J Onzuivere huid PUROL Vestigingswet Kleinbedrijf. Hoofdpijn, Kiespijn J2'„u.*2 TER NEUZEN, 12 NOVEMBER 1937. Wet van 13 Maart 1937 houdende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend. Verantwoordelijke kringen wekken hun ge- loofsgenooten op kaLm te blijven en vragen machtiging der regeering tot vormirg van Joodsche patroeljes ter be waking van de land- bouwondernemingen. De autoriteiten te Jeruzalem hebben Dins- dag onmiddellijk nadat bekend was geworden, dat 5 Joodsche arbeiders in de steengroeven buiten de stad vermoo^d waren, uitgebreide maatregelen getroffen tot achtervolging van de moondenaars, die tot een Arabische terro- risten-bende behooren, van wier Ibestaan de politie reeds verwittigd was. Er zijn drie tanks en eenige vliegtuigen uitgerukt met een compagnie soldaten, die zal trachten de bende te omsingelen. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. v ingez. Med. DOODELIJK VERKEERSONG EVAL. Woensdag voorm 'ddag is, naar de Vliss. Crt. meldt, aan de halte Veldzicht tusschen Schoondijke en Oostburg de fbietentarreerder A. van de Bunder, toen hij aldaar bezig was met het schoonvegen van den weg, door een passe eren den auto, bestuurd door den aard- apipelkoop/man M. Sustronk .uit Goes, gegre- pen. De aianrijding was z66 hevig, dat het slachtoffer als het ware werd opgenomen, eenige meters door de lucht buitelde, om ver- volgens tegen den weg gesmakt te worden. Het slachtoffer moet dan ook op slag gedood zijn. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder van den auto geen schuld, aangezien v. d. B. naar den verkeerden kant van den weg zou zijn uitgeweken, toen de auto naderde. De ge- meenteveldwachter, alsmede de marechaussee uit Oostlburg en een arts, waren spoedig ter plaatse. Laatstgenoemde kon niets anders doen dan den dood constateeren. De politie onderzoekt de zaak. DAM KLAN EN DAM BAM. De Figaro doet een fantastisch verhaal over een in Indochina geboren nieuwen godsdienst, waar naar het heet een vrouw een slang ter wereld bracht, die kon spreken, door niemand gezien, Dam Klan gedoopt in en zes geboden opstelde, waarvan het eerste luidt, dat tegen- woordig de Fransche en annamitische overheid gehoorzaamd wordt. Maar, als dit anders wordt, aldus fluistert men, zou Dam Klan zich met de rest belasten. De groote priester van Dam Klan heeft Dam Bam, even geheimzinnig als de ander. Hij schrijft voor, dat elk dorp, hetwelk tot den nieuwen eeredienst toetreedt, drie notabelen moet aanwijzen, wien de bewoners gelijk aan dat andere wezen moeten ghoorzamen. Om diens bescherming te verkrijgen moet men een flesch heilig water bezitten en de dorpen, waar deize zich bevinden zullen bij den ondergang van de wereld gespaard blijven. En de mede- werker van het Fransche blad, die door zende- lingen werd ingelicht, maakt zich emstig ongerust over de conclusies, die de bewoners kunnen trekken uit het verbod van rijstbouw, het houden van dieren met witte veeren of het inzamelen van bronzen munten. Het zou het begin van een tegen- de „vreemdelingen" ge- richte beweging kunnen zijn. OPVATTINGEN IN JAPAN. De woordvoerder van het departement van oorlog te Tokio heeft verklaard, dat de Japan sche overwinning bij Sjanghai bewijst, dat het Chineesche leger zelfs, indien het terrein gun- stig is voor dat leger, niet bestand is tegen den aanval van de Japansohe troepen. De woordvoerder verzekerde, dat de isoleering van Sjanghai van Nanking, waar Sjanghai het financieele centrum is van China, een krach- tige domper moet zijn op den strijdgeest der Chineezen en dat het zijn invloed zal doen gevoelen op het lot van Nanking. De regee ring van Nanking had over de 700.000 man troepen in het gebied van Sjanghai bijeen- gebracht, maar zij zijn door de Japansche troe