ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9676 VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 77e Jaargang DE PACIFIC. Bmneniand Buitenland. Kloppende Hoofdpijn TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 29 OCTOBER 1937. DE VLEESCHVERGIFTIGING TE BRESKENS. AXEL. ^BMSSSimmBSmXXXISBSSa Wa N EUZENSCH E m«Bl mbj MAfflawwwwfc' DE NIEUWE WERELDZEE. Rusland. Binnenkort zullen te Brussel samenkomen de onderteekenaars van het negen-mogend- heden verdrag, dat na de conferentie te Was hington van 1921/1922 tot stand kwam. Dat waren de V. S. van Amerika, Japan, China, Engeland, Prankrijk, Nederland, Italie, Por tugal en Belgie. Rusland was daar dus niet bij, wel werd door bemiddeling van den Amerikaanschen gezant te Peking de Sowjet- republiek van het Verre Oosten, welke haar zetel in Tsjita had, uitgenoodigd. een delegatie naar Washington te zenden, maar tot de eigenlijke conferentie werden deze Russen niet toegelaten. Zij hebben daar toen nog opschud- ding veroonzaakt door het wereldkundig maken van een geheime overeenkomst. tus- schen Japan en Frankrijk over het transport naar Oost-Azie van het witte leger van Generaal Wrangel. Hoe lang lijkt dat geleden. Hoe ondenkbaar is het nu dat de Unie van Sowjetrepublieken niet zou meedoen aan een intemationale con ferentie van eenig belang. Dit typeert wel de groote verandering, die er in de politieke wereldkaart intusschen heeft plaats gegrepen. Rusland, land van ongekende, in dezen tijd ontstellende mogelijkheden. Zich uitstrekkend over twee werelddeelen en toch niet Euro- peesch en Aziatisch. Een volksziel zooals die ons uit de litteratuur naar voren treedt, die buiten onze westersche werkelijikheid ligt, maar zeker even ver verwijderd van de oostersche mentaliteit. Het drama van 1917 kon het door den oor- log half verdoofde Europa maar even boeien. Men achtte het niet van langen duur wat daar gebeurde; er gebeurde zooveel in de wereld en Europa had zooveel met zich zelf te doen. Maar de tijd ging voort en de sowjet bleef. De eerste jaren na de revolutie tot aan het eerste vijf jarenplan werden besteed aan de pacificatie van het land en aan het herstel der materieele voorwaarden tot het peil van v66r den ooriog. In 1928 werd het eerste vijf- jarenplan afgekondigd. In plaats van als hoofdzaak landbouw moet een industrie geschapen worden die de vergelijking en de concurreritie zjal moeten kunnen doorstaan met die der groote naties der wereld. E&n motief was dat zoo de levenss tan daar 1 merk- baar zou stijgen, een tweede: weermaeht; de groote ooriog had geleerd dat geen land zich kan verdedigen dat voor de hoofdproducten van zijn industrie afhankelijik is van het buitenland. Deze eerste vijf jaren werden dan ook besteed aan het vestigen van verschil- lende centra voor de zware industrie, daaraan werd alles ondergeschikt gemaakt. In plaats van een op kleine schaal gedecentraliseerde landbouw werd deze op groote schaal gecollec- tiviseerd zoodat in 1932 meer dan van den bebouwden grond onder de controle van collec- tieve staatsboerderijen stond, terwijl in 1928 97 in haniden was van individueele boeren. Uiteraard ging dit gepaard met een sterke mechanisatie van den landbouw, koodat b.v. het aantal motort^actors in de vijf jaren bijna vertienvoudigde, terwijl aan den anderen kant b.v. de veestapel terugliep van 70 tot 40 millioen stuks. Nu de grondslag gelegd was, moest het tweede vijf-jarenplan voor de uitwerking zorg dragen. Nog