Sport Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek TER NEUZEN, 22 OCTOBER 1937. HULST. VOETBAL overlaten aan het spel der vrije krachten en zulks zeer madeelige gevoLgen zou h ebb en. Het Dagelijksch Bestuur is van meening, dat v66r alles de georganiseerde land'bouw met een eenslui- dend advies bij de Regeerinig dient te komen betref fende de te voeren landbouwpolitiek, waarin als grondslag dient te zijn opgenomen, dat er een stelsel komt van blijvende bescherming van den boer, waar door men de prijsregeling der producten in de hand heeft. Besloten werd het Landbouw-Comite te ver- zoeken, zoo mogelijk in samenwerking met de andere landbouworganisaties, een nieuw algemeen urgentieprogram op te stellen, waarin een schema betreffende de algemeene riohtlijnen der te voeren landbouwpolitiek is opgenomen. Rundveeteeltregeling. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich vereenigd met den inhoud van een rapport betreffende de rundvee teeltregeling, dat is samengesteld door een com- rnissie, ingesteld door de drie landbouworganisaties en de F.N.Z. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat het risieo te groot is om reeds thans de teeltregeling voor het rundvee geheel af te .schaffen, uitbreiding van het aantal toe te wijzen kalveren werd zeer gewenscht geoordeeld. Prijsverschil tusschen standaardkwalitedten tarwe. Naar aanleiding van de besprekingen in de laatst gehouden Algemeene Vergaderinig der Z. L. M. te Zierikzee over het prijsverschil der standaard- kwaliteiten van tarwe, oogst 1937, heeft de Neder landsche Tarwe-Centrale medegedeeld, dat het ver- schil ad f 0,35 per 100 kg wordt gehandhaafd. Daar deze mededeeling het Dagelijksch Bestuur niet heeft kunnen bevredigen, zal nader worden overwogen welke stappen in dezen kunnen worden gedaan. Paehtbureaux. Besproken werden de schema-statuten der op te richten paehtbureaux. Besloten werd met betrek- king tot de samenstelling van het op te richten padhtbureau voor de provincie Zeeland overleg te plegen met de andere landbouworganisaties in onze provincie. Controle crisisdiensten. De aandacht van het Dagelijksch Bestuur werd gevestigd op de hooge kosten der controle, welke wordt uitgevoerd door den crisis-controledienst, afd. algemeene controle, in de grensstreek van Zeeuwsch-Vlaanderen. Besloten werd de bevoegde instanties er op te wijizen, dat naar de meening van het Dagelijksch Bestuur op deze controle aanmerkelijk kan worden bespaand. Vogelwet. Besloten werd op een desbetreffend verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, na gepleegd overleg met andere landbouw organisaties, een aanbeveling van landbouw- deskundige plaatselijke adviseurs in te dienen met toetrekking tot het toezicht op de uitvoering der Vogelwet. Bunder fcib.c.-bestrijding. Besloten werd als bestuursleden voor de Vereeni- ging tot bestrijding van de tulbereulose onder het rundvee in Zeeland aan te wijzen de heeren M. Kleinepier te 't Zand bij Middelburg en Iz. van Cruijningen te Zuidzande. Kringtentoonstelling. Medegedeeld werd, dat het in het voomemen van den Kring Westelijk Zuid-Beveland ligt in 1938 een Kringtentoonstelling der Z. L. M. te houden te Goes. 'Het daarvoor vastgestelde crediet werd beschik- baar gesteld. DE NOOD DEB GESTEUNDE WERKLOOZEN. De Minister van Sociale Zaken heeft midde- len beraamd tot verlichting van den nood der gesteunde werkloozen ook voor den winter, die pal voor de deur staat. Edn van deze middelen is de zoogenaamde spaarregeling, in den volksmond reeds bekend als ,het kwartje van Romme."' Wij zouden geen Nederlanders zijn, wanneer ook niet deze nieuwigheid met algemeen wan- trouwen was ontvangen. Men heeft er van alles op aan te merken, men zoekt er van alles achter wat er niet te vinden is en heeft geen aandacht voor het groote goed, dat deze rege- ling kan brengen. De critiek zit den Neder- lander nu eenmaal in het bloed. Wei is men het