Gemengcie Berichten Piuimvee-Rubriek OUDE MAN DOOR TRAM AANGEREDEN. EEN SPEELPLAATS BOVEN HET GRAF VAN MOZART. DE TENTOONSTELLING TE HANNOVER. BENZINEDIEF BETRAPT. Een taxi-chauffeur te Goes meende reeds eenige malen gemerkt te hehben, dat zijn ben- zine-reservoir ahnormaal vlug leeg was. Hij besloot, met een collega zijn wagen die regel- matig voor het station geparkeerd staat, eens te bespieden. Vrijdagavond werd het geduld ivan de bespieders beloond en ontdekte men, dat collega J. P. beizig was de benzine af te tappen. De politic werd van het feit in kennis gesteld, die proces-verbaal opmaakte. (Midd. Crt.) BEDWELMING DOOR KOLENDAMP. In de cichoreifabriek van de firma van Damme uit Kortgene, welke Zich langs den prov. weg naar Kortgene bevindt, heeft zich, meldt de MJadd. Crt., dezer dagen een begin van kolendampvergiftiging voorgedaan. In de fabriek, waar cichoreiwortels gemalen en ge- droogd worden, wordt ook des nachts zoo nu en dan gewerkt. Het personeel, bestaande uit den bedrijfsleider, J. Bakelaar uit Ouddorp, H. van Strien, D. Kramer en J. Kramer uit Kort gene, is dus genoodzaak't am ook 's nachts in de falbriek aanwezig te zijn. Het werk eischt evenwel niet, dat er den geheelen nacht door- gewerkt wordt. Zoodoende bevinden zich in een kamertje een aantal slaapplaatsen. De werklieden kon- den op zeker moment alien naar bed. De be drijfsleider gooide het kacheltje, dat in een hoek van het kamertje staat, nog eens extra goed vol met kolen en alle vier de werklieden lagen weldra te rusten. De ramen waren pot- dicht. De heer Van S. kreeg op zeker moment een hoestaanval en werd wakk,er. Hij voelde een zware lucht en het ademen ging moeilijk. Op zijn beenen waggelend en soms vallend en dan weer opstaand, is v. S. naar de deur geloopen, welke hij kon openen. Het koolstofmonoxyde kon toen naar buiten waaien. Het bleek, dat J. K. bewusteloos was. Ook de anderen waren loom en sufferig. J. K. kwam spoedig bij. De gevolgen van de vergiftiging lieten zich ech- ter den geheelen nacht merken. Niemand heeft evenwel later nadeelen meer ondervonden. EEN CHEQUE VAN BIJNA f 15.000 VERDWENEN. Op een kantoor in de Sarphatistraat te Am sterdam vermnst men een cheque aan toonder van de Alg. Friesche levensverzekeringmaat- schappij, groot bijna /15.000, die betaalbaar was bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. Bij de politic is aangifte gedaan, die onmid dellijk alle maatregelen genomen heeft, om verzilvering van het geldswaardige stuk, als het gestolen mocht zijn, onmogelijk te maken. Gmtrent de wijze, waarop dit verdwenen is heeft de politie nog geen enkele aanwijzing kunnen vinden. Zij houdt rekening met de mogelijkheid, dat het op de een of andere wijze in het ongereede geraakt is, zonder dat er diefstal in het spel is. KOEIEN OP STAP. Omstreeks kwart voor tien Zondagavond werd het verkeer op het Marconiplein te Rot terdam gestremd door twee al heel vreemde gasten: twee koeien, die uit een der weitjes achter den Spaanschen bocht waren wegge- loopen doolden over het plein rond. Een agent van politie heeft zich over de beide koeien ontfermd en deze naar het abattoir overgebracht, waar de dieren voorloopig wer- den opgeborgen. DONKER WEESP. Een rat, die een nachtelijke wandeling had ondemomen, is er in geslaagd, de geheele ge meente Weesp z6o radicaal in het donker te zetten, als zelfs bij de best geslaagde verduis- teringsoefeniing niet mogelijk was gebleken. Even na middemacht kwam het dier te- recht in de hoogspanningsruimte bij de lom- penpakhuizen van de firma N. Boers en Zn, nabij het Station, welke door het publiek de „voddenfabriek" worden genoemd. Zoodra de rat m aanraking kwam met de transforma- torgeleiding van de hoogspanning (10.000 volt) was het dier onmiddellijk verkoold, maar zijn snelle dood had tegelijkertijd kort- sluiting tengevolge en zoowel de straatverlich- ting als de lichten in de woningen, voor zoo- ver deze nog brandden in dat nachtelijk uur, werden alle gedoofd. Automobilisten, die