ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM No. 9673 VRIJDAG 22;jOCTOBER 1937 77® Jaargang Buitenland Oe burgeroorlog in Spanje Sport DOOR KL00STERBALSEH TWEEDE BLAD De Burgemeester der Gemeente PHILIPPINE TER NEUZEN, 22 OCTOBER 1937. HOEK. AXEL. OOSTBURG. Van onze Adverteerders Een stijve nek behoeft Ge dus niet Sanger te hebben AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" VOETBAL. SCHAKEN. RECHTSZAKEN. NEUZENSCHE COURANT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. VEREENIG- DE PETROLEUM MIJEN, „PURFINA"', SINCLAIR1..SfNFINA", gevestigd te Rot terdam, om vergunninig tot het oprichten en in werking stellen van een benzine-installatie met bovengrondsche aftapinrichting, op het perceel kadastraal bekend in sectie L, no. 426, gelegen aan de Lange Kerkstraat no. 59. Op Dinsdag 2 November a.s., des namid- dags om drie uur zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben. kunnen gedurende drie dagen v66r het bovengemelde tijdstip ter secretarie der ge- meente kennis nemen van de ter zake in- gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbende wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op de bovenbepaalde dag voor bet ge- meentebestuur zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te liOhten. Ter Neuzen, 19 October 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. maalkt Ibelkenid: le. dat, ter voldoening aan art. 72a, in ver- (band met de artt. 63 en 10 der Onteiige- ningswet, een commissie uit Gedepu- teerde Staten der provincie Zeeland, bij'gestaan door den idaartoe door het Algemeen Bestuur aangewezen deskun- dige en het Hoofd van het Bestuur der Gemeente, in het gemeentehuis aldaar sitting izal houden op Woensdag 10 November 1937, te 10 uur, teneinde de betzwaren van (belanghebbeniden aan te hooren tegen het plan van onteigening ten name van de gemeente Philippine voor aanleg en verfbetering van een ge- deel'te van den weg IsaibellasluisPhi lippine, gelegen onder de gemeente Phi lippine, en noodigt belangheblbenden uit, hun Ibeizwaren ter plaatse en ure voor- meld, mondeling of schriftelijk aan ge- noemde commissie mede te deelen; 2e. dat de stuklken, bedoeld in het eerste lid van art. 12 der Ontelgendngsweten ter voldoening aan art. 72a, in verband met de Ibepalingen van de artt. 64 en 12, ter inizage van een ieder worden neder- gelegd ter secretarie der geimeente, van 23 October 1937 totdat de commissie haar iwerikzaamheden binnen de ge meente heeft volibraoht; 3e. dat het uitgewerkt plan van het ge- heele iwerk, bedoeld in het laatste lid van art. 12 wan meergenoemde wet, voor een ieder ter inizage zal liggen ter secretarie der gemeente, van 23 Octo ber 1937, totdat de commissie haar werkizaamheden heeift wollbracht. Beziwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van izegel. Philippine, 22 October 1937. De Burgemeester voornoemd, F. J. L. M. DHOOGE. NA DE KANTONNALE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Men scbrijft uit Parijs aan de H. Crt. De vorige week na de eerste ronde der kan- tonnale verkiezingen, hebben communisten en socialisten verklaard, een vermeerdering van hun aantal zetels, vergeleken bij die, behaald bij de verkiezingen van 1931, als een over- winning te zullen beschouwen. Dit aantal is vermeerderd en dus meenen zij reden tot juichen te hebben. Oppervlakkig beschouwd hebben zij gelijk, maar wanneer men een wei- nig dieper op de zaak ingaat, dan blijkt reeds zeer spoedig, dat zij absoluut geen reden heb ben om zoo luid van den toren te blazen. Wat zien wij immers? De communisten komen van 10 op 41 zetels, winnen er dus 31 en de socialisten stijgen van 163 op 234 zetels, wat dus een winst beteekent van 71 zetels. Het is zeker