Feuilleton-vertellingen Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek Damrubriek. BRABANTSCHE BRIEVEN. LOOP DER BEVOLKING. Het beta-eft bier de aplichtingen, die in de jaren 1936 m 1937 gepleegd werden in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij tal van per- sonen door de handelingen van verdachten de dupe zijn geworden. De Officier van Justitie teekende eveneens appel aan. Ulvenhout, 4 November 1937. Amico, IJzergrauw, mee bier en daar 'n zwarte veeg, zoo dreef den triesten najaarshemel Zon- dagmiddag veur Allerheiligen boven Ulvenhout, 't Was maar stillekes deur 't dorp, 't Geritsel van de Herfstbla- ren in de bosch- dreven was 't en- nigst gerucht op deuzen mididag, waarover 't win- tersch licht al hing deur 't kaal geboomt. Uit de verlaten velden flierde 'nen natten wind den keiweg op en leste, gele blaren kan- telden deur de ruimte. 't Was 'nen Zondag om oew vertier te zoe- ken tusschen vier muren, waarbinnen 'n zacbt vuurke rossig smeulde en gloorde op Zondags- geschuurde plavuizen en teugen witte muren. We stonden er best veur: twee Zondagen achtereen! Die vielen er zoo 'ns efkens in, als 'nen lepel bruinen suiker in de pap. 't Is veul, veul druk gewiest de leste weken, Bamistij is 'n druk tij en dan meugen wij, menschen van den buiten, wel 'ns geren zo'nen extra Zondag! Den kleinen Drd was Zaterdag-nadenmiddag vertrokken naar Amsterdam. Allee, op de kostschool was dat altij zoo, ook daar was ie altij d gewend aan zo'n paar vrije dagen om- trent Allerzielen; en Wieske, z'n Moeder weet ook al nie beter of 't boort zoo, dus verlejen week als Trui me daarop attent bad gemaakt, dan stelde-n-ik 'm deus kort-verlof veur. ,,Hoor 's, Dre, ge zijt lang nie thuisge- wist... Dalijk kreeg ie 'n bietje kleur, knipte efkens mee z'n zwart' oogen. ,,Nou hadden wij gedocht, Opoe en ik, als ge Zaterdagnadenmiddag oew eigen 'ns opknapte, om 'n uur of vier den trein naar Amsterdam nam ennou-ja, ge kunt terugkomen als ge wilt." ,,Zal ik maar dalijk-eerst-efkens 'n brief Neee! Toen trok ie z'n oogen wijd open, nen gou- wen glans spiegelde van die donkere kijkers, hij kwam 'nen stap £ichter naar me toe, gaf me 'nen stomp teugen m'nen schouwer en zee: „ik ga onverwachts! Onverwachts! riep ie. 's Jonge, Opa, wat zal ons Wieske dan op- kijken;" (Dat was veur't eerst, amico, dat ie z'n moeder Wieske" noemde. Zekers omdat ie Trui en mij altij van Wieske" heurt pra- ten, denk ik zoo). „Doe dat," zei ik en 'k gaf'm ook 'nen peu- ter op z'nen schouwer: „da's 'n goei gedacht, man!" Toen keek ie efkens strak in gepeinzen me veurbij, mee z'n tong teugen den binnenkant van z'n wang gedrukt en na 'n oogenblikske zee-t-ie: „en 'k zal iets moois veur ze mee- nemen ook!*" Meteen liet ie me staan en smeerde 'm naar d'opkamer, zijn „particulier vertrek". „Wat bouwt ie toch veul van z'n Moeder ee?" ze Trui toen, mee 'n peinzend glim- lachske om beuren baard. Ik knikte. Docht aan m'nen jongen tijd onder dienst, veur 't eerst van huis af en toen 'k den eersten keer, na zes weken naar Moeder en m'nen Truike verom ging, mee zes en dertig uur. „Wat zou ie daarboven nou uitvoeren?" vroeg Trui. ,,Kas-opmaken, denk 'k." „Oeh5rm," lachte Trui: „laat ge kosten eigens betalen, Dre?" „Werendig nie! Maar laat 'm eerst maar betijen." Dan kwam ie