WEK DE GAL IN UW LEVER OP Burgerlijke Stand Dam-en Schaakrubriek TER NEUZEN, 29 OCTOBER 1937. Tot behoud der Zeeuwsche Kleederdracht. SCHAKEN. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. LOOP DER BEVOLKING. DAMMEN. en per spoor en men wijst erop, dat deze ver- bin'dingen in oorlogstijd makkelijlk af te snij- den zijn. De (voornaamste bronnen van rijk- dom zijn de tinimijnien en rubberplantages en zelfs de inlanders aclhten het voordeelilg, op hun kleine lapjes grand rubber te planten. 'Men heeft getracht, een grooter rijstop- brengst te verkrijgen door de gewassen beter te cultiveeren, en door de inlanders ertoe te brengen een reridabeler rijStsoort te verfbou- wen. Veel succes heblben daze poigingen nog niet gelhad. Oh'ineesche gro o t skap i talis ten hebben zich bereid vertklaard, veel geld in het land te be- leggen, mits de regeering voor irrigatiewer- ken zorgt. Daar di't de eenige oplossing zal zijn. is een project voor irrigatie gemaakt in Noord-Malaya, iwaarvoor reeds 250.000 pond sterling is uitlgetrokken. DE STRIJD IN CHINA. Het gaat den Chineezen op het oogenblik niet voor den wind, schrijft de N. R. Crt. Na het verlies in het Noorden dreigt nu het front bij Sjanghai ineen te storten. Dit alles is nog des te tragischer nu het geschiedt aan den vooravond van de z.g.n negen-mogendheden- conferentie. Want China's hoop was er juist op gevestigd, dat de troepen stand zouden kunnen houden. Slechts in dat geval verwach- ten Ghineesche deskundigen hulp van buiten. Deze laatste een heusch wel karige hoop, zien de Chineezen nu in rook vervliegen. Nog is het groote offensief der Japanners bij (Sjanghai niet ten einde. Maar tenzij de Chineesche troepen zich snel kunnen herstel- len, moet men verwachten, dat het een vol- ledig succes van de Japanners zal worden en dat de Chineesche linies als een kaartenhuis ineen zullen storten. De berichten, welke ons in den loop van Woensdag over het verloop van den strijd be- reiken, bevestigen den voortgang der Japan ners, die reeds werd gemeld. Tatsjang, Tsjenjoe, Tsjapei en Kiangwan, plaatsen die herhaaldelijk werden genoemd in de krijgsberichten van de laatste dagen, zijn door de Japanners genomen. De Japansche vlag waait op het Noorderstation van Sjang hai. De breuk, die hiermee in de verdediging van Sjanghai is geslagen is van groote betee- kenis. De troepen aan de oostelijke zijde van ■het Sjanghai-front dreigen nu omsingeld te worden. De groote verbindingswegen met Nanking, d.w.z. de spoorweg en de verharde kunstweg, zijn op zekere punten door de Japanners bezet, waardoor de behoorlijke ver- bindingen tusschen Nanking en Sjanghai zijn afgebroken. Andere punten aan deze verbin dingswegen worden reeds bedreigd en hoewel nog niet bevestigd is, dat de Chineezen zich van daar teruggetrokken hebben, moet aan de mogelijkheid deze plaatsen te houden ern- stig worden getwijfeld. Dat dit groote offensief der Japanners buitenlandsche militaire waarnemers zeggen, dat deze slag vergeleken kan worden met de hevigste gevechten uit den grooten oorlog voor hen zoo gunstig verloopt, is voor de op lossing, die dit conflict moet nemen van zeer groote beteekenis. Weer blijkt dat verschillen- de landen, evenals in den bezettingsoorlog van Abessdnie, zich verrekend hebben in de weer- standsmogelijkheden. Zelfs indien dit offensief in een volledige overwinning zou eindigen, een bezetting van Sjanghai dus en een terugtrekken van de Chi neesche troepen uit die stad, beteekent dit nog niet het einde van den Chineeschen weerstand. Meer naar het