pen, aldus de woordvoerder verpletterd. Met de inneming van Taijoean, de hoof.dstad van Sjansi, en de verdrijving van de Chinee sche troepen uit Sjanghai is thans, aldus de woordvoerder, de ,,bestraffing der schandalige Chineesche troepen" tot voile ontplooiing ge- komen. Ook de bladen te Tokio schrijven in den- zelfden geest als waarin de woordvoerder zich uitliet. De regeering van Nanking, aldus het nieuwsagentschap Dohiei, constateert, dat, nu groot-Sjanghai volkomen geisoleerd is door de Japansche strijdkrachten van Nanking en de vijf provincies, die Noord-China vormen, in handen zijn gevallen van de Chineezen, de regeering te Nanking kan kiezen tusschen het volgen van twee wegen: of die regeering kan gaan samenwerken met Japan, of zij kan langdurige vijandelijkheden tegen Japan voort- zetten, maar de laatste zal volgens de Jomioeri Sjimboen een zelfmoord van China blijken te zijn. Genoemd blad verklaart, dat Japan mis schien bereid zal zijn toeschietelijk te wezen, indien China het roer omgooit en wil samen werken met zijn buurman. Indien echter Tsjiang Kai-sjek overgaat tot de tactiek van het rekken der vijandelijkheden, zal Japan gereed zijn tegenmaatregelen te nemen en een expeditie naar Nanking te zenden en ook naar andiere steden in China, die strategisch van belang zijn. Het blad verklaart ook nog, dat in een dergelijk geval het keizerlijk hoofd- kwartier zal worden ingesteld, hetgeen dan vermoedelijk gevolgd zal worden door een oor- logsverklaring aan China en een volkomen oeconomische blokkade van China. De Asahi Sjimboen is van opinie, dat de beslissende Japansohe overwinning, te Sjang hai behaald, het misschien zal mogelijk maken dat de buitenlandsche mogendheden een andere houding gaan aannemen. Het blad is van oor- deel, dat Engelamd den toestand in China verkeerd heeft beoordeeld. Uit hetgeen geble- ken is, valt af te leiden, dat Engeland voor- nemens was geweest de regeering van Nanking aan het bewind te laten. Tientsin en Sjanghai zouden dan de financieele centra van China zijn gebleven. De Asahi Sjimboen denkt echter dat Engeland thans gedwongen zal zijn zijn positie te herzien, wijl anders zijn politiek mogelijk op een mislukken zal uitdraaien, nu de verbinding tussohen Nanking en Sjanghai volkomen is afgesneden. Het blad meent, dat de regeering te Nanking misschien krachtiger samenwerking zal zoeken met de Sowjet-Unie en daarom raadt het het Japansche volk aan zich voor te bereiden op een langdurigen strijd tegen China. De Kokoemin Sjimboen wijst op den intema- tionalen aard van Sjanghai en betoogt, dat de sterk verwikkelende buitenlandsche belangen in Sjanghai op allerlei manieren te lijden zulien hebben van de isolatie van Sjanghai en Nan king. Ook beweert de Kokoemin, dat de kruis- tocht tegen China nog maar pas begonnen is en dat het Japansche volk niet al te optimis- tisch moet zijn. De Nitsji Nitsji Sjimboen brengt het bloed- bad bij Amritsar (Britsch-Indie) in herinne- ring. De bedrijver van die daad, de brigade- generaal Dyer, had van Britsche bewonderaars 21.000 pond sterling ontvangen. Op grond van dit feit en de huidige houding van Engeland ten opzichte van de gebeurtenissen in China beschuldigt het blad de Engelschen van huichelachtigheid. Het Japansche volk, aldus het blad, bezit voldoende verdraagzaamheid om naar critdek te luisteren, indien deze gegrond is. Maar het zal niet valsche beschul- digingen verdragen, die worden gedaan uit eigenbaat. RIJKSFOSTSPAARBANK. In den loop der maand October werd aan het kantoor der posterijen te Ter Neuzen op spaarhankboekjes ingelegd 79.183,27 en terugbetaald 44.847,94. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 34.335,33. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 30. LUXOR-THEATER. Tarzan's vluoht. Het Luxor-Theater brengt een nieuwe Tar- zan-film, die vreemd genoeg Tarzan's vlucht heet. Hieruit zou men kunnen concludeeren, dat Tarzan de j'imgle ontvlucht, maar alien die dit vreezen, om daardoor de kans op toekom- stige avonturen mis te loopen, kunnen wij ge- ruststellen, want Tarzan vlucht niet. Integen- deel, hij nestelt zich met zijn Jane des te war mer in het oerwoud, alien erfenissen en testa- menten ten spijt. Voordat het echter zoover is, wordt er een kwantum avonturen opgedischt, zoo sensatio- neel en zoo thrilling, dat men de haren wel met een goed soort pommade tegen den sc'he- del mag kleven, willen zij niet keer op keer te berge rijzen. Twee familieleden van Jane, die met haar Tarzan h.£t leven in de rauwe jungle verko- zen heeft boven het Londensche season, komen haar opsporen, daar haar aanwezigheid in Londen dringend gewenscht is. Zij heeft o.m. een flink vermogen geerfd. Die familieleden Vragen den steun van een captain Fry (John Buckler), die zich rechtschapener voordoet dan hij is, want als het er op aan komt, pro- beert hij die familieleden uit te leveren aan het hoofd van de Gaboni's, een zeer onvrien- delijk slag lieden, die htm gevangenen ver- scheuren zooals u en ik een kippenboutje, ter- wijl hij Tarzan in een kooi naar Europa tracht te brengen, om met hem op de wereldtentoon- stelling te Parijs grof geld te verdienen. Dank zij Tarzan en diens olifanten komt hier echter niets van, al is de prijs hiervoor een serie neergeschoten, in afgronden tuimelende en in moerassen verzinkende inboorlingen. Alles komt echter op z'n pootjes terecht. Kapitein Fry krijgt zijn verdiende loon; hij verzinkt in een ondergrondsch meer, waar hij door een vreemd soort kameleonachtige bees- ten wordt opgehapt en de beide familieleden van Jane (Maureen O'Sullivanachten het bij nader inzien toch maar beter, hun nichtje in haar jungle-villa (met stroomend water, sys- teem-Tarzan) achter ,te laten. De meest nuchtere toesohouwer zal zich niet kunnen ontworstelen aan de simpele ro- mantlek, die in deze Tarzan-serie schuilt. Een serie, die opnieuw om een vervolg vraagt, want het mysterie van de jungle blijft en zoo- lang Johnny Weissmuller zijn prachtige Tar- zan-figuur houdt, behoeft de Metro-Goldwyn- Mayer zich nergens over ongerust te maken. Vrouw of Secretaresse. Om maar met de deuren in hu.is te vallen het zijn overigens de deuren van een prachtig New Yorksch huis en die van een ultra-mo dern ingericht uitgeversbedrijf Clark Gable is zeer verliefd op zijn jonge vrouw, hij heeft een druik bestaan en een even mooie als be- kwame secretaresse: een witte raaf. Vandaar vermoedelijk, dat zij, zijnde Jean Harlow en platina, in de wandeling ,,de Witte" heet. Clark Gable heeft bovendien een schoonmoe- der en het ideaal, een groot concurreerend weekblad op te koopen; de schoonmoeder is een (wereldwijze vrouw, die haar dochter waar- schuwt tegen het gev-aar, dat in een beeld- schoone secretaresse schuilt en de koop van het /weekblad vergt een zoo bekwame secreta-> resse als ,,de Witte". Ziedaar, de draden der intrige en ieder kwaaddenkend filmtoeschouwer vermoedt na- tuurlijk, dat het met Clark Gable en de even- schoone als knappe secretaresse mis zal loo pen. Maar het loopt niet mis; het loopt slechts in schijn mis. Natuurlijik wordt de schoonmoe- derlijk gealarmeerde Myhna Loy jaloersch: dat is haar goed recht en ze heeft er ook alle aanleiding toe. Na den eersten storm van ja- loezie, als de jonge uitgever weigert zijn goede medewenkster te ontslaan, stelt hij zijn vrouw een second honey-moon in 'Havanna voor, als stilte na den storm; maar de affaire met het tijdschrift maakt, dat hij eensklaps met de secretaresse daarheen moet... Drukke dagen, de wachtende telefoon in het New Yorksche huis .rin'kelt niet door een oproep uit Havan na, New York vraagt Havanna en krijgt op een verdacht uur in den nacht de secretaresse aan het apparaat. Na dagen hard werken is de hoop van het tijdschrift juist beklonken... Miaar wat weet een telefoon daarvan. Zoodoende neemt alles plotseling zijn tragi- sche wending en Myrna Loy, gesterkt door de wijze schoonmoeder, voelt zich de zeer ver- ongelijkte en zal een reis naar Europa onder- nemen, tot haar advocaat haar mevr. C. G.