Gemengde Berichten Burgeriijke Stand De boer en het bendewezen in vroeger tijd. LOOP DER BEVOLKING SCHEEPVAARTBEWEGING. IR. MUSSERT VOOR DE RECHTBANK. Je raadkamer van het Amsterdamsch Ge lt htshof heeft een beschikking gegeven op het bezwaarschrift, doer Ir. A. A. Mussert in- gesteld tegen de tegen hem uitgebrachte dag- vaarding en dit bezwaarschrift ongegrond ver- klaard. Die rechtbank 'had het bezwaarschrift ge- grond verklaard en aangenomen, dat Ir. A. A. Mussert bij 'het bekende incident op het Blauwe Zand te Amsterdam uit :zelfverdedi- iging had gehandeld, zocdat zij Ir. Mussert huiten vervolging stelde. Van deze beschikking kwam de officier van Justibie in appel bij het Gerechtshof. Nadat deze de ;zaa,k in raadkamer had be- handeld, vemietigde het Hof de beschikking van de Rechtbank, verwierp het 'beroep op raadkamer en verwees de strafzaak naar de openbare zitting van de Rechtbank. Overal en ten alien tijde hebben zoowel hier te lande als elders benden bsstaan, die het vcoral op de plattelandsbevolking gemunt had- den. Zelfs tegenwoordig is het de openbare macht nog niet definitief mogen gelukken om aan het terrorisme van deze parasieten op de werkende maatschappij een einde te maken. Dit komt omdat dit soort van menschen op meer geraffineerde wijze te werk gaat. Vroe ger werd in groote, georganiseerde benden ge- opereerd. Tegenwoordig doet men het in ver- spreide formatie en in anderen vdrm: afper- sing, oplichterij, inbraak, diefstal en honderd andere methodes meer. Enkelingen hadden in lang vervlogen tijden meestal niet veel succes; men moest door maahtsvertoon de platteHandsbevolking impo- neeren om haar tot afgifte van geld of goe- deren te dwingen. Want toen gold de stel- regel: ,,Und bist du nicht willig, so brauch' ich Gewalt". Dat geweld bestond dan in den regel door een stelselmatig georganiseerden aanval op kasteel, landhuis of boerenhofstede met als kroon op het werk: de roode haan op het dak. Vandaar, dat bij den bouw van kasteelen en boerderijen ter dege rekening gehouden werd met de verrichtingen van het onmee- doogende gespuis, dat heele landstreken brand- schatte en vroolijk er op los leefde ten koste van de nijvere bevolking. Wanneer men zich hiervan rekenschap wil geven, is het te begrijpen, waarom b.v. in ge- heel Limburg alle oude boerderijen op vestin- gen of forten gelijken. In het Zuiden waren het de Bokkenrijders, die in het land van Val- kenburg schrik en angst over het platteland verspreidden. Om tegen hun nacht^Iijke aan- vallen beveiligd te zijn, om hen ten minste tijdens een ibestorming een tijdlang te kunnen het hoofd (bieden, was het igeheele gebouwen- complex zoo kort en zoo dicht mogelijk bij elkander gebracht. Alle oude boerderijen ver- toonen dan ook ongeveer denzelfden bouw- trant: hoogommuurd van buiten, met zoo min mogelijk openingen en zooal, dan voorzien van stevige ijzeren staven; van binnen woon- huis en belendende gebouwen, stallen, schuur en bergplaatsen, alle met elkaar in gemeen- schap staande, berekend op een krachtdadige verdediging. Hygienisch was deze indeeling geenszins; binnen een vierkant, dat aan drie zijiden ingesloten werd door woningen voor menschen en vee, moest in het midden een ruimte open gelaten worden voor de mest- vaalt, die dan ook het heele jaar door niet ophield haar met ammoniakbezwangerde lucht in huis en in stal te verspreiden. Alleen wanneer de werkzaamheden van het land zulks vereischten, ging de zware hooge poort met dubbelen vleugel open. Een kleiner poortje daarnaast gaf toegang tot het woonhuis. Doch wie binnen moest als de avond gevallen was, moest den klopper hanteeren. Op heel veel van die oude boerderijen ziet men op het hoofdgebouw nog een open torentje waarin een zware bel of kleine klok is opge- hangen. Dat torentje beteekent evenwel geen over- bodi'ge weelde en idient niet tot sieraad. Op verre na niet. In tijden van aanval werd de omgeving door middel