weer benejen, 'n bietje heesch van ingehouwen opwinding. ,,Ik kan 'n rijks- daalder, oem eh de-rie gulden spendee- ren. Verzin 'ns mee, Opoe, asteblief, waarmee ik ons Wieske 't meest plazier kan doen. Maar iets moois, borre, 'n ecbt cadeauke, iets veur op de schouw of zoo, in de voorkamer", Afijn, amico, Zaterdagmiddag, goed drie uur, als ik thuisgerejen was mee m'nen groenten- wagel, stond ie gereed te vertrekken. Blin- kend gescboren en geknipt, blozend van zenu- wen en gezondheid, z'n beste spullen aan en veur 't eerst z'n groene gleufhoeike op, 'n bietje scbuin op z'nen bruinen bol. Mee z'nen nieuwen, langen demi aan, de keersrecbte houding en 't valieske in d'band, zoudt ge 'm eerder aclittien, dan veertien jaren gegeven hebben. Daar stond 'nen jongkearel om fier op te zijn! En dat was ik ook 'n bietje. 'k Had werendig spijt, da'k nie om 'n hoekske kijken kost, als ie straks, over 'n uur of vier, veur onzen verrasten Dre en ons blije Wieske zou staan. 'Nen boer? Hab! Hij leek veul meer 'nen jongen groot- grondbezitter en ik zou den Amsterdamschen „meneer" beklagen, die perbeerde mee hum de kachel aan te maken. „Hebt g'onzen brief bij oe, Dre?" Hij klopte op z'nen binnenzak. Ik heurde 'm kraken. „In orde, Opa!" „Hebt ge nog 't een en ander ingepakt Trui „Veur den bakker, Opa!" Eln hij tilde z'n zware valieske-n-op. „Laat me nou oew beurs 'ns zien, Dre". ,,Waarom?" „Zoomaar." n Bietje onwilig eerst tastte-n-ie naar z'nen bilzak, gaf me toen royaal z'n portemonnaie ,,Da's eigenlijk nie veul meer als de reis-op en-neer, ee?" „Nneu. Veul onkosten g'ad, Opa. 'k Heb veur allemaal iets gekocbt, ziede! En eh deuzen das en zoo". Ik dee 'nen rijksdaalder in z'n klep. Z'n oogen straalden lijk sterren onder 't groene randje van z'n boeike. ,,Zie Trui nou ook maar 'ns vrindelijk aan". ,U>ie goeie ouwe stond al lang mee 'nen war- men riks in d'r handen, gereed te geven Toen smeet ie z'n kofferke op de tafel, kuste Trui op allebei d'r wangen, gaf mij weer 'nen stomp en zee 'n bietje heesch: 'k vind 't eigenlijk smerig van m'n eigen, da'k zoo graag 'ns naar huis ga, maar ik kom rap terug! Allerheiligen, 's avonds!" Zoo ging ie van den hof, amico van z'n hartje op Ulvenhout latend. Blek kreeg nog ,,'n hand" en daar stapte Dre III den erf 'm die 'n Stuk af: fier, blij, jong, krachtig, in een woord: z66 in 't volledig bezit van't geluk, -da'kda'k m'n eigen 'n bietje oud voelde, als ik 'm daar zag gaan, dieen fermen veroverSer! 't Was stillekes als ie vertrokken was. En 't bleef stil, al die dagen. Om 'n uur of vijf zee Trui: „,nou zit ie in den Bosch". „Ja", antwoordde-n-ik: „zoo omtrent". Om zes uur zee zij .Utrecht is ie nou gepas- seerd". ,;Hij schiet nou op. Wat zullen ze staan zien, Trui, daar in Amsterdam". Om goed zeuven uur keek Trui op de klok en zee: .Wieske hee-t-'m bij 'r, horre!" Ik keek Trui 'ns aan en lachte. We zagen 't tafreeltje veur ons, hier in Ulvenhout Waar de klok den tijd hard in secondekes kapot tikte. „Zeg, Dre, haalde, gij veur den Zondag nog wat stook binnen!' „EhOja! Ja, da's goed Trui; wat mot ge hebben?" ,Turf, deuzen bak vol steenkool en twee sloffen. Maar neem den lanteern mee, Dre weet wel den weg in't donker, maar gij „Is er hout binnen, veur 't achterhuis „Ja, Dre hee me veur twee dagen veurzien en