De burgeroorlog in Spanje TER NEUZEN, 1 NOVEMBER 1937. HOEK. AXEL. SAS VAN GENT. beschouiwd moet worden als een onvriendelijk- heid tegen zijn persoon. De lilberaflen hebben mij, al'dus 'de heer De Man, integendeel Vrijdag met nadruk bun hoogachting en waar'deering betuigd. Zij weigerden hun medewerking uitsluitewd, omldat zij niet voldoenlde vertrouwen meenen te kunnen stellen in Ide politieke persoonlijik- heid ivan den 'kabinets-formateur, in wien zij voor alles 'den vader van Ihet plan Van den arbedd zien. Thans Pierlot formateur. Nu minister De Man er niet in geslaagd is een nieuw kalbinet te formeeren, heeft Koning Leopold den katholieken minister van iand- ibouw, Pierlot, met deze taak belast. Laatst- genoeimde heeft de opdracht aanvaard en reeds Zondagmiddag met zijn besprekingen een aan- vang gemaakt. Heden zou hij den Koning mededeelen, of er kans bestaat, dat hij zal slagen. Bij het verlaten van het paleis deelde Pier lot den joumalisten mede, dat hij zou pogen de taak te venvullen, die de Koning hem had ■toevertrouwd. Te dien einde zou hij contact zoeken met de leiders der drie groote politieke partijen, ten einde te trachten een formule te vinden voor een kalbinet van nationale een- faeid, zooals oak het demissionnaire ministe- rie-Van Zeeland er een was. (Hedennamiddag kwamen de besturen der katholieke, liherale en socialistische partijen Ibijeen, ten einde de officieele onderhandelaars voor de kaJbinetsformatie aan te wijzen. Allvorens Pierlot te ontvangen, had koning Leopold den minister van Staat, Van Over- Ibergh, die voorzitter van de katholieke Senaatsfractie is, aangezocht zich met de samenstelling van het ministerie te belasten. De senator wees dit aanbod evenwel om ge- zondheidsredenen Van de hand. SAMENZWERING TEGEN SCHUSCHNIGG WORDT TEGENGESPROKEN. Een Reutenbericht uit Weenen meldde Vrij- dagaVond, dat vol'gens een officieele mede- deeling de politie een complot had ontdekt, hetwelk ten idoel had bondskanselier von Schuschnigg te vermoorden. Het Weensche Gorr. bureau, het officieuse OostenrijkS'Che telegraafagentsdhap, deelde later op den avonld inee: De door een buitenlandsch agentschap ver- spreide herichten over een samenzwering tegen (bondskanselier Schuschnigg zijn uit de lucht gegrepen. Er is geen pogirug tot een aanslag gedaan; ook is geen arrestatie ver- richt. DE OHINEEZEN UIT TSJAPEI TREKKEN ZICH TERUG. Na in den nacht in groepjes van dertig een door izoeklichten ibeschenen en door de Japan- sche machinegeweren Ibestreken, achttien M. breeden weg te zijn overgestoken, helbben zich op deze wijze ongeveer 150 soldaten van het Chineesche ,,hataljon des doods", dat zich in een pakhuis in Tsjapei verschanst had, in de intemationale nederzetting ibegeven. Zeer velen van de soldaten waren gewond. (Het geheele Ibataljon schijnt zich afge- zien van de dooden die in het pakhuis zijn achtergelaten in de intemationale neder zetting ibegeven te helbben. De commandant verklaarde tegenover joumalisten, dat de terugtrekking gschied was op bevel van zijn superieuren. Het was den wensch van al mijn manschappen am in het gevecht te sneuvelen. Naar nader vernomen wordt heeft makr- schaiik Tsjiang Kai sjek het bevel tot terug trekking gegeven. De imanschappen moesten hun wapens in handen geven van de Brltsche soldaten en zich in de intemationale nederzet ting laten intemeeren. De japanners heschoten den weg, waarover de mannen zich terugtrek- ken, heftig, zoodat nog een aantal sneuvelde, tegelijkertijd stond het pakhuis aan een bom- bardement ibloot. IDe Chineesche soldaten, 150 in het getal, hebben al hun wapens, ongeveer 400 geweren, 24 lichte en 12 zware mitrailleurs, verschei- dene kisten munitie en kleeren etc. meege- nomen. Zij slaagden er ook in twintig emstig gewonde soldaten uit het pakhuis over den onder vuur staandem weg te brengen. De com mandant, Hsieh Tsjien joean, was de laatste, die 'de nederzetting binnenkwam. Men merkte op dat hij weende. De gewonden zijn naar het Engelsche zielkenhuis