Buitenland OUDERS BEZETTEN EEN SCHOOL. krachtigen lichtibundel wordt getroffen. Of- sohoon geen zuivere vei'blinding heeft men hier toch te doen met een partieele verblin- ding welke ibepaald gevaren met zich brengt. De A.N.W.B. vestigt in dit verband speciaal de aandacht cp artikel 23 van ihet motor- en rijwielreglament, waarbij het verlboden is ge- [bruik te maken van een knippersignaal, an- ders dan wanneer de veiligheid van bet ver- keer zuliks vordert. DE BRANDSTOFFENBIJSLAG VOOK VVEBKLOOZEN. De regeeringspersdienst meldt: Dezer dagen is aan de gemeentebesturen medegedeeld, idat de brandstoffenfoijslag aan werikloozen, die van de rijkssteunregeling ige- nieten, op demzelfden voet moet worden ige- regeld als bet vorige jaar. Het besluit daartoe is genomen moeten worden, ten einde den ge meentebesturen tijd te geven voor bet nemen van de noodige vo-or'bereidende maatregelen. Het tbans mededeelen van dit besluit wil echter niet zeggen, dat de wensehen tot eenige verhooging van den brandstoffenlbijslag, die door verscheidene gameenten en door de vak- centrales zijn geuit, daarmede van de foaan zijn. Die wenschen worden nog overwogen. Van het resultaat daarvan valt echter op dit oogenblik niets te zeggen. DE VOORGESTELDE WIJZIGING VAN DE CRISIS-INVOERWET. Gelijk foeken'd is, heeft zich uit den handel een Comite van 'Verweer gevonmd tegen het ingediende ontwerp tot wijziging van de Crisis-invoerwet, welke het beschouwt als een emstig gevaar. Dit comite amvat veel foe- langrijke organisaties in uiteenloopende tak- ken van handel; we noemen de Federatie van textielgrossiersfoonden, de Kath. organisatie van grootwinkelfoedrijven, de Ver. van groot- handelaren in ijzer en andere metalen enz., de Ver. van lederimporteurs, de Vereeniging van groobhande'laren en die van handelaren in glas, porselein en aardewerik, de Ned. Ver. van grossiers op electro-technisch gebied enz. Dit comite heeft een uiteenzettimg gegeven van de redenen, waarom het het ingediende wetsvoorstel als onaannemelijk beschouwt en er een krachtige actie tegen wil voeren. Allereerst is daar de considerans met het beginsel waarop het wetsvoorstel gebaseerd is. Niet langer zal de contingenteering na aan- neming van het wetsontwerp slechts bescher- ming van de 'binnenlandsche nijverheid tegen overmatigen iiwoer toeoogen, maar de regee- ring zal haar kunnen toepassen op a 11 e goe- deren, ongeacht of zij al dan niet in eigen land voortgebracht worden. Het zwaartepunt is hienmede verlegd naar de vraag of men door contingenteering het buitenland zoodanig kan treffen, dat het voor onzen uitvoer bereid is coneessies te verleenen. Ten opzichte van be staande contingenteeringen houdt de gewijzig- de strekking der wet in, dat, indien er geen sprake meer is van overmatigen invoer, de contingenteering toch niet behoeft te worden opgeheven, amdat zij foruikbaar blijft als han- delspolitiek instrument. Afgezien van de fbeleimmering van. den han del, in het algemeen in contingenteering ge- legen, ontstaat zoodoende het gevaar, dat lm- porteurs van goederen uit een foepaald land, dat men door contingenteering in het bijzon- j der heeft Willen treffen, bij den invoer van jj hun artikelen de grootste belemmeringen ont- moeten zullen. Vender zal men er nooit zeker van kunnen zijn, of 'de regeering het wensche- lijik zal achten, am ten opzichte van een der overige landen op een gegeven oogenblik even- j eens maatregelen te treffen. Voor den heelen j handel zal er een voortdurende toestand van onzekerheid ontstaan; en hetzelfde gevaar be- dreigt nijverheidsondememingen, die haar j grondstoffen van over de grenzen betrekken. Groote toelanighelblbenden zijn verder onze ex- j porteerende belangengroepen. De slagen welke 1 onze regeering door haar contingenteeringen aan het buitenland toebrengt, zullen dit niet onmiddellijk gereed doen staan om, teneinde terug te krijgen wat het had, groote conees sies te doen. GroOter is de Ikans, aldus het Oomitd van Verweer, dat het buitenland zal reageeren door de nog bestaande mogelijk- heid tot export van Nederlandsche goederen als tegenprestatie verder af te snijden en zich. >voor afzet van eigen producten