Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. WEER VER WACHTIN G. VOETBAL SCHAKEN. heeft. Slechts in een geval heeft liet bestuur meer gegeven dan vroeger, omdat de nood- zakelijklieid gebleken was. Bovendien krijgen alien zoowel in winter als zomer kolentoeslag. De begrooting van den Vleeschkeurings- dienst 1938 werd vastgesteld op 2744 in in- komsten en uitgaven. Bij de begrooting der gemeente over 1938 werden door den rapporteur, den heer Goos- sens verschillende posten aan critiek onder- worpen. De Commissie van Rapporteurs wijst met voldoening op het batig slot van f 16.000. Zij acbt de 250 uitgetrokken voor het Zieken- fonds ,,Helpt Elkander" niet noodig, daar dit instituut niet meer bestaat. De steun voor werklooze gezinnen groot 9000, wenschte de commissie gebracht te zien op f 10.000. De kosten voor Arbeidsbeurs en arbeids- bemiddeling, geraamd op /3400, vindt de commissie 600 te hoog. Bovendien zou de commissie den wensch te kennen hebben gegeven om de gemeente van de derde naar de vierde klasse te zien indeelen. Na motiveering van alle bedragen door den Voorzitter, wordt de begrooting over 1938 vastgesteld op 159.626,66 in inkomsten en uitgaven en de kapitaalienst op 5029 aan inkomsteni en 5000 aan uitgaven. Als bedrag der kosten van het lager onder- wijs overeenkomstig art. 55bis, eerste lid der lager onderwijswet 1920 wordt voor 1938 vast gesteld f 10,47. Het aantal opcent'en op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting wordt gebracht van 55 op 30. De heer De Leux had het voorstel gedaan om in plaats van de opcenten te verlagen van de eerste naar de tweede klasse over te gaan. In verband met de daaruit voortvloeiende consequenties, die nu nog niet te overzien waren en eventueele vermindering van Rijks- steun zou tengevolge hebben, werd dit voor stel verworpen. De heer De Meijer stelde voor om het ver- volgonderwijs af te schaffen, daar het hoofd van den cursus de resultaten zeer in twijfel trekt en de animo totaal ontbreekt. Er komen 8 leerlingen, die naar de Mulo- school gaan alleen om hun werk te maken, anderen gaan naar andere inrichtingen van onderwijs en hebben enkel belangstelling voor Fransch. Daarom acht hij maar het best om het vervolgonderwijs af te schaffen. Het voorstel wordt met 9 stemmen v6or en 1 stem tegen, die van den heer Marquinie, aangenomen. Als datum van afschaffing wordt vastgesteld 31 Dec. van het loopende jaar. Achter de Vredestraat aan de nieuwe Sin- gelstraat zullen eenige perceelen grond ver- pacht wordien. Aan Aug. de Maesschalck en F. J. Begijn worden respectievelijk 305.80 en 64.20 c.A. grond in huur gegeven voor den tijd van 10 jaar tegen 4 cent per M2. Het verzoekschrift van Th. van Aerde om een gedeelte van bovengemelden grond wordt afgewezen. De heeren A. Vernaeve en Selis hebben bezwaarschriften ingediend tegen hun aanslag in het schoolgeld. De heer Vernaeve is van 26,64 verhoogd tot 52 en Selis van 2,64 tot 4. Beide verzoeken worden afgewezen, omdat de aanslagen in overeenstemming zijn geschied met hun inkomstenbelasting. Aan het bestuur der R. K. Middenstands- handelsavondschool wordt een 3-jaarlijksche subsidie verleend van f 300 per jaar. Het voorstel werd met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. In verband met de afschaffing van het Ver volgonderwijs aan de openbare school kan aan het verzoek van het R. K. schoolbestuur van de Zandstraat geen vergoeding gegeven wor den om dit onderwijs daar in te voeren. In de overeenkomst betreffende de rekening- courant-berekening met de Bank van Neder- landsche Gemeenten wordt wijziging gebracht Tengevolge van overvloed van geldmiddelen bij deze instelling worden van bedragen boven een zeker maximum geen renten meer ver- goed. Eenige veranderingen in de gemeente- begrooting voor 1937 worden goedgekeurd. Bij de rondvraag bepleit de heer Goossens het plaatsen van een