teugen mergen de stookplots al ingeleed. Maar als gij de ketels van 't beestenvoeier mergen hanteeren wil? Drd helpt me daar teugen woordig mee „Bestig, Toeteloeris!" „En nog iets: wie brengt mergen, na de vroegmis de kan melk naar de Zusters?" „Zal ik wel efkens doen. We missen onzen Drd, Trui." „Denk erom, dat ge Bles af gaat rijen!" „Ook al". ,,En dat ge van den avond nog 'n paar bos- sen strooi in den stal spreidt. Dre hee ze al van den zolder in de schuur gebrocht". Na 'n kwartierke: ,,,dat leste winterzaai- goed zal ik wel uitsorteeren op tafel, 's midt- dags als gij soms gaat kaartspeulen." ,,Ja, tuurlijk ga 'k proppen. Zou er al gin- nen tijd meur veur 'n propke overschieten, als 't boske 's weg is ,,Ge verstaat me verkeerd. Ik bedoel te zeggen: Drdke hee alles al uitgesorteerd op twee zakskes na. Als ik die nou eigens even uitzoek, dan kunde gij den winterzaai gaan doen, zonder verle-et! ,,Ow". Anders had onzen Dre vanavond 't leste gedaa-hanLijk ie heel de week 's avonds al dee-dd!-!" Zij de nie wel? „Versta-d-'nen mensch dan ook nie eeuwig- en-altij-verkee-6erd!" ,Nee-6d-de-heeje En zoo, amico, zoo misten we ons boske, die onze rechterhand is geworden in korten tijd, elk moment van den dag, want in 't boeren- bedrijf staat 't nooit stil. Maar Allerheiligen, 's mergens mee d'eerste bestelling, kwam er al 'nen brief van ons Wieske. Als ik uit de vroege kerk kwam, zag ik in de verte den Driek, onzen postbooi, bij mij den inrij van den erf opgaan. 'k Zette-n-er 'n stapke bij 'nen mensch is altij nieuwsgierig naar de post. Op den erf kwam ik den Driek al teugen. „Was er iets bezonders, Driek?" ,,'Nen brief van oew schoondochter, uit Amsterdam, Drd". ,,OjaMet een was ik al binnen; had in den Driek gin erg meer. Trui stond mee 'n haarspeld zenuwachtig den brief los te schandaliseeren. ,,Hier", zee ze gejaagd: ,,doede gij 'm maar open en leest 'm veur, terwijl ik den koffie inschenk. Was 't druk in de kerk?" Afijn, amico, als Trui naar d'Hoogmis was, dan stak ik 'n Zondagsche sigaar aan, draaide den sleutel van de plattebuis ,,half" en las Wieske dfren brief nog 'ns op m'n gemak en gezellig over. Dat ding kan zoo lekker schrij- ven, ee! Sjuust of ze bij oe zit te klasjeneeren. Wieske schreef dan: ,,Lieve Opa en Opoe! (ja ik noem U maar Opa en Opoe, lieve oude schatten van me, want m'n ooren hebben de laatste vierentwintig uur niets anders meer gehoord't Is alsmaar Opa voor en Opoe na, want oh! hij heeft toch zooveel te ver- tellen in dat gezellige Brabantsch, zddveel, dat ik haast 'n beetje jaloersch zou worden op U. Och, och, och, wat 'n verrassing was me dat Zaterdagavond:! Bart, moet U weten, was 's avonds tevoren al thuisgekomen uit Ouden- bosch, met 'n paar dagen vacantie, in verband met Allerheiligen en Allerzielen en zoo. En hoe heerlijk ik het ook vond m'n goeie Bart weer even bij me te hebben, toch miste ik nu heel erg Dre! Andere jaren immers, kwamen ze samen thuis ,,En dat U daar om gedacht hebt, Vader en Moeder, dat vird ik toch zo6 lief van O, zoo ccht zoo fijn, datnouja, al is't dan maar op papier: kom hier, dat 'k U allebei sens stevig pak! Zoo! Op elke wang den! En die hoeft U nu niet af te drogen ook, hd, Vader?' .Zaterdagavond, kwart na zeven, gaat de electrisch bel. Ik dacht: da's de waschman. Dus