De burgeroorlog in Spanje RECHTSZAKEN. gen van leger en vloot en van de boerer. en arbeiders, die georganiseerd of werkzaam zijn in net collectieve en staatslandbouwbedrijf. Hoe ruim deze bepalingen ook gesteld zijn, de besprekingen, die uit de artiikelen van aezelfde Grondwet voortvloeien, zijn doodelijk vooi1 de vrijheid van een staatsburger. De Grondwet somt zorgvuldig op, in welke soor- ten van vereenigingen het de Sowjet-burger vrij staat zich te organiseeren. IPloldtieke ver eenigingen zijn daar niet bij, met uitzondering van de Communistische partij, en uitdrukkelijk beet bet, dat deze de leidende kern vormt van alle andere organisaties. Wysjinski, de pro- cureur van de Sowjet-unie, heeft in een toe- licbtend artikel gescbreven, dat onder open- bare organisaties of organisaties van werken slecbts die organisaties worden verstaan, die werkzaam zijn in bet belang van den socialis- tiscben opbouw, ter bevordering van de zaak van bet socialisme en van de verdere ontwik- keling van de socialistische successen en zegepralen; en men kan zeggen, dat bij met deze woorden den geest van de nieuwe Grond wet zeer wel weergegeven beeft. Dat kerke- lijlke onganisaties rechtstreeks invloed op de verkiezingen zouden kupnen uitoefenen, is reeds dadelijk op grond van de wet op de scbeiding van kerk en staat ontkend. Bovendien ligt het beelemaal niet in de lijn van de bolsjewiki om lijdelijk toe te zien, hoe de bevolking van baar door de nieuwe Grond wet verkregen rechten gebruik maakt. Zij spreken het in hun pers openlijk uit, dat zij zich daarvoor op bet allerlevendigst interes- seeren en heel wat ambtenaren van bet partij- apparaat, hoofdredacteuren van provinciale kranten e.d. hebben zich van him functie zien ontiheven, omdat zij voor dezen plicht van den bolsjewiek niet bet begrip toonden, dat de leiding van ben had verwacht. „Agitatoren en propagandisten moeten den kiezers onop- boudelijk zin en beteekenis van de verkiezin gen voor den Oppersten raad uitleggen, schrijft de Prawda;in den Oppersten raad moeten menschen komen, die de zaak van het socialisme, van de partij van Lenin en Stalin en van de Sowjetmacht onbeperkt zijn toe- gedaantrouwe zonen van ons vaderland, ervaren politieke strijders en leiders, die in staat zijn om aan alle mogelijke intrigues van vijanden een einde te maken". De Izwestija voegt er aan toe: „De Sowjet-democratie duldt geen zorgeloosheid, geen kleinburger- lijke gemoedsrust, geen anarcbistiscbe loszin- nigbeid". En de Prawda weer kan een beed hoofdartikel wijden aan de leidende rol van de stad in de venkiezingscampagne, want al is de boer dan thans in kiesrecbt met den arbei- der uit de stad gelijkgesteld, „bet zou vol- komen onjuist zijn om zich voor te stellen, dat bet Sowjet-kolcbozdorp slechts met eigen krachten den geheelen grandiozen voorberei- denden arbeid voor de verkiezingen kan ver- ricbten": „de verkiezingen voor den Opper sten raad zijn een voortzetting van den strijd met den klassevijand, die geen gelegenbeid voorbij laat gaan om bet achterlijkste gedeelte van de kolcbozboeren van den juisten weg te brengen". Bovendien is er deze berekening in de poli- tiek van de Communistische partij, dat zij haar hegemonic niet zoo ver drijft, dat den Sowjet-kiezers niet anders overblijft dan op de van harentwege gestelde candidaten te stem- men of van de stembus weg te blijven. Juist omdat de leiding van de Communistische partij alles in bet werk wil stellen, om de ver kiezingen tot een ,,succes" te maken, om te verhinderen, dat een belangrijk percentage van de kiezers tbuis blijft, zet zij er alles op, om met haar candidaten niet alleen te komen staan. Gmtrent het jongste plenum van het cen- trale comite is nog niet meer gepubliceerd dan een kort communique, waarin ons de agenda is meegedeeld. De twee voornaamste punten golden de a.s. verkiezingen. En uit de daarna geschreven hoofdartikelen is al reeds duidelijk geworden, dat, zooals de Prawda bet formu- leert ,,de noofdzaak. voor de communisten is: gemeenschappelijk met de menschen buiten de partij candidaten naar voren te brengen, zich niet los te maken van de menschen buiten de partij". Op zichzelf is dat in de politiek van de Com munistische partij niets nieuws. Het klassieke