Landbouwberichten Gemengde Berichten Betreffende par. 2 van art. 4, luidenide: ,,'Het pensioen bedraagt tenminste /;1000, indien een lid van Ged. Staten als zoodanig ontslag neemt wegens ziels- of lichaamsgebreken", merkt de Minister op, dat in deze bepaling in feite sprake lis van invaliditeitspensioen. Dit acht de Minister in strijd met de wet, welke nadrukltelijk bepaalt, dat bij 65-jarigen leeftijd ouderdoraspensioen kan worden toejgekend met een maximum van de helft der vergoeding. Deze bepaling dient derhalve te vervallen. De Commissie uit de Prov. Staten kwam destijds tot de slotsom, dat een onmiddellijk ingaand invaliditeitspensioen zicb niet, de bepaling van een minimumpensioen in ge'val van imvalidi-teit. uit te keeren evenwel eerst bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, zicb daarentegen wel met het stelsel der wet verdraagt. Nu de Minister evenwel een andere opvatting blijkt te zijn toegedaan, zullen de Staten zich met dat inzicht willen vereenigen en stellen Ged. Staten voor bedoelde paragraaf te doen vervallen. Het woord „ongehuwde" in het art. handelende over de weezen, acht de Minister overbodig. Immers een gehuwd kind is meer- derjarig en valt reeds daarom buiten de aan- spraak op weezenpensioen. Ged. Staten stellen voor aan de opmerking van den Minister eveneens gevolg te geven en herinneren er aan, dat in de afdeelingen der Staten en ook in de openbare vergadering een vraag van gelijke strekking is gesteld. De Minister achtte het niet noodig, dat afzonderlijk bepaald wordt, dat het weezen pensioen eindigt bij het aangaan van een huweLijk door den wees omdat de wees dan meerderjarig wordt en dan valt onder de be paling, dat het pensioen ophoudt voor het bereiken van den meerderjarigen leeftijd door den wees. Volgens Ged. Staten kan men met de praemesse van den Minister meegaan, zonder daarom nog in te stemmen met de conclusie. Ongetwijfeld wordt men, door het aangaan van een huwelijk meerderjarig, doch men be- reikt alsdan niet den meerderjarigen leeftijd. Ooik art. 385 B. W., cmaakt onderscheid tus- schen [hen, die den leeftijd van 31 jaren hebben bereikt en hen, die vroeger in den echt zijn getreden. Ged. Staten stellen voor ook in deze aan het verzoek van den Minister gevolg te geven. Overneming weg in beheer en onderhoud. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor van de gemeente Kortgene in beheer en onderhoud over te nemen het in die gemeente gelegen gedeelte van den weg KortgeneColijnsplaat, zulks onder voorwaar- de, dat de gemeente jaarlijks f 398 of in eens 9951 ibetaalt. Gronden in erfpacht. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor een 13-tal perceelen in de gemeente IJzendijke opnieuw voor 30 jaar in erfpacht uit te geven aan dezelfde personen wier erfpacht op 31 December 1936 is geein- digd en wel tegen 2 cent per M2 's jaars. HET LOONPEIL EN DE ARBEII>SDUl'R IN DEN LAND- EN TUINBOUW. De bontdsraad van den Nedenlandschen Bond van Arbeiders in het lanidlbouw-, tuinlbouw- en zuirvelibedrijf, welike dezer dagen te Utrecht heeft vergadend, nam na gehouden besprekin- gen over de in 1938 te voeren loonactlies en het sociaal-economisdh program van het N.V.V. twee resolutives aan, be trekking heb- bende op het vraagstuk van den arbeidsduur in land- en tulinlbouw en op het loonpeil van de land-, tuin- en veenarbeiders. In de eerste reisiollutie wordt er bij de regee- rin|g met klem op aangedronigen ten spoedig- ste over te gaan tot <ie indiening van een ont- werp landjbauwarbeidiswet. In de tweede ocm in het toe-komistige land- bouwfbeleid rekening te willen houden met de moodizakellijk!he!id, dat het loonpeil der land-, tuin- en veenanbeiders Ibelamgrijk kan en moet worden verhoogd. SUIKERBTET VAN EEN METER. De heer A. D. te Kruinlnigen had, volgens de Tel., bij het rooien van suike-rlbieten er ddn te delven, die de respectabele lenigte van een meter had. Bij ,,euiker"-biieten zeer zeker een zeldizaam voorkomend verschijnsel. VAN JAMBOREEGANGERS DIE HUN TREIN NIET WILDEN VERLATEN. In een artikel over de wereldjamboree wordt in Spoor- en Tramiwegen o.m. het volgende verteld De