ontbraken voldoende geschoolde arbeidskrachten, het distributiesysteem was niet ingesteld op de geweldig uitgezette pro- ductie, spoorwegen moesten aangelegd, het rollend materieel vervaardigd. Het belangrijkst evenwel van de geheele opzet is dat geheel Rusland erin wordt betrokken. Het Tzaristisch Rusland kende het Azia tisch deel van het rijk alleen als koloniaal bezit. Het keizerrijk had geen overzicht over het geheel. Zijn avonturen in het Verre Oos ten waren zuiver imperialistisch. Daarvoor werd Wladiwostok gesticht, dat edgenlijlc als twee woorden moet gelezen worden, hetgeen dan beleekent: ,,beheerscht het Oosten!". Dat ,was de leuze van het oude Keizerrijk da&rin geruggesteund door de westersche kapita'is- tische mcgendheden die er hun geld in nadden gestoken. Japan moest het in 1905 leeren, dat er nog andere machten waren, die anders dachten, die zeker anders dachten over de toekomst van het continent van Azie. De Sowjet-unie heeft haar kracht gezien en gevonden in de ontiwikkeling en weerbaar- making van het geheele rijk. Elk deel wordt ontwikkeld naar den rijkdom van den eigen bodem. Zoo ontwikkelt zich de textiel- industrie in de katoenproduceerende streken van Ceptraal Azie en Siberie, in het Verre Oosten worden raffinaderijen opgericht voor de olie van Saghalien, bij Irkutsk aan de stroomversnellingen van de Angara bij het Baikalmeer verrijst een waterkrachtwerk, dat in de toekomst het grootste krachtwerk ter wereld zal worden, grooter dan de Hooverdam in Colorado. Aan den anderen kant wordt het aantal fabrieken in de oude industrie centra als Moskou en Leningrad beperkt, zoodat zoo veel mogelijk de energie over het geheele land is verdeeld. Rusland is, wat rijkdom van bodem betreft, te vergelijken met de Vereenigde Staten: zij kunnen zich zelve voorzien. Wanneer volgens het uitgestippeld plan dit voor Rusland ook het geval zal zijn met de geschoolde arbeids krachten zal het in geen enkel opzicht meer afhankelijk zijn van het buitenland. De V. S. hebben nog tweemaal zooveel spoorwegen, maar Rusland heeft evenveel luchtlijnen; het produceert evenveel ijzererts, al maken de V. S. meer staal. Ook van kool en olie brengt Rusland voldoende voort om nog te kunnen uitvoeren. Het kan nog niet met de V. S. conc'urreeren in de fabricage van automo- bielen, maar het overtreft deze in het aantal tractors en oogstmachines. Het spreekt vanzelf, dat een volk, dat nog zoo druk bezig is met zich zelf economisch weerbaar te maken, nog aan een aanvalsoorlog niet kan denken. Nog niet. Zal dat verande- ren? Zal de thans bij uitstek op vrede gerichte buitenlandsche politiek onder de eminente leiding van een Litwinof zich nog eens wijzigen Het keizerlijk Wladiwostok is door de Sowjet omgeven met een krans van onmeem- bare forten die zich voortzetten langs de grens van Mandchoukuo, zooals een zelfde vestinggordel zich uitstrekt langs de Fransch- Duitsche grens. Is dat enkel defensief Grondstoffen of een afzetgebied voor zijn waren, zooals Japan zoekt, heeft Rusland niet noodig, althans niet in die mate. Het zou zich zonder eigen schade aan het wereidverkeer kunnen onttrekken, daarmede een zesde uit het politieke wereld-evenwicht wegnemend. Het doet dat niet. Het wordt lid van den Volkenbond, sluit verdragen, zij het dan ook verdragen van non-agressie, van niet aanvallen. Het voorziet zich aan de Chineesche grens met bolsjewistische naburen, zooals in Buiten- Mongolie. Over geheel Azie, niet het minst