huiswaarts keerden en van den Gooilandscheweg kwamen, keken heel venbaasd, dat de beide lantaarns aan den ingang van de C. J. van Houtenlaan, welke 's avonds als lichtende bakens diienst doen, niet brandden en het kostte nog moeite, om zich in het nachtelijk donker voldoende te orienteeren. De kortslui'ting was inmiddels ook aan het filiaal van het P. E. N. te Naarden (waar- onder Weesp ressorteert) geregistreerd en on middellijk werden maatregelen genomen, om het euvel te verhelpen, zoodat ongeveer een uur later de ^traatverlichting in Weesp, voor zooveT die dan 's nachts ontstoken wordt, weer brandde. MET EEN MES GESTOKEN. Een surveilleerend agent van politie heeft in de Nieuwstraat in Den Haag den 30-jarigen H. M., uit Delft aangehouden, die in genoemde straat den 40-jarigen W., uit Den Haag, met een mes in den bovenarm had gestoken; voorts zou hij bovendien den 40-jarigen D. V., even- eens uit Den Haag hebben bedreigd. M. is in het hoofdbureau van politie in bewaring ge steld. DRINKWATERPUT ONBRUIKBAAR GEMAAKT. De heer v. d. V., wonend aan den Heeschen weg te Oss heeft bij de Kon. Marechaussee aldaar aangifte gedaan, dat zijn drinkwater- put, welke zich op het erf voor zijn woning bevindt, op ergerlijke wijze is verontreinigd en daardoor geheel onbruikbaar gemaakt. Men heeft zich niet ontzien afval van geslacht vee en dierlijke uitwerpselen in den put te werpen. Vermoedelijk heeft men hier met een wraak- neming van den een of ander te doen. Het onderzoek heeft nog niet het gewenschte resul- taat opgeleverd. VECHTPARTIJ TE OSS. Zondagavond c.a. half twaalf heeft in cafe de Schuur te Oss een hevige vechtpartij plaatsgevonden tusschen een aantal cafe- bezoekers. De 23-jarige arbeider H. Brands werd met groote kracht door een ruit gewor- pen. Daarna zochten de vechtersbazen een goed heenkomen, terwijl het slachtoffer hevig bloedend was blijven liggen. Politie en dokter werden onmiddellijk gewaarschuwd. Het bleek dat B. deerlijk was toegetakeld. Beide pols- slagaders waren geraakt. Op advies van den behandelenden genees- heer is de man onmiddellijk per ziekenauto naar het Groot-ziekengasthuis te 's-Hertogen- bosch vervoerd. In den loop van den nacht is een man aangehouden, die verdacht werd het letsel te hebben toegebracht. WOLHANDKRABBEN. Zondagmorgen heeft de heer J. Daalmeye" te Schiedam bij het ophalen van zijn visch- netten, die hij in de Poldervaart had uitgezet. niet minder dan 34 wolhandkrabben naar boven gebracht. De netten waren gedeeltelijk vernield. LUGUBER DRAMA. De 40jarige J. Duprez te Aarlen, die met zijn 8jarig zoontje in het ibosch wandelde, heeft daar het knaapje aan een boom opge- hangen, waama hij izichizelf van het leven be- roofde. SNOTZIEKTE ONDER WOUDDUIVEN. Mien schrijft uit Apeldoom: Van jagerszijde vernemen wij, dat onder de woudduixen te Apeldoom en wijden omtrek de snotiziekte heerscht. Deze iziekte is erg besmet- telijk en meestal van langen duur, zoodat het niet onmogelijk is, dat de woudduiven in deze streken geducht gedecimeerd zullen worden, ook omdat de zieke duiven door him zwakte een gemakkelijke prooi voor bun gevleugelde of vier-beenige vijanden zijn. (Eenige jaren igeleden heeft zich onder de woudduiven in deze streek ook een dergelijke epidemie voorgedaan. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN DOODEUIJK GEWOND. Zaterdagavond is de dertigjarige verpleeg- ster B. Smit van de weesinrichting te Neer- bosch bij Nijmegen op den straatweg Nij- megenDen Bosch door een auto aangereden. Mejuffrouw Smit fietste langs het kanaal en wilde den hoofdweg, een voorrangsweg, over- steken. Te zelfder tijd naderde uit de richting Nijmegen een auto, bestuurd door den heer J. H. H. Seholten, tandarts te Oldenzaal, in ge- wone vaart. De bestuurder zag het gevaar doch kon niet tijdig genoeg meer remmen. De wielrijdster werd gegrepen en eenige meters meegesleurd. De automobilist stopte zoo spoe dig mogelijk, doch het slachtoffer bleef be wusteloos langs den weg liggen. De