Hongaarsche extra-trein bevatte een bagagewagen welke vollediig was mgericht als keukenwagen, De Homgaren bleken dezen wa gen echter tijdens de Jamiboree te willen ge- bruiken als keuken, welke daartoe op het sta tion Vogelenzang geplaatst zou moeten wor den. Nadat hen op ondulbbelizinnige wijze dui- delijk was gemaakt, dat dit te eenen male on- tnoge'lijk was. werd het een loven en hieden omtrent het tijdstip, waarop de wagen leeg zou moeten zijn, daar hun warme lunch hierin klaar stond. Wij gaven hun een half uur tijd om dezen wagen te lossten hetgeen dan ook prompt gesdhiedde. De wagen, waarin vaste kookgelegenheden waren aanigebraclht. werd op hun verzoek venzegeld en vender tijdens de Jamboree opgeborgen te Hillegom. Of de Hon- garen vender tijdenls de Jamiboree nog warm eten gehad heibben, is one niet bekend! Vrijmiiddag 30 Juli arriveerde er een extra- trein, bestaande uit enkele Roemeensche slaapwagens met 125 Roemenen. In deze slaaipiwagens was tevens hun bagage opgebor gen. Na aankomst maakten de Roemenen geen aanistallten om den train te verlaten. Met moeite kon hun aan het verstand gebraciht worden, dat zij te Voigeilenizang aantgekiomen waren. Terwijl zij schoomvoetenid hun trein verlieten, vielen de Hollandlsehe voortrekkers op de, zich in de slaapwagens hevindende, bagage aan. Dit "Meek echter niet in den smaak van de Roemenen te vallen, verknocht als zrj aan hun eigendommen waren. Een van de lei-ders uitte dan ook luiide zijn protest, half in Roemeensch, half in het Fransch, met het geivolg, dat de Roemenen weer in hun trein stapten. Er werd ons duideliijk gemaakt, dat ze niet wensdhten, dlat er mlet de lossing van hun bagage wierd gebolpen. Nadat wij op onze foeurt (in het Franscih en Duitsdhte kennen gaven, dat de trein over een kwartier moest getost zijn, daar wij anders dezen, met de ba gage, zouiden doorsturen, kozen zij eieren voor hun geld en was dit incident weer achter den nig. OiPLXCHTERS AANGEHOUDEN. Ongeveer veertien dagen geleden heeft iemand bij den garagelhouder Z. te Oegstgeest voor eenige daigen een personenauto gehuurd. Toen hedioellde persoon ongeveer een week op stap was, kwaim er bij de politie te Oegst geest telefonisoh bericht van de politie uit Ajmiensfoort, met het verzoek te wiillen nagaan bij den garageho-uder Z., wie de huurder van den auto kon zijn, aangezien de besituurder daarvan wenmoedelijk een groiot aanital vloer- kleeden enz., tar waarde van vijf a zes hon- dtord gulden had verduisterd. Een gedeelte van deze kleeden was reeds te Den Helder in beslag genomen. De leverancier had n.l. let ter en mummer van den kooper opgenomen. De ganagehauder Z. had evenwel den naam van den huurder niet genbteerd, zoodat men de politie uit Amersfoort moest teleursteU'en. Miaar de huurder van den auto was echter zoo beleefd, zich van tijd tot tijd telefonisch met den garagehouder Z. in verbind'ing te stellen, waarbij hij dan mededeelde, dat hij den auto niqg een paar dagen langer onder zich zou houden dan was afgesproken. In- tusschem kion hij ruistig doorgaan met dezen auto zijn praktij ken voort te zetten. Zonidag kreeg de Oegstgeestsche politie op nieuw een dergdlijlk telefonisch verzoek, dit- maal van de politie uit 's-Hertogenibosdh, deze deelde niede, dat een haar onbekend persoon een auto te koop hiad aangeboden, hetgeen haar, gezien den lagen prdjs, verdacht voor- lawam. Het tioeval wiilde, dat deze persoon de opliohter uit Amersfoort bleek te zijn. On- mtiddeQlijk .verzodht de iburgemeester van Oegstgeest aanhouding van den verlkooper en inbeslagneming van den auto, aan wetlk ver zoek direct gevolg werd gegeven, zoodat de man na enkele uren achter slot en grendel zat. Het bleek te zijn een kermisreiziger, zekere G. G. G., afkomstiig uit Deil. Bij zijn ver- hoor belkende hij den auto van den garage houder Z. te hebben willen verlkoopen. Ook bekende hij de versdhillende opliohtingen waarvan hij verdacht werd. iHlij is ter beschikkinig van de Amersfoort- sche politie gesteld. Voorts is geblelken, dat ook de politie uit Utrecht en Zeist nog een appeiltje met hem heeft te schillen, eveneens wegens oplichtinlg. De