in Japan, werken de communistische cellen, daar in het Oosten voorloopig nog onder den naam van nationalisten. Aan alle kanten is daar onrust, in Britsch-Indie zoowel als bij ons. Met zijn moderne versterkingen heeft de Sowjet de oude zin van Wladiwostok nieuwen inhoud gegeven. De nieuwe staatsidee moet het Oosten beheerschen, moet de wereld beheerschen. De volksverteigenwoordiging moet overtuigd worden, dat deze beide wetsontwerpen in 's lands belang verworpen dienen te worden, omdat zij de dictatuur inluiden! ONZE HANDELSPOLITIEK. Het hoofdlbestuur van de Liberale Staats- partij de Vrijheidslbond verizond een commu nique, waarmede het meent aandacht te mogen vragen voor wat op handelspolitiek staat te gebeuren. Ons tarief van iruvoerrecbten is in de achter ons liggende jaren verhoogd van 4 tot 8 en daama tot 12 pet. Over de al- dan niet wen- schelijikheid van zulk een veihooging kan ver- schillend worden gedacht. Wij behoorden tot hen, die oog hadden voor de daaraan verbon- den toezwaren. Qfschoon ons inziens met recht gezegd mag worden, dat hier de grens van een fiscaal tarief is overschreden, toch gaat het hier in hoofdizaak om gradueele verschil- len. Het tarief is vastigelegd in de wet en ieder weet ten minste, waaraan hij toe is. In 1931 heeft de Crisisinvoerwet haar in- trede gedaan toen het onder de buitengewone omstandigheden van de crisis noodig werd ge- oordeeld om het bedrijfsieven te beschermen tegen buitenlandsche atonormale concurrence, (dumping). Echter ook daar moest aan een zooveel mogelijk objectief criterium worden voldaan: er moest sprake zijn van een over- matigen inVoer. In 1983 is bij een wetswijzi- ging aan het begrip ,,overmatige invoer" een ruimere interpretatie gegeven, wat reeds niet zonder bedenking was. Thans echter dreigt er nog geheel iets anders. Wanneer de voorstellen tot wijziging van de Tarief-machtigingswet 1934 en van de Crisis invoerwet wet worden, dan zal een nieuw in- voerrecht kunnen worden geheven of een be- staand invoerrecht kunnen worden afgescbaft, verhoogd of verlaagd, indien ,,het economisch lands'belang'" dat naar het oordeel van de regeering vereischt, en zal de uwoer van be- paalde goederen kunnen worden verboden of voorwaardelqk worden toegestaan, zonder dat daarvoor het objectieve criterium: „over- matige invoer" nog zal gelden. De doelstelling, die tot dusverre gold, n.l. het bedrijfsieven te beschermen tegen een overmatigen invoer, wordt losgelaten en ver- vangen door een nieuwe, waarbij de contin- genteering zal worden gehanteerd als handels politiek wapen. Reeds het tegenwoordige stel- sel heeft geleid tot een groote verstarring en stroefheid van het handelsverkeer. Dat zal in de toekomst nog erger worden. •Honderdmaal erger is echter, dat elke rechtsizekerheid verloren zal gaan. Ieder zal zijn oVergeleverd aan het sulbjectieve inzicht van den Minister van Economische Zaken, dat beteekent in de praktijk van den een of an deren amlbtenaar. Zelfs bij de allerlbeste bedoeling zullen be- slissingen, die berusten op wiliekeur, niet kun nen uitblijven. Men voere ons niet tegemoet, dat een waarfborg is gelegen in de bekrach- tiging achtema bij de wet. Behaive dat het bijna steeds onmogelijk zal zijn op een een- rnaal genomen maatregel terug te komen, is het voor de volksvertegenwoordiging ten eenenmale onmogelijk te overzien, of de be- langen van verschillende groepen en personen evenredig zijn behartigd. Wanneer wij dit alles bedenken, voelen