Sport Dam-en Schaakrubriek Gemengde Berichten 1 vm. i H fH m, Burgerlijke Stand AXEL. VOETBAL DAMMEN. DAMMEN ZWART 1 2 3 4 5 DE BRANDSTICHTER ONTVING ZEVEN GULDEN PER BRAND. SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. OHR. BOERiEN- EN TUINIDERSBOND VFI). ZEELAiND. Maandag vergaderde te Middelburg het be- stuur van bovengenoemde afdeeling onder voorzt te rsch ap van den heer C. de Putter te Axel. De bestrijding der tlb.e. onder het rundvee werd besproken. Aangedrongen werd om voort te gaan met het oprichten van bestrijdings- vereenigingen. Getracht zal worden enkele cursussen in landbouwhuishou'dondervvijs te geven. De nieuwe ajardappelteeltregeling werd be sproken. Emkelen wilden de regeling prijs geVen en alleen de oppervlakte beperken, an- deren wilden de regeling handhaven, maar verbeteren. In December zal de heer Valstar (regee- ringscommiissaris) spreken over de tuinlbouw- teeltregeling 1938. Nadat nog aan verschillende landbouwaan- gelegenheden aandacht was geschonken (o.a. aan de rundveeregeling, de consumiptiemelk, enz.volgde sluiting. HET CENTRUM. De samenstelling van dit programma is wel van bij'zonderen aard, doordat hierin twee hoofdfilmen zijn opgMfomen, die ieder voor zich de bezoekers tot net uiterste zal boeien. Als eerste hoofdnummer staat vermeld De Roos van de Raneho, gen cowfboy-film inderdaad, maar dan een van groot formaat, waarin op velerlei wijze wordt afgeweken van het bekende thema en men hiemevens de tallooze spannende momenten, iwaarlbij het hard 'tegen hard gaat of list tegenover list wiordt uitgespeeld, te genieten zal krijgen van tallooze aardige melodien, daar de hoofdrollen worden vervuld door een nog kort geleden ontdekte jonge zangeres Gladys Swartfaout, die van Nederlandsche afkomst blijkt te jZijn, en beschikt over een prachtvolle stem, waarvan zij volop laat genieten, terwijl lhaar partner in deze film John Boles even- eens kan roemen op een welluidende stem. Geen wonder dan ook, dat deze film direct bij lhaar verschijnen in het teeken der belangstel- ling stond en de muziekwereld zich haastte om de in deze film voorkomende solo's en duetten oip de gramofoonplaten vast te leggen. Er zit spanning in deze avonturenfilm en een temperament, die voor de aloude cowboys- films piet onder doet, maar daar komt nog bij, dat men volop van de zangnummers zal kun nen genieten. Na de pauze gaat het emotieVolle filmwerk Gewetenswroeging, met de Russische filmartiste Anna Sten in de hoofdrol als Katusha Maslova, het eenvoudige meisje dat werkzaam was op het landgoed •van de prinselijke familie Nekhlyudov. Daar leert zij den jongen prins Dimitri kennen. Jaren gaan voorbij en als Dimitri een recht- Zitting bijwoonc herkent hij in een der ver- dachten Katusha. Hoewel onschuldig aan het lhaar ten laste gelegde, wordt zij tot verban- ning naar Siberie veroordeelt. Gewetens wroeging doet Dimitri haar in de gevangenis opzoeken, hij zal trachten haar vonnis herroe- pen te krijgen, doch Katusha weigert zijn hulp, lacht hem uit. Zij gaat op transport naar Siberie met zoovele ongelukkigen. Bij de grens haalt Dimitri het thansiport in en na vele ontberingen die zij beiden ondergaan, geeft eindelijk Katusha gehoor aan zijn smeekbeden, na 5 jaar zullen zij als echte- lieden het verbanningsoord verlaten. Een document van groot menschelijk leed en groote liefde. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Hon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. Eerste klasse. De uitslagen van vorige week hebben wel heel duidelijk doen uitkomen hoe moeilijk het is om eenige voorspelling te doen van de te verwaehten uitslagen. Slechts een enkele uitslag beantwoordde aan de gestelde ver- wachting. Niettemin moeten wij voortgaan met aan de komende wedstrijden een korte vooibeschouwing te wijden en meenen wij goed te doen ons hierbij niet te laten leiden door verrassende uitslagen, want dan wordt het wel een heel hopelooze taak. Iedere club heeft op haar tijd bijzonder voorspoedige ontmoetingen en daardoor blijft de spanning er in en komt er telkens een wij'ziging in den stand, zoowel in de bovenste als in de onderste gelederen. Eindhoven dan zorgde ^;oor de grootste ver- rassing door PiSV met 30 te kloppen en dat moet voor haar komende tegenstander NiAC, dat momenteel nog het beste doelgemiddelde heeft, een extra waarschuwing zijn om stevig aan te pakken en zich door Eindhoven, dat door haar overwinning op haar stadgenoote een groote dosrs zelfvertrouwen zal hebben verkregen, niet te laten overrompelen. A1 mag dan MAC op papier sterker zijn, daar- mede is nog de komende strijd niet als gewon- nen te beschouwen. MW ontvangt NOAD, dat vorige week haar eerste overwinning boekte, hetgeen haar de onderste plaats nog niet deed verlaten. Wij zien het er echter nog niet in, dat NOAD als overwinnaar uit dezien wedstrijd zal te voorschijn treden. FSV, dat naar Tilburg moet om DONGA te bekampen, zal uit de geleden nederlaag wel ervaren hebben, dat iedere ontmoeting van haar de voile krachtsontplooiing eisc'ht, wil zij het beoogde doel bereiken. Een kleine over- winning voor de bezoekers mag wel verwacht worden. Voor Juliana komt wederom een zware kamp, want BW blijft zich tot nu toe hardnekkig bij de bovenste groep handhaven. De positie van Juliana is momenteel verre van gunstig en daarom zien wij een opeenvolgende nederlaag voor haar in het verschiet. Roer- momdBleijerheide is de strijd waarvan een verdeeling dsr punten het meest voor de hand zou liggen, gezien hun verrichtingen tot op heden. Misschien dat het voordeel van eigen terrein hier den doorslog zal geven. Tweede klasse. Vlissingen en Breda onderging.en vorige week een onverwachte nederlaag, hetgeen natuurlijk hun mooie stand afbreuk deed al blijVen zij bovenaan in de ranglijst prijken. Nu zij beiden tegenover elkaar komen te staan, zal een van beiden het loodje moeten leggen, zoo het tenminste niet tot een gelijk spel komt, hetgeen wel het meest voor de hand ligt. RiBC maakt ontegenzeggelijk een slecht seizoen door en schijnt zij een der candidaten te zijn, die eerlang haar Tweede Klasser- schap zal hebben te verdedigen. De komende strijd tegen Middelburg zal wel weder op een nederlaag voor de Rozendalers uitlopen, want Middelburg moet drommels gaan oppassen, wil zij niet teveel bij Hero achterop geraken. Zeelandia trok vorige week naar Breda en wist zoowaar beslag te leggen op beide pun- ten, hetgeen een verrassing was. Thans krijgt zij thuis een zwakkere tegenstander uit Breda op bezoek, n.l. De Baronie en het ligt in de lijn, zoo wij aan Zleelandia ditmaal de beste kansen geven. Hero won bij de vorige ont moeting op vrij gelukkige wijze van Goes met 23, en al moeten wij Hero sterker noemen, het gelijke spel van Goes vorige week tegen Middelburg, doet wel zien dat Hero, al mag Goes dan hsel laag staan geclassificeerd, reden tot juichen zal helbben zoo deze lastige tegenstander bij het eindsignaal geklopt zal blij'ken te zijn. De strijd tusschen De Zeeuwen en ROS zal wel belangstelling trekken in de