voorbeeld daarvan is het decreet op den grond, dat het Tweede Sowjet-congres den dag na de Octoberrevolutie heeft aangenomen, daarmee den steun van de groote meerderheid der boe- ren voor de communisten winnend door de in- williging van eischen, die eerder in bet pro- gramma der sociaal-revolutionnairen dan van de communisten zelf thuisbehoorden. Altijd met de massa, altijd aan het hoofd van de massa"., herhaalde de Prawda dezer dagen boven een hoofdartikel en de wijze, waarop deze leus thans met het oog op de verkiezin gen in de practijk wordt gebracht, is door Stalin in de lengte van eenige jaren zorgvul dig voorbereid. Het was in het voorjaar van 1935, dat hij de befaamde woorden van .bols jewiki binnen en buiten de partij" sprak, waar- van de strekking toen nog niet viel te over- zien, maar die op den duur hun overwegende beteekenis bleken te hebben voor de tijd, dat onder de nieuwe Grondwet de verruiming van de Sowjet-democratie" nieuwe vormen van samenwerking tusschen de Communistische partij en de tot partijloosheid veroordeelde massa zou noodig maken om aan de partij de leiding te blijven verzekeren. Maar ook is het een oude leuze, die Stalin op het Grondwetscongres van verleden jaar bijv. nog inspireerde tot de vergelijking met Antaeus onkwetsbaar, zoolang hij de aan- rakinig met zijn moeder, de aarde, en bier dan de massa, niet verloor dan is daarmee nog niet gezegd, dat Stalin in de Communistische partij zelve geen oppositie gevonden heeft tegen de manier, waarop hij deze leuze thans tracht te verwezenlijken, Als de Prawda iet- wat vinnig schrijft, dat ,,de partijleden zelf vroeger buiten de partij stonden, dat zij nooit tot de partij zouden zijn gaan behooren, indien de partij niet steeds nieuwe krachten uit de haar omringende partijlooze massa geput bad", dan mag dat wel als een bewijs voor het tegendeel van het ontbreken van oppositie gelden. En zoo is de verkiezingsstrijd een strijd, die Stalin ook in de Communistische partij zelf gevoerd heeft, en, in samenhang met de algemeene zuiveringsactie, nog steeds voert, om in de Sowjetunie aan zijn inzichten ook in de toekomst de leiding te verzekeren. En deze strijd in de partij is misschien wel het belangrijkste deel van den verkiezingsstrijd geweest. LABOUR STREEET IN AUSTRALIA NAAR DE MACHT. Op 23 dezer zal Australie ter stembus trek- ken en op het aogenblik is een der levendigste campagnes der geschiedenis in vollen gang. De groote vraag is thans: Zal Australie het voorbeeld van Nieuw Zeeland volgen en een Labour-regeering voorbereiden? De LaJbour-partij, aan bet hoofd waarvan John Curtin staat, tracht, naar United Press schrijft, de tegenwoordige regeering ten val te brengen en ongetwijfeld dragen de gebeur- tenissen in Nieuw Zee land ertoe bij, dat de aanhangers van Labour goed hoop koesteren. Want daar is, in 1935, voor het eerst in de geschiedenis, een Labour-kabinet gekozen. Het resultaat van de verkiezingen van 1934 was, dat in het Australische Huis van afge vaardigden 32 leden van de United Australie partij, 27 LaJbounmannen en 15 leden van de United Country partij zitting ikregen. De re geering is een coalitie van de United Austra lia Partij en de United Country partij. Tege- lijk met het getheele Huis van afgevaardigden zal de helft van den Senaat worden gekozen. In iSepteunlber 1934 werden daarbij 3 door La bour, 27 door United Australia en 6 door de United Country partij behaald. Enkele maanden geleden toeschouwde men de ikansen van Labour om een meerderheid te behalen in1 het iHuis van afgevaardigden en daarmee een kabinet te vormen, als izeer gun- stig. Dit had, merkwaardiig genoeg, niets te maken met wat de regeering bereikt had. Want gedeeltelijk dank zij de politiek van1 het fcafoinet, gedeeltelijk ooik dank zij natuurlijke omstandigheden, had Australia's economische toestand zich de laatste jaren gunstig ontr wikkeld. De toornaamste reden was dan ook de na- tuurlij&e aanleg van den Australier, om zich in tijden van voorspoed aan experimenten te wagen. In den laatsten tijd maakt echter de leider der United Australia partij, Joseph Lyons, een goede kans, als eerste minister aan te' blijven. Hiertoe heeft de intemationale toestand, en in het bijzonder de Japansch-Qhineesche oorlog het noodige bijgedragen. Australie heeft zich altijd bijzonder kwets- baar gevoeld, daar zijn enonme kustlijn niet te verdedigen is door een zoo wenig talrijlke bevolking. In deze stemming is men weer waarde gaan hechten aan1 bewapenmg en nau- wer contact met het Imperium en het schijnt, dat de Australische burgers, die belangen in beter hand en achten bij de thans in functie zijnde regeering. 