PUROL Winkeliersvereenipg JLIMOP Dampo Verkoutlen. Predikbeurten Gemengde Berichten DE BALSEMER VAN LENIN OVERLEDEN. TER NEUZEN, 5 NOVEMBER 1937. HOEK. AXEL. SELZAETE. BRESKENS. V ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. 4-1/r, milliard pesetas aan inkom.^tenbelastmg moeten derven, omdat de inning daarvan on mogelijk was, maar daarvoor is zij gecompen- seerd door het goud, zilver en andere particu- liere bezittingen in beslag te nemen. En last not least ligt bijna de geheele buiten- landsche handel stil. Ook dit beteekent voor Spanje een groot kapitaalverlies. Vetwormpjes en pukkels ontsieren het gelaat. Purol doet ze verdwijnen en maaktde huid zuiveren gezond In doozen 30-60 ct. Bij Apoth. en Drog. MIJNHARDT HHHBBtm ingea. Mea. AMERIKA'S OORLOGSPARAATHEID. Ingeval Amerika verwikkeld mocht worden in een oorlog, zullen leger en vloot van de Vereenigde Staten een machtigen steun onder- vinden van de luchtvaartmaatschappijen. Een overzicht, verstrekt door den voorzitter van de vereeniging voor luchtvervoer in Amerika, heeft uiteengezet, dat op het oogenblik 390 vliegtuigen met een personeel van 9972 perso- nen, waarvan 1233 in het bezit zijn van het vliegbrevet, den dienst op de luchtvaarilijnen onderhouden. Het meerendeel dezer piloten is reeds als reserve luchtvaart-officier aan het leger of de vloot verbonden. Alhoewel de op de belangrijke luchtlijnen ge- bezigde toestellen niet gemakkelijk verbouwd kunnen worden tot bommenwerpers, zullen zij van onschatbare waarde zijn voor het vervoer van manschappen, munitie of levensmiddelen. De stewardesses die alien een opleidings- cprsus in eerste hulp hebben gevolgd en waar van het meerendeel het verpleegstersdiploma heeft behaald, zullen een voor zijn taak be- rekenden Roode Kruis-staf vormen. Voorts vestigde de voorzitter, kolonel Cor- rell, de aandacht op" het belang van het feit, dat'leger en vloot meer dan duizend geoefende piloten te hunner beschikking zullen hebben voor actieven dienst zonder eenige opleidings- kosten voor de regeering; De generale staf van het Amerikaansche leger heeft een ontwerp uitgewerkt betreffen- de een recruteeringsbureau, dat in staat zou stellen om in geval van oorlog minstens 500.000 vrijwilligers in dienst te nemen in de eerste twee maanden van de vijandelijkheden. Dit bureau zou tot taak hebben snel de be- staande strijdkrachten uit te breiden in af- wachting van de invoering van den dienst- plicht. Het ontwerp treft voorzieningen voor de vorming van semi-militaire of burgerlijke re- cruteeringsbureaux op de strategische punten van elken staat. Volgens het officieele com munique treft het program voorzieningen voor de uitbreiding van het troepenaantal der Rationale garde tot 1.500.000 man in de vierde maand van eventueele vijandelijkheden. Het troepenaantal bedraagt thans 375.000 man. Uit Moskou komt het bericht, dat prof. Wo- robjef, die in 1924 het stoffelijk overschot van Lenin gebalsemd heeft, overleden is. Nog altijd trekken per week duizenden voor- bij de glazen kist, waarin het lijk van Lenin in het mausoleum op het Roode Plein te prijk ligt Het is het eenige lijk, dat volgens de methode van prof. Worobjef gebalsemd is, het geheim van de methode is zorgvuldig bewaard al schrijft de Prawda thans, dat zij over het verlies van Worobjef getroost wordt door de overtuiging, dat zijn leerlingen het werk zullen voortzetten, dat hij begonnen is. Prof Worobjef had aanvankelijk met meer durven beloven dan dat hij de levenstrekken van Lenin voor drie maanden zou conservee- ren. De praktijk heeft echter aangetoond, dat hii tot veel meer in staat was en thans wordt aangenomen, dat indien slechts de noodige voorzorgen in acht genomen worden het lichaam voor onbepaalden tijd bewaard kan blijven. Het ziet er nog altijd