Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Woensdag 20 October 1937 No. 9672 TWEEDE BLAD PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. VAN NADER VERSLAG VAN HET GEBEURDE MET DE T 1. De correspondent -der N. R. Crt. te Soera baja me&dit: BQijkens een Maandag uit Eanda ontvangen telegram van een ooggetuige is het ongeluk met de T 1 Zlaterldag in den vroegen octitend geschieid. Het eskaider had cinder den vfoot- voogd bij Banda geoefend en zou de oefenin- gen in de ridhitin|g Soerabaja voortaetten. Zaterdag bij het dag worden waren de sche pen uitgevaren, terwijl die vliegtuigen het laatst zouden vertrekken. Qmis-treeks half zeven in den morgen, even buiten Neira bij den beke-rtden vu'lcaan Goenoeng Api startte de T 1. QmmiddellSjk na den start is het -vliagtuig in zee gestort. De oorzaak is hetzij een motordefect, hetzij te snel optrekken na den start. De bemanniingen der andere vliegtuigen eagen het ongeluk geibeuren en naoidiseinen wenden gezonden naar de reeds vertrokken sdheipen. Direct werden ook de gezagihebbers en een dokter van Neira gewaartschuwd. De Sumatra, de Ruyter, de Zuiderkruis en drie jagens keerden in aKlerijl teruig. Het vldeg- tuig had toen alleen nag den staart bo-ven water. Het ge-lukte de Zuiderkruis om het wirak boven water te houiden, en de lijken van vie:r inzattenden te bergen. De vijfde inzit- -tendte, de heer Van 'Haften, mloet in zee zijn geslingierd. Het vliegtuig was geheel vemield. De dok ter constateerde, dat de inzittenden onmid- dellijik gediood moeten zijnhet vliegtuig is later geeonken. Het stoffelijk overschot van den heer Van Haften is niet gevonden. Het eskader heeft na de plechtige begrafenis te Banda der vier sliachtoffers op Zaterdagmid- dag de oefeningen voortgezet en wondt vol- gens priogramma Zaterdag te Soerabaja t erugverwacht. Aneta vemeemt uit Banda: De begrafenis van de slachtoffers, gevallen bij het ongeluk van de T 1, heeft Zaterdag- avond te Banda plaats geJhad. Het stoffielijke overscihot van de luitenant ter zee 2e klasBe van de Kon. Marine Reserve Van 'Haften is eclhter nog ndet gevonden, zoo- dat vier sladhtoffers zijn ter aarde best eld. Het eiland Banda, dat anders droomt in rimpelliooize stilte en vrijiwel vol si agon ver- getelliheid, was het tooneel van deze treurdge gebeurtends, welke de bevolking van de ge- heele plaats op de been had gefbradht. De uitvaart van de vier slachtoffers, n.l. se ngean t -majoor-telegraf 1st Radstaat, ser- geant-Vlieger Van der Hboft, korporaal- vliegtuiigmaker Bogert en zee-miliicien Nolten vond plaats van het vlaggeschip Sumatra af. Daar ston-den op het achterdek de vier kisten, gedekt met de Nederlanidsche vlag, waarop de onderseheidiingsteekenen van de overledenen waren gelegd. Het eskader dat te Banda aamweizig was, was teruggeistoomd naar de reede. Daar lagen de kruisers Hr. Mis. Sumatra en Hr. Mis. De Ruyiter, een divisdie tonpedojagers, het kalbel- schip Zuiderkruis en tiwee grioepen vliegtui gen. Van alle schepen woei de vlaig halfstok. Om kiwart voor vijf in den middag vertrok de sloep met de kisten van de Sumatra, ge- valjgd door sloepen, die detachemer.ten van alle schepen naar den wal brachten. Door de uitnemende zorgen van den gezag- hebber te Banda was alles aan dten wal uit- steken-d geregeld. Bij de plaats van aan- komst werden de kisten cvergenotmen door man'schappen van de marine; elke kist werd door adhlt man naar het kerklhof ged'ragen. Daar wacibten de ciommlandant der zee- maciht en de eskalder-commandant, beiden met him staf-officieren de komst van den stoet af. Voorts waren alle andere hooge zee-officieren