'Hier dient wel te worden opgemerkt, dat de Australische Labourpartij volstrekt niet pacifistisch is en niets van ontwapeningen moet hebben. iEr bestaat echter wel een tegen- stelling in wat de tegenwoordige regeering als goede bewapening ziet en wat de Labour partij daarvoor houdt. Zoo is Lyons voorstan- der van een niet te groote luehtmacht en een krachtige vloot. Labour daarentegen is vol strekt tegen groote oorlogsschepen en wenscht een geweldige luehtmacht. Naast de nationale verdedigmg is de kwes- tie van de sociale zorg het punt van strijd. Ook hier gaat bet met om het principe, want beide partijen wenschen wel izoowat hetzelfde, maar Labour wil, dat de staat alle kosten zal dragen voor alle pensioenen, terwijl Lyons dit onvereenigbaar acht met een goede finan- cieele staatshuishouding. Dan is er tenslotte nog de ikwestie van cre- diet en financien. Labour wil dit alles onder de controle brengen jran een Centrale Bank, die zelf weer onder staatscontrole staat, een principe, waarmee Lyons zich niet kan ver- eenigen. Hij wil ©en Ibetere codrdinatie van het openbare en particuliere bankwezen. SPANJE'S TWEEDE OORLOGSWINTER STAAT VOOR DE DEUR. De winter is in aantocht ook in Spanje. De Pyreneeen en de Sierra de Guadarrama gaan reeds schuil onder een sneeuwkap en het zal nog maar weinige weken duren, schrijft den specialen verslaggever van Reuter uit Valencia aan De Teleg., of sneeuwjachten en een ijzige wind zullen over het Spaansche land woeden. Reeds nu zijn de nachten in som- mige deelen van het land en met name ook in de omgeving van Madrid, bitter koud. De republikeinsche soldaten, die een paar weken geleden nog vochten in een verzengende hitte, halen thans hun dekens en wintertenue te voorschijn en bereiden zich voor op de ont- beringen van een harden, Spaanschen winter. De regeering heeft al het mogelijke gedaan om het lot, dat den troepen straks te wachten staat, te verzachten. Zoo is eenige weken geleden een verordening uitgevaardigd, waar- bij beslag wordt gelegd op overtollige dekens en matrassen in particulier bezit, terwijl in alle fabrieken rappe vrouwenhanden bezig zijn den voorraad warme soldatenkleeding zoo snel mogelijk uit te breiden. Vooral in de groote Catalaansche bedrijven wordt op voile kracht gewerkt. De uniformen zullen dit jaar van dikker stof vervaapdigd worden dan verleden jaar gedragen werd. De regeering-heeft duizenden paren schoenen en laarzen gekocht en de republikeinsche sol- laten, die verleden jaar met zeer onvoldoende schoeisel in de modder der loopgraven ston den, zullen er den autoriteiten dankbaar voor zijn. Wanneer men zijn toevlucht neemt tot de droge, maar soms juist in die nuchterheid wel- sprekende taal der statistieken, dan blijkt in een van de grootste Catalaansche fabrieken de productie voor den komenden winter de vol- gende te zijn geweest: militaire dekens 460 kilometer, deken-jassen 250 kilometer, mili taire Weeding 270 kilometer, linnengoed 40 kilometer enz. Speciale kleedij werd vervaar- digd door de dinamiteros en de bergtroepen. De deken-jassen, waarvan de statistieken melding maken, zijn ietwat fantastisch aan- doende kleedingstukken van dikke wol. Ben ander gerief, waarvan de republikein sche troepen dezen winter zullen kunnen pro fiteered is dat van de legertent. De regeering heeft naar ik verneem thans de beschikWng over duizenden tenten. Voor de burgerbevolking is het vooruitzicht op den naderenden winter evenmin bizonder aanlokkelijk. En daarmede heb ik dan in de eerste plaats de inwoners van Madrid op het oog, in welke stad het "s winters heel wat kouder is^lan te Londen of Parijs. Een ijzige wind komt van de Guadarrama-bergen fen maakt het verblijf in de Spaansche hodfdstad in tijden als deze allerminst aangenaam. Voor het armste deel der bevolking te Madrid en in de omliggende kleine steden