Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland. Gemengde Berichten Woensdag 10 November 1937 No. 9681 TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN DE I>E CONFERENTIE VAN OSLO-STATEN. Den conferentie van de Oslo-staten, die de eerste helft van deze maand te Kopenhagen zou worden gehouden, is uitgesteld tot Januari, omdat velen van dengenen, die er aan zouden deelnemen, op het oogenblik wegens andere bezigheden, geen tijd hebben. DE NIEUWE MIJNVEGERS TE T AND J ON G- PRIOK AANGEKOMEN. Aneta meldt uit Batavia: De vier nieuwe mijnvegers voor de marine zijn twee aan twee tegen zeven uur in den morgen van Maandag, de haven van Tandjong Priok binnengeloopen. De officier van het piket begroette den gezagvoerder namens den commandant der zeemacht, waama de com mandant van het flottielje de traditioneele be- zoeken aan den wal bracht. Om half elf bracht de commandant der zee macht een bezoek aan de mijnvegers. DE REIS VAN DEN TINBAGGERMOLEN „DOEJOENG". Op 27 Juli is de tinbaggermolen „Doejoeng", gebouwd bij J. en K. Smit's Machinefabriek te Kinderdijk voor rekening van de Billiton Maat- schappij, van Rotterdam naar Indie vertrok- ken. Maandagmorgen is de sleepboot „Humber", van L. Smit en Co.'s Int. Sleepdienst, onder commando van kapitein B. 't Hart, met het gevaarte te Singapore aangekomen. In deze haven zal de ,,Doejoeng" drie dagen in een dok gaan, om geheel te worden ontdaan van de aangroeiselen, die zich gedurende de reis op den wand van den molen hebben vast- gezet. Daarna wordt de reis naar Billiton, het eind- doel, voortgezet, waarvoor men nog vier of vijf dagen denkt noodig te hebben. Wat het verloop van de reis betreft brengen we nog het volgende in herinnering: Tot aan Algiers heeft ook de sleepboot ,,Oostzee" bij het transport geassisteerd. Op Donderdag 12 Augustus kwam de sleep voor Algiers aan, waar de ,,Humber" is gaan bun- keren, terwijl de ,,Oostzee" den molen op zee gaande hield. Daarna heeft deze laatste boot de tihuisreis aanvaard. Op 27 Augustus, dus na een maand varen, bereikte het transport na een voorspoedige reis Port Said, waar de „Humber" opnieuw gebunkerd heeft. VAKONDERWIJS AAN SCHIPPERS- JONGENS. Het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft besloten tot het inrichten van een schip voor jongens, die op de dagnijverheidsschool worden opgeleid voor de binnen-, Rijn- en kustvaart. Reeds is een schip gekocht, dat zoo spoedig mogelijk voor het gestelde doel zal worden ingericht. In September j.l. heeft het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam de eerste dagnijverheidsschool voor schippersjongens ge- opend, welke werd ondergebracht in de bm- nenvaartschool aan de Droogbak. De leerlin- gen van deze school een tweejarige cursus werden voorloopig gehuisvest op het in- structievaartuig Prins Hendrik, dat aan de overzijde van het IJ nabij het station van de Noord- en Zuidholljyidsche Tramwegmaat- schappij gemeerd werd. Een oude machine- loods van deze maatschappij werd tijdelijk als werklokaal ingericht. Om voldoende geschoolde krachten voor de binnen-, Rijn- en kustvaart, waaraan behoefte bestaat, te kunnen afleveren, was het echter noodig meer leerlingen dan tot dusver op de dagnijverheidsschool te plaatsen, hetgeen medebracht, dat er meer ruimte voor huis- vesting moest worden gevonden. Het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart besloot daarop tot het inrichten van een schip, waarop zoowel de dagnijver heidsschool zal worden gevestigd als de jon gens zullen worden gehuisvest. Het schip zal een lengte hebben van 60 M. en een breedte van 12 M. Voorloopig zal het worden ingericht voor 72 jongens, doch de be- schikbare ruimte is voldoende voor het plaat sen van 120 jongens. j J Op het schip zullen worden gebouwd de dag nijverheidsschool, recreatie- en slaapzalen voor de leerlingen, een gymnastiekzaal, hutten voor de leeraren en een commandantswoning. Het zal worden voorzien van centrale verwar- ming en ook verder geheel modern