van deze klok opge- roepen, om hulp te bieden. Want in deze on- gewisse tijden was de bevolking op elkaars hulp aanigeweizen. ,,Slaan of geslagen worden' gold als parool in een tijd, toen het politie- wezen nog zoo goed als niet bestond. Hoe doelmatig de bouw dezer oude boerde rijen ook mocht zijn met het oog op een haar van (buiten aantastenden ivijand, even onprac- tisch waren zij ingericht, waar het gold zich te verdedigen tegen het vuur. Wanneer brand ontstond zag het er voor mensch en dier in een zoodanige behuizing slecht uit. Nooduitgangen waren er niet, ten- zij in den achtermuur een poortje, dat toegang gaf tot den moestuin. Alle reddingswerk voor zoover zulks nog mogelijk was, moest langs de groote poort gebeuren. Maar daai de vleugels lang3 den binnenkant geopend werden, ontstond er meestal een opstopping, zoodat men dikwijls geen kans had, deze vleu- gels te doen draaien. Dan ontstona een dier catast rophale branden, waarvan in de bladen meestal wordt molding gemaakt met -ir1! ste- reotiepen slotzin: ,,A1 het vee kwam in de viammcn om Met de verantierde tijdsomstandigheden is de bouwtrant van de oude Frankische boerderij losgelaten. De hofsteden van lateren datum vertoonen een heel anderen stijl, in overeen- stamming met den modemen geest en aan- passing aan de eischen van dezen tijd. (DE MISHANDELING VAN PLUIMVEE TE BARNEVELD. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche ver- eeniging voor dierenbescherming heeft dezer dagen in een comimentaar op haar voorge- nomen optreden tegen de wijze van vervoer van ganzen naar de veemarkt te EPunmerend, zich eveneens in critische bewoordingen uit- gelaten over het vervoer van deze dieren naar de veemarkt te Barneveld. iNaar aanleiding hiervan veraoekt de chef van politie aldaar het volgende te publicee- ren: De aianvoer van dieren, bestemd voor de mankt te Barneveld, wordt steeds door de ge- meentepolitie streng gecontroleerd. Daardoor werden in den loop der jaren eenige proces- sen-ver(baal opgeimaakt wegens dierenmishau- deling. Deze igevallen komen evenwel slechts sporadisch voor. Dat het vervoer van ganzen dus op onjuiste wijze zou geschieden, moet ten sterkste worden tegengesproiken. Desondanks heeft de politie Donderdagoch- tend nog eens een verscherpte controle gehou den, maar geen enkel feit van dierenmishande- ling kon geconstateerd worden. Een bewijs, dat de activiteit der plaatselij'ke politie vruch- ten gedragen heeft. Het verspreiden van het betreffende toericht door genoemde vereeni- ging welkt dan ook wel eenige verbazing, voor zoover Barneveld betreft. Op zijn minst had venyacht mogen worden, dat men zich in ver- binding met de politie had igesteld, in plaats van de gewraakte mededeelingen te doen, welke een onjuist licht werpt op het politio- neele werk en op het marktwezen in Barne veld. Feiten als door de vereeniging geputoliceerd, komen in Barneveld niet voor. HIJ HURFDE NIET MEER NAAR HUIS. Een 'bewoner van Den Haag was des avonds met zijn vrienden op stap gegaan. Het had lang geduurd voor hij van zijn eega toestem- ming tot deze escapade had gekregen, want, j aooals het wel eens meer voonkomt, zag de I vrouw de vrienden van haar echtgenoot slechts figuren, die hem op het slechte pad trachten te brengen. Echter, nadat zij de j plechtige toelofte had gekregen, dat haar man j het kaimpjes aan zou doen en vroeg thuis zou 1 zijn, stemde zij toe. De man was in1 de wolken, maar juist die vroolijke, oipigeluchte stemming zou zijn on- geiuk worden. Want hij vergat zijn tijd en •zijn maat. Zoodat hij tenslotte niet meer huiswaarts durfde keeren uit vrees voor de ergste scenes. Wat nu gedaan Geld had hij piaetisch niet meer Ibij zich, dat was verdwe- nen aan ettelijke rondjes. Toen kreeg hij i&n lumieus idee. De politie verleende ,wel eens meer vrij onderdak, dat wist hij uit de kran- ten. 1Z00 marcheerde hij naar het 0»reau Rijs- wijkscheweg en vroeg aldaar te mogen