Scheldtestad, wellicht meer dan de andere daar plaats hebbende wedstrijd. De presta- ties van beide clubs zorgen steeds voor het verrassend f element, waardoor zij in elkaars gezelsehap blijven vertoeven. Niet onmogelijk dat het in Vlissingen tweemaal tot een ver deeling der punten komt. Derde klasse. Hoofdplaat krijgt thans een gelegenheid om zich wat te herstellen na de geleden nederlagen, die -haar tot de 6de plaats in de ranglijst hebben teruggedrongen, want Oost- burg, dat bij haar op bezoek komt, heeft het tot nu toe niet vender kunnen brengen dan een gelijk spel tegen de Corn Boys en dat terwijl zij toch reeds 7 wedstrijden heeft ge- speeld. Een overwinning van de thuisclub moet zeker verwacht worden. IJzendijke en Biervliet hebben elkaar reeds eenmaal ont- moet waarbij Biervliet met 04 het onder- spit delfde. Sedert dien zijn de prestaties van IJzendijke nog aanmerkelijk gestegen en daar om is een tweede overwinning op Biervliet wel gls aanstaahde te beschouwen. Sluiskil maakt den laatsten tdjd eep, zwakkeren indruk, dan waartoe haar krachten in staat zijn, en al mogen wij een overwinning op haar komen de tegenstander wel als niet denkbaar ver- onderstellen, Terneuzen zal goeid doen zich niet in slaap te laten sussen door te wijzen op de bij de vorige ontmoeting stevige 73 overwinning. Men zal zich nog wel herin- neren hoe lang Sluiskil wist stand te houden en de hooge score pas in de tweede helft kon worden bewerkstelligd. Een zeer belangrijke wedstrijd achten wij de ontmoeting Hulst Axel, die wel eens tot een verrassing zou kunnen leiden. Hulst heeft vorige week laten zien hoe goed zij het verdedigend systeem weet toe te stemmen, zonder bepaald den aan- val te verwaarloozen. Daarbij kan zij evenals Axel zich beroemen op een doelverdediger, die z'n mannetje weet te staan, zoodat het in dezen wedstrijd zeker niet tot een hooge score zal komen. Een verdeeling der punten lijkt ons zeer waarschijnlijk. De Com Boys zullen zich moeten voorbereiden op een stevige nederlaag, toegebracht door Breskens, dat hog geen enkele maal geklopt werd en boven aan in de ranglijst vertoeft. In Derde Klasse B staat aangegeven de wedstrijd Terneuzen 2Hansweert. Deze club komt voor de eerste maal de Sehelde over- gestoken om haar kleuren te verdedigen. Dat Hansweert met de vlag in top de terugreis zal aanvaarden gelooven wij niet, want zij staat in haar afdeeling het laagst genoteerd en de reserves van Terneuzen kunnen er op wijzen, dat het in deze competitie nog de eer ste maal moet worden, dat zij op eigen ter rein een nederlaag te ondergaan krijgt. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse. BKW slaagde vorige week er niet in om haar eerste wedstrijd op eigen terrein met een overwinning te beeindigen en kwam het tot een verdeeling der punten. Thans komt de tweede thuiswedstrijd en wel tegen Honte- nisse, dat weliswaar' ook tegen de Ter Neu- zensche Boys een gelijk spel wist te verkrij- gen, doch ditmaal verwaehten wij, dat BKW de beide punten thuis zal weten te houden. De Ter Neuzensche Boys ontvangen de reser ves van Hulst en al moge deze laatste de vorige week haar eerste overwinning pas heb ben behaald, het schijnt dat de Hulstersche reserves op een keerpunt zijn gekomen, zoo dat de Boys gewaarschuwd zijn, hetgeen met het oog op haar mooien stand niet te ver- smaden is. SVD deed mooi werk met haar gelijk spel tegen Hontenisse en zal wel trach ten dit voort te ze'tten bij de kamp tegen het derde elftal van Terneuzen, dat bij haar op bezoek komt. Bij him eerste ontmoeting ver- loor SVO, dat toen nog onder den naam „Oranje" uitkwam, met 30 van Terneuzen 3. Vooral de achterhoede van SVO heeft intus- schen een versterking ondergaan en dit zullen de gasten wel ondervinden, zoodat een revan che niet uitgesloten moet geacht worden. 