WEK DE GAL IN UW LEVER OP VrnfM Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten Schaakrubriek. m 4m4mk. Burgerlijke Stand Predikbeurten en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. BRABANTSCKE- BRIEVEN. Wm w m m Wm m LOOP ORR liEVOLKiNO. Elken dag moet Uw lever een liter gal in de inge- wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- ▼oldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt rerstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: ®en geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen roor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel kerstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel ►m de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bfl apo- ihekers en drogisten in flacons van /0.75. (Ingez. Med.) mmmmm DE OMKOOPBARE AGENT. Dinsdag stond een Amsterdamsche politie- agent in hooger beroep voor het Amsterdam sche gerechtshof terecht, omdat hij van een bakker een rijksdaalder zou hebben aange- nomen en uit dankbaarheid een streep zou hebben gehaald door een proces-verbaal dat hij den vorigen nacht tegen den bakker had opgemaakt wegens overtreding van de arbeids- wet. De rechtbank had den agent, die volhield volkomen onschuldig te zijn, conform den eisch van den officier van justitie veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis teekende hij hooger beroep aan. Volgens de verklaringen van den bakker had de zaak zich als volgt toegedragen: „In den nacht van 22 op 23 Januari was ik- in m'n bakkerij in overtreding. Ik zelf was ziek en m'n knecht viel voor me in, zoodat de arbeidslijst niet klopte. De agent maakte ver- baal op, doch den volgenden dag werd er ge- telefoneerd: ,,Ik wil zoo zeide de onbekende door de telefoon den bakker spreken, zeg maar, dat er een goede vriend aan de telefoon is. Toen de bakker aan het toestel kwam wllde hij niet zeggen wie hij was, doch van het procesverbaal was hij precies op de hoogte: „Je bent er leelijk ingeloopen, zoo zeide de ge- heimzinnige stem, je hangt op drie dingen en het kost je zeker twintig pop. Maar er is een lichtpuntje". Ik vroeg zoo vervolgt de bak ker waaruit dit lichtpuntje bestond. ,,Ik ben een goede vriend van den agent had de man geantwoord en ik heb alles met hem be- sproken. Als je morgen tusschen half twee en twee uur naar het(posthuis Borgerstraat gaat en je geeft hem een rijksdaalder is alles in orde. Hij is dan alleen". Nadat de bakker lang en breed met zijn vrouw overleg had gepleegd, was hij naar het bureau Overtoom gegaan en daama na overleg met den inspecteur naar het post- huis. Vooraf was een rijksdaalder gemerkt. De bakker was binnengegaan, een brigadier wachtte buitenToen ik binnen kwam, alaus de bakker, zei de agent, die alleen was: „ja, 'k weet er alles van, 't is in orde". Deze geruststellende woorden had de bakker be- zegeld met een hand ende gemerkte rijks daalder. Direct nadat de bakker vertrokken was, was de brigadier binnengekomen om tegen den agent procesverbaal op te maken. Deze ont- kende onmiddellijk. Hij was overdonderd door het optreden van den bakker en voor hij had kunnen protesteeren was deze verdwenen en was de brigadier binnengekomen. De agent, die geschorst is, verklaarde ook voor het hof onschuldig te zijn. Hij had den bakker tweemaal opgebeld en naar het post- huis ontboden. Pres..: hoe kwam hij er bij met een rijks daalder te komen? Dat wist verdachte niet: hij had het geld- stuk nog in de hand, toen de brigadier ver- scheen. De procureur-generaal, Mr. Dr. D. Reiling achtte de tenlaste gelegde feiten bewezen. Verdachte heeft een smet op het politiecorps geworpen. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis (zes maanden gevangenisstraf). UJvenhout, 21 October 1937. Amioo, Den avondpap en 't roizenlhoeike hadden we g'ad, den dag was om. 'Nen zwaren Oc- tolberdag. Daar valt in deus tij nog veul te schaf- ten: eerpeluitdoen en kuilen, peeen- rijen naar de sui- kerfalbriek, pulp verom-rijen en kuilen, mest-on- derdoen op de veurjaarsakkers, ploegen op de winterakkers, neee, veur de Sladhtmaand half om is, valt er aan den win- terslaap nog nie te denken! Dre HI was al naar 'bed, we hoorden 'm nog stommelen op d'opkamer en Trui en ik, ook wij maakten aanstalten om in de koets te gaan stijgen, zaten nog efkens de dag van mergen in te deelen, bij t leste vuur van de plattebuis, waarvan ik, veur den nacht, den sleutel 'guar had opengezet, om ze eerst zoo- veul meugelijik te laten leeglbranden, veur we opkratsten. Trui had pan en borden al in het adhterlhuis gebrocht, de krant opge'vouwen, heuren bril in de tafel'laai gelegd en den bla- ker op de bedideplank al aangestoken. Atfijn, de schuit lag gereed om den nacht in te zei- len; de loopplank was om zoo te zeggen al in- geihaald, toen m'nen Bleik, die onder de platte buis lag en wist dat ie zoo dalijlk naar buiten, in z'n hok moest en dus n£t dee of ie vast siliep! ineens z'n eigen oprichtte op z'n twee veurpooten, z'n ooren spitste en mee 'nen schuinen kop fel luisterde. Trui en ik, we keken malkaar 'ns vragend aan, luisterden ook en ja! Daar was ennigt gerucht in den inrij, naast den huis. Blek zwaaide z'nen steert 'n paar keer over de plavuizen, z'nen mond begost te trillen, maar als ie zag, dat den baas attent was, dan dodht ie: „nie noodlig da'k iblaf, maar 'k zal toch maar heele- gaar opstaan." En meteen stond ie op z'n vier pooten, in jachthouding naast me. Toen wierd 'n fiets onder 't raam gezet en Blek liet z'n scherpe houding varen, liep achteruit, naar z'n plek onder de plattebuis en ginig daar nog efkens op z'n steert zitten. ,,Kennis," zee Trui, mee 't oog op Blek. ,,Maar wie, op deus uur?" antwoordde- n-ik. Toen wierd er ingetogen op de deur geklopt mee de woorden erachter: ,,eijn jullie nog 6p, menschen?'" ,,Da's groot nuuws," zee Trui. Efkens Jaan!" riep ik. Trui blies 't naohtk&erske-n-uit en ik gren delde de deur los. „iGe nimme nie kwalijk?*' vroeg Janus, veur ie binnenlkwam. ,^W|elneee, kom binnen, jonk." Toen piepte de deur van' d'opkamfer open en daar stond, op Z'n bloote voeten, Dre HI mee 'nen dievenlanteern in z'n linker- en 'n bulks in z'n reohterftiand. ,,Oo ik docht," zee-tHie. Meteen schupte- n-ie de deur weer toe. Gelachen, amico! „Wa 'n fel boske," zee Janus, en hij veegde 'n traan van z'n appelwang. „Guilie zult oew eigen afvragen," zee Janus als ie gezeten was: „wat komt den dieen zoo laat doen?" En meteen lee ie z'n handen op z'n knieen en toen zag iik, dat z'n breeje, bij de kneukels ibehaarde vingers beefden. „Mien©ke!" riep Trui als 'n kind dat 'n raadsel hee opgelost. Janus knikte, mee 'n gelukkig lachend ge- zicht, maar toch daar was moeiheid in dieen lach. Zenuwen, docht me. En weer mee z'n bevende vingers, streefk ie wat snor- haren uit z'nen mond. *n Bietje in gedachten keek ie naar 't doovende pookgat van de plattebuis. En hij herhaalde, veur z'n eigen: ,,Mieneke". Knikte enkele keeren en 't was of ie in 't verlejen tuurde. Beventi schoot 'nen zucht omfhoog. Toen nam ie z'nen rooien zakdoek en ruischte ermee over z'nen kop. Me dunkt... hij ging er ook efkens mee langs z'n oogen; ik kon 't mis hebben, maar hij was veul zenuiwachtig. „Allee", zee Trui: ,ge mot jou vanavond de woorden uit oewen mond sleuren: wadist?? 