worden ingericht. Het ligt in de bedoeling, dat het nieuwe schip voor het begin van den tweeden cursus van de dagnijverheidsschool te Amsterdam gereed zal zijn. EEN SCHUILKELDER ONDER HET NIEUWE GEBOUW VAN DEN HOOGEN R VAl). Blijkens het verslag van den rijksgebouwen- dienst is deze dienst belast met het ontwerpen en uitvoeren van de te treffen maatregelen voor bescherming tegen luehtaanvallen in de rijksgebouwen, in overleg met de inspectie voor de bescherming der burgerbevolking. Deze maatregelen zullen worden getroffen met inachtneminig van een vastgesteld pro gram van urgentie. Een schuilplaats voor het personeel tegen luehtaanvallen is reeds opgenomen in de verbourwing van den Hoogen Raad, alsmede in de uithreiding van de post- auto-garage met werkplaats aan de lste Van der Kunstraat te 's-Gravenhage. WEGGELD IN NOORD-BRABANT WORDT GEWIJZIGD. Zooals men weet, wordt in Noord-Brabant nog altijd een weggeld geheven van wiel- rijders. Bij herhaling en ivan verschillende kajnten is er op geweizen, dat die belasting, van 2,50 per jaar, toch eigenlijk uit den tijd is. De A.NjWjB. heeft speciaal geweizen op de on- billijkheid om ook ingezetenen van andere provineien te laten betalen, daar immers van de Bralbantsdhe wielrijders in die andere pro vineien geen belasting geheven wordt. Daar- om werd in een adres aan de Provinciale Staten gevraagd, in ieder geval de niet-inge- zetenen van Noord-Brabant van de betaling van weggeld vrij te stellen. Thans is door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant bij de Staten dezer provincie een voorStel ingediend tot wijziging van de provinciale weggeldverordening. L)oze wijiziging houdt o.a. in, de definitieve inVoering van de z.g. vacantiekaarten voor rijwielen, geldig voor de maanden Juli, Augus tus en September, tegen een tarief van 1,25- (een kaart voor bet geheele jaar kost /2,50). Verder wijziging van het tarief voor tandems van f 6 op f 4 (voor vacantiekaarten 2). En tenslotte het vrijstellen van niet-ingezetenen der provincie van de betaling van het weg geld. KALENDERHERVORMING VAN DE BAAN. De kalenderhervorming is voorloopig van de baan. Aan het rapport, dat Litwdnof ter zake aan den Voikenfbond uittoracht, is het volgende ontileend: (Het ontwerp is aan 69 staten toegeizonden. Opmerkelijk was, daft de Vaticaanstad bij deze 69 staten niet was inbegrepen. V66r 1 Augus tus j.l. moesten de antwoorden te Geneve wor den ingezonden. Antwoord werd slechts van 32 staten ontvangen. Van deize 32 staten stem- den er 10 landen voor het ontwerp, 7 landen beridhtten, dat zij nog niet klaar waren met het onderzoek, 6 landen verklaarden zich neu- traal, o.a. de Vereenigde Staten, 4 landen acht ten de uitvoering der kalenderhervor ming voor overijld, o.a. Groot-Brittannie. en Zuid-Afrika, 5 staten zijn besliste tegenstan- ders, n.l. Argentinie, dat niet wil, dat een regelmatige opeenvolging der weken onder- broken wordt. Britsch-Indie, dat niet het min- ste resultaat van het voorstel verwacht, Roe- menie, waar de s'taatSkerk er tegen is, Swe den, dat de voordeelen niet zoo groot acht als de nadeelen en Nederland, dat o.a. het begin- sel van den blancodag, alsook de verdeeling van het jaar in 13 maanden, verwerpt. Voorts is ibekend, dat van de landen, die niet geant- woord heibben, er nog verscheidene tegen zijn, o.a. Italie. Wat de Roomsch-Katholieke kerk betreft, is bekend, dat deze kerk van oordeel is, dat o.a. de vastlegging der veranderlijke feestdagen de .bijeenroeping van een oecume- nisch concilie zou vereischen en dat de in- voering van blancodagen de onderbreking van de opeenvolging der weken ten gevolge zou hebben en met eerfbiedwaardige tradities van meerdere eeuwen onivereenigbaar is. De commissie van den Voikenfbond, die al deize dingen te ibezien had, kwam tot het re sultaat, dat het voor het oogenblik niet wen- schelijk was, een vergadering samen te roe- pen, om de kalenderhervorming te verwezen- lijken, daar in de gegeven omstaridigheden dit plan