aanmerkelijk, maar wanneer men eener- zijds bedenkt. dat de communisten in 1931 sleohts enkele candidaten stelden en ditmaal in alle kantons mededongen met eigen men- schen, dat er bovendien door hen een groote propaganda onder de Pransche boerenbevol- king is gevoerd en dat nu de linkerpartijen elkaar in vele gevallen volgens het volksfront accoord steunden, dan is dat resultaat op 1525 zetels toch wel heel poovertjes, vooral voor de uiterste linkerzijde. Er is echter nog meer. De eenige juiste maatstaf om de uitslag dezer verkiezingen te beoordeelen, is een vergelijking tusschen de percentages der uitgebrachte stemmen bij deze en bij de Kamerverkiezingen van het vorige jaar. En dan blijkt overduidelijk, dat na anderhalf jaar volksfrontbewind, heel wat roode sympathien bekoeld zijn. Werd immers het vorige jaar 8.60 pCt. der stemmen uitge bracht op de communisten, ditmaal was het slechts 2.68 pCt., terwijl de socialisten daalden van 25.44 pCt. op 15.34 pCt. Op deze wijze bezien, heeft uiterst links dus allerminst reden tot juichen en is het begrij- pelijk, dat eveneens radicaal-socialisten en rechtsche partijen van een stembuszege spre ken. iStelt men zich op het standpunt van zetel aantal, dan blijken de radicaal-socialisten 42 zetels verloren te hebben en men behoeft zich niet ajf te vragen ten voordeele van wie. De rechtsche partijen hebben zich echter in ver- gelijking met 1931 behoorlijk gehandhaafd daar zij slechts 19 zetels moesten afstaan, Bestudeeren we nu weer even de percentages van verleden jaar en dit jaar, dan blijken de radicaal-socialisten van 20.61 pOt. vooruit ge- gaan te zijn tot 34.49 pCt., de onafhankelijke radicalen, die niet meer tot de volksfrontcom- binatie behooren, van 5.37 pCt. tot 7.80 pCt. en de rechtsche partijen van 33.69 pCt. tot 35.54 pCt. Wanneer hier dus tevredenheid betoond wordt met de uitslag der verkiezingen dan is dat met meer reden dan aan de over- zijde, daar deze cijfers dui'delijk aantoonen, dat de roode vloedgolf, die de communisten met zooveel ophef hadden aangekondigd, ach- terwege is gebleven niet alleen, maar dat zelfs ae roode invloed ernistig aan het tanen is. Volgt hieruit, dat Frankrijk voor goed daarvan bevrijd is? Allerminst. Hier en daar hebben zicb kernen vastgezet, vooral in het Nooraen. Reeds is daar in enkele „conseils generaux" de absolute meerderheid in handen gekomen van communisten en socialisten. Een andere merkwaardigbeid bij deze her- stemmingen is geweest, de steeds duideiijker aan het licht tredende breuk tusschen socia listen en communisten eenerzijds en de radi caal-socialisten anderzijds. Talrijke radicaal- socialisten immers zijn gekozen op grond van een programma, dat in lijnrechte tegen- spraak is met de volksfrontprincipes en als antimarxist zijn ze gesteund door de gema- tigde en rechtsche partijen. Hieruit volgt wel niet, dat men eerstdaags op een ineenstorting van het volksfront moet rekenen, maar het wijst er wel op, dat de tijden allerminst rijp zijn voor n verscherpt volksfrontprogramma. De val van Gyon. Woensdagmiddag om kwart over vier zijn de troepen van Franco Gijon binnengetrokken, dat zich omstreeks twaalf uur had overge- geven. Zij werden geestdriftig begroet. Alle republikeinsche voormannen zouden over zee gevlucht zijn. Volgens een bericht uit Salamanca zijn tal van soldaten der regeeringstroepen, die in den omtrek van Oviedo streden, na het vememen van het bericht, dat Gijon zich had overge- geven, naar de rechtschen overgeloopen. Uit Oviedo heeft men vernomen dat de rechtsche troepen een verbinding tot stand hebben ge- bracht tusschen Gijon en deze stad. De nationalisten vonden bij hun intocht te Gijon, aidus United Press, de stad zoo goed als verlaten. De