eens, dat er nood is. Ook in deze zonnige dagen kunnen wij ons toch reeds goed indenken, wat straks een strengen winter zal beduiden. In vele werklooze gezinnen zal er dan tekort zijn aan warme kleeding, aan dekens e.d. Om in dit tekort nu voor dezen winter reeds te kunnen voorzien, moet het heele Nederlandsche volk meewerken. Voor een beroep op dat deel van de bevol- king van Ter Neuzen dat daarvoor de minder bedeelden zal moeten helpen, zijn plannen in voorbereiding. Hier wensch ik thans een emstig woord te richten tot de gezinnen met twee of meer kinderen, die voor deze extra steun in aanmer- king kunnen komen. Zij zullen ook zelf iets moeten doen. Zij zullen iedere week een kwartje op zij moeten leggen. Mij staan amb- tenaren ter bescbikking, die volkomen bevoegd zijn om te beoordeelen, welke van die gezinnen in staat zijn dat kwartje op zij te leggen. Voor de anderen, die heelemaal niets kunnen mis- sen. zal bij plaatselijke instellingen hulp wor den gevraagd. Maar het welbegpepen eigen- belang van hen, die wel kunnen sparen, eischt dat zij dat ook doen. Zij moeten daarmede begonnen zijn v66r 1 November a.s. Immers alleen zij, die op dien datum als spaarders zijn ingeschreven, krijgen, behalve de bijdrage van Rijk en Gemeente, hun deel van de natio nal© inzameling, welk bedrag dan tezamen reeds voor dezen winter in de behoeften zal kunnen voorzien. Dat bedrag is dan als het ware hun eigen- dom. Zij zullen daarover kunnen beschikken, wanneer de z.g. B-steun niet voldoende blijkt om de noodige kleeding en dekking te ver- schaffen. Deze extra aanschaf staat dus ge heel onafhankelijk van den B-steun, doch is noodig omdat de B-steun slechts over beperkte middelen beschikt. Bij de verstrekking van den B-steun mag dus geen rekening worden ge houden met het feit of de gegadigde spaart of niet, en ook niet met de goederen, die hij zich eventueel uit dit spaargeld heeft aangeschaft. Het bovenstaande is U reeds door den amb- tenaar, belast met de steunregeling, medege deeld en zal U, zoo noodig, nog mondeling worden toegelicht.. Gelet evenwel op de tot nu toe bereikte betrekkelijk geringe resultaten, kwam het mij noodzakelijk voor U lanigs dezen weg nog eens op het groote belang van deze zaak voor U zelf te wijzen. Overleg deze dingen nu nog eens rustig thuis met Uw vrouw, met Uw kinderen, die thuis meehelpen door de moeilijkheden van dezen tijd heen te komen. Het Gemeentebestuur staat voor 100 achter U om het zijne te doen deze regeling te doen slagen; dit zal echter slechts mogelijk zijn wanneer ook Gij van Uw kant voor 100 meewerkt. De tijd van praten is nu voorbij, nu moet Gij iets doen. P. TELLEGEN, Burgemeester. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES. Bij beschikking van den Minister van Eco- nomische Zaken zijn, voor het tijdvak van 1 October 1937 tot 1 October 1938, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkslandbouwwinter- school te Goes, W. 't Hooft en Ir. J. Versteeg, beiden aldaar. BEDBEIGDE MODEMS. Men schrijft aan de N. R. Crt..: In Zeeuwsch-Vlaanderen werden vroeger tal- rijke fraaie en oude windkorenmolens. aange- troffen, die in niet geringe mate het schilder- achtig aanzien van deze streek verhoogden. In den loop der jaren is hun aantal echter sterk verminderd, ten deele door de mindef gunstige uitkomsten in het molenaarsbedrijf, ten deele door gebruikmaking van electriscbq kracht. Langen tijd hebben een tweetal fraaie molens in het centrum van Zeeuwsch-Vlaan deren ook aan dit gevaar blootgestaan, doch gelukkig is dit afgewend. De fraaie molen tej Axel, de eenige van de drie die is overgebleven, bezit motorische aandrijving, doch de wieken zijn behouden. Dit is ook het geval met den fraaien witten molen op het Spui langs den provincialen weg van Axel naar Ter Neuzen. Ook deze heeft gevaar geloopen van zijn wie ken beroofd te worden, om door motorische kracht gedreven te worden. Het is te hopen, dat