eer als dat van een zieke, dan van een doode uit. Om dit te bereiken, moet in de graftombe een constante temperatuur van 59—60 graven Fahrenheit gehanhaafd worden en bovendien moet de lucht in de glazen kist volkomen droog geliouden worden. VOOR HET KLEEDING-, SCHOEISEL- EN DEKKIN GSFONDS. Eenigen tijd geleden mocht ik voor het bovenstaande de aandacht vragen meer m het bijzonder van hen voor wie Minister Romme de extra steunverleen:flg door de spaarreg ling in het leven heeft geroepen. Het is verheugerid te kunnen vaststellen, dat de pogingen van het Gemeentebestuur om de voorgestelde maatregelen volledig tot hun recht te doen komen in ruime mate worden beantwoord doer het nog steeds toenemend groote aantal' spaarders. j Tevens blijkt echter daaruit, dat ook hier ter stede bij zeer vele gezinnen van werke- loozen behoefte bestaat aan een aanvullmg van de gewone z.g. B-steun. Om in deze behoefte nu reeds voor dezen winter te kunnen voorzien, wordt thans een beroep gedaan op dat deel der burgerr, dat den zegen van den vrijen arbeid nog kent of nog niet in die mate door de slechte trjdsom- standigheden in zijn inkomsten geschaad is, dat het den steun van de overheid heeft moe ten inroepen. Daartoe zal te beginnen op Zaterdag 6 No- vemlber a.s., dus morgen, 's middags een nuis- collecte worden gehouden met open schalen en lijsten. Wil deze collecte aan het beoogde doel be- antwoiorden, dan zal iedere burger, die met dankbaarheid gedenkt, dat hij zelf nog in de behoeften van zijn ge'zin kan voorzien, zonder twijfel met blijdschap en met guile hand geven. Voor een vlot verloop der collecte wordt men verzoeht, voor zoover men Zaterdagmid- dag niet thuis is, zijn gave gereed te leggen, dan wel opdracht te geven tot het inteekenen op een der lijsten. Laat ook diitanaal Ter Neuzen toonen, dat het niet achter wil blijven bij de andere ge- meenten, maar dat het voor wil gaan bij deze mooie uiting van gemeenschapsEin. Het is geen zaak van liefdadigheid, doch van burger- plicht. P. TELLEGEN. plaats, die door ten veertigtal personen was bezocht, waaronder ook enkele dames. (Na een inlei'ding door den voorzitter, den heer L. J. Geelheedt, die in het kort het doel dezer samenkomsten me:deelde, verkreeg de heer H. Groenewout het woord, die werkelijk als een deskundige op staatkundig gebied mag genoemd w'orden. Deze eerste avond werd behandeld „Oor- sprong, ontwikktl'ing en beteekenis van het Nederlanidsche liberalisme". Op 17 November a.s. behandelt dezelfde spreker „Oorsprong en beteekenis van de z.g. rec'htsche (Christelijike) partijen". Hij noemde ook de on'denwerpen voor de volgende cursus- avoruden, die te zijner tijd zullen worden be- kend gemaakt. Allereenst zette de heer Groenewout recht de onjuistheid, zoo gaame door de rechtsche partijen verbreid, als zou het liberalisme een uitvloeisel zijn van de Fransche revolutie. Daartoe gaf hij in breede lijnen en op geest- driftige wijze een historische uiteenzetting beginnenlde met de tijd, waarin Jezus Ohristus werd geboren. De verbreiding van de Ohristelijke gods- dienst, de strijd met de heidensche godsidien- sten, de gestadige groei onder vaak hevige vervoTging (denik aan Nero), daaraa de split- sing in de Ohristelijke kerk,( deze strijd voor vrijheid des geestes, deed de spreker helder voor de toehoorders leven. De herverming doet ons zien de geloofsver- volging door de Inquisitie, een kerkelijke rechtbank. Daarna deden zich de vervolgde Calvinisten. ooik weer als vervolgers kennen. De beteekenis van de Renaissance werd in het licht gestelld, het stahdpunt der humanis- ten aangegeven, de strijd tuschen de Calvinis ten onderling, vooral tijdens het twaalfjarig bestand. iSchitterend deed spr. uitkomen de figuur van den Vader des Vaderlands, Willem van Oranje, de groote