'Nen jongen of 'n meske?" Toen keelk den Jaan mee 'n schuin lach- oogske van Trui naar mij, wachtte nog heel evenkes en toen was 't, dat ie zee: ,,allebei". Trui rende op 'm af, bleef gespannen veur 'm staan en heesch van opWinding vroeg ze: „iwatte allebei? Toch ginnen tweelinik??" Janus hief z'n hoofd op, keek Trui 'n bietje idioot aan, knikte, streek weer mee 'nen veul- bevenden vinger langs z'nen snor en toen toen ziggelden dikke tranen overdadig als 'n regenbui, over z'n rooie, blinkende wangen. „'Nen tweelink," stotterde-n-ie, pakte z'nen zaJkldoek weer, snikte 'n paar keer heftig en heesch fluisterde-n-ienimme nie kwalijk, menschen, 'k beef van de zenuwen, 'k beef van de zenuiwen." Nou, zooiets motte sjuust bij Trui begin- nen! 'Nen kweek lijk 'n schuurdeur maar 'n hartje lijk 'n erwt. fHeur oogen ston'den dus ook dalijk vol. En ze vloog naar de kelderkast, schonk 'nen bor- rel in 't grootste glas dat we hebben, redkte 'm den Jaan over en zee: „hier, drink 'ns, daar knapte van op." Nou dat liet den Jaan z'n eigen ook nie twee keer zeggen, nam bevende 't glas over, morste 'n bietje, zee: ,,zonde"„ maakte 'm toen nog gaauw efkens hartig mee 'n traan en dronk den borrel op als water. „Is 't moeilijk gegaan, Janus?" vroeg Trui: ,,nog 'ns inschenken?" ,,Hier, drink nog maar 'ns," zee Trui be- zorgd. En op dieen oogenblik schoot 'k in den lach. Maar ik maakte 't rap goed, mee te zeggen: ,/wel, wel, da zijn er dus vier bin nen de drie jaren, daar bij Graad eti Mienekes!" Toen schoot Trui ook in den lach en als wij samen zoo'n leut hadden, dat onzen buik er van schudde, dan begost ook den Jaan heel langzaam-aan te lachen, te lachen, te schudde- buiken op 't lest en telkens als we malkaar aankeken, begosten we opnuuiw. Weer piepte de opfcamer open. Flink de haren in de weer, die alle kanten uitstakken, als 't loof van 'n peeenveld, waardeur 't gfeef gestormd hee, stak Dr<5 IH z'nen snuit naar veuren, mee knippend' oogen teugen 't lampe- licht en hij vroeg: „mag ik mlsschien 'n bietje meelachen Ik kan gin oog dichtdoen, mee jullie lawijt!" ,,Allee, kwajongen, ga slapen," achte Trui. „'Kiwa...jongen...," zee Dre HI, aangetast in z'nen ponteneur en hij mepte de deur dicht. „'Hkx)r 'ns, Drd," riep ik. Daar was ie weer. Onverschillig vragend keek ie me aan: „ja?" ,Bij Graad en Mienelke op Notsel is 'nen tweelink geboren." En toen amico, toen docht ie even na, keek ons alle dnie 'ns seerjeus aan en toen zee-t-ie, dat wordt een heele oppas! Sloppel!" Weg" was ie. Gebruld hebben we, diat kan 'k oe wel ver- tellen .Hilhihihidee Trui en ze kwam handen tekort om d'r jak vast te houwen: ,,hShihihi..., zo'n... hihiihihi... och... hihihihi... zo'nen kwa..jongen... Weer draaide de deur open. Weer stond ie daar. En mee z'n handen op z'n borst, mee 'n chagrijnig geZicht, dee ie Trui na en piepte: hihihihi!"" Alleen Dre IH kost mee 't geval niks lachen. Janus zee,, kijikende naar de deur van d'opkamer: „"t is net 'n fout weenmanneike, ee! Da telkens kwaai weer komt veurspellen!" Gelachen, amico, gelachen zoo midden in den nacht! (*t Liep naar half elf!) Merakels! Trui broeht 't gesprek weer in de rails. „En...?" vroeg ze, d'r oogen droogwrijvend wanneer is den doop ,,Zial mergen in den middag worden, ee?" zee-t-ie. Graad zal 't mergen vroeg mee mijnheer pastoor gaan overleggen. Ik kon nou moeilijk meer aanlbellen, de heele pastorie was trouiwens ai donker ook!