deze fraaie molens in Zeeuwsch-Vlaande ren voor het schilderachtig aanzien van de streek behouden zullen blijven. De groote watermolen van den heer J. Oos- ting te Oranjewoud (Fr.die onlangs door den bliksem gedeeltelijk is afgebrand, zal ge heel gesloopt worden en door een electrisch gemaal vervangen worden. De molen, de eenige in deze omgeving, was een sieraad voor het landschap. VOOBSCHOTTEN AAN MOSSEL- KWEEKEBS. De Regeeringspersdienst meldt: Het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom heeft overwogen maat- regelen te nemen ten behoeve van de mossel- kweekers, die in dit seizoen nog weinig of geen mosselen hebben kunnen leveren, daar de mosselen op hun perceelen niet aan de vastgestelde qualiteitseischen voldoen. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, is de kwaliteit der mosselen dit jaar aanzienlijk minder goed dan andere jaren. Om den afzet die stijgende is, te handhaven, is vasthouden aan de kwaliteitseischen noodzakelijk. Daar- naast heeft het Centraal Verkoopkantoor echter gemeend den kweekers, die nog weinig of niet hebben kunnen leveren, eenigszins tegemoet te moeten komen. Dit zal op deze wijze geschieden, dat aan kweekers, die in het tijdvak van 1 Mei tot 1 October 1937 door bijzondere omstandigjbeden minder dan 17 van hun basis-leveripgscijfer hebben geleverd, een voorschot kan worden gegeven van f 0,50 per ton (100 K G.) mosse len, welke zij minder hebben geleverd dan 17 van hun basis-leveringscijfer bedraagt. Dit voorschot zal uit de latere leveranties van deze kweekers moeten worden afgelost. Kweekers, die voor zulk een voorschot in aanmerking willen komen, moeten daartoe ten spoedigste een aanvraag indienen bij het Cen traal Verkoopkantoor van Mosselen, Engel- schestraat 33, Bergen op Zoom. DE OOIEVAAR IS WERKLOOS. De dames, die te Domburg een comitd wil- den vormen, om aan kinderen, die in Januari a.s. geboren worden, een baby-uitzet te geven, moeten haar plan opgeven, omdat is komen vast te staan, dat de ooievaar geen plan heeft ook in die gemeente in de eerste maand van 1938 baby's te bezorgen. (D. v. N.-B. en Z.) LUXOR THEATER. De Paarlenroof. We hebben Spencer Tracy al eens meer in deze rol gezien, van den detective, die voor gangster wil doorgaan, of was het omge- keerd, een gangster onder het mom van detective? Tot in deze film toe raakt men nog wel eens in de war, vraagt zich af, of het toch maar misleiding was, dat men ons had willen laten gelooven, dat wie als gangster in het spel gekomen was, inderdaad een detective was. Daaruit blijkt wel, hoe zeer Spencer Tracy voor dit soort rol geschikt is. Voor welke rollen trouwens niet Zag men hem niet als een braven werkjongen in Lang's Fury en als priester in Van Dyke's San Francisco, overal de voortreffelijke speler, die zonder iets aan zijn gezicht te veranderen, de verandering van uitdrukking weet te vinden, waardoor een heel karakter wordt bepaald? Ditmaal speelt hij samen met Myrna Loy, die met William Powell reeds in menige mis- (jgadfilm uitgeblonken heeft, intelligent en vrouwelijk, spoor en sfeer tegelijk, waardoor een film met haar, behalve spanning ook nog warmte heeft. Jager en wild, zijn zij ver- lievenden. Maar voor het dubbele drama, dat zich aldus tusschen hen afspeelt, is geen ex- pansie in gebaar en gebeurtenis van noode; het is zoozeer in hun uitdrukkingsvermogen geconcentreerd, dat voor uiterlijke beweging maar een minimum noodig is. Dat gedt ook voor alles, dat om hen heen gebeurt. Kort en zakelijk, wordt het ons verteld, voorgedragen in korte beeldstrooken, die juist dit geven wat vereischt wordt om de constructie van scherpe spanningen op te trekken, doorzichtig en raad- selachtig als elk bewijs. Ook de regisseur, Sam Wood, dient dus geprezen voor deze ge- slaagde film. „Ondeugende Marietta". De rij van Jeannette MacDonald's groote operette-successen is met een pompeuze Van Dyke-film uitgebreid .Naughty