blijktoaar geen kans van slagen had. Ge- lijk men reeds weet, heeft de Volkenbond op 16 September j.l. op voorstel der Litwinof- comimissie besloten, de kalenderhervorming van het agendum af te voeren. Het plan is dus van de baan. DE STRIJD VAN DE KERK IN DUITSCHLAND. De evangelische kerk heeft een manifest uit- gegeven, dat onderteekend is door 96 vooraan- staande predikanten en dat naar men meent te weten hooge officieele kringen heeft bereikt. Na verscheidene vragen met betrekking tot Rosenbergs jongste publicaties, vraagt het manifest aan de nationaal-socialistische be- weging en de rijksleiders of het o.a. toegestaan is of niet, dat evangelische predikanten in het openbaar het christelijk geloof als een godde- lijke macht erkennen en of de christelijke ker- ken monumenten van schoone kunsten zijn of dat zij huizen blijven, waar het evangelie van Ohristus wordt gepredikt, zonder dat de predi kanten en hun gehoor beschouwd worden als verraders en staatsvijanden. In hot memorandum wordt voorts gezegd, dat de last van deze vragen nog wordt ver- zwaard door het feit, dat er vrijheid bestaat om het woord te voeren tegen de christelijke kerk, terwijl de verdediging in het openbaar van de christelijke waarheid en de eer der geestelijkheid belemmerd en verboden wordt. Indien aan deze activiteit niet onomwonden paal en perk wordt gesteld, moet zij wel een einde maken aan het geloof van het yolk in de beloften, de vrijheid van het christelijke ge loof en de rechten der christelijke kerk te ga- randeeren. (Havas meldt, dat de 96 onderteekenaars van dit manifest behooren tot alle richtingen in de Evangelische kerk, behalve tot de z.g. Duitsche christenen. Red.) (N. R. Crt.) WAAROM NIET OP DE FIETS Dr. L. Burgin, de Engelsehe minister van transportsazen, heeft het voomemen te ken- nen gegeven om per auto van Lon'den naar Brighton te gaan, ter bestudeering van de verkeersvraagstukken op den weg. De Natio nal Cycliste Union, de Britsche wielerbond, schrijft nu in een ingezonden stuk aan de bla- den, dat een fietstocht den minister een heel wat beter inzicht in die vraagstukken zou verschaffen. Er zijn in Engeland 10 millioen menschen, die c'Jksn dag van ds fiets gebruik maken en bij het besteden van 44 millioen pond voor wegverbetering in den eerstkomen- den tijd mag ook wel met hun belangen reke ning worden gehouden. De Union stelt den minister een rijwiel ter besehifkking en belooft hem een geleide van een harer aangesloten vereenigingen. DE VOEDSELV OORZIENING IN ITALIE. De Times meldt uit Rome: De minister van Landbouw verklaart in zijn rapport aan Mussolini, dat de gunstige ver- wachtingen, welke men koesterde voor den komenden oogst, geheel gerechtvaardigd zijn gebleken. De tarweoogst van dit jaar is 80V2 millioen quintal en (vorig jaar 61 millioen) en de totale graanoogst is ibijna 25 millioen meer dan die van verleden jaar. De productie van olijfblie (2% millioen hectoliter) is 50 pet. meer dan die van voriig jaar. Ook de aard- appel- en boonenoogst is sterk verbeterd. De wijnproductie is dezelfde gebleven, de rijstpro- ductie iets verminderd. DE STAD ARSIA. De hertog van Spoleto heeft de mijnwer- kersstad Arsia in Istrie ingewijd die gevormd i door samenvoeging van eenige gemeenten in het mijngetoied. Het centrum van de nieuwe stad 'is in anderhalf jaar tijds opgebouwd. De streek van de nieuwe gemeente heeft ten ge volge van de uitbreiding der mijnen haar be- volking in de laatste jaren zien groeien van 800 tot 7000 zielen. van de opvarenden, omdat men berekend had, dat het schip reeds lang zijn bestemming moest hebben bereikt, terwijl men nog geen bericht van aankomst noch eenig ander be- richt omtrent de Trinidad" had ontvangen. Achteraf bleek echter, dat het schip op 18 October j.l. veilig te La Guaira aan de Vene- zolaansche autoriteiten kon worden afgeleverd. Uit het onderhoud, dat wij na aankomst van de „Costa Rica" met den gezagvoerder van de „Trinidad", den heer Versteeg, en afzonderlijk met verschillende