en het betrek ken van voorheen uit ons land ingavoerde ar tikelen tot andere landen te wenden, die eer- der bereid zijn bestaande invoerbelemmerin- gen op te heff en. Dit zijn algemeene bezwaren tegen contin genteering. De Coramissie van Verweer geeft er zich rekenschap van, dat de bevoegdheid, am den invoer te beperken, in den vorm der Crisis-invoerwet gedurende 6 jaren toegepast, niet plotseling kan vervallen. Maar het lands- belang en het belong van den handel eiseht, dat het streven gericht blijve op algeheele afschaffing van de kraohtens deze wet in het leven geroepen handelsbelerameringen. En het comite ziet voor de regeering geen redenen om af te wijiken van het beginsel der Oslo- overeenkomst; dit had in de gewijzigde Crisis- invoerwet uitdrukkelijk tot uiting dienep te komen. Het comite acht het gaboden, dat de zeer ingrijpende bevoegdheden des ministers in de uitvoering der contingenteering, waartegen- over geen afdoende waarborg staat, uit het wetsontwerp verdwijnen; en dat hiervoor in de plaats Ikamen waarfoorgen, die de aanspraken van den geheelen handel op de nieuwe deelen contingenten en den objectieven maatstaf van deze verdeeling vastleggen. IDe bevoegdheden, welke het wetsontwerp den minister geeft zijn eigenlijk onbegrensd. Alle mogelijke voorwaarden kan hij aan elken importeur stellen, en op elk gebied, op elik oogenblik en voor iedereem kan hij tot uitizon- deringen besluiten. De volksvertegenwoordi- ging, en hiermede de eenige beroepsinstantie voor de door contingenteering getroffen groe- pen, zal uitgeschakejd zijn. iBn aangezien de minister persoonlijk de contingenteering niet uit kan voeren, zal deze geheel in handen komen van am'btenaren, die gedurende drie jaren geheel naar het willeikeurig in./.ich! van ieder hunner invloed op het toedrijfsleven zul len kunnen uitoefenen. Het comitd hoopt, dat het parlement er zich wel rekenschap van zal geven, dat de opfbouw van een zoo geweldig handelspolitiek arsenaal als de regeering thans vraagt, te zijner tijd een zeer langen tijd voor afbraak zal vergen. Aanneiming van dit voorstel zal, zoo vreest het comite, den grondslag leggen voor blij- vende overheidsinmenging in het onderhouden van alle particuliere handelsbetrekkingen, zoowel met het binnenland als het buitenland. Het comite wees er nog op, dat de minister folijkens een toezegging, gedaan in de memorie van toelichting, er zich wel rekenschap van geeft, dat hij met 'die bianco volmacht op het gebied van machtiging zeer veel vraagt. Daar- otm zal hij erop bedacht zijn de samenstelling van de coimmissie, die de regeering terzake contingenteeringen adviseert, te herzien in dier voege, dat er meer vertegenwoordigers van belanghelbbende groepen zitting in zullen krijgen. Het Comite van Verweer meent ech ter, dat in het ibestaan van deze commissie, welke wel steeds met groote, weiwillende be- langstelling gehoord is, maar welker adviezen nimmer opgevolgd zijn, geen ivoldoende tegen- Wicht is gelegen tegen de te groote volmacht, welke feitelijik niet de minister in handen krijgt, maar feitelijk de ambtenaren, die de wet zullen uitvoeren. MR. DUD ACHT DE DEFENSIEPLANNEN TE KOSTBAAR. In een beschouwing in ,,De Opbouw" becijfert de oud-minister van Financien Mr. P. J. Oud, dat de militaire plannen der regeering, wan neer zij volledig worden uitgevoerd, het Rijk binnen enkele jaren zullen komen te staan op een jaarlijksche meerdere uitgave van tus- schen de 40 en 50 millioen. En dat, terwijl de zwaardere eischen, die het departement van Defensie aan de begrooting-1938 stelt, reede 18 millioen vragen. „Deze cijfers zijn in een woord beangstigend. De minister van Financien zegt in zijn Mil- lioenennota, dat de saneering van bet budget wordt vertraagd door den nieuwen factor, de hoogere defensie-uitgaven, doch dit is wel zeer euphemitisch uitgedrukt. De saneermg wordt er niet door vertraagd, zij wordt er door in gevaar gebracht. Niemand kan in de toe- komst zien. De uitkomst kan natuurlijk leeren, dat de conjunctuurverbetering zich in zoo sterke mate doorzet, dat de meerdere midde- lenopbrengst ons over alle moeilijkheden heen helpt. Erg waarschijnlijk is dit echter