politie en de ontboden geneesheer, dok ter Woltering, waren spoedig ter plaatse en na voorloopig verbonden te zijn, werd het slachtoffer naar het St. Canisius ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. Hier werd een zware schedelbreuk en inwendige kwetsuren geconstateerd. Zondag is mej. Smit in den loop van den dag overleden. De autobestuurder trof geen schuld. Op het Darnrak te Amsterdam is een 72- jarigen man door een motorwagen van lijn 25 aangereden. De man kwam onder het voor- balcon terecht, waar hij bekneld raakte, zoo dat de wagen moest worden opgevijzeld om hem te bevrijden. Het slachtoffer kreeg een schedelfractuur. De geneesk. dienst heeft den man naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij is overleden. A SPIRA NT-A UTOMOBIIJSTE VEROORZAAKT EEN ONGELUK. De 17jarige mej. v. O. uit Uden was onder toezicht van een autobestuurder aan het lee- ren chauffeeren. In de kom der gemeente moest de leerling-chauffeuse stoppen en reed te dien einde naar den rechtenkant van den weg. Op hetzelfde moment liep de bejaarde mej. S. eveneens op die zijde. Doordat mej. v. O. de rijkunst nog in het geheel niet mach- tig was en daardoor zenuwachtig werd, ver- loor zij de macht over het stuur en reed mej. S. met kracht aan. Het slachtoffer werd tegen den igrond geslagen en hevig bloedend en be wusteloos opgenomen; zij werd in het naburig huis van Dr. Peeters binnengedragen, waar geneeskundige hulp werd verleend. Mej. S. had verwondingen aan voor- en achterhoofd opgeloopen. Tegen den leeraar van de te jeug- dige leerling-chauffeuse werd door de mare chaussee proces-verbaal opgemaakt. De auto, die tegen een houten schutbing tot staan was gekomen, was aan de voorzijde be- schadigd. AUTO RIJDT OP WIELRIJDERS IN. Zondagavond is op het Streekje te Wilder- vank een auto ingereden op een groep van 6 wielrijders. Allen vielen tegen den grond. Het bleek dat vier van hen min of meer ernstig waren gewond. Van hen kon de lGjarige A. Bekker, na ver bonden te zijn, hiuiswaarts keeren. De toestand van de 16jarige Hendrikje Pomp was hoogSt zorgelijk, terwijl ocuk de toestand van d^L 16- jarigen R. Bloem en den 18jarigen G. Oosting ernstig was. De slachtoffers zijn per zieken auto naar het'academisch ziekenhuis te Gro- ningen gebracht. Maandagochtend is mej. H. Pomp aan de gevolgen overleden. AUTO GESLIPT. iZondagavond is een auto met vier jongelui uit Wiinkel (N.IH.) door gladheid van den weg geslipt in de Weere onder Lutjewinkel en tegen een boom gereden. Een der passagiers, de 16jarige C. Wiedijk, werd zoo ernstig ge wond, dat hij per ziekenauto naar het cen- traal ziekenhuis te Alkmaar moest worden vervoerd. POUITIEMOTOR OMiGESLAGEN. Twee agenten van de motorbrligade te Haar lem wilden, toen de brandweer kwam aange reden, deze volgen en namen daartoe een scherpe bocht, echter te scherp, zoodat de mo- torfiets omviel en de agenten over den weg ge- slingerd werden. Ziji liepen emstige wonden op en moesten naar het Elisabeth Gasthuis over gebracht worden. De motor werd Beschadigd. Intusschen bleek, dat de brandweer sleehts voor oefening was uitgerukt. ONGELUK IN EEN MIJN. In de mijn Sachsen in het district Hamm in Wlestfalen is een mijngang ingestort, waar- door vier man werden bedolven. Hijn stoffelijke res ten zijn geborgen. SPOORWEGONGELUK. Op de lijn Rio de JaneiroSao Paulo heeft zich een ernstig spoorwegongeluk voorge daan, dat aan vier personen het leven heeft gekost. Twee en twintig personen werden ge wond. POSTZEGELNIEUWS. Generaal Franco heeft aan het Internatio nale bureau der Wereldpostvereeniging te Bern de series postzegels gezonden, welke zijn uitgegeven naar aanleiding van den eersten verjaardag van de nationalistische beweging. Overeenkomstig de voorschriften van het Re- glement op het Wereldpostverdrag heeft dit bureau aan elk der staten behoorende tot de Wereldpostzegelvereeniging, een 3-tal series gezonden... zelfs aan de post-administratie van de wettige regeering van Spanje te Va lencia. Het