over- nachten. Men beduidde hem, dat een politie- bureau en een hotel niet hetzelfde zijn en dat men in Ihet algemeem alleen zuike personen kosteloos opneemt, die wat op hun geweten helbben. Daar wist onze vriend wel raad op. Goed, zeide hij, dan zal ik door een winkelruit sprin- gen. Dit werd hem door de aanwezige agen- ten ten sterkste ontraden. Dan ga i)k morgen naar Spanje, dreigde hij. Of dit een werke- lijk ivergrijp zou zijn, valt nog te betwisten, doch in ieder geval hleek het zoo moeilijk den man weg te .krijgen, dat men hem tenslotte toch maar een paar uur op het bureau hield. De echtgenoote werd gewaarschuwd en deze arriveerde dan op een gegeven oogembliik om haar man af te halen. Wat er zich toen heeft afgespeeld m de hudselijke woning, vermeldt het verhaal niet. ARBEIDER VAN EEN STEELING GEVALLEN. Op het terrein van de gasfabriek te Utrecht is Vrijdagochtemd een doodelijk ongeldk ge- beurd. Drie werkliedon in dienst van het ge- meentelijk gasbedrijf waren ibezig met herstel- lingswerkzaamheden aan een zoogenaamden afsluiter, waartoe zij gelbruik maakten van een 15 meter hooge stelling. Onder het werk is een van hen, de 45jarige J. U., vermoedelijk misgestapt. Zijn collega's zagen hem plotse- ling vallen. De man kwam met zijn hoofd op een steenen vloer terecht en moet vrijwel op slag dood zijn geweest. BOEFJES. Denemarken in September 1931 den gouden standaard verliet, hiervan zullen kunnen pro- fiteeren. Uitvoer van dit soort obligaties is dan ook verboden en de op overtreding ge- stelde straffen zijn zoo hoog en de waakzaam- heid van de Deensche bankiers en de Deensche politie is zoo groot, dat de pogingen om deze obligaties de grens over te smokkelen tegen woordig zeer gering in aantal zijn. Nu zijn twee Tsjeehen, de vroegere militairs attach^ te Kopenhagen Pawell en de zaken- rnan en millionnair Tumowsky, echter op smokkelarij van staatsobligaties ter nominale waarde van 165.000 Deensche kronen betrapt. Enkele weken geleden waarschuwde een ban- kier de politie, dat de twee Tsjeehen voor 88.000 kronen obligaties hadden besteld, nadat zij een week tevoren reeds obligaties voor 44.000 kronen hadden gekocht. Zy werden by het afhalen van den tweeden post aangehou- den en zonder veel omhaal bekenden zij vol- ledig. De eerste post was inmiddels door een vriand van het tweetal, een Noorschen diplomatieken vertegenwoordiger te Berlxjn, die geheel on- I kund'ig van den inhoud van de hem toever- trouwde portefeuille geweest zegt te ztj.n, naar Malmb overgebracht en vandaar door een an deren vriend naar Parijs verzonden. Teneinde de afhandeling van de voor hen toch verloren zaak te bespoedigen, hebben zij dien eersten post naar Kopenhagen terug laten zenden, zoodat de reenter de beide posten, tszamen 132.000 kronen waard, verbeurd kon verklaren. Turnowsky accepteerde een boete van 45.000 kronen om zes maanden gevangenisstraf te entloopen Zijn compagnon ging al even ge- willig accoord met een boete van 5000 kronen inplaats van vrjf maanden opsluiting, beloofde zonder tegensputteren, dat hij de documenten betreffende zijn benoeming tot Ridder van de Dannebrog-orde tegelijk met het ridderkruis terug zou zenden en opperde ook geen bezwa- ren toen de recbter hem mededeelde, dat de politie den koerierspas, dien hij als militair attache van een vroegeren Deenschen minister van buitenlandsche zaken had gekregen, maar zou behouden. VALSCHE BELGISGHE EN ENGELSCHE BANKBILJETTEN IN OMLOOP GEBRACHT De Fransche, Engelsche en Belgische politie hebben gemeenschappelijk opheldering ge bracht in de zaak van het in omloop brengen van valsche bankbiljetten van 500 en 1000 Bel gische francs en biljetten van 10 en 15 pond sterling. De aader blijkt een zekere Beckert te zijn, geboren in Duitschland en domicilie hou- dende in Londen, thans gedetineerd in de ge- vangenis te Fresnes in Frankrijk. Beckert vas een uitstekend fotograaf, die zijn specia- liteit had, gemaakt