lantaam halfweg de Walstraat. Verder komt het hem wenschelijk voor om voor het smalle gedeelte van de Westkade een parkeerverbod in het leven te roepen. De heer De Maaijer informeert waarom in de Groot-Majoorstraat het trottoir is opge- broken en niet gemaakt wordt. Dit staat in verband, zegt de Voorzitter, dat de eigenaar voor die perceelen geen recog- nitie wil betalen. Een strook van het trottoir is n.l. eigendom van de gemeente. Die strook ligt nu open en aangezien de gemeente geen precedent wil scheppen daar gratis een trot toir te leggen, terwijl heel Sas van Gent stoepenbelasting betaalt wacht men tot de respectieve eigenaars tot andere gedachten gekomen zijn. Daar verder niets meer ter tafel gebracht wordt, sluit de Voorzitter de vergadering. Conversie van geldleeningen der provincie Zeeland. In verband met het bepaalde in het besluit der Prov. Staten van Zeeland van 12 Decem ber 1933, waarbij Ged. Staten zijn gemachtigd, om ten behoeve van de conversie van geldlee ningen nieuwe leeningen aan te gaan, deelen ■Ged. Staten mede, dat zij met verschillende geldgevers waarmede op onderhandsche schuld- bekentenis geldleeningen zijn gesloten tegen een rente van 4 en hooger, in het begin van dit jaar onderhandelingen geopend omtrent verlaging van den rentestand. Deze onder handelingen hebben tot resultaat gehad, dat voor de restanten van de volgende leeningen de rentestand is verlaagd tot 3% voor edn leening tot 3 aangezien deze nog maar een zeer korten looptijd had. Leening 1915/1934, het gedeelte groot 107.000, per resto op 1 Januari 1937 75.000; Leening 1928/34 drie deelen samen 421.700, per resto 391.000, Leening 1934 gedeelte oor- spronkelijk 500.000 per resto 450.000; Lee ning 1935 gedeelte oorspronkclijk f 760.000, per resto 700.000; Leening 1936 twee gedeelten samen 300.000, per resto ook 300.000. Geen overeenkomst voor renteverlaging is bereikt met de geldgevers van de hierna volgende geldleeningen. Dientengevolge zijn de restanten van deze leeningen reeds afgelost of opgezegd en zijn tot gelijke bedragen nieuwe leeningen op onderhandsche schuldbekentenls gesloten. Leening 1928/1934 twee gedeelten samen j 2.708.000, en per resto 2.569.000, rente 4 Deze leening is geheel afgelost en een nieuwe aangegaan van 2.569.000 tegen 3% Eene leening van 1.000.000 is aangegaan tegen 3% ter aflossing van 315.000 van de lee ning 1928/34, het gedeelte ad 772.500, per resto groot 692.500, rentende 4 van de leening 1932/33 het deel ad 475.000, per resto 175.000, rentende 4% leening 1933 het gedeelte groot f 600.000 per resto f 510.000, rentende 4 Voor het dan nog restende overschot van de leening 1928/34 ad f 337.500, rentende 4 is ook aflossing mogelijk en een leening van 3 gesloten. In een nieuwe leening van 1.806.000 ren tende 3% zijn opgenomen de leening 1934 ad f 190.000, deel van de leening 19141915 ad f 590.000, per resto f 56.000 en van de lee ning 1925/34 deel van 2.015.000,- per resto 1.750.000. Een 3% leening van 780.000 is gesloten voor de geheele aflossing van de leening 1930/1934 gedeelte groot 900.000, per resto f 780.000. Een volgende leening ad f 184.000, rentende 3V2 zal dienen voor aflossing van de leening 1930/33 gedeelte ad 233.000 per resto 184.000, rentende 4% Nog is per 1 Juni 1937 geheel afgelost de leening 1936 deel oorsprohkelijk 200.000 per resto 192.000 rentende 4 Het aangaan van een nieuwe leening tot dekking van deze extra aflossing kwam Ged. Staten in verband met de kaspositie van de N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits Maat- schappij, waanvoor deze leening was aange gaan, niet noodig voor. Overblijven nu met een rente van 4 of meer nog de obligatie- leening 1908 groot 130.000 en per resto 67.000 en die van 1914 groot 81.000 per resto f 58.000 beide rentende 4 Beide lee ningen zijn gesloten ten behoeve van het ver- strekken van voorschotten aan