499. Uit onze lezerskring. Van een onzer trouwe lezers, den heer A. Hamelink te Zaamslag, ontvingen we een paar maanden geleden een probleem in de volgende stand Zwart: 10, 11, 12, 13, J4, 17, 32, 38 en voorts een dam op 18. Wit: 24, 25, 26, 31, 36, 39, 40, 41, 43, 49. Wit wint door 3933 (zw. meersl. 38X20); 4944; 4440; 3127; 4137; 36X9 en 25X5. De stand van dit vraagstuk is echter niet verklaarbaar. Hoe toch is de dam op 18 ge komen Zwarts laatste zet kan alleen 2218 geweest zijn. Maar op veld 22 zou de dam reeds op slag hebben gestaan, zodat er geen aannemelijke verklaring voor de plaats van de zwarte dam is aan te geven. Deze constructie-fout, voor beginnende pro- blemisten vaak ,,glad ijs", kan intussen ge- makkelijk verholpen worden. Men verplaatse daartoe de zwarte schijf 38 naar 29 en de witte schijf 24 naar 30, terwijl schijf 39 weg moet. We hebben wit dan meteen belet 2420 te spelen, zodat de bezwaren tegen de stand zijn opgelost. Wit wint in de veranderde positie door 30—24 4944; 4440; 31—<27; 4137 enz. In een partij, gespeeld door den heer J. Kaan Dz. te Ter Neuzen met zwart, kwam het tot deze stand Zwart: 3, 6, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 23, 25. Wlit: 22, 26 28, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 42, 43, 48. Wit aan zet speelde 3631, waama zwart door een eenvoudige, maar hoogst verrassen de combinatie de partij uitmaakte. Wit 3631!, zwart 2329; 14—20; 1319; 25—30 en 20X47. Een bekende type-zet, die, naar vermoedelijk niet alom bekend is, ook uit de opening ener Hollandse partij kan voortkomen. We spelen daarto.e uit de aanvangspositie als volgt: Wit: Zwart: 1. 2. 33—28 31—27 18—23 20—24 NA IEDEREN MAALTIJD BENAUWD EN OPGEBLAZEN. Voelt zich thans weer flink en levenslustig. ,,Zoodra ik wat ouder begon te worden, kreeg ik na iederen maaltijd steeds een be- nauwd en opgelblazen _gevoel. Ik' nam hier- tegen een proef met Kruschen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levenslustiger. De kleine dagelijk- sche dosis Kruschen houdt mijn geheele orga- nisme op peil." J. B. Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren funotionneeren, zullen zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw orga- nisme verontreinigen en waaruit allerlei klachten kunnen ontstaan. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen, lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen lanjgs natuurlijken weg zacht en geregeld worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo- thekers en erkende drogisten a 0,40, f 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king, de naam Rowntree Handels Mij., Am sterdam, voorkomt. Adv. Tweede klasse. Het tweede elftal van BKW moet strijden tegen de reserves van 'Hontenisse, hetgeen waarschijnlijk een overwinning der bezoekers tot uitslag zal hebben. Ter Neuzensche Boys 2 moet uitkomen tegen Hulst 3, waarmede zij wel niet veel moeite zullen hebben. De reser ves van SVO zal tegenover zich krijgen het vierde elftal van Terneuzen en zoo het niet tot een puntenverdeeling komt, zal Terneu zen 4 de beste kans maken. Het derde elftal van Axel krijgt het zwaar te verantwoorden nu .zij de reserves van Philippine te bekampen krijgt. Dit elftal is het eenige in