en dorpen is evenals verleden jaar ook nu weer het vraagstuk der verwarming uitermate acuut. Voor huisbrand zijn vrijwel geen kolen meer beschikbaar, zoodat de bevolking in hoofdzaak aangewezen is op het stoken van hout. Sinds maanden wordt om deze redfen door de armen der stad en uit de omgeving overal hout gesprokkeld. Voor de beter gesitueerden ziet het er wat beter uit, want men kan in Madrid voldoende electriciteit verkrijgen en diegenen, die maar even over de middelen konden beschikken heb ben zich electrische kook- en verwarmings- toestellen aangeschaft. Met uitzondering van die hotels, die een electrische stookinstallaties bezitten, zal warm water in de hotels dezen winter ontbreken. Te Valencia schept de winter niet zulke ernstige problemen als te Madrid. Het is er nimmer zoo koud als in de hoofdstad. Gewoon- lijk schijnt er ook in de wintermaanden een koesterende zon. Slechts de avonden kunnen zeer kil zijn, zoodat men dan een overjas niet kan missen. Plaatst dus deze tweede oorlogswinter de linksche regeering voor moeilijke economische problemen, ook de strategische situatie ziet er voor Valencia heel wat minder rooskleurig uit dan een jaar geleden. Nu namelijk de nationalistische legers ook in Asturie definitief de bverwinning behaald hebben, oefent generaal Franco over meer dan tweederde van het Spaanschfe gfond- gebied het he wind uit. De rijkste landbouwgebiedeu, alle kolen-, koper-, zink- en pyrietmijnen en het meeren- deel der ijzerertsmijnen bevinden zich onder zijn gezag. Zoodoende zal hij een beslisten voorsprong op Valencia hebben, als door verscherping der non-interventiecontrole de beide partijen op haar eigen hulpmiddelen aangewezen zouden zijn. Van de 47 provincies, die't Spaansche vaste- land telt, zijn er thans 27 in het bezit der na- tionalisten en nog slechts 10 in dat der repu- blikeinen. De resteerende 10 provincies zijn Niemandsland; van 5 dezer provincies zijn de hoofdsteden door de rechtschen bezet, de 5 andere door de linkschen. Het gevolg van den val van Gijon en Aviles, de laatste republikeinsche operatiebasis aan de Atlantische zijde, is bovendien, dat de regeering van Valencia voortaan uitsluitend aangewezen is op de Middellandsche Zee en de enkele wegen, die door de Pyreneeen naar Frankrijk leiden. De ,,roode" kustlijn heeft nu nog slechts een lengte van 1050 km., terwijl de „witte" door de vermeestering van Asturie tot 1300 km. uitgedijd is. Voor de blokkade van deze 1050 km. kunnen de nationalisten thans hun geheele vloot naar de Middellandsche Zee dirigeeren. Behalve over het eigenlijke Spanje oefent Franco het bewind uit over Spaansch-Marok- ko. Ifni, de Canarische eilanden, Spaansch- Gi.inea en de Balearem, met uitzondering van het eiland Minorca. Valencia bezit nog maar zes groote zeehavens, te weten Almeria, Cartagena, Alicante, Valencia, Tarragona en Barcelona. De Salamanca-regeering heeft de beschikking over alle havens van de Fransche grens tot Malaga. De vloot van Valencia ligt grootendeels te Cartagena voor anker, de veel sterkere vloot van Franco heeft volkomen bewegingsvrijheid. Door de ineenstortmg van het Noordelijk front beheerscht Franco 70 van Spanje's minerale rijkdommen. DE STAND VAN DEN OORLOG. Er is reeds op gewezen, schrijft de N. R. Crt., dat de conferentie der negen mogend- beden, welke deze week te Brussel hijeenkomt om den toestand in het Verre Oosten te be- spreken, begmt op een oogenblik, dat de Japanners het gedeelte van China Noordelijk van de Gele Rivier beheerschen. Hoewel de Japanners in dit gebied nog allerminst rustig zitten, geeft deze ibeheersching van Nloord- Ohina hun toc'h de mac'ht om bij eventueele vredesonderhandelmgen een sterke positie in te nemen. Het gaat er nu maar om, of Japan de Gele riv'ier aan zal willen nemen als een barriere voor verder oorlogsgeweld, of dat het deze rivier alleen zal zien als een oibstakel, waar even voor gepauzeerd kan worden, doch dat van geen beteekenis mag zijn voor Japan's drang, China's militaire kracht te breken en daarmede China's anti-Japansche gevoelens onder den voet te- loopen. De Gele rivier blijkt in dezen oorlog zoowel strategisch als symbolisch van de grootste be teekenis te zijn. Het evenwicht m het Verre Oosten, zal