de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen. Met het bestuur dier vereeniging zijn Ged. Staten in overleg getreden omtrent wijziging in de aflossingen, ten einde de kans op rente verlaging te bevorderen. De leening 1932/33 op onderhandsche schuldbekentenis, oorspron- kelijk groot 1.000.000 per resto 840.000, rentende 4% staat tot 1 Augustus 1939 onder een conversie verbod. Weg Wal/.oordenHulst. Naar Ged. Staten vemomen hebben is bij het Departement van Waterstaat een wetsont- werp in voorbereiding tot ovememing door het Rijk in beheer en onderhoud van een gedeelte van, den weg WalzoordenHulst. Het einde van het over te nemen wegsgedeelte is gelegen op de grens der gemeenten Hontenisse en Hulst bij K.M. 11 +348. In geval van overneming van bedoeld wegs gedeelte, zal het weinig zin hebben, dat de Provincie den onderhoudsplicht behoudt van het korte wegvakje in de gemeente Hulst van de gemeentegrens tot het einde van den weg ter lengte van 702 M., te meer omdat dit vakje hoe langer hoe meer tengevolge van de voort- schrijdende bebouwing het karakter van een komweg aanneemt. De gemeente Hulst van haar kant zou er blijkens een ingekomen adres prijs op stellen, bedoeld wegvak in eigendom, beheer en onderhoud te mogen overnemen en dit reeds zoo spoedig mogelijk om het vervol- gens met Rijkssteun te verbeteren. Naar aanleiding van een deswege uitge- bracht rapport van den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat stellen Ged. Sta ten voor genoemd wegsgedeelte in beheer en onderhoud aan de gemeente Hulst over te dra- gen en aan de gemeente jaarlijks 374 te be talen welke bijdrage kan worden afgekocht met een som van f 9350. KANTONGEBECHT TE MIDDELBURG. De Kantonrechter te Middelburg heeft E. B. te Ter Neuzen veroordeeld tot 7,50 (boete sulbs. 5 dagen hechtenis, wegens het niet on- verwijld gelhoonzamen aan alle (bevelen, welke heim door amlbtenaren van den Waterstaat in het (belang van de vaart werden gegeven. HOOlGER BEROEP. Door G. !H., 40 j., koopman, zonder vaste vehblijfplaats, gedetineerd, is hooger taeroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middellburg, d.d. 15 October 1937, waarbij hij wegens aware mishandeling den dood tenge volge helhbende, is veroordeeld tot zes jaar ge- vangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. De 'Officier van Justitie was reeds in hooger beroep gekomen. Door den Officier van Justitie is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der Reeht- bank te Middelburg van 15 October 1.1., waar bij A. N. H., 48 j., bode, wonende te Ter Neu zen, is vrijgespraken van de hem ten laste ge- legde ontucht. POSTBEAMBTE TOT ZWARE STRAF VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een brievenbesteller te Hilversum, die werk- zaam was op het postkantoor aldaar, wegens diefstal van een kistje sigaren en een vulpot- lood tot twee jaar gevangenisstraf. In totaal zijn den laatsten tijd 127 pakjes te Hilversum door de posterijen vermist en verd. wordt van een groot deel dezer verduisteringen verdacht. Het O. M. had twee en een half jaar ge- eischt. Het faillissement van J. F. Ogiers, onder- nemer van een autobusdienst, wonende te Ril- land-Bath, curator Mr. H. C. J. Zoayer, adivo- caat en procureur te Goes, is geeindigd door de venbindend geworden eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering aan de concurrente schuldeischers Van 7.886 NA J AARSHEN GSTENKEURIN G TE HULST. Jl. Donderdag werd te Hulst de najaarskeu- ring van dekhengsten gehouden, van wege de Provinciale Regelingscommissie voor de paar- denfokkerij in Zeeland. Er bestond voor deze keuring groote belangstelling. Zelfs waren er belangstellenden uit Zweden tegenwoordig. De hoogste premie van de 2%-jarigen werd behaald door Nico van Melo van J. Vereecken te Stoppeldijk; 2e pr. Avenir van Anthonia Hoeve van H. Kerckhaert H. de Maat te Stoppeldijk; 3e