wij de belklemmende vraag bij ons opkomen of ook Nederland bezig is den reohtsstaat los te laten. Wanneer wij eenmaal dezen heilloozen weg, die voert tot het geven van een blanco- volmacht ten opzichte van tarieven en contin- genteeringen aan den Minister van Economi sche zaken, zullen hebben bestreden, zullen wij niet mieer terug kunnen. De op grond van de volmacht afgesloten bilaterale verdra gen en afspraken zullen ons met handen en voeten Ibinden. Ook op economisch gebied zij de wet en niets dan de wet }xet plechtanker onzer vrijheid. IHet gaat hier om groote belangen, niet al leen van materieelen, maar vooral ook van ideeelen aard. Wij roepen het Nederlandsche volk op, te waken voor zijn vrijheid, ook op economisch gebied, en den strijd aan te Ibinden tegen deze, voor den rechtsstaat zoo gevaarlijke voorstel- j len der regeering. NASLEEP VAN DEN DOOD VAN RONALD STRUNK. Naar aanleiding van den fatalen afloop van het zoogenaamde barriere-duel, dat aan een der redacteuren van de „Vdlkischer Beobacb- ter", den gewezen Oostenrijkschen officier Roland Strunk, het leven beeft gekost, deelt de leiding der nationaal-socialistische partij mede, dat ten aanzien van duels tusschen leden der S.S. en S.A. een nieuwe regeling geschapen zal worden. Tot nader order zijn pistoolduels verboden en slecbts sabelduels toegestaan. Voorts heeft de leider der S.S., Himmler, gelast,, dat alle conflicten, die tot duels leiden, te zijner kennis gebracht moeten worden. Intusschen is bekend geworden, dat Strunk's tegenstander een zekere Krutschinna was, een der medewerkers van den Rijksjeugdleider Baldur von Schirach. Strunk behoorde sinds vele jaren tot den redactioneelen staf van de ,,Volkischer Beobachter". Hij was pas van een reds naar Indie teruggekeend en bad ver: volgens de manoeuvres der Duitsche weer maeht bijgewoond. De toespelingen, welke Krutschinna op Strunk's huwelijksleven had gemaakt, had het eSregerecht zooals gemeld zoo beleedigend geacht, dat tot een barriere-duel besloten werd hetwelk slechts met den dood van een der duellanten kon eindigen. TEKORT AAN PREDIKANTEN DREIGT IN DUITSCHLAND. De Duitsche Evangelische kerk wordt, aldus Reuter, in de toekomst met een aanzien- lijk tekort aan predikanten bedreigd, omdat bet aantal theologische studenten aan de uni- versiteiten aanmerkelijk gedaald is. Aan de universiteit te Berlijn is het aantal theolo gische studenten in 2 jgar tijd van 403 terug- geloopen tot 172. Te Bonn daalde het aantak van 184 op 32, te Tubingen in vier jaar tijd van 940 op 387. Voorts is, gelijk reeds bekend, onlangs een decreet uitgevaardigd, Waarbij het aan de be- lijdende kerk, wier leider, Ds. Martin Niemol- ler, nog rteeds in de gevangenis op zijn prcces zit te wachten, verboden werd, zelf de oplei- ding van naar theologische studenten ter band te nemen. Het hoofd van de DUitscbe politie, Himmler, heeft, naar Havas meldt, in overleg met den minister van binnenlandsche zaken, een decreet uitgevaardigd, waarbij twee boeken getiteld: ,,De strijd van de Evangelische kerk in Duitschland" (dat in Zwitserland werd uit- gegeven) en ,,Zoo zie ik Europa" dat te Am sterdam gedrukt werd, voor het Duitsche rijk verboden worden. HET VOLKSGASMASKER VOLDOET NIET. Het ministerie van luchtvaart beeft mede- gedeeld, dat het volksgasmasker, dat in ge heel Duitschland te koop is en dat naar ver- luidde bescherming bood tegen alle bekende giftige gassen, een ernstig gebrek beeft. Het beschermt