*" „,!Hoe zullen ze hieten Jaan?" vroeg ik. Toen broeht Janus z'n handen in d*hoogte, sloeg ze klappend neer op z'n knieen en riep: ,,Tiest en Aantje!" „Da's flideel!" zee ik. ,,DAs aardig! zee Trui: „weten ze 't al?" ,,Hah! Of ze 't weten! Wiedes! Ze zijn er nou allebei. Aantje is er al van vanmiddag drie uren. En den Blaauwe hee me nou zoo- gezeed afgelost. Ga nou eerst bij Dre en Trui 't aanzeggen Janus,," zee-t-ie: „dan luchte meteen 'ns op en oew vrouw zal ook wel nuuWsgierig zijn." ,,Gade dan weer terug, Janus, naar Notsel?" ,,Tuurlij,k! Ik blijf daar veurloopig". ,,Als 't manneke den aard naar z'n groot- vader krijgt", zei Trui: wordt 't 'nen goei!" ,,iStief-grotvader, Trui," zee Janus 'n bietje jaloersch. ,,Noujaa...f zee Trui en mee 'n gebaar veegde ze dat ,,/stief" uit. Toen: ,,en Aantje?" ,,Welk? 't Groot of 't klein?"* vroeg Janus mee stiekumen trots. Allebei dan!" ,,Groote Aantje is neutraal," zee Janus. ,,Zij stelt in de borelingskes evenveul belang, maar den Blaauwe staat heelegaar aan den kant van den kleinen Tiest." „,!Hoe eh is \t mee Tonia, Jaan?" vroeg Trui. ,,Goedgoed," bromide Janus, mee z'n lippen veuruit. „Offe... goedgoed, ze hee veul last van rim- meltiek." ,,Och ja," zee ik: „komt veul veur teuges- woorig, Jaan, maar veur de rest toch ge zond ,,Mja. Da's te zegges..., ze hee nogal last in d'ren rug. Nieren, denk 'k. Misschien maar spit, maar ze is erg lastig." ,,D»n is ze nie zoo bezonder goedgoed", zee ik. „Oem neee, da kan 'k ook nie zeggen. En 'n bietje asthma hee z'ook en weinig eetlust. ,,'Dan", zee ik: „dan eh..." ,,Maar veur de rest is ze gezond," zee Janus. „Jaja" zee ik: ,,"n bietje rimmeltiek, 'n bietje aan de nieren, 'n bietje asthma, 'n bietje slec'hte spijisivertering, maar overigens zoo ge zond als 'n visch'ke." Janus scheen m'nen grimmigen humor nie te begrijpen, want rustig zee-t-ie: ,,zoowist." En toen: „komen guilie 'ns rap kijken men schen, op Notsel? 'Ik Zal 'nen steuvigen bak zetten, horre. Veur brandewijn he'k ook ge- zurg'd, Dre, veur de kleintjes d'r bolleke, ee, veur d'r bolleke, maar gij krijgt er toch eenen van, horre!" ,,Ja," zee Trui: „wij komen rap op de be- schuiten mee muisjes, Jaan! Eerst gaai 'k mergen 'ns winkelen. Want daar zal wel veul te kort komen in den kindskurf. „Bedankt, Truike! Maar maak 't nie te bar, ee! Ja, ze zijn nie rijk, Graad Bogers werkt as 'n peerd, maar... ge wit. 'k Zou geren wat meer doen, as... Kee nog leefde... ja dan! Afijn; ik doei wa'k kan. Ja, 'k blijf er de eerste negen dagen vast aan huis", zee-t-ie veul opgewekt. ,,En blijft Tonia dan alleen?" vroeg Trui. „Is ze daar nie groot genogt veur?" snapte den Jiaan: ,jze zullen ze nie wegstelen, horre." En dat zee-t-ie, amico, op 'n manier, alsof ie daar diep van overtuigd is. Als Janus weg was gestampt op Z'nen velo naar Notsel en wij ons gereedmaakten veur den nacht, dan zee Trui, na lang zwijgen en heelegaar gehuld in 'nen nachtpon tot op den grond, „hij had nooit veur den. tweeden keer motten rouwen". „Waarom nie?" vroeg ik, de klok optrek- kend. ,,Hij was na zooveul jaren te veul aan z'n Kee gehecht." We zijn bij den Graad en Mieneke-van-Janus geweest! Alles kits, alles kits, amico! Mieneke is 'n dinlkske om z66 op te eten, raauw, uit 't vuistje! Den Graad kijkt de weareld in, of