pr. Clairon's Zoon van A. Ver- schuren te Hengstdijk; 4e pr. Clairon van Hooghuis van H. Kerckhaert H. de Maat te Stoppeldijk; 5e pr. Jaap van Luntershoek van Com. de Feijter te Vogelwaarde; 6e pr. Eduard van Herseur van Jac. Serrarens te Ossenisse; 7e pr. Guido van Melo, van H. Kerckhaert H. de Maat te Stoppeldijk en Gebr. Verstraeten te Graauw; 8e pr. Urbain van Frederica van H. Bonte te Koewacht; 9e pr. Cecar du M^lo, van C. SteyaertPlas- schaert te Graauw. Oudere hengsten (groote maat)le prijs Vainquer van Herseur van H. Kerckhaert H. de Maat te Stoppeldijk en Gebr. Daelman Jzns. te Westdorpe; 2e pr. Acron van Avenir, van C!orn. de Feijter en W. Staal te Vogel waarde; 3e pr. Dragon d'Hondzocht van H. Kerckhaert H. de Maat te Stoppeldijk; 4e pr. Brin d'Or II de Rhisnes van Jos. F. de Waal te Ossenisse; 5e pr. Bloc des Six Sinces van Coop. H.V. „De Verwachting" te Axel; 6e pr. Frans van P. Dieleman te Hoek; 7e pr. Harold van C. de Putter te Axel; 8e pr. Karel van Tholen van Jos. de Waal te Ossenisse; 9e pr. Moustic van Herseur van Gebr. Daelman te Westdorpe. Oudere hengsten (kleine maat): le prijs Paul van Luntershoek van Corn, de Feijter te Vogelwaarde; 2e pr. Byou van Fredericapolder van H. Bonte te Koewacht; 3e pr. Arnold van Koel van A. de KockBogaert te Koelewei; 4e pr. Herman van Kinderen H. Daelman te Westdorpe; 5e pr. Clairon van Lamswaarde van Em. Fassaert te Lamswaarde. MOND- EN KLAUWZEER NEEMT OP DE VELUWE ENORM TOE. Mellden eenige plaatsen reeds dat het mond- en klauwzeer aan het afnemen is, op de Veluwe is dat nog lang niet het geval en breidt deize gevrees/de veeziekte eich nog steeds angstwekkend uit. In de gemeente Ede zijn thans 516 veesta- pels aangetast, een aantal, dat veel grooter is dan eenige jaren geleden, toen een recordcijfer van driehonderld genoteerd werd. Ook in de gemeente Baraeveld is het ergste ieed nog niet geleden. Dagelijks worden bijna vijftig aangiften geldaan. Op 350 boerderijen zijn besmettingsfbiljetten aangebracht, welk aantal tijdens de (vorige; epildemie echter ruim vijfhonderd was. Daar het aantal aangiften echter met den dag toeneemt, zal 'dit cijfer spoedig bereikt worden. In de buurtschap Tersehuur is thans een lamldbouwer door het klauwzeer van de koeien aangetast. Zijn handen zijn overdekt met won- den en allle verschijnselen zijn overeenkomend met 'die bij het vee. Vermoedelijk is dit geval te wijten aan stordigheid bij de behanideling van aangetaste dieren. Ook in de gemeente Putten zijn zes perso- nen aangetast door het mondzeer, evenals in de gemeente Renswoude, waar een aantal kin deren aan deze ziekte lijdende is. Het aantal besmette veestapels bedraagt in laatstgenoemde gemeente thans 75. Tegenover de enorme toeneming staan slechts enkefle verklaringen van genezingen. Hoewel er nog vrij weinig dieren aan mond- en klauwzeer sterven, komt het veelvuldig voor, dat genezen verklaaide dieren Volkomen ongeschikt geworden zijn als melkkoe. Er wordt du's wel groote sehade aangerieht. LANDELIJK BEZIT ZEER GEWILD VOOR SOLIDE BELEGGING. Beleggingswaarde bij huidige conjunctuur Aan een koffiemaaltijd, georganiseerd door de afdeeling Amsterdam van de Nederland- sche Heide-Maatschappij heeft de directeur der maatschappij, Ir. J. P. van Lonkhuizen, een rede gehouden over ,,De beleggingswaarde van landelijiken eigendom bij de huidige con junctuur". „Het kapitaal, dat in landelijke eigendom- men vastgelegd is, aldus spreker, beloopt een zeer aanzienlijk bedrag. Volgens de statistiek beslaat Nederland een oppervlakte van 3.292.066 H.A., waarvan 2.217.734 H.A. bouw- en grasland, 255.362 H.A. bosch en 345.641 H.A. woeste grond. Wanneer wij in de eerste plaats de woeste gronden nader bekijken, spreekt het vanzelf, dat deze ook een zekere waarde hebben, doch deze waarde houdt dan meestal verband met de bestemlming, die er aa% gegeven kan wor den. Is de woeste grond