bevolking was namelijk in de laatste twee dagen naar de bergen gevlucht, uit vrees voor de plunderende anarchisten, die sinds Dinsdagavond heer en meester van de stad waren. De socialistische commandant Belarmino Tomas had alle controle over zijn ondergeschikten verloren, zoodat terroristische elementen ongestraft aan het plunderen sloe- gen, waarbij zij ook vele gebouwen in brand staken. De weinige inwoners, die nog te Gijon waren achtergebleven, vertelden, dat het den afge- loopen nacht een ware hel geweest was. Overal teekenden zich de uitslaande vlammen scherp tegen den nachteiijken hernel af. Toen Woensdagmorgen bekend werd, dat de natio nalisten de stad naderden, begon de algemeene u-ittochL Vele soldaten maakten zich meester van de schepen en bootjes in de haven en trachtten naar het buitenland te vluchten. Andere troepenafdeelingen zochten hun heil in een overhaaste vlucht naar Aviles, waar reeds honderden zich om de schepen en bootjes ver- drongen. De meeste vlucbtelingen konden ech ter geen plaats meer bemachtigen: het aantal booten was niet toereikend en een andere havenplaats is hun niet meer overgebleven. Zoodra de nationalisten Gijon hadden bezet, gingen zij op zoek naar de vluchtelingen. De witte vloot kruiste voor de haven en dwong twaalf schepen met gevluchte soldaten, naar Gijon terug te keeren. Zeshonderd Asturische soldaten, die door het Britsch stoomschip „Stangrove" aan boord ge- nomen waren, zijn, zooals reeds gemeld, nog op het laatste nippertje aan de nationalisten ontsnapt. Reeds daagden eenige schepen van Franco op om het schip aan te houden en weer naar Gijon terug te brengen, toen de Britsche kruiser ..Southampton" tusschenbeide kwam en de „Stangrove" veilig naar Bordeaux loodste. De nationalistische vloot zocht de ge- heele Noordkust af en vond later nog een ander scbip met 200 vluchtelingen, die even eens weer naar Gijon werden teruggebracht. SPELDJESDAG ZONNEGLOREN. Zooals uit achterstaande advertentie Iblijikt, wordt morgen aihier een speldjesdag gehouden voor Zoxmegloren, sanatorium voor tjb.c.- lijders. Wie wenschen de collectrices veel suc- ces met haar mooien arbeid. HET LIOHTEN VAN HET WRAK VAN DE „PENSHURST" EN DE VAART OP HET KANAAL NAAR GENT. Naar wy vernemen staat het met de werk- zaajmheden van het in het kanaal nabij Sluiskil door aanvaring gezonken stoomschip Pens- hurst" aidus, dat-voortdurend kans op succes bestaat, doch dat het behaalde succes door onvoorziene omstandigheden weer te loor gaat. Zoo was men eergisteren met het leegpompen van het achterschip en machinekamer zoover gevorderd dat het achterschip reeds omhoog kwam, toen zich echter weer een luik tusschen voorruim en machinekamer begaf, waardoor deze weer volstroomde. Toch bestaat steeds de kans, dat men op een gegeven oogenblik het doel, om het wrak hooger op den kant te zetten, zal bereiken. De nieu,we vanrgeul. Met het baggeren van de nieuwe vaargeul wordt met kracbt voortgegaan. Men is daar- mede thans zoover gevorderd, dat de schepen tot een diepgang van 6 Meter, die ook reeds thans rhogen passeeren, daarvan gemak onder- vinden. EEN TRIP DOOR WEST-EUROPA. Het Duitsche passagierssohip Pretoria" van de Woermann Linie arriveerde j.l. Woensdag middag op dereede aihier voor het embar- queeren van 450 passagiers, die des avonds met een 15-tal autobussen aihier aankwamen. Zij maakten vanuit Hamburg een 9-daagschen trip door West-Europa en waren te IJmuiden gedebarqueerd en vandaar over land naar Antwerpen gereisd. Vandaar vertrokken zij naar Parijs om een bezoek te brengen aan de wereldtentoonstelling, waarna zij naar Brussel reisden. Via Gent zijn ze toen met autobus- sen naar hier vertrokken, waar zij zich weer inscheepten op de