roep ik waschman, wil je de mand maar bovenbrengen?" Geen antwoora. Alleen 'n zware stap op de trappen. In de kamer was ik m'n portemon naie even gaan halen en ik hoorde, dat de „waschman" al op den overloop stond. Ik kom uit de kamer enIk schrok van blijdschap! Of alle geluk zo6 in m'n armen werd gegooid! Eerst de verrassing zelf. Toen m'n lieve jongen die me om m'n hals pakte enwaar- achtig die bukken moest, om me te zoenen 'k Volde z'n koffertje op m'n rug. En die hoedWat aardig staat 'm die. Is 't al niet net 'n echte man? En die parmantige demi-saisonDat grijze vischgraatje! Ik kom niet op 'm uitgekeken, telkens als ie van •huis gaat en ik 'm trotsch door het spionne- tje nakijk. En met, dat hij me zoo om m'n hals had, begreep ik hoe U dat zoo fijntjes had uitgekiend, om m'n jongen nu bij me te sturen!" ,,Ondertusschen waren ook de anderen, Drd Bart en Truike naar den overloop gekomen Wat 'n gelach, wat 'n vreugde, wat 'n.. geluk! M'n groote Dre kreeg 'n traantje in z'n oogen, al denkt ie dat ik het niet gezien heb. Wat 'n gelukkige, wat 'n feestelijke Zaterdagavond! En toen toen ontbraken er n6g twee! Jullie, lieve ouders!" „En toen „kleine" Drd z'n cadeaux ging uit- pakkenOch wat was ie trotsch, maar ook: wat was ie gelukkig dat alles te kunnen uitdeelen! En allemaal zelf verdiend, Vader'" zei ie. ,„Hiermee" en toen liet hij 'n paar handen ziennee, zulke stevige mannen- handen, dat, dat ik ze eens vastpakken moest en over m'n gezicht halen. Planken, gladge schaafde planken zijn 't geworden. Handen om als moeder trotsch op te zijn! DM zeg ik U, Vader! Eerlijke, harde, spontane werk- handen, wat zijn ze mooi, vooral bij je eigen kind ,,'s Avonds op bed hebben we nog wel 'n uur in donker liggen praten. En in't donker kwam „groote" Dre er rond voor uit: hij zei: ,,Wies m'n Vader heeft 't goed gezien. Onze jongen is op z'n plaats en ik ben trotsch op mijn boer! 't Is 'n kerel geworden en kerels is 't eenige, waaraan in de wereld nog geen over- compleet, maar wel 'n treurig tekort is!" Nou? Vader? Is 't zoo goed?" Vanmiddag zijn de twee Dre's gaan kuieren. Ze zijn evengroot en bijna even breed. En als ik ze zoo gaan zag, door't spion, dan afijn, ik ben maar gauw dezen brief gaan schrijven. Als ik al die gevoelens van geluk en plezier niet even uit zou schrijven, dan zou ik gewoon- weg zenuwhoofdpijn krijgen". „Ik zie er wel tegen op, dat ie morgen al weer weggaat. Ik kan 'm niet tegenhouwen. „Nee, Moeder", zei ie: .Allerzielen wordt er weer op me gerekend op den hof, 't is nog veul druk en ik laat Opa met het werk niet in den steek. En 't zou erg smerig van me zijn, als ik m'n woord niet hield! Allerheiligen- avond terug, heb ik gezegd. En dat moet dus". Als ik 'n beetje beteuterd stond te kijken van die beslistheid van m'n jongen - wat 'n verschil met op school dan streek ie over m'n haar en zei: ,,'t is toch immers z6o weer Kerstmis, Wieske!" Ja! Dat zei ie. Wieske! ,,Wilt jullie gelooven: zoo jong als ie is, ik zou z66 in z'n binnenzak kruipen en me zoo door 'm naar Ulvenhout laten brengen!" ,,Maar kom, ik schei er af, zou Opa zeggen. t Wordt alweer donker. M'n oogen gaan prikken. Donkere dagen voorKerst mis, denk ik al! Dan zijn we weer allemaal bij elkaar, om jullie heerlrjke plattebuis! Ja ik word 6ok 'n boerinnetje En de rest, amico, 't afscheid en zoo in den brief, kunde wel raaien. Maar ge verstaat zekers wel da'k 'nen plazierigen Allerheiligen gevierd heb, ook al was 't dan wat stillekes in den huis Veul groeten van Trui, Drd III en gin horke minder van oewen t.a.v. DRE:. AXEL. ■Huwelijks-aangiften. 