van kleurenfojtografie. Bij een huiszoeking i"n zijn LondehSche woning werden (ie clichd's gevonden. De Belgische en Engelsche autoriteiten zullen waarsqhynlijk uitlevering wan den man verzoeken. Harold Brady, sinds 1936 toen Dilllnger van het tooneel der misdaad verdween ,,staats- vijand No. 1" en zijn adjudant Shaffer Jr. Het derde lid der bende, Dalhofer, die zich ook bij zijn metgezellen bevond, is zwaar gewond op- genomen. Edgar Hoover, chef van de afdeeling fede- rale recherche, had een inlichting gekregen, en kon zoodoende de G-men op het spoor van Brady, Shaffer en Dalhofer brengen, die uit de gevangenis te Indianapolis waren ontsnapt, alwaar zij weigens mcord en roof opgesloten waren geweest en hun vonnis afwachten. Het spoor leidde tenslotte naar Bangor. De bandieten, die zich reeds geruimen tyd in de buurt van dit stille stadje ophielden, had- deh langzamerhand gebrek aan munitie ge kregen. Daarom besloten zij naar een winkel te Bangor zelf te gaan. Deze eerste tocht in het openbaar werd bun ongeluk, want de win- kelbediende herkende het gezicht van Brady van de foto's, die de politie in alle deelen van het land had laten verspreiden. Onmiddellijk nadat het drietal vertrokken was, waA-schuxv- de de winkelbediende de plaatselijke autoritei ten, die weer op haar beurt Hoover het ge- beurde meldden. Het toeval wilde, dat Brady met den winkel bediende had afgesproken, over een week terug te komen, om dan de speciaal bestelde revolvers af te komen halen. Op den bewusten dag hadden G-men zich in en buiten den winkel verdekt cpgesteld, zelfs op de daken der naburige huizen, in auto's op straat, in tuinen en overal waar maar dek- king gevonden kon worden, terwijl twee der G-men, als winkelbedienden vermomd, achter de toonbank stonden te wachten. ULUCHTEI.INGEN VAN HET DUIVELSEILAND. United Press meldt: Drie Fransche en een Italiaansche vluchtelinig van het Duivelseiland, waar zij in begin Augustus ontsnapten, zijn Zaterdag in een open kano op San Thomas (Amerikaansch eilandje bij Portorico) aange- komen na een allergevaarlijkste reis. Zonder een cent, gekleed in lompen, hongerig en ziek kwamen zij aan en kregen order, Dinsdag maar weer te willen vertrekken. Sinds zij gevlucht zijn, zoo vertelde een hun- J ner, hebben zij nergens langer dan enkele j dagen mogen blijven. In Nederlandsch Guyana j mochten zij niet blijven. Zij wisten een kano j te krijgen en vertrokken naar Trinidad. Daar I verjoegen de inlanders hen, waarop zij hun heil zochten in San Lucia, waar zij vergunning I kregen, aertien dagen te blijven. Twee dagen werden hun slechts toegestaan in San Domin go en even weinig tijd in Antigua. Bij Ter tola leden zij schiipbreuk. waarbij al I hun bezittingen verloren gingen. ,,Tnans weten we niet meer, wat wij doen moeten", zoo zeide de man. Ter zake van idiefstal en heling van twee rywielen heeft de Haagsche politie Donder- dagmiddag m het hoofdibureau drie jongens van resp. 14, 15 en 18 jaar, opigesloten. De jongen van 15 heeft reeds 5 processen- venbaal gehad wegens diefstallen en een voor- waardelijke veroordeeling. Verwacht ikan wor den, dat hij thans ter beschikking van de I justitie zal worden gesteld. Zijn jongere vriend heeft weliswaar niet zoo'n groot zondenregis- ter, maar is oolk reeds langen tijd op het ver- keerde pad. De oudste van het drietal zorgde voor den verkoop van de door zijn jongere compagnons gestolen rijwielen. V VERGEETACHTIGHEID BIJ REIZEN. De vergeetachtighedd van reizigers, die ge- bruik maken van vervoermiddelen en empla- cementen der Nederlandsche Spoorwegen is nog steeds groot. Het bureau van gevonden voorwerpen der iSpoorwegen levert daarvan een bewijs, schrijft de ,,N. R. Crt.". Hoeveel voorwerpen verloren werden in het derde kwartaal, het reisseizoen bij uitnemend- heid? Dat is moeilijk te zeggen. Wel echter is bekend, hoeveel voorwerpen gevonden wer den: Dit waren er in totaal 21.683, tegen 18.794 