Pretoria", die inmiddels, na eerst naar Antwerpen te zijn gevaren, op de reede verschenen was. Met de „,Prins Wilem I", een der salonbooten van den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde, zijn de passagiers aan boord gebracht. STOOMSCHIP „STAL". Het Deensche s.s. „<Stal" dat machineschade bekomen had, is met sleepboothulp van Ter Neuzen naar Gent gebracht, alwaar de noodige herstellingen verrieht zullen worden. Te Sluis kil geraakte het schip bij het passeeren van het wrak van de „Penshurst" nog even aan den grond, doch kwam spoedig vlot. DIPLOMA SCHOOLRAAD. De heer L. de Jager, hoofdonderwijzer te Oude-Wetering, vroeger woonachtdg aihier, slaagde dezer dagen voor diploma Schoolraad. DE KOLENBIJSLAG VOOR WERKLOOZEN. Zooals gemeld hebben vertegenwoordigers van de zeven grootste gemeenten onlangs een bespreking met den Minister van Sociale Zaken gehad, waarbij den Minister o.m. werd gevraagd den brjslag voor werkloozen met 25 pet. te verhoogen. Naar ,,Het Volk" verneemt, heeft de Minis ter thans aan de gemeentebesturen bericht, dat de brandstoffenbijslag voor deze winter ongewijzigd blijft. VERGUNNINGEN INGEVOLGE DE VOGELWET. Aangezien de vergunningen ingevolge de Vogeliwet 1912 op 1 October hun geidigheid hadden verloren, tenigevolge van de invoering op idien datum van de Vogelwet 1936, heeft de Commissaris der Koningin zich tot de burge- meesters gewend met verzoek alle door hen uitgereikte vergunningen, wellker geldigheids- duur izJich tot na genoemden datum uitstrekte, van de be 1 anghebbenden terug te vragen en aan den Commissaris toe te zenden onder op- ,gaaf voor zooveel zulks niet uit de vergun- ning mocht blijlken van de(n) voornaam (voomamen) voludt, de geboorteplaats en den gelboortedatum van den vergunninghouder. Het ligt in de bedoeling om vorenbadoelde ver gunningen, zonder dat verdere aanvraag daartoe noodig is, te vervangen door op de Vogelwet 1986 steunende vergunningen, waar- van de geidigtoeidsduur zal samenvallen met dien der vergunningen, waarvoor izij in de plaats treden. Voor de nieuiwe aan te Vragen vergunnin gen moet gebruik worden gemaakt van een aanvraagformulier, zooals er aan de circu- laire een is toegevoegd. Aanrijding. Deze weelk reed de kolenhandelaar J. de F. aihier met een wagen kolen ter hoogte van de Wulpenbek in de richting Hoek, toen de wagen bij het uitwijken voor een bietenwagen door den tram werd gegrepen, waardoor een aan tal balen kolen op den weg terech'tkwam. Wonder tooven wonder ibeperkte zich alles tot eenige materieele schade. Het ongluk is waarschijnlijk gebeurd door' dat de voerman, die zeer erg hardhoorende is, den tram niet heeft hooren aankomen. Brand. Donderdagmiddag ontdekte een passeerende fietser, dat op den Molendijk bij den heer P. v. H. brand uitgebroken was in de naast diens woning gebouwden timmerloods. Nadat de fietser, de heer H. K. uit Ter Neuzen, de be- woners geiwaarschuwd had, heeft men dit brandje, dat natuurlijk niet lang meer had moeten duren, gezien den zeer brandbaren in- houd, met ibehuip van lijnwerkers der Z. V, T. M., die daar toevallig aan het werk waren, gebluscht. Nader vememen wij, dat de schade die zich bepeilkte tot eenige verbrande gereed- schappen, waarschijnlijk ontstaan is door het met lucifers spelen door het zoontje van den heer v. !H. Verzekering dekt de schade. HET CENTRUM. Een Egyptische idylle. Het geknal van pistoolschoten verbreekt de stilte van een helderen morgen in een idyllisch plaatsje aan de Middellandsche Zee, alzoo vangt deze film aan. Nu die stilte aan de Middellandsche Zee is tegenwoordig ver te zoeken en als men meer van het rustige houdt, doet men beter zulks in Nederland te zoeken. Maar om bij de film te blijven, een duel