7 Oct. Rend Francies Roels (van Honteniss-eoud 27 j., jm. en Leonia Maria Breepoel, oud 25 j., jld. 15 Oct. Jan Hamelink, oud 35 j., jm. en Maria Geer- truiida Mieras, oud 25 j., jd. 20 Oct. Dirk Dorrepaal (Van Ter Neuzen), oud 30 j., jm, en Adriana Bom, oud 24 j., wed. 21 Oct. Ma- rinus Mairkusse, oud 27 j., jm,. en Stephanie Maria de Wael, oud 27 j., jld. 28 Oct. Joseph Albertus Johannes Leendert van Meerendonk (van Ter Neuzen), oud 23 j., jm. en Maria OverdulVe, oud 20 j., jd. Huwelijlks-voltrekkin'gen. 14 Oct. FranQois de Koeijer (van Wektdorpe), oud 20 j., jm. en Elisabeth Rinn, oud 18 j., jd. Frangois de Regt, oud 25 j., jm. en Janna Cornelia Maria Bakker, oud 24 j., jd. 28 Oct. Rend Francies Roels (van Hontenisee), oud 27 j., jm. en Leonie Maria Breepoel, oud 25 j., jd. Jan Hamelink, oud 35 j., jm. en Maria Geertruida Mieras, oud 25 j., jd. Gdboorten. 7 Oct. Maria Josde Paula, d. van Jozef Marie de Maat en van Maria Anna Buysrogge. 10 Oct. Jacobus Willem, z. van Jannis GOossen en van Elisabeth Covd. Jan, z. van Petrus Dieleman en van Jacob a Neeltje de Plotter. Maatje, d. van Hendrik de Fouw en van Annia Geertruida Wilhelm. 18 Oct. Jan Dirk, z. van Miinikus Marinus Loof en van Leuntje van Aken. 20 Oct. Nicolaas Pieter, z. van Jan Absalon van Doom en van Jacoba Elisabeth Bolleman. 30 Oct. Petronella Adria na Kommerina, d. van Willem van Hilten en van Kommerina Wlillemina Oostdijk. 'Overlijden. 11 Oct. Debora Neeltje Rouw, oud 72 j., wed. van Frangois Hamelink. 14 Oct. Janna Maria van Dixlhoom, oud 69 j., echtg. van Egbert Bakker. 18 Oct. Andries Koster, oud 77 j., echtg. van Cornelia Diele man. 22 Oct. Mattheus Dieleman, oud 75 j., wedn. van Antje Goossen. 26 Oct. Francesco Ferdinando Prevosti (van Ter Neuzen), oud 32 j., echtg. van Bertha Elvira Steyaent. 31 Oct. Adriana Francina Linidhout, oud 2 m., d. van Joast Johannes en van Janna Leuntje Buij'ze. - (Ax. Crt.) CLINGE. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Dominicus Fran- ciscus de Block (van De Klinge), oud 35 j., jm. en Anna Maria Pilaet, oud 29 j., jd. 11 Oct. Victor Bolssens, oud 31 j., jm. en Angelle Joanna de Lee, oud 20 j., jd. 12 Oct. Eugeen Alois -Schuddings (van Meerdonck), oud 23 j., jm. en Alice Warrens, oud 22 j., jd. 20 Oct. Donatus Bemardus de Block (van St. Jan- steen), oud 30 j., jm. en Mathilde van Boven, oud 26 j., jd. iHuwelijks-voltrekkingen. 20 Oct. Rend Emeri Smet, oud 26 j., jm. en Agnes Mathilda Maria van Wesemael, oud 24 j., jd. 22 Oct. Alphonsus Bemardus Plasschaert, oud 24 j., jm. en Wilhelmina van Broeck, oud 22 j., jd. Oscar Theodoor Schuddings, oud 28 j., jm. en Emma Florentiina van Wlaele, oud 27 j., jd. 28 Oct. Aloysius Tote (van Nieukerken Waas) oud 26 j„ jm. en Pharailde de Caluwd, oud 29 j., jd. 29 Oct. Dominicus Franciscus de Block (van De Klinge), oud 35 j., jm. en Anna Maria Pilaet, oud 30 j., jd. iGeiboorten. 8 Oct. Eug&ne, z. van Gustaaf Verstraeten en van Isabella Buijze. 