Westen hebben de Chineezen nieuwe verdedigingslinies aangelegd, die den Japanners nog heel wat last kunnen bezorgen, indien deze lust mochten gevoelen de tocht naar Nanking voort te zetten. Ook worden, hoe verder men het binnenland in marcheert, de verbindingen steeds bezwaarlijker, de. tref- baarheid en daarmede de risico's grooter. A1 zullen deze overwegingen den Japanners er waarschijnlijk niet van weerhouden te pogen de Chineesche hoofdstad te bezetten om him overwinning nog meer effect bij te zetten. Maar ook indien de Chineezen in hun nieuwe verde digingslinie stand kunnen houden, is de nederlaag bij Sjanghai op dit moment voor hen van groote beteekenis. De strijd om deze stad had een ander karakter dan de strijd in het Noorden. Daar hebben de Japanners, ook al is het pleit nog niet beslecht, vrijwel be- reikt wat zij wilden. Daar ook was terrein- Winst, althans blijvende bezetting van een aan- tal belangrijke punten (al dan niet gecamou- fleerd door ,,een onafhankelijken vorst") het doel der Japanners. Rij Sjanghai echter kan men veel meer van een prestige-kwestie spre- ken. Een overwinning van de Japanners op dit front zal hen in de eerste plaats het voor- deel van een moreel effect bezorgen en daar- naast een sterk gewijzigde positie bij inter- nationale onderhandelingen. Bij deze voor- deelen kunnen de materieele voordeelen rustig achter worden gesteld. De beide strijdende partijen zijn zich ervan bewust geweest, welken grooten invloed een beslissing in den strijd bij Sjanghai mogelijk kan hebben op het verloop van de internatio- nale besprekingen. Beiden hebben er alles op gezet op een beslissing te forceeren, een be slissing, die naar het zich laat aanzien ten na- deele van China is uitgevallen. De Chineezen hebben in deze periode over pech waarlijk niet te klagen. Nadat eerst En- geland had doen doorschemeren, dat het tot dezelfde stappen als de Vereenigde Staten be reid was, bracht de eerste rede van Roosevelt over deze kwestie de hoop, dat er te Brussel iets zou kunnen gebeuren. Maar Roosevelt trok zijn groote woorden, druk van buiten was daar jiiet vreemd aan spoedig terug. De laatste mededeelingen, zoowel van Engel- sche als van Amerikaansche zijde, leggen den nadruk op het vredestichtende karakter van de Brusselsche conferentie. Men zal Japan niet als aanvaller beschouwen, men zal het als de taak der conferentie opvatten het geschil te regelen en er zal geen strijdgeest heerschen. Bij deze, voor China, al weinig- bemoedigen- de aspecten, komen nu nog de moeilijkheden op het Sjanghai-front. De belangstelling, welke Tokio voor dit front koestert, weer- spiegelt de beteekenis, welke men uit inter- nationaal oogpunt aan den uitslag hecht. Intusschen heeft Tokio doen weten, dat het aan de conferentie te Brussel geen deel zal nemen. Men stelt zich daar officieel op het standpunt, dat de regeling van de betrekkin- gen met China een kwestie is, die slechts de beide landen raakt. Maar zonider twijfel acht de Japansche diplomatic het tijdstip voor de onderhandelingen nog niet gunstig. Zij ziet er voorshands meer heil in de mogendheden voor een fait accompli te stellen en tegelijkertijd den weerstand van de Chineesche regeering te breken. Men vraagt zich echter af, wat onder deze omstandigheden te Brussel nog voor China gedaan kan worden. Een voor China aan- vaardbaar vredesvoorstel zal onder de huidige omstandigheden zeker niet door Japan aan- vaard worden. Te Tokio zal men nu wel tot de meening overhellen, dat de kwestie eens en voor goed moet worden geregeld. En