officieele bureau ging hier for- meel zeker buiten zijn bo kje, aangezien het Spanje van Franco niet tot de landen aange- sloten bij de Wiereldpostvereeniging kan be- hooren, zoolang er nog een wettig erkende regeering van Spanje bestaat. De handeling i van het bureau heeft echter, schrijft de N. R. Crt., tot gevolg, dat ieder land de met Franco- postzegels gefrankeerde stukken als wettig gefrankeerd moet erkennen. De Koala beer Australia's miniatuur Teddy Bear", diertje dat zich voedt met Eucadyptus bladen, zal binnenkort op een serie postzegels van Australie prijiken. Nieuwe postzegels van definitief karakter, zal Brazilie uitgeven. Zij worden thans bij Waterlow Sons te Donden gedrukt. De waarden zijn 200, 300, 1000, 2000, 5000 en 10.000 reis; de plaatjes stellen het Munroe- paleis te Rio de Janeiro, den Botandschen tuin en de Iguassu watervallen voor. Voor de Kanaalzone van Panama is een postzegel van 14 cents uitgegeven met het portret van generaal William L. Sibert, den constructeur van de Gatunsluizen en Dam. Guatamala heeft een blok van 4 luchtpost- zegels uitgegeven ter herdenking van het 150- jarig bestaan van de Grondwet der Vereenigde Staten van Amerika. De teekeningen stellen resp. voor George Washington, President Roo sevelt, een kaart van de beide Amerika's en een allegoilie van de unie van Pan-Ameri- kaansche staten. De zegels zijn gedrukt bij de firma Joh. Enschede en Zonen te Haarlem. Tegenoiver deze aanwinst van postzegel- fabricatie door deze ook op dit gebied beroem- de firma, staat het aanstaande verlies van de fabrieatie der zegels voor Nederlandsch-Indie, welke, naar verliuidt, van 1039 af in dat gebied zelf zal gsohieden. Egypte heeft postzegels in de waarden van 5, 15 en 20 mils uitgegeven ter herdenking van de afschaffing van de capitulaties in Egypte door het Verdrag van Montreux. De teekening, in een medaillon, stelt een Egyp- tische vrouw voor met een waterkruik. Het verband is niet recht duidelijk, dunkt ons. Ecuador heeft nieuwe gewone postzegels uitgegeven van 2 centavos (gezicht op de Andes), 5 c. (de laatste Inca koning Atahual- pa), 10 c. (hoeden vlechten), 20 c. (kusttafe- reel) en 1 sucre (goudwasschen). Omstreeks 1 Januari 1938 zullen nieuwe postzegels met plaatjes verschijnen voor Ke nya, Uganda en Tanganyika. Ter herinnering aan de onderteekening van het verdrag tusschen Frankrijk en Libanon geeft laatstgenoemd land speoiale postzegels uit in de waarden van 0.50 paras, 1, 4, 9 en 10 piasters. De teekening van alle zegels zal een reproductie zijn van een photografie van de plechtigheid der onderteekening. De Philippijnsche eilanden geven zegels in de hooge waarden van 10 en 20 pesos uit. De bedoeling is, dat zij door mijnmaatschappijen gebruikt zullen worden voor de frankeering van pakketten met goud. In Portugal zijn postzegels van 40 centavos en 1 escudo versehenen ter eere van Gil Vi cente, ,,de Portugeesche Shakespeare", die om streeks 1500 leefde. Hij schreef een veertig tooneelstukken. Op een temtoonstelling, gehouden door .Kraft durch Jugend" te Berlijn, werd door den bekenden philatelist Edgar Mohrmann uit Hamburg een couvert ingezonden, voorzien van een postzegel van edn en een van twee penny van Mauritius, 1847. De waarde van dit couvert is gesteld op 72.000! Het kerkhof in de Weensche hoofdstad St. Marx, waar in 1791 de componist Mozart be- graven werd in een massagraf, is veranderd in een park en kinderspeelplaats. Het kerk hof werd sinds 1874, toen het gesloten werd wegens gebrek aan ruimte, volkomen ver- waarloosd en toen beslbten was, de begraatf- plaats te veranderen in een park, had men de grootste moeite het graf van Mo-zart terug te vinden. Het was een van de talrijke massagrawen, waarin de armen in de achttiende en negen- tiende eeuw met dertig tegelijk werden be- graven. Men heeft nu in het park een stand- beeld opgericht op de plaats waar naar alle waarsc'hijnlijkheid het graf van Mozart is ge- weest. EEN KAAIMAN IN EEN BED. In een hotel te Praag heeft