den drager n.l. niet tegen het ge- wone lichtgas en tegen rook. Het filter laat koolmonoxide door en bet masker moet der- halve niet geprobeerd worden in een kamer gevuld met lichtgas of rook. DE KOLONIALE EISCHEN VAN DUITSCHLAND. De leider van bet koloniale politieke bureau van de N.S.D.A.P., generaal ridder von Epp, heeft in de Zweedsch-Duitscbe vereeniging te Stockholm een voordracht gebouden over het onderwerp: „De beteekenis van ruimte en grondstoffen in de ontwikkeling der volken". Hij zeide hierin o.a., dat indien het Duitsche koloniale vraagstuk, dat een gevolg is van de verstoring van het evenwicht door het verdrag van Versailles, niet wordt opgelost, de rust in de wereld niet terug kan keeren. Hij ver- j klaarde, dat de koloniale politiek van Duitsch- land geen roofbouw is geweest. De Duitsche kolonien zijn door het verdrag van Versailles j ten goed-e gekomen aan staten, die in het geheel geen vermeerdering van kolonien noo- dig hadden. Duitschland vordert op formeele juridische gronden zijn kolonien terug. Het wenscht niemand zijn wettig bezit te ontnemen en het verlangt geen bijzondere voorrechten. Het teruggeven van de kolonien is alleen te bereiken door het herstellen van de em- stige fout van Versailles, aan de gevolgen I waarvan Duitschland en de wereld lijden. P. T. T. Met ingang van 1 Dec. a.s. is de heer J. A. van den Broeke, adj.-commies der P. T. T. alhier, in gelijke betrekking verplaatst naar Weesp. MOTORONGEVAL. Toen gisteravond de heer P. de D. met zijn motorrijwiel uit de richting Gent huiswaarts keerde, reed hij tusschen Terdonck en Selzaete een wielrijd^r achterop, die nu en dan veel naar links uitweek. Juist op het oogenblik dat de heer de D. voorbij zou rijden herhaalde de wielrijder de manipulatie, waardoor de motorrijder eveneens sterk naar links moest uitwijken om een aanrijding te voorkomen. Dit had echter tot gevolg, dat hij met zijn stuur in aanraking kwam met een langs den weg staande paal, tengevolge waarvan hij van zijn motorrijwiel werd geworpen en ernstig aan het gelaat en hahden gekwetst op den kanaal- I weg bleef liggen. In de nabijheid wonenden hoorden de slag van het gebeurde en kwamen toegeloopen om bulp te bieden. De heer de D. werd in een in de nabijheid staand cafe1 binnengebracht waarop een ge- neesheer uit Selzaete werd verwittigd die de eerste hulp verleende en de politie te Selzaete met het gebeurde in kennis stelde. De wielrijder, die oorzaak van bet ongeval was, was ondertussehen. doongereden zonder zich om het gebeurde te bekommeren. Later in den avond gaf de geneesheer toe- stemminig, dat de heer v. D. naar buis werd vervoerd. Naar wij vernemen maakt de heer de D. het naar omstandigheden goed en zijn geen in- wendige verwondingen geconstateerd. SPAARREGELING B-STEUN. Dinsdag werd alhier in het gemeentehuis onder voorzitterschap van Mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeester van Ter Neuzen, een vergadering gehouden met gemeentebesturen, ambtenaren steunverleening en plaatselijke crtsis-comite's uit Zeeuwscb-Vlaanderen. In totaal waren 16 gemeenten vertegen- woordigd, n.l. Axel, Biervliet, Breskens, Graauw en Langendam, Hoek, Hontenisse, Hoofdplaat, Hulst, Koewacbt, Oostburg, Phi lippine, Schoondijke, Westdorpe, Ter Neuzen, Zaamslag en ,Zuiddorpe. Namens den Minister van Sociale Zaken waren aanwezig de heer Rooyakkers, hoofd- controleur steunverleening, benevens twee Rijkscontroleurs. Nadat de voorzitter de vergadering