deze Afdee ling dat nog geen verloren partij te boeken kreeg, en wij gelooven ook niet dat Philip pine 2 met leege handen naar huis zal moeten gaan, integendeel na aflodp zal haar verkre gen puntental wel van 7 tot 9 gestegen zijn. De clubcompetitie van den Zeeuwsch- Vlaamschen Dambond is deze week ingezet met de wedstrijden HoekZaamslag en AxelSluiskil. Zaamslag, de gewestelijke kampioen van het vorig seizoen, begon goed en versloeg het le tiental van Hloek met niet minder dan 18—2. Axel won met 12—8 van Sluiskil. Ter Neuzen was deze ronlde vrij. De 2e ronde wordt gespeeld in de week van 22 tot 27 November a.s. Met groote belang stelling zien de Zeeuwsch-Vlaamsche dam- mers de ontmoeting ZaamslagTer Neuzen op 23 November tegemoet. ARBEIDER GEDOOD. Woensdagnacht waren op het terrein van Swarttouw's Haveribedrijf te Rotterdam ar- beiders bezig met het opstapelen van hout. Door de gladhei'd is een van hen, een 36jarige man, daarbij gevallen en door een stuk hout getroffen, met het gevolg, dat hij overleden is. JONGETJE VERDRONKEN. Woensdagmorgen is het 6-jarig zoontje van den heer P. Koen, liggende met een woon- schip in de Scharsterrijn te Scharsterbrug, in een ontbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Toen de brugwachter de Bruijn de brug open draaide, zag hij (het lijkje drijven. WAARSCHUWING. De hoofdeommissaris van politie te Amster dam ontraadt het aangaan van relaties met de firma Wilhelm Brigola te Portschach am see (Oostenrijk), welke per adVertentie in Neder landsche dagbladen vertegenWoordigers voor den verkoop van het reinigingsmiddel ,,Bri- gol" vraagt. JONGEMAN BIJ HET ROOIEN VAN BOOMEN GEDOOD. Wbensdagmiddag omstreeks twaalf uur is te Mijdrecht een 20jarige jongeman uit Bad- hoevedtorp, gem. Haarlemmermeer, die met eenige .anderen bezig was met het rooien van aan iepenziekte lijdende boomen, door een val- lenden boom getroffen. Hij was op slag dood. 3. 3933 17—21 4. 37—31 21—26 5. 44—39 26X 37 6. 42X31 12—18 7. 41—37 7—12 8. 4742 14—20 9. 4641 1014 10. 3429 De inle'iding tot de al eerder besproken Hoogland-variant. 10. I 23X34 11. 40X29 20—25 Op 17 volgt 27>22 en 31X22 met de z.g. ideaal-stelling van de Hoogland-variant. 12. 29X20 15X24 13. 5044 5—10 14. 2722 Deze zetten van wit kunnen ook verwisseld worden. 14. ,v<v 18X27 15. 31X22 10—15 16. 4440 14120 17. 39—34 1—7 Zie diagram. DE TWEE DOZIJN. Het gezin van C. Vork te Noorden, ge- meente NieuWkoop, is verblijd met de geboorte van het 24ste kind. Van deze 24 kinderen zijn er 23 in leven, 9 jongens en 14 meisjes. Wiaarschijnlijk zou er in Noorden geen wo- ning te vinden zijn om deze groote familie te huisvesten, ware het niet, dat acht kinderen gehuwd of elders in betrekking zijn. Intusschen gaat men dagelijks toch nog met 17 personen aan tafel, zoodat het aan gezellig- heid in het gezin van den heer Vork niet ont- breekt. „JE GELD OF JE LEVEN". Maandagavond tegen negen uur was de Heerlensche gemeentebus-chauffeur H. R. Dusch, op het Vredeshofje te Terwinselell, het eindpunt van de buslijn Heerlen-Terwinse- len, bezig met invullen van zijn lijsten. Hij zat daarbij in de bus en niemand was bij hem, toen plotseling aan de deur van de bus een gemaskerd man verscheen met een revolver in de hand, die den chauffeur tweemaal som- meerde met ,,Je gel'd of je leven" om de tasch met geld ,af te geven. De chauffeur bleek niet een van de bangsten en gaf onverwachts den aanrander een trap, die vervolgens terugweek. Toen de chauffeur echter direct hiema weg- reed, weerklonk plotseling