een kamer- meisje tot haar ontzettimg een levende kaai- man (soort van krokodil) in een bed gevon- den, dat zij wilde opmaken. Het dier was sleehts iets meer dan 30 c.M. lang, maar het meisje was zoo ontdaan, dat zij het spraak- vermogen verloor en naar een ziekenhuis ver voerd moest worden, waar zij gelukkig weer spoedig herstelde. Bij nader onderzoek bleek, dat de kaaiman toebehoorde aan een Amerikaanschen bezoe- ker, die verklaarde, dat het zijn lievelingsdier was en dat hij het op al zijn reizen meenam. DUIKBOOTEN IN DEN STRIJD TEGEN SMOKKELAARS. De smokkelarij in de Scandinavische wate- ren en in de Oostzee heeft zoo groote afme- tingen aangenomen, dat de Finsche regeering voornemens is duikbooten te gebruiken in den strijd tegen de smokkelaars. Eenige dagen geleden nam een Noorsch schip te Danzig 40.000 liter goedkoopen alco hol in, om onmiddellijk daarna de geheele hoeveelheid even buiten de territoriale wate- ren weer in kleinere schepen over te laden. De Duitsche autoriteiten hielden hierbij streng toezicht om te voorkomen, dat ook Duitsch- land zijn deel van de smokkelwaar zou krij- gen. Er woei een storm, zoodat 500 liter bij het overladen verloren ging. Het Noorsche schip, dat inmiddels de Pana- meesche vlag had geheschen, deed hierbij dienst als moedenschip voor 40 kleinere vaar- tuigen, die een goed georganiseerden smok- kelhandel voeren naar de Oostzeelanden, waar overal hooge invoerrechten op alcohol geheVen worden. Thans komt echter voor de smokkelaars nog het voomaamste werk, n.l. te zorgen, dat de brandewijn nog voor het Kerstfeest op de plaats van bestemming aankamt. Intusschen zijn de Scandinavische douane- Ibeamtoten al gewaarschuwd. Zij zijn overeen- gekomen, gezamenlijk den strijd tegen de smokkelarij te gaan voeren. De Finsche regeering heeft zelfs, zooals ge'zegd, plannen om ook duikbooten aan deze smokkeljaeht te laten deelnemen. KERK EN SPORT. De Scandinavische correspondent van de N. R. iCrt. schrijft: Op de pastorie van Kalundborg hebben dezer dagen tien dominees en twintig leiders van spqrtvereenigingen langdurig geconfe- reerd over de middelen om de huns inziens on- noodige en toch al te vaak voorkomende con- currentie tusschen de kerk en de sport om de jonge menschen op te heffen. Een van de middelen, waarover men het eens werd, is, de kerkdiensten van den Zondagmiddag zoo- veel mogelijk naar een later tijdstip te ver- schuiVen, zoodat jon'ge menschen niet tusschen kerk dienst en voetbalmatch behoeven te kie- zen, maar beide kunnen bezoeken. De bisschop van Roskilde, Axel Rosendal, die er over geinterviewd werd, juichte deze conferentie toe en zeide, dat het resultaat den weg aangaf om tot een betere verstandhou- ding, een beter wederzijdsch begrip te komen. Hij wilde alien jonge dominees den raad geven, j zich als speler bij de plaatselijke voetbalclub aan te melden. Zelf had hij in de eerste jaren, dat ihij dominee was, met de Kopenhaagsche jonigens contact weten te krijgen door mee te doen als ergens in een park gevoetbald werd j en hij had herhaaldelijk op Seeland dominees ontmoet, die's avonds voetbalden bij de dorps- club. Wat hindert dat ook? vroeg de bis- schop. Het zou werkelijk geen kwaad kun- nen als de dominee eens wat meer deelnam aan het gewone leven in zijn gemeente, con- tact zocht met allerlei bewegingen en zoo in s een vertrouwelijiker betrekking tot de jon-ge- ren kwam te staan. Desgevraagd zei hij, niet de verwachtimg te koesteren, dat het aantal jongere kerkgangers daardoor sterk zou stij- gen. De jongeren tusschen 14 en 40 jaar zijn nooit fanatieke kerkgangers geweest. Het is bovendien de vraag of het kerkbezoek nu wer kelijk slechter is dan vroeger en of er een ver- eeniging of organisatie in Denemarken is, die in staat is zoo veel menschen op haar weke- lijfcsche bijeenkamsten te verzamelen als de Deensche volkskerk. Maar de kerk moet con tact houden met wat er onder de menschen leeft, zoodat zij de menschen niet van zich ver- wijdert maar hen er toe