MAGGI SSOEPEN BuitenSand. Landbouwberichten MAGGP Soepen worden om hun k kwaliteit DE HERDENKING VAN DEN SLAG AAN DEN YZER. KORT VERSLAG TENTOONSTELLING DR. A. KUYPER. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct. Woensdagmiddag is in den Drucker-uitbouw van bet Rijks-Museum de tentoonstelling be- treffende Dr. A. Kuyper geopend, welke is in- gericht ter gelegenheid van de herdenking van zijn geboortedag voor honderd jaar. Dit geschiedde met een kort openingswoord van Prof. Mr. V. H. Rutgers. Deze zeide, dat men op deze tentoonstelling Kuyper niet ziet. Van een schilder en een beeldhouwer kan het levenswerk op eene tentoonstelling tot de be- zoekers spreken. Het werk van den prediker, den schrijver, den geleerde, den staatsman, is niet voor dergelijke visueele apperceptie vat- baar, noch door dramatische afbeeldingen, ge- lijk van oude veldslagen op doek te brengen of in graphische voorstellingen te verwerken. Tentoongesteld zijn alleen uitwendigheden op Kuyper betrekking hebbende. Deze uitwen digheden hebben beteekenis. Bij ouderen kun- nen zij de herinnering aan Kuyper verleven- digen, voor jongeren kunnen zij een prikkel zijn tot Kuyper's studie, en materiaal daartoe leveren. En niemand, die in al deze details den draad ontdekt, welke door dit leven loopt en oog krijgt voor dit machtig levenswerk zal zonder vrucht de tentoonstelling verlaten. Spr. gaf een overzicht van wat de tentoon stelling te zien geeft: Voorwerpen uit het leven van Kuyper, zooals zijn complete stu- deerkamer, in het Kuyperhuis bewaard en zijn professorenTtoga; documenten, te begin- nen met het afschrift der geboorteacte, veler- lei diploma's en eerbewijzen, tallooze boeken en geschriften van, tegen en over Kuyper; af beeldingen van Kuyper van leden zijner fami- lie, van zijn vrienden, van zijne omgeving en vele caricaturen, ook een zeldzame collectie van origineele teekeningen daarvoor. Spr. gaf nog eenige aanduidingen over de in- richting der tentoonstelling en dankte alien, die tot de voorbereiding meewerkten. Hij onW kende dat in eene herdenking als deze eene on- gepaste menschenvereering steekt. Kuyper is, ondanks zijne zwakheden en gebreken, naar menschelijken maatstaf, z66 groot geweest, zijn beteekenis voor ons volk z66 gewichtig, dat bewaring van zijn aandenken en vereering van zijn nagedachtenis, waarin thans geen vleierij kan steken, ook voor het nu levend en opgroeiend geslacht plicht is en blijft. Hierboven is al in groote trekken aangeduid wat de Kuyper-tentoonstelling te zien geeft. Men begint met zijn jeugd te Maassluis, Mid- delburg en Leiden, waarbij zich zijn studenten- tijd aansluit. Daarna komen zijne jaren als predikant te Beesd, Utrecht en Amsterdam. Er zijn stukken betreffende de oprichting van ,,De Standaard", zijn eerste optreden in de politiek en de onderwijs-quaestie, o.a. het con- cept-petitionnement van 1878, de stichting der Vrije Universiteit, brochures nopens de Dolean- tie, krantenknipsels aangaande zijn reis naar Amerika tot het houden van de Stone-lectures (1898). Ook over de ontwikkeling der anti- revolutionaire partij onder zijn leiding vindt men van allerlei, en dan natuurlijk veel be trekking hebbende op het ministerie-Kuyper. Nevens toga en ministers-uniform ligt... zijn doopjurk. Er zijn souvenirs o.a. van de reis om de Oude Wereldzee, geschenken van den Keizer van Duitschland. Tegen de wanden der groote zaal hangen o.a. zijne portretten, geschilderd door Haver- man en Jan Veth; een ander van Dr. F. L. Rutgers door Jozef Israels; ook het eere- diploma van den Nederlandschen Journalisten- kring is aanwe^ig. Van de caricaturen noemen wij vooral die uit De Ware Jacob, het onvol- prezen werk van Albert Hahn, die Abraham den Geweldige afbeeldde, zdd als hij door geen ander daarvoor of daarna is weergegeven, en ook van Jordaan, Toon van Tast e.d. Hij in- spireerde veel teekenaars. En ten slotte is er dan zijn studeerkamer, waarin iets van zijn sfeer schijnt te hangen. Dit is een tentoonstelling, waarvan vooral de ouderen zullen genieten, omdat zij er hunne herinneringen aan