een schot, waarna een kogel in de kap van de bus drong, geluk- kig zonder den chauffeur te raken. Het gat Van den kogel was juist boven de zitplaats van den bestuurder. De chauffeur, die zich zoo kranig had gehouden, kon helaas slechts een vaag signalement van den dader geven. Deze was gemaskerd, circa 23 jaar, slank en sprak Nederlandsch met een Limburgsch ac cent. De politie heeft de zaak in onderzoek. TUSSCHEN STAALDRAAD BEKNELD GERAAKT. De 18jarige matroos J. Intveld te Rotter dam, is Dinsdagavond, doordat zijn voet in een sleepdraad verward is geraakt, aan boord van de ,sleepfooot .Excelsior" in de Lekhaven, aldaar, over een bolder getrokken en zoo ern- stig gewond, dat hij aan de bekfomen verwon- dingen is overleden. BUREVRUZIE. Op den Middelweg Fe Zwolle is Dinsdagmid- dag oneenigheid ontstaan tusschen de buren Bruggeman en Uit den Bogaert. De ruzie ontstond tusschen de beide vrou- wen, toen zij de stoep aan het schrobben waren. De twist werd voortgezet door den man van mejuffrouw Uit den Bogaert eener- zijds en aan den anderen kant door den 84- jarigen vader van mejuffrouw Bruggeman. Toen de laatste Uit den Bogaert te lijf wil- de, hield deze hem met een beze.fh van zich af. Hij sloeg hiermede den ouden man op het hoofd. Deze werd hierop zoo driftig, dat hij zijn mes greep en hiermede U. een diepen steek in het hoofd achter het oor toebracht. In ernstig gewonden toestamd werd het slachtoffer naar het Sophia ziekenhuis over- gebracht. De oude Bruggeman is in het hoofdbureau van politie ingesloten. HIJ WAS TE LAAT VOOR ZIJN EIGEN BEGRAFENIS. Een 46-jarige man, die bij zijn zuster te Bath logeerde, kreeg de vorige week bericht, dat zijn lijk uit het water was opgehaald en dat hij denzelfden middag te Shoreham in Sussex zou worden begraven. Hij nam den eersten trein naar Shoreham, de stad waar hij jarenlang gewoond had, en waar zijn vrienden thauxs om hem treurden. Zooals begrijpelijk is, verwekte zijn verschijnen aldaar groote sen- satie. De man, die des middags begraven was, scheen zulk een treffende gelijkenis met den doodgewaande te vertoonen, dat zijn vrienden bereid waren er een eed op te doen, dat hij het was. Een zeventienjarig jongmensch uit Lucheska Vaso in Joego-Slavie, heeft bekend verant- woordelijk te zijn voor het uitbreken van zeven branden, die sinds Augustus in het district hebben gewoed en waarbij groote schade is aangericht. De jongen verklaarde zeven gul den voor iedere brandstichting ontvangen te hebben van een verzekeringsagent. Daar slechts weinige personen in dit district tegen brand verzekerd waren, hoopte de agent op deze wijze meer klanten te krijgen. Nog een andere brandstichter, die aange- houden was, heeft bekend in de laatste twee jaar 27 branden te hebben aangestoken in de dorpen Razvane en Hotcha, enkel om het ge- noegen de gebouwen in lichter laaie te zien. 18. 19. 20. 21. 36—31 34X14 14X23 35X24 Zeer belangwekkend openingsspel 1. 3228 2. 33—29 3. 37X28 4. 39—33 5. 41—37 6. 29X20 Alles overbeken'd. 37—32 34—30 30—25 44—39 14. 15. 16. 17. 50—44 47—41 40—34! Zwart vliegt er in! 34X23 28X17 33—28!! 38X7 en wit heeft 2429! 