-af heeft gemaakt. Als ze haar koffers aan boord uitpakt staat Jean Harlow voor haar, er is een korte prach tige scOnetwee vrouwen, tien woorden en als Clark Gable uit louter baloorigheid met zijn secretaresse op reis zal gaan, komt juist te rechter tijd Myrna Loy die haar boot heeft laten varen en haar man terugVindt Vetwormpjes, pukkels en oil- slag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en f I uweeIzacht door GEEL en .WIT.. zuivert verzacht - geneest In doozen 30-60 ct. Bij Apoth. en Drag. MIJNHARDT (Ingez. Med.) Het heeft alles den toon van een lichte comedie, met een paar bitter-emstige momen- ten. 'Het heeft ook een met gratie aange- brachte moraal: wantrouw een man niet te gauw. Eh het speelt zich alles zoo am en bij de menschelijke sentimenten af, die zich doen gel den, als men een man, een vrouw, een knappe secretaresse en een wijze schoonmoe der bijeenbrengt (IV. Slot.) Zooals wij in onze inleiding over de Vesti gingswet reeds aanstipten, is deze reeds 9 April van dit jaar in werking getreden, doch zijn nog geen maatregels van bestuur ver- schenen, waaruit nadere toepassingen van de eischen der Wet op het bedrijf zijn af te leiden. Alleen is op 18 Aug. 1.1. door den Minister op grond van art. 1, sub 5°. der Vestigingswet een z.g, sperverbod voor de slagerijen afge- kondigd doch dat schenkt ook niet de met verlangen tegemoet geziene klaarheid, omdat gedurende dien spertijd „de Minister" in de plaats treedt van „de Kamers van Koophan- del en Fabrieken" en alzoo de aanvragen tot vestiging van slagers door het Departement worden behandeld. Wel is waar wordt aan de Kamers mededeeling gedaan van de op ver- zoeken genomen beslissingen, van de verleende t vergunningen zoowel als van de weigeringen, doch zonder motiveeringen. De richtlijnen die voor het nemen der beslissingen gelden, de eischen die hierbrj aan de aanvragers worden gcsteld, zijn niet bekend. In ae Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer in zake wijziguig der Vestigingswet (ten doel hebben- de enkele gebleken leemten op te heffen) heb ben we p IIeen kunnen lezen, dat de Minister bij de toepassing van het sperverfood ..soepel- heid" betracht. Met betrekking tot een nadere uitwerking der vestigingseischen kunnen wij dus niet ljesehikken over officieele gegevens en zullen het Uitvaardigen der maatregelen van bestuur moeten afwachten. Indien wij het goed voor hebben, zullen de organisaties die toepassing der wet vragen op het door hen vertegen- woordigende bedrijf, .ook gegevens omtrent de te vorderen eischen moeten indienen. Hoe het b.v. zal staan met het toepassen van den eisch van vakbekwaamheid, niet een der minst beteekenende, is ons nog niet gebleken. We hebben met betrekking tot deze materie wel eens het denkbeeld hooren beplei- ten dat voor de ambachtspatroons zou kunnen worden volstaan met een diploma van de Ver- eeniging tot Veredeling van het Ambacht. Zou zoo'n eiseh bewaarheid worden, dan zou er voor de ambachtspatroons in de toekomst nog een stevige studie voor den boeg staan. Wij hebben in het verleden kunnen waamemen dat jongelieden die zich voor dat examen wilden bekwamen nog een studie moesten doormaken die niet voor de poes was, en waarbij men allerminst kan volstaan met het behalen