man der verdraagzaamheid, geestes vrijheid en staatkundige vrijheid, die, toen hij nog katholiek was, krachtig opkwam tegen de vervolging der protestanten door de katholieken en later, toen hij de nieuwe leer reeds omhelsd had en de bordjes verhangen waren, de Calvinisten tegenstond in de ver volging op hun beurt van de katholieken. iHij maakte duidelijk, dat Willem van Oranje was een man van verstrekkende liberale ideeen. Zijn strijd voor verdraagzaamheid en erkenning, dat ieder op zijn wijze zijn God mag dienen, is vooral in die tijd een treffend voor- beeld. Pas in 1798 kwam de vrijheid van godsdienst op breeder baisis, om later weder een terug- gang te vertoonen. Het zou tot 1848 duren, voordat een staats- man als Thohbecke, een staatsman, zooals een land er maar een in de honderd jaar kan aan- wijzen, die de vrijheid gaf, dat iedere kerk haar kerkelijke aangelegenheden, naar haar inzicht mocht regelen en die ook de politieke vrijheid op staatkundig gebied gaf. Van die liberale wetgeving hebben alle godsdiensten in ons vaderland geprofiteerd. Prof. Kors van de R.K. universiteit te Nij- megen verklaarde in een vergadering te Haarlem, dat in geen land ter wereld zijn kerk grootere vrijheid genoot dan in Neder- land. De heed Sloteimaker de "Bruine, bekend door zijn zenjdingsaibeid in Nederl. Indie, eveneens zijn blotdverwant, de bekende minister van Onderwijis Slotemaker de Bruine, Dr. De Vis- ser in zijn hoofdiwerk, alle drie Christelijk- Historisch, zij verklaren hetzelfde ten opzichte van de verschillende protestantsche kerken. En al deze personen en nog anderen hebben getuigd, dat dit is te danken aan de liberale wetgeving. Het liberale beginsel en zijn toepassmg heb ben ons land bewoonbaar gemaakt voor alle gezinldten. Noch de Katholieke partijen, noch de Calvi- nistische partijen zouden ooit die geestesvrij- heid hebben geschonken. In verband hiermede wees spreker op het veelgenoemde art. 36 der Calvinistische Ge- loofsbelijdenis, waarvan merkwaardiger wijze de domine van Ierseke, Ds. Kersten, een zui- verder volgeling is gebleven dan de zich noe- mende anti-revolutionairen. De liberalen hebben (en de historie iis daar, om het te bewijzen) algeheele vrijheid van ge- logxf en eveneens staatkundige vrijheid ge- bracht. iBn toch durft men ook in deze tijden nog ter rechterzijde de liberalen' beschuldigen van onverdraagzaajmheid en bedreiging van de godsdienst. Plaats daartegenover de uitspraken van hun eigen voormannen, die de waarheid in dezen hebben willen erkennen. Wij kunnen fier we- zen op wat onze partij in deze tot stand heeft gebracht. qvraar wel is de liberale partij, die er tegen s, dat de staat ingrijpt in de rechten der kerk, evenzeer gekant tegen de overheersching door welke kerk ook, van de staat. Deze vermenging van godsdienst en politiek door de kerkelijke partijen, in het bijzonder die van de oude coalitie, heeft aan beide veel kwaad gedaan. Hoe andens en hoeveel beter zou het zijn, als geloof en staatkunde zich op hun eigen gebied hielden, zooals Willem van Oranje dit reeds m de zestiende eeuw toepaste. Ziedaar de geestelijke gron'dslag van het Nederlandsche liberalisme, die zoozeer tot zegen is geweest van land en volk, die zoolang onnoodige verdeeldheld heeft trachten tegen te houden. Moge deze geestelijke grondslag ook in de toekomst de basis onzer partij blijven. In deze tijd van verwording iis het noodiger dan ooit te voren. Met klimmende belangstelling werd deze ge- schiedkundige uiteenzetting door de aaniwezi- gen gevolgd en op het eind hartelijk toege- iuicht. De voorzitter dankte den begaafden spre ker en vroeg aan de aanwezigen het hier ge- hoorde vender te verspreiden. Dan zal ongetiwijfeld de volgende cursus- avond nog meer bezoek trekken dan deze eerste, die nietfcemin