als de Japanners eenmaal in Sjanghai en zoo moge lijk nog andere groote steden zitten, is hun positie tegenover de Westersche landen, die dan maar moeten zien hoe hen er uit te krijgen, aanzienlijk sterker. EXAMEN SCHOOLRAAD. Op het te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel is ojm. geslaagd de heer J. F. van Strien, onidenwijzer met hoofdakte te Ter Neuizen, met aant. C.NjS. ERNSTIGE AANRIJDINIG. Op den weg Ter NeuzeniSas van Gent heeft gistermongen ter hoogte van Sluiskil een emstige aanrijding plaats gehad. Uit de richting Sas van Gent kwam de heer J. v. W. per rijiwiel gereden terwijl de motorrijder J. de H., uit Oostburg, hem achterop reed. Bij het oversteiken van den weg gaf de wielrijder te laat richting aan met het gevolg, dat hij door den motorrijder werd aamgereden en beiden tegen den grond geslingerd werden. De wiel rijder bekwam verschillende hoofdwonden, ter wijl de motorrijder zeer vermoedelijk een her- senschudding heeft opgeloopen. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. VOLKSONDERWIJS. Donderdag j.l. hield de afdeeling Ter Neuzen van Volksonderwijs een huishoudelijke verga- deriing. Door verschillende omstandigheden was de vergadering matig bezocht. De voorzitter rruemoreerde bij de opening het afscheid van den aigemeenen secretaris den heer Klaas de Vries op de algemeene vergade ring te Rotterdam. (Hij wees op een ander afscheid, een af scheid voor eeuwig. De heer Zelvelder, een der groote en getrouwe mannen van Volksonder wijs, oud-voorzitter en oud-schoolopziener, heeft het tijdelijke met het eeuwige verwis- seld. Na Haranen Smeenge nu ook Zelvelder, twee der mooiste figuren in onze groote ver- eeniging. Ze zijn trouw gebleven tot het einde. Voiksonderwijs mag zijn groote mannen niet vergeten. Ze blijven ons een lichtend voorbeeld voor de toekomst. Thans is gekomen de gelijkschakelingswet, die nieuwe gevaren voor ,de algemeene volks- s-hool met zich brengt. Wel heeft de huidige minister van Onderwijs, Slotemaker de Bruine, t /rediigende verklaringen over de tcepas'sing afgelsgd en we mogen op het woord van dezen welmeenenden, geimoedelijken, maar tegelijk Dwakken bewindsman vertrouwen. Maar we mogen niet vergeten, dat hij niet altijd minis ter blijft en dat meer fanatieike figuren op zijn zetel kunnen plaats nemen. Volksonderwijs dient dus paraat te blijiven, om te kunnen op- komen tegen nieuwe aanslagen op het open- toaar onderwijs. Herinnerd wordt aan wat sinds de vorige Vergadering door de afdeeling is verricht. De kringvorming wordt ter sprake ge- toracht. Een vergadering van de verschillende afdeelingen over dit punt heeft nog niet plaats gehad. De secretaris geeft hiema lezing van de no- tulen, voor welk uitvoerig werk hem wordt dank igebracht. Daarna komen aan de orde de voorstfllen voor die aanstaande algemeene vergadering, dit jaar te houden in het gelbouw van de Jaar- Ibeurs te Utrecht. Enkele van die voorstellen worden meer uitvoerig besproken. Verschil lende verlangens worden geuit en wenken ge- geven voor een te houden propaganda-avond. Besloten wordit een afgevaardigde naar de algemeene vergadering te zenden en deze een vrij mandaat te geven. Tot afgevaardigde wordt gekozen de heer C. Weststrate en tot p 1 aatsvervanger de heer J. van der Beijl. [Bij de rond'vraag worden nog enkele vra- gen gesteld en wenschen geuit. Hiema sluit de voorzitter met een opwek- kend woord deze geanimeerde vergadering. LUXOR-THEATER. Ching Ching. Ziehier de nieuiwste film van Shirley Temple, ditmaal in het vaderland van Charlie