brengt, zich de vraag te stellen: Waarom zouden wij niet naar de kerk gaan En daarom zal de bisschop, naar hij tenslotte verzekerde, trachten het voor- beeld van de dominees en de sportleiders uit Kalundborg elders navolging te doen vinden. VATEN WIJN SPOELDEN AAN. Wanordelijke tooneelen hebben zich afge- speeld op het in het Kanaal gelegen Britsche eilandjie Guernsey, toen daar een aantal vaten wijn aanspoelde van het Fransche stoomschip ,,Brisels", dat op 1 October is vergaan. Man- nen, vrouwen en zelfs kinderen vlogen op de vaten aan en deden zich te goed aan den in- houd, totdat zij1 er dronken van werden. Toen de politie ingreep, kwam het tot een alge- meene vechtpartij, waaribij een man zoo ern stig gewond werd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De autoriteiten hebben thans een decreet uitgevaardigd, waar- bij personen, die in het bezit van dezen wijn bevonden worden, gestraft kunnen worden met een boete van 200 pond sterling. Voorts is de politie gerechtigd, huiszoekingen te doen. EEN NIEUW MODEL KAARS. Door romantisch aangelegde zielen, die met weemoed de oude opflakkerende kaars uit hun leven zagen verdwijnen, maar die niettemin een hekel hadden aan het druipend kaarsvet, is een schitterende ontdekking gedaan. De „Ersatz" heet „Berma Candle", een schoone naam voor een heel praktisch product. Een fabrikant uit New York heeft het in den handel gebracht en het is op zich zelf zoo een- •voudig als het groot is. Het bestaat uit een glajzen kaars, die wordt gevuld m>et een brandbare vloeistof, die noch walmt, noch rookt. DE OVERSTROOMING BIJ DAMASCUS. De berichtgever van de Times bevestigt, dat bij de geweldige, onverwachte overstroomin- gen in het district ten Noordwesten van Damascus meer dan duizend menschen om het leven gekomen zijn en tienduixend dakloos ge- worden. Eien muur van water, volgens de waarnemingen van eenige ooggetuigen meer dan anderhalve meter hoog, rolde uit het Kalamoen heuvelgebied naar het dal, op zijn weg heele dorpen vemielend. De ramp speel- de zich taet een vreeselijke snelheid af onder een onbewolkten, blauwen hemel. Op Donderdagmorgen werd in het dorpje Domeir een gerommel gehoord dat uit de verte schieen 'te komen. Plotseling stortte zich de miuur van water, vermengd met rotsen en steenen, op het dorpje. Toen het water voor- bij was, stonden er nog maar enkele huizen overeind. Van de vierhonderd bewoners van het dorp waren er meer dan driehonderd ge- dood. Des Vrijdags vielen dergelijke rampen op andere paatsen van de streek voor. Drie dorpen zijn geheel verwoest en zes zijn ernstig beschadiigd. Da autoriteiten stellen wanhopige pogingen in het werk de menschen, die zich op de rulnes boven water houden, te redden. Er be staat natuurlijk groot gevaar voor het uit- breken van besmettelijke ziekten in het bij- zonder cholera. Honderden vrijwilligers staan bereid zich te begeven daarheen waar de luchtmacht, die het overstroomde terrein naar teekenien van leven afzoekt, menschen ont- dekt. De moeilijkheid is voornamelij'k, dat alle wegen verdwenen zijn. Er zijn reeds honder den lijken gevonden. Veel menschen drijven op geimproviseerde vlotten rond op het groote meer, dat zich tusschen Damascas en Homas heeft gevormd. Van de kudden vee zal wel niets meer in leven zijn. Men gelooft, dat de oorzaak van de plotsdinge overstrooming is, dat zich in. groote hoeveelheden regenwater in het heu velgebied heeft verzameld. De vorige week heeft het in het geheele naburige Oosten zwaar geonweerd en geregend. Het opeenge- hoopte regenwater heeft op een gegeven oogenblik de wanden van de reservoirs ver- broken en is naar de lager gelegen wadis ge- stort, waar niets groeit dat de kracht van den muur kon ibreken. Daarna heeft het water zic'h in de valleien gestort. De bijzondere correspondent van het Duit sche nieuwsbureau, die naar Syrie is gezonden, meldt: Het dorp Domeir, dat meer dan achtduizend inwoners telde, is door het water volkomen weggespoeld. ?es andere dorpen, welke aan den