overgebracht. EEN WAARSCHUYMNG AAN HET JAPANSCHE VOLK. De ministeries van oorlog en marine te Tokio hebben een verklaring afgelegd ter gelegenheid van de Japansche overwinning bij Sjanghai. In deze verklaring richten zij een waarschuwing tot het Japansche volk, zeg- gend, dat, het feit, de Chineesche troepen te hebben teruggeslagen uit het gebied van Sjanghai, niet beteekent, dat het einde van de vijandelijkheden nabij is. Integendeel, er zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen en men moet nog lang wachten alvorens te komen tot een volledige regeling van den toestand". EEN REDE VAN MUSSOLINI. In een rede ter gelegenheid van den vijf- tienden verjaardag van den opmarsch naar Rome verklaarde Mussolini Vrijdagmorgen, na te hebben heriimerd aan de gebeurtenissen der afgeloopen vijftien jaren, dat ,,het fascistische regime steeds meer een is met het Italiaansche volk, het ndeuwe en sterke Italiaansche volk, waarmede een gewapend conflict voor wien ook uiterst gevaariijk zou zijn". De Duce sprak zijn vreugde uit over de komst der Duitsche gasten. Hun aanwezig- heid zeide hij, beteekent, dat zich naast de politieke as een steeds nauwere solidariteit tusschen Duitschland en Italie ontwikkelt en een steeds roe .'lore vriendschap tusschen de beide volken. Kameraden, zoo vervolgde spr., in welk teeken willen wij het zestiende fascistische jaar inzetten? Dit teeken is vervat in dit simpele woord vrede. Van dit woord hebben de ,,blatende schapen" van de reactionnaire democratieen gebmik en misbruik gemaakt. Doch wanneer dit woord van onze lippen vloeit, heeft het zijn voile plechtige en men- schelijke beteekenis. Opdat echter de vrede duurzaam en vruchtdragend zij<, is het noodig dat het bolsijewisme uit Europa wordt ver- dreven. Dan is het tevens noodig, dat bepaalde belachelijke en onzinnige bepalingen der vredesverdragen herzien worden. En dan is het tenslotte noodig, „dat een groot vo'k als het Duitsche opnieuw de plaats krijgt, die het toekomt, en die het onder de Afrikaansche zon innam. Tenslotte is het noodzakelijk, dat Italie met rust gelaten wordt, want het heeft zijn rijk geschapen met zijn bloed en met eigen middelen, zonder te raken aan een vier- kanten meter van de rijken van anderen. BASKENEEN MERKWAARDIG VOLK. Taalmoeilijkheden en zonderlinge volksgebruiken. Het is de meedoogenloos voortwoedende Spaansche oorlog, die meer dan ooit de aan- dacht heeft gevestigd op een zeer merkwaar- dig volk, de Basken, wier geboortegrond zoo jammerlijk betrokken werd in de verschrik- kingen van dezen krijg. De Basken zijn de Zwitsers van de Pyre- neen. Zij ademen de vrije en sterkende lucht der bergen en zien neer op de vochtige onge- zonde atmosfeer van het laagland. In hun zoo gezond gebied gebijde in den loop der eeuwen een zelfbewust en sterk menschenras, zooals de nooit overwonnen Sciptaren van Albanie of de ruwe zonen van Koerdistan. Dergelijke volken zijn geestelijk aan elkaar verwant. Want de geest van de vrijheid woont in de ber gen, waarvan zij bezit heeft genomen en een ongebroken lichaamskracht geeft dezen vrij- heidszin een belangrijke steun. Een raadsel- achtig volk, deze Basken, het oudste en on- bekendste volk dat Europa herbergt. Hun taal b.v. is met geen enkele andere der Indo-Ger- maansche groep verwant. Noch de Franschen, noch de iSpanjaarden verstaan deze zeldzame lieden der Euscara. Een vluchtige gelijkenis met de taal der Indianen van Mexico mag geenszins tot de veronderstelling van een voorhistorischen trek over den oeeaan leiden, maar moet veeleer als toeval worden be- schouwd. De Basken noemen zichzelf „Euscaldunac" en dat beteekent: ,,hamdige mannen" en wan neer de taal van een volk getuigenis aflegt van haar afstamming, dan behooren de Eus- caldunac tot een oer-menschheid, waarvan nergens eiders op aarde nog een spoor te vin den is. De Baskische taal kemnerkt zich door een primitieve wijze van uitdrukking in een ,,aaneen-lijmende" taal, waarin uitgaande van het hoofdwoord, de bijwoorden zonder meer aan