politie te Voigelenzang is er Zaterdag j.l. in geslaagd de hand te leggen op een reeds lang gezocht individu. Meer dan een jaar lamg maaklte d'eze man er zijn werk van om voor een liefdadiige ins telling te colporteeren en de baten vioor zicbizelf aan te wenden. Zaterdagmorgen v-ervoegde zich aan de R.K. pastorie een als heer gekleed persoon, die voorgaf, N. P. de Waayer te heeten en te col porteeren voor de R.K. vereeniginig ,,Pro Juvenltute", gevestigd te 's-Gravenihage. Ten overvloede toonde hij zijn visitekaart met het stempel dezer vereeniging. De pastoor, de heer F. N. Terra, was eclhter reeds gewaar- sdhuwd voor de praktijken van den man en was dus op zijn hoede. Dank zij zijn oplet- itendhei-d is men er eindelijk in geslaagd, den man te snappen. Zoodra de pastoor bemerk-te -m(et wien hij te dioen had, en waarvoor het was, waarscihuwde hdj telefonisch de politie, die onmiddellijk ter plaatse yerscheen en den man aanhield. Bij fouilleermig kwam een kwitantiaboekje te voorsdhijn, waaruit reeds honderd kwdtantie waren uitgesclieu-rd, waar bij verscheidene met hooge bedragen. De man scheen het speciaal voonzien te hebben op de R.K. pastorieen. Hij is later overgehracht naar het bureau te Qvereen, waar de recher che het verder ondierzoek zal leiden. EEN GOEDE VANGST VAN DE HAAGSOHE POLITIE. Op 12 September j.l. werd een inbraak ge- pleegd in een hiuiis aan de Bilderstraat in Den Haag. De bewonens, die eenigen tijd uAtstedig waren geweest, verrasten bij hun thriskomst een man, die toen hij zich ontdekt zag, door de keukendeur wegvluchtte en via de aangren- zende tuinen wist te ontkomen. Na een inges-teld onderzoek bleek, dat de daders zich toegang hadlden venschaft via een balconraamzij hadden eenige dagen in het huis vertoefd en hadden voor een waarde van 1500 aan tafeizilver gestolen. Een vrij groote hoeveelheid levensmSddelen was door hen ge- bnuikt en ook de sigaren van den heer des huiz-es waren duchtiig aangesproken. Na eien uitgebreid onderzoek slaagde de Haagsche recherche er in bij twee handedaren in gouden en zilveren voo-rwerpen een gedeelte -van het gestolen zilver te achterlhalen en in ibeislag te nemen. Het bleek, dat het gestolen zilver reeds eenige malen van eigenaren, die alien wel wisten, met gestolen waren te ma- ken te heibben, verwisseld was. Alls verdacht van heling zijn daarop zeven in Den Haag woonachtige personen aange- houden. Aan de hand van gegevens en sdgnalemen- ten slaagde de politie er vervolgens in den 25jarigen J. B. aan te houden, benevens den bij hem inwonenden 21jarigen J. S. B. Zij be- kenden zich aan de inbraak in de Bilderstraat te hebben schuldig gemaakt. Zij verlklaarden- het zilver aantvankelijk te hebben verlborgen in een weiland aan de Binckhorstlaan. Na een heler te hebben gevonden giingen zij met hem naar het weiland en veikochten hem een deel van de buit. Daama gebeorde hetgeen de dieven niet verwacht hadden. De heler ging eenigen tijd later op eigen gelegenheiid naar het weiland en eigende zidh het restant van den buit toe. Hij verkiocbt dit voor eigen relkeninjg. De bedide dieven bekeniden, na een streng verhoor, zicb mog te hebben scihuldig gemaakt aan vier andere onlanigs te 's Gravenhage ge- pileegde inlbraken. De helers G. J. K. en P. J. K. en de beide dieven zijn ter beschikkinig gesteld van- de justitie en opgestaten in het huis van bewa ring. De overige verdachten zijn na verhoor in vrijheid gesteld-. Het is komen vast te staan, dat de wagens ditimiaal voor dien zevenden keer de grens zijn igepasseerd, zonder dat de douanen de smOk- keiwaar hebben opgemerkt. DOOR EEN AS GEGREPEN EN GEDOOD. Maanldagmiddag is de dertigjarige schilder H. H., die i-n de textdelfabriek Riigtersbleek te Ensdhede aan het werk was, door een snel ronidldraaienlde as ge-grepen. De man werd ver scheidene malen ronldgesli-ngerd en was vrij- wel op slag dood. VROEGERE SOUS-GHEF VAN BANK GEARRESTEERD. Een vroeigene sous-chef van de Rotterdam- sche Bank Vereeniging te Rotterdam, een zelkiere P., is gearresteerd, verdacht van frau- des, die hij ten nadeele van de bank zou heb ben gepleegd1 sedert 1927. De man is op het