niet. Daarvoor zijn de bedragen, die voor een wer- kelijke saneering noodig zijn, veel te groot en mogen wij er ook wel aan toevoegen r de vooruitzichten op een verder economisch her- stel is onzeker. En in ieder geval daarop mag een Minister van Financien niet rekenen. De Minister ziet dit zelf zeer wel in. Hij zegt terecht, dat het financieel niet verant- woord is deze meerdere defensie-uitgaven te doen, zonder tevens maatregelen te beramen voor haar gedeeltelijke dekking uit nieuwe middelen. Het woord „gedeeltelijk" is hier niet zonder bedenking. Al zal natuurlijk geen direct gevaar dreigen indien de dekking enkele millioenen bij de uitgaven ten achter blijft, het doel zal op volledige dekking moeten zijn ge richt. Hoe stelt de Minister zich deze dekking voor? Een weerbelastingWij durven hem reeds nu weinig genoegen daarvan voorspellen. Een weerbelasting, die werkelijk een belasting is alleen van hen, die niet op de eene of andere wijze met hun persoon de weerbaarheid van het Rijk dienen of hebfoen gediend, zal weinig zoden aan den dijk zetten. Verhooging van bestaande of invoering van nieuwe algemeene belastingen? Het gaat hier niet om kleine bedragen. Het tota&l bedrag der te verwachten meerdere uitgaven zal niet zooveel verschillen van het bedrag, dat volgens de teggnwoordige schatting de geheele opbrengst in hoofdsom van de inkom- stenbelasting beloopt. Waarlijk, de Minister van Financien is tegenover de eischen van zijn ambtgenoot van Defensie wel toeschietelijk geweest. Ons wil het vooralsnog voorkomen, dat, al erkent men wat wij volledig doen dat in dezen tijd van internationale spanning versterking van het defensie-apparaat onvermijdelijk is, met een minder kostbare voorziening had behoo- ren te zijn volstaan". In een terugblik op zijn eigen beleid be- spreekt Mr. Oud de stijging der middelen sinds October 1936. Hij betoogt, dat die ver- meerdering niet alleen door de depreciatie van den gulden is veroorzaakt. De beginnende opleving was in September 1936 reeds bezig vruchten af te werpen. „Dit bleek reeds vrij spoedig na de indiening der begrooting. De maand October 1936 was voor het eerst na jaren weer eens een maand, waarin de opbrengst medeviel. Voor sommige posten was zeer duidelijk aan te wijzen, dat de veranderde monetaire toestand hier de eenige oorzaak was. Zoo bij den post, die wel het allermeest tot de stijging had bijgedragen: de zegelrechten. Hier was het de beurshan- del, die onmiddellijk na den 26sten September zeer levendig was geworden, die groote bedra gen aan zegelrecht in de kassen van het Rijk deed vloeien. Er waren echter ook posten, waarvan met precies dezelfde zekerheid kon worden gezegd, dat met him verbeterde op brengst de monetaire verandering niets uit- staande kon hebben. Het meest sprekende voorbeeld was hier de dividend- en tantieme- belasting. Men weet, dat deze belasting moet worden betaald, telkens wanneer tot 'n winst- uitdeeling wordt overgegaan. Zij heeft dus altijd betrekking op winsten, die reeds ge- maakt zijn. Welnu, de dividend- en tantieme- belasting had over de eerste tien maanden van het jaar 1936 daarbij de op 1 Jan. 1936 ingevoerde extra-opcenten buiten rekening latende in een rond bedrag 12 ton meer opgebracht dan over dezelfde maanden van het vorige jaar. Op deze opbrengst kon de eind September ingetreden nieuwe, monetaire toestand niet van eenigen invloed zijn ge weest. En waar de dividendbelasting stellig een der beste barometers is van den toestand in het bedrijfsleven, hewijst dit cijef, dat de Millioenennota, wat dit punt betrof, zeker niet te boud had gesproken.. Het verdere verloop van deze belasting komt deze uitkomst bevestigen en de cijfers voor de inkomstenbelasting wijzen in dezelfde rich- ting. Hier ligt een aanwijzing voor de jui§t-.:. heid van het standpunt van hen, die van oor- deel waren, dat de aanpassingspolitiek, ook vodr den val van den gulden, bezig was haar vruchten af te werpen". Mr. Oud's conclusie is, dat de feiten bevesti gen, dat de gedragslijn van het vorig kabinet op het stuk der monetaire politiek tot gunstige gevolgen heeft geleid. HEBT GE WERE HEEPT DAN MEE. In aansluiting aan de rede van den minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft de hoofdinspecteur voor de steunverlee- ning, de heer G. W. E. van Hoeven, Zaterdag- avond over den K.R.O.