dat hoofdwoord worden vastgeknoopt, zoo- iets als: „Vaderveelbierdrinktzondagshitte". Het gebrek aan woorden, die bijzondere be- grippen aanduiden, bemoeilijkt het verstaan en begrijpen van deze taal en het is daarom be- grijpelijk, dat een Fransch spreekwoord zegt: „De duivel studeerde zeven jaar Baskisch en leerde maar twee woorden". Ouderwetsch als hun taal, zijn ook talrijke gebruiken bij dit volk, die men nergens anders vindt en die veelal wijzen op het oeroude moe- derrecht. Hiertoe behoort b.v. het erfrecht van de oudste dochter uit een gezin v66r de zoons en verder de zgn. ,,couvade", het „mannelijke bed", een gebruik dat heel veel bij natuurvol- ken voorkomt. Wanneer er een kind is ge- boren neemt de man het naast zich in bed en in plaats van de vrouw ontvangt hij de bezoe- ken en de gelukwenschen. Oeroud is ook de ,,laya", een zware ijzeren vork met twee tan- den, die op het akkerveld wordt gebruikt en die een paar gespierde armen vereischt. Vreemdsoortig als de taal van dit volk, is hun denkwijze en hun gemoed. Trotsch op hun rijkdom aan overleveringen, schijnen zij maar heel weinig geneigd om in geestelijk contact te treden met de Europeanen. In de gesloten zielen van dit volk rusten de geheimen van een, in onzen gedachtengang volkomen ver- dwemen tijd. Hun vrijheid en onafhankelijkheid hebben de Basken steeds met fanatieken geestdrift ver- dedigd. Wie ook in de geschiedenis de Span- jaarden overmeesterden, Romeinen en West- Goten, Arabieren of Franken, geen hunner kon zich heerscher over het Baskische volk noemen. Het was op 15 Augustus 778 toen de Basken in het dal van Roncevalles den door de sagen beroemden Roland, den legeraan- voerder van Karel den Groote, tot den val brachten. Onafhankelijkheid, ziedaar de erfe- nis waarvoor zij eeuwen lang hebbens gestre- den. In de Spaansche burgeroorlogen der vorige eeuw vochten zij onder de vlag der Car- listen, die tegenwoordig tot de menschen van generaal Franco behooren. Hun doel was al- tijd hetzelfde: de bijzondere rechten en vrij- heden, die altijd bij de Basken behoord hadden. Eerst in 1876 werden zij onderworpen. Hoe groot het nationaal gevoel bij de Bas ken ontwikkeld is, moge blijken uit het feit, dat de adellijken onder hen en een vierde deel van de bevolking behoort tot den adel nog altijd in oude burchten of vieihoekige torens woont, z.g.n. ,,casas solas". En ook hun nationale kleeding is bewaard gebleven. Nog altijd dragen de mannen hun wijde, ge- streepte broeken en korte lakensche buizen, terwijl de visschers en zeelieden de traditio- neele roode wollen blouses aantrekken. Bij droog weer dragen zij hennepsandalen als schoeisel en als het regent dikgezoolde laar- zen die met spijkers beslagen zijn. Op feest- dagen is de kleedij kleuriger: een donker flu- weelen pak met roodzijden sjerp en een bon- ten halsdoek. Het meest eigenaardige van hun kleeding is ongetwijfeld de ,,boyna", de be- kende Baskische muts, een soort zeer lichte wollen baret. Dat zij bij hun groet aanslaan als de militairen, is een kwestie van practi- schen aardin de muts worden namelijk allerlei dingen bewaard als kam, zakdoek, zak- mes enz. Het afnemen van de muts is dus een „technisch bezwaar". De vrouwen dragen geen hoed of andere hoofdbedekking; zij kammen het haar bij het voorhoofd glad en laten het verder in lange vlechten langs den rug hangen. Zij dragen doorgaans groote oorringen van goud of zil- ver en zij zijn keurig en zindelijk gekleed met een nauwsluitend, van voren laag weggesne- den lijfje van donkere stof en zonder mouwen, gehaakt over een katoenen doek, die borst en schouders bedekt. De wijde witte hemds- mouwen reiken hen tot aan den pols, waar zij zijn dichtgeknoopt. Dan dragen zij voorts een gestreepten, ook wel rooden of blauwen rok, blauwe kousen met witte klinken en aan de voeten ,,alpargatos". Bekend is het bijzonder huiselijke leven van de Basken, dat ook weer voortvloeit uit hun eeuwenoude gewoonten, al is die rust die dit volk zoo kenmerkt, in de laatste maanden