mogelijk om deze rivier komen te draaien. Immers, wanneer de Japanners van een verder oprukken naar het Zuiden afzien en dus de Gele rivier niet overtrekken, dan zullen de Qhineesche 'krachten Zuidelijk van die rivier, hoewel verzwakt, blijven Ibestaan. Er blijft dan een Jaipansche militaire macht tegenover een uiterst vechtlustige Chineesche militaire macht, wat zou maken, dat een vrede, gesloten voor de Gele rivier het karak- ter van een wapenstilstand zou dragen. Trek- ken de Japanners de Gele rivier echter wel over en geven zij gevolg aan hun oorspron- kelijke, toen nog met rumoer te Tokio ver- kondigde plannen, om China's geheele mili taire macht te vemietigen, dan zal dit op een militaire overheersching van China door Japan uit kunnen loopen. Wil het echter zoo ver komen, dan zullen de Japanners imilitair den wind mee moeten blijven houden, zooals zij die bij hun Snellen opmarsch in het Noorden mee hebben gehad. Het ziet er echter op het oogenblik geenszins naar uit, dat dit het geval zal zijn. Eerder hebben de gfebeurtenissen van de vorige week den indruk gegeven, dat Japan thans boete zal moeten betalen voor het oor- spronkelijke snelle succes. De troepen, die uit Tientsin vertrokken waren naar het Zuiden en die reeds te Tetsjau waren aanigekomen en vandaar al weer verder waren gegaan naar de Gele rivier, zijn daar op het oogenibik al weer verder vandaan dan zij dat de vorige week waren. Een plotselinge Chineesche uitval heeft deze troepen teruggedreven zeggen de Chi- neezen, maar in werkelijkheid teruggetrok- ken gevonden. Dat is oak wel begrijpelijk. De legers, die indertijd uit Kalgan, Pekmg en Tientsin getrokken waren moesten, wilden zij den linkeroever van de Gele rivier doeltref- fend kOnnen fbezetten ongeveer parallel ope- reeren. Doch de troepen uit Pekmg hebben tegenslag gehad nadat zij Joeansjin hadden genomen. Immers daar hebben deze troepen Zich in tweeen gesplitst. Een gedeelte zou verder naar het Zuiden trekken, een ander ge- 'deelte zou afrekenen met de Chineesche com munistische legers in Sjansi, die daar toch in- gesloten zaten maar niettemin de Japansche trcepen, die uit het 'Noorden deze provincie waren binnen getrokken, verder trekken be- letten. Deze tweede o^polonne is door den Niangtsekwan pas Sjansi [binnengetrokken naar Taijoean en reeds deed het innemen van die stad een algeheele overwinning van deze Japansche troepen venmoeden. Zoo voor- spoedig is het echter niet gegaan. De Chinee sche legers hebben den vijand niet afgewacht in de vlakte van Sjansi; wel hebben zij, toen de Japanners de vlakte waren binnengetrok ken, den pas waardoor zij door het bergland waren gekomen, afgesloten en daarmede dus de Japanners min of meer in een val gekre- gen. Dit is een strategische manoeuvre ge weest, die mogelijk niet tot een Chineesche overwinning zal leiden, maar die toch de an dere Japansche colonnes in aanzienlijke mate isoleert. Het aantal der Japansche troepen, dat op deze wijze min of meer in Sjansi is opgeslo- ten, schijnt op 50.000 man geSchat te mogen worden. Deze moeilijkheden zullfen de Japan ners dus moeten overwmnen willen zij hun op marsch naar de Gele rivier kunnen voortzet- ten en de oevers van deze rivier kunnen be- zetten. Dan zal echter wederom, vooral nu generaal Han Foe-tsjce's „verzet", verzet ge worden is, een langere pauze noodig zijn. Er liggen slechts twee bruggen over de rivier in Sjantoeng en' Zuidelijk van de rivier liggen door de Ohineezen zeer geroemde Verstenkin- gen. Er is' dus alle aanleiding toe voor het Japansche oppercommando om zich, aangeko- men voor de Gele rivier ernstig te hezinnen op een Verderen tocht en hiermede over wapenstilstand of geen wapenstilstand fen daarmede over evenwicht in het Verre Oosten of Japan In het Verre Oosten. De Japansche resultaten aan het front van Sjanghai zullen daarbij ook na de snelle successen in Noord-China den Japanners alle aanleiding geven om deze bezinning nog wat dieper te maken. Het Chineesche verzet blijkt ook nu de Japanner3 ongeveer een kwart millioen Solda ten aan dit front hebben ongemeen hevig te zijn en verdere versterkingen blijken op het oogenblik alleen al noodig om de Japansche posities zoo goed en zoo kwaad het gaat te handhaven. Br is hier de vorige week verbit- terd gevochten, het aantal slachtoffers is ont- stellend en de daarmede bereikte verschuivin- gen zijn miniem allemaal dingen, die het Japansche cppercommando vat'baar zullen maken voor de erkenning, dat oorlog voeren in 'China niet meer is wat het was. Een er kenning, die op het oogenblik dat te Brussel de conferentie der negen mogendheden begint, het Japansche prestige zeker niet gemakkelijk zal vallen, maar die toch mogelijk in Japan sche kringen een zekere benieuwdheid zal doen ontstaan naar de plannen van de con ferentie tot bijlegging van het conflict. DE HERTOG VAN WINDSOR BIJ HITLER. De toertog en hertogin van Windsor zijn vrijdag te Berchtesgades bij Hitler op bezoek geweest, dat ruim twee uur geduurd heeft. Ongeveer de helft van dien tijd heeft de her- tog met Hitler alleen gesproken en men ver- wachtte dat 's avonds nog een officieus com- munique zou verschijnen. Te 4 uur izijn de hertog en hertogin naar Miinchen vertrokken waar Hess, de plaatsver- vanger yan den Fiihrer, hun een diner aan- bood, waarbij verschillende hooge functiona- rissen uit Beieren en het Rijk aanwezig waren. Bewogen uren in Gijon. Woensdag is de oorlog in Noord-Spa'nje feitelijk geeindigd, toen de nationalistische troepen Gijon binnenrukten, bet laatste repu blikeinsche bolwerk aan de Cantabrische kust en de hoofdstad van het roode Asturie. Het offici'eele communique van (Salamanca vatte den stand van zaken in de volgende bewoor- dingen samen: het front van Noord-Spanje is verdwenen. Op den avond vdor den val der stad maakte de leider der regeering, Belarmino Thomas, en de leden van zijn kabinet, die nog over waren, van den mist gebruik om te ontsnappen, deels door middel van vliegtuigen, deels over zee. Daarna volgde een herhaling van wat te San- tander is gebeurd. Toen zij hoorden, dat de Asturische leiders uit Gijon waren gevlucht, openden de leden van de guardia d'assalto en van de guardia civil de gevangenissen, wapen- den de arrestanten, die toen de wacht betrok- ken bij de openbare gebouwen, om te beletten dat deze vemield zouden worden. De huizen werden versierd met de kleuren van de natio nalisten. Aanhangers van Franco bezetten het radiostation Gijon en zonden het bericht uit, dat de stad zich overgegeven had. De natio nalistische schepen, die de haven geblokkeerd hadden hielden ettelijke booten met vluchte- lingen aan, maar de leider van de regeering, Tomas, was door de mazen van het net ge- slipt. Kort na drie uur's middags mkten de eer ste nationalistische troepen de stad bmnen. later gevolgd door den commandant. De sol daten werden luidruchtig toegejuicht door de nationalistische aanhangers in de stad. Al waren de troepen zeer vermoetd door de gefor- ceerde marschen van de laatste dagen, toch spanden zij zich tot het uiterste in om Gijon zoo spoedig mogelijk te bereiken en vemieling zooveel mogelijk te voorkomen. De brigade, die over den weg langs de kust>trok, won de wedstrijd. Het waren de vrijwilligers van Navarra. Er is geen twijfel aan, of de spoedige komst van Franco's troepen is de reden ge weest dat de linkschen minder verwoestingen achter zich hebben gelaten. Villaviciosa, Colunga, Infiesto en de andere steden, die de laatste dagen zijn veroverd, zijn veel minder aan vemieling blootgesteld geweest dan Canges Onism, ofschoon de be- kende appelwijn-fabriek van Villaviciosa is opgeblazen. De val van Gijon bracht de ineenstortmg van de andere fronten in Austrie mede. De bataljons, die Oviedo zoo lang hebben be- legerd, gaven zich aan de belegerden over. De Galicische troepen en die van Arandas rukten van Paravia op naar Aviles, dat zich zonder slag of stoot overgaf. Er bevinden zich nog linksche troepen in de bergen ten zuiden van Oviedo, maar ernstige gevechten behoeven niet meer verwacht te worden. Nu het front in Austrie is ineengestort, bieden de mijnwerkers in Sella ook niet meer dien hardnekkigen weerstand, welke de cam- pagne in Noord-Spanje wekenlang heeft op- gehouden. Zij zijn ten deele op de vlucht ge- slagen en velen zijn gevangen genomen. De voedselsituatie van Gijon is wanhopig, maar Vrijdag is en schip met levensmiddelen uit Santander naar Gijon vertrokken, en met vrachtauto's worden ook de noodzakelijke levensbehoeften naar Gijon getransporteerd. De ervaringen, opgedaan na de inneming van Bilba.0 en Santander, doen erop vertrou- wen, da't de wanhopige toestand in Gijon ^spoedig verlicht zal worden. De Spaansohe kwestie veroorzaakt weer moeilijkheden te Louden. In de Londensche ondercommissie, die Vrij dag weer bijeenkwam, zijn nieuwe moeilijk heden ontstaan. De bijeenkomst heeft weinig tastbaar resultaat opgeleverd. Toen de Brit- sche gedelegeerde voorstelde, om te beginnen 1000 vrijwilligers aan beide zijden uit Spanje (erug te trfekken, weigerde de Russische ver- egenwoordiger onmiddellijk een gelijke terug- trekkingin overweging te nemen. Hij ver- Hl aarde,; dat zijn regeering ten hoogste bereid feou zijn, een terugtrekking in de verhouding vijf tot feen te aanvaarden, met dien verstande fiat vijf vrijwilligers aan den kant van Franco moeten worden verwijderd, tegen feen aan den kant der Spaansche regeering. 0ak ten aanzien van de toekenning van de recbteu yan oorlogvoerende rezen bezwaren. Maisky, de Russische gedelegeerde, verklaar- de, dat zijn regeering niet bereid is den par tijen in Spanje de rechten van oorlogvoerende toe te kennen, voordat alle vrijwilligers ver wijderd zouden zijn. Grandi, de Italiaansche gedelegeerde, zei, dat de Italiaansche regeering zonder aarzeling alle negen punten van het Britsche voorstel aanvaardt en slechts de voorwaarde stelt, dat alle andere leden der commissie in denzelfden geest, dat voorstel aanvaarden. Een ontwerp- resolutie, de hoofdpunten van het Britsche plan bevattende, zal den verschillende regee- ringen worden voorgelegd. Op de volgende vergadering zullen de gedelegeerden verslag uitbrengen. Reuter meldt dat er drie ernstige moeilijk heden zijn gerezen gedurende de bijeenkomst van Vrijdag, die 4% uur duurde. De eerste moeilijkheid is het Italiaansche voorbehoud, dat alle andere gedelegeerden het Britsche plan evenals Italie moeten aanvaar den; de tweede wordt gevormd, doordat de Russische gedelegeerde volledige terugtrek king der vrijwilligers eischt, alvorens hij over de toekenning der oorlogsrechten wil spreken; de derde moeilijkheid veroorzaakt de verkla- ring der Italiaansche, Duitsche en Portugee- sche gedelegeerden, dat hun regeeringen zich niet verplicht kunnen achten tot het aanvaar den van cijfers over hun vrijwilligers, die door de naar Spanje te zenden commissies gepubli ceerd zouden kunnen worden. Maisky zeide, dat zijn regeering deze cijfers zou aanvaarden, doch er oo-k niet door gebonden zou zijn. Uit de discussie verneemt Reuter nog, dat minister Eden gevraagd heeft of de sovjets er bezwaar tegen zouden hebben, dat andere mogendheden maatregelen zouden nemen en dat zij zich afzijdig zouden houden. Maisky antwoordde categorisch, dat sovjet- Rusland niet louter als waarnemer in de com missie zou kunnen zijn, doch moet medewerken aan de werkzaamheden der commissie. Eden merkte op, dat, indien de zaak zoo stond, het werkelijk niet de moeite waard leek met de beraadslaging voort te gaan, waarop Maisky antwoordde: „In het algemeen ben ik het er niet mee eens, maar met sommige pun ten zou ik kunnen toestemmen". Grandi maakte bezwaren tegen de houding van sow- jet-iRusland. Hij maakte voorts bezwaren, dat de ontwerpresolutie hem niet tij dig was voor gelegd, om er met zijn regeering over te kun nen beraadslagen. Na een korte onderbreking besloot Grandi alsnog verder deel te nemen aan de beraad- slagingen. Hij legde vervolgens een tegenont- werp over, dat naast het oorspronkelijke ont- werp zal worden behandeld. De ontwerpen verschillen op geen enkel belangrijk punt. Hoewel de moeilijkheden niet mogen worden onderschat, moet de toestand, volgens Reuter, niet hopeloos worden geacht. In het officieele communique wordt gezegd, dat de ondercommissie een aantal voorstellen heeft voorbereid, die gevoegd moeten worden bij de ontwerp-resolutie, welke aan de hoofd- commissie zal worden voorgelegd. Deze voor stellen geven methoden aan voor de behande- ling der voornaamste punten, welke besproken moeten worden. De gedelegeerden zullen de ontwerp-resolutie aan hun regeeringen voor- leggen. Hoewel het cijfer van 1000 terug te trekken vrijwilligers is genoemd, is daarover nog geen overeenstemming bereikt. Heden (Maandag) zal een nieuwe bijeen komst gehouden worden. De „Times" legt in het bijzonder den nadruk op de noodzakelijkheid van een herstel der controle in (Spanje, en steunt de Fransche stel- ling strekkende tot een herstel van de vloot- patrouilles. Het is duidelijk, aldus het blad, dat de controle hersteld en versterkt moet worden v66rdat het terugtrekken der voor naamste afdeelingen vrijwilligers begint. Het bestaan van een doelmatige controle kan ook beschouwd worden als van essentieel belang voor de „symbolische terugtrekking". Zonder controle zou er geen waarborg kunnen be staan, dat de reeds geevacueerde buitenlanders niet door een of andere acbterdeur Spanje weer zouden binnenkomen. DR. HENRI POLAK VERDAOHT VAN BELEEDIGING. Een Amsterdamsch advocaat voelde zich als fascist beleedigd door een kroniek van Dr. Henri Polak, opgenomen in Het Volk van 6 Maart. 'Hij diende een klaoht bij de justitie in en de Officier stelde een vervolging in wegens beleediging van „de Nederlandsche fascisten" en/of ,,de leden van de N.iS.B., zijnde een tot de bevolking behoorende groep van personen". Vrijdag diende de zaak voor de vijfde kamer der arrondissements-rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door Mr. V. G. A. Boll. Dr. Henri Polak werd verdedigd door Mr. M. Mendels, die onmiddellijk nadat de Officier, Mr. B. Kist, de dagvaarding had voorgelezen, een Vaanval op de tenlastelegging deed. Deze is z.i. nietig, daar zrj in strijd is met art. 26 W. v. Str., waarin staat, dat de dagvaarding de tenlaste legging moet inlhouden van een bepaald feit. (Zoodat de verdachte nauwkeurig weet, wat hem ten laste is gelegd. In deze dagvaarding is het geheele artikel opgenomen, zonder nadere aanduiding van de beweerde beleedi ging. Pleiter zei nog nooit zoo'n dagvaarding in handen te hebben gehad. Het geheele stuk is een obscuur libel. Waar gaat het been met het reoht van den verdachte, zich voor te be reiden op zijn verdediging. De verdachte is er toch niet om raadseltjes op te lossen. Plei ter citeerde verschillende arresten van den Hoogen Raad. Ten tweede heeft de Officier de beleediging van de Nederlandsche fascisten en/of de leden van de N.S.B. ten laste gelegd wat bedoelt het O.M. hiermede? Heeft verdachte zich belee- digend uitgelaten over de fascisten of over de N.S.B. De Officier zeide in zijn repliek, dat men dit artikel in zijn geheel moet lezen. In derge- lijke igevallen wordt steeds het heele artikel in de dagvaarding opgenomen, ook al omdat de rechtbank dan1 van het geheel kennis kan nemen. Mr. Mendels merkte op, dat hij 'geen enkel bezwaar had, dat het heele artikel wordt op genomen in de dagvaarding, doch dan dient aamgeduid te (worden, welke regels de beleedi- gende uitdruk'kingen bevatten. Nadat de rechtbanik ruim een half uur in raad'kamer is geweest heropende de President de zittimg en deelde als de beslissing van- dit college mede, dat de rechtbank het eens is met den verdediger, Mr. Mendels, en dat de dagvaarding nietig dient te worden verklaard, omdat deze niet Ibeantiwoondt aan de eischen van het ibepaalde feit, zooals het desbetreffen- de artikel in het wetboek van strafvordering voorsohrijft. De zitting werd hierop gesloten en de Offi cier zal een nieuwe dagvaarding moeten uit brengen, waarin dus nauwikeurig amschreven d'ienen te staan, welke feiten in het artikel, door Dr. Henri [Polak in Het Volk igeschreven z.i. beleedigend zijn. RADIOAAL. De autobuschauffeur B. had bij Nieuwenbrug hinder van een boom, die aan den kant van den weg stond. Bij her passeeren van een ander voertui'g. kan hj net niet voorbij den boom en hij nam het meest radicale middel, hij zaagde den boom om. Daarmee maakte B. zich aan een strafbaar feit schuldig, hetgeen hem overigens met zoo heel erg scheen te deren, want tegen een op- zichter van den polder, aan wien de boom behoorde, had hq gezegd: ,,Als er weer een in den weg staat, gaat die ook omver". De verdachte lict verstek gaan en de ambte- naar van het O. M. zei, dat hetgeen B. had gedaan, heel on'oehoorlijk is; boomen gaat men niet zoomaar afzagen. Daarom vorderde de officier 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. Het vonms werd conform den eisch.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7