aanwetzig, afemede vele onder-offioieren en mansdhappen. Het bestuur was vertegen- woordigd door de c.iviel gezagiheibber van Banda. Talrijke inwoners van Banda hadden zich op het kerkhof verzamleld. Van elk hud's in Banda woei de vlag halfstlck, ook van het ouide fort Beflgica. In stille aandacht stond de bevolking lanigs den weig geschaard, toen de droeve stoet voorlbij trok. Het laatste gedleelte van de ter aarde bestel- linig werd, ten gevodge van het l'alte uur, ver- licht door de heldere maan, hetgeen de droeve piechtiglheid nog aaragrijpender maakte. 'De commandant van de zeemaciht sprak Woiordten van inniige deelneming tot de nalbe- staanden. Hiij dankte voor de plidhtsbetrach- tinig, door de gestiouven kameraden hetoond. Daama spTak de vlootpredikant Ds. Vaan- drager en ten slotte de luitenant ter zee Van Oilm alB groepscomim-andant van de omge- komenen. Een sdhat van bloemen, zoowel aangebracht doer de marine als door inwoners van Banda dekte de kisten, die in 6en graf werden gepiaatst. Ten sllotte dankte de commandant alien, die hun belangstelling hadden getoond, en in het bijziond'er den civiel-igezaghelbber en de inwo ners van Banda, voor de laatste eer, den ge- storvenen bewezen. De sloepen brachten de officieren en be- manning terug naar de schepen. Het schdt- terende maainldcht vormlde een schrille. tegen- stedling met de droeve plechtiglheid, welke ver- richt Was. Om 2 uur in den nacht verfiet het eskader de reede van Banda, om den oefentodht in de richtdng van Soerabaja voort te zetten. SOCIAAL-EOONOMISClH OONGRES N.V.V. In den Dierentuin te 's-Gravenhage is de eerste vergadering gehouden van het sociaal- econiomisch cOngres van het Nederlamdlsch Verbond van vakvereeniigingen. Het bestuur van het N.V.V. heeft een sociaal-economisch program vastigesteld, waarin de edsehen der modeme vaJkbeweging zijn vervat t.a.v. de vraagistukken, welke on- der de huiidiige omkstandlilglheden van bij'zon- dere beteekenis moeten worden geiacht. Het onderhavige congres dient ter naidere behandeling behandelinig van dlit* program. De voorzitter, de heer E. Kupers, sprak een openingsrede uit, waarin hij wees op de nood- zakelijikiheid, dat de maatregeien, welke in het sociaal-economisch program van het N.V.V. zijn genoemld, zoo sploed'ig mogelijk tot stand worden gebracht. Hierna hielld de heer W. Briouwer Jr., voor zitter van den Alg. Ned. bond van Handels- en Kantoorbedien'den een inleiding over de noodizakeCijklheid van verbeterimg van het lever.speil der Nedierlandsche werknemers. Hij mOtiveende drie eischen van het N.V.V.1 de tictstandkominig van collectieve arbeids- overeenkomisten door middel eener wettelijke regeling, een wetteiij'k minimjumloon voor landarbeiders, een wettelijke regeling inzake beta aide vacantie. Mr. S. Mok, sprekende over de hervorming van het ontslaigrecht, betoogd'e, dat de for- meele gelijkheid, welke de Nederlandsehe wet ten aanzien van de opzegging van de arbeids- overeenlkomet heeft gebracht, in wezen nadee- liig is voor den arbedder. Het ontslag is voor dten arheilder een veel ingrijpender zaak dan voor den werkigever, omdat het voor den ar- beider in de meeste gevallen verndetiging van zijn bestaanszekerheid beteekent. Spr. gaf als zijn meeniinig te kennen, dat een verruiming van de wettelijke mlogelijkheden, om tot beperking van onrechtvaartdige ontsla- gen te komen, gepaard' zou moeten gaan met een hervorming van de rechtspraak in ar- 'beids'zaken, waandOior in deze gevallen meer rekening kan worden gehouden met den be- drijfstoestand. De heer F. S. Noortdlhoff, bestuu-rdter van het N.V.V. sprak over de noodzakelijkheid van verbeterinig van het onderwijs. Spr. ging de verschillende bezuiniigingen na, welke op het onderwijs in de laatiste jaren zijn toegepast en zeide, dat er geen groep amb- tenlaren is, die zulk een hoog percentage af- gekeurden kent als juist het onderwijzers- korps. Spr.