door de bekende gebeurtenissen meedoogen loos verstoord. Voor de Basken is een oorlog als deze een episodede latere geschiedenis zal eerst leeren hoe zij aan deze episode ont- kcanen zijn DUITSCHE ZEN DELING E.N VOEREN NAZI-PROPAGANDA OP NIEUW-GUINEA. Een door de autoriteiten van Britsch Nieuw Guinea ingesteld onderzoek naar ,,nazi-propa- ganda" onder de inlandsche bevolking van dit mandaatgebied heeft aan het licht gebracht, dat het persoonlijk enthousiasme van Duitsche zendelingen wellicht evenveel schuld draagt aan deze propaganda als de werkelijke georgani- seerde actie. Men acht het bewezen, dat de in dit opzicht geuite beschuldigingen tegen katholieke mis- sionarissen ongegrond zijn. Echter wordt ver- klaard, dat de jonge zendelingen uit Duitsch land, die zich bij de Luthersche zending op Nieuw Guinea aansluiten, nationaal-socialis- tische propaganda onder de aan hen toever- trouwde schoolkinderen gemaakt hebben. Kolonisten in de buurt van Luthersche zen- dingsposten hebben verklaard, dat de nieuw- aangekomen zendelingen, en zelfs eenigen van de ouderen, die met verlof in Duitschiand waren geweest, rondgebazuind hadden, dat Duitschland het beheer over Nieuw Guinea spoedig zou ovememen en aanraadden de Duitsebe taal te leeren ter voorbereiding van deze wijziging. Kleine kinderen in enkele dorpen begonnen spelenderwijs den nazi-groet en den roep „heil Hitler" te gebruiken. Men zag de swastika verschijnen op vlaggetjes, vastgeklemd in de uit palmhout opgetrokken wanden der hutten, en inlandsche onderwijzers van de zending gaven op verrassende wijze blijk van hun ken- nis der verdiensten van Hitler. Meer dan eens kwamen berichten binnen, dat inlandsche werkkrachten openlijk zouden hebben verklaard, dat hun Australische werk- gevers niet hun werkelijke meesters waren. Zoodra de overheid vernomen had wat gaan- de was, werd een brief geschreven aan den leider der Luthersche zending te Fischhafen, waarin diens aandacht op de verschijnselen gevestigd werd. Dit schrijven had de ge- wenschte uitwerking: de propaganda stierf uit. De overheid wacht thans af of de bewe- ging weer opleeft. Toen Australie het beheer over Duitsch Nieuw Guinea op zich nam na den wereld- oorlog, werd de zending zeven jaren gelaten om de Duitsche zendelingen te vervangen door die van andere nationaliteiten. Op den her- haalden aandrang van mgr. Newton, den Anglikaanschen bisschop van Nieuw Guinea, Werd dit besluit echter eenige jaren later in- getrokken. Indien de propaganda herleeft, zou zoo zegt men hier, de voorwaarden echter opnieuw gesteld kunnen worden. PROPAGANDA VOOR AARDAPPELEN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Donderdagavond: In den jongsten tijd leest men iederen dag artikelen over de voortreffelijke eigenschappen van de aardappelen als voedingsmiddelen, zulks in verband met het verschijnsel, dat de aardappeloogst enorm is uitgevallen, evenals trouwens de oogst van appelen in tegenstelling tot den oogst van broodgraan. In verband hiermee zal, zooals gemeld, met 1 November het menggebod met maismeel worden opge- heven en worden vervangen door een meng gebod met aardappelmeel. De percentages zijn nu als volgt vastgesteld: minimum 6 pet., maximum 10 pet. PLAN TOT OPSTAND IN HET BASKENLAND ONTDEKT. United Press meldde Zaterdagmorgen uit Bayonne: 'Radio Espana te Bilbao maakt een dagor- der van den militairen gouivemeur (bekend, waaruit iblijkt, dat een plan ontdeikt is, van een opstand (der Baskische separatxsten. De opstand izou in Bilbao beginnen en zich van daaruit over het heele Baskenland uitlbreiden. In de 'dagorder wordt de (bevolking 48 uren tijd gegeven' olm alle wapens, (die zich in haar bezit bevinden, in te leveren. Allen, die na dien trjd nog in het bezit van wapens zijn, wacht de doodstraf. REOHTSCHE VLOOTBASIS OP MAJORCA. Met ingang van Vrijdag is Palma de Major ca de eenige vlootlbasis van (de strijdlkrachten van Franco geworden. Onder coram arido van vice-admiraal Francesco Morano Fernandez wil de vloot de (Spaansche (Oostkust van de Fransche grens tot Almeria blokkeeren. De admiraal is Vrijdag naar Palma vertrok- ken, waar hij het bevel op zich heeft genomen aver de strijdlkrachten ter zee, te land en in de lucht, die tot dusver door den schout-bij-nacht Bastarreche, door generaal Enrique Canovas en door kolonel Ramon Franco gecomman- deerd werden. De oorlogsschepen, die zich in den Atlantischen Oceaan bevonden, zijn ter Ibeschikking gekamen (dqpr de verdwijning van het Noordelijk front en ibegeven Zich naar de nieuwe basis. A'dmiraal Fernandez zal in het geheel beschikken over 35 eenheden, waaron- der 4 kruisers, de ,,Canarias", ide „Almirante Cenvera", de ,,Baleares" en de ,,NaVarra en 2 kanonneerlbooten. De vloot zal trachten den toevoer van levensmiddelen en materiaal voor de regeeripg van Valencia te verhinderen. Fernandez heeft vender de beschikking over talrijke escadrilles vliegtuigen en over een sterk garniizoen, dat uitsluitend bestaat uit Spaansche infanterie-, artUierie-, genie- en marinetroepen. De vliegtuigen hebben reeds vele verken- ningsiviuchten tusschen Barcelona en Cerfbere gemaakt. De troepen zijn goed geoefend en goed uitgerust, zoowel voor het verijdelen van een mogelijke ladingspoging der regeerings- troepen als voor andere doeleinden. In dezelf'de geizaghebfoende kringen is men van meening, dat het optreden van alle strijd- krachten op Majorca beslissend kan zijn, wan neer Franco het sein tot het verwachte kraeh- tige offensief op het schiereiland zal geven. DE VERFLAATSING DER REGEERING UIT VALENCIA NAAR BARCELONA. Het decreet betreffende de verplaatsing der regeerinig naar Barcelona zou heden te Barce lona gepujbliceerd worden in het staatsblad. De ministers hebben in hun vergadering van Zaterdag vastgesteld, dat Catalonie zijn auto- nomie Ibehoudt. De regeering wordt verplaatst om haar eonstitutioneele taken gemakkelijker te kunnen venvullen. Zij izal een meer recht- streeksche controle op de Catalaansche nijVer- heid kunnen uiboefenen en de voortbrenging kunnen vergrooten. De laardrijkskundige lig- ging van Catalonie zal bovendien de verdee- ling der producten vergemakikelijikem. De be- langrijkste afdeelingen van de departementen van onderwijs, openbare gezondbeid en land- bouw zullen nog eenigen tijd te Valencia blij- ven, terwijl de ministers zich naar Barcelona zullen Ibegeven Met in gang van heden zal de Valencia- regeering te Barcelona haar arbeid voortzet- ten onafhaukelij'k van de Catalaansche gene- rafliteit. OORZAKEN INEENSTORTIN1G VAN HET NOORDELIJK FRONT IN SPANJE. (De minister van nationale veideddging te Valencia heeft een nota gepubliceerd, waarin hij de oorzaken, welke tot de ineenstorting van het noordelijk front geleid hebben, uiteenzet. Hij zegt hierin o.rn., (dat het isolement waarin het noordelijke front van het begin af aan is geweest, de verdediging voor een moeilijke taak plaatste Het ontbreken van een oorlogs- haven belemmerde het optreden der regee- ringstroepen. I run Viel door gebrek aan munitie en betee- kende (het begin van de verwarring aan het noohdelijSke front. Vervolgens werd het Bas- kenland het tooneel van den strijd, doch zon der luchtmacht kon het zich niet Verdedigen. Bilbao ging verloren. De tegenstand verdween bijna volkomen, ondanks het offensief aan het front van Madrid, dat was ingezet om het noordelijke front te ontlasten. Te (Santander was de tegenstand niet zoo sterk als men gehoopt had en het terugtrek- ken naar Asturie geschiedde noch op het door de regeering bepaalde tijldstip, noch op de vastgestelde wijze. De oorzaak hiervan ligt in nog nader op te helderen politieke redenen. In het zuidelijke ibergland wordt thans nog hier en daar gestreden. De nota besluit met erop te wijzen, dat het regeeringsfront thans geen ge'isoleerde ge'bie- den meer heeft en dat de omstandigheden wiaaronder gestreden wordt voor den vijand gewijzigd zijn. HET KWARTJE VAN MINISTER ROMME. Voor kleeding en dekking. In de laatste weken waren verschillende be richten en publicaties in