kunnen opfrisschen, eene tentoonstelling, die ook aan vele gevleugelde woorden van Dr. Kuyper herinneren. Andere groote figuren van geestverwanten ziet men er om heen staanMackay, Elout, Fabius, ook Lohman. Men herkent zijn huis hier aan de Prins Hendrikkade; men herkent zooveel meer. Deze tentoonstelling is, zooals men weet, eene imleiding tot de Dr. Kuyper-herdenking op 28 en 29 October a.s. hier ter stede. Op den morgen van den eersten dag zal in de Apollohal eene ledenvergadering van de Ver- eeniging voor Hooger Onderwijs op Gerefor- meerden Grondslag plaats vinden, ter aanbie- ding van het kapitaal, bijeengebracht door het Vrouwencomite voor het V.U.-plan 1937. 's Namiddags zal de senaat der Vrije Univer siteit eene openbare zitting houden, waarin Prof. Dr. F. W. Grosheide zal spreken over: Kuyper's geloofsstuk. Daarna zal de over- dracht geschieden. van een gedenksteen door het studentencorps der Vrije Universiteit aan directeuren. Den tweeden dag zal Dr. H. Colijn 's mor- gens in het Concertgebouw spreken over: Dr. Kuyper als nationale figuur. Andere sprekers zullen 's namiddags handelen over Dr. Kuyper in verband met de wetenschap, het staatkun- dig leven, het onderwijs, het sociale leven en de jeugdorganisaties. En tenlotte zal's avonds terzelfder plaatse, door de Kon. Chr. Orato- riumvereeniging „Dei Schopfung", van Haydn worden uitgevoerd. Welke soort U neemt, U proeft, dat MAGGIS Soepen zo iets aparts heb ben - zo iets fijns - dat alleen maar aan te duiden is met MAGGI-kwa- liteit. Daarom zijn ze ook zo ver- rukkelijk wanneer U zelf een soep wilt maken en U een MAGGI5 Soep als grondslag gebruikt. De voed- zame, geurige en smakelijke eigen- schappen van die MAGGIS Soep blijven volkomen behouden, ondanks de toevoeging van Uw ingredienten. 40 Ingez. Med. KONING LEOPOLD SOLIDAIR MET ZIJN REGEERING. Dit jaar zal koning Leopold voor de eerste maal niet aamweizig zijn bij het defile van de oudstrijders van den Yser. De reden hiervoor is, dat de oudstrijders wegens de amnestiewet besloten hebben, de officieele aanwezigheid van de leden der regeering bij plechtigheden ter herdenking van den oorlog niet langer te aanvaarden. DE GEZONDHEID VAN VAN ZEELAND. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: In officieele kringen werd dezer dagen ver- zekerd, dat, mede in verlband met den toestand in de binnenlandscihe politiek, minister-presi dent Van Zeeland waarschijnlijk deze week nog een einde zou maken aan zijn rustkuur in het Zuiden. Thans doet, in deaelfde kringen, het gerucht de ronde, dat de geizondheid van den premier hem noodzaken zal tot begin No- vemlber afiweizig te blijven. Het voorzitter- schap van de conferentie van de negen mo- gendheden te Brussel zou, in afwachting van zijn herstel, door mr. Spaak, den minister /an buitenlamdsche zaken, moeten worden waar- genomen. Tenigevolge van de moeilijkheden door de houding van zekere oud-strijdersgroepeeringen ten aanzien van de regeering gerezen, zal het traditioneele ddfild ter herdenking van den slag aan den Yzer, Zondag a.s. door drie ver- schillende optochten van gewezen frontmili- tairen worden vervangen. Het bestuur van de ..Confederation Nationale des Anciens Com- battants de Belgique" heeft besloten de ge- bruikelijke plechtigheid te beperken tot een symbolische hulde aan den Belgischen Onbe- kenden soldaat. 's Ochtends, om 10 u. 45, zul len de federale besturen zich, met de vaandels van de aangesloten oudstrijdersgroepeeringen, naar het graf van den Onbekenden Soldaat begeven en er een krans neerleggen. Een andere groep, de „Amicale des Anciens de l'Yser", zal echter wel een optocht houden op de buitenboulevards en ongeveer 11 uur het Congresplein bereiken. Voorts zijn de socia- listische oud-strijders van zins om 11 uur van de Hellepoort te vertrekken en zich, op hun beurt naar't graf van den Onbekenden Soldaat te begeven. Waar de socialistische oudstrijders wel de amnestiewet hebben goedgekeurd en bovendien vaandels bezitten waarop het sym- bool van het gebroken geweer voorkomt, zou dit weleens tot een tegendemonstratie