Chan, met schilderachtige Chineesche jonken tegen de steeds wat wazige en vreemdjrumoerige achtergronden van het reinste film-China. Te toeginnen met een bandietenoverval in het bin nenland, waar de kleine Ching Ching woont in het huis van den zendelinig dr. Kruikshand en zijn vrouw en spreekt in de taal der wijsheid, die de eeuwen in het Chineesche binnenland vergaard hebben. Dr. Kruikshand en zijn vrouw worden ver- moord, doch Ching Ching weet door de goede zorgen van den eeribiediwaardigen Sun Lo aan de movers te ontsnappen en zoo staat zij op een goeden dag, drie turven hoog, in Sjanghai. Dan is het gedaan met de echte en wijize Chineezen en maakt Ching Ching kennis met Ameri'kanen, die even echt zijn, doch niet altijd even wijs. En zoo gebeurt het, dat Ching Ching terechtkomt in den auto van mr. Tommy Randall, en vervcl'gens met auto en al in het ruim van een fraaiem Oceaanstoomer, waanmede Oom Tommy een tamelijk expen- sieVe cruisade maakt door de Chineesche wa- teren, benevens den huisknechts Atkins, de aardige juffrouw Susan Parker en haar be- moeizieke schoonmoeder in spe, mrs. Hope. Ching Ching is de wonderlijkste stow-away die de dikke kapitein van het schip in zijn gansche zeemansl oopbaan ooit heeft ontmoet en hij zou niet geweten hebben wat er mee te beginnen, zoo de rijke mr. 'Randall zich niet het lot van Ching Chinig had aangetrokken. IZoo beleven wij dan de venders avonturen van het (kleine meisje aan de hand van den ietwat eigenaardigen Oom Tommy, aan boord en op den wal, hetgeen tot vermaak van de kinderen is. Tot vermaak van de ouderen is er, behalve Shirley, de genegenheid van mr. Ran dall voor Susan Parker,' zijnde Robert Young en Alice Faye. Waarmee geizegd wil zijn, dat Ching Ching dan ook voor oud en jong een amusante, om beurten sipannende en vroolijke film is In het circus. Als Charlie Chan, de Chineesche detective, met zijn vrouw en baby en nog dertien loo- pende kinderen, die alien bij het passeeren van den (bureaulist met den duirn over den schou- der achterwaarts wijzen, dat er voor hen be- taald is, met een vrijkaartje het circus bin- nentreedt, ontstaat er al dadelijk een komische situatie. Maar hij weet ook, dat men op zijn familiebezoek gesteld is, hetwelk al spoedig blijkt uit de hartelijke kennismaking met den directeur Joe Kinney. Deze zit in moeilijkheden en Chan wordt uitgenoodigd in zijn bureau- wagen te komen. Wanneer hij daarin wil ibin- nentreden, vin'dt hij de deur gesloten. Met be- hulp van de lilliputters, Tim en Tiny wordt hem de toeigang geopend en tot zijn groote verschrikking vindt hij Kinney vermoord. Maar tegelijkertijd hoort men, dat de groote orang-oetan is losgebroken en men vermoedt, dat deze de misdaad heeft gepleegd. Men vindt zelfs apenharen in den wagen, welke de oud- ste zoon van Chan, die ook detective-neigingen heeft, ontdekt. Chan's speurdersinstinct zegt echter, dat de aap den moord niet gepleegd kan heltlben, maar hij verzwijgt zulks zorgvul- diig. De politie komt er bij te pas 'en deze ver- der.kt de costumiers Nellie Farrel of Marie Norman. Maar de detective laat zich niet van de wijs brengen. Marie Norman verongelukt echter, maar ook dit ongeluk dooriziet Chan onmi'ddellijk. Het touw harer trapeze was1 n.l. stukgeschoten. De geneesheer constateert, dat haar le'ven alleen door een operatie ter plaatse te redden is. Jan en alleman koimen nu maar in de gexmproviseerde operatiekajner binnen (een wel eeni'gszins dwaze situatie), maar voor de ontknooping van de geschiedenis was dit noodig. Wlant nauwelijks