voet van den berg Kalamoen liggen, zijn eveneens geheel vernield, het water staat hier vijf meter hoog en aangezien geweldige rots- blokken door het water werden meegesleurd, is geen huis heel gebleven. De mafcerieele schade wordt op een half mil liard frank geraamd. De regeering heeft voor de onmiddellijke hulp een milllioen frank ter beschikking gesteld. Havas deelt ten aanzien van de overstroo- mingsramp mede, dat op een oppervlakte van tienduizend vierkante kilometer geen dorp on- gedeerd is gebleven. De aardrijkskiundige ge- steldheid van het land is zoodanig veranderd, dat mien genoo'dzaakt is den weg van Damas cus naar Aleppo over een afstand van ver- scheidene kilometers te wijzigen. Door de overstrooming zijn meer dan vijftigduizend personen zonder levensmiddelen, aangezien het water de voorraden voor dit jaar heeft medegesleurd. Ook de veestapel is vemield, evenals de te velde staande gewassen. Het door overstroomingen geteisterde ge bied levert een ontstell'enden aanblik op. Een groot aantal dooden heeft men nog niet uit de modder, waarin zij een graf hebben gevon den, kunnen bergen. Het dorpje Madanie wordt doorkruist door een twee K.M. breeden stroom, die soms een diepte van tien meter bereikt. In het 30 K.M. verd'er gelegen Do- metir heeft men dertig lijken teruggevonden. Het getroffen gebied is op sommige plsiatsen ontoegankelijik en ondanks alle pogingen heeft men tal van dorpen nog niiet van levensmid delen en water kunnen voorzien. De hulpverleenimg aan de bewoners van Kalamoen wordt onvermoeid voortgezet. Uit de puinhoopen heeft hien Zondagmorgen 279 lijken geborgen. Het water trekt geleidelijk uit de over stroomde gebieden tenug. De karavaanweg naar Bagdad is weder begaanibaar. Men hoopt nieuwe overstroomingen te kunnen tegengaan. De bijzondere verslaggever van het Duit sche Nieuwsbureau meldt uit het dorp Mada- mijeh, het centrum van de overstroomingen in Syrie, dat de bezorgdheid, dat nieuwe wolk- breuken den toestand zouden verergeren, niet is bewaarheid, zoodat Zondag de opruimings- werkzaaJmhedien konden beginnen. Nog voort- durend worden lijken van slachtoffers te voorschijn gebracht. lin het dorp Sadhaja zouden volgens den correspondent gevallen van typhus zijn gecon stateerd. Verscheidene ten gevolge van het hooge water van de buitenwereld afgesneden dorpen worden uit de lucht geravitailleerd. De minister-president en de ministers van finandien en van binnenlandsche zaken heb- iben zich naar het geteisterde gebied begeven. In de overstroomde gebieden heeft men het reddingswerk met kracht ter hand genomen. Troepen verleenen hierbij him medewerking. In het Oosten schijnt thans elk gevaar gewe- iken, doch in het Noordelijk gebied, den kant uit van Aleppo, is de toestand nog steeds ern stig. Men heeft nog steeds geen nieuws van het dorp Neb£x, dat volkomen door het water gelsoleerd is. De karavaanwegen naar Bag dad en Palmyre zijn onbegaanbaar. De weg naar Aleppo is over een lengte van meer dan tien kilometer vemield. De toestand der ver- bindlingswegen eischt algeheele vernieuwing. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Eenige weken geleden heb ik de lezers at- tent gemaakt op de z.g. jong-pluimveeten- toonstelling te Hannover en nu deze al weer voorbij is, lijkt het me wel goed er een en ander over te vermelden, daar dit wel niet de grootste, doch wel een der belanigrijlkste ten- toonstellingen in Duitschland is. Hier komen voor het eerst na de zomerpauxe, waarin ieder voor zich zoo hard mogelijk gewerkt heeft om bijzonlder miooie dieren te fokken, de menschen bij elkaar en wordt aan het publiek vertoond: wat er bereikt is. Ook de keurmeesters hebben een heele rustperiode achter den rug hebben in dien tijd allerlei vakproblemen besproken en (bestuideerd en komen nu met nieuwe in- zichten, voor zoover die 'dian veranderd zijn, de dieren keuren. Zoodoende geeft deze tentoon- stelling voor geheel Duitschland de richting aan en trelkt ook uit alle oorden van het land bezoekers. Ook