leden van de bemanning had- den, bleek dat de overtocht over den Oceaan met het kleine vaartuig welks natuurlijke be stemming de Zuiderzee was geweest, geen ideaal verloop had gehad en wel voornamelijk door de slecbte persoonlijke betrekkingen aan boord tusschen gezagvoerder en schepelingen. Reeds kort na het vertrek uit Rotterdam, op 28 Juni j.l., bleek de stookinrichting niet in orde te zijn, tengevolge waarvan de olie in de settlingtanks, van waaruit zij fijn verdeeld en voorverhit in de vuren behoort te worden ge- sproeid, in een dikken straal en onder veel te hooge temperatuur in de vuren kwam, waar- docr men 28 uur over de reis naar Dover deed. Daar bleef het schip liggen om van een nieuwe stookinrichting te worden voorzien. En daar ook ontstond een conflict tusschen den kapi tein eri den promotor van den verkoop van het schip, die onder de gegeven omstandigheden en vooral toen achteraf bleek, dat de kapitein pas tegen het najaar den overtocht over den Oceaan zou beginnen, de verantwoordelijkheid daarvoor niet langer wenschte te dragen, zich uit de onderneming terugtrok, waarop kapitein Versteeg besloot op eigen verantwoordelijkheid den overtocht te maken. Het eischte veel zeemanskunst een derge- lijken toeht te maken met een schip, dat niet voor den Oceaan gebouwd is en bij een diep- gang van nog geen 2 meter, een bovenbouw van bijna 7 meter heeft. Gelukkig heeft men hoewel de „Trinidad", nadat zij te Londen in het dok was geweest, pas 18 September j.l. uit Engeland vertrok, in het algemeen goed weer gehad, want het is de vraag, of de luiken, waarmee de openingen in het karteldek waren afgesloten, wel weerstand zouden kunnen bie- 'den aan zware zeeen. Op 27 Sept. kwam men te Las Palmas aan en reeds den 29sten vertrok men weer, nadat 140 ton olie gebunkerd was tot groote ontevredenheid van een deel der be manning, die van meening was, dat deze hoe- veelheid te gering was voor den overtocht en dat men behalve de 140 ton, welke de bunker- tanks konden bevatten, nog een reservevoor- raad in vaten had moeten meenemen. Men kwam op 18 October te La Guaira, waar het schip moest worden opgeleverd, aan met nog slechts 2 ton olie aan boord. Kapitein Versteeg schreef de ontevreden heid van de bemanning in de eerste plaats toe aan den ongunstigen invloed, dien eenige op varenden op de overigen hadden geoefend, als mede aan het feit, dat de gevolmachtigde der Venezolaansche regeering, een Venezolaansch marine-officier, die de reis meemaakte, te Dover den mannen een gratificatie had toege- zegd voor bijzondere prestaties, welke gratifi catie echter niet werd uitbetaald, omdat de bemanning naar de meening van den Venezo- laan zich gedurende de reis niet zoodamg had o-edragen, dat zij daar aanspraak op kon maken. De bemanning was toen allerlei on aangenaamheden gaan zoeken, begon o.a. te klagen over het voedsel, hoewel daar niet de minste aanleiding toe was. Het bunkeren van 140 ton olie te Las Pal mas kon de kamtein ten voile voor zijn verant- woording nemen. Hij had nauwkeurig be rekend hoeveel hij noodig zou hebben en de uitkomat had hem in het geltjk gesteld, al was een overschot van 2 ton niet veel. Door lang- zamer te loopen had men het olieverbruik laag kunnen houden. Dit was het van verschillende kanten be schouwde relaas van een reis die, na de onge- rustheid, welke gedurende eenige dagen in de gezinnen vap de opvarenden heeft geheerscht gelukkig tot een goed einde is gebracht. DE INBRAAK IN HET TANDHEEL- KUNDIGE INSTITUUT TE UTRECHT. De Utrechtsche recherche is met voort- varendlheid bezig ophel'dering te brengen in zake de inbraak in het tandfheelkundige msti- tuut van de RijksuniVersiteit aan den Jut- phaaschen weg te Utrecfht. Thans is een derde verdachte gearresteerd, doch naar ge- meld wordt, is het ondenzoek nog met ge eindiigd en worden er nog meer arrestafties verwacht. Bij deize intoraak is een groote hoeveel'heid goud, ter waarde van eenige duizenden gul dens, ontvreemd ten nadeele van een