stond de genees heer klaar om, het mes te hant'eeren, of een vervaarlijik lawaai ontstaat, doordat de woeste ,,aap" in de operatiezaal binnendringt en groo ten schrik veroonzaakt. Het schdt van Chan's zoon doet den „orang-oetan" ontzield neertui- mielen. Nu krijgt Chan zijn kans om te bewij- zen, dat izijn vermoeden juist washij rukt het mom van het hoofd van den ,,aap" en... be- wij-st, dat Tom Holt, de slangenibeizweerder van het circus, de moordenaar is. Hij had hem er van den aanvang af al van verdacht. Bijeenkomst van het voorloopig Comite. Men meldt ons: Dezer dagen vergaderde te Middelburg het voorloopig Comite tot behoud der Zeeuwsche kleederdrachten. De voorzitter, de heer B. von Brucken Fock, heette in het bijzonder welkom de heeren Jac! Koppejan en C. Zandee Az., als vertegenwoor- digers van den boerenstand in het Zeeuwsch costuum. ,Spr. betuigde vervolgens dank aan de pers in Zeeland voor haar zeer gewaardeer- de medewerking om voor het behoud der kleederdrachiten te kunnen ijveren; verder aan Mr. P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M., die voorzeker veel invloed ten goede zal kunnen uitoefenen en aan den folklorist, den heer D. J. van der Ven, die verklaard heeft, gaarne zijn krachten in dienst van deze volkscultu- reele taak te willen stellen. Spr. noemde het een verheugend verschijn- sel, dat hij reeds een zeventigtal kaartjes en andere bewijzen van instemming had ontvan- gen (terwijl er nog dagelijks bijkomen), waar- in groote vreugde, hulde, warme ingenomen- heid, voile instemming enz. wordt betuigd met het plan, te trachten de Zeeuwsche dracht te behouden. Deze bewijzen kwamen zoowel van personen uit de hoogste kringen der samen- leving in en buiten Zeeland als uit den ge- ringsten boerenstand; beide worden uiteraard gelijkelijk gewaardeerd. Verscheidene der ingekomen brieven werden voorgelezen, waaruit bleek de gehechtheid der 1 anclelijke bevolking aan het traditioneel cos tuum, b.v. een enthousiast schrijven van een jongen Kloetingschen boer, die er toch vooral op aandringt, in geen geval de zaak aan an dere vereenigingen in handen te geven, het geen ontverantwoord zou zijn, doch een flinke actieve vereeniging te stichten, uitsluitend tot taak hebbend, het behoud der Zeeuwsche dracht te bevorderen. Verder typische uitingen als een kaartje van instemming van een Wal- chersche boerin, waarop vermeld: ,,Met veel liefde voor het Zeeuwsch costuum, dat ik met trots steeds zal blijven dragen". Voorts een ontboezeming van een Veersche, die schreef: „Ik vind het heelemaal niet noodig mijn cos tuum, dat mij dierbaar is, te veranderen, om- dat de een of andere winkelier zich wel eens vergist." Ter tafel kwam verder een schrijven van een Walcherschen boerenkleermaker, die be- toogde dat een confectiepakje voor den boeren stand veel duurder was dan het traditioneel costuum, een schrijven van een Veersche dame, die te kennen gaf, dat getracht moest worden de kleeding der meisjes wat minder gecompli- ceerd te maken, enz. enz. Uit al deze stukken bleek eens te meer, hoe ingewikkeld het vraagstuk is, dat het Comite heeft aangesneden. Den heer Smeding gaf dit aanleidiing, op te merken, dat aan het probleem vastzittende kanten zooveel moge lijk belicht en bestudeerd moeten worden, al- vorens een werkprogramma zal kunnen wor den vatsgesteld en men zich definitief zal kun nen constitueeren, waarmede alle aanwezigen accoord ginigen. In verband hiermede werd ook besloten het voorloopig Comite nog met eenige leden, waaropder vrouwen, uit te breiden, o.a. personen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De vraag is nu, of zwart in deze stand 1217 mag spelen. De meningen van den heer Ham en schrijver dezes liepen uiteen. Wat denken onze lezers ervan? Zie het verdere verloop. 