeft aangepakt en het on geveer een maand eerder heeft opgeleverd dan was bedongen. Met een hartelijken gelukwensch besloot spr. zijn rede. Nadat de eerewijn was rondgediend heeft de heer G. Adri-aansen?, griffier van den Kruis polder te Walsoorden, een rede gehouden. Aan den ingang van den nieuwen weg te Kuitaart ivond de onthulling plaats van een met groen en dunldoek versierden wegwijzer, die bij deze gelegenheid aangeboden werd door den A.N.W.B. Twee eerepoorten waren daarbij opgesteld en ^choolkinderen met vlaggen. De fanfare van Lamswaarde en tal van belang stellenden zorgd'en voor een feestelijke entou rage. Spontaan klonk een „Leve de Commissaris" en een ,,Leve de burgemeester", toen de onthulling door den commissaris der Koningin I verrieht werd. Ondanks het slechte weer werd een goed deel - Van den nieuwen weg te voet afgelegd en te i Lamswaarde aangekomen sprak de voorzitter van |de feestcommissie. -de heer Bal, een dank- i woord namens de bevolking. Daarop -werd het overige gedeelte van? de nieuwe wegen bezichtigd-. Woensdagavond stond, volgens de Midd. Crt., cen taxi-chauffeur met een auto met een heer en dame er in op -de Markt te Middel- burg. De motor wilde niet aan den gar.g Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij- ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge- zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na- tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopl den hoest, maakt Uw ademhalings- organen gezond, geefl Uw borsl de weer- stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. (Ingez. Mea. komen en tot tweemaal toe had de chauffeur reeds te vergeefs den zweagel gebruikt. Toen hij dit de derde keer deed sloeg de motor aan en daar blijkbaar de rem niet goed aanstond, reed de wagen met vrij Snellen vaart weg en stuurloos den stoep op van het pand, waarin het meubel- en beddenmagazijn van de firma M. H. Boasson en Zonen is gevestigd. De wagen botste tegen den paal aan, die links van de portiek stond met gevolg, dat een groote spiegelruit aan de voorzijde en een nog grootere in de portiek het moesten begeven, terwijl de auto aan de voonzijde ook veel schade bekwam. De dame, die in den wagen zat bekwam een bloedende wonde bij den mond, de heer kwam evenals de taxi-chauf feur met den schiik vrij. De politie heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. ONGEWENSCHTE BEZOUKERS. Toen de parlevinker Stevense te Hansweert Woensdagmorgen aan boord van zijn boot kwam, pntidekte hij, dat ongewenschte bezoe- kers hieraan een -bezoek hadden gebracht. Zij was opengebroken en e^n partij boter, koffie en thee enz. was ontvreem-d. De marechaus- see stelde een ortderzoek in en al heel spoedig haid men een machinist en stuurman van een sleeipboot te pakken. De goederen werden in het achteronder van de hoot gevonden. Beide personen zijn in de marechaussdekazeme op- gesloten. BESTRIJDING RUNDERTUBERCULOSE IN ZEELAND. De Zeeuwsc'he Landbouw Maatschappij en de Vereeniging tot verbetering van het Rund- Vee in Zeeland, welke vereenigingen reeds een paar jaar gewerkt hebben om te trachten ook 'voor Zeeland -een regeling te krij-gen voor de T.B.C.-.bestrijding is dit eindelijk gelukt, dank zij ,de groote medewerking die in deze ook door den heer StehOuwer werd gegeven. In de vergadering van de afdeeling Hulst van de Zeeuwsc-he Landbouw Maatschappij was, men -algemeen van meening, dat het be sluit van den Minister van Economische Zaken zeer gunstig was en daarom getracht moet worden om ook in Zeeuwsch-Vlaanderen een afdeeling te stichten; men meende echter dat het meest gewenscht was om in O. Zeeuwsch- Vlaanderen ©ten vereeniging op te richten, waarvan alle veehouders van welke richting bok, lid kunnen worden. Dit leek het best be- reikt te kunnen worden door aan de Coop. ROom'boterfabriek te Kloosterzande te vragen om een paar vergaderingen te houden, edn te Kloosterzande en den te Axel, hierbij uit te noodigen de besturen van alle verschillende landbouworganisaties, van de vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland en van ■ve eve rzekeringsm aatschappijen Het bestuur der Coop. Roomboterfabriek heeft hiermede volledig ingestemd en bedoelde vergaderingen zullen worden gehouden te Kloosterzande op 23 November en te Axel op 25 November a.s. In beide vergaderingen zal de heer Stehou- wer aartwezig ;zijn om het belan-g der veehou ders nader uiteen te zetten en kan men zich tijdens de vergadering of reeds thans als lid opgeven bij het -bestuur der boterfaibriek, of direct op het Landbouwhuis te Goes. Voor bekendmaking der bovengenoemde vergaderingen verwijzen we naar een adver- tentie, welke de volgende week in dit blad zal verschijnen. BEDRIJFSRADEN IN DEN IANDBOUW. Wtoensdag j.l. werd in de „tHollandsche Tuin" te Bergen op Zoom een gecom'bineerde ver gadering gehouden van de Landbouwlbedrijfs- raden in ,Westelijk Noord-Brabant en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Besloten werd o.a. om de door de namens den Minister van S'ociale Zaken ingestelde werkcommissie tot bestrijding der werkloos- heid de door haar gevraagde medewerking te verleenen. Een commissie hiervoor werd be- noemd, waarin namens den bedrijfsraad in Noord-Brabant zitting namen de heeren de Lindt en B. Loerakker en voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen de heeren P. Nijskens en A. Vin- gerling. (Hierna werd door den bedrijfsraad voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen nog een aparte vergadering gehouden onder leiding van den heer J. Salman. Tot voorzitter in de plaats van wijlen -den heer F. van Campen werd ge- kozen de heer P. Nijskens van Terhole, die deize benoeming aan'vaarde. Na uit/voerig over verschillende vraagpun- ten der werkcommissie te hebben gediscus-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5