Marietta, een musical" naar het gelijknamige werk van den, in vooroorlogsche jaren op dit gebied beroemden Amerikaanschen componist Victor Herbert. Men weet ten onzent te goed hoe Hollywood, wanneer het zich moeite getroost, een film van dit genre kan maken, dan dat wij zouden behoeven uit te weiden over de verzorgmg en het tempo en de virtuositeit van een .Mariet ta". De nam en van een MacDonald en een Van Dyke garandeeren reeds dat men hier nipt te doen heeft met een product van den loopen- den band, en wanneer dat nog niet genoeg zou zijn bevestigen de perfecte aankleeding en de voortreffelijke muzikale uitvoering het spe- ciale cachet van het geheel: de Marietta" behoort, in het kader van de Amerikaansche show-operette, tot de beste films die het genre opleverde. Avontuurlijk en chevaleresk dat is de intrige van Marietta" van begin tot einde; een Fransch prinsesje ontvlucht Parijs waar zij zou moeten trouwen met een haar door den koning opgedrongen Spaanschen edelman, en neemt onder valschen naam de wijk naar Amerika. Haar schip wordt door zeeroovers geenterd, doch eenmaal aan den vasten wal wordt zij bevrijd door een compagnie sol- daten. En tusschen den kapitein van dezen troep en haar ontstaat een iydille welke de moeilijkheden, ontstaan uit het feit dat men haar van Frankrijk uit achtervolgt en ont- maskert, trotseert, om blij, in de bergen en het nieuwe leven van het nieuwe land te ein- digen. Men ziet en hoort naast Jeanette MacDonald en Nelson Eddy een groote groep uitnemende operettefiguren waarin Frank Morgan en Elsa Lanchester uitblinken, bqnevens een brillant zingend koor; en men ondergaat met het geheel dus een amusementsfilm van eer ste kwaliteit. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot burge meester van deze gemeente de heer B. A. Th. M. Truffino. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. Eerste l^jasse. Eiridhoven krijgt als tegenstander NlOAD en naar venwacht wordt, zal de uitslag van dezen wedstrijd zijn, dat Eindhoven een trapje hooger in de ranglijst komt, want NCKAJD heeft het dit seizoen nog niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel tegen BW, wellke club momenteel welisiwaar in de bovenste ge- lederen is gehuisvest, doch nog bewijzen moet of ze niet op een te hooge plaats verblijft. LONGANAC is wederom al een retum- wedstrijd, de eerste maal gelukte het aan NAJC thuisspelend met 32 te winnen en zoo gezien zal NAC ditmaal nog meer moeten- oppassen dan bij de vorige ontmoeting, al was het gelijke spel van LONGA te Maastricht nu niet zoo bijster glorieus. Bleijerheide stelde vorige week zeer velen teleur, toen zij door BW met niet minder dan 30 werd geklopt, thans krijgt deize club thuis spelend op beizoek WSllem H, dat ster- ker dan BW wordt genoemd, zoodat bij een regelniatige uitslag het weder op een neder- laag voor Bleijerheide zou moeten uitloopen. Roermond heeft eivenals NO AD nog geen enkele wedstrijd kunnen beeindlgen met 2 winstpunten en nu waar Roermond thans Juliana zal ontvangen, vermoeden wij dat het haar niet zal gelukken om deze club, die vorige week voor de allergrootste verrassing zorgde door PSV de eerate nederlaag joe te brengen, met leege handen naar Spekholzer- heide terug te zenden, integendeel zal Juliana wel de beide punten als buit ten deel vallen. MIW krijgt thans reeds haar vijfde thuis- wedstrijd, hetgeen wel veel is op 6 wedstrij- den, want er blijven daardoor voor het ge- heele verdere seiizoen slechts 5 thuiswedstrij- den meer over en die moeten verdeeld worden over een klein half jaar, dat de competitie nog voor den boeg heeft. De hoofdstedelingen van Brabant gaan op bezoek bij de hoofdstede lingen van Limlburg, waarfoij wij de beizoeken- de club de beste kans toedenken. Tweede klasse. Breda en De Baronie hebben vorige week beide gowonnen, hetgeen thans niet mogelijk is nu zij tegenover elkaar komen te staan, hoogstens dat zrj als stadgenooten