uit Nederland waren verschil- lende keurmeesters en liefhebbers aanwezig en zooals altijd zijn deze bijzonder hartelijk door de Duitsche sportvrienden ontvangen. Dit jaar was het bezoek al heel sterk en waren er in de hotels bijna geen plaatsen meer te krijgen, hoewel Hannover toch een flinke stad is. Dit is te meer opvallend, daar de pluimvee- houders met meer dan gewone moeilijkheden te k amp en hebben wat het voer betreft, ter wijl tevens de rassenfokker niet meer alleen voor zijn plezier op zijn eentje zijn gang kan gaan, doch ook van hen verwacht wordt, dat hij zijn collega's, die minder goed op de hoogte van het vak zijn, zal onderrichten. De tentoon- stellingsfokkers zijn due naast liefhebbers tevens min of meer hulpconsulenten ge- worden. Ondanks de ibeizjwaren dus waren er meer dan 6000 dieren ingeschreven, waaronder o.a. 447 nummers Patrijs Leghorns en 426 num- mers Rhode Islands. Vele dieren waren vol gens het oordeel onzer Hollandsche keurmees ters buitengefwoon goed, andere vielen tegen. Het is een gelukkig feit, dat dergelijke ten- toonstelling meer en meer intemationaal wor den, zoowel wat bezoekers als wat inzendin- gen betreft, want diaardoor komen de meenin- gen om'trent de eischen die men aan de die ren stellen moet meer overeen en zullen' bui- tenlandsche inzendingen meer succes hebben en meer en meer verschijnen. Wte zijn zelfs thains zoo ver, dat men in Duitschland bezig is zich ook voor onze Avicorni-tentoonsteliling in de Apollohal te Amsterdam een collectie dieren bijeen te brengen. Zulks was vroeger geheel onmogelijk door de scherpe bepalingen van het veeartsenijkundig staatstoezicht daar- omtrent. Practisch kwamen die er op neer, dat men wel de dieren naar Nederland of een ander land kon zenden, doch ze niet meer terug mocht brengen. Er worden nu middelen ■bestudeerd am aan deze bezwaren tegemoet te komen, zoodat onze eerste groote internatio- nale show naast Engelsche, Belgische en Fransche ook Duitsche dieren' zal vertoonen. lin hoeverre d'e nieuwe Duitsche bepalingen, dat er niet meer alleen op een mooi uiterlijk, bouw en veeren gefokt moet worden, doch dat ook wel degelijk aan de productie der die ren gedacht moet worden, al invloed op de in zendingen der verschillende rassen heeft, i3 nog niet in een keer uit te maken, doch zal lanigzamerhand wel blijken. Zoo waren er van de zware Cochins maar 1 hen en 1 haan ingeschreven, van de Brahma's maar 8 en Orpingtons waren al in grootere getale present. Dat igoede dieren geld waard zijn bleek wel dat een haan van dat ras voor 300 mark geprijsd stond. Over het algemeen worden voor goede fokdierem goede prijzen besteed, wat bleek op de z.g. fokhanen-veiling. Aan de groote Duitsche tentoonstellingen zijn n.l. veiiingen verbonden van uitstekende stam- tooeikhanen. Van te voren krijgt men een cata- logus waarin alle bijxonderheden der dieren Vertneld staan, terwijl men op de tentoonstel- linig zelf de dieren in levende lijve beoordeelen kan. Prijzen van 50 mark voor zulke hanen zijn geen zeddizaamhedd en ook dit jaar werd de geheele collectie Wit Leghorn en Rhode Island Red hanen weer vlot verkoeht. De Plymouth Rocks waren volgens het oor deel van den Nederlandschen specialiteit Rerg- huis zeer goed en de kwaliteit was .sinds ver- lelden jaar vooruitgegaan. Ook de Sussex waren zeer goed, doch de Wyandottes leverden een teleurstelling op. Hier is een duidelijke achteruitgang te bespeuren, een der Neder- landers zeide dan ook, dat men van dergelijke dieren in Nederland direct soep zou maken. Het type is verloren en gelijkt op Orpingtons, elke lijn, elke richting is ,zoek. 'Over de Rhode Island Reds was de Neder- landsiche specialist De Vries ook niet best te spre'ken. Het aantal van dit ras neemt sterk toe, het is dan ook een uitstekend nutras. De kleur was tamelijk goed, maar vele hanen stchden veel te hoog op de beenen en waren te smal, de hennen waren te los van veer en ook te smal. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6