8. 1217 9. 3329 17X26 meerslag 10. 30—25 21X32 11. 38X27 24X33 12. 39X28 23X21 13. 25X1 dam. Mag zwart als 8e zet 1217 spelen? Ziedaar de vraag, die we onze Zeeuwse dam- mers voorleggen en waarop we gaarne vol ledige antwoorden tegemoet zien. Voor de beste analyses zijn enige prijsjes beschikbaar. Het wereldkampioensehap. Dr. Tartakower heeft Euwe, den wereld- kampioen, geinterviewd. Naar men weet, is de bekende Poolsche schaakjournalist een geestdriftig supporter van Euwe; in De Telegraaf van 27 October, avondblad, vertelt Tartakower, hoe hij door Euwe werd gerust- gesteld. ,,U behoort natuurlijk ook tot hen, die ongerust over mij zijn geworden, zei dr. EUwe". En op de vraag van Tartakower, hoe Euwe over zijn „vorm" dacht, antwoordde deze: Wanneer men de zaak eens nauw- keurig overdenkt, dan is er werkelijk geen aanleiding voor ongerustheid. Mijn tegen- stander heeft tot nu toe sterk en vindingrijk gestreden en de door mij in de stellingen ver- oorzaakte zwakke plekken direct afgestraft. Het is nu mijn taak, deze een algemeen karakter hebbende zwakheden in mijn spel b.v. het steeds wederkeerende gebrek aan bedenktijd, de dreigende neiging om belang rijke kleinigheden over het hoofd te zien in de volgende partijen te boven te komen". Wij verheugen ons, dat Euwe vol goeden moed is. Dat is ook wel noodig, daar hij drie punten achterstaat, en dus van 20 partijen er drie meer moet winnen dan zijn tegenstan- der, die heusch zijn kruit niet verschoten zal hebben De achtste partij was nu eens geen damegambiet, maar Indisch, en wel de Nimzowitsch-variant. Indisch (1. d4 Pf6) kan, wanneer even later d5 volgt, tot Elken dag moet Uw lever een liter gal in de inge- wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- voldoende is, wordt Uw voedsei niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een gelorceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen roor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel kerstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel »m de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo- hekers en drogisten in flacons van /0.75. llngez. Med. De folklorist D. J. van der Ven .wees op de belangrijke plaats die de Zeeuwsche kleeder dracht inneemt in de bonte rij der nationale kleederdrachten en gaf een interessant over- zicht van zijln werkzaamheden op dit gebied. Naar spreker's meening zou veel succes kun nen uitgaan van goed voorbereide bijeenkom- sten, waarop honderden boeren en boerinnen, zooveel mogelijk in kleederdracht, verschijnen en waarbij zijn folkloristische ,,oogstfilm", wordt vertoond, waarin voile aamdacht wordt geschonken aan de costuums van Walcheren en Zuid-Beveland, en- in welke film o.a. burge- meester Zandee optreedt. Hierbij zou tevens een doeltreffende propaganda voor het behoud moeten worden gemaakt, terwijl gewenscht zou zijn, hen die de dracht dragen, gratis toe- gang te geven tot de film en hen die „op z'n burgers" zijn, een entree te laten beta)en. Daar alle leden het hierover eens waren, verklaarde Mr. Dieleman zich in beginsel gaarne bereid te bevorderen, dat door tus- schenkomst van de Z. L. M. deze propaganda- film op verschillende plaatsen van Zeeland zal worden vertoond. Door eenige Comitdleden is het denkbeeld geopperd, hetwelk ook alreeds in de pers tot uiting is