waar- van de oorzaak echter onbeken'd blijft en waarbij geen dooden vallen, want later worden de beide rivalen de grootste vrienden, waarbij zij elkander steunen in het belang van hun land om een intemationalen zwendelaar te ontmaskeren. Het is dus een avonturenfilm waarvan de geschiedenis zich afspeelt in het Oosten van Europa, waar de handel in wapens en andere verdoovende artikelen nog hoogtij viert. Er komt ook een „zij" bij te pas, die weliswaar het middelpunt vormt, doch in deze geheimzinnige film toch slechts de tweede viool speelt, want het zijn de militaire attache's die de verzoening tusschen de vijan- dige landen tot stand brengt. Als tweede film volgt Camaval in Weenen. Als in een bonte warreling daalt de confetti neder en verhoogt de stemming bij feestelijke gelegenheden waar de aanwezigen dooreen- warrelen, zoodanig dat men er ten slotte geen houvast meer aan heeft en met geen schijn van kans de een of de ander voortdurend kan volgen. Vroolijk en gevatte kwinkslagen zijn als confetti, waarbij men zich amuseert en ondanks de oppervlakkigheid toch blijk geven van gezond verstand. Zoo is het ook in deze film en juist daarom is deze naam hiervoor gekozen, want ads ondertitel wordt vermeld: Camaval in Weenen. Wij moeten eerlijk bekennen dat wij hierover web meer- malen hebben hooren vertellen, doch het nog i nimmer hebben aanschouw'd. Er gaat een roep 1 vanuit en bij het volgen van deze film moet men toestemmen terecht, want zooh opge- wekte stemming als er te Weenen Jieerscht tijdens de carnavalsdagen moet een ieder in een vroolijke bui brengen en zal men zelfs te Keulen of Dtisseldorp, waar men toch ook niet van een klein geruchtje vervaard Is, te ver- geefs zoeken. Het is een film vol dwaze inva!len met verwikkelingen waarvan men zai moeten zeggen hoe krijgen ze dat alles weer voor den bakker, doch het is Camaval en bij het slot komt alles weer in het goede vaarwater. Aihier werd op 21 October 1937 een vergade- ring gehouden in „Pro Rege", om te komen tot oprichting van een Bond van Chr. Platte- landsmeisjes in West. Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze vergadering werd gepresideerd door den heer Abr. Catsman te Aardenburg. Mede was aanwezig het dagelijksch bestuur van den Bond van Chr. Plattelands Vrouwen en Meisjes in West. Zeeuwsch-Vlaanderen. Na het zin- gen Ps. 25 2, opende de voorzitter deze ver gadering met gebed, heette de aanwezigen welkom en sprak een kort openingswoord. De secretaresse der Chr. Plattelands Vrou wen en Meisjes mej. C. v. Bortel te Schoon- dijke zette hierna uiteen het doel dezer nieuwe te stichten organisatie. De vraagstukken der ouderen zijn niet dezelfde van die van de jongeren. Daarom is noodig een eigen orga nisatie, naar eigen behoefte. Onze tijd vraagt parate kennis voor de vragen van dezen tijd, niet het minst voor wat het technisch gedeelte betreft, dus is deze vereeniging noodig. De heer E. Dekker, voorzitter der Chr. Jong. Org. C. B. T. B. sprak een propagandistisch woor voor de op te richten vereeniging. Na bespreking en uitwisseling van gedach- ten wordt tot oprichting besloten. De heer D. Dees, Hoofdbestuurder van den Bond C. B. T. B. Jong. Org. vestigde de aan dacht op hun orgaan ,,,Ons Jong Platteland", met gelukwenschen voor de opgerichte ver eeniging. Mej. W. van Mazijk zal voorloopig als secre taresse der vereeniging optreden, terwijl over verkiezing bestuur, statuten en huishoudelijk reglement op de eerstvolgende vergadering zal gehandeld worden. De voorzitter zegt de spreekster en spreker dank voor hun woorden en gelukwenschen en sloot deze zeer geani- meerde vergadering met dankgebed. MAGAZIJN ..CONTACT" Zooals uit de advertentie in ons nummer van j.l. Maandag