van zekere groepen der Croix du eu" aanleiding kunnen geven. Van hoogerhand worden echter indien burgemeester Max alle optochten niet verbiedt zeer strenge maatregelen van orde voorbereid, teneinde iedere rustverstoring onmidSellijk te kunnen beteugelen. DE BLIJDSCHAP TE LONDEN. De verrassing, die de Londensche subcom- missie ons Woensdag bereid heeft, is schrijft de N. R. Crt., een der opmerkelijkste in de geschiedenis van den Spaanschen burgeroor- log. Uitgaande met het vermoeden het insti- tuut een begrafenis te bezorgen, zijn de Engel- sche en Fransche vertegenwoordigers in de commissie teruggekomen met een Italiaansche verklaring betreffende het aanvaarden van de Britsch-Fransclfe voorstellen in hun zak. Wie de Engelschen in Nyon gezien heeft, hun bijna uitgelaten blijdschap over het daar bereikte accoord en de diplomatieke nederlaag van Italie, kan zich hun vreugde over den dag van Woensdag voorstellen. Die vreugde is begrijpelijk. Men stelle zich de houding voor van iemand, die gewikkeld is in een netelige zaak. Aan de eene zijde wenscht hij zichzelf niet in avonturen te stor- ten, aan de andere 2ijde spoort zijn boezem- vriend hem iederen dag aan met een: maar doe dan toch wat. Wanneer nu de omstandig- heden zich zoo veranderen, dat hij voorloopig niets behoeft te doen, omdat de mogelijkheid van een andere oplossing wordt geopend en daaiAede ook de goede maar soms wat lastige vriend tot kalmte wordt gebracht, dan zal de man in kwestie in groote blijdschap verkee- ren. Zelfsja zelfs indien hij uit vroegere ervaringen moest weten, dat dergelijke papie- ren overwinningen weinig reeel zijn. Men vraagt zich dan ook af, waarover men zich het meest moet verwonderen, over de Engelsche vreugde of over den omzwaai van Grandi. Het eerste, een bijna te enthousiast reageeren op de up en downs van de behande- ling van het Spaansche probleem, is typeerend voor de Engelsche politiek van het oogenblik. Dat het overigens zoo koele en zakelijke Albion zich op het oogenblik tot zulke gevoelsoordee- len laat verleiden is wel een bewijs van de spanning, waaronder de Engelsche diplomatie werkt en de impasse, waarin zij zich bevindt. De resultaten van Nyon, bij de totstandkoming van welk accoord van een diplomatieken nederlaag van Mussolini werd gesproken, zijn toch ook niet zoo bemoedigend geweest. Want wel is de zeerooverij verminderd, maar Italie zond een troepencontingent naar Libye, dat een voorsprong geeft in noodgevallen en in iader geval voor de Engelschen een reden te meer is niet al te hardhandig op te treden. Zoodat na den papieren nederlaag de mate- rieele nadeelen voor Mussolini zeker niet even- redig waren. Doet men dus goed van de Woensdag ge- nomen beslissing geen materieele veranderin- gen van beteekenis te verwachten, daarnaast is voor een gepaste blijdschap wel plaats. Want de spanning is voorloopig geweken. Men zit weer rond de groene tafel, bezield met een optimistisch gevoel, dat het mogelijk zal zijn de kwesties te regelen. De gedachte met louter kwaadwilligen te doen te hebben, wordt voorloopig onderdrukt. Kortom, de atmosfeer is opgeklaard en bij diplomatieke onderhande- lingen is de atmosfeer van het grootste belang. De omzwaai van Mussolini is zeker verras- send. Dezer dagen nog moest zijn vertegen- woordiger een ,,niet mogelijk" laten hooren, nu ineens hecht Grandi zijn goedkeuring aan Eden's interpretatie van de Italiaansche ver klaring betreffende de volgorde der te nemen maatregelen. Deze uitlegging eerst een symbolische terugtrekking, dan het begin met de eigenlijk gezegde terugtrekking en eerst dan, indien voldoende voortgang is bereikt, de toekenning der rechten van oorlogvoerenden beteekent toch, dat Italie een punt, waar- voor het eenige maanden heeft gestreden, met name de toekenning der belligerentenrechten v66r de terugtrekking der vrijwilligers, heeft losgelaten. Dit is stellig een punt van het grootste belang, al wil het dan geenszins zeg- gen, dat daarmede de terugtrekking een feit is geworden. Want er zullen nog zoovele besprekingen volgden, dat er alle gelegenheid