aantal studenten in de tandheelkunde, die dit goud gefbruiken bij hun studie in de praktijk. goud is de eerste aanleiding geweest om den sluier van geheimzinnigheid, die aanvankelijk wegens het ontlbreken van elke aanwijizing omtrent de dieven, over deze inbraak hing, op te lichten. Twaalf dagen geleden werd n.l. te Amster dam, zooals men zioh zal herinneren, een man gearresteerd, die een klomp goud te koop aan- Ibood, welk goud vermoed werd 'van dit mis- drijf afkomstig te zijn. De man is te Utrecht in het Huis van Bewaring ingesloten, even- als de vrouw, die enkele dagen geleden in de hoofdstad wefd gearresteerd en die eveneens Verdacht werd van medeplichtigheid. Deze beide aanhoudingen hebben de recher che een belangrijk spoor in handen gegeven dat thans leidt in de richting van Den Haag Zaterdag hebben Utrechtsche rechercheurs daar een derden verdachte gearresteerd, op wlen reeds bij de eerste arrestatie de aandacht was geivallen, toch tegen wien de aanwijzin- gen zich thans meer en meer ophoopten. Deze man is kort voordat de eerste arrestant het goud te Amsterdam te koop aanbood. in diens gezelschap gezien en wordt eveneens van medeplichtigheid aan deze inbraak verdacht. Na venhoord te zijn is deze derde arrestant eveneens te Utrecht in het'hui's van bewaring opgesloten. voor 1937, zooals nader vastgesteld bij raads- besluit van 14 Augustus 1937, en de begroo- ting van het Vleeschkeuringsbedrijf voor 1937, door hen worden goedgekeurd, onder voorbe- houd van goedkeuring van het desbetreffende geldleenings- en grondaankoopbesluit inge- volge artikel 228 der Gemeentewet. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, van den volgenden inhoud: Wij doen u opmerken, dat de raad uwer gemeente tot dusver niet heeft voldaan aan ons verlangen om een besparing tot stand te brengen op de subsidie voor het bewaarschool- onderwijs. Wel heeft de raad naar aanleiding van het desbetreffende bij de behandeling van de be- grooting voor 1936 gedaan verzoek besloten om met ingang van 1 Januari 1937 de subsi- dieering te beperken tot kinderen van 4 jaar en ouder. Het nuttige effect van dezen maatregel is echter door een gelijktijdige verhooging van het subsidiebedrag van 10,-tot 12,59 per kind te loor gegaan. In onze vergadering van 10 September j.l. hebben wij bij de goedkeuring van de begroo- ting voor 1937 in deze compensatie voor dat jaar berust o.m. uit overweging, dat wij een nader onderzoek wenschten te doen instellen. Het resultaat van dit onderzoek in verband met het vrij ongunstig perspectief voor de ge- meentefinancien als gevolg van de maximale belastingheffing, de sterk terugloopende uit- keering per inwoner uit het gemeentefonds, de toekomstige lasten in verband met den bouw van een gemeentehuis en de zwakke positie van het gasbedrijf, geeft ons aanleiding u met aandrang te verzoeken te bevorderen, dat de subsidie voor het bewaarschoolonderwijs ad. f 12,50 per kind van 4 jaar en ouder met in gang van 1 Januari 1938 wordt verlaagd met ten minste 1,25 per kind. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schrijven te behandelen bij de behandeling van den betreffenden begrootingspost voor 1938. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. c. Het raadsbesluit van 28 Augustus 1937, tot het converteeren van geldleeningen, voor zien van bewijs van goedkeuring door Gede puteerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. Proces-verbaal van de op 27 September MET EEN ZUIDERZEEVEERBOOT NAAR VENEZUELA. Met het s.s. Costa Rica" van de K.N.S.M., dat Zondagmiddag te Amsterdam is aange komen, zijn schrijft de N. R. Crt., in ons land teruggekeerd de gezagvoerder en leden van de bemanning van de Trinidad" de voormaliga veerboot ,,Leeuwarden", welke den veerdienst der Nederlandsche spoorwegen tusschen Enk- huizen en Stavoren onderhield en in het voor- ja ar werd verkocht aan de regeering van Vene zuela, welke het vaartuig, nadat het eenige veranderingen zou hebben ondergaan, bestemd had voor de kustvaart. In het begin van de vorige week heeft men zich eenigszins ongerust gemaakt over het lot Vergadering van Donderdag 4 November 1937. des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A. P. de Ruijter, B. Seghers, C. van Bendegem, C. Th. van de Bilt, F. Dieleman, A. P. Esselbrugge, J. Fanoy, A. Th. 