13—19 25—30 20X47 dam is ook het volgend 18—23 23X32 19—24 14—19 20—25 25X14 12—18 14—20 9—14 7—12 20—24 18—23 23—29 17—22 19X26 11X33 een schijf gewonnen. WIT 47 48 49 50 Als wit nu in He diagramstand 3631 speelt, voert zwart de bovengenoemde slagzet uit. Dergelijke posities komen vaak in de partij voor. Daarom moet de emstige dammer de type-zetten, welke in de verschillende standen voorkomen, nauwkeurig kennen. Zie ook de type-zetten in de vorige rubriek. De match. De helft is nu gespeeld en het is niet meer zoo gewaagd, voorspellingen te gaan doen. Toch onthouden wij ons daarvan. Wel merken wij op, dat de wereldkampioen drie voile pun ten achterstaat, en dat deze achterstand moei lijk in te halen zal zijn, terwijl het spel van Aljechin niets te wenschen overlaat. De veertiende partij was eindelijk eens niet Slavisch of Nimzo- witsch. Aljechin kwam met iets ongewoons, al was het niet iets nieuws. Na 1. d4 Pf6. 2. c4 e6 volgde g3 d5. Men noemt dat de Catalaansche variant van het damegamhiet een ongebruikelijke opening, die noch zeer goed, noch zeer slecht is. Weldra leek het op een aangenomen damegambiet met de heden voor vrij sterk gehouden voortzetting Da4f en Dc4: (merkwaardig! zoo'n maneuver was twintdg jaar geleden .natuurlijk heelemaal verkeerd"; de tijden en de modes verande- ren!), en Euwe kreeg goed spel. Met den elfden zet deed Euwe den theoretischen zet e6e5. Wij bedoelen, dat deze zet door de theorie in dergelijke standen noodzakelijk wordt geacht, en dat men meent, dat Zwart ZIJN SPAARBANKBOEKJE „BIJGEWERKT". Dezer dagen is te Amsterdam een merk- waardige fraude gepleegd met een spaarbank- boekje van de Rijkspostspaarbank, aan het licht gekomen. De dader slaagde er in, met een vervalscht spaarbankboekje een bedrag te innen, zonder dat zijn bedrog werd ontdekt. Later heeft hij zich bij de politie aangemeld. De man, die een tegoed op zijn boskje had staan, veranderde tal van bedragen, waardoor hij tenslotte als eindresultaat een groote som als tegoed boekte. Met dit ,,bijgewerkte" boekje begaf hij zich naar een kantoor van de Rijkspostspaarbank, waar hem het bedrag, dat hij vroeg, werd uitbetaald, zoo meldt de „TeI". Waarschijnlijk zou de fraude niet spoedig ontdekt zijn, wanneer de dader ziohzelf niet had aangemeld. FRAUDE DOOR STEUNTREKKENDE MUSICI. Te Amsterdam is een 5- a 6-tal weken ge leden fraude, op vrij groote schaal ontdekt, gepleegd door steuntrekkende musici. Het be- treft hier een aantal leden van de plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Toonkunste- naarsbond. Op het oogenblik staan reeds on- geveer 25 gevallen vast, maar vermoedelijk zal het totaal wel tot ongeveer 60 stijgen. Het bedrog bestond hierin, dat de steuntrekkers, vooral 's avonds en 's nachts, op besloten par- tijtjes speelden en van de hieruit genoten in- komsten niet of slechts ten deele opgave deden aan het bondskantoor in de Hemonylaan, door bemiddeling waarvan de steunuitkeering ge- schiedt. De zaak is in onderzoek, zoowel iJlj maatschappelijken steun als bij de politie (bureau Stadhouderskade). Degenen waarvan dte fraude al vaststaat worden In de gelegen heid gesteld het teveel antvangene terug te betaien doordat 1 per. week van hun steun- penning wordt afgehouden. In verband met het gebeurde vindt de steunuitkeering thans niet meer plaats door bemiddelimg van den Ned. Toonkunstenaarsbond, maar geschiedt ze rechtstreeks door Maatschappelijken steun. SPEKTAKEL OM EEN RING. De rivierpolitie te Rotterdam heeft aange- houden den 20-jarigen motordrijver J. M., die, toen hij aan boord van bet Nederlandsche stoomschip „Karavan" voer, ten nadeele van een collega een gouden ring had gestolen. De eigenaar van den ring had im Kopen- hagen de ring, die hem te klein was geworden, afgedaan en in zijn portemonnaie opgehorgen. Toen hij evenwel te Rotterdam terugkeerde bemerkte hij, dat de ring uit zijn portemonnaie was verdwenen. Hij