geschikt voor bouw- en grasland, dan zal de waarde per H.A. hoo ger zijn dan wanneer de grond enkel aange- legd kan worden tot bosch. De verkoopwaarde loopt in ons land wel uiteen van plm. 25 tot wellicht bijna f 1000 per H.A. 40 of 50 jaar geleden, toen de ontgin- ning nog in de kinderschoenen stond, kon men nog goeden heidegrond koopen voor 25 per hectare. De waarde van de bosschen loopt uit den aard der zaak zeer uiteen. Een pas aangelegd bosch heeft nog slechts toekomstwaardeAan gezien de groeiperiode van een bosch wel op ten minste 40 jaar geschat moet worden (bij eikenbosschen is dit wel ten minste 80 jaar, bij populierenbosschen zou misschien 25 jaar vol- doende zijn) is boschcultuur enkele geschikt voor een ibelegging op den langen duur. In oorlogstijd werd het bout zeer duur, daar- na zeer goedkoop, terwijl het thans weer eenigsizins normaal begint te worden. Belegging in den vonm van hypotheek is voor iboschlbezit niet bijzonider gewenscht, ten- zij de hypotheekgever voldoende controle heeft over den hypotheeknemer, dat n.l. niet meer gehakt wordt dan normaal wenschelijk is. Im- mers door een abnormaal hakken kan de waarde van het goed in korten tijd zeer sterk verminderen. Van grooter belang voor onze beleggingen zijn de bouw- en graslanden, de eigenlijke landboq/wterreinen, hetzij dat deze bestaan uit grootere of kleinere boerderijen, dan wel uit z.g. los land. In de kleigronden en de weidestreken zijn de paaht- en in verband daarmede ook de koop- prijzen van boerderijen en land.erijen vrijwel altijd het hoogst geweest en bij deze gronden is de wisseling in den loop der jaren ook min der groot geweest dan bij de zandgronden. Overigens moet men hier ook terdege reke- ning houden met de lasten, die op een bepaald terrein of op bepaalde gronden drukken, b.v. de waterschapslasten, die in sommige polders zeei* hoog zijn en voor sommige gronden wel zoo hoog, dat zij daardoor feitelijk waardeloos worden. Het rendement van landelijke eigendommen is door alle tijden gemiddeld lager geweest dan van industrieele aandeelen, effecten of hypo- theiken. Dit houdt natuurlijk verband met de groote vastheid van belegging in landelijk ibezit. Landelijk bezit is dan ook steeds zeer gewild geweest voor belegging door stichtin- gen, maatschappijen en vereenigingen en ook par'ticulieren, die er op uit moeten zijn om een solide belegging te hebben, zij het dan ook tegen een matige rente. Een zeer belangrijke beleggingswijze in lan delijk bezit is het verleenen van hypotheek. In 1935 waren in Nederland in totaal 758.526 hypotheken verleend tot een bedrag van 6.358.447.000. Dit zijn alle hypotheken te zamen, dus zoowel op landelijke eigendom men als op gebouwen. Men kan rekenen dat er in oris land onge- veer f 1.200.000.000 als hypotheek belegd is in landelijke eigendommen. De pachtprijzen zijn thans pl.m. 10 pet. hoo ger dan een jaar geleden, maar vooral de land- prijzen zijn gestegen, mede door de grootere vraag naar beleggingsobjecten. Dit laatste houdt natuurlijk weer verband met de on- zelkere tijdsomstandigheden en met de moei- lij'kheid om goede beleggingsobjecten te vin- den en ten slotte ook met de daling van den rentevoet, zoodat men eer tevreden is met de lagere rente, die van landelijk bezit verwacht kan worden. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijn- lijk eenige regen, weinig verandering van temperatuur. NEDERLAND—FRANKRIJK 2—3. De belangstelling voor dezen landenwed- strijd was belangrijk minder dan men sedert vele jaren achtereen gewoon is, zoodat er op de tribunes groote gapingen bleven en dat nog wel, waar men juist om de landenwedstrijden zooveel mogelijk voor Amsterdam te behou- den, het Stadion met vele zitplaatsen had uit- gebreid. 