ie 't buskruit hee uitgevonden. Janus z'n handen zijn zacht van 't luiers- spoelen. De iborelingskes kweeken heel Notsel aan mekaar, zijn dus goed gezond! En op den tafel stond 'n groote taart van den Flielp, in sierlijk suikerspuitsel venmel- dend: „Ulvenhout excelsior!" Trui gaat er elken dag kijken en onderricht den Jaan in 't verschoonen van boreldngen, in 't luier-aandoen, wasschen, blijken en strijken, eens per dag komt Aantje Mieneke helpen, en den Tiest komt elken avond den kleinen Tiest gezelschap houwen. Hij beweert dat den kleine hem al klent en oogskes naar 'm kndpt. En als ge alles gelooven kunt wat den Blaauwe er van vertelt, dan is den kleinen Tiest Bogers 'n wonderkind. D'n Blaauwe is bezig 'nen kleinen schietboog veur z'n klein- zeuntje te snijen. En als 't aan den Blaauwe lag, dan stond de kleine Tiest a.s. Zondag al rozen te schieten op de baan, mee 'nen groo- ten pot bier naast 'm. En zoo leert den Blaauwe grootvaderen Ochferm, ja, d'n mensoh mot alles lddren. Veul groeten van Trui, Did IH en gin horke minder van oewen t. a. v., DRE. EEN DURE RIT. Naar onze lezers weten, werd j.l. Zaterdag- avond een auto weggenomen in Goes. Deze auto werd onder Nieuw- en St. Joosland in elkaar gereden tegen een paal. Na een lanigdurig onderzoek gelukte het aan de gemeentepoliitie te Nieuw- en St. Joos land om een wielrijder op te 'sporen die van het gebeuren te Nieuwland getuige was ge weest. Het scheelide maar een haar of deze wielrijder was het slachtoffer van de wiide rijders geworden. Inmiddels zijn deze rijders reeds opgespoord. Het bleken te zijn twee 16jarige jongens uit Goes, A. de V. en T. v. d. W. Zij hadden een pleizierritje met den auto willen maken, doch er kwam een ietwat rumoerig einde aan de pret. toen onder Nieuw- en St. Joosland een paar palen niet voldoende vermeden werden. De jongens hebben kans gezien naar Goes terug te komen door tweemaal een personen- auto aan te houden. De eerste bracht hen reeds, een flink eind op weg; de tweede ver- voer'de hen naar hun woonplaats. Vermoedelijk heeft dit „meerijden" echter het een en andsr tot hun ontdakking bijgedragen. Naar wij vememen, bestaat er een familie- relatie tusschen een van de jongens en den eigenaar van den kapotgereden auto, den heer F. te Souburg. De omstandigheid zal echter niet kunnen voorkomen, dat het een duur ritje Het wereldkampioenschap. Er zijn al verschillende vraagstukken in de match, die een nadere oplossing wachten. Zoo het eindspel van de derde partij, waarin de stand was: a bedefgh Wit dded toen den zet 41. Kh2h3, kenne- lijk om h4 te veroveren, daar de koning door dien pion al te zeer belemmerd wordt. Er volgde Rfl! en Wit kan h4 niet nemen zonder g2 te verliezen. Beter ware 41. Rg4f5, welke zet e4 aanvalt. Toch schijnt dit ook niet tot winst te leiden, want na 41. Rd3. 42. Kh3 Rfl. 43. Re4: is dezelfde stand ontstaan als in de partij na den 45en zet. En dat eindspel heeft Wit niet kunnen winnen, hoewel gelijke raads- heeren bij den pion meerderheid gewoonlijk al de winst zeker maken. Wij nemen aan, dat de gemaakte analyses verder juist zijn en dat de'partij werkelijk niet meer te winnen was. De vijfde partij was bijzonder fraai. Aljechin nam het dame- gambiet aan en Euwe zette rustig voort op wordt voor de beide knapen. Men mag nu een- maal geen auto wegnemen, ook niet voor plei- aier; men mag hem nog veel minder kapot rij den. En tenslotte is het venboden, om zon der rijbewijs een motorrijtuig op vier wielen te