dacht aanvankelijk dat hij hem had verloren, maar op zekeren dag kwam de verloofde van den motordrijver aan boord en toen hoorde hij, dat het meisje van den motordrijver zoo'n mooien ring had gekregen. De mam, die zijn ring miste, rook toen lont en hij waarschuwde de politie. Het bleek toen spoedig, dat M. den ring van zijn collega had gestolen en hem vervolgens ter hand had ge steld van den cafehouder L. P. S., die het voor- werp in het Westen van de stad had verkocht. Van het geld had de motordrijver toen een anderen ring voor zijn verloofde gekocht. Als verdacht van heling is ook de caf<5- houder aangehouden. SAS VAN GENT. Geboorten. 30 Oct. Janna Neeltje, d. van Pieter Marinus Oostdijk en van Frangoise de Putter. Overlijden. 3 Nov. Adriaan de Jong, oud 17 jaar (overl. te Ter Neuzen). SAS VAN GENT. Gedurende de week van 31 Oct. tot en met 6 Nov. hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. C. den Hollander en gezin, bankwerker, van Westdorpe. M. R. de Caluwe, dienstbode, van Westdorpe. C. G. Destombes, landbouwersknecht, van Ter Neuzen. Vertrokken: E. H. H. M. Scheffer, handelsreiziger, naar Oirsbeek. L. van Baalen, zonder beroep, naar Vrees- wijk. P. M. van dem Enden, zonder beroep, naar Breda. alleen gelijk spel kan krijgen, indien hij dezen zet zonder nadeel kan spelen. Wit kreeg een krachtigen, hoewel niet overwegenden aanval. Door pionoffers trachtte Zwart een tegenaan- val te forceeren, .maar Wit nam de pionnen niet aan, liet ize staan, Zwart kreeg geen aan val, en Wit veroverde later toch een pion. Op fraaie wijze wend Zwart langzaam terug gedrongen, en reeds de afgebroken stand was vrijwel hopeloos. Over de kracht van paard en raadsheer heeft deze partij eenig nieuw licht laten schij- men. Maroczy merkt daarover op in de Schaakwereld van 9 November: „Bekend is, dat twee loopers sterker zijn dam paard looper. De vraag is of zij ook sterker zijn dan twee paarden, is nog niet opgelost". De vyftiem.de partij was weer Slavisch, met 6. e3. Waarom Euwe weer niet het toch waarschijnlijk sterker Pe5 kiest, begrijpen wij niet. Aljechin bracht een nieuwtje, dat met veel am het lijf had. Euwe kwam beter te staan, maar raakte later even van de wijs, waardoor Zwart een merkwaar dig paardoffer kon brengen, dat tot bevrijding leidde. Tevens werd een nieuw probleem aan- gesneden, n.l. of pion a4 sterk of zwak is. Wij zouden Tarrasch kunnen aanhalen, die in een analoog geval zei, dat de sterkte of zwakte van die van den speler afhing. Aljechin kreeg tegenaanval, en bij het afbreken der partij jvas hij een pion voor, wat gelukkig wegens de aanweizdgheid der remise-figuren dame en toren niet tot winst leidde. Remise dus, met Wit voor Euwe, die de volgende partij (de eerste van de tweede helft) met zijn ongeluks- kleur izwart moet spelen, en nu met 9 tegen 6 voile drie punten achter staat, terwijl Aljechin reeds aan zijn tweede verplichting heeft vol- daan van werkelijk zes partijen te moeten winnen, een zeer goede regel, die het remise schuiven voorkomt. Wij wachten op de ,,betere vorm" van Euwe. In ieder geval, hoe de uitslag wezen moge, wij weten dat de winnaar zijn overwinning verdiend heeft': Aljechin doordaJt hij heeft getoond zeer sterk te zijn. Euwe als hij. bewijst zelfs nu nog zijn achterstand op te kunnen halen. De volgende partijen worden gespeeld: 16. Rotterdam, Doelen, 11 Nov., 6 uur. 17. Den Haag, Dierentuin, 14 Nov., 6 u. 30. 18. Den Haag, Dierentuin, 16 Nov., 6 u. 30.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3