is de daden voorloopig nog te verschuiven. Over de terugtrekking zelve bijv. staat nog niets vast en de Italiaansche regeering wenscht de bespreking daarover afhankelijk te stellen van het rapport van de commissie, die naar Spanje zal worden gezonden om het juiste aantal vrijwilligers vast te stellen. Bij de besprekingen zullen nog heel wat moeilijk heden rijzen en het is zeker niet gewaagd te veronderstelleh, dat wij over eenige weken wel weer eens in zak en asch zullen zitten. Grandi heeft toch ook opgemerkt, dat de Italiaansche verklaring in belangrjjke mate een aanvaarding van het Engelsch-Fransche standpunt beteekent, waarvan hij overeen- stemmende tegemoetkoming van de andere zijde verwacht. Waar Italie zich niet gebon- den heeft ten aanzien van de verhouding van de aantallen terug te trekken vrijwilligers, zal dit punt dus nog heel wat moeilijkheden kun nen opleveren. Het heeft weinig zin zich te verdiepen in bespiegelingen over de motieven, welke Musso lini tot zijn besluit gebracht hebben. Zij, die vertrouwen in den Duce stellen, zullen er een bewijs in zien van zijn oprechten wil de Spaansche kwestie in gemeenschappelijk over-" leg te regelen. Zij, die hem wantrouwen, kunnen uit het gebaar evenzoovele argumen- ten putten voor hun standpunt; zij kunnen er op Tjvjj^en, dat hierdoor opnieuw een uitstel is verkregen, dat de Balearen nog steeds bezet zijn en' flat het feit, dat er geen veranderingen komen ten hoogste in het voordeel van Italie kail werken. Waar de waarheid ligt, zal de toekomst leeren. Het kan feitelijk eerst goed blijken, wanneer het rapport over de aantallen vrijwiligers in behandeling komt. W(j kunnen deze toekomstige moeilijkheden laten rusten, In deze dagen, waarin velen zich met sombere beschouwingen bezig hou den, en waarin de vraag of er oorlog komt zoo menigmaal gesteld wordt, is er reden vooral het positieve te zien. Doen wij dit, dan resumeeren wij de resultaten van Woensdag aldus. De stemming tusschen de betrokken staten is belangrijk verbeterd, de kans op een spoe- digen oorlog in de Middellandsche Zee zeer gedaald. Voorts zal het aantal in Spanje strijdende vreemdelingen, al is het maar een symbolische terugtrekking, ook direct reeds worden verminderd. Terwijl tenslotte mag worden aamgenomen dit is stilzwijgend dat geen verdere troepen en oorlogsmateriaal naar Spanje zulen worden gezonden. Ieder van deze punten is op zichzelf slechts van betrekkelijke beteekenis, maar men moet niet uit het oog verliezen, dat in de Spaansche kwestie zulke groote tegenstellingen te over- winnen zijn, dat men slechts met kleine stapjes voorwaarts zal kunnen komen. En dan geldt nog altijd: beter ten halve gekeerd VERWIJDERING VAN JOODSCHE EMIGRATIESTATISTIEKEN UIT HET PALESTINA-PAVILJOEN OP DE WERELDTENTOON STELLIN G. Als gevolg van een interventie van den Duitschen geizant zoo vemeemt het Jood- sche Tel. Agentschap uit Parijs heeft de di- rectie van de Parijscthe Wereldtentoonstelling tot de leiding van het Palestinapaviljoen het verzoek gericht, de diagrammen, die de ver- drjjvdng van 80.000 Joden uit Duitschland en het toenemende sterftecijfer der Joden in Duitschland in beeld brengen, uit haar ten- toonstellingshallen te verwijderen. Zooals te begrijpen is, heeft dit verzoek in Joodsche kringen tot groote ontstemming aanleiding gegeven. Het is echter evemzee-r te begrijpen, dat dergelijke grafieken, die een objectieve taal spreken, van Duitsche zijde niet de beste reclame voor het Derde Rijk worden geacht. Men kan het slechts met deize zienswijze eens zijn, ofschoon het niet zeer consequent is, wel de Joden tot het verlaten van het land te dwingen, doch dit niet op een wereldtentoon- stelling te willen zien aangekondigd. EEN MENGGEBOD TE illLAAN. De prefect van Milaan heeft Woensdag een decreet gepubliceerd, waarin een menggebod voor bakkers is vervat, om van een tot dertig November het brood juist als in den tijd van den wereldoorlog met vijftig procent maismeel te bakken en van 1 December af met tien pro- cent van dat meel. DE TROEBELEN IN PALESTINA. Woensdagmorgen