gekomen, dat het zoo'n uitstekende propaganda zou zijn voor het behoud van het gewestelijk costuum, wanneer de hoogere stan- den, speciaal de vrouwen, zich, al ware het maar bij feesten of zoo nu en dan, in de Zeeuwsche dracht zouden steken. Hierover ontspon zich een levendige gedachtenwisseling tusschen voor- en tegenstanders, naar aanlei ding waarvan besloten werd deze zaak nog eens in studie te nemen. Door den voorzitter werd nog naar voren gebracht, dat door individueele propaganda ook veel te bereiken zal zijn. Men moet bij alle mogelijke gelegenheden de gedachte uit- dragen, dat behoud van het Zeeuwsch costuum gewenscht is; men diient geen gelegenheid voorbij te laten gaan, en anderen ook daartoe aansporen, zijn waardeering en bewondering daarvoor te uiten. Met schijnbare kleinigheden is ook een goede propaganda te maken. Waar gebleken is, dat de wijze van behan- deling van personen in de boerendracht in win- kels, mode een oorzaak is van de verdwijning der dracht, werd het denkbeeld geopperd zich te dezer zake t.z.t. in verbinding te stellen met de Middenstandsvereenigingen, en ook werd in beginsel besloten de medewerking der hoofden van scholen in te roepen, ter bevorde- ring van het doel. Ook werd nog het feit te berde gebracht, dat Comite's die kleeren uitdeelen, geen ,,bur- gerkleeren", moeten geven in dorpen, waar de dracht nog in zwang is. Nadat Mr. Dieleman den heer Von Brucken Fock nog dank had gezegd voor alle moeite die hiji zich voor de goede zaak heeft gegeven, werd de vergadering gesloten. SAS VAN GENT. Geboorten. 20 Oct. IPieter Comelis, z. van Comelis Adriaan de Jong en van Cornelia Stoffels. SAS VAN GENT. In de week van 17 tot en met 25 October helbben zidh in detae gemeente gevestigd. J. J. van 'Hulle en gezin, falbrieksarfbeider, van Ter Neuzen. M. Lammens, zonder, van Gent. E. Verhaege, zonder, van Selzaete. J. C. E. De HuyVetter, gem.-secretaris van Wijnckel-St. Kruis (B.), Van Gent. Vertrokken E. M. Aerssens, dienstbode, naar Gent. het damegambiet leiden, maar het eigenlijke Indisch wordt gekenmerkt door het voorloopig achterwege laten van den zet d7d5. Men onderscheidt Oost-Indisch (met g6 en Rg7), West-Indisch (met b6 en Rb7), Oud-Indisch (met d6, Pbd7 en e5) en Nimzo-Indisch (met e6 en Rb4). Euwe kreeg een goede stelling, maar zijn rochade was door Wit verhinderd. In plaats van doeltreffende maatregelen daar- tegen te nemen, speelde Zwart op verovering van een stuk, overzag een zet van Wit en raakte in een matnet, nog voor hij het stuk had kunnen nemen. De negende partij bracht Euwe in een goede stelling. Door een fijn pionoffer wist hij de zwarte rochade te beletten en zoo het oog om oog, tand om tand toe te passen. Aljechin nam echter'terstond tegenmaatregelen, offerde zijn pion terug, waama Wits voordeel langzamerhand ver- vluchtigde. De partij werd afgebroken en voor de hervatting remise gegeven. De tien.de partij gaf Euwe, die met zwart speelde, een goede stelling. De opening was dezelfde als die van de achtste partij. Het blijkt, dat de zwarte dame na 1. d4 Pf6 2. c4 e6. 3. Pc3 Rb4. 4 Dc2 (ook iets anders is mogelijk, bijv. Db3, a3, of ook Pf3) d5. 5. cd5: Dd5: in moeilijkheden kan komen. Euwe's dame stond in de partij of heel goed, of heel slecht, en het bleek ten- slotte, dat zij slecht stond. Een zwakke toren- zet (22. Td8e8) benam aan het paard op f6 zijn terugtochtsveld (e8), en plotseling stond Zwart op verlies, moest een paard offeren (anders zou de dame verloren gaan), speelde nog door tot het einde, althans het eind van den avond, en maakte den stand 6%3% in het voordeel van Aljechin. De volgende partijen. lie partij, 30 Oct. te Groningen, Harmonie, 6 u. 30. 