't Gilde, C. Hamelink, A. van 't Hoff en P. de Jonge, benevens de secretaris J. L. J. Maris. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 1Notulen. Wordt voorgesteld de notulen der vergade- ringen van 2, 14 en 28 Augustus 1937 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 2. Ingfkomen stukken en mededeclingen. a. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij deze mededeelen, dat ge- meentebegrooting en die van het Gasbedrijf 1937 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig slot over het dienstjaar 1936 blijkens ingeleverde rekening bedraagt 6920,83, ten bate van het dienstjaar 1937 komt het batig slot der vastgestelde .rekening over 1934, voor zoover dit niet reeds in de vastgestelde rekening over 1936 is verant- woord f 3500; dat de inkomsten over den dienst 1937 tot op datum hebben bedragen 119810,76, voor den gewonen dienst, f 27.720,88 voor den kapitaaldienst, samen f 157.952,47; dat het nadeelig slot over het dienstjaar 1936 bedraagt voor den kapitaal dienst 185,62, de uitgaven over den dienst 1937 tot op datum beliepen, voor den gewonen dienst 123.121,43, voor den kapitaaldienst f 17.200,69, samen 140.507,74, zoodat in kas moest zijn f 17.444,73, hetgeen overeenstemt met de in kas bevonden en in het proces- verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van P. B. van Hoeve en 5 anderen, luidende: Ondergeteekenden geven met verschuldigden eerbied te kennen: dat zij van het college van Burgemeester en Wethouders uwer gemeente bericht ontvingen, dat voor de electriciteits- voorziening van de Eerste Verkorting en om- geving de kosten van uitbreiding zouden moe ten bedragen f 6200, dat zij van dit bedrag zouden moeten betalen gedurende 15 jaar een bedrag, berekend naar 7 dat zij uwen raad verzoeken, de vergoeding voor den aanleg voor uwe rekening te nemen. Burgemeester en Wethouders deelen hierbrj mede, dat de P.Z.E.M. als voorwaarde stelt, dat door belanghebbenden voor voldoening der kosten van uitbreiding wordt betaald 7 gedurende 15 jaar. Adressanten vragen, de vergoeding voor den aanleg voor rekening der gemeente te nemen. Wordt voorgesteld, op dit verzoek niet in te gaan. daar men bij inwilliging van het verzoek zich zou verplichten, de andere nog niet ge- electrificeerde deelen der gemeente daarbij niet achter te stellen, terwijl de aangesloten ge- deelten der gemeente uit eigen middelen door belanghebbenden zijn betaald. De heer DE RUIJTER kan begrijpen, dat in deze raadsvergadering hierover geen besluit genomen kan worden. Bij hem rees evenwel toch de vraag of Burgemeester en Wethouders er zich in hun prae-advies niet wat al te ge- makkelijk hadden af gemaakt. Spreker vraagt Burgemeester en Wethouders of er niets voor te zeggen valt, dat hierin voorzien wordt. Hij bedoelt, of Burgemeester en Wethouders er niets wezenlijks in voelen, dat deze buurtge- nooten dit verzoek doen. Terecht zeggen Burgemeester en Wethouders, dat dit voor de gemeente consequenties zou hebben, die onder oogen gezien moeten worden. Spreker her- haalt zijn vraag of Burgemeester en Wethou ders niets wezenlijks in voelen, dat deze be- trokkenen dit verzoek doen en dat de raad zal moeten gaan in de richting, dat alle gedeelten der gemeente, die nog van licht zijn verstoken daarin geholpen moeten worden. De VOORZITTER is het volkomen eens met den heer De Ruijter, dat er een regeling zal moeten worden getroffen. Doch de raad zal zich herinneren, dat enkele jaren geleden, toen de concessie aan de P.Z.E.M. werd verleend, deze niet is verleend voor overal in de ge meente, doch dat de kant, die thans het ver zoek indiende, Smitsschor, Ronde Putten en de Steenovens daarin niet zijn