zijii bij wijze van straf- maatregel in verband met den overval, die door een bende Arabieren op het politiebureau te Daharia nabij Hebron is gepleegd, drie hui- zen aldaar opgeblazen. Een afdeeling militairen heeft het dorp om- singeld. De politie trok het dorp binnen en eischte uitlevering van de geweren, waarmede de daders van den overval de vlucht hebben genomen. Toen de geweren niet te voorschijn kwamen, werden de huizen nauwkeurig doch zonder succes, doorzocht, waarop de soldaten drie huizen in de lucht lieten vliegen. De regeering heeft een lijst opgesteld van huizen in het gebied van Jeruzalem, Hebron en Lydda, die met dynamiet opgeblazen zul len worden, in geval van een herhaling van daden van terrorisme. Te Lydda hebben de inwoners bevel gekre- gen 22 van de 24 uur in hun huizen te blijven; er worden hun 2 uur toegestaan voor het doen van inkoopen voor het huishouden. Dit besluit zal van kracht blijven tot de eerste termijn betaald is van de collectieve boete, welke aan de stad is opgelegd wegens den brand op het vliegveld. De trein van Haifa naar Egypte is Woens dag temauwernood aan ernstige beschadigmg ontkomen. Op de spoorbaan bij Gaza werd namelijk juist bijtijds een landmijn ontdekt en verwijderd. De drastische maatregelen der Palestijnsche autoriteiten hebben echter tot dusver aan de onrust geen einde kunnen maken. In het uiterste Zuiden des lands is een Joodsche nederzetting drie kwartier achtereen be- schoten. In het geheele land rijden thans alle treinen onder escorte van politiebeambten. Het gevolg van den huidigen onveiligen toestand is, dat het toeristenverkeer, dat een der voornaamste bedrijfstakken van het Hei- lige Land is, volkomen is verlamd. Uit Jeruzalem wordt nog gemeld: Het ver- bod, zich des avonds op straat te begeyen, is ingetrokken, waaruit blijkt, dat de autoritei ten den toestand aanzienlijk verbeterd achten. 3), i ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE NATIONALE BANK VAN BELGIE. De correspondent van het Handelsblad te Brussel. schrijft: Nauwelijks veertien dagen geleden qualifi- ceerde minster Hoste in een liberale vergade- ring' te Kortrijk de onthullingen van de ,,Libi?e Belgique" en de ..Nation Beige" over de mis- standen in de Nationale Bank van Belgie als ,,een campagne van leugen en laster, gericht tegen den heer Van Zeeland, die uit hoofde van zijn groote verdiensten ver boven iedere verdenking verheven is." De liberale hoorders van den heer Hoste zullen nog wel eens aan deze woorden terug- denken als zij in hun bladen het officieele com munique lezen, dat het Parket van Brussel Woensdagmiddag aan de pers heeft verstrekt, en waarin wordt medegedeeld dat het parket zich, in overeenstemming met den procuraur generaal des Konings, verplicht heeft gezien een instructie te openen betreffende zekere onregelmatigheden, die aan het licht zijn ge- HIJ BEHOUDT ZIJN WERKKRING, HOEWEL HIJ DE 70 REEDS IS GEPASSEERD. Huisschilder vertelt waaraan hij dit te danken heeft. „Ik heb sinds jaren de gewoonte in iederen kop thee een heel klein beetje Kruschen Salts te nemen. Ik ben nu 70 jaar geweest en huis schilder van beroep. Ik kan nog al mijn werk doen, op hooge ladders of op stellages die buiten hooge gabouwen hangen. Er wordt mij dikwijls gevraagd hoe het komt, dat ik nog zoo flink ben en er uitzie als 50. Ik vertel ze allemaal, dat ik geregeld iederen dag mijn Kruschen Salts neem." J. S. A. Vooral bij ouderen zijn de inwendige orga- nen, lever, nieren en ingewanden, dikwijls niet meer zoo actief als noodig is. Kruschen Salts spoort deze organen zacht en voort- durend aan hun taak op natuurlijke wijze te blijVen vervullen, waardoor men zich ondanks het ouder worden, jeugdig, fit en gezond zal blijven voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h f 0,40, 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Adv. komen bij het onderzoek, dat het Parket kort geleden in de Nationale Bank heeft ingesteld. De rechter van onderzoek, die met deze in structie is belast, heeft in het bijzonder tot taak, de juistheid na te gaan van bepaalde