besturen. (Midd. Crt.) JONGEN VERDRONKEN NA BRASPARTIJ Een week geleden, in den nacht van Woens- dag op Donderdag j.l., is de zestienjarige Cor- nelis Aessing uit Ter Apelkanaal (gem. Vlagt- wedde) in het Ter Apelerkanaal geraakt en verdronken. De jongen had zich Imet nog eeni- ge personen ten huize van de familie D. te Vlagtwed'de bevonden, waar men vroolijk bij- een was. Er werd oak nogal wat alcohol ge- bruikt. Ver na twaalVen besloot men naar huis te gaan. Terwijl het gezelschap, dat onder den invloed van drank verlkeerde, zich op weg be- gaf, is de jongen op onverklaarbare wijze te water geraakt in het kanaal, dat langs den weg loopt. Terstond werden redidingspogingen in het werk gesteld. Een van de mannen is in het kanaal geloopen en heeft zijn hand uitge- stoken, doch hij kon den jongen, die midden in het kanaal lag, niet grijpen. De justitie te Groningen onderzoekt thans in hoeverre hier van misdrijf sprake kan zijn. Voor dit doel zijn alle personen, die zich in het gezelschap hebben bevonden, naar Gronin gen overgebracht om door den rechter-com- missanis te worden gehoord. Tegen twee van hen zal het onderzoek worden voortgezet. BIJ AANRIJDING GEDOOD. Woensdagnamiddag is de 28-jarige schip- per E. Venema, wonende te Onderdendam, die zich per fiets naar Groningen begaf, door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk geschiedde op het oogenblik, dat de auto een voor hem rijdenden bietenwagen passeerde. TWIST IN EEN WOONWAGENKAJVEP. Woensdagochtend is bij een familiebwist in het woouwagenkamp aan de Slachthuiskade te 's Grawenihage, de 36jarige vrouw M. B. geb. M. met een mes in het hoofd gestoken. De daderes, de 44jarige E. G. geb. G. is door de politie gearresteerd. De getroffene is ter behandeling naar den centralen post vervoerd. De wond bleek niet emstig te zijn. Voorts heeft de politie aangehouden den 19- jarigen muzikant J. F., die van te voren de getroffen vrouw reeds met een scheermes had bedreigd. SOHAKING? Op verzoek van de justitie te Roermond heeft de politie te Seraing (in Belgie) aange houden den 32jarigen M. B. uit Venlo, die er van wordt verdacht een minderjarig meisje uit Blerick te hebben ontvoerd. B. is in af- wachting van zijn uitlevering te Luik opge- sloten. HONDENVERGIFTIGING. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Te Egmond aan Zee is weer een geval van honldenvergiftiging voorgekomen. Nu en dan blijkt, dat honden in de duinen, welke in par- ticulier bezit zijn, worden vergiftigd door voedsel, dat waarschijnlijk strychnine bevat. Sedert de duinen aan de Zuidzijde van het dorp in het bezit van de provincie zijn, wor den uit deze duinen geen klachten meer ver- nomen. Het vorig jaar is door den inspecteur der dierenbescherming te Alkmaar reeds een onderzoek naar deze vergiftigingsgevallen in- gesteld, dat echter zonder resultaat bleef. VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is het 2jarig zoontje van T. H. den Breejen te Boven-Hardinxveld in een wel geraakt en verdronken. HET TE ROTTERDAM VERMISTE MEISJE. De nasporingen naar de uit de ouderlijke woning te Rotterdam verdwenen 7jarige Lijntje Hudser hebben nog geen resultaat op- geleverd. De commissari's van .politie in de tweede af- deeling aldaar overweegt de mogelijlkheid, dat behalve de automobilist uit Dordredht, die op een desbetreffend verzoek afWijzend heeft ge antwoord, nog meer automobilisten Vrijdag- avond na 7 uur op den weg Rotterlam^Dord recht van een man het venzoek hebben gekre- gen, een jeugdlig meisje mee te nemen naar een adre® te Zwijndrecht. Als dit het geval is, wordt dezen automobilisten verzocht, zich te vervoegen aan het bureau Sandelingenplein te Rotterdam tot het geven van inlichtingen. HONTENISSE. iHiuwelijlks-voltrekkingen. 