blijkt, heeft de heer Murck, in het perceel Noordstraat 20 een winkel inge- richt van electrische verlichtingsartikelen en diverse andere electrische apparaten, die in de laatste jaren meer en meer voor de huishou- ding in gebruik komen. Men vindt er zoowel de lampen, kappen en electrische apparaten geheel gemonteerd, als ook de onderdeelen voor herstelling en vervanging. Tevens zijn in dit magazijn voorhanden rijwielen en onderdeelen, met verdere benoo- digdheden, terwijl de exploitant van het maga zijn ook de reparatie verzorgt. Het publiek heeft dus weer een gelegenheid meer om zich op dit gebied te voorzien. Wij wenschen den ondernemer succes. rIh had den geheelen dag door regeit' achtig weer geloopen met een sner- penden wind. Toen ik s'avonds thuia kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij- ven met Kloosterbalsem. 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer te be- speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. Onovertroffen by brand-en snijwonden Ook ongeevenaard als wrytmiddel by Rheumatiek, spit en ptyniyke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/j ct. en f 1.04 llugez. ivied.) HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Het Nederlanidsch elftal, dat op Zondag 31 October a.s. in het Olympisch staidion te Am sterdam tegen Franlkrijk uitkomt, is door de keuizecommissie van den K.N.V.B. als volgt samengeste-ld Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (AGOW) en Caldenhove (DW(S). Midden: Pelliiikaan (DONGA), Anderiesen Ajax) en Paauwe (Feijenoord) Voor: Wels (Unitas), Vente (Feijenoond), Slmit (Haarlem), Van Heel (Feijenoord) en Bergman (Blauiw-W(it). Als reserves zijn aangeiwezen: Dij-kstra (ZFC), v. d. Linde (NAC), Kuppen (Feijen oord), De Bock (Bloemendaal) en Ten Duis Enschode DE STRIJD OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Nadat Dr. Euwe eerst een voorsprong van 32 had genomen, wist Dr. Aljechin zijn achterstand niet alleen in te halen maar om te zetten in een voorsprong van 53. want ook de achtste partij werd door hem gewon- nen, zoodat hij 3 winstpunten achter elkaar behaalde. Ook ditmaal was de opening d2d4, waarna Dr. Euwe niet de Slavdsche doch de Nimzo- Indische verdediging koos, welke tot de 13de zet beiden een gelijken stand bood. In het middenspel maakte Dr. Euwe echter een foutieve zet, die Dr. Aljechin gretig aangreep om zijn stand zoodanig te verbeteren, dat Dr. Euwe voortdurend in moeilijke positie kwam te staan en na den 26sten zet van Dr. Aljechin gaf onze landgenoot de partij op. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 October 1937. De volgende zaak werd behandeld: P. E .-S., oud 23 j.., arbeider te Philippine, werd verdacht, dat hij op 26 Juni 1.1. te Philip pine, Alfred Goethals heeft mishandeld door i hem te slaan en te schoppen. Eisch f 25 boete of 10 dagen hechtenis. OUDDORP'S BURGEMEESTER VOOR DE RECHTBANK. Woensdag heeft de Rotterdamsche recht- bank de behandeling voortgezet van de straf- zaak tegen den burgemeester van Ouddorp, die verdacht wordt van verduisteringen en het accepteeren van fooien als hoofd van de ge meente. Verschei'dene getuigen verklaarden, dat de uitkeeringen van de stichting, bedoeld bij de wet van 26 Juni 1936, zeer onregelmatig ge- schiedden. Verdachte erkende, dat dit het geval geweest is, maar hij merkte op, dat hij het geld nimmer voor zichzelf heeft gebruikt. Hij had alleen den boel wat verwaarloosd. Alle rechthebbenden hebben hun geld ontvan- gen en na dien tijd is alles normaal verloopen. Getuige M. Boelaars, metselaar te Ouddorp, en tevens directeur van een zangvereeniging, zeide, als getuige gehoord, dat .de burgemees ter op zijn verzoek eens heeft bewerkstelligd, dat een bioscoopvoorstelling, die