met een kort woord heeft geopend, verleent hij direct het woord aan den inleider, den heer Rooy akkers. Spreker zet in korte trekken het doel dezer bijeenkomst uiteen. Het is wenschelijk gebleken, dat naast de desbetreffende circu- laires aangaande deze materie nog een monde- linge bespreking wordt gehouden van ver- tegenwoordigers van het departement van Sociale Zaken met de verschillende plaatse lijke instantie's, welke hierbij direct zijn be trokken. Gezien de groote sociale beteekenis, welke aan deze regeling ten grondslag ligt, en het groote gewicht, dat door de regeering hieraan wordt gehecht, is het van bet grootste belang, dat de organen, welke met de propa ganda en uitvoering van bet geheel zijn be- last een ruimer inzicht hierin krijgen, dan door enkele circulaires mogelijk zou zijn. Het ver- heugt spreker dan ook bijzonder, dat, ondanks het zeer korte tijdsbestek, waarin deze verga dering moest worden voorbereid, zoovelen aan de uitnoodiging hebben gehoor gegeven. Allereerst geeft spreker in groote trekken een overzicht van het doel en het ontstaan van de crisis-comite's A en B, hoe dit de laatste jaren in andere banen is geleid, zich steeds aanpassende aan de gewijzigde omstandig heden, de samenstelling van de plaatselijke comite's, bet nauwe contact met de ambte naren, die belast zijn met de uitvoering der steunregeling en de meerdere verantwoorde- lijkheid van bet gemeentebestuur, doordat de bedragen noodig voor de verstrekking van B- steun, in de laatste jaren geheel door de over- heid worden gevoteerd. Verder behandelde spreker de administratie, de wijze van inkoop en verdeeling van de goe deren. Vooral de wijze van inkoop werd door spreker uitvoerig bebandeld. Het departement staat op het standpunt, dat zooveel moge lijk de middenstand moet worden ingeschakeld. Het belang van de ondersteunde moet echter daarbij steeds op den voorgrond blijven. Bij controle is gebleken, dat enkele gemeenten in dit opzicht zijn tekort geschoten. De prijzen voor de verstrekte goederen bleken te hoog te zijn. Was het plaatselijk comite niet in staat goederen van behoorlijke kwaliteit voor lagere prijzen te betrekken, dan werden deze rechtstreeks vanwege het departement ver- strekt. De controle maakt dit uit. Hierna komt spreker aan het eigenlijke doel van de bijeenkomst, n.l. de bespreking van de spaarregeling. Bij de beoordeeling hiervan moet men uitgaan van de gedachte, dat de spaarregeling bedoeld is als aanvulling. Het zou gemakkelijker zijn geweest indien de Minister zonder meer een extra-bijdrage had verleend. Doch z.i. moet men steeds voorop- stellen, dat het gezinshoofd ten alien tijde verantwoordelijk is voor het gezin. Daar zal men niet vanaf kunnen. Ook moet het tot den werklooze doordringen, dat hij ook tijdens den duur van ondersteuning de voile verantwoor- delijkheid moet dragen. Hierop legt spreker de nadruk, in dit licht moet men de steun regeling zien. Nadat spreker enkele vragen heeft beant- woord, behandelt hij in het kort de levensmid- delendistributie voor de werkloozen. Ook hier weer zooveel mogelijk inschakeling van den middenstand. Ten plattelande is dit zeer goed mogelijk, in de groote steden is dit veel moei- lijker. Bij controle is wel gebleken, dat finan- cieele transactie's tusschen winkelier en onder steunde vrijwel niet plaats vinden, het risico is voor beiden ook te groot, het wordt toch door het departement op hoogen prijs gesteld, dat de ondersteunden de bonnen