welgeslaagd mag heeten. W ATERSCH APPEN Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Novem ber j.l. benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze water- schap Tienhonderd en Zwarte, de heer I. de Bruijne Mz. te Cadsand. verboden, reden waarom reeds elders zulke doozen met toffees en prijzen door de poUde werden in beslag genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. De politie vestigt dan ook de aanaacht van de winkeliers op dezen ver- koop van caramels niet aan te vangen, of zoo dit reeds mocht zijn geschiedt, dezen stop te zetten, daar bij aantreffen van een en ander zonder pardon proces-verbaal wordt opge maakt. (V- Crt.) Schietwedstryd. Door de afdeeling Hoek van den Bijz. Vrijw. Landstorm werd op Donderdag 4 November een schietwedstrijd gehouden waarvoor enkele prijzen beschikbaar waren. Er werd geschoten met K.iS.O.-geweer en de uitslag was als volgt: 1. L. Maas 48 p.; 2. P. de Jonge 47 p.; 3. Joh. de Ritter 47 p.; 4. J. de Putter 46 p.; 5. F J. de Putter 45 p.; 6. J. de Kraker 45 p.; 7. G. K. Tollenaar 44 p.; 8. J. v. d. Hooft 41 p.; 9 J. Openneer 41 p.; 10. W. de Bokx 33 p. Districts-propaganda vergadering. De jaarlijksche groote districts-propaganda vergadering van het district Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond zal dit jaar alhier worden gehouden op Donderdag 2 December a.s. Op deze verga dering zal door twee sprekers het woord worden gevoerd. HET CENTRUM. Het programma van deze week is er een van bijzonder sterke aantrekkingskracht voor de bioscoopliefhebbers, daar er twee filmwerken in worden vertoond, die, zij het ook van geheel verschillende genre, van eerste grootte zijn. „San Francisco". Het lijkt ons niet mogelijk, dat men zich aan den indruk zou kunnen onttrekken die dit krachtig filmwerk nalaat, dat zooveel facetten van Amerikaansch leven en Amerikaanschen geest in zich bergt, dat het reeds daarom uitermate belangwekkend moet zijn voor elk die hiervoor belangstelling koestert. Van Dyke, tot in zijn vingerioppen vol gevoel voor alle mogelijkheden van den filmischen vertel- trant, heeft niet geaarzeld om „San Fran cisco" op te trekken als een grootsch opgezet epos van een stad, geliefde en bewonderde metropolis, die op het hoogtepunt van haar glans door de natuur wordt verwoest. Blackie is de held, symbool en personificatie van San Francisco zelf, uitbundig, eenvoudig, ongeremd qls zijn stad, eigenaar van een groot cafe-chantant, tehuis in de geheele mon- daine wereld, maar bij dit alles een groot kind met een naiev'e inborst. Een overduidelijk voorbeeld van de moderne ethiek, die in de Amerikaansche film, spiegel- beeld van Amerikaansch geestelijk leven, tei- kens en telkens weer een belangrijke rol komt spelGn. Rijk aan facetten is deze film waarin ook een sociale gedachte is verwerkt zonder welke dit relaas van bloei en ondergang van een stad. hooglied van de stralende „Barbery Coast om San Francisco, onvolledig zou zijn, en die den veelzijdigen Blackie voorvechter laat zijn van sociale verantwoordelijkheid en een der eersten die na de verwoesting de stad zal hel- pen herbouwen. Want de ontstellende uitbeel- ding van de aardbeving van 1906 wordt ons niet bespaard, en dit inferno is opnieuw een bewijs van het feit, dat de uitdrukkingsmoge- ljjkheden van de filmkunst in goede handen schier onbeperkt zijn. De regisseur Van Dycke heeft de bakens van filmische expressie weer een heel eind verzet, geluid en beeld doen bij all aesthgfische perfectie van dien filmvorm de machtige natuurramp in ontstellende realiteit en in voile nabijheid herleven. In de tweede film „De Zigeunerprinses twee dagen te vroeg, is de zitting tot het inbrengen van bezwaren ook gehouden. De heer De Vos heeft tlhans opnieuw bij Burg, en Weth. vergunning gevraagd