5 Oct. Desird J. Hiel (van Vogelwaarde), oud 44 j. en Marie R. Bogaart, oud 47 j. Geboorten. 1 Oct. Gerardus Eduardus Jo- de gewone wijze, waarbij hij echter den gebrui- kelijken zet Tfldl naliet. Het witte paard werd naar c3 ontwikkeld (het is een strrjd- punt, of het op d2 niet beter staat)daar trachtte b5b4 het te verdrijven, maar dit sloot een pionoffer in, een pionoffer van Wit n.l. Aljechin ging daar niet op in, maar kreeg een wat minder goeden stand van stukken, die door een nauwkeurig berekende combinatie Wit een stuk opbracht, dat Zwart moest offeren om mat te voorkomen. De zesde partij. Hierin werd een nieuwigheid gespeeld. Na 1. d4 d5 2. c4 c6 volgde 3. Pc3 in plaats van Pf3. Zwart kan dan met 3Pf6 voort- zetten, waama 4. Pf3 tot de gewone Slavische partij leidt. Men speelt gewoonlijk eerst Pf3 om het Winawer-gambiet (3* Pc3 e5) te ver- mijden: het geldt voor niet geheel voldoende, maar kansrijk, en een weerlegging is er niet. Zwart speelde echter 3dc4: welke zet door Euwe als de sterkste aanbevolen wordt. De theorie zet voort met 4. e3 b5 (dit is nu mogelijk wegens den voorbereidenden zet c6). 5. a4 b4. 6. Pa2 e6 of 6. Pe4 Pf6, en noemt ook den zet 4. a4 (verhindert b5), waarna echter in de partij FineEuwe, ZandVoort 1936, volgde 4. e5! 5. de5: Ddl:-)- 6. Kdl: Pa6. 7. e3 Re6. 8. Pf3 00Of met over- wicht van Zwart. Aljechin nu speelde 4. el2e4! Deze zet gold voor minder goed wegens b5 en Pf6, waarna de dreiging b4 en Pe4: Wit in de verdediging dringt. Intusschen gaat dat zoo eenvoudig niet, want Wit heeft in het centrum een sterk overwicht. Men ziet, hoe de zetten 3. Pc3 en 3. Pf3 ieder zijn eigen karakter kunnen hebben, en 3. Pc3 tot scherpere varianten leidt, tenzij men natuurlijk alsnog Pf3 en Pf6 speelt. Zwart moest nu wel 4e5 antwoorden, waarna Wit met 5. Rc4: ed4: (Dd4: 6. Db3 Dd7 kan ook, maar Zwart staat dan voor zijn pion zeer moeilijk). 6. Pf3! Toen begon Ettwe te knoeien met b7b5? waarop 7. Pb5:! (cb5: kan niet wegens 8. Rd5) den pion met beter spel heroverde. Zwart had de keus tusschen rustig verdedi- sephus, z. van Gustaaf Theod. M. Staal en van Agnes Pr. M. Castenmiller. 2 Oct. Hubertus Petrus Marie, z. van Bduard Fr. van Sikke- lerus en van Julia M. S. Wieezepoel. Johan Cornelis, z. van Alphonsus Weesepoel en van Paulina J. 'iueieman. Y Oct. Rosalia Paulina d. van Johannes Alb. Baart en van Bertha Jud. Mannaart. 10 Oct. Jacebus Alphonsus, z. van Josephus Petr. Arens en van Elisabeth P. de Bakker. 14 Oct. Theodoras E'ranciscus, z. van Josephus Com. Voet en van Maria Math. Maas. Overlijden. 5 Oct. Anna Catharina Luijckxs, oud 83 j., d. van Judocus Fr. Luijlkckxs en van Apolonia de Blolk. 8 Oct. Maria Hiel, oud 83 j., echtg. van Jacobus Polfliet. SAS VAN GENT. Gedurende de week van 10 tot en met 16 October hebben zich in deze gemeente geves- tigd: E. L. Fermont en gezin, landarbeider, van Aix en Provence (Fr.). Veirtrokken A. D. Baart, handelsreiziger, naar Selzaete. P. J. Seijbel, timmerman, naar Selzaete. <P. J. H. Seijbel, fabrieksarbeider, naar Sel zaete. C. J. W. van Ham, zonder beroep, naar Sel zaete. HONTENISSE. Gedurende de eerste helft van October heb ben zich in deze gemeente gevestdgd: A. de Waal te Walsoorden, van Zaamslag. A. J. de