hoof|dbureau van politic in bewaring geisteld. Op het stadlhuis heeft men ontdekt, dat er fraudes moesten zijn gepleegd op het kantoor van d-e bank en dat de gemeente ten ge-voige van die fraudes was benadeeld. Van deze be- vi-niding werd ommliddeJlijik de bank op de hoogte gosteild en de politie werd in de zaak gemdeid. Voor zoover het onderzoek thans toetefit u-itg-eweizen, pioeten de fraudes over ver scheidene jaren loopen en men mag wed aan- nemen, dat er zeer veel aa-nizaenlijke bedragen mee igemoeid- izijn. De vnoegene employe van de Robaver is reeds drde jaar bij de bank weg, zoodat de fraudes, zooals ©eizegd, al eenige jaren geleden getpdeegd zijn. SOHANDELIJK GEDRAG VAN WEGRENNERS. lOnigeveer twintig renners van de A. S. C. Glympia te Amlsterdam hidden, meidt de Tel., Zondagochtend- op den nieuiwen weg langs het Noordhollandsch Kanaal een z.g. trainings- wedstrijd naar Medemlblik, waarbij zij een auto als gangmaker gebruikten. Pliotseling sdhoten zij achter den wagen vandaan en reden een op niets verdachten bejaahden man aan. Er ont- stonid een valpartij. Eenilge renners rolden over den grond, idoch sprongen direct weer op om het peleton in te halen. De oude heer en een renner, die met hem in botsing was gekomen, bleven gewonid op den weg liiggen. De renners bekommerden zich niet om de beide menschen en waren sndl uit het gezicht v-erdwenen. De 60jarige heer J. Veiltrop was er vrij ernstig aan toe. Per ziekenauto weird hij naar het Prov. ziekenhuis te Purmerend overgehracht en diaar met eenige hoofdwonden en een her- sensehudiding ter verpleging opgenomen. De gewonde renner wend per auto naar de hoofd- stad vervoerd1. De gemeenteveldwachter Tim- mer kon nergens een spoor van de gevluchte renners ontdekken. CHet bestuur der vereeni ging zal nu inlichtingen moeten verstrekken. De voj-ige week heeft een groep renners een vnoiuw aangereden, die juist uit de kerk kwam, en ook toen zijn de beoefenaren van de wieler- sport dioorgereden. De politic is voomemens voortaan streng tegen deze verkapte wegwed- strijden op te treden en de noodiige maatroge- len te treffen. KOE ONDER EEN TREIN. Zahdagavond- heeft een uit Amsterdam fcoimende trein, die juist het station Schie dam had verlaten bij d-en Laansl oots oheweg een koe asngereden, die op den onibewaakten overweg op de spoorbaan was gekomen. De koe werd vermorzeld. De trein ondervond ruim 5 minuten vertraging. UIT DEN TREIN GEVALLEN, OVERREDEN EN GEDOOD. Toen Zondiagavond de trein om 21 u. 51 te Rotterdam uit de richting Armhem aankwam, bleven in een bagagewagen een paar koffars achter. Daar de conduoteur reed's te Utrecht had ibemerlkt, dat een deur van den Dieseltrein openstond en de knop daarvan beschadigd was, werd direct aan een ongClu'k g-edacht. Onmiddellijk werd in verschillende plaatsen tussdhen Utrecht en Arnhem de politie ge- waarschuiwd om het onderzoek langs de lijn in te stellen. Inderdaajd ontdekte men tusschen Ede en de Klomp over een grooten afstand lichaam'sdeelen van een totaal vermorzeld lijk. Uit het ondetrzoek bleek dat de man, zekere J. van A. iuilt Jutphaas, uit den trein is geval- len, bewustetoos of zwaar gewtond is blijven liggen en vervolgens door een anderen trein uit tegenwergestelde riehtaing is overreden. WATERLEIDINGSBUIS GESPRONGEN. Bij de Vielbrug te Utrecht is Zonda-gavond een buis van de waterleiddnig gesprongen, waardioor groote hoeveelheden water over de stiraat vloaiden, door de Potiterstraat in de richting van de Neude. De omlgevinig stond sploedig blank. De politie regellde het verkeer, daar gevaar voor inistorting van het wegdek niet deiikibeeldig ward geacht. Het bleek hier een deel van het buizennet te be treffen, dat zonder stagnatie in de wacer- vooraieninig kion worden afgesloten. Toen dit gadaan was, was het water op de Neude ook spoedig -verdwenen. Later op den avond is men met hersteilingswerkzaamheden begonnen. held. Niet alleen zijn alle ruiten imgeworpen, doch het vandalistme ging zoio ver dat deuren, ramlen en kozijnen werd en weggebroken. Van d-e vloeiren is geen spoor m-eer te bekennen. Zelfs binnenlmuren en schoorsteenen werden afgebroken. De dakpannen werden gedeeltelijk verwijdierd en de buitenimuren vertoonen groote gaten. Hadden de huisjas in de nabij- heid van een siagyeld gestaan, zij zouden niet ergeir beschadigd kunnen zijn. Van de schuurtjes, die achter de huizen staniden, is eveneens wedndg overgebleven. Het is nielt bekend of hier volwass-enen zich aan deze schanidelijke straatscheniderij hebben scbul'dig gemaakt, dan- wel de jeugd. Intussehen is de huiseigemaar, die zijn eigen- dom, in een puimhoop zag veranderen, van dezen onigewehschten toes'tand de diupe ge- wordien. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Zondagmiddag heeft izich bij Hiattemerbro.ek een verkeersiongeluk voorged'aan, waarbij een perstoon w-erd gediood en vier anderen werden gewonid, van wie een ernsltig. Een auto, bestuurd door den heer G. V. uit Nunispeet, reed in de richting van de IJssel- .brug. Van den zijweg naar het station Hatte- meifbroek naderde de heer v. id. G. uit Zwo-lle op zijn m|otorflietsi. Op d'e duo zat die heer M. uit Hattemeribroek. Vermioedelijk heeft de mo- torrijder zich pas op het laatslte oogenblik ge- realiseerd, dat de rijlksiweg een voorrangsiweg is. Hij reimde dan ook, bij het nader-en van den auto, zeer kirachtig, doch kwam te slingeren, terrwijil tegelijikehtijld de voorband sprong. Het gevolg was, dat de 20jarige wielirijder V. uit het Loo (gem. Ottdebroek), die voor den nadereniden auto fietiste, door den motorrijlder in de flank werd aanigereden. Vervolgens kwam de m|oltar in botsing met den auto, waama het voertuig tegen een boom tot stil- stand friwam. De wielrijder werd' ernstig gewonid en is in het Sophiaziekenhuiis, waaiheen hij was over gehracht, korten tijd na het ongeluk over- leden. De motorrijder v. d. G., die eveneens em- stige veriwondingen had opgeloopen, is ter ver pleging in het Sophiaziek-enhuis opgenomen. In den auto zat beha-lve de bestiuurder, nog een persoon. Beiden werden licht gewond, evenalis de duorijder. Zij konden, na ter plaatse venbonden te 'zijn, hu'iswaarts keeren. De motor en de fiets werden geheel ver- niefl'd. Van den auto werd de radiator in elkaar gedrukt. I>E KONING VAN BELGlE ZAL EEN 105-JARIGE BEZOEKEN. In het West-Vlaamsche stadje Izegem wordt 30 October de 105e verjaring gevierd van de o-udiste vrouiw in Belgie, mevr. Fran-oisca Cttoedt. Ktoning Leopold heeft aan de eeuiwe- linge laten weten, dat hij haar, bij deze ge- legenheid, een bezoek zal brengen. AOHTTIEN GLAZEN WIJN VOOR EEN MEISJE. 'In eenige oorden van het „Wasgau" (Spaar- palts) wordt het oeroude kermis-gebruik der „me'iisjesveilingen"' nog in eere gehouden. Aan den vooraivonid van de ,,Kerwe"' (zooals men aflidaar de kermis noemt) komen die jonge miamnen bij-een en veroveren dan per bod hun meisje voor den Kerwe-dans. Men taied't geen ge-ld', maar |glazen wijn. Het hoogste bod be- stond dit jaar uit achttien glazen. Verleden jaar waren er heel wat meer, hetgeen bewijst, dat de KenweiWijn dit jaar heel wat beter is. BEREN EN WILDE ZWIJNEN. Boeren uit de bergen in den omtrek va Serajeiwlo ha'diden dezer diagen een klopjacht georgamaseerd op beren en wilde zwijne-n, die den oogst in de daflen groote schade toebrach- ten. Toen men de dieren bij een had gedreven, ontstond er een groot gevecht tussdhen de Iberen en de zwijnen, dat wel een uur du-urde, totdat tenisliotte -de beren op de vlucht sloeg-en. Fen boerenjlongen, die al te zeer gelboeid was door het gevecht, liep een gewonden beer in den weig en werd doo-r het beest bijna afge- maakt. EEN ZELDZAAM STERFGEVAL. Te Hlillllingdon, een plaats in Middlesex (En- gel and), is in een ziekenhuis een man gestor- ven onder zeer merkwaardige omstandi-ghe- den. Hij was op straat a-angetroffen op een stoep, riliend'e, blijlklbaar ziek. Naast hem stond een flesch met rattenvengif. Hij had er- van gedronken en onmididel'lijk werd' hij naar het ziekenhuis overgeforacht. Toen men hem door te bed had gelbracht, vroeg hij een pot- lood en papier. Even zond'er toezicht gelaten, dloorboorde hij zlidh met het potllood het hart en stierf onmiddellijk. Het merkwaardige van het gwal is o.a. dit, dat die dioktoren bij een