documenten, die het directorium van de Natio nale Bank aan den Raad van Regenten en aan de censoren heeft voorgelegd. Bovendien zal hij hebben vast te stellen onder welke om- standigheden de Nationale Bank aan een be paalde soort van publiciteit heeft gedaan. In dit verband is er reeds een huiszoeking gehouden in een bekend publiciteitsbureau. Ook bij verschiilende financieele instellingen zal de boekhouding door den rechter van in structie gecontroleerd moeten worden. Uit den tekst van het officieele communique blijkt niet, welke feiten aanleiding hebben ge- geVen tot het openen van dit gerechtelijk onderzoek, noch ook in welke periode en onder wiens verantwoordelijkheid de onregelmatig heden zouden zijn geschied. Wij meenen echter te weten, dat het hierbij gaat om feiten, die zich hebben voorgedaan in de periode, welke aan de devaluatie van den franc vooraf is gegaan, m.a.w. ten tijde toen de heer Van IZeeland nog vice-gouverneur van de Nationale Bank was. Het communique van het Parket verzekert, dat de ge-incrimineerde feiten geenerlei ver band houden met de financieele of de mone- taire politiek van de Nationale Bank. Betee kent dit dat de kwestie van de credietverlee- ning aan de door den heer Barmat gecontro- leetae1' banken bij de opening van dit sensa- tionSSR onderzoek geen rol heeft gespeeld, of zijn het juist de eigenaardige omstandig- heden, die dezer dagen omtrent deze crediet- verleening aan-het licht zijn gekomen, die den stoot tot het onderzoek hebben gegeven? Wij weten het niet. Te bevoegder plaatse hult men zich om begrijpelijke redenen, in dit stadium van het onderzoek, in diep stiizwijgen. Doch men ver- heelde ons niet, dat men hier met een zeer ernstige zaak te doen heeft, die naar alle waar- schijnlijkheid politieke consequenties zal heb ben. Wij hebben den indruk gekregen, dat in deze aangelegenheid zoowel de verantwoorde lijkheid van den gouverneur der Nationale Bank, den heer Louis Franck, als van den toenrqaligen vice-gouverneur, Paul van Zee- land, emstig in het gedrang dreigt te komen. DE WERELDTENTOONSTELLING VAN 1940 te ROME. Woensdagochtend heeft Mussolini in tegen- woord'igtheid van verscheidene autoriteiten den eersten steen gelegd voor het eerste vast gelbouw van de wereldtentoonstelling te Rome. Dit wordt het kantoorgelbouiw van de tentoon stelling en verrijst rechts van de groote laan foij den ingang. Het wordt een gabibuw van drie verdiepdngen, dat een opperivlakte beslaat van meer dan 5600 vierkante mete/- en dat 160 M. lang wordt. Het moet over achttien maanden voltooid zijn. Dit gefoouw zal het centrum vormen van de monumentale wijk, welke ter gelegenheid van de tentoonstelling hier wordt opgetro'kken. De Duce werd ontvangen door senator Cini, den secretaris-generaal van de tentoonstelling Alfieri, den minister van onderwijs, en andere autoriteiten en geestdriftlg toegejuicht door de arfbeiders van de tentoonstelling. De eerste steen bevat een perikamenten oorkonde met Latijnsche inscriptie. Dadelijk na de eerste steenlegging riepen de sdrenen de arfbeiders aan het werk. De Duce bezichtigde de ma- quettes van de tentoonstelling en bezocht ver- volgens het terrein, waarbij hij zijn voldoe- ning uitsprak over den Snellen gang van het werfk. Met deze eerste steenlegging is men ten aanizien van de tentoonstelling van het sta dium van voorbereiding in dat van uitvoering overgegaan. De beteekenis van het nieuwe stadscentrum, dat hier geschapen wordt en dat over zal blijven als de tentoonstelling vooribij is moge blijken uit het feit, dat het terrein ongeveer 30 K.M. lengte aan wegen bevat, dat de pleinen, groot en klein, somen 250.000 vierkante M. beslaan, de tuinen 300.000 vierkante M., de parken 100 H.A. Voorts is er 350.000 vierkante M. uitgespaard voor parkeerterrein voor auto's. De Via Imperiale, die Rome met de zee ver; fbindt, wordt al bijzonder grootsch met haar breedte van meer dan 100 M. De spoorweg van Rome naar het Lido zal worden doorge- trokken tot aan het Colosseum. Bij het ontwerpen van de blijvende gebou- wen heeft men rekening gehouden met het