in hetzelfde kwartaal van 1936. Van deze 21.683 konden 8550 stuks of onge veer 39 pCt. in de eerste dagen na het verlies reeds door de stations aan de eigenaars wor den teruggegeven, zoodat 13.133 stuks aan de verzamelplaats, de magazijnen der G. V. te Utrecht terecht kwamen (vorig jaar 11.824 stuks). Aan het bureau van G. V. kwamen daarna 7916 schriftelijke aanvragen in en kon den nog j?535 of circa 26,5 pCt. aan de eige naars worden teruggezonden. In totaal kwa men 55.5 pCt. der in totaal gevonden voor werpen, door de goeae zorgen der N. S. weder in het bezit van den eigenaar (vorig jaar 54 pCt.) en bleven dus nog een kleine tiendui- zend ter beschikking. Het is interessant na te gaan, welke voor werpen alzoo het rneest werden verloren en hoe dat was in 1936. Wij zien dan, dat de 'hoeden da kroon spannen. Niet minder dan 2353 werden aangebracht, tegen 2116 in 1936. Daarna komen de jassen met 1453 stuks (v.j. 1355), vervolgens de handschoenen met 1439 stuks (1409) en pas daarna de paraplu's met 1365 stuks (1329) en tenslotte de tasschen en koffers met 1021 stuks (937). Het aantal wan- delstokken was slechts 419 (424). Opmerke- lijk was,' dat, behalve de wandelstokiken ook het aantal boeken sterk verminderde. Dit was n.l. slechts 856 tegen 945 in 1936. Nog zij vermeld, dat werden ge vonden 525 gouden en zilveren voorwer pen en andere voorwerpen van waarde. Dat men meer en meer de rijwielplaatjes bij zich houdt, blijkt uit het feit, dat er 53 stuks als gevonden werden aangebracht. Een gevolg dus van overmaat van securiteit. Over het algemeen ziet men, dat het, wat de vergeetachtigheid betreft, er niet beter op wordt, hetgeen misschien ten deele verband houdt met de vergrooting van de snelheid bij de N. S. Ter geruststelling moet hierbij wor den aangevoerd, dat het aantal reizigers in het derde kwartaal van dit jaar aanmerkelijk grooter was, dan in dat van 1936. Nemen wij aan, dat er in totaal 2500 voor werpen verloren werden (een deel komt im- mers nooit terecht) en dat 25 millioen reizi gers vervoerd werden, gedurende het derde kwartaal, dan komen wij tot 1 verloren voor- werp op 1000 reizigers, hetgeen niet over- matig veel is. EEN ONVOORDEELIGE SMOKKELZAAK. De Scandinavische correspondent der N. «R. Crt. meldt: Bepaalde Deensche staatsobligaties, die niet alleen in Deensche kronen luiden maar ook in andere, minder sterk gedeprecieerde valuta's, kunnen bij verzilvering van de coupons in het buitenland hun houders meer opbremgen dan de tegenwaarde van hetgeen zij bij een bank in Denemarken zouden ontvangen. Het is de bedoeling, dat alleen de houders van obligaties, welke reeds in het buitenland waren v6or SIMUA GETROFFEN DOOR EEN AARDBEVING. Naar Reuter uit Simla meldt, hebben de fabrieken aldaar Woensdagochtend ernstige schade geleden tengevolge van een aardbeving, die krachtiger was dan het huidige geslacht er zich een herinnert. Gelukkdg vielen er geen slaehtoffers onder de menschen te betreuren. KINDERVERLAMMING IN AUSTRALIA. Te Melbourne schijnt een epidemie van kin- derverlamming te beerschen. Tot dusver heb ben zich 561 gevallen voorgedaan, waarvan negentien bij volwassenen. Tot dusver zijn 42 patienten overleden. NIEUW GEVAL VAN ONTVOERING IN VER. STATEN. Naar pas thans bekend gemaakt is, hebben drie mannen te Chicago (V. S.) op 25 Septem ber een 72-jarigen fabrikant, Charles Ross ge- naamd, ontvoerd. Zij eischerr voor zijn vrij- lating een losprijs van 50.000 dollar, welk be- drag reeds den achtsten October is betaald, zonder dat Ross tot zijn verwanten is terug- gekeerd. De politie heeft dit geval vans ontvoering tot nu toe geheim gehouden om de onder- handelimgen met de ontvoerders niet te be- lemmeren. Men vreest, dat Ross reeds dood is. WILDE HONDEN EN RATTEN. Volgens een door het gemeentebestuur van Istanboel gepubliceerde statistiek zijn gedu rende de maanden Juli, Augustus en Septem ber 6467 zwervende katten en 2670 zwerven- de honden afgemaakt. EEN FRANSOH SCHIP VERLOREN. 