van een diploma aan een ambachts- sohool vooral nu deze zooals voor het platte- land te bejammeren is worden teruggebracht tot scholen met 2-jarigen cursus. E!n dit betreft dan de gewone vakken. Doch hoe zal het gaan met de vakkennis der winke- liers In de groote centra richt men verschil- lende cursussen in. In het nummer dezer counant van Maandag heeft men b.v. kunnen lezen dat iemand uit Oostburg te 's-Graven- hage is geslaagd voor het examen voor „kruideniers". Voor dat vak blijkt dus reeds een cursus te bestaan. Ongetwijfeld zal er in dat opzicht in de toekomst uitbreiding van cursussen noodig zijn. Ook is het mij wel bekend, dat men zich van regeeringszijde indenkt opleiding in het bedrijf, tijdens en na de studie voor „handelskennis" op welk laat ste wij breedvoeriger terugkomen. Omtrent den eisch van „credietwaardigheid" is officieel ook nog niets bekend. Men schijnt wel de moeilijkheid te gevoelen, om daarvoor vaste lijnen vast te stellen. Ongetwijfeld zullen de eischen daaromtrent verband houden niet alleen met den aard van het bedrijf, doch ook met de gemeente van vestiging, in ver band met de levenseischen. Dezer dagen verscheen in de pers een bericht, waarin werd medegedeeld, dat van middenstandszijde om te voldoen aan crediet- waardigheid bedragen waren genoemd van /2900 voor het platteland, tot f 7000 voor de grootere steden. Het komt ons voor, dat die bedragen, omdat ze vrijwel correspondeeren, ontleend zijn aan een berekening die van wege de Nederland- sche Middenstandsbank is gepubliceerd in „Economische PublicatieS" en die beedoeld zijn als richtlijnen, welke voor de organen die met de uitvoering der Vestigingswet zouden worden belast, zullen kunnen dienen als leidraad voor de beoordeeling of het beschik- bare aanvangskapitaal inderdaad aanwezig is. Bij de aangegeven normen wordt een ver- deeling gemaakt voor A. Platteland. B. Klei- nere provincieplaatsen. C. Grootere provincie- plaatsen. D. De drie groote steden. Aangezien in genoemde publicatie Ter Neu zen met name wordt genoemd en gerangschikt onder de plattelandsplaatsen, behoeven we uiteraard voor Zeeuwsch-Vlaanderen alleen rekening te houden met de rangschikking voor het platteland. Bij de berekeningen wordt voorts rekening gehouden met een bedrag voor beginvoorraad in den winkel, kosten voor winkelinrichting, transportmiddelen, kosten voor inrichting der werkplaats en een kwantum grondstoffen en in de tweede plaats met bedrijfskapitaal. Zoo zal het bedrag voor inrichting van zijn zaak hooger zijn voor een kapper die nevens een heeren- ook een dames-salon inricht, terwijl de berekening ook weer anders wordt wanneer hij daaraan tevens een handel in parfumerieen verbindt. Blijkens de hier- bedoelde publicatie wordt voor een kapper met alleen heeren-salon noodig geacht voor inrich ting van zijn zaak 1050,benevens 2000 als bedrijfskapitaal. Wanneer er een dames- salon aan verbonden is wordt voor inrichting 2050 en voor bedrijfskapitaal f 2250 f 4300 noodig geacht. Voor bakkerijen b.v. wordt noodig geacht van f 2400 tot f 4400 als kosten voor de win kelinrichting, transportmiddelen, de eigenlijke bakkerij (de werkplaats dus) en een kwantum grondstoffen. De hoegrootheid van dat bedrag zal natuur- lijk samenhangen met den omvang van het in te richten bedrijf. Dan wordt daarbij als bedrijfskapitaal noodig geacht ,f 2000, zoodat op het platteland noodig wordt geacht voor het "vestigen van een bakkerij 5000 tot 6500. Voor een banketbakkerij wordt een lager bedrag genaamd, n.l. f 1975 voor inrichting en 1750 voor bedrijfskapitaal. Daarbij wordt in aanmerking genomen dat een banket- bakker minder zal hebben uit te geven voor transportmiddelen dan een broodbakker en ook dat hetgeen hij verkoopt vrijwel a contant