^meende, dat het N.V.V. in den huidigen toestand niet mag berusten. Herstel van het onderwijs is een eiseh, welke weerklank vindt in breede rijen van ons vo-lk, omdat men er van overtudgd is, dat het een voTksbelang van de hoogste orde belichaamt. Werkgever"' bllijven zij ieder jaar boeien, al zijn zij hem ook een constante ergernis vanwege de voortdurenide toeneminig van het gefonuiik en is het hem niet eenis gegeiven, „to umicke a pipe over it". Toch zit er dit jaar in de cijfers een troost vcoir heim, De schadelftkste vorm van tabaks- genot, het gebruik van silgare'tten, nam af. In 1935 weriden er gerookt 4.008.972.000 en in 1936 ,,slecihbs" 3.968.745.000, een verminde- rin|g dius met ruim, 40 mlilioen. Deze sigarettenroolkers gingen iblijkbaar tot de pijp over. De pijptalbak al'thans, waar- van in 1935 10.569.000 K.G. verraokt werd, maakte vorderingen: in 1936 werd 386.000 K.G. meter verkocht. Ook de sigaar al gaat men tot de goed- k'O'opere soorten aver mag zich in een toe- nemende belan|g®telling verheiuigen. In 1935 gingen er 1.428.770.000 in rook op en in 1936 bijna 31 mililiioen mleer of 1.459.439.000! Wlat de verriookte waarde betreft, het grootste deel daanvan kemt voor rekening van de sigaar. Daaraan ging een bedrag van niet minder dan 66.581.000 heen. De sigaret v;!igt met 42.215.000 en de taibak is dte min- ste met 19.498.000, Van de 100 in 1936 verrookte sigaren waren er 25 goedk'ooper dan 3 of duurder dan 6 cent. Van de overige 75 pnocent kostten er 39 drie cent, 14 vier cent, 6 vijf cent en 16 zes cent. Het klleine drie cents sUgaartje was dus het popuilairste. rechten zekert gevaren voor de international scheepvaart medebrengt, die, zooals de Times zegt, wel heel ernstig zijn, maar die overWon- nen zouden kunnen worden. TerwijT dan ook een eind zou komen aan het misbruik, dat op het oogenblik van de vlag van bepaalde lan- den wordt gemaakt. En ten slotte heeft Grandi sprekende op vrij gematigden toon medegedeeld, dat zijn regeering haar goed- keuring zou hechten aan het zenden van een commissie naar Spanje, die de terugtrekking der vrijwilligers zou bestudeeren en regelen. Terwijl bij. a) wees hij weer op de noodzake lijkheid van de toekenning der belligerenten- rechten, niet verlangd heeft, dat deze worden toegekend, voordat van de terugtrekking van de vrijwilligers sprake kan zijn. Dit alles, hoe weinig het dan ook is, opent de mogelijkheid, dat de besprekingen meer succes zullen brengen dan in Juli het geval was. Dat zij moeilijk zullen blijven, heeft de eerste be- spreking reeds geleerd, waarin het groote strijdpunt voor de volgende dagen de ver- houding van de aantallen der van beide zijden terug te trekken vrijwilligers zich reeds heeft aangekondigd. Maar gezien de gevaren, die dreigen, indien gepn overeenstemming wordt bereikt, lijkt ons de kans, dat men over dit punt een accoord bereikt, zelfs indien men daarbij een onrechtvaardigheid in den koop zou moeten nemen, niet te verwaarloozen. DE ACTIE VOOR EEN BOYOOT VAN JAPANSCHE WAREN. De algemeene raad der vakvereenigingen te Londen heeft Zondag een verklaring gepubli- ceerd, waarin wordt gezegd, dat van de inter- nationale secties der vakvereenigings- en arbeidersbeweging een eenparig antwoord is ontvangen op het beroep ten gunste van een boycot van Japansche