zooveel mo gelijk bij de gemeente betaalt. Tenslotte brengt hij nog even de distribute van versche zeevisch ter sprake. De bedoe ling* van het departement is niet anders dan den ondersteunden een goedkoop en goed voed- sel te verschaffen en de visscherijbelangen te IJmuiden te behartigen. iHet is een landsbelang. Iedere poging in die richting wordt door bet Departement krachtig gesteund. In dit verband wil hij wijzen op de gemeente Ter Neuzen. De distribute in deze gemeente geschiedt voorbeeldig en de gemeen te Ter Neuzen behoort tot de voornaamste en dankbaarste afneemsters. Hij wil hiermede eindigen en brengt de aan- wezigen dank voor hun opkomst. De voorzitter sluit hierop de vergadering. Bijeenkomst van arbeiders. Op Woensdag 27 October, des avonds 8 uur, had een bijeenkomst plaats van de arbeiders van Ter Neuzen in het ontspanningslokaal van de Ter Neuzensche Bestuurdersbond in de Tramstraat. Op deze vergadering werd door den heer Brinckman, ambtenaar belast met de uitvoe ring van de steunverleening, een uiteenzetting gegeven lijnen de B-steun in zijn geheel had groote lijnen de B-steun in zijn geheel had belicht, wees hij de arbeiders op het groote sociale belang van de spaarregeling. De cri- tiek hierover in de pers noemde hij onjuist en kortzichtig. Bij deze regeling bad van de zijde De hevigste hoofdpijn bedaart spoedig door Mijnhardt's Hooidpijnpeeders iPer stuk 8 cent, doos van 6 stuks 45 cent. (Ingez. Med.) der regeering geen financieele bedoeling voor- gezeten. Uiteindelijk komt het op hetzelfde neer of door den Minister een extfa bijdrage was beschikbaar gesteld, bijvoorbeeld voor Ter Neuzen f 3000 of de kosten van de spaar regeling. Indien hier 150 arbeiders sparen met een suppletie van 25 cent en 50 arbeiders met een suppletie van 40 cent, dan is dit over een geheel jaar eveneens f 3000. De kosten zijn dus gelijk. De sociale beteekenis beeft hier den doorslag gegeven. De arbeider, die van ondersteuning moet leven, kan zich niet klee- den van het crisis-comitd. Hij is verplicht, hoe dan ook, zoo nu en dan iets bij te koopen. Welnu, de regeering helpt hierin; indien de arbeiider deze bedragen spaart en over de spaarregeling laat loopen, dan krijgt hij er 50 c.q. 160 bij, doch en hier ligt het zwaartepunt hij behoeft er dan niet om te vragen met kans dat het voor een gedeelte of geheel wordt geweigerd (er is immers slechts een beperkt bedrag beschikbaar) neen, hij heeft er thans recht op, hij kan ten alien tijde zijn gespaard bedrag opvragen en daarvoor koopen, wat en waar hij dat wenscht, natuur- lijk uitsluitenid hoognoodige artikelen van deugdelijke kwaliteit. Er zullen arbeiders zijn, die in verband met hun laag steunbedrag en gezinsomstandig- heden niet in staat zijn dit kwartje bij werk- loosheid op zij te leggen. Welnu, het gemeente bestuur zal al bet mogelijke doen, om voor die personen dit kwartje op een andere wijze te verkrijgen, opdat ook deze in het bezit zullen komen van de door den Minister beschikbaar gestelde suppletie van 25 of 40 cent. Door de arbeiders werden vele vragen ge steld, welke alle door den heer Brinckman werden beantwoord. De opkomst was verheugend, ongeveer 180 arbeiders waren gekomen. Om half tien werd de bijeenkomst gesloten. Het kan niet anders of deze directe bespre- kingen tusschen <ie bevoegde instanties en de belanghebbenden moeten vruchtdragemd zijn, hetgeen ten goede komt aan een vlotte uit voering ten bate van de belanghebbenden. Naar gemeld1 