tot uitbreiding van zijn schoenfabriek. Goed afgeloopen. Door onachtzaamheid was een kelderdeur open blijven staan. Het 3-jarig kind van Van Peteghem alhier, viel in een 8 trappen diepen kelder. Gelukkig liep het kind slechts een niet te erge hoofdwonde op. Het revolverdrama. Onder beschuldiging van moord is door de kamer van inbeschuldigingstelling naar het Assisenhof verwezen B. de W., die ter gelegen- heid van Pasch'en in een cafd alhier drie schoten uit een revolver loste op Martha de Jaegher, afkomstig uit Westdorpe en verblijf houdende te Ter Neuzen. De dader, die zich na zijn daad van het leven trachtte te beroo- ven, was indertijd naar Gent vervoerd. De alhier gehouden collecte voor het klee- ding-, schoeisel- en dekkingsfonds heeft ruim 550 opgebracht. I ViUMPf De advocaat-fiscaal constateerde, dat Ibe- klaagde in de eerste plaats gem recht had, op de brug een kar te passeeren. Voorts achtte spreker een beroep op noodweer niet gegrond. Uit v;rschillende getu:genverkla- ringen is geble'ken, dat beklaagde geheel zon der reden den eersten slag heeft gegeven. Het is jammer, dat beklaagde niet ruiterlijk voor zijn v: rgrijp uitkomt. De advocaat-fiskaal eischte 75 boete subs. 25 dagen hechtenis. Het 'Hof zal nader uitspraak doen. Neus en hoofd verstopt. Tranende oogen. Schorre keel. Hoesten en vol op de borst. lucht op en geneest. CURSUSAVOND. Van oordeel, dat een juist inzicht de een juist mzicni in werkelijke politieke verhoudingen bij velen ontbreekt, besloot de Liberale kiesvereeniging te Ter Neuzen eenige cursusavonden vast te stellen, waar beginsel en doeleinden van ver schillende politieke partijen in ons land zouden uiteengezet worden. Men besloot dit thans te doen, nu verkiezingen niet onmiddellijk voor de deur staan, zoodat deze cursussen in een algemeen rustige sfeer gehouden kunnen worden. W'oensdag j.l. had de eerste cursusavond TOEGELATEN SNELHEID. De grootste toegelaten snelheid van vervoer voor den tramweg SchoondijkeIJzendijke Veldzicht grens en IJzendijk—Pyramide is nader vastgesteld op 45 K-M. per uur WACHT U VOOR OVERTREDING DER LOTERIJWET. Gebleken is, dat door winkeliers te Middel burg z.g. „Verkeerscaramels" worden ver- kocht, welke door de N.V. Lonka te Breda in den handel worden gebracht. In deze doo zen zitten een aantal z.g. autonummers. Als men een bepaalde serie van deze nummers bij elkaar heeft, krijgt men een prijs. Doch niet in alle doozen zijn alle autonummers aanwezig. Deze wijze van doen is bij de Loterijwet 1905 krijgt men de onovertrefbare filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy te zien en zij zorgen er weer voor, dat de eene dwaasheid de andere opvolgt en de bezoekers zich bui- tengewoon amuseeren bij het aanschouwen van al die grappen die dit tweetal uithaalt. De beide komieken behooren tot een troep zigeuners en als een paar geboren zwervers vormen zij een tweetal kostelijke typen, welke deze rolprent doen overschuimen van humor. ,,011ie, die danig onder de plak van zijn ega zit, zeer tot genoegen van zijn vriend Laurel, die hem uit louter vriendschap steeds in de wielen rijdt, hetgeen echter niet verhindert, dat zij elkaar toch niet kunnen missen want als „011ie" in nood zit, zal Laurel niets onbe- proefd laten hem uit de dalles te redden, al gaat dat niet steeds langs de meest gebrui- kelijke weg. De vrouw van Ollie heeft als zigeunerin °een kind van een graaf geroofd en dan begint de pret met het opkweeken van beider Zigeunerprinses, dat opgroeit tot een bekoorlijk meisje. Het toeval brengt de Zigeuners weer in de nabijheid van het kasteel van de graaf, den vader van het geroofde gravinnetje, en als de Zigeunerprinses door een mysterieuzen invloed in den tuin van het kasteel wandelt, wordt zij door soldaten van den graaf gevan- gen genomen