Rijck te Terhole, van Vogelwaarde. J. Pluijm te Lamswaarde, van Hulst. J. M. PluijmDanckaert te Lamswaarde, van Hulst. L. J. M. L. Pluijm te Lamswaarde, van Hulst. D. J. Hiel te Groenendijk, van Vogelwaarde. P. van Heese te Kloostenzande, van Vogel waarde. L. M. van Heese te Kloostenzande, van Vo gelwaarde. P. T. R. van Heese, te Kloostenzande, van Vogelwaarde. A. P. Dieleman te Kuitaart, van Ter Neuzen E. P. Geensen te Kuitaart, van Hulst. M. S. P. GeensenStrobbe, te Kuitaart, van Hulst. P. P. Geensen, te Kuitaart, van Hulst. Vertrokken: W. M. L. van Leeuwe, van Kloostenzande naar Nijmegen. Th. S. van Mieghem, van Groenendijk naar Nederlandsch-Indie. M. M. Tottd, van Groenendijk naar Hulst. ZATERDAG 23 OCTOBER 1937. Gereformeerde Gemeente. HOEK. 5.30 u., Ds. A. Verhage, van Middel- burg. ZONDAG 24 OCTOBER 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NiEUIZBN. 9.30 u., de heer K. P. van der Graaf; 2 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Avondm.2 u., de heer F. H. J. Bik. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raam's. AXEL. 9 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAMBLAG. 9 u., Ds. Korevaar, bed. H. A.; 2 u., Ds. Korevaar, dankz. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. Dankdienst v. h. gewas. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. Vink. AXEL. 9 u. en 2 u., Ds. Post. ZAAMiSiLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u. en 2 u., leesdienst; 6 u., Ds. A. Verhage, van Middelburg. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 ,u. en 5.30 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Dekkerstraat Ter Neuzen. 6 u., Dr. L. J. Cazemier. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. gen door 6. Rc5 (voorgesteld door Mardczy in „De Schaakwereld") of aannemen van het offer. We zijn dan in den stijl van het Muziogambiet aanigeland. Dat Zwart na 6. dc3: niet kansloos is, blijkt uit het feit, dat men het over de beste voortzetting van Wit niet eens ig, Tartakower geeft in de Telegraaf aan 6dc3: 7. Rf7f Ke7. 8. Rg5t Pf6. 9. Dd8:f Kd8. 10. e5 „enz."' Wij zetten in plaats van ,,en zoo" voort met 10h6! 11. Rh4 g5. 12. ef6: gh4: en geven toe, dat Zwart ellendig staat, maar niet zoo ellendig, dat het een stuk waard is. Aljechin had echter iets anders op het oog n.l. 8. Db3 ,,met onweer- staanbaren aanval". Dat is heel aardig, maar daarmee is het offer voor Wit nog niet correct gemaakt. Na 6. b5? 7. Pb5: kreeg Euwe geen been meer aan den grond en gaf op den 23sten zet, eigenlijk al veel te laat, op. De zevende party bracht den wereldkampioen achterstand. In de opening offerde hij een pion om een zwar- ten raadsheer in moeilijkheden te brengen. Dit gelukte, maar de stand was na winst van het stuk (of beter: na rail tegen drie pionnen) zeer moeilijk voor Wit. Of deze door verde- digend spel (25. Khl i.p.v. Kh3) in het voor- deel zou zijn gekomen, is te betwijfelen, maar de koning bleek achteraf op h3 slecht te staan, zoodat Zwart door matdreigingen een stuk won en daarmee de partij. Wij vinden het niet noodig, na iedere partij te voorspellen: Euwe wint het vast, en daarna: Aljechin wint het vast. In de vorige match was de stand na de zevende partij 52 ten gunste van Aljechin en toen won Euwe tenslotte toch! De volgende partijen. 9e partij 24 Oct. Den Haag, Dierentuin, 6.30 u. lOe partij 26 Oct. Den Haag, Dierentuin, 6.30 u. lie partij 30 Oct. Groningen, Harmonie, 6.30 u.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6