'Het Fransche stoomschip ,,Dairguerne" is nabij P'enmarch op de Fransche kust gestrand. Met de Nederlandsche zeesleeplboot ,,Zwarte Zee" was een contract voor berging van het schip gesloten, tazaimen met een Fransche sleepboot. Tengevolge van de deininig is het evenwel onmogelijk geibleiken het op de rotsen stootende schip vlot te brengen. De (beanan- ning moest, omdat er gevaar voor haar leven bestend, van boord gehaald worden en is daar om -voor een gedeelte aan boord van de „Zwarte Zee" genomen. De gezagvoerder van de ..Zwarte Zee'" zag geen kans meer om het gestrande schip alsnog vlot te brengen. De sleepboot zou dan ook naar haar station terug keeren, na eerst de geredde bemanning aan land te hebben gebracht. I l ,ilj u> EEN ENGELSCHE MAJOOR DOOR EEN TIJGER GEDOOD. Naar de Times uit Ju'bbulpore in de Cen- trale Provincies van Britseb Indie meldt, is majoor Wood van de cavalerie overleden aan verwondingen, hem door een tijger toege- braciht op een jachtpartij. Majoor Wood is de derde Europeaan, die in 14 dagen tijds in die streek door een tijger is gedood. In het begin deizer maand viel een ech'tpaar, dat een autotochtje maakte in den omtreik van Dehra Dun aan een tijiger ten offer. EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Op een verkeersweg van twaalf meter breedte bij Whipton in Exeter is een paard, dat uit een wei ontsnapt en op hoi geslagen was, op een auto terecht gekomen. Het dier had klaarblijkelijk gesteigerd toen het den auto voor zich zaig en kwam met voile kracht neer op het dak van den auto, waar het doorheen ging. Een 36-jarige gehuwde vrouw in den auto was op slag dood, een andere dame werd emstig gewond, haar man, die aan het stuur zat kreeg een gat in zijn hoofd, en de vierde inzittende, ook weer een gehuwde vrouw, kreeg een zenuwtoeval. Het paard stierf kort na de botsing. Het gezelschap in den auto keerde terug van een vacantie-uitstapje in Devon. De man van de vrouw, die gedood werd, zat in een volgen- den auto. STAATSVIJAND No. 1. In het hoi van den leeuw zijn te Bangor in den staat Maine twee beruchte bandieten door G-men bij een poging om hen levend in handen te krijgen, doodgeschoten. Het zijn bendeleider RIJK EN TOCH ARM. William Low is een Engelsche butler-'nuis- knecht en eerste-bediende, en Olina Olsen is een Noorsche keukenmeid. Beiden waren, de een 29, de ander 17 jaar, in dienst van een rijke dame uit de New Yorksche deftigheid, Julia Marshall Foster. Bij het overlijden Van mevr. Foster bleek, dat zij haar geheele ver- mogen had nagelaten aan de beide bedienden, met voorbijgang van <fe naaste familie. De erfenis was stevig o.a. een buiten met prachtig park aan het Tuxedo-meer. De butler en de keukenprinses, die door hun jarenlange trouwe zorgen en diensten deze stoffelijke waardee- ring misschien wel ten voile verdiend hadden, betrokken hun buiten. Maar zij hadden ge- rekend buiten de deftige buren in Tuxedo Park, die hun het leven zoo zuur maakten dat zij uit hun paradijs verdreven werden. Maar hun aanspraken gaven zij daarom geenszins prijs. Misschien zullen zij op den duur hun recht op de erfenis zelfs niet kunnen handhaven: de familie is n.l. een proces begonnen. EEN „GRAPHOLOOG" DIE KON LEZEN NOCH SCHRIJVEN. De grapholoog is op het oogenblik in Hon- garije een veelvuldige verschijning. Nauwe- lijks heeft men zich in een gezellig cafe achter een glas wijn ge'installeerd, of er duikt reeds een ,,markante kop met kustenaarsmanen" op en discreet wordt er een reclamebiljet op tafel gelegd. Daarin wordt dan aangeboden, u aan de hand van uw schrift allerlei bijzonderheden over uw karakter te vertellen. Het moet een uitstekend zaakje zijn, deze graphologie. Dat dacht ook een 26-jarige jongeman te Debrecen. Geleerd had hij niets en in werken had hij eigenlijk geen lust. Derhalve besloot hij gra pholoog te worden. Zijn eerste gang was naar het politiebureau