12e partij, 1 Nov. te Amsterdam, Krasna- polsky, 6 u. 30. 13e partij, 3 Nov. te Amsterdam, Krasna- polsky, 7 uur. Afgebroken partijen worden den volgenden dag, zelfde plaats en tijd, voortgezet. 497. We besloten onze vorige ruibriek met de op lossing van een der beroemdste eindspelen van 1 witte dam tegen 4 zwarte sehijven. Het volgende eindspel van. Geo van Dam, den be- kenden prdbleemredacteur van ,,Het Dam- spel", is ervenzeer onize belangstelling- waard. Tal van lezers zullen de stand wel berkennen, daar er de laatste maanden meermalen over geschreiven is in de damrubriek van ,,De Hu morist". Zwart: 6, 17, 21 en 26. Wit: een dam op 18. Wit aan zet forceert remise. Het spreekt vanizelf, dat wit niet op de lijn van 36 naar 4 kan iblijven. Er dreigt immers verlies door 26—31 en 21—27. Oplossing 1. 1829 17—22 2. 29—33 22—27 3. 83—38 6—li Zwarts enige zet. 4. 3833 11—16 5. 33—28 26—31 6 08—23 31—36 7. 23—19 21—26 8. 19—37 en wit houd remise! 'Er is ook nog een tweede oplossing moge- lijk met 187 als inleidingszet. Men spore de remise in deze spelgang zelf eens op. Desge- wenst komen wij er nader op terug. Van de vele buiten- en binnenlandse dam- mers, die zich speciaal met deze remise-eind- spelen van 1 dam tegen 4 sehijven hebben bezig gehouden, noemen we slechts de Am- sterdammers Faure en Prestourg. De laatste vooral is met, en misschien ook wel door zijn diepgaande onderzoekingen op dit gebied grijs geworden. In ,,25 jaar dambeweging" alleen komen tiwaalf van Presburgs beste en mooiste eindspelen voor. We plaatsen er twee, waarvan we voorna- melijk het eerste onder de aamdacht der dam- mers brengen, omdat zich een dergelijke stand dezer dagen voordeed in een competitiepartij tussen twee le tiental-spelers der ,,Damclub Ter Neuzen". De speler met de ,,eenizame" dam verloor de partij, die met enige tJheoretische kennis dezer standen gemakkelijk remise geworden zou zijn. Voor de zoveelste keer een bewijs, hoe nodig de studie der damtiheorie is voor elken dalmlmer! Toch treft men, zelfs ip damverenigingen, altijd nog mensen aan, die nota bene met enige zelfverzekerdheid verklaren, dat ze zich niets van kroonschijven of andere theoretische din- gen aantrekiken. Het behoeft geen betoog, dat wie zo spreekt, een ,,schuiver" hlijft, maar nooit „dammen" zal leren en dat de schoon- heid van het damspel voor zo iemand altijd een gesloten boek zal blijven. Eindspel van I. Presburg. ZWART 1 2 3 4 6 WIT 47 48 49 50 (Dit soort eindspelen komt vaker in de partij voor dan men den'kt. Wit forceert de remise aldus: 1. 13—8 33—39 het enige 2. 817 2833 3. 17—21! 2934 4. 2182 23—29 5. 32—40! Remise Het tweede eindspel is eveneens van Pres burg. Zwart: 12, 16, 22 en 36. Wit: een dam op 25. Oplossing 1. 253 1218 2. 314 2227 3. 1446 18—22 4. 4637 remise! Speelt zwart als derde zet 2731, dan volgt 46—28 (zw. 16—21); 2832 (21—26) en 3228 remise. Twee zeer leerzame eindspelen. Openingsslagzet. Tijdens een kort ibeeoek, dat we enige weken geleden ontvingen van den Rotterdamsen hoofdklasse-speler Ph. J. Ham, damredacteur van de ,,Haagsche Post" en van het ,,Rotterd. Nieuwsblad)), onderging het volgende ope- ningsspel een uitgebreide analyse. 1. 33'28 18—23 2. 31—27 20—24 3. 34—30 1721 4. 39^33 12—18 5. 4439 7—12 6. 3731 1420 7. 5044 1—7 8. 28—22 (De zet van het Noordhollandse Stolp(Beets. ZWART 1 WIT 47 48 49 50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3