cms blad gewijd aan laovenstaand onderwerp, n.;l. den extra steun die men verleenen wil aan sparende werkloo- zen voor kleeding en dekking. In afwachting van de steunregeling van weige de openbare lichamen, die pas per 1 Januari ingaat, heeft de Minister van Sociale Zaken een beroep ge daan op de iburgerij, om reeds thans door een bijdrage steun te willen verleenen en daarvoor in de verschillende gemeenten imzamelingen te houden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Burgemeester van Ter Neuzen, "Mr. Tellegen, in deze gemeente een collecte hoopt te orga- niseeren op aanstaanden Zaterdagnamiddag. Er zal alsdan met medewerking van het muiziekgazelschap ,,De vereenigde werklieden" in de kom der gemeente een schaalcollecte worden gehouden. Men verzooht er ons tevens bij te vermelden, dat er nog behoefte is aan collectanten en dat zij, die hun medewerking willen verleenen om als collectant dit werk ten bate van in nood- verkeerende medeburgers, die door de omstan digheden door de crisis in het leven geroepen niet zelf in alle behoeften van hun gezin kun nen .voorzien, te steimen. Zij gelieven zich dan echter uiterlijk Woensdag a.s. aan te mel- den ten stadhuize bij den burgemeester. IHet spreekt vanzelf, dat ook gerekend wordt op algemeene medewerking der bur- gerij, voor wat het verleenen van finan-cieelen steun betreft. Laten zij, die niet der mate door de gevolgen der crisis gedrukt worden, iets afzonderen ten bate van hen, die buiten hunne schuld in minder gunstige omstandig heden verkeeren. GEVONDEN VGORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt fae- kend, dat omtrient ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen izijn te bekomen aan de daarbij vermelde adressen. Zweep, iZ. C. Eckhardt, Axelschestr. 38a. Voertuigbel, Bureau van politie. iHeerenrijwiel, Ktntoor Prov. hoot. Auto-dop, A. de Putter, Donize-Visserstr. 73. Melkbus-sleutel, P. v. Grembergen, Lange Kerkstraat 54. Mes, P. Wjjffels, v. Steenbergenlaan 55. Halssnoer, R. Visser, Sohoolplein 1. Zil'veren armband, A. Reuneker, v. Steen bergenlaan 14. Rijwielbelastingmerk, A. Koster, Axelsche- straat 59a. Rijwielbelastingmerk, J. B. de Smidt, le Kortestraat 8. Zwarte muts, W. Jansen, N. J. Hartestr. 20. Touw (lijnj, J. A. Leenhouts, Nieuwediep- straat 18. Rijwielibelastingmerk, J. A. Riemens, 'Hon- diusstraat 2. Roode dameshoed, P. de Mul, Steenkamp- laan 51. Rijwielbelastingmerk, R. H. de Pau, Dahlia- straat 6. Regenpijp, Jac. Verlinde, Dr. Buijzestr. 2. Sierspeld (Spin), J. v. Meerendonk, Zand- straat 12. DE NIEUWE CURSUS AAN DE FRUITTEELTSCHOOL TE WILHELMINADORP. Eind November begint de nieuwe cursus aan de fruitteeltschoal te Wilhelminadorp, op Zee- lands Proeftuin. De eerste cursus aan deze school is op 3 December 1936 aangevangen en loopt tot om- streeks Kerstmis van dit jaar. Op den tweeden cursus is plaatsing voor ten hoogste 16 leer- lingen, welke volop in de praktijk van de fruitteelt werlkzaam moeten zijn en de laatste jaren ook werkzaam geweest moeten zijn. Bovendien wordt gevraagd, dat de (deelnemers, wilien ze toegelaten worden, in het bezit moe ten zijn van een diploma van een algemeenen tuinbouweursus, of van een tuinbouwschool. Leerlingen van een landbouwcursus of land- bouwschool kunnen desnodds toegelaten wor den, mits blijkt, dat hun practische vorming voldoende is. Voor de toelating der leerlingen wordt een eenvoudig examen afgenomen, waarbij de practische kennis alsoak de kennis van enkele eenvoudlge theoretische zaken, vroeger op den cursus geleerd, moet blijken De cursus wordt gedurende een jaar, 1 dag per week gegeven, met voor den middag theo- rie en na den middag practijk. iHet theoretische gedeelte oirmat de vakken fruitteelt, plantenziekten, kennis van den grond, ibeimestingsleer, plantikunde, bijenteelt en iets van landmeten. Men zie de advertentie in dit blad. VERLICHTING VAN RIJWIELEN EN MOTORRIJTUIGEN. De nieuwe verplichtingen met 1 Januari. Het nieuwe jaar zal voor vele weggebrui- kers nieuwe verplichtingen brengen. Te hunnen bate worden hieronder de voor- naamste nieuwe voorschriften opgesomd. Rijwielen 1. Met ingang van 1 Januari 1038 moet elk rijwiel bij duister een rood achterlicht voeren, dat tevens als reflector is ingericht, tot een goedgekeurdesoort behoort en. ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien is. Bij aankoop van een achterlicht lette men er dus op, dat daarop het rijksmerk (bestaande uit het woord ,,rijkskeur" en een serienummer) is aangebracht. Zonder dit kenteeken voldoet een achterlicht niet aan de wettelijke voor schriften. Het achterlicht moet op het witte gedeelte van het achterspatbord, en niet hooger dan 60 c-M. boven het wegdek, zijn aangebracht. 2. Rijwielen mogen geen verblindende ver- lichting voeren. Er dient dus voor gezorgd te worden, dat de lichtbundel van de voorlan- taarn schuin naar beneden gericht is. Automobielen en motorrijwielen. 1. Bij ontmoetingen met tegehliggers mag een motorrijtuig geen verblindende verlichting voeren. Er dient gedimd te worden, zoodra de tegenligger zich binnen de gerichte stralen- bundels van de lantaams bevindt. 2. De koplantaarn(s) moet(en) zoodanig zijn ingericht en aangebracht, dat de gerichte stralenbundel een benedenwaartsche helling vertoont: bij meting met behulp van de grijze schijfop 10 M. afstand voor de lantaarn, moet de bovenkant van den bundel tenminste 10 c.M. langer zijn dan het midden van het lantaamglas. 3. Met ingang van 1 Januari 1939 moet(en) a. De koplantaarn(s) hetzij tot een goed gekeurde soort behooren en ten bewijze daar van van het rijksmerk zijn voorzien, hetzij afzonderlijk zijn goedgekeurd; b. In de koplantaarn(s) (een) gloeilamp(en) (wit of geel) zijn aangebracht, behoorende tot een goedgekeurde soort, en ten bewijze daar van van het rijksmerk voorzien. Het onder a en b bedoelde rijksmerk bestaat uit het woord „rijkskeur" en 'n serie-nummer. 4. Ook goedgekeurde koplantaarns, waarin goedgekeurde gloeilampen zijn aangebracht, kunnen in gedimden toestand nog verblinden, indien zij niet op de juiste wijze aan het motor rijtuig zijn aangebracht. Blijken zij, bij con trole op den weg, niet aan den in punt 2 genoemden eisch te voldoen, dan is men in overtreding, ook indien koplantaarn en gloei- lamp tot een goedgekeurde soort hehooren. HET PLAN TOT STIOHTING VAN EEN WATEHSCHAP. Al reeds Veel is er te doen geweest over het plan van Ged. Staten om alle palders en uitwateringswatersichappen in West Zeeuwsch- Vlaanderen, met uitzondering van de calami- teuze polders en de izjg. intemationale polders, te wereeniigen in den waterschap. Eenigen tijd geleden werd het plan alreeds voorgele'gd aan de 1700 ingelanden van (de 76 (betrokken pol ders, maar 72 polders verMaarden zich tegen deze vereendigmg, nadat over het plan gestemd was in vergaderingen van ingelanden. Inge- volge de wet moeten 'deze polders gehoord worden, alvorens Ged. Staten hun plan ten uitvoer kunnen brengen. Dit was volgens Ged. Staten blijkbaar niet afdoende gesdhied, want thans hebben zij, naar het Dagblad van N. Br. en Zeeland mel'dt, hun plan opnieuw ter tafel gebracht (door al deze polders opnieuw 'n uiteenlzetting toe te sturen en in een negen- tal plaatsen vergaderingen met de ingelanden uit te schrijven, waarop de kwestie besproken wordt. Deze bijeenkomsten vinden deze week plaats te Groede, Zuidzande, Schoonldijke, Oostburg, Uzendijlke, Biervliet, Sluis en Aar- denjburg. Deze vergaderingen, die onder lei- ding staan van een comimissie uit Ged. Staten onder voorzitterschap van Iden heer J. A. van Rompu, dienen eveneens om een uiteenzetting Van het vereenigingsplan te geven, waaraa. de ingelanden in de gelegenheid woi'den gesteld hun meening kenbaar te maken. Het plan van Ged. (Staten wordt op deze (bijeenkomsten veiidedigd door Mr. iP. Dieleman en amlbtena- ren van den provincialen technischen dienst. De bedoeling van Ged. Staten is dat de ge heele watersdbapstaak van elk der te ver- eenigen polders en waterschappen en die der uitwateringswaterschappen