te Debrecen, waar bij zich een arbeidskaart wilde laten uitschrijven. En inderdaad was de ambtenaar, nadat eenige for- maliteiten vervuld waren, daartoe bereid. Hij verzocht echter den grapholoog, zijn hand- schrift eens te bestudeeren. Dit genoegen wil de de jongeman hem wel doen. De ambtenaar schreef eenige woorden neer, welke letter voor letter door den grapholoog bestudeerd werden. Daarna begon hij echter dergelijke dwaze din- gen uit te kramen, dat de ambtenaar en zijn collega zich tranen lachten en verklaarden, dat zij genoeg van zijn kunsten hadden. Hij moest nu zelf maar eens wat schrijven en dan zouden zij hem bewijzen, dat zij meer verstand van graphologie hadden dan hij. Nu begon onze grapholoog echter te stotteren en om de zaak heen te draaien. Tenslotte verklaarde hrj, dat een grapholoog niet zou mogen schrijven daar dit nadeelig zou zyn voor zijn „ingeving" Toen echter de beide ambtenaren bleven aan- dringen, moest de fameuze „grapholoog" wel toegeven, dat hij lezen noch schrijven kon en dus een analphabeet van het zuiverste water was. Juist wegens zijn onwetendheid had hij geen werk kunnen vinden. Slechts aan de goedmoedigheid van de beide ambtenaren heeft hij het thans te danken, dat hij niet wegens poging tot bedrog vervolgd wordt. Maar met zijn loopbaan als grapholoog is het in ieder geval afgeloopen. EEN ROMEINSCHE VILLA. In Lotharingen bij Morthange is 'n Romein- sche villa blootgelegd, waarvan de muren een dikte van 60 centimeter bereiken, de vloer uit een soort mozaiek bestaat, gevormd uit kalk, tegels en potscherven, en waarvan de kelder nagenoeg ongerept bleef. Er werd een goed bewaarde bronzen munt gevonden met den beeldenaar van Crispina Augusta, vrouw van keizer Oommodus, zoon van Marcus Aurelius en Faustina. In 183 van onze jaartelling is zij ter dood gebracht op beschuldiging te heb ben samengespannen tegen haar man, die vol gens sommigen de zoon van een gladiator en Faustina was. Verder zijn er o.a. opgedolven een ijzeren sleutel, schelpen, beenderen, koe- en 4ierthorens en allerlei toilet- en keuken- gerei. 21 SLAOHTOFFERS VAN STORM OF ZWARTE ZEE. Drie vaartuigen zijn als gevolg van het nood- weer, dat in de Zwarte Zee nog steeds voort- duurt, gezonken. In totaal zijn er 21 slaeht offers te betreuren. De bemanning van vijf zeischepen, die in nood verkeerden, kon gered worden. HET ONTVOERDE MEISJE. Het Bat. Nbl. meldt, dat de ontvoerder, W. Th van het 14-jarige meisje H. D„ leerlinge van de Huishoudschool te Malang, naar wien de politie eenige weken heeft gezocht, in de omgeving van Sindanglaja door de veldpolitie uit Tjiandjoer is gearresteerd. Daar het bericht over het meisje verder niets meldt, kunnen wij aanneme*, dat zij weer bij haar ouders terug is. TEN ONREOHTE IN HECHTENIS GENOMEN. Een jeugdig reporter van de Jour is het slachtoffer van zijn beroepsplicht geworden. Nauwelijks had hij de concierge van het huis, waar de moeder van den onlangs vermoord ge vonden publiciteitsagent Le Blond woont, ge- vraagd waar haar te kunnen vinden, toen op- eens alle deuren in het slot sloegen en naar de politie getelefoneerd werd met de woorden: we hebben hem. Tegelijk werd hij hardhandig in de loge van den huisbewaarder opgesloten, waar hrj spoedig door een aantal agenten is afgehaald, die begonnen met hem toe te roe- pen, handen in de lucht, en hem met groote vaardigheid fouilleerden. Of hij al met de perskaart zwaaide, niets hielp. De ongelukkige moest mee in de car naar het bureau, waar het misverstand spoedig uit de wereld geholpen werd. Intusschen had zich het gerucht van een arrestatie verspreid, wat de menschen voor het pand te hoop deed loo- pen en dreigende woorden uiten of verontrus- tende gebaren maken. Hij vernam toen, dar. zich den vorigen dag iemand voor de zelfde dame bij de concierge vervoegd had, die, toen hem de medewerking geweigerd werd, gezegu had den volgenden dag te zullen terugkomen. En de verslaggever ontstak naar eigen zeg gen pas in woede, toen hem 10 frank voor het gebruik van de car gevraagd werd. TER NEUZEN. (Nadruk verboden.) Huwelijks-aangiften. 