10 Oct. Jenny Antoinette, d. van Frans Jozef Bolssens en van Eugenie Weemaes. Overlijden. 2 Oct. Joannes Seraphinus Maes, oud 63 j., echtg. van Gerardina Amelia de Koning. 17 Oct. Anastasia van Broeck, oud 77 j., d. van Seraphinus en van Nathalia van der Heijden. 18 Oct. Josephus de Potter, oud 93 j., wedn. van Barbara Zaman. 27 Oct. Aloysius van de Voorde, oud 8 j., z. van Jozef Leopold en van Rosalia van Cauteren. GRAATJW. Huwelijks-aangiften. 8 Oct. Johannes Fran ciscus Alphonsus van Meelen, oud 33 j., wedn. en Maria Isabella Daalman, oud 28 j., jd. 22 Oct. Rene Ludovicus Malcontent, oud 27 j., jm. en Rosalia Marie van Laere, oud 28 j., jd. Htuwelijks-voltrekkingen. 29 Oct. Johannes Franciscus Alphonsus van Meelen, oud 33 j., we>dn. en Maria Isabella Daalman, oud 28 j., jd. Geboorten. 5 Oct. Maria Eliza, d. van Cor nells Leonardus Kint en van Adriana Maria Vrinten. 16 Oct. Rozalia Maria, d. van Petrus Judocus de Koster en van Gabriel Ulalie van Gassen. Omere Emile Margaretha, z. van Rene Joannes Kips en van Maria Eugenia Ferket. 17 Oct. Maria Louise, d. van Joseph Franciscus Hofman en van Maria Sophia Maenhout. 19 Oct. Marielouise Apolo- nia, d. van Josephus Theodorus 'Hoofman en van Bertha Catharina Schelfhout. HOEK. Geboorten. 5 Otet. Hermanus, z. van Jacob Pijpelink en van Adriana Cornelia Zegers. 8 Oct. Suzanna, d. van Jan Verhelst en van Janna Pietemella Hamelink. 9 Oct. Johanna Cornelia, d. van Johannes Antheunis de Smidt en van Lena Cornelia Tazelaar. 18 Oct. Izaak, z. van Cornells Verhelst en van Eva de Poo- ter. 27 Oct. Gilles Frangois Jan, z. van Jan Zegers en van Jacomina Maria Tollenaar. Overlijden. 11 Oct. Suzanna Verhelst, d. van Jan en van Janna Pietemella Hamelink. 30 Oct. Levinus Oppeneer, oud 49 j., echtg. van Jacomina de Groote. WESTDORPE. (Huwelijks-aangiften. 22 Oct. Albert Frans van Beveren (van Watervliet), oud 21 j., en Paulina Irdne D'Hooghe, oud 20 j. Geboorten. 4 Oct. Annie Leonie, d. van Flo- rimond Bernard Thomas en van Leonia Oora- lia Leopold Slock. -Overlijden. 15 Oct. Isidorus Aloysius Hemel- soet, oud 41 j,, echtg. van Mathilda Adolphina Prudentia Kindt. WESTDORPE. Gedurende de afgeloopen maand hebben zich in deze gem een te gevestigd: M. L. J. van den Branden, van 's Her.togen- boseh. J. M. de Ooninck, van Koewacht. P. M. Heijboer met gezin, van Ter Neuzen. C. J. Al. Aertsens met gezin, van Ter Neuzen. A. L. Lauret met gezin, van Ter Neuzen. D. Hoogerwerf met gezin, van Sas van Gent. Vertrokken: R. N. de Clerck, naar Ter Neuzen. J. F. Oompiet met gezien, naar Sas v. Gent. J. C. den Hollander met gezin, naar Sas van Gent. SAS VAN GENT. (Gedurende de week van 24 tot en met 30 October hebben zich in deze gemeente geves tigd M„ Y. E. Zoetaert, zonder beroep, van Sel- zaete. J. F. Compiet en echtg., fabrieksanbeider, van Westdorpe. M. I. de Mette, zonder beroep, van Rotter dam. B. M. de Rijcke, dienstbode, van Selzaete. Vertrokken: I. M. Apers, fabrieksarbeider, naar Ertvelde. D. Hoogerwerf en gezin, fabrieksarbeider, naar Westdorpe. R. Stofferis en gezin, kantoorbediende, naar Brussel Koekelberg. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postxegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE TENTOONSTELLING TE HANNOVER. II. Eigenaardig was het in Hannover op te merken hoe daar de Bamevelders in trek zijn. Dit ras en ook de Welsummers gaan in Duitschland vooruit en volgens deskundigen waren de dieren in Hannover zelfs beter dan in Holland. Het zou een eigenaardige positie worden als straks op Avicomi de Nederlan- ders met hunne typische Nederlandsche rassen de Bamevelders en de Wlelsummers door de 498. Nu binnen enkele weken de clubcompeti- ties van de Zeeuws-Vlaamsche Damibond weer beginnen, is het wel aardi'g aan de hand van enige partijgedeelten een indruk te geven van het in het vorige seizoen vertoonde spel. We beginnen met het openingsspel uit 66n der partijen van de ontmoeting Zaamslag- Ter Neuzen. Wit: Zwart: 1. 33(28 17—21 2. 31—27 12—17! Een ongewone, maar kansrijke zet, gespeeld om 3731 uit te lokken, waarop zOu volgen 2126, om na 2721? van wit voort te gaan met 26X37!, wit 21X23 meerslag, zwart 11—17!; 17—22; 19X26 met winst van schijf 17. Duitschers geslagen worden. Deze kans is niet gering, daar zooals ik reeds gezegd heb, de lei- ders van de raspluimVeeteelt in Duitschland al een heel eind op weg zijn met de organisatie van een gemeenschappelijke inzending naar Avicomi. Van de 83 enkele nummers Bame velders werden er verscheidene verkocht voor prijzen van 30 tot 75 mark, een flinke op- brengst dus, die wel bewijst, dat de Bamevel ders in Duitschland gewaardeerd worden. Van de Welsummers waren er ook niet minder dan 52 aanwezig, eveneens goede dieren over het algemeen. Opvallend waren de enorme ganzen die in- gezonden waren. Direct bij den ingang reeds een voliere met een aantal nedersaksische ganzen, die sterk de aandacht trokken. De industrie was maar matig vertegen- woordigd, nieuiwe benoodigdheden werden niet vertoond. Alleen vallen op beenbreekappara- ten, zeer nuttige hulpmiddelen waarAede men beenderen verbrijzeld en ze voor kippenvoer geschikt maakt. Waar men in Duitschland vee« op eigen voederproductie aangewezen is, zijn dergelijke apparaten veel waard, uit huisafval met gemalen beenderen laat zich een goed maal voor de kippen bereiden. Dat de industrie zoo matig vertegenwoor- digd was, werd toegeschreven aan het feit, dat men toch al handen te kort ikomt om het bestelde te leveren. Met andere woorden, de fabrikanten hebben het zoo druk dat ze hun klanten niet bedienen kunnen. Onder zulke omstandigheden behoeft men geen reclame meer te maken. lEen mij bekend fokker ver- klaarde, dat hij op een groote bestelling van kippengaas en steenen om hokken te bouwen bericht gekregen had, dat er het eerste half jaar aan leveren geen denken was. Ook andere artikelen, zooals turfmolm, zijn vaak moeilijk te krijgen. Typeerend voor de nieuwe richting is ook dat de catalogus een voorrede bevat, welke wijst op het economisch belang dezer tentoon- stelling voor de Duitsche pluimVeehouderij. Doordat hier alleen jong pluinwee toegelaten weFd (al jaren achtereen) werden de fokkers gedwongen tot vroegbroed en leerde men de waarde van vroegbroedhennen kennen, die eieren leggen zoodra de oude kippen in den herfst ophouden met leggen en in den rui vallen. Toch moet er voor vroegbroed nog voortdurend reclame gemaakt worden, omdat laatbroed gebleken is niet loonend te zijn en dergelijke dieren passen dus in den tegen- woordigen tijd absoluut niet. Men moet ze vaak laat in den herfst en in den winter nog duur voer verstrekken om ze