de punten verdeelen kunnen, hetgeen best mogelijk is, want beide clubs hebben uit 5 wedstrijden 6 punten vergaard, zoodat van eenig over- wicht niet veel blijkt. De belangstelling zal in de Tweede Klasse wel uitgaan naar de ontmoeting HeroMid- delburg, niet alleen omdat zij reeds eenmaal tegenover ellkaar zijn uitgekomen in dit sei zoen, met als uitslag 00, doch omdat het hier twee clubs betreft, die tot de ernstige candidaten behooren naar de eereplaats, want zij staan bavenaan in de ranglijst met 8 pun ten uit 5 wedstrijden, terwijl nog geen enkele wedstrijd door hen werd verloren. Er zijn deze week 5 wedstrijden uitgeschre- ven, waarvan niet minder dan 3 retourwed- strijden zijn!! Zoo is dit ook het geval bij de ontmoeting VlissingenRBC en gezien de overwinning van Vlissingen te Roosendaal be- haald, zal ook ditmaal weer een vermeerdering van 2 punten voor Vlissingen worden. De volgende retumwedstrijd is die tusschen Zeelandia en De Zeeuwen. Beide clubs zijn in den laatsten tijd wat achtferop geraakt en blijken in kracht, bij de eerste ontmoeting slaagde geen van beide partijen er in een doelpunt te scoren, wel ongeveer gelijk te zijn, zoodat nogmaals een verdeeling der punten de beste oplossing zou zijn. Goes krijgt op bezoek de club RC® Uit Sou- burg, die haar plaats in de Tweede Klasse volkomen waardig blijkt te zijn en reeds 3 vereenigingen onder zich liet, waaronder ook Goes, zoodat er heel veel kans bestaat, dat de Souburgers ook dezen wedstrijd als everwin- naars zullen beeindigen. Derde klasse. Temeuzen staat er heel wat gemakkelrjker voor dan vorige wieek, want nu komt Biervliet «op bezoek, dat tot de zwakkere clubs gerekend mag worden, immers uit 5 wedstrijden ver- kreeg zij slechts 2 punten, zoodat een over- winning voor Temeuzen wel als aanstaande kan worden gerekend. Hoofdplaat, dat eivenals vorige jaren haar oude plaats in de bovenste gelederen weer in- neem't, zal als gastheer optneden van IJzen- dijke, maar zij zal het niet tot haar verplich- tingen rekenen om de gasten met het beste deel van de koek te laten heen gaan en deze juist voor zich zelf h'ouden. Hulst heeft in de ontmoeting tegen de Corn Boys de beste papieren, want ai zal dit jaar Hulst geen rol spelen bij de worsteling om het kampioenschap, zij blijft toch een stevige Derde Klasser die den middenmoot niet zal Verlaten. IHet debacle van Oostiburg in den strijd te BreS'kens ligt nog versch in het geheugen en na'dieh heeft Oostburg zich nog niet kunnen hefstellen, zoodat het ook ditmaal wel tot een stevige overwinning voor Breskens zal komen. Een belangrijke ontmoeting is die tusschen Sluiskil en Axel, al heeft door onyolledigheid Slui'skil het te Breskens niet getroft^n, waar door een nederlaag onvermijdelijk bleek, die anders vermeden had kunnen worden. Het is nu maar de vraag of Sluiskil weder met on- voltalligheid zal hebben te kampen, nu zij weder in het veld moet komen tegen een der kop-clubs. Is dit niet het geval, dan zal Axel in Sluiskil een tegenstander treffen, die niet gemakkelijk is te verslaan en wanneer het Axel mocht gelukken om beide punten te ver- overen is zij een belangrijke stap nader ge- kotaen, doch heeft tevens Sluiskil een achter- stand verkregen die moeilijk zal zijn op te halen. Terneueen 2 gaat de Schelde over om de reserves van Middelburg een bezoek te bren gen. De stand van Middelburg 2 is niet van dien aard, dat de rood-zwarten zich als de zwakkere behoeven te beschouwen en mogen zij de reis aanvaarden met de wetenschap, dat zij tegenover een club komen te staan, die hunner gelijkwaardig is. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse. iDo-ordat Hontenisse nog steeds ge'handicapt is door terreinmOeilijkheden zullen gedurende dien tijd haar beide elftallen uitwedstrijden moeten spelen en zoo kom't het, dat evenals vorige week de autobus van Mahu de dragers van het blauwe shirt naar Ter Neuzen zal voeren, waar hen een niet minder zware taak val-t als een week geleden, want het eerste elftal van de Boys staat zeer goed geclasseerd met 7 punten uit 4 wedstrijden, dus zonder een enkele verloren partij, en de reserves der Boys met 4 punten uit 3 wedstrijden. Wij ver moeden zoo, dat Hontenisse ook ditmaal de punten te Ter Neuzen zal moeten laten. Voor het dende en ook voor het vierde elf tal van Temeuzen was aanvankelijk vastge- steld een wedstrijd tegen respectievelijk het eerste en tweede elftal van RKW te Bosch- kapelle. Wegens het heerschen van het mond- en klauwzeer te Boschkapelle waren reeds eenige weken geleden thuiswedstrijden voor BKW afgelast; thans is dit ook het geval met bovengenoemde wedstrijden, zoodgt de jongere spelers van Temeuzen, evenals de spelers van BKW een gedwongen ru3t hebben. De reserves van Hulst ontvangen hun col- lega's van de Com Boys, die als sterker wor den gerekend en dus ook wel met -beide punten naar Sas zullen kunnen terugkeeren. Tweede klasse. Over de ontmoeting Temeuzensche Boys 2 Hontenisse 2 schreven wij reeds hierboven, waarbij wij op een overwinning der thuisclub rekenen. Dit zal ook het geval zijn bij den strijd tusschen Sluiskil 2Axel 3, want de reserves van Sluiskil moeten hun eerste verliespunt nog ondergaan en staan dus bovenaan in de ranglijst. Com Boys 3Hulst 3 zal naar alle waar- schijnlijkheid wel een overwinning worden voor de jonge gasten uit Hulst. Philippine 2Oranje 2 zal een opeenvolgen- de overwinning voor de thuisclub tot uitslag hebben, waardoor de Philippiensche reserves in de nabijheid blijven van Sluiskil 2, die wel hun emstigsten tegenstander is. Of deze laatste wedstrijd door zal gaan, is echter nog niet definitief besloten. SCHEEPSRAMP OP DE NOORDZEE. Woensdagavond om kwart voor elf heeft zich voor de Nederlandsche kus'c, op vijftien mijlen afstand van IJ-muiden, een scheepsramp voorgedaan. Bij dikken mist zijn twee Duit- sche vrachtschepen, de Westfalia, welke van Rotterdam op weg was naar Kolberg, (D.), en het Duitsche stoomsehip Schwalibe, id&t van Riga kwam, met bestemming Rotterdam, via Antwerpen, met elkander in botsing ge komen. De Westfalia is na de botsing gazonken. Van de dertien of veertien opvarenden kon- den slechts zeven man aan boorti van de Schwalibe worden genomen. Omtrent het lot van de overigen was in het begin van den nacht nog niets bekend. De motor-reddingboot van IJmuiden is on- middellijk naar de plaats van de ramp uitge- varen. De Westfalia behoort aap de Koelner Reede- rei A.G. te Keulen en heeft een inhouc van 945 bmto en 513 netto ton. Het- vaartuig, een dubfoelschroefsdhip, is in 1911 te Rostock ge- bouwd. De Schwalibe is het eigendom van de Argo Reedereii A.G. te Bremen. Het schip heeft een bruto inhoud van 842 en een netto-inhoud van 461 ton. Het is in 1920 te Bremen van stapel geloopen. Een bericht van Donderdagochtend meldde: Gered zijn de eerste officier Fremz, de eer ste machinist Rust, de matrozen Gutsch en Okroy, de lichtmatroos Inmller, de stoker Sae- ringer en de bootsjongen Jaendske. Volgens een radio-telegrafische mededee ling van den kapitein van de Sohwalbe waren nog acht opvarenden van de Westfalia zoek. De Schwalibe heeft geruimen tijd den om- treik afgezocht, doch men heeft niets kunnen ontdekken. De Neeltje Jacolba van de Noord- en 'Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij bleef op de plaats van het onheil kruisen, doch de red- dingspogingen werden door den dikken mist uitermate beimoeilijkt. De Westfalia was Maandag j.l., komende van Stolpmunde met een lading graan in de Rijnhaven te Rotterdam gearriveerd. Na de lossing heeft het schip Dinsdag in de Maas- haven opnieuiw een lading graan aan boord genomen, waama het Woensdagavond naar Duitschland is vertrokken. De Schwalbe heeft een lading stukgoederen aan boord. De Sdhiwalibe heeft bij de botsing schade aan bakfooordsboeg, boven de waterlijn, gekregen. Bovendien heeft