wordt verkocht. Op te merken valt, dat bij de hierboven genoemde bedragen geen rekening is gehouden met de bedragen die noodig zijn voor het eventueel koopen of bouwen van het perceel waarin de zaak zal worden gevestigd, dus alleen zuiver voor inrichting van d e zaak. Wij vestigen hierop in het bijzonder de aandacht, omdat door het publiek dikwijls verwarring blijkt te bestaan omtrent het begrip eigenaar eener zaak, daar dit niet automatisch ook beteekent eigenaar van het perceel waarin een zaak gedreven wordt. Dit laatste zal in de toekomst ook in het bijzonder tot uiting komen in verband met de vestigingswet. Wanneer iemand b.v. van een eigenaar ter voortzetting van diens zaak de noodige ver,gunning ver- krijgt en het perceel huurt, neemt deze, zijn zaak verplaatsende, de vergunning mee. De eigenaar van het perceel kan alsdan op d e zaak geen enkel recht doen gelden. Iemand moet alsdan om in dat perceel een zaak te vestigen opnieuw over een vergunning de beschikkinig krijgen. Wij herhalen over vorengenoemde crediet- waardigheidseischen staat momenteel nog niets vast, doch, waar de Regeering ten deze rekening houdt met wenken uit het bedrijfs- leven zelf voortgekomen, is er alien grond te veronderstellen, dat de cijfers er ongeveer zullen uitzien zooals die 2ijn vermeld in de Economische Publicaties van de Ned. Midden standsbank. Wel kan alsnu vrijwel vaststaand gezegd worden dat van een aanvrager zal worden gevorderd, dat hij voor het vestigen van zijn zaak over de noodige middelen beschikt om minstens de helft van zijn inventaris en zijn voorraden te kunnen betalen en dat hij het ongeveer een jaar zal kunnen volhouden ook zonder dat zijn zaak winsten afwerpt. Daarbij wordt uitgegaan van het beginsel, dat een zaak tijd moet hebben om zich te ontwikkelen. Door een dergelijken eisch aan de financien te stel len wenscht men te voorkomen dat een nieuwe zakenman wegens gemis aan het noodige crediet te gronde gaat voordat zijn zaak gelegenheid had zich te ontwikkelen. Het zal niet noodig zijn, dat de aanvrager het noodige kapitaal zelf bezit, het is voldoende wanneer hem door een ander tot het noodige bedrag crediet wordt verstrekt, doch dan zal hij een verklaring moeten overleggen, waaruit met z?kerheid blijkt, dat hem dit crediet in de eerste 2 jaar niet zal worden opgezegd. Men veronderstelt dat, wanneer iemand zijn zaak goed gaat, hij na verloop van 2 jaar wel overal crediet zal kunnen krijgen. Moesten wij ons bij het voorgaande geheel of gedeeltelijk aan veronderstellingen wagen, voor den derden eisch, dien betreffende handelskennis staat het er wel anders voor. Uit publicaties en mededeelingen van wege de centrale mid- denstandsorganisaties, die daaromtrent met den Minister van Economische Zaken overleg hebben gepleegd, is thans voldoende bekend, wat de belanghebbenden moeten doen voor het verwerven van een Middenstandsdiploma Alge- meene Handelskennis. Het overleg heeft er toe geleid, dat men het eens is geworden over de richtlijnen en exameneisch en voor het behalen van een diploma dat voldoende waarborgen biedt dat de bezitter beschikt over de noodige ontwikke- ling zoowel voor het drijven van een winkel, als van een ambachtsbedrijf of een tak van kleine industrie. De middens tandsbonden kregen uit de gevoerde onderbandelingen met den Minister ook de zekerheid, dat, aangezien zij verzocht hebben voor het vestigen van zaken eischen te stellen, die zelfde middenstand zich er ook voor zou spannen om te zorgen dat de belang hebbenden in de gelegenheid werden gesteld om aan die eischen te voldoen m.a.w.dat het voor hen zaak was allerwege in den lande cur sussen op te richten voor de studie voor het te behalen diploma. Van de drie centrale Bonden is het de R.K. Middenstandlsvereeniging