't Kan ook zijn, dat men weinig ver- trouwen had in de Oranjeploeg en daarom maar weg ibleef. Er zijn nu eenmaal men- schen, die alleen een wedstrijd interessant vinden wanneer de ploeg, die hun sympathie heeft, wint! Uit het weder op zoo'n eminente wijze door den heer Hollander gegeven oog- getuigeverslag is wel gebleken, dat het een buitengewoon spannende strijd is geweest, die tot het allerlaatste oogenblik heeft geboeid. Een ieder die belang stelt in de sport zal voor zoover men den wedstrijd niet persoonlijk heeft kunnen bijwonen wel aan het radiotoe- stel geluisterd hebben en zoo is het ovenbodig over dezen wedstrijd uitvoerig te zijn. Nadat de rust met 01 was ingegaan, voorhoogde Frankrijk in de tweede helft den voorsprong tot 0—2. Er kwam toen een periode van overwicht voor de Oranjeploeg en voortdurend bestookte de voorhoede het Fransche doel, hetgeen ten slotte bekroond werd met het eerste tegenpunt 12. Maar nogmaals weten de Franschen te scoren, het werd 13. Tegen het einde, ter wijl reeds velen bezig zijn om het terrein te verlaten komt er een groot overwicht van Nederland en het wordt zoo waar 23. Enkele minuten zijn er nog te spelen en Nederland zet er alles op om nog den gelijkmaker te ver- krijgen, hetgeen evenwel niet gelukt, zoodat de Fransche ploeg als overwinnaar de reis naar huis kan maken. De Nederlandische B-pIoeg speelde te Rouaan tegen het Normandische elftal gelijk 22. Wereldkampioenschap. Te Groningen werd Zaterdag de elfde partij om het wereldkampioenschap schaken ge- speeld, waarbij het wederom een Slavische ver- dediging werd. Dr. Euwe speelde met wit en hoewel onze landgenoot iets beter stond achtte hij dit niet voldoende om bij de voortzetting tot winst te kunnen omzetten en zoo bood hij na den 3Gsten zet aan Dr. Aljechin remise aan, hetgeen deze accepteerde. Hierdoor is thans de stand geworden Dr. Aljechin 7 en Dr. Euwe 4. Zaterdagmiddag werd in een der lokalen der H.B.S. te Ter Neuzen een massakamp gehou den tusschen leerlingen van de H.B.S. en jon- gelui uit Axel. De gasten wonnen met 53. De uitslag der partijen was: Axel Ter Neuzen H.B.S. H. de RuijterP. van de Sande 01 J. WisseJoh. Seegers 10 M. WondergemJ. Platteeuw 10 W. van DoeselaarD. van Wijck 01 A. P. de RuijterF. Neeteson 10 J. HoebeC. van de Stigchel 01 Joh. van der GouweL. Kolijn 10 P. MarijsP. Meeusen 10 Besloten is, in het begin van December een tweede ontmoeting te doen plaats vinden. TURF GESTOLEN? Het bekende cafe de Witte Ballon te Goes, zou Woensdag, nadat het een tijd lang had leeggestaan, weer een nieuwe zetbaas krijgen. Deze, een zekere J. V., was daartoe uit Koude- kerke naar hier verhuisd. De politie werd echter van Koudekerke uit meegedeeld, dat daar een zak turf gestolen was, waarvan men J. V. verdacht. Dienzelfden avond nog werd een huiszoeking bij den verdachte gehouden en men vond inderdaad de brandstof. V. bekende en is op transport gesteld naar zijn vorige gemeente. (De Z.) JONGENS PLUNDERDEN EEN BOOT MET SUIKERGOED. Na een moeilijk onderzoek heeft de politie te Haarlem den diefstal tot klaarheid ge bracht, welke een week geleden is gepleegd doordertien jongens van negen tot vijf- tien jaar oud. Een kapitein van een vrachtboot, welke in het Spaarne lag gemeerd, deed 1.1. Maandag- ochtend aangifte bij zijn reederij, dat tusschen Zaterdag en Maandag een aantal cartonnen doozen met suikergoed uit zijn schip werd vermist. De politie werd gewaarschuwd en aanvan- kelijk vond men geen spoor van de daders. Men nicende zelfs met oude rotten te doen te heb ben, omdat de diefstal zeer deskundig moest zijn gepleegd. Hoe groot was echter de ver- bazing, toen men tot de conclusie kwam, dat een tienjarige jongen als bendeleider was op- getreden, die met zijn dozijn vriendjes een strooptocht langs het Spaarne had gehouden en bij de schuit met suikergoed was begon- nen. Nu is alle begin moeilijk en dus liepen de jeugdige boefjes in de val. Eerst wilde de jongen zijn kornuiten niet verraden, maar toen meer arrestaties volgden, zaten weldra alien op het politiebureau en bekenden zij zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Ook de doozen werden teruggevonden. Een was er bijna nog gevuld met de suikeren bal- letjes, maar de inhoud van de andere doozen was verorberd. Het politierapport vermeldt niet of ze erg vervelend zijn geweest van de kilo's zoetigheid. Het feit, dat niet alles op was, geeft te denken. De jongens en meer speciaal de aanstoker, zijn ernstig onderhouden, terwijl de ouders met het gebeurde in kennis zijn gesteld. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO EN PERSONENAUTO. Zaterdagochtend om 10 uur is onder de gemeente Spanbroek 'n perspnenauto, komen- de uit de richting Alkmaar, waarin mr. Krabbe, rechter-commissaris en mr. Creve- coeur, griffier bij de Alkmaarsche rechtbank, in botsing gekomen met een vrachtauto komende uit de richting Veenhuizen. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto tegen een boom aan den linkerkant van den weg terecht kwam. Mr. Crdvecoeur werd er uit geslingerd en kwam in een sloot terecht. Hij had een hoofd- wonde opgeloopen. De auto werd zwaar beschadigd. De overige inzittenden bleven ongedeerd. De vrachtauto kwam er onbeschadigd af. DE ONTPLOFFING OP DE MEGARA. Nog duidelijk de sporen dragend van de explosie en den brand, die het schip in de Golf van Biscaye hebben geteisterd, ligt de Neder- landsche tankboot Megara nu in Southampton Water voor anker een kwart mijl van de pier van de Shell. Aan bakboordzijde van den boeg bevindt zich een gapend gat van negen meter breed, dat zich tot bijna twee meter boven de water- lijn uitstrekt. Het vooronder, het centrum der ontploffing, en het voordek zijn geheel Ver- nield. Heele stukken van dek en reeling zijn gebroken en verbrijzeld. De gebogen bceg van het schip is bijna geheel recht geslagen en op het dek boven den bak liggen vemielde takelage en laadboomen wild door elkaar. Van de vqf Chineezen die het leven verloren, zijn er drie door de explosie over boord gesla gen. De vierde werd door het vuur overrom- peld en verbrandde levend. De vijfde man bezweek aan de gevolgen van de opgeloopen verwondingen en werd Woensdagmorgen aan de golven toevertrouwd. Het is aan het heldhaftig optreden van kapitein P. Riepker, den hoofdmachinist J. Scherpenhuyzen en de andere officieren te danken, dat de brand, die op de explosie volg- de, niet oversloeg naar de 11.000 ton ruwe petroleum, welke in de tank beneden de brug opgeslagen waren. Zij bestreden het vuur gedurende 2% uur en slaagden er tenslotte in te voorkomen, dat het de lading bereikte. Het moet zeer gespannen hebben, want een der tanks reikte tot aan het voorste deel van het schip. Kapitein Riepker verklaarde, dat de oorzaak van de explosie een mysterie is. Waarschijn- lijk is er echter gas van de tank naar den bak ontsnapt. De hoofdmachinist vertelde: Ik was met den derden machinist Mard- veldt in mijn hut, toen het schip plotseling hevig begon te trillen, waarop een oorverdoo- vende slag volgde. Het geheele schip wankel- de, alsof het door een ontzettenden slag was getroffen. De derde machinist, die bij een der patrijspoorten stond, zag een lichaam door de lucht vliegen. Toen wij naar den bak wa ren gesneld, waar de Chineezen-verblijven zijn, zagen wij hoe alles daar in lichterlaaie stond. Twee uur lang duurde onze strijd tegen het vuur. Terwijl wij bezig waren met de blus- sching keek de Chineesche bemanning rustig van het bovendek toe". Van degenen, die gedqod werden, waren er twee op wacht ge weest. Wij bluschten het vuur met stoompijpen en brandslangen. Het koude water hielp niet veel, maar wij konden er althans het dek mee afkoelen. Een van de Chineezen vertelde: Ik zag twee man overboord vliegen. Er was een slag en daar gingen zij de lucht in. Nog vertelde de kapitein van de Zwarte Zee, die de Megara na de ramp tot Southampton geescorteerd heeft, dat zijn sleepboot bij de Megara aankwam, toen de brand reeds was gebluscht. Het schip maakte eenigszins water, doch dit was niet verontrustend en zoo bleef de Zwarte Zee in de nabijheid om eventueel toch nog hulp te kunnen verleenen. HOFBERICHT. DEN HAAG. H. M. de Koningin is heden- morgen van Het Loo naar Den Haag vertrok- ken. Zij zal in den loop van den namiddag per auto weer derwaarts terugkeeren. Z. K. H. Prins Bernhard heeft vanochtend een bezoek gebracht aan de werf der Ned. Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, ter bezichtiging van de aldaar in aanbouw zijnde ,,Tromp". HEVIGE BRAND TE ROTTERDAM. ROTTERDAM. In den afgeloopen nacht is brand ontstaan in de Borneo-, Sumatra- en Javaloodsen van de N.V. Pakhuismeestem aan de Rijnkade alhier. De brandweer is met al het beschikbare brandbluschmaterieel uit- gerukt om den brand te bestrijden. Er werd ontzaglijke massa's water in de vuurzee ge- worpen. Het was echter al spoedig te zien, dat er van redding van dit gebouwencomplex niet veel zou komen en dat het meer aanbeveling verdiende te waken tegen uitbreiding naar andere complexen in de nabijheid. Het schijn- sel van de vuurzee was ver in de omgeving te zien en al was het nacht, zoo trok de brand toch talrijke toeschouwers. Van de Holland-Amerikalijn was men met eigen spuitmaterieel steeds bezig om het vuur, dat op de loodsen dier stoomvaartlijn dreigde over te slaan te keeren. Van morgen om 10 uur woedde de brand nog met onverminderd geweld voort en brandde het gebouw als een fakkel. De inhoud der loodsen, zijnde tabak, koffie en stearine gaven aan het vuur een gemakkelijke prooi. Hedenmiddag werd gemeld, dat op dat tijd- stip groote waarschijnlijkheid bestond, dat de brand zich niet meer zou uitbreiden. Daarbij moest echter nog eenige reserve worden in acht genomen, aangezien in den kelder olie ge- borgen is en de gevolgen nog niet zouden te zijn overzien, wanneer het vuur ook daarbij kwam. Men heeft echter, in verband met de stevige constructie van de vloeren in de ge bouwen, moed, dat het vuur de vaten met olie niet zal bereiken. Naar een lid der firma N.V. Pakhuismees tem, de heer De Monchy mededeelde, is het verbrande slechts gedeeltelijk verzekerd. Het was moeilijk thans reeds een schatting der sehade te maken, doch hij meent, dat daar wel eenige millioenen guldens mee gemoeid zullen zijn. Het laatste bericht meldt: Tegen den middag was het geheel zeker, dat de brand zou beperkt blijven tot de groote loods van de Firma De Pakhuismeestem en dat ook de in den kelder geborger. vetten en olien geen gevaar liepen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Wel kan worden meegedeeld, dat op het eind der vorige week loodgieters aan de dakgoot, juist aan den kant waar de brand ontstaan is, herstellingswerken hebben ver- richt. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat een vomk naar binnen is geslagen en daar in den licht brandbaren voorraad is blijven. smeulen. Vast staat dit evenwel nog niet. AUTOBUS IN EEN SLOOT. SNEEK. Van morgen te 5 uur is nabij Sneek een autobus met 25 personen, die den interlandwedstrijd NederlandFrankrijk had- den btjgewoond, vermoedelijk door het breken van een as in een langs den weg loopend slootje geraakt. Een der inzittenden moest met eenige kneuzingen van spieren in het zie- kenhuis alhier worden opgenomen. De overigen kwamen met den schrik vrij. J 1300 ONTVREEMD. GRONINGEN. Door de recherche alhier is aangehouden de 32-jarige J. S., verdacht van ontvreemding van f 1300. J. S. was werkzaam bij een handelaar in steenkolen alhier. Hij had een spaarkas opgericht. De leden stortten iedere week hiervoor een bepaald bedrag, waarvoor ze 's winters brandstof ontvingen. In het begin ging alles goed, doch thans is gebleken, dat zijn kas een tekort aanwees van f 1300. Hij is ter beschikking gesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3