waren. Antwoorden op het beroep zijn ingekomen van de vakvereeni- ginsorganisaties in de Vereenigde Staten, Canada, Nieuw-'Zeeland, Australie, Mexico, Belgie, Nederland, Frankrijk, Zwitserland, de Scandinavische landen, Tsjecho Slowakije, Oostenrijk en Ierland. Meer dan 10.900 personen 'hebben Zondag- middag deel genomen aan een door de Labour- partij op Trafalgar Square te Londen belegde betooging. Zij hebben geprotesteerd tegen de Japansche agressie in China. Twee afgevaar- digden der Labour-partij, W. H. Green en Attlee, dte leider der oppositie, hebben het woord gevoerd, den boycot van Japansche artikelen bepleit en het optreden der Britsche regeering gecritiseerd. Attlee, de leider der arbeiderspartij, betoog- de, dat de arbeiders waakzaam moesten zijn tegen de verbruting van de wereld, zooals die zich tegenwoordig openbaart. Men aanschouwt thans een brutalen imperialistischen aanval tegen een groote mogendheid, voor welken aanval geen schijn van reden beataat. In de resolutie, die na de meeting werd aangenomen werd van de Britsche regeering verlangd, den verkoop van oorlogstuig en het leenen van geld aan Japan door Britsche onderdanen te verbieden en samen te werken met de andere leden van den Volkenbond en de Ver. Staten om door oeconomische en financieele pressie een eind te maken aan den aanval der Japan- ners op China. Ook werd gevraagd, dat de Britsche regeering naar China geneesmiddelen zou zenden en van het Britsche volk werd verlangd, dat het zijn afkeer van het Japan sche barbarisme zou toonen door te weigeren Japansche igoederen te ikoopen. De Ibetooging eindigde zonder incidenten. DE POSITIE DER BAEEAREN. De woordvoerder van de rechtsche regeering heeft een nota gepubliceerd, welke zegt, dat de geruchten uit het buitenland nopens de souvereiniteit over de Balearen, de rechtsche regeering nopen een plechtige en iduidelijke verklaring af te ileggen, welke geen twijfel laat ten aanzien van het gezag, door de rechtsche autoriteiten op deze eilanden en hun garnizoe- nen uitgeoefend. Deze zijn uit zuiver Spaan- sche elementen samengesteld en zullen dat steeds blijven. De nota verzekert vervolgens, dat de Spaansche souvereiniteit over de Balearen nooit een gevaar zal vormen voor de belangen der andere mogendheden in de Mid- dellandsche Zee. ITAIJi: GEEFT TOE 40.000 MAN IN SPANJE TE HEBBEN. De Rivista di Informazione diplomatica deelt mee, dat er op het oogenblik in Spanje onge- veer 40.000 Italiaansche vrijwilligers zijn. Het blad gaat heftig te keer tegen vreemdelingen, die onjuiste cijfers zouden publiceeren, klaar- blijkelijk met het doel een oorlogspsychose te wekken, waarbij het ook Lloyd George noemt, „die op zijn leeftijd voorzichtiger moest zijn", en zegt, dat er aan linkschen kant veel meer vrijwilligers zijn. VERZET IN ABESSYNIE BLOEDTG ONDERDRUKT. Reeds geruimen tijd liepen geruchten, dat gevechten in Abessynie werden geleverd. Van Italiaansche zijde werd echter steeds ontkend, dat nieuwe moeilijkheden waren ontstaan. Thans echter wordt uit Rome bericht, dat ver- zetspogingen bloedig zijn onderdrukt. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt uit Addis Abeba, dat gedurende de laatste regenperiode talrijke Abessynische roovers zekere kleine en geisoleerde Italiaansche gar- nizoenen op de hoogvlakte onverwachts heb ben aangevallen. De koloniale troepen wisten onmiddellijk orde en rust te herstellen en de bevolking van het bandietisme te bevrijden. De meeste benden werden letterlijk vernietigd. Talrijke hoofden, zooals Dedjaz Aurarus, Graz- maz Terrege, Antene, Belaine Tesemma en Lidjz lima, zijn gedood. De hoofdschuldige, Hailoe Kebbede, is gevangen genomen en te- rechtgesteld. Bij den verkennings- en politiedienst zijn gedurende September 102 soldaten om het leven gekomen of zoek geraakt. Het totale verliescijfer van 1 Januari 1935 tot 30 Sep tember 1937 bedraagt 2357 man. SPAANSCHE KINDEREN IN BELGIE. In antwoord op een schriftelijke vraag van een Kamerlid heeft de minister van justltie in een parlementair document medegedeeld, dat ongeveer 2800 Spaansche kinderen bij wel- dadige burgers hier te lande zijn onderge- bracht. Voorts heeft het Belgische comite, ge- holpen door de Roode-Kruisvereeniging, 200 kinderen uit Bilbao gehuisvest, terwijl het Werk der Baskische. kinderen, in het leven ge- roepen door kardinaal Van Roey. voor de plaatsing van 1400 kinderen in katholieke gz- zinnen heeft gezorgd. Bovendien nam het Socialistisch Comitte ook nog 1000 kinderen uit Santander, Bilbao enz. en 340 kinderen uit Madrid en Valencia voor zijn rekening. In het Hame belgte-basque, te Marchienne, bij Hoei, verblijven 175 Spaansche vrouwen en kinderen benevens een aantal uit hetzelfde land ge- vluchte grijsaards. DEELNEMING AAN DEN BURGER- OORLOG IN SPANJE. Ook in Duitschland zijn, zooals men west, indertijd wettelijke voorschriften opgesteld, die deelneming aan den Spaanschen burgeroorlog verbieden. Uit een bericht in de Frankfurter Ztg. blijkt, dat deze wet onlangs is toegepast, zij het tegen lieden, die aan de zijde van de regeering van Valencia wilden gaan vechten. Volgens de Frankf. Ztg. hebben te Berhjn twee mannen terechtgestaan, resp. 43 en 20 jaar oud. De oudste had zijn jongen vriend het voomemen te kennen gegeven aan de zijde van de regeering in Spanje te gaan vechten. De jongen besloot mee te gaan, doch nadat de beide vrienden de mogelijkheden van een reis over Tsjechoslowakjje hadden besproken, kwam de jongste op zijn plannen terug. In- tusschen had hij echter reeds twee vrienden overreed deel te nemen aan de reis, doch een van deze vrienden, bracht de zaak aan het licht, met het gevolg, dat de oudste acht maanden gevangenisstraf kreeg, de jongste vier. MILITA1RE PLICHTEN VOOR VROUWEN. Volgens de eerste rapporten hebben de Turksche schoolmeisjes met opgewektheid deelgenomen aan hun militaire opleiding, die sinds 14 dagen ook voor vrouwen in Turkije verplichtend is gesteld. In de zomervacantie zullen de meisjes speciale kampen betrekken en haar overgang naar een hoogere klasse op school hangt mede af van het slagen voor het militair examen. Door deze -opleiding zullen ongeveer 600.000 vrouwen in tijd van oorlog in staat zijn militaire plichten achter het front te vervullen en dus een even groot aantal mannen voor den eigerflijken strijd vrij te maken. DE KATHEDRAAL VAN REIMS HEROPEND. Zondag zijn de diensten in de gerestaureer- de kathedraal van Reims met een hoogmis aan het altaar waar den Fransche Koningen vroeger gekroond werden, hervat. De kathe draal is in den oorlog door 287 granaten ge- troffen en de geheel schade moest steen voor steen hersteld worden, maar het langist heeft de restauratie van de gebrandschilderde ramen geduurd, waarvan er geen enkele onbeschadigd was gebleven. De restauratie is voor 60 procent gefinancierd door den heer John D. Rockefeller Junior en de rest van het bedrag van ongeveer 5 millioen gulden is uit vrijwil- lige bijdragen van kunstvrienden uit de geheele wereld bijeengebracht. Provinciale Stoombootdiensten op de Wester-iSchelde. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor de verlies- en winst- rekening van de Provinciale stoombootdiensten op de Wester-Schelde vast te stellen in ont- vang en uitgaaf op 203.949,48 met een na- deelig slot van f 182.507,33. De lijn VlissingenTer Neuzen leverde een nadeelig explotatie-saldo op van 7471,15%, de lijn Ter NeuzenHoedekenskerke een van f 67.504,57, de lijn HansweertWalsoorden een van f 104.877,16%, de autobusdienst Hans weertstation KruiningenIerseke kostte de provincie 4096,59 en 20.000 is gereserveerd voor onderhoud. De dienst VlissingenBreskens leverde een voordeelig saldo op de exploitatie op van f 21.442,15. Op de lijn Vlissingen(Breskens werden 314.515 passagiers vervoerd met 157.366,91 opbrengst, overgezet werden 37.719 auto's met 39.543 opbrengst, het goederen-en veevervoer bracht op 20.438,13 en het rijwielvervoer f 8262,95. Op de lijn VlissingenTer Neuzen zijn ver voerd 49.878 passagiers met 34.877.80 opbrengst, overgezet zijn 605 auto's met f 597,75 ontvangsten, aan goederen- en veever voer is ontvangen f 4183,43 en aan rijwiel vervoer f 1842,70. Op de lijn Ter NeuzenHoedekenskerke zijn vervoerd 73.532 passagiers met 45.184,28 ontvangsten; overgezet zijn 5055 auto's met f 5099,25 ontvangsten; aan goederen- en vee vervoer is ontvangen f 8780,21 en aan rijwiel vervoer f 2314,95. i Op Ic lijn HansweertWalsoorden zijn ver voerd 71.979 passagifers met f 43,847,02 ont vangsten; overgezet zijn 11.843 auto's met 12.980 ontvangsten; aan goederen- en vee vervoer is ontvangen f 9948,28 en aan rijwiel vervoer f 2511,40. De begrooting 1938 geeft een eindcijfer van j 226.810,11. Geraamd worden de volgende nadeelige saldi: dienst VlissingenBreskens 29.769,53; dienst VlissingenTer Neuzen 16.410,47; dienst Ter Neuzen8Hoedekenskerke 63.365.87; dienst HansweertWalsoorden 99.999,24. resenveschip iLuctor et Emerge 12.265; auto busdienst Hansweertstation Kruiningen— Ierseke 5000. Aan bijdrage van het rijk wordt geraamd 168.319,71. Over "36 bedroeg die 143.453.52. Provinciale Stoombootdienst op de Ooster-Schelde. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor de rekening 1936 van den Provincialen Stoombootdienst op de Ooster- Schelde in ontvangst- en uitgaaf te bepalen op 88.753,83 met een verlies van 33.746,11. Er zijn 42.267 passagiers vervoerd met f 44.850,10 opbrengst, 4225 auto's met 3883 ontvangsten, terwijl aan goederen- en veever voer f 3921,63 en aan rij wielvervoer f 1571,45 binnen kwam. De begrooting 1938 geeft een eindcijfer van f 91.319,17 met een geraamd verliies van (f 47.409,17. Provinciale veerdiensten. De rekening 1936 van den motorbootdienst tusechen Veere en Kamperland leverde voor de Provincie Zeeland een kwaad slot op van 6132,12 en den motorbootdienst tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk een goed slot van 31.256,46. Provinciaal Wegenfonds. De toalans per 31 Decemlber 1936 van het Provinciaal Weigenonderihoudsfonds van de provincie Zeeland geeft een reserve voor on derhoud 'van f 94.084,-84, de rekening van baten en lasten eduit met een featiig saldo van f 34.984,71. De balans voor 1938 igeeft een eindcijfer van 114.383,'88 en een igeraamd vcordeelig saldo van 49.000. De begrooting van het Provinciaal Wegen fonds voor de provincie Zeeland wijst voor 1938 een eindcijfer aan van f 553.300 en een nadeelig sailido van 63.500. Pensionneering leden van Gedep. Staten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verschillende bezwaren gemaakt tegen het verleenen van de Kon. goedkeuring op de be- sluiten van de Prov. Staten van Zeeland van 23 December 1986 strekkende resp. tot vast- stelling eener verordening op het verleenen van wachtgeld en pensioen aan de leden van Gel. Staten en van pensioen aan hunne we- duwen en weezen en tot intrekking van de bestaande verordening op dit stuk, behoudens dat deze verordening, met inachtneming van de daarin bjj genoemd besluit gebrachte wijzi- ging, onder bepaalde omstandigheden en voor bepaalde personen zal blijven gelden. HET INCIDENT MET DE JAPANSCHE VISSCHERS. Naar het Japansche persbureau Domei uit Tokio meddt, heeft de Japansche consul-gene- raal te Batavia aan het Japansche n&nlsterie van buitenil-amdsche zaken med'eigetdeelid, dat hij zijn leedlwezen heeft betui-gd tegenover de Nted.