overgaat op het nieuwe waterschap, niets uitgezonderd; even- zoo staat het met de andere verplichtingen en met (de rechten der heengaande polders. Zij wenschen voorts, dat het waterschap wordt foestuurd door een in Oostburg zetelend (bestuur, dat bestaat uit een dijkgraaf, 8 heam- raden en 32 hoofdingelanden of hun plaats- vervangende hoofdingelanden. M orul- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich onder deze gemeente steeds meer en meer uit. Sedert de laatste aangifte zijn er weer een 7-tal ge- vallen bijgekomen. Benoqming gemeente-veldwaohter. Tot gemeente-veldwaohter alhier is benoemd de heer C. Buth, korporaal bij de politietroe- pen te Den Haag. Gemeenteraad. In de op Donderdag 4 November 1937, des namiddags 2 uur. te houden openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekamen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel tot benoeming van: a. een lid van het Burgerlijk Ambestuur, wegens periodieke aftreding; b. twee leden van de Commissie van Toezicht op het agentschap der Arbeidsbemiddeling, wegens periodieke aftreding; c. drie leden van de Gascommissie, wegens periodieke aftreding; d. zes leden van de Bouwcommissie, wegens periodieke aftreding. 4. Voorstel tot verkoop van grond aan den heer M. J. van den Berg in de Oranje- straat. 5. Voorstel tot verkoop van grond aan den heer L. M. Herrebout, aan de Wilhel- minastraat. 6. Voorstel tot toetreding tot ,,De Fraude Onderlinge van Gemeenten", te stichten door de Ver. van Nederl. Gemeenten. 7. Voorstel tot aanvaarding van het plan voor een nieuw raadhuis. 8. Voorstel tot wijziging van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur 1937 (inclusief verhooging subsddie ge meente) 9. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1937. 10. Voorstel tot voorloopige vaststelling van a. de gemeente-rekening dienst 1036: b. de rekening van het Gasbedrijf, dienst 1036; c. de rekening van het Vleesch- keuringsbedrijf, dienst 1036; d. de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur. dienst 1036. 11. Voorstel tot behandeling van: a. de begrooting van de gemeente, dienst 1038; b. de begrooting van het Gas bedrijf, dienst 1038; c. de begrooting van het Vleeschkeuringshedrijf, dienst 1938; d. de begrooting van het Burger lijk Armbestuur, dienst 1038. Gemeenteraad. Donderdagavond om half zeven vergaderde de gemeenteraad in publieke zitting. Na goedkeuring der notulen van de verga dering gehouden op 9 September 1.1. kwamen ter tafel eenige ingekomen stukken, als eerste een dankbetuiging van het Comite der Sas- sohe Winkelweek voor de ontvangen subsidie. Vervolgens het proces-verbaal van kas- opname bij den gemeente-ontvanger. Daarna de mededeeling, dat door het lid, den heer Jan Vermoet ontslag werd genomen als gemeenteraadslid met betuiging van dank voor de aangename wijze, waarop hij met zijn medeleden had mOgen samenwerken, hetgeen den Voorzitter aanleiding gaf zijn leedwezen uit te drukkem, dat de heer Vermoet zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt had gezien zijn functie te moeten opgeven. De heer Aug. de Maesschalck vroeg om terugbetaling van 4 maanden erfpachtsgeld, daar hij het hem toegewezen terrein te laat in gebruik had kunnen nemen. Op dit verzoek werd gunstig beschikt. Een twintigtal ouders van schoolgaande kinderen vroegien om verlaging van door hen te betalen schoolgeld, waarop met het oog op hun aanslag in de inkomstenbelasting even wel niet kon worden ingegaan. Het suppletoir kohier der belasting op de honden werd aangevuld met 6 honden in de tweede en 1 hond in de eerste klasse. De begrooting voor het Burg. Armbestuur werd vastgesteld met een bedrag aan inkom- sten en uitgaven van f 6489,65. De heer De Leux vindt de begrooting te laag. Hij vindt het noodig, dat na de deva- luatie meer moet bedeeld worden. Vroeger kwamen de bedeelden al te kont en nu zeer zeker. De heer De Maaijer, lid van het Burg. Arm bestuur deelt mede, dat niemand gereclameerd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2