begrepen. De be- trokkenen hebben zich toen tot spreker ge- wend, hij heeft met de P.Z.E.M. een bespre- king gevoerd, er is een conferentie gehouden met een vertegenwoordiger der P.Z.E.M. en de betrokkenen, een begrooting van de kosten is gemaakt, en ten slotte is een rondgang bij de betrokkenen gehouden om na te gaan, op hoeveel aansluitingen kon worden gerekend. Toen is gebleken, dat het voor een gedeelte van den Beoostenblijpolder zou kunnen, doch op Ronde Putten waren er te weinig deelnemers, terwijl het op de Steenovens ook niet kon. En indien deze menschen meenen, dat iets gedaan moet worden, dan behooren zij ook rond te gaan en een bepaald verbruik te garandeeren, temeer daar er hier geen sprake is van aan- sluiting van bedrijven en de electriciteit uit- sluitend gebruikt zal worden voor verlichting. De heer De Ruijter zal zich heel goed bewust zijn, dat de gemeente voor deze adressanten geen garantie kan verleenen, zonder verplicht te zijn, het ook voor de andere gedeelten te doen! als deze met eenzelfden wensch zouden komen. En dat zou in de papieren kunnen loopen. Indien deze buurt electriciteit wil hebben. zal zii ook moeten doen als anderen, die zich daarvoor ook offers hebben getroost. Dit is te Kijkuit ook gebeurd en dat de ge meente welwillend genoeg is, is gebleken doordat deze er enkele lantaarns heeft ge- plaatst om aan de wenschen van de menschen tegemoet te komen. Hetzelfde wat ten op- zichte van deze adressanten gezegd kan wor den, geldt ook voor de bewoners van Ronde Putten en ook voor de Steenovens. Electri citeit is een artikel, dat overal gekocht kan worden, mits men den prijs betaalt. Burgemeester en Wethouders hebben dit voorstel gedaan, temeer daar destijds de raad een principieel besluit heeft genomen in den zin als thans het voorstel van Burgemeester en Wethouders luidt, zoodat Burgemeester en Wethouders niet anders te doen hadden, dan vast houden aan dit eenmaal genomen prin cipieel besluit. En temeer hebben Burgemeester en Wet houders dit nog voorgesteld, omdat een inwil liging van dit verzoek geld zou vorderen uit de gemeentekas, ener is daarvoor geen geid. Aangenomen voor kennisgeving. f. Rapport van de gehouden besprekingen met den Inspecteuir der Rijksw e rkve rs ch af- fing eenerzijds, en Burgemeester en Wethou ders van Axel en den heer C. Hamelink, inge- volge raadslbesluit d.d. 28 Augustus 1937, an- derzijds, luidende: „Den 28sten Augustus 1937 is door den raad dezer gemeente het besluit genomen, zoo spoedig mogelijk eem bespre- ./king te verzoeken bij den Inspecteur der ,,Werkverschaffing en zoo noodig bij het „Departement van Sociale Zaken over de be aconing der terwerkgestelden in de werkver- schaffing". In de eerst daarop volgende vergadering van Burgemeester en Wethouders is besloten: a. den Inspecteur van de Werkverschaffing te vragen of hij bereid was in Axel op 14 September d.a.v. te confereeren met Burge meester en Wethouders en edn lid van den raad, naar aanleiding van de naar voren ge- brachte klachten en grieven over de centrale werkverschaffing in een openlbare vergadering en tijdens een besloten zitting geuit. b. den heer Hamelink, als lid van den raad te vragen om als vertegenwoordiger van den raad daarbij tegenwoordig te zijn. Aangezien de Inspecteur door andere werk- zaamheden in de daarop volgende week ver- hinderd was, den 14en September te komen, werd de bespreking bepaald op den 21en Sep tember d.a.v., hetgeen geschied is. Ook de heer C. Hamelink kreeg van die be spreking bericht en heeft aan deze conferen tie deelgenomen. Bij den aanvang van deze conferentie moest de heer Hamelink de opmerking maken, dat hij zich voor deze bespreking niet had geprepa- reerd, dat hij voor deze bijeenkomst geen fei- tenmateriaal bij zich had, omdat hij uit den ontvangen brief niet had kunnen lezen, dat een bespreking in deze vergadering zou plaats hebben met den Inspecteur. Spreker had de veronderstelling gemaakt, dat in deze verga dering van Burgemeester en