16 Oct. Leendert Marinus Ruben, oud 40 j., jm. en Susanna de Kraker, oud 35 j., jd. 21 Oct. Ferdinand Ver- Straeten, oud 26 j., jm. en Elizabeth Maria Felicitd de Vos (van Zaamslag), oud 24 j., jd. 22 Oct. Jan Verlinde (van Zaamslag). oud 21 j., jm. en Suzanna Cornelia Maria van Leeu- wen, oud 20 j., jd. R6mon Richard Visser, oud 25 j., jm. en Susanna Janna van Leeuwen, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Oct. Louis Tack (van Selzaete), oud 22 j., jm. en Ange lina Maria Delphina Schelfhout, oud 23 j., jd. 2.1 Oct. Hubert Auguste Marie Antoine de Meijer, oud 28 j., jm. en Oph61ie Sidonie Gustave Marie van Haelst, oud 21 j., jd. Geboorten. 15 Oct. Elisabeth Johanna, d. van Cornelis Andries van IJk en van Neeltje Johanna Roose. 20 Oct. Magdalena Sophia, d. van Willem Govert van der Peiji en van Adriana Willemsen. Overlijden. 15 Oct. Isidorus Aloijsius Hemel- soet, oud 41 j. (wonende te Westdorpe). TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: K. P. v. d. Graaf, hulpprediker, Noordstraat 75, van Wolphaartsdijk. C. Ch. de Smet-van Opdorp, zonder. Mid- denstraat 74, van Hoofdplaat. C. Hoogenboezem, leerl.-verpl., Emmalaan 1, van Lekkerkerk. R. Harms, cafehouder, Axelschestraat 63, van Hoek. E. C. van Puijvelde, dienstbode, Nieuwstraat 54, van Hontenisse. Vertrokken: J. J. van Hulle, fabrieksarbeider, Tholens- straat 103, naar Sas van Gent. S. IJsebaert, dienstbode, Markt 6, naar Zaamslag. C. Ploegaer.t, landarbeider, P. 155, naar Philippine. W. P. van Bourgondien, pater-cap. Nieuwe Kerkstraat 24, naar Terheyden. C. J. A. Aertssens, zonder, Leliestr. 6, naar Westdorpe. A. M. D. Schelfhout, zonder, Landstraat 10, naar Selzaete. J. Kaan, zonder, Julianastraat 22, naar 's-Gravenhage. C. >S. Hamelink, zonder, Donze-Visserstragt 113, naar Zierikzee. P. Andriessen, zonder, Lange Kerkstraat 86, naar Rijssel (Frankrijk). A. L. Lauret, fabrieksarbeider, Dijkstraat 57, naar Westdorpe. Van Sas van Gent: 24 Oct. Eng. s.s. HAW- KINGE, 1493, ledig, Sunderland. Van Selzaete: 22 Oct. Noorseh m.s. BIANCA, 3445, creosoot, Londen. Voor Gent: 22 Oct. Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Antwerpen; Nederl. m.s. EMMA NUEL, 105, graan, Skelkor; Noorseh s.s. SKOTLAND, 363, keien, Lysekill; Eng s.s. PEREGRINE, 470, stukg., Londen; Zweedsch s.s. GERANIA, 1310, ledig, Londen; Eng. s.s. YEWTRBE, 419, ijzer, Newport; Zweedsch s.s. CYLSBODA, 184. ledig, Antwerpen; Eng. s.s. BORTHW1CK498, ledig, Londen. 23 Oct. Nederl. m.s. CORNELIA, 181, pek, Southampton; Eng. s.s. AFON GWILI, 426, ledig, Rouaan; Duitsch s.s. POMMEREN. 1269, haut, Danzig; Nederl. m.s. PASCHOL, 166, pek, Portsmouth; Eng. s.s. BLACKTOFT, 654, pek, Goole; Eng. s.s. RUDMORE, 573, pek, New-Castle; Eng. s.s. YEWLAN'D, 265, pek, Middlesbrough. 24 Oct Eng. s.s. BOTHER, 403. stukg., Goole; Eng. s.s. LEVENWOOD, 374, ledig, Londen. 25 Oct. Belg. s.s. CLARA, 334, kolen, Goole; Duitsch s.s. LOTTE, 968, kolen. Gdynia; Noorseh s.s. LISTO, 1158. ledig, Antwerpen; Eng ss LAVEROCK, 564, stukg., Londen; Noorseh s.s. SVANHOLM, 322, ledig, New- CastlG. Van Gent: 22 Oct. Eng. s.s. YEWFOREST, 346, ijzer, Grimsby; Eng. s.s. YEWARCH. 410, ijzer, Port Talbot; Noorseh s.s. SKOGHEIM. 1632, ledig, Moermansk; Neorsch s.s. SKOTT- LAND, 363, zand, Sauda. 23 Oct. Eng. s.s. MICKLETON, 364, ijzer, Boness; Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Belfast; Eng. s.s. BORTWICK, 498, stukg., Leith. 24 Oct. Eng. s.s. PEREGRINE, 470, stukg., Londen; Eng. s.s. BLACKTOFT, 654. ledig, Immingham; Nederl. m.s. CORNELIA, 181, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. AFON GWILI, 426, ijzer, Swansea; Griekseh s.s. ARIS. 3020, ledig, ConstantmopelGriekseh s.s. DESPINA, 2782, ledig, Stettin.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8