een dag voor de zanguitvoering gehouden zou worden veer- tien dagen werd uitgesteld, zulks ten einde het bezoek aan de uitvoering niet te schaden. Men heeft de burgemeester 25 voor de moeite gegeven. De slager M. Goedegebuur verklaarde als getuige, dat men drie jaar geleden een frau- duleus geslacbt varken in zijn zaak in beslag heeft genomen. In een kelder van het raadhuis heeft een keurmeester het varken goedgekeurd en de opbrengst, die getuige toekwam, heeft hij nim mer ontvangen. De burgemeester ontkende pertinent het geld in zijn zak te hebben gestoken. Goedege buur beeft de opbrengst wel degelijk ontvan gen. Een kwitantie heeft de burgemeester niet gevraagd.. Deurwaarder Groenendijk, die Dinsdagmor- gen voor de rechtbank, in strijd met zijn ver- klaring in een verhoor voor den Officier van Justitie afgelegd, verklaard heeft, dat de bur gemeester niet gezegd zou bebben: ,,Ik krijg nog geld van Pijl", herriep thans, wederom door de rechtbank gehoord, deze verklaring. Getuige zeide, dat d? burgemeester inderdaad gezegd heeft: „Hoe staat het met het geld, dat Visser aan Pijl moet betalen, want ik krijg nog geld van Pijl". Volgens den getuige Pijl zou de burgemees ter f 200 van hem hebben gevorderd om ten zijnen behoeve een verklaring af te geven die het hem mogelijk zou maken filiaalhouder van Albert Heijn te worden. Toen Pijl zicb bij hem om die verklaring vervoegde, zou de burge meester hem hebben gezegd: „voor wat, hoort wat" en op betaling van voornoemd bedrag hebben aangedrongen. Toen Pijl later dat be drag niet had en op betaling werd aangedron gen zou zijn vrouw f 45 in een enveloppe bij den burgemeester hebben gebracht. Woensdagmiddag heeft het O.M. requisitoir genomen. In een uitvoerig betoog heeft spreker ten slotte de ten laste gelegde gevallen van het aannemen van giften bewezen geacht. Ook de verduisteringen zijn bewezen. Spreker heeft vervolgens uitgeweid over de mentaliteit van verdachte, die steeds weer andere verklaringen heeft gegeven, als die meer in zijn kraam te pas kwamen en die ook telkens op het spreken van onwaarheid is betrapt. Voor het ambt van burgemeester moet deze verdachte ongeschikt worden geacht. Het O.M. weet, dat verdachte thans een on- gelukkig man is, maar hij heeft te bedenken, dat hij dat aan zichzelf te wtjten heeft. Het O. M. eischt, er rekening mee houdend, dat verdachte zijn positie zal verliezen, een ge- vangenisstraf van 1 jaar. Mr. J. .J .Fokma merkt in zijn pleidooi op, dat een strafvervolging niet op haar plaats was en dat verdachte disciplinair gestraft had behooren te worden. Pleiter concludeert tot vrijspraak op alle punten. Verdachte heeft tenslotte nog betoogd, dat al mag hij dan misschien ontactisch gehandeld hebben hij de overtuiging heeft nooit een slechte daad te hebben gedaan. Het geld had hij niet aangenomen in zijn ambt als burge meester doch als particulier. De uitspraak wordt bepaald op 2 November. HET ONTSLAG VAN DEN HOOFDINSPECTEUR VAN FOLITIE TE SCHIEDAM. De Centrale Raad van beroep te Utrecht heeft bevestigd de uitspraak van het Ambte- uarengerecht te Rotterdam van 21 Juni j.l., waarbij werd gehandhaafd het op 10 Decem ber 1936 aan den heer E. N. H. Dasoul, ver- i leende eervol ontslag als hoofdinspecteur van politie te Schiedam. Het ontslag was verleend, orndat hij in den i loop van zijn diensttijd blijk zou hebben ge- geven niet over voldoende kennis op het gebied der politie, meer in het bijzonder voor de dooi hem bekleede betrekking, te beschikken en voorts behept zou zijn met zoodanige mentali teit, eigensehappen van karakter, geest en ge- moed, dat hij in den politiedienst te Schiedam niet te handhaven was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5