geweest die zich op lofwaardige wijze van die taak heeft gekweten en die reeds op 1 Juli j.l. paraat was om de bij haar aangesioten afdeelingen in te lichten wat zij ten deze hadden te verrichten ten bate van den middenstand en zij die in dien stand in de toekomst hun loopbaan willen vinden. Een resultaat van het tijdige optreden dezer organisatie is geweest dat thans in ons land reeds 150 cursussen bestaan die door vier a vijf duizend' cursisten worden bezocht. Dit tijdig optreden was noodig, aangezien het volgend jaar in den loop van Juni reeds examen zullen worden afgenomen, terwijl het te verwachten is, dat in het voorjaar van 1938 reeds meerdere bedrijven voor toepassing van de Vestigingseischen in aanmerking zullen komen. Aangezien alle middenstandsbedrijven dit lot te avond of morgen kan treffen, is het ook tijd, dat de middenstanders zelf paraat zijn en het niet zitten af te wachten. In de bekend geworden examen-eischen voor het middenstandsdiploma wordt gevraagd Voor boekhouden, vaardigheid in het voeren van een eenvoudige administratie volgens de methode van het z.g. uibgebreid boekhouden, welke o.m. zal moeten blijken uit het vaardig en accuraat bijwerken van dag- en bijboeken, voldoende vaardigheid in het opmaken van balans en van winst- en verliesrekening. inventaris van balans en van winst- en verlies rekening. De handelskennis zal worden getoetst aan de kennis van de usanties bij in- en verkoop van goederen, alsmede van de organisatie van den handel in het algemeen, aan kennis van credietwezen, alsmede voor het binnenlands betalingsverkeer. Voorts kennis van het verkeerswezen, b.v. eenig inzicht omtrent de wijze waarop de verkeersmiddelen (post, telegraaf, telefoon, spoor, schip, bode en vliegtuig) in de practijk door het middenstandsbedrijf kunnen worden benut. Ook kennis van verzekeringen, van de organisaties op middenstandsgebied, en de vertegenwoordigende lichamen voor den mid denstand van belang, ook inzicht in de bet.eeke- nis van de vak- en standsorganisatie. Voor handelsrekenen zal worden gevraagd kennis en vaardigheid in het maken van een voudige berekeningen, welke met de voor handelskennis gevraagde onderwerpen samen hangen. Daartoe moeten worden gerekend: berekening in den goederenhandei, kostprijs- berekening, het lezen van een rekening- courant, eenige vaardigheid in het omrekenen van buitenlandsch geld, enkelvoudige intrest- berekening- Ook zal wetskennis worden gevraagd, met name eenige kennis van de overeenkomst in het algemeen en van de meest voorkomende overeenkomsten. Voorts eenige kennis van de voor het middenstandsbedrijf van belang zijnde belangrijke belastingwetten, eenige kennis van de vennootschapsvormen, van cooperatieve en andere vereenigingen, van eigendomsrecht, van pand en hypotheek, preferentie en recht van terugvordering. Men zal ook een en ander moeten weten van de wettelijke bepalingen betreffende faillissement en surseance van betaling en omtrent diverse soorten bandelspapier. Kennis van de voor- naamste wetten die voor het middenstands bedrijf van beteekenis zijn. De kennis van den candidaat betreffende Nederlandsche taal en Handelscorrespondentie zal worden getoetst aan eenige vaardigheid in het stellen van eenvoudige handelsbrieven en uit het zonder grove fouten opnemen van dictge. In een leerplan zagen we hieraan toegevoegd: „volgens de vereenvoudigde spel ling". We kunnen echter moeilijk aannemen dat de desbetreffende examencommissie een candidaat zou afwijzen die onberispelijk correspondeerde in de spelling volgens De Vries en Te Winkel die ook de Nederlandsche Staat nog als de officieele spelling gebruikt. Dan zal ook nog gevorderd worden eenige kennis van grondbeginselen van moderne bedrijfsleer, met name eenige