te doen groeien, leggen doen ze dan nog niet en als ze eenmaal aan het leggen gaan in het voorjaar, dan zijn de eieren zoo gobd-koop, dat ze het dure voer niet meer loonend maken. Op de tentoonstelling worden ook alleen dieren toegelaten met een jaarring. Daardoor kan men dus direct zien hoe oud een dier is en door de verdere maatregelen die er op dit gebied genomen zijn komt men er toe oude kippen bijtijds op te ruimen. Het ringensys- teem doorgevoerd op de tentoonstellingen, werkt dus mee aan verjonging van den pluim- veestapel. Ook de kleine liefhebbers komen daardoor op den duur tot meer productieve dieren, zoodat ze dan naast het genoegen en de ontspanning die ze van hun dieren genieten ook nog de voordeelen plukken van meer eieren. Aan de tentoonstelling werkten niet minder dan 86 speciaal-clubs mede, terwijl er 72 keur- meesters benoemd waren om de dieren te be- oordeelen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) 3. 28—22 17X®8 4. 32X12 7X18 5. 39—33 21X32 6. 37X28 18—23 7. 42—37 23X32 8. 37X28 19—23 9. 28X19 14X23 10. 44—39 1—7 11. 41—37 7—12 12. 34—29 23X34 13. 40X29 11—17 14. 38—32 10—14 15. 43—38 17—21 16. 4943 14—19 17. 3228 19—24 18. 47—42 13—18 19. 37—31 9—13 20. 3934 21—26 21. 4540 26X37 22. 42X31 6—11 23. 46—41 11—17 24. 4842 17—21 ZWART 1 2 3 4 16 26 36 46 30. 31. 32. 33. 34. 43—38 42—37 3227 38—32 50—45 2—7 21—26 3—8 7—12 De enige zet. Op 3228 zou volgen 2631; 1721 en 12X23 met schijflwinst en directe partijwinst. Wit ging in deze partij verschei dene valletjes uit den weg. Eerst in het eind- spel maa'kte wilt een foutje, hetgeen na zijn uitstekend spel wel jammer was, te meer daar de remise toen al in de lucht hing. Onderstaande zeer leerzame positie is even eens uit de wed'strijd ZaamslagTer Neuzen. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 25. 31—26 Na deze zet gaf de zwartspeler de volgende combinatie aan: zwart 2127; wit 2822 zw. 27—32 (38X27); 13—19 (22X18); 24—30! (wilt meerslag 34 X 23) en 8X46! Echter kon zwart 2127 niet spelen, daar wit eenvoudig door 2621 een schijf zou gewonnem hebben. 25. 5—10 26. 26X17 12X21 27. 28—23 4—9 28. 23X12 8X17 29. 38—32 13—18 WIT 47 48 49 50 De witspeler, J. Kaan Dz., taxeerde deze stand zeer judst en forceerde de winst door 3025! Zwart had nu de keuze tussen 1117 en 914. In beide gevallen speelt wit een type-zet, die meerdere malen in onze rubrie- ken besproken werd. In de partij ging het aldus: 1. 30—25 11—17 2. 25X14 9X20 3. 3530 24 X 35 4. 33—29 23 X34 5. 39X30 35X24 6. 27—21 16X27 7. 32X25 Zwart gaf op. Een 'bekend ,,Kikke-zetje", zoals men ziet. Verrassender is de slagzet, indien zwart met 914 vervolgt. Uit de diagramstand kan dan gespeeld worden; 1. 30—25 9—14 2. 2722 18X27 3. 32X21 23X41 meerslag 4. 21—17! 11X22 5. 42—37 41X32 6. 38X® Onze lezers willen het eindstandje zelf wel eens uitzoeken. Er komen mooie varianten in voor. Ten slotte een eenvoudig, maar leerzaam eindspel uiit de partij. Zwart: 14, 21, 22. Wit: 24, 36, 37, 38. Ondanks de meerderheid van een schijf kan wit slechts op ddn manier winnen: 3732! (zw. 2221 het enige); 3228 2126); 38—33 (26—31); 28—22 (27X18); 36X27 (zw. 1823)2419!en wint. Immers op 2328 volgt 33X22; 2218 en 2722; en op zw. 2329 volgt 33X24 en 2722.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6