-Indische regeering met betrekfcing tot het incident van 30 September, toen een Nederlandsch fHotbielje-vaartuig geschoten heeft op den Japanschen treiler ,,Tokel Maru", waarbij tiwee ledten der bemanning werden ge dood en twee gewOnd. De conisul'-generaal vroeg waarlborgen tegen dergelijke voortvall-en in de boekomist. De Ned. Inldisehe regeering w-eigerde h-ierop een defini- tief antiwoo-rd te geven. Naar vemomen wordt, zou de Japansche regeering recht- streeks met dte Nederlandsehe regeering in ondertoandetmig treden am een apdossi-ng voor deze zaak te vinden. Bij dit telegram kan, sdhrijft de N. R. Ort., wiordten aanigete-ekend, dat het bedo-eflide inci dent zich heeft voorgedaan tijdens de recht- mlatige uitoeferaing van het politietoezicht in de territo-riale watenen van Nederilandisch- Indie. Zulke imcidlenteh zullen zich in de toe- komst dus uiteiraarid niet meer behoeven voor te doen, indien de Japansche vdissdhers zelve hiertoe geen aanlteidinig geven. Wlat tegenoVer ieder ander ook tegen over Nederlamdeche ondeddanen zou wor den gedaan, kan natuurlijk -tegenover Japan sche onderdanen niet worden nagelaten. Het fa eenvoudi'g een normale toepass-inig van po-li- tidbepalingen, waartoe ovehheidsldienaren b.v. ook -mpeten oveigaan met betrekking tot auto's, die op aanmaninig niet stioppen! UTTREIKING VAN MARGARINE, VET EN REUZEL ALS KERSTIGAVE. Evenalls vorige jaren zal de Nederlandsehe Zuiveloen'traie dit jaar wederom haar mede- werking verleenen, opdalt ter gelegenheid van het Kers'tfeest ten behoeve van armlen bak- en braadvet, gesmolten runidvet, gesmolten re-u- zel en/of oinvermen(g'de margarine vrij van iheffing verstreik't 2jullen kunnen worden, mits deze pnolducten geheel gratis worden gegeven door vereenigingen of insteld'ingen van weld a- dliighei-d. Beirekenimig van koste-n in e-enigen vorm aan de beideellden is- derlhalve niet toege- sta-an. Evenimin is het geoorS-oofd, dezen dtoor een z|gn. sp-aarrege'img, cont-ributie of derge lijke uiiteimdelSjk toch zelf de kiosten van de aan hen ui'ttgereikte produ-cten te doen dragen. Vooirts zullen de prodiucten v6<jr 2 Januari 1938 aan de behoeftigen moeten zijn ver- str-ekt. De miehken (ibamderoiles) vooir het gesmol ten vtet en de gesmolten reiuizel, benevens de wik'kelpapieren voor de o-nveilmentgde marga rine, bestemd voor de Kerstgaven 1937, zullen slechts gelddg zijn tot 1 Flelbruairi 1938, zoodat degenen1, aan wie deze produc-ten zijn uitge- reikt, deize voter gen-oemden datum zullen moeten hebiben opgebrudikt. Vereenigingen en insltelltingen van weddadig- heid, wellke in aarumerki-ng wenschen te komten voor vrijistelling ,van van heffing op door haar onder de genoemlde voorwaartden uit te reiiken gesmolten vet, gesmolten reuizel en/of onver- mengde margarine, iworden uitgenooddgd, zoo spoedig mogelijk een aanrvraag bij de afldeeling margarine, vetten en olien der Nederlanidsche Ziuivelcentrale, Nair-saulaan 6, 's-Craven(hage, in te dienen op daartoe ibij -daze afdeeling te verkrijgen ftormiulieren. Alleen vodleidig ingevulde en onderteekende aaniv-raaigforrmULeien, welke uiterlijk 