Wethouders de punten zouden worden uitgestippeld, welke met den Inspecteur zouden besproken worden. In deze vergadering kan hij dus zijn mede- deelingen niet met bewijzen staven, omdat hij de gegevens nog niet alle heeft kunnen ver- zamelen, al is hij daarvoor reeds op pad ge weest. De Voorzitter merkt op, dat de heer Hame link wel had kunnen begrijpen, waar het dezen middag om zou gaan. Burgemeester en Wet houders zijn niet gewoon, gevallen, waar de belangen van de werkloozen mee gemoeid zijn, op de lange baan te schuiven. Ook acht spre ker het niet noodzakelijk om deze behandeling van zaken te verschuiven; temeer, de bezwaren en grieven zijn reeds in openbare vergadering genoemd en die kunnen hier dezen middag wel terdege onder de oogen worden gezien. De Inspecteur verklaart, in de komende weken zich hiervoor niet beschikbaar te kun nen stellen. Vele andere werkzaamheden vra gen ook van hem zijn voile aandacht. De Voorzitter bracht de navolgende grieven naar voren, welke zoowel in een openbare als in besloten vergadering van den raad genoemd waren: le. dat het verschil in loonklasse van fabrieks- en landarbeider te groot is; 2e. dat de landarbeiders slechts een basis- uurloon hebben van 0,22 per uur; 3e. dat de Axelsche tewerkgestelden achter gesteld worden bij die van andere gemeenten; 4e. dat de menschen van deze gemeente on- heusch behandeld worden door de leiding- ■gevende personen van de werkverschaffing. De Voorzitter merkt op, dat er misschien nog meer zijn, doch deze zullen door de be sprekingen wellicht naar voren komen. De heer Van Bendegem zegt, dat de heer Hamelink in vorige vergaderingen al meer- malen heeft gezegd, dat hij bewijzen had, wan- neer hij iets te dien opzichte mededeelde, laat hem nu met die bewijzen ter tafel komen. De heer Hamelink erkent, dat hij verplicht is, deze gegevens te verschaffen. Hij is bezig geweest. deze te verzamelen, doch dit vraagt fi-iz* don V»ii rlorirvnnr tnt hiprtop "hfiSChik- meer tijd, dan hij daarvoor tot hiertoe beschik baar heeft kunnen stellen. Afgezien van het thans niet hebben, kan hrj dit bewijsmateriaal altijd nog bij Burgemeester en Wethouders deponeeren ter doorzending aan de Rijks- Inspectie. De Inspecteur wil gaarne die bezwaren van algemeenen aard met de heeren bespreken. Uitzonderingsgevallen blijven er te alien tijde en die kunnen op een andere plaats en op an dere wijze voor de belanghebbenden bekeken worden. De heer Hamelink begint met te zeggen, dat hij niet te spreken is over de lage loonklasse, waarin de landarbeiders bij de werkverschaf fing zijn ingedeeld. De gemeente met zijn gemengde bevolking en zijn klein percentage van „vaste" land arbeiders verdienen een hoogere groepeering. Hoofdzakelijk zijn het hier losse arbeiders, welke de laatste jaren gewoon zijn, korter of langer tijd in den landbouw te werken, doch ook op de fabriek, wanneer zij daarvoor wor den opgeroepen. Over de Axelsche werkkrachten is altijd een verkeerde veronderstelling gemaakt. Men rangschikte deze te veel in de klasse land arbeiders, terwijl met veel meer bewijzen kan worden gestaafd, dat zij in de categorie van ..fabrieksarbeiders" moeten worden ingedeeld. Tegen deze indeeling moest veel meer worden geprotesteerd. Bij den Rijksdienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsdienst past men deze selectie ook te streng toe. Deze verkeerde indeeling heeft tot gevolg, dat de groepeering „landarbeiders" geen juist beeld geeft van de werkelijkheid. Nu de men schen verplicht worden aan te toonen wil men in de loonklasse van 26 cent vallen dat zij meer dan 78 dagen van het voorafgaande jaar werkzaam geweest zijn in het fabrieks- of transportbedrijf, zal men een juister beeld krijgen. Hieraan is tot op heden weinig aandaent geschonken. De Inspecteur kan de geuite meening van den heer Hamelink niet deelen. Tijdens de bij- eenkomsten, die hij maandelijks heeft met de vertegenwoordigers van de vakorgamsaties

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5