zij het bakboordsanker ver loren. Het schip heeft 1e reis naar Antwer pen voortgezet; het had echter oponthoud te Vlissingen, aangezien daar geen loods beschik- baar was. Een later bericht meldde: Donderdagochtend om negen uru heeft de plaatselijke coimimissie van de Noord- en Zudd- Hollandsche Redding-maatschappij te IJmui den van den schipper van de motorreddingboot Neeltje Jacoba draadloos-telefonisch bericht ontvangen, dat, hoewel men sinds des ochtends omstreeks half vier op de plaats van de ramp van de Westfalia naar drenkelingen had ge- zocht, geen spoor van overlevenden is gevon- den. Donderdagochtend om negen uur heeft de Neeltje Jacolba onverric'hterizake in de haven teruggekeerd. De schipper deelde mede, dat het den heelen nacht dik van mist is geweest. Behalve een verfbus heeft men niets kunnen ontdekken. Men venmoedt dan ook, dat de ver- miste mannen, die zich onderdeks bevonden, verdronken zijn. OP WEG NAAR SPANJE? De 17jarige M. S. uit Enkhuizen die sedert Zaterdaglmiddag uit Alkmaar werd vermist, en van wie men venmoedde, dat hij naar Spanje was gegaan, is WtoenSdag te Bergen op Zoom aangehouden. EEN BIJZONDERE VANGST. Op de boerderij van den landlbouwer Housel in de grensplaats Bungern, heeft een knecht in een spreeuwennest een ,,rattenkoning" ge- vangen, zijnde negen ratten, die met de staar- ten aan elkander gegroeid waren. DE KW 66 VLOT GEKOMEN. De logger KW 66, die Woensdagochtend op 3 K.M. ten zuilden van Egmond aan Zee was gestrand, is op eigen kracht vlot gekomen. MEISJE IN KETEX, KOKEND WATER GEVALLEN. Donderdagmorgen is het vierjarige doch- tertje van de familie v. d. M. te Kerkdriel in een ketel k ok end water gevallen. Haar toe- stand is zorgwekkend. EN KALF MET ZES POOTEN EN TWEE STAARTEN. Op de boerderij van den landtoouiwer A. Voonbraak aan den Kapeliberg, nabij Roozen- daal, is een kalf ter wereld gekomen, dat door, moeder natuur wel rijk gezegend was. Het heeft n.l. zes pooten, negen speentjes en twee staarten. Het dier is overigens springlevend en even dartel als andere. VERDRONKEN. Uit de Maashaven te Rotterdam is opge- haald het lijk van den 19jarigen D. A. Baty, een lichtmatroos van het Engelsche stoom sehip Trafalgar uit Birkenhead, diie, na te Rotterdam gepassagierd te heblben, in den nacht van 10 op 11 October bij het naar boord gaan is verdronken. De man heeft zich met een roeiboot naar het schip begeven, maar is venmoedelijk bij het overstappen te water ge raakt. Uit het feat, dat eenige dagen geleden een jasje drijvend is aangetroffen, vermoedt men, dat de jongeman nog getracht heeft zich van zijn kleeren te ontdoen, om al-dus te trachten zich zwemmend te redden. HET DRAMA TE MAASTRICHT. Th. S, en J. K., die in Maastricht waren gearresteerd in verband met de schietpartij Zaterdagavond in een cafe te Spekholzerheide, zijn in vrijheid gesteld, daar hun medeplichtig- heid niet voldoende is komen vast te staan. De toestand van de cafehoudster W., die was gewond, is nog steeds emstdg. Woensdagmiddag is te Maastricht onder groote belangstel'ling het stoffelijk overschot van de lljarige Mia J. ter aarde besteld. DE OVERVAL TE BOXTEL. De toestand van den metselaar v. H. te Boxtel is nog steeds zeer ernstig. De dader, een 24jarige houtbewerker, die een gedeelte- lijke bekentenis heeft afgelegd, is naar's Her- togenfoosch overgebracht en voor den officier van justitie gelead. EVEN WIGHT VERLOREN. Donderdagmorgen leunde een 68jarige juf- frouw uit het raam van haar woning, een eerste vendieping in de Kleine Kattenburger- straat te Amsterdam. Plotseling verloor zij haar evenwicht en vie! uit het raam op straat. Zij bekwam een her- senschudding en nog verschillende arm- en beenfracturen. De G.G. en G.D. heeft haar naar het N.I.Z. vervoerd, waar het slacht- offer in emstigen toestand is opgenomen. AUTOBUS IN IRAN VERONGELUKT. (Op een weg in het gebergte bij Teheran is een geheel geivulde autobus in een afgrond ge- stort. Van de 37 imzittenden vonden 21 den dood; de 16 anderen werden zwaar gewond. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. WERKZAAMHEDEN IN OCTOBER. De vorige keer is er op gewezen, dat thans het hnk keuriig in orde moet zijn voor de a.s. wintercampagne. Een bezwaar voor de kippen is vaak de tochf die door de uitloopopening naar binnen slaat. Dit kan men voorkomen, door voor dieize opening een soort kistje te zetiten met een schuin dak en met twee afsluit- bare openingen voor de kippen aan weerszijden. Al naar nu de wind op het hok staat kan men een der openingen sluiten en de opening in de luwte open houden. Een der votornaamste zaken voor het pluim- vee, dat thans eieren leggen moet, is de voe- ding. De natuur levert vrijwei niets meer op van waiarde en mien moet zellfs oppassen dat de kippen uit gebrek aan wat beiters lang gras uit de rennen gaan eten. Het lang-e, taaiie gras dat e-r nu nog staat heeft geen voedings- waarde meer, doch veroorzaakt so-ms leelijke krop- en maagversitoppingen. Zorg daarom, dat het gras in de rennen kort gehouden wordt. Dit is ook beter voor het gras zelf en het dagiacht kan dan ook beter eventueele smetstoffen en parasieten, die op dsn grond terecht gekomen zijn, dooden. W/at de kippen dus in de winitermaanden noodig hebben moeten zij uit het voer haletn en daarbij mloeten we in de eerste plaats den- ken aan eiwitten, koolhydiraten, mineralen en vitamiinen. Als leveranciers der koolhydraten hebben we de verschillende granen, waarvan gele mais wel een dle-r hasten en meest popu- laire is. De maiis bevat weinig onverteerbare ruiwyeizel en heeft een hoog gehalte aan het zoo hooglst nioodigie vitamiin-e A. Haver is ook een goed graan, bevat alleen veel meer ruw- vezel en wordt niet altijd gaarne gegeten. Tarwe wordt heel veel gebruikt in kippen- graan, de kippen lusten het gaarne en zoo- wea het meea zelf als de bestanddeeJen bevat- ten waardevodle bestandldeeilen voor het kip- penlichaam. Ook de gerst is te gabruiken, hoe- wiel de kippen het niet zoo gaarne eten. Het hanlgt al heel veel van de prijizen welk graan men in .gememgd graan, dat altijd nog het beste voor de kippen is, het meest zal geibrui- ken. Bij koud weer is het goed, het gehalte aan mais te verhoogen. De keuize van het graan'voer houdt ook ver- banid met de samenstelling van het meelvoer. Het meelvoer was oorspronkelijk bedoeld als eiwiltkrachtbron1 naast de granen die een te kort aan eiiwit hebben. Toen men later wat meer inizicht in de voedi-ngsleer der kippen kreeg, werden in het meelvoer ook de onmis- bare vitamin-en en een gedeelte der miimeralen verwerkt. Als eiwitbronnen voor kippen hebben we in hoofldizaaJk melkpreparaten (gedroogde onder- melk en kamemelk), vischmleel en diermeel. De melkpreparaten1 zijn wel de beste doch niet altijd is de prijs zoo, dat ze met voordeel ge- voend kunnen worden. Goed visdhmeel, liefst van geheele vischjes is naast een eiwitibron ook een mineraJembron en diermeel is voor legkippen ook met succes te gebruiiken, al is het voor kuikenoipflokivoer en foktoomlvoer af te radien. Tenslotte blijven nu nog over de vitaminen en mameralen. Onder de vitaminen zij-n het weer voomamelijik het A, B en D vitamine waar het om gaat. Het A vitamine zou men kunnen noemlen het groei- en geizomdheids- vitamine. Onder den noam B vitamine verstaat men tegenwoorddig een heele groep van vitami nen, waaronder het zenuwvit-amine en een gnoedivitamme weer de voomaamstem zijn. D- vitamline regelt weer de minerale stofwisse- ling. A en D vitamine wordt meesltal betrok- ken uit levertraan of de tegeruwoordig in den handed zijnde bestraalide dierlijke olie. Als bronnen van A vitaminie kunnen ook genoemd worden: kunstmatig gedroogd gras en alfalfa- meel. B vitamiinen beVinden zich veel in ge droogde gist. Dr. B. J. C. TE 'HENNEPE. (iNadruk verboden.) I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3