klimaat, de geschiedenis en de modeme eischen. Behalve uit het Palazzo degli Uffici, het administratiegebouw, waarvoor Mussolini den eersten steen heeft gelegd, zal de eerste groep gelbouwen ook nog een gelbouw voor receptees en congressen omvatten en een Pa lazzo della Civilisazione Italiana. Dit gebou/W komt op het hoogste punt van de tentoon stelling en zal een synthetisch overzicht geven van de ontiwiikkeling der Italiaansche bescha- ving in den loop der eeuwen en haar bijdragen hot de beschaving der wereld. Als de tentoon stelling voorbij is blijft het gelbouw een mu seum voor de Italiaansche beschaving. Ook de tweede groep blijvende gelbouwen zal uit drie palazzi bestaan, dat der kunsten, dat der wapenen en dat van de wetenschap. Het laatste krijgt den naam Guglielmo Mar coni, met als ondertitel paleis van post, tele- graaf en telefoOn. De derde groep permanente gelbouwen ten slotte zal dienen voor huisvesting van diverse tentoonstellingen op het gebied van landlbouw, boschfoouw, openbare werken, toerisme enz. Deize gebouwen zullen na afloop van de ten toonstelling bestemd worden voor openbare diensten of voor woonhuizen. In het midden van het tentoonstellingster- rein is een eereplaats gereserveerd voor de gebouwen der verschiilende landen, de z.g. stad der naties. van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij,, gehouden op Maandag 18 October 1937 in het Landbouwhuis te Goes. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking: Denaturatieregeling iUirdappelen, oogst 1937. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de denaturatieregeling voor aardappelen van den oogst 1937, waarin de navolgende belangrijke wijzigingen, vergeleken met 1936, zijn aangebracht: le. De minimumhoeveelheid, die gedenatureerd kan worden zonder dat kosten van toezicht zullen worden berekend voor de aardappeltelers is ver- hoogd vain 750 tot 2500 kg. Bij denaturatie van kleinere hoeveelheden worden aan den aanvrager de werkelijke kosten van toezicht in rekening gebracht. Vooral voor kleinere telers is deze rege- ling bezwaarlijk, temeer daar gedenatureerde aard appelen minder houd'baar zijn. 2e. De minimuimmaat is verhoogd van 35 mm tot 40 mm, hetgeen beteekent, dat de denaturatie- vergoedinig in wezen lager wordt. Vooral voor de aardappelsoorten met naar verhouding kleine aard appelen (Zeeuwsche Blauwe en Zeeuwsche Bonte) is dit een belangrijke achteruitgang. 3e. Voor elke aanvrage op uit te oefenen dena turatie wordt een bedrag van 1 ingethouden. 4e. De einddatum, waarop denaturatie kan worden aangevraagd, is vervroegd van 15 Juli tot 23 Juni. Het Dagelijksch Bestuur sprak zijn ontstemming uit over deze verslechteringen in de aardappel- denaturatieregeling 1937, tegenover die van 1936, v/aarvan vooral de kleine verbouwers de nadeelen ondervinden en over de omstandigheid, dat deze nieuwe regeling zonder voorafgaand overleg met de 3 Centrale Landbouworganisaties is vastgesteld. Besloten werd het Landbouw-Comitd te verzoeken met klem bij de regeering er op aan te dringen om de oude regeling, welke voor 1936 heeft gegolden, weer in te stellen en tevens de denaturatievergoe- ding voor de betere soorten consumptie-aardappelen op een vroeger tijdstip, b.v. op 1 November, te doen ingaan. Aardappelteeltregeling 1938. In de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1938 is er bij de vaststelling van de inkomsten voor Ibedoeld fonds rekening mede gehouden, dat een teeltheffing voor de aardappelen zal moeten worden betaald van f 50 per ha. Het Dagelijksch Bestuur besloot zich krachtig te verweren tegen het streven om de teeltheffing van f 30 tot 50 per ha te verhoogen, daar het van meening is, dat een aardappelsteunregeling een prijsregelende werking behoort te hebben en bij de nieuw ingevoerde denaturatieregeling hiervan in het geheel geen sprake is, zeker niet voor de betere soorten. Daar de aardappel als cultuurgewas voor het behoud van een goede vruchtopvolging niet kan worden gemist en zeer veel arbeid vraagt, acht het Dagelijksch Bestuur het alleszins billijk, dat voor dit gewas