lijkopening, die plaats vond, tevergeefs hebben getracht met het potlood het hart van den doode te raken. Hiet bleek hun o-nmogelijk. De gerechtdijke lijkschouwer, die tot de gelbruike- lijke sllotsiom kiwam, dat de man zich in een vlaag van versitanldsverhijstering van het leven had beroofd, constateehde, dat dit het zonlderlingst-e geval was, dat hem in zijn 40- j'ariige praktij'k onder de oogen was gekomen. SMOKKELARIJ. Reohercheurs van de afdeeling speciale diensten heibben in een garage in het westen van Rotterdam een goedm slag geslagen: bij een daar ingest eld onderzoek trof men in een trailer niet minder dan zes duizend gesmok- kelde gloeilaimpjes en 20.000 boekjes gesmok- keld si,garettenpapier aan, die evenais het voertuig in beslag zijn genomen. Tegen vijf personen is in verlband met deze zaak proces- verbaal opgemaaikt. Op vermoeden, dat er zich smokkelwaar in de garage bevonid, begaven de recherche-urs zich naar de garage, waar zij een truck met trailer aantroffen, die er heel onisohuldig uit- zagen. De acht meter lange trailer was gela- den met steenen, maar toen de steenen weg- gehlaald werden, vond men onder het plankier een laadhak, waarin zesduizend gloeilampen en 20.000 boekjes sdgarettenpapder waren ge- horgen, welke frauduleus uit Beligie waren ingevoerd. De chauffeur-eigenaar, de 31jarige P. J. B., zijn 16jariige iknecht P. C. W. en een 46jardge helper J. C. de R., alien uit Roosendaial, zijn naar het hoofdlbureau van politie pvergelbracht Zij hadden truck en trailer juist in de garage gereden. Amlbtenaren van de invoerrechten en accijnizen hehhen proces-verlbaal opgemaakt. Het naidere onderzoek wees uit, dat de smiclkkelwaar bestemd was- voor een Rotter dam: jichen koopiman, dien 41jarigen L. H. R., terwijl tevens d-e naam werd' genoemd van den 49j'ardgen koopiman J. H. B., die eveneens naar he-t ho'ofdbureau zijn overgehracht. Ook tegen hen is proces-verlbaal opgemaakt. Truck, trailer en smokkelwaar zijn in beslag ge nomen. DOOR EEN WIELRIJDER AANGEREDEN. De 63jarige vrouiw Veuis te Kerkrade, die huiswaarts keerde van het boodschappen doen, werd op het kruispunit nabij het magazijn de Kleine WinSt door een 14jlari|gen jonigen, die daar fiuetste, aangereden. De vrouw viel zoo ernstig, daJt zij zwaar gewond per ziekenauto naar het ziekenhuis tie Kerkrade weird ge- bracht, waar operatief moest worden ingejgre- pen. Ddit kon echter niet meer baten en den volgeniden dag is de vrouw overleden. UIT EEN RIJDENDEN TREIN GESTAPT. Toen het tokaaltreintje van Baar-n naar Utrecht zich, na aan de sitopplaa'ts Nieuweiweg gestopt te heibben, weer in beweginig zette, wMde de 6'3jarige H. Poih-out nog ui'tstappen. De man viel en kiwam onder den trein t-erecht. 'Hoewel deze ispoedig tot sti-lstand werd ge lbracht kon niet worden voorlkomen, dat het linkerfbeen even onder de kmieschijf werd af- gerede-n. De man is naar de rijkslkiinieken te Utrecht vervoeird. ERGERUJKE BALDADIGHEID TE OSS. Oip het Schayerveld te Oss heeft zich een ■ergerlijik geval van baldadighedd voorgedaan. Men heeft zich daar niet onltzi-en zes arbedders- Woningen zioOidandg te vemliel-en, dat er silechts nog mines overibieven. Het betrokken blok van acht woning-en behoorde in eigendtom aan den heer S. te Oss. Het zijn eenverdiepings- wiomngen, zooals men die te Oss veel aan- treft, en die aan de normlale eischen van be- wo-onibaarheid voldeden. De huur bedroeg f 2,10 per week. Zooals men weet was het Schayerveld destijds het centrum, waar de OiSS'chen oniderwereld woonde of bijeenkwam. De faam, welke deze straat genoot, was mede oorizaak dat de bewio-ners verhuisden. De hui zen van S. bleven- dientengeiwoilge leeg en waren cp twee na onlbewioond. De zes vemielde huisjleis zijn een treurig monument van de daar heerschende baldadi-g- „SLEOHTS HUN STEM WAS NOG MENSOHELIJK." „Het waren ach't menschelijike wezens, die echter van het mienschelijke alleen hun stem hadden overgehouden, en den hiongerdood nabij waren-'", ve-rtelde de kapdt-ein van het Nederlandsche sfboimsohdp „iStad Haartem' toen hij de acht Spaansc.he nationaflisten, die hij in voile zee had opgepikt, te Porto Gerrajo (op het ei'land Elha) aan wal zette, lezen we in de Tel. De eerste stuurman, die op de brug stond', bad de schipbreukelingen, die in een motorlbootje van het eiiand Minorca waren o-ntsnapt, het eerst bemerkt. Hij hoorde zwakjeB schreeuwen en- zag toen, hoe het bootj-e, met menschen er in, tegen de hooge zee kampte. Onmlildldelllijlk waarschuiwde hij zijn kapitein, die maatiregelen beval, om den in notod verkeereniden te hulp te komen. Toen zij aan boord waren genomen, zoo ver- telde de kapitein, heibben wij hun voedsel en dnoge kleeren gegeven. Zij li-eten mij hun pa- pieren zi-en en vert-efliden mij, dat zij van Mi norca ontwludht waren, waar zij verscheidene malen met dien dood waren bedreligd. Zij vroe- gen mij om hen op Majorca af te izetten, waar zij zich bij de rechtsche autoriteiten wild-en aanmeld'en, maar dat ginig niet, o.midat Porto Ferrajo mijn bestemmling was. D-e Spanjaarden waren van Minorca ont- snapt, met het idee in een kleine boot Ma jorca te bereiken, maar na dtrie uur varen sbak er een storm op, die hen steedis meer van de kust verwijderde en hun toes'tand werd wel- haaeit wanhopig, toen de motor haperde. Zou het HoMand'sche sichip hun niet te huflp zijn ge komen, dan zouden zij ongetwijfeld den dood' in de golven heibben gevonden. Van Elba zijn zij via Liyormo naar Genua vertnokken, omi zich daar bij den consul van Franco te mel'den. Deze heeft een telegram aan d'e rechtsdhe r-egeering te Salamanca ge- stuurd, met h>et verzoek, den kapitein en de Ibemannling van de ,,Stad Haarlem" een blijk van erkentelijkheid te geven; de vertegen- woordiger van Franco te Rome heeft den Nederlandschen zaakigelastigide aldaar een danikbrief gezonden. ZWERFTOCHT VAN EEN MUNITIESCHIP. Uit Riga meidt United Press: De wonderlijke zwerftocht van een klaar- blijkeiijk voor de regeering in Valencia be stemd schip voor de Baltische wateren is in de haven van Baitisckport tot een even wonder- iijk einde gekomen. Reeds eenigen tijd had men met belangstel- ling de gedragingen van dit scheepje gade gestagen. In Gdingen, Libau en Baltischport werd het achtereenvolgens gezien en telkens droeg het een anderen naam. In Gdingen heette het ,,Jaron", in Libau ,,Bene" en in Baltischport tenslotte ,,Vena". Telkens als de naam werd veranderd, onder- ging ook het schip zelf een vemieuwing, het werd geheel opgeschilderd, zoodat het er vol- komen anders uitzag. Ook de vlag, die het schip voerde, was telkens anders. In Baltischport, waar de ,,Vena" onder Grieksche vlag lag, was de bemanning juist bezig, het schip weer eens op te schilderen, toen een klein Fransch vaartuig de haven bin- nenliep. De nieuwkomer was opmerkelijk sterk bemand. Nauwelijks was dit scheepje „Alroque" geheeten, gemeerd, of de kapitein zond een boodschap naar de ,,Vena'', waarin geeischt werd, dat deze tot nader order in Baltischport zou blijven. Nauwelijks was dit bevel ontvangen, of de „Vena" trachtte eerst recht, weg te komen. De „Alroque" was haar echter voor en ging dwars in den havenmond liggen. Dadelijk maakte de „Vena" rechtsomkeert en meerde opnieuw aan de kade. Nu volgde echter een nieuwe verrassing: de bemanning begon plotseling, de lading te lossen. Deze bleek te bestaan uit munitie. Leden van de bemanning deelden mede, wat deze manoeuvre te beteekenen had. Het schip was voor transport van de munitie naar iSpanje gecharterd. De rekeningen en andere papieren voor de lading zijn echter op valsche namen uitgeschreven, omdat de werkelijke eigenaars hun naam niet willen verraden. Van dit feit nu heeft de kapitein van het schip gebruik willen maken. Hij heeft zich de munitie willen toeeigenen, om die voor eigen rekening te verkoopen. De eigenaars hebben daarvan echter de iucht gekregen en stuurden de ,,Alroque" om de vluchteling na te zetten en den verkoop de rlading te ibeletten. Deze maatregel heeft echter slechts half succes, want de lading ligt thans op Est- landsch grondgebied en dus onbereikbaar voor de Franschen. EEN NIEMANDSLAND-REDENAAK. De United Press-correspondent Reynolds Packard, die bij Franco's troepen te velde vertoeft, schrijft: Alfredo Alday, een vijftigjardge Spaansche industrieel, geniet wijd en zijd bekendheid alsniemandsland-redenaar. 