werd zijn de leden van het geizin-De Feijter te Breskens, die lijden de zijn geweest aan vleeschivertgiftiging, hersteld uit het ziekenhuis ontslagen. ,/Het Centrum". Muiterij op de Bounty. Aan deze Metro Goldwyn Mayer-film ligt een ware geschiedenis ten grondslag, die als een achttiende eeuwsche zeemensballade in de verlbeelding van het scheepsvollk is blijven voortleven en ook door Lord Byron in de on- sterfelijke verzen van zijn lied ,,The Island, or Christian and his comrades" toezongen wordt. Dat Charles Laugh'ton zich in deze grandioos wreede rol van Captain Bligh zoozeer heeft ingeleerd, komt niet alleen door het conscen- tieuze werk van dezen acteur, maar ook om dat Lauighton, geboren in Yorkshire, wist dat hij aan een der onvergetelijk gelbleven, zij het allermmst populair geworden helden der Eln- gelsche zeevaarthistorie raakte. De historische Captain Bligh was de beest- menseh, zooals Laughton hem ook uitbeeldde. Niettemin was hij een held in zijn soort. Na dat hij een reis rondom de wereld gemaakt had, dienende onder den fameuzen Captain Cook, aan wien iwij vrijwel de geheele land- kaart van Polynesie danken, werd aan den toenmaligen luitenant Bligh het commando opgedragen over H.M.'s Bounty, een niet meer geheel zeewaardig driemastfregat, dat op Kerstmis 1787 met grootendeels geronselde bemanning van ruwe klanten voor Engeland's kust zeilree lag. Het fregat was echter be- hoorlijk bewapend met vier-ponders en tien draaibassen. Opgave iwas, broodlboomen op Tahiti te koOpen (te stelen) en deze naar W.- Indie te brengen. Een reis dus om Kaap de Goede Hoop zoowel als om Kaap Hoorn, een wereldreis waarvoor alle zeemanschap noodig was. October 1788 lag men voor Tahiti. Toen zij 24 dagen onder zeil waren naar hun volgende bestemtming Jamaica, bra'k de mui terij uit. De oorzaken waren precies dezelfde als men op de film ziet: gedeeltelijk de schan- delijke tyrannic van bloedhond Bligh, die an deren noch zichzelf spaarde, gedeeltelijk de zoete herirmeringen aan het verre paradijs Tahiti, waar de ruwe Engelsche jongens de droom van hun leven hadden geleefd. Officier Fletcher Christian, de rol door Clark Gable in de film gespeeld, maakte zich tot tolk van de muiters, men zette Captain Bligh met 18 getrouwen over boord in de scheepsjol. Toen begon de Odyssee van Captain Bligh: 3600 zeemijlen legde het wrakke hootje af. Van 28 April tot 14 Juni dreven zij zonder voedsel, zonder kaart of sextant over de door de haaien bevolkte zeeen van Polynesie. On- derweg zagen zij in de verte een eiland zon der het te kunnen bereiken. Het werd later ter eere van Captain Bligh naar hem gencemd en maakt thans deel uit van de Fidji eilanden. Toen landde men op het Nederlandsche bezit Timor. Captain Bligh had niet een van zijn mannen verloren! De muiters waren aanivan'kelijk naar Tahiti teruggekeerd, hadden zich daar de begeerde vrouwen gehaald en uit angst voor de straf (die ook prompt voigde toen Captain Edwards op 'H.M.'s Pandora met Captain Bligh aan boord naar Tahiti terugkeerde en enkele ach- tergetoleven muiters terechtstelde) scheepten zij zich in met deze vrouwen en bereikten ten slotte het onontdekte Piteairn Island, en daar leefden voortaan officier Fletcher Christian, acht Britsche zeelui, zes Tahitanen en twaalf vrouiwen. In 1808, toen een Amerikaansche boot voor bet eerst op dit onvrucbtbaie, rots- achtige eiland zonder eenige haven landde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5