-zender een rede gehou- den over het kleeding-, schoeisel- en dekking- fonds voor werklioozen. De oproep, aldus spr., dien de minister tot u, Nederlanders, heeft gericht, heeft reeds succes gehad. Velen hebben aan deze roep- stem gehoor gegeven en hebben hun gaven der dankbaarheid op girorekening 14100 ge- stort. Dandgenooten, die nog niet een bijdrage geschonken hebt, hebt gij wel eens goed be- seft, welk groot geluk gij foezit, gij, die niet van hulp van anderen afhankelijk zijn, door- dat gij kapitaalkrachtig zijt, of doordat gij nog steeds zoo gezegend zijt, dat gij arbeiden moogt? Wij zijn ook reeds zoo lang gewend aan werikloosheid, nietwaar, dat het wellicht niet voldoende meer tot ons doordringt, hoe- veel er om ons heen geleden wordt. Zie v66r u de huismoeder, die, niettegen- staande de moeite, die het haar kost, van haar steun met veel overleg een klein bedragje ter zijde. legt om af en toe een stukje goed te kunnen koopen, huismoeders, waaraan de minister in zijn radiorede een eere-saluut bracht. Huismoeders, die het zooveel beter hebt, heljj, gij geen bewondering voor die andere huismoeaers? Zoudt gij haar voor haar levenshouding niet met de regeering een eere- saluut breagen? Welnu, zoo ja, toon dat metterdaad, toon dat door uw gave o.p post- rekenipg no. 141400. Mannen huisvaders: Hebt ge werk, helpt dan mee. Die andere mannen, voor wie wij uw hulp vragen, zouden zoo gaarne in uw plaats staan om ook zelf weer voor hun gezin te kunnen zorgen. Zjj beschouwen u als ge- luksvogels, en dat zijt gij ook. Daat er vreugde zijn in duizenden gezinnen, geen ver- sleten kousen en sciioenen, geen kou, omdat er geen dekens genoeg zijn, en duizenden zul len u dankbaar zijn. Vervolgens richtte spr. nog een kort woord tot de gemeentebesturen, ambtenaren van sociale diensten en JB-comite's. De minister heeft den termijn voor de inza- meiing der gelden met 14 dagen verlengd, om u ten voile gelegenheid te geven aan de actie mede te werken. Gebruik die gelegenheid goed. Wij rekenen op u, collega's, sociale werkers, toont wat gij waard zijt, helpt mee. Gemeentebesturen, uw medewerking wordt niet alleen gevraagd voor deze geldinzameling, maar ook voor een snel in voeren van de spaar- regeling, opdat de betrokken gezinnen door deze regeling daartoe in staat gesteld, uit in samenwerking met de overheid gespaarde gelden, zich in de toekomst zelf een en ander zullen kunnen aansctoaffen. In verband met de opmerkingen, die som- migen hebben gemaakt, dat onmogelij'k ver- wacht kan worden, dat de ondersteunden en tewerkgestelden een kwartje van hun steun of werkverschaffingsloon terzijde leggen, wijs ik er met nadruk op, dat dit door de feiten weersproken wordt. De minister heeft in zijn radiorede erkend, dat er gevallen kunnen zijn, waarin het inder- daad onmogelijk moet worden geacht, om zelfs het geringe bedrag van 25 cent te spa- ren, doch dit betreft slechts speciale gevallen. In het algemeen zullen de betrokkenen wel zij het met veel overleg een kwartje voor de spaarregeling kunnen afzonderen. De practijk heeft dit bewezen. In eenige Twentsche ge meenten bestaan b.v. reeds geruimen tijd comite's, die ten doel hebben het verstrekken teg4n geredueeerden prijs van Weeding en schoeisel aan ondersteunde gezinnen. Deze goederen kan men op afbetaling ontvangen j DE BRANDSTOFFENVOORZIENING. Gp de schriftelijike vragen van het Tweede Kamerlid Wjijnkoop betreffende de forandstof- fenvoorziening in het aanstaande wintersei- zoen heeft de minister van Econoraische Za ken geantwoord, dat hem niet is gebleken, dat de Limburgsche mijnen, tot nadeel van haar Ieveranties in eigen land, te veel naar het buitenland zouden exporteeren. Indien hier en daar stagnaties in den aan- voer van bepaalde so or ten kolen mochten op- treden, dan houden deze verband niet de sterk toegenomen vraag naar die soorten en de be- langrijke voorraadvorming bij de afnemers. Voorts herinnert de minister er aan, dat zijn ambtsvoorganger reeds op 12 November 1936 