'Slechts met een wandelstok gewapend wan- delt bij tot vlak bij de vijandelijke linies en begint daar zoo luid als hij kan zijn meaning uit te schreeuwen. Hij is daarbij zesr open- hartig en dikwijls wordt zijn moeite beloond met kogels en een keurcollectie scheldwoor- den, maar altijdmaakt hij bekeerlingen. Deze redevoeringen hebben hem reeds drie emstige verwondingen doen oploopen, maar aan den anderen kant zegt men, dat het resultaat ervan geweest is, dat een duizend soldaten der regeering Franco's zijde gekozen hebben. „Ik geloof, dat er altijd soldaten aan de andere zij-de zijn, die zich bij ons willen voe- gen", zei Alday, die leider is van de Phalanx- partij, in een interview met United Press. ,,Het eenige wat zij noodig hebben, is een Ibeetje aanmoediging en dat is mijn werk. Ik loop zoover als ik durf, klim op een rotsblok en spreek zoo luid als ik kan.. Tijd voor veel bloemrijkheid heb ik niet, want kogels gaan erg snel. Meestal begin ik met te zeggen, dat ik on- gewapend ben en dat -ze me kunnen d-oodschie- ten, als ze dat willen, maar dat ik ze eerst wil zeggen, wat ik van ze denk. Ik vertel ze, dat ze zich in hun idealen vergissen, dat ze geen idee hebben, dat bun strijd al verloren is en dat ze er geen spijt van zullen hebben als ze naar onze zijde komen. Soms krijg ik antwoord en moet ik debat- teeren. Dat vind ik prettiger dan de toe- spraak zelf, want in dat geval weet ik, dat ze belang stellen in wat ik gezeg-d heb. Als ze gaan schieten, moet ik natuurlijk ophouden. Dan duik ik weg achter een rots- hlok en kruip terug naar onze eigen loop- graven. Mochten ze mij een paar menschen achteraan isturem, dan wordt ik wel gedekt door het vuur van onze eigen mannen". Zijn eerste „kom bij ons"-toespraak heeft senor Alday, naar hij vertelde, gehouden aan het Guoderramafront, in een niemandslan-d, dat vol pijnboomen stond. „Dat was gemakkelijik, want ze konden me let zien. Bovendien waren de linies maar honderd meter van elkaar. Maar ik heb al gauw ontdekt, dat dit geen effect had. Het was noodig, dat men mij zag en daarom ben ik voortaan zoo gaan staan, dat iedeieen me kon zien. Ik wordt wel eens gewond, maar iederen keer, dat dat gebeurde, waren de resultaten nog beter dan anders". MOEDIGE DOKTER BELOOND. Derttg jaar geleden .stelide Honing Edward VII de Edwafd-medaille in, als belooning van he'ldendad-en, yerricht door mijnwerkers en arbeiders in steemgroeven of door anderen, die hun leven heibben gewaagd 'bij po-gingen om fdeze to rekldeii. De ondersoheidling is de voriige webk toege- kend aan dr. iR. B. Saunders. De aanleMmg biertoe was het volgende: Op 4 Jamrari 1937 gebeurde ie-r ,een ongeluk in de Tebekwe-mijn te Salisbury in Zuid- Rhodesia, -waarbij een mijnwerker, onder den grond ropgesloten werd ,do'or d-en val van een i'otsblok. De -geneesheer, dr. Saunders arri- 'veerd-e om kwart over drie, toen de reddings- brigade -er ,in Igeslaag'd was den bedolven n-ian voor het grootste deel te oevrijden. zijn llnkerhand was echter vastgeklemd tusschen twee balken. Hij bleef ,in d^z-e gevaarhjke positie itot den volgenden middag half een. Gedurende a'l deizen tijd (met uit'zondering van .een korte tussichenpoos, waarin hij naar (boven 'ging om lets te eten) -bleef dr. Saun ders onder den grond, om pn-der piterst moei- ■lijke en ige'vaarlijke omstanidigheden medlische thulp -te verieenen. ,0m »bjn patient te kun nen behandelen .moest d'e Idiokter bo'ven op hem gaan liggen met zijn rug vlak bij een (wanke-le zoldering, die, ,ware zij ingestort, beiden zou verpletterd hebben. Na .zestlien uren, toen -alle pogingen om den tmijnwerker te (bevrijden (waren mislukt, be- -sl'-oot men zijn ,arm ,te amputeeren. De om-, -standighe-den lieten alleen toe dit met /d-e linkerhand te doen en de operatic werd -daar om uitgevoerd door .demand ,die li-nksch w,as, onder toezicht Van dr. Saunders. De mijn werker is 'daarna -naar de oppervlakte 'ge- jbracht en is tharis geheel (hersteld van de ge- -volgen van zijn lange 'beproevimg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6