en in den kerker geworpen. Vader pilie en oom Stan hebben hun troe- telkind "zien gevangen nemen en besluiten haar te bevrijden. Dit tragisch ondernemen mislukt doordat oom dronken is, ten gevolge waarvan zij naar de folterkamer zullen wor den gebracht. Dergelijke gebeurtenissen kun nen voor Oliver en Laurel slechts komisch eindigen en des te vreeselijker de avonturen te harder schalt de lach. Ook deze film is weer een echt Laurel-Hardy-product. Belastingverlaging. Door Burg, en Weth. zal in de eerstvolgende raadsvergadering bij de vaststelling van de gemeentebegrooting 1938 aan den Raad wor den voorgesteld de opcenten op de Personeele belasting thans bedragende 170 te verlagen tot 150 opcenten. Hinderwet. De heer J. de Vos alhier vroeg aan het gemeentebestuur vergunning voor uitbreiding van een electrisch gedreven schoenfabriek. In hun vergadering van 3 Mei 1937 hebben B en W. de gevraagde vergunning geweigerd, waarop de heer De Vos in beroep ging met het gevolg, dat de bestreden beslissing thans door de Kroon is vernietigd. In het betrokken Kon. besluit komt de overweging voor, dat artikel 7 der Hinderwet bepaald, dat op den veertlen- den dag na de openbare kennisgeving (dat een verzoek om een Hinderwetvergunning is ingekomen) gelegenheid wordt gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen het oprichten eener inrichting ten overstaan van het ge meentebestuur. In dit geval nu was de open- bare kennisgeving gedaan op 31 Maart. met vermelding, dat op 12 April d.a.v. gelegenhei zou worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren. Op 12 April dus op den twaalfden dag na de openbare kennisgeving, en bijgevolg Door de Winkeliersvereeniging Ter Neuzen Klimop werd Wloensdagavond een zeer druk bzochte vergadering gehouden, die wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer Van den Brueie, werd gepresideerd door den vice-voorzitter, den heer Ribbens. Na vaststellen van de uitgebreide notulen, gaf de voorzitter een kort resume van de Vestigingswet voor het kleinbedrijf, die zoo diep ingrijpt in het leven van den midden- stand, niet alleen in dat van de winkeliers, maar ook in dat van de ambachtslieden, die voorheen vrije beroepen uitoefenden doch in de toekomst zich voor de vestiging aan eischen door de wet gesteld zullen hebben te onder- werpem. Het is de bedoeling, dat te zijner tijd de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer Harte, welke instelling de beslissing zal hebben voor het al of niet verleenen van vergunning van vestiging als zoodanig, een lezing zal houden over deze Vestigingswet en hiervoor een speciale vergadering voor belang- heibbenden zal worden belegd. De wet is ech ter reeds aangenomen en zal binnen afzien- baren tijd in weriking treden. Dit brengt met zich mede, dat degenen die zich alsdan zullen willen vestigen, moeten voldoen aan bepaalde minimum-eischen, wat betreft credietwaardig- heid, handelskennis en vakbekwaamheid. Voor wat be.tneft het verkrijgen van die handels kennis en vakbekwaamheid worden door de middenstandsVereenigingen cursussen inge- richt, waar bevoegde leerkrachten onderwijs geven en waarvan het bestuur gevormd wordt door vertegenwoordigers uit midden- standskringen. In de omgeving hebben, zoo als men uit de Ter Neuzensehe Oourant heeft kunnen lezen, die comi':t6's zich reeds gevormd en zijn de cursussen ook al aangevangen met een flink aantal leerlingen, die, naar gelang van hun voor-ontwikkeling, den cursus 1 of 3 jaar zullen moeten bezoek en om daama voor het verkrijgen van hun Middenstands-diploma ivoor een officieele commissie hun examen af te leggen,. Na een korte gedachtenwisseling wordt thans overgegaan tot verkiezing van 4 leden die, met afgevaardigden van andere vak- organisaties, deel u:t zullen maken van het