prijsregelend wordt opgetreden. Z.i. zal bij een verhoogde teeltheffing per ha de verbouw belangrijk worden ingekrompen, wat groote nadee len aan de belangen van den landbouw zou toe- brengen. Het Dagelijksch Bestuur is dan ook van oordeel, dat het volkomen te billijken is, dat uit het Land bouwcrisisfonds een bedrag ten behoeve van de aardappelverbouwers wordt beschikbaar gesteld, zooals dat toch ook voor enkele andere landlbouw- producten gebeurt, waardoor althans de mogelijk heid ontstaat, dat de telers de productiekosten vergoed krijgen. Tuinbouvvteeltverguiiningen. Van de zijde van den Kath Ned. Boeren- en Tuin- derslbond is een voorstel ontvangen de tuinbouw- teeltvergunningen aan de akkerbouw- en veehouderij- bedrijven, die tenminste 15 ha groot zijn, te ont- nemen en toe te wijzen aan personen, die er op zijn aangeweeen den tuinibouw te beoefenen. Dit voorstel, dat is geformuleerd in den vorrn van een adres van de 3 C. L. O. aan den Minister van Economische Zaken, was ter adviseering gezon den aan de leden van de Tuinbouw-Commissie van het Landbouw-Comite. iHet Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat in de laatste jaren de oppervlakte tuinbouwgewassen in de gemengde ibedrijVen door de progressieve beperking reeds zoodanig is ingekrompen, dat dit voorstel h.i. veel te ver gaat. Indien dit voorstel zou worden overgenomen, zou de productie van tuinbouwgewassen op onnatuur- lijke wijze worden verplaatst van gebieden met lage productieko^en naar gebieden met de hoogste productiekoMen, waardoor de concurrentiemogelijk- heid met andere landen steeds moeilijker zal worden. Besloten werd dan ook te adViseeren het voorstel niet over te nemen. Tarwerichtprijs. Besloten werd nogmaals pogingen aan te wenden om den tarwerichtprijs verhoogd te krijgen. Het moet als een landsbelang worden aangemerkt, dat de tarwecultuur in ons land in zijn huidigen omvang gehandhaafd blijft. Wordt de tarwerichtprijs niet hooger gesteld, dan zal naar het Dagelijksch Bestuur meent, zeer zeker de oppervlakte met tarwe verbouwd opnieuw worden ingekrompen. Dit dient echter zooveel mogelijk te worden voorkomen. Gezinsloonen in den landbouw. IHet Dagelijksch Bestuur heeft zich eertijds tegen het opnemen van gezinsloonen in de collectieve arbeidsoontracten verklaard, daar het van meening is, dat het niet op den weg van den werkgever in het landbouwbedrijf ligt, hieraan mede te werken. In andere takken van bedrijf, o.a. in de beschutte bedrijven, bestaat de mogelijkheid de hoogere kosten, welke uit dozen maatregel voortvloeien, op de ver- bruiikers af te wentelen. In het landbouwbedrijf, als zijnde een onbeschut bedrijf, kan men de prijzen der producten echter niet verhoogen. Wanneer de regeering meent, dat het algemeen belang gediend is bij invoering van gezinsloon in den landbouw, zal zij ook zelf de verhoogde kosten, die voor het bedrrjf hierdoor ontstaan, voor haar rekening moeten nemen. Besloten werd dit standpunt van het Dagelijksch Bestuur in de vergadering van het Landlbouw- Comite naar voren te brengen. Lid financieele commissie K.N.L.C. Besloten werd ter benoeming als lid, resp. plaats- vervangend lid van de financieele commissie van het Landbouw-Comit6 voor te dragen de heeren W. Kakebeeke te Goes en L. Kranenburg te Wilhel- minadorp. Algemeene Vergadering K.N.L.C. Besloten werd naar de Algemeene Vergadering van het Landbouw-Oomitd, welke op 22 en 23 October a.s. te 's-Gravenhage in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wordt gehou den, af te vaardigen de heeren L. Kranenburg en H. C. v. d. Zande. Huidige positie landbouwsteun. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de mogelijkheid en wenschelijkheid om over te gaan tot de opheffing der verschiilende crisismaat- regelen. Algemeen was men van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden de bestaande maatregelen, wellicht hier en daar wat gewijziigd en verbeterd, thans nog niet kunnen worden afgeschaft, daar men dan den landbouw, Ms onbeschut bedrijf, geheel zou

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2