kennis van de# algemeene begrippen voor zoover voor het middenstandsbedrijf van belang em eenige kennis van reclame en verkoopkunde. Het wordt noodig geacht, dat de candidaat eenigs- zins vertrouwd is met het rationalisme en met de beteekenis van de omzetsnelheid, mede in verband met een doelmatige voornaads- po/itiek, alsook dat hij inzicht heeft- in de beteekenis en den omvang van reclamevormen (adverteeren, drukwerkreclame, etaleeren, winkelinrichting), een reclamebudget, alsmede omtrent de algemeene beginselen van ver koopkunde. De belangstellende lezer zal tot de conclusie komen, dat, ofschoon gesproken wordt van minimum-eischen tot eem zoodanige ontwikke- ling wordt gevraagd, dat, wanneer de reeds een bedrijf voerende middenstanders van den huidigen dag zich zonder voorbereiding aan een omderzoek van een examen-commissie moesten onderwerpen, velen zooals men dat wel eens noemt zouden ,,stralen", en dat er voor hen die zich in de toekomst aan dat examen zullen willen onderwerpen een tijd van ernstige en veelomvattende studie zal aanbreken, voornamelijk voor hen die alleen onderwijs aan de lagere school hebben genoten. Er werd dezer dagen van gezaghebbende zijde de aandacht op gevestigd dat belang hebbenden zich niet moeten laten verlokken door goedkoope aanbiedingen voor midden- standsontwikkeling per cdrrespondentielessen, waaronder zelfs ad 2,50. Ze behooren dezen kant der zaak niet te licht op te vatten, want ze zouden later tot hun schade, niet alleen aan weggegooid geld, doch ook aan iets dat kostbaardet is: „verloren tijd" onder- vinden, dat ze bedrogen uitkomen. Men heeft het dezer dagen in ons blad kunnen lezen, dat, om ons tot Zeeuwsch- Vlaanderen te bepalen, te Hulst reeds een middenstandscursus bestaat die bezocht wordt door 61 cursisten, te Kloosterzande door 42, te Sas van Gent door 31 en te Oostburg door niet minder dan 76 cursisten. Wanneer in die plaatsen de behoefte aldus wordt gevoeld, is aan te nemen dat die ook te Ter Neuzen en omgevimg in niet minder ruime mate bestaat. Deze is dan ook onder de huidige omstandigheden voor den midden stand onmisbaar. Dit is ook imgezien door het bestuur der Winkeliersvereeniging Ter Neuzen Klimop. Het bestuur heeft inge- zien, dat het noodzakelijk werd buiten haar gewoon werk te treden. Dat het noodig werd, met het verloopen van het getij, de bakens te verzetten. Zooals reeds in ons blad is vermeld heeft het zich in verbinding gesteld met de organisaties van ambachtspatroons en is uit die organisaties thans een commissie benoemd, welke tot taak heeft den cursus te organiseeren die de middenstanders voor hun toekomst noodig hebben. Het vervullen van de taak, die de leden van dat comity op zich genomen hebben is geen sinecure. Daarvoor is beleid en doorzicht noodig. De namen dier heeren kennende, meenen wij te mogen ver wachten, dat het daaraan niet zal ontbreken. De verdere stappen voor een eventueele ontwikkeling van den cursus moet worden gezet door de jonge of aankomende midden standers. Zij moeten blijk geven dit in hun levensbelang genomen initiatief te steunen, door zich voor deelname aan den cursus aan te melden en daarvan een ijverig en toegewijd gebruik te maken. Voor hen zijn de jaren voorbij, dat zij het beschouwden als dbor hun ouders ,,voor de aardigheid" naar school te zijn gezonden. Ze zullen thans wel tot den leeftijd zijn gekomen, dat zij zich bewust zijn geworden dat zij, om in d'e toekomst te kunnen slagen, „no/g iets in hun marsch moeten verzamelen" en dat de middenstands-ontwik- kelingscursus hen daarvoor de gelegenheid biedt. Zelfs ook voor de oud'eren, die gaarne geheel op eigen beenen zouden komen te staan, kan deze cursus van groot belang worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2