bestuur van dien cursus. Benoemd werden de heeren Jurrij, Minnebo, Ribbens en Van de Sainde. Alsnu volgde een bespreking over het a.s. St. Nieolaasfeest, waarvoor het bestuur weder- om een plan heeft ontworpen, dat vrijwel overeenstemt met dat van het vorig jaar met dien verstande, dat er dit jaar geen speciale bonnen zullen worden uitgegeven, doch de leden de vrije hand wordt gelaten in het indi- vidueel beschikbaar stellen van een St. Nico- laas-attractie voor hun clientele. Vender zal St. N'icolaas met zijn gevolg weder«een bezoek aan onze stad brengen, en begeleid door het muziekgezelschap ,,De Vereenigde Werklie- den", een triomftocht houden door de stad, waarbij hij met kwistige hand verrassingen zal rondstrooien. Ddt zal geschieden op Woens- dag 1 Dec., op welken dag ook de z.g. ,,Klimoptram" zal rijden. Het bekende Neuzen-Manifest, dat weder in een oplaag van 14.200 exemplaren zal worden verspreid, zal de verdere attracties bevatten en doordat men rustig de advertenties van de Klfmopwinkels met hun groote verscheiden- heid van practische en degelijike St. Nicolaas- geschenken kan raadplegen, een gids zijn voor alien, die tijdens de te verwachten drukke St. Nicolaasweek in de Klimopwinkels hun in- koopen zullen doen. Na nog enkele bespreklngen van huishou- delijken aard, werd deze zeer geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. op en ycnccsi. Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MIJNHARDT - tingez. JVleu. I ZONDAG 7 NOVEMBER 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, 2 u., Dr. L. J. Oazemier, bed. H. Doop. SLUISKIL. 9.30 u. en 2 u„ de heer F. H. J. Biik. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raamis. AXEL. 9 u., onbekend; 2 u., Ds. Dronkers, Van Kloosterzande. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. W. Kore- vaar. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. EEN LUITENANT-KOLONEL DER KONINKL. MARECHAUSSEE WEGENS MISHANDELIN1G VOOR DE RECHTBANK. Voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage moest Wioensdag terecht staan luitenant-kolonel A. P. H. B„ commandant van dte 2e divisie der Kon. Marechaussee te Maastricht, .wien ten laste was gelegd, dat hij op 28 Augustus van dit jaar een koopman uit Hedel mishandeld heeft, door dezen eenige slagen of stompen op het hoofd toe te brengen. iBeklaagde reed met zijn auto over de schiip- brug te Hedel achter een kar en paard aan, welke hij eenige malen tevergeefs trachtte te passeeren. Beklaagde was als politieman van meening, dat de voerman een overtrading had gepleegd door het belemmeren en in gevaar brengen van het verfkeer. Even voorbij de brug bracht beklaagde de ahto tot stilstand stapte uit en gelastte den voerman te stoppen. Volgens beklaagde nu, heeft deze niet aan dit bevel gehoor gegeven. Beklaagde greep toen de teugels en hield het paard staande 'Hierna is, aldus beklaagde, de voerman van de bOk gesprongen en is in dreigende houding op den luitenant-kolonel toegeloopen. Hij wilde dezen een trap geven, doch de politieman weerde hem af met een slag tegen het hoofd die nogal raak aarikwam. De voerman zou toen beklaagde naar den keel hebben gegre- pen, doch het gelukte beklaagde zich ten slotte te bevrijden. De veorman, de koopman D. W. uit Hedel, als eerste getuige gehoord, gaf een andere lezing van het geval. Hij had dadelijk zijn kar tot stilstand gebracht, omdat hij wel daeht, dat degeen, die hem aanhield van de politie was. Nauwelijks stond hij op den grond, of beklaagde gaf hem een stomp, waar voor hij geheel versuft was. Getrapt of terug- geslagen heeft hij niet. Eenige getuigen he- vestigden dit verhaal. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. Vink AXEL. 9 u. en 2 u., Ds. Post. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., '2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9 u. en,2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMISOLAG. 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en ,5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk ?ER NEUZEN. 7 8.30 u. en 10 u., H,H. henstcn: 2.30 u., Lof. ONGELUK. Donderdagmiddag is in de Zeeuwsche glas- en verffabriek Wattez De Vos te Goes de 15-jarige A. Mijnsbergen door de as van een der machines gegrepen. Gelukkig liep de riem van de schijf, zoodat M. spoedig was bevrijd. Toch werd hij met zulk een kracht tegen den grond gesmakt, dat hij een gebroken been en een bloeduitstorting in zijn been opliep. Dr. Snoek verleende de eerste hulp en deed den jongen naar het ziekenhuis overbrengen. (De Z.) WEDEROM EEN KIND VERM I ST. Sinds gistermiddag wordt te Rotterdam ver- mist de 12-jarige scholier Joldersma. De jongen had gistermiddag met zijn fiets de ouderlijke woning verlaten en is daar niet teruggekeerd. De politie verzoekt zijn opsporing en terug- brenging. GEEN SPOOR VAN DE VERDWENEN KINDEREN. Het zoeken in de Oude Wetering naar de verdwenen aehtjarige Lijntje Huiser heeft evenmin als het onderzoek naar de 3%-jarigen Peters, eenig resultaat opgeleverdi. ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE VEEARTSENIJKUNDE. De gemeentepolitie te Santpoort, heeft in een paar gevallen proces-verhaal opgemaa.kt tegen een inwoner van Amsterdam en een in- woner van Haarlem, wegens het onbevoegd uitoefenen der veeartsenijkundie. Zij worden er van verdacht, vee van enkele boeren in Santpoort te hebben behandeld tegen mond- en klauwzeer. AUTO VERPLETTERD DOOR DIESELTREIN. Op den onhewaakten overweg nahij de voor- malige halte Hekendorp aan de spoorlijn Utrecht—Gouda heeft een Dieseltrein zich met voile snelheid gestort op een personenauto, die tusschen de rails, stond, een gevolg van de omstandiigheid dat de bestuunder zich in den weg had vergist. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gelbeurd, doch de wagen werd ge heel vemield en voorts ontstond vrij belang rijke treinvertraging. Een 27-jarige taxi-ondememer uit Utrecht keerde te ruim negen uur met twee passa- giers, edn uit Hekendorp en den uit Utrecht van een rit van Hekendorp terug naar Utrecht. Hij nam den smallen Ruige Weid- scheweg, om via Oudewateir op den hoofdweg te komen. In den polderweg ligt onder de ge meente Hekendorp een onbewaakte overweg. Door onbekendheid met den weg en mede ten gevolge van de diuisternis, vergliste de cbauf- feur zich in de situatie en sloeg van den over weg rechts af, waardoor de wagen de spoor- baan opreed en tusschen de rails der lijn UtrechtGouda terechtkwam. iBenige oogenbli'kken nadat de drie inzitten- den waren uitgestapt, nadeTde uit Gouda de stoomtrein 131 van Den Haag en Rotterdam naar Amersfoort en Zwolle, welke om 20.59 uit Gouda was vertrokken. Met een roode lan- itaam trachtte men den trein te doen stoppen. De machinist zag het waarschuwingsliicht wel, doch op zoo korten afstand, dat hij niet meer tijdig kon stoppen. Het bleek echter, dat de trein nog juist langs den auito kon; hij nam het spatbord mee, doch verder bleek er niets gebeurd te zijn. De trein kwam met 11 minu- ten vertraging te Utrecht aan. Voordat men den auto tusschen de rails had kunnen vandaan halen, kwam op het door den wagen versperde spoor de Dieseltrein 542 van Arnhem naar Den Haag en Rotterdam aan. Ook nu zwaaide men met de roode lantaarn, doch ditmaal werden de teekens niet opge- merkt. Ulings maaikten de aanwezigen zich Uit de voeten en eenige seconden later reed de Diesel met een vaart van 90 K.M. op den auto in, die door den kop van den trein over een afstand van circa 120 meter werd meege- sleurd. De auto werd totaal vemield. Van den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6