bij de beantwoording van soortgelijke vragen als thans zijn gesteld, er op heeft gewezen, dat zekere vertragingen in den aanvoer van kolen gedurende de maanden September en October moeten worden beschouvvd alsi een seizoenverschijnsel, hetwelk verband houdt met de bij het invallen van den winter plotse ling Stijgende vraag naar de meest gangbare soorten huisbrandkolen. De ervarmger, in het vorige stookseizoen opgedaan, hebben dit ge heel bevestigd. DE BRANDSTOFFENBIJSLAG. Door dep minister van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen bericht gezonden, dat de brandstoffentoeslag, welke op 30 dezer zal in- gaan, op den gulden is bepaald. Deze med'edeeling van den minister is ech ter geschied volgens dezelfde circulaire, als welke het vorig jaar door zijn amibtsvoorgan- ger werd gabezigd. Met het oog op den korten tijd, die nog rest was het noodig, met spoed een algemeene Biededeeling te doen uitgaan, waarbij gebruik werd gemaakt van de bestaande oirculaire. Het is, naar men van bevoegde zijde ver- zekerde, derhalve jpraematuur, de conclusie te treikken, dat minister Roimme besloten zou hebben, het verzoek der zeven groote gemeen ten, om den toeslag met 25 pet. te verhoogen, af te wijzen. (Bvenimin mag echter met zekerheid worden aanigenomen, dat een gunstige beslissing is te wadhten. PROF. MR. P. J. M. AALBERSE. Naar gemeld wordt zal heden in de Staats- met een aflossing van minimum 50 cent per courant het Kon. besluit worden opgenomen week. Van deze regeling wordt door een niet waarbij prof. mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter onbelangrijk aantal personen gebruik ge- van de Tweede Kamer ,met ingang van 10 maakt. Welnu, als men met 50 cent kan af- November, wordt benoemd tot lid van den lossen, is het dan niet mogelijk om de helft Raad van State. van dit bedrag op zij te leggen om te sparen? i Verder is het mij bekend, dat er soms ook van gemeentewege aan ondersteunden voor- schotten worden verstrekt, en die eveneens met ten minste 50 cent moeten worden terug- betaald. Een dezer dagen nog vernam ik van een burgemeester, dat in zijn gemeente onder steunden meermalen om een voorschot vroegen, dat regelmatig terug betaald werd. De practijk het zijn dus geen onjuiste veronderstellingen heeft aan de regeering het bewijs geleverd, dat haar meening juist is. Hetgeen zich in de practijk reeds geruimen tijd heeft voorgedaan, weerlegt de meening van hen, die een andere opvatting huldigen, op afdoende wijze. Ook moge ik er nog op wijzen, dat iedere ondersteunde wel genoodzaakt is, al is het dan vanzelfsprekend een zeer gering bedrag, aan Weeding e.d. uit te geven. Er is hier dus j feitelij'k slechts sprake van afzondering van een bedragje, dat men allicht zelf ook voor hetzelfde doel zou besteden. En dan zou ik de vraag willen stellen: is het niet toe te juicheri, dat, door de totstand- kominig van de spaarregeling, het verleenen van die voorschotten en het koopen op afbe taling in de toekomst niet meer zal behoeven voor te komen? En zit er in de spaarregeling niet een groote aantrekkelijkheid voor de be- trokkenen, vooral als men voor oogen houdt, dat men bij bet koopen met voorschotten of op afbetaling het voile bedrag zal moeten aflos- sen, terwijl bij de spaarregeling de overheid het gespaarde bedrag verdubbelt en voor de groote gezinnen bij elk gespaard kwartje zelfs veertig cent voegt? Ondersteunden en tewerkgestelden, maakt even een eenvoudig rekensommetje. Voor de j kleine gezinnen beteekent elk kwartje sparen, dat u 50 cent bezit om straks, als u dat eeni gen tijd gedaan hebt, een en ander te kunnen aanschaffen. Voor de grootere gezinnen wordt elk kwartje 65 cent. 'Werkend Nederland, steunt de regeering bij haar actie. Ik kan u de verzekering geven, dat elke cent, die in het fonds wordt gestort, aan de gezinnen van de werkloozen ten goede komt. Voor de propaganda, welke ten behoe- ve van het besproken doel van regeeringswege nog zal worden gevoerd, en welke binnen enkele dagen aanvangt, is volkomen belang- looze medewerWng verkregen van het betrok- ken reclame-advi^bureau, den filmfabrikant, de bioscopen en anderen, terwijl naar mag worden verwacht ook de pers haar mede werking weer voor deze nationale inzameling zal willen verleenen. Noch voor deze propa ganda, noch voor administratiekosten behoeft dus een cent uit het fonds te worden besteed. Landgenooten, ik eindig in vol vertrouwen, dat ge zult voldoen aan onzen oproep. Hebt ge werk, helpt dan mee. KON. NED. VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Naar wordt gemeld heeft Prinses Juliana, die reeds eerder lid \Va4*'van de Koninkltjke Nederlandsche vereeniging voor luchtvaart, het beSchermvrouwschap van deze vereeniging die Vrij dag haar 30-jarig bestaan vierde, aan- vaard. Voorts heeft Prins Bernhard het eere-voor- zitterschap van de jubileerende vereeniging aanvaard. PRINS BERNHARD EERE-VOORZITTER VAN T KON. NED. LANDBOUW COMITe. Naar in de jaarlijksche vergadering van het Kon. Ned. Landbouw Cornitd werd meegedeeld, heeft Prins Bernhard het voorzitterschap dezer neutrale agrarische organisatie aanvaard. A VIOL AND A EN DE SCHELDE BOUWEN GROOTE DORNIERS VOOR DE MARINE. Aviolanda t.e Papendrecht zal in samenwer king met „De Schelde" te Vlissingen achttien groote vliegbooten van het type Dornier bou- wen voor de Nederlandsch-Indische Marine. Het worden verikenners van een type, veel grooter dan vrceger door Aviolanda voor de Nederlandsch-Indische Marine gebouwd. Uiteraard worden in deze nieuwe toestellen de ervaringen belichaamd, die bij den bouw van watervliegtuigen, die als verkenners moe ten dienst doen, zijn opgedaan. De toestellen krijgen een groote werkmgsfeer xjn zullen lange afstanden kunnen af leggen. Aan de ge- noemde bedrijven zal deze opdracht voor eenige jaren aan tezamen eenige hapderden menschen werk 'verschaffen. De heer Aalberse zal de vergadering van Dinsdag 9 November in de Tweede Kamer voor het laatst presideeren. Prof. mr. P. J. M. Aalberse is 27 Maart 1871 te Deiden geboren. Hij bezocht het gymnasium te Katwijk aan den Rijn, waarna hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden, in de lette- ren en in de rechten. Nadat hij candidaat in de Nederlandsche letteren was geworden, pro- moveerde hij in de rechten in 1897 op een dis- sertatie, getiteld: De oneerlijke concurrentie. Onmiddellijk na zijn promotie vestigde hij zich in zijn geboortestad als advocaat. Mede trok hem echter het openbare leven aan en ver- schillende publieke functies waren dan ook voor hem weggelegd. Zoo werd hij in 1899 gekozen tot lid van den Leidschen gemeente- raad. Van 1901 tot 1903 was hij wethouder van sociale aangelegenheden en openbare hygiene. Ook in het R.K. leven ging mr. Aalberse een belangrijk aandeel nemen. Zoo nam hij in 1902 de redactie op zich van het door hem in ge- noemd jaar opgerichte Kath. Sociaal Week- blad; in 1905 stichtte hij de Katholieke Sociale Actie, van welker centraal bureau hij direc- teur werd. Na den dood van dr. Schaepman werd mr. Aalberse in Februari 1903 gekozen tot lid der Tweede Kamer voor het district Almelo. In onze volksvertegenwoordiging ontplooide hij weldra een groote activiteit, vooral op sociaal gebied. Zoo nam hij als Kamerlid het initia- tief om te komen tot wettelijke maatregelen tegen de oneerlijke concurrentie en tot beper- king van den Zondagsarbeid en den nacht- arbeid in broodbakkerijen, benevens tot beper- king van den arbeidsduur van bakkersgezellen. Toen in Februari 1916 mr. Aalberse benoemd werd tot hoogleeraar aan de Technische hoogeschool te Delft, waar hij handelsrecht, staathuishoudkunde, arbeids- en fabriekswet- geving en mijnrecht doceerde, trad hij af als lid der Tweede Kamer. Na twee en een half jaar zag men hem echter in's lands vergader- zaal terug en wel als hoofd van het toen nieuw ingestelde departement van arbeid. Zijn ministerschap heeft zich gekenmerkt door een vruchtbare sociale werkzaamheid. Tal van sociale maatregelen kwamen onder zijn bewind tot stand. De voomaamste zijn wel de instel- ling van den Hoogen Raad van Arbeid, de Arbeidswet 1919, de vrijwillige ouderdomsver- zekering, de wijziging van de ongevallenwet, "de gezondheidswet, de arbeidsgeschillenwet en de landbouwongevallenwet. Hij was minister in het eerste kabinet-Ruys de Beerenbrouck, vervolgens ook in het tweede kabinet van dien naam. Intusschen werd in November 1922 de naam van zijn departement gewijzigd in arbeid, nijverheid en handel. Toen in 1925 het ministerie-Ruys de Beeren brouck aftrad, omdat het zijn taak als geein- digd beschouwde werd prof. Aalberse opnieuw lid van de Tweede Kamer. In 1931 koos de R.K. fractie hem tot voorzitter. Prof. Aalberse werd op 27 December 1934 benoemd tot minister van staat. Als voorzitter van de R.K. Tweede Kamer- fractie, als hoedanig hij optrad na het over- lijden van mgr. Nolens speelde de heer Aal berse een belangrijke rol in de Nederlandsche politiek. By Kon. besluit van 6 Mei 1935 werd, na het overlijden van jhr. Ruys de Beerenbrouck, prof. Aalberse benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer, Naast zijn politieken arbeid vervulde mr. Aalberse nog talrijke andere functies. Zoo is Jiij jaren lang rijksbemiddelaar geweest in het 4e district. Voorts is hij voorzitter van de cen- trale commissie voor de statistiek, voorzitter van den Hoogen Raad van arbeid en voorzitter van het Centrale college voor medisch tucht- techt. De heer Aalberse is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, grootofficier in het Legioen van Eer, ridder H. Gregoriusorde, en drager van het grootkruis der orde^van de Witte ros van Finland en van de orde van Polonia Restituta. Voor prof. Aalberse, voorzitter van de Tweede Kamer, wiens benoeming tot lid van den Raad van State zooals gemeld wordt verwacht, komt als opvolger als kamerlid op de lijst voor Mr. E. G. M. Roelvink te Almelo. IR. ML'SSERT LEGT HET NAT.-SOC. BEWUSTZIJN VAST IN VIJF STELLIN GEN Ir. A. Mussert schrijft in Volk en Vaderland (n.s.)dat het nat.-soc. bewustzijn thans „ge- noeg gegroeid is om het te kunnen vastleg' gen", en hij vervolgt dan: ,,Wlanneer men aan den een vraagt wat het nationaal-socialisme inhoudt, dan zal hij u antwoorden; het is datgene wat wij noodig hebben om de slavemij van het ikapitalisme te broken, en geiijlk heeft hij. Een ander zal op dezelfde vraag antwoor den: het nationaal-socialisme heeft tot taak om li'taeralisme en unarxi.sine voor goed uit te roeien en het valt ni£t te ontkennen, dat dit waar is. lEen derde zal antwoorden; het nationaal- socialisme is antd-semitischweg met de Jo- den; dat is de zin van het nationaal-socialis me. Deze opvatting vindt men ook in die JC'Odsche kringen, die ons volk willen be- heerschen en daarom van meening zijn, dat het nationaal-socialisme voor hen een gevaar is. EJn inderdaad, het eisicht voor ons volk het recht om in vrijheid, geheel naar eigen aard, te leven, zonder overheerscht te worden. Een vierde zal antwoorden; het nationaal- socialisme verzet zich tegen rassenvermen- ging, want vele hoogstaande volkeren zijn ondergegaan, omdat zij izich daaraan niet hid den. Zij hebfoen de lessen ider geschiedenis ter harte genomen. Een vijfde zal antwoordenhet nationaal- socialisme zal aan de huidige goddelooze samenieving, die een aanflu'iting is van eeuwen Christendom, een einde maken; nationaal- socialisme is practisch Christendom en ook hij heeft heeft gelijk". iSchr. -r- die, zegt de N. R. Crt., als wij het wel hebfoen. voor het anti-semitische karakter der NjSjB. en de evenzoo Duitsche rassen- theorie nog nooit z6o onomwonden in een al gemeene uitspraak is uitgeikomen verklaart ten slotte, dat aan het in Dec. 1931 geschre- ven program der N.S.B. niets behoeft te wor den .veranderd, zoodat het eigenlijk de conse- quente uitvoering" (lees: de voorafgegane, juiste formuleering) ,,is van hetgeen nu zoo bewust in ons leeft". MIJNENVELDEN IN DE LUCHT? Een nieuwe uitvinding om vliegtuig- aanvallen te bestrijden. United Press meldt: Momenteel worden er op een terrein foij Swansea proeven genomen met een uitvinding van Harry Grindeil-Matthews. Deze uitvin ding foeoogt het leggen van een mijnenveld in de lucht! De uitvinder gaat van de veronder- stelling uit, dat het leggen van een rookgor- dijn over een stad niet voldoende is om een stad tegen luchtaanvallen te foeschermen, om dat men wel apparaten zal uitvinden, die het den vliegers 'mogelijik zullen maken hun bom- men folindelings te werpen. De eenige afdoen de methode om vliegeraanvallen af te slaan, zal, volgens Matthews, zijn het leggen van mijnen in de lucht. Dit zou dan gesehieden door het afsehieten van een groot raket, die twintig tot dertig parachutes foevat, waaraan toommen bevestigd zijn. Deze parachutes komen op groote hoogte vrij en dalen vervol gens zeer langzaam met haar bommenlast, waardoor in de lucht een groot mijnenveld ge vonmd wordt. De raket heeft maar drie secon- den noodig om een groote hoogte te (bereiken, zoodat kort na het opdagen van de vijandelijke vliegtuigen een geheel mijnenveld gelegd ikan worden. De foom behoeft nog niet eens zelf door ean vliegtuig geraakt te worden wil deze ontploffen. Neen, de aanraking met 64n der parachutedraden is daartoe reeds voldoende. Een raket van Matthews zal ongeveer 65 pond sterling "kosten. Verscheidene deskundigen van de artillerie en het luchtwapen heibben de uitvinding reeds ibeproefd en zijn hierbij tot pos'itieve resultaten gekomen. Naar verluidt, zal binnenkort een begin worden gemaakt met de fabriceering van deze raketten in het groot. DE TAAK VAN DE VROUW. Lord Salisbury heeft dezer dagen in een openbare rede foulde gebracht aan... zijn vrouw. Dit lid van het Hoogerhuis verkondig- de zelfs de stelling, dat de taak van de vrouw van een lid van het Lagerhuis hijzelf heeft tien jaar lang zitting gehad in dat huis belangrijker is dan de taak zou zijn, door haar te vervullen, indien zij zelf lid van het. Lager huis ware. Dus nu weten de vrouwen, die in de politiek willen gaan, het. Lord Salisbury is 76 jaar en trouwde in 1887 met Lady C. A. Gore, een dochter van den graaf var Arran. Den beeoekers van de Azuren kust zjjn de Gorges du Loup wellbekend. Van alie kanten voeren autocars langs steile rotspaden hen naar de diepe ikloven, waarin de Loup bruist. Op 20 K.M. van Grasse en zeven van Cagnes ligt het dorp Oolle. Hier hestaat al maanden een geschil over de school. De oude is totaal onbruikbaar en zelfs voor de jeugd gevaarlijk geworden wegens den vervallen staat, waarin de uitgeslagen muren verkeeren en den ver- pestenden reuk, dien het riool verspreidt, dat eronder loopt. Al geruimen tijd ligt het werk voor het nieuwe gebouw stil, aangezien de aannemers niet betaald werden. Ten einde raad hebben ongeveer tachtig vaders en moeders van de leergierige jeugd de banken bezet en de kinderen de wei inge- stuurd. De vaders laten de houten ballen rol- len en de moeders verstellen, breien en babbe- len. Het onderwijzende personeel is het met hen eens en kan er evenmin iets aan doen. VERKIEZINGEN IN DE SOVJET-UNEE. Op 12 December zullen, schrijft de N. R. Crt., de kiezers van de Sowjetunie, maar eventjes 95 millioen, ter stembus trekken om voor de eerste maal na de totstandkoming van de nieuwe Grond'wet een parlement, den Oppersten raad ,te kiezen, bestaande uit een Unieraad en een Raad der nationaliteiten, een tweekamerstelsel dus, maar waaronder de beide kamers een volkomen gelijkwaardige positie innemen. Dat de verkiezingen niet reeds eerder uit- geschreven zijn, heeft de Rigasche correspon dent van de Times dezer dagen trachten te verklaren uit de technische moeilijkheden, waarmede de voorbereiding gepaard is gegaan, o.a. aan de papierschaarschte. De Neue Ziir- cher Zeitung daarentegen zoekt een of anderen druk, welke Stalin genoopt moet hebben de verkiezingen nog in dit jaar uit te schrijven, ofschoon de politdeke voorbereiding log niet voldoende gevorderd is, om den uitslag bij voorbaat verzekerd te kunnen laten schijnen. Alles bij elkaar weten we niet, waarom de verkiezingen juist tegen 12 December uitge- schreven zijn en het is ook eigenlijk niet erg interessant. Ook voor den uitslag van deze verkiezingen kan men zich nauwelijks interesseeren. Er is immers geen beteekenis te hechten aan de artikelen - van de Grondwet, die het kiesrecht algemeen, gelijk, rechtstreeksch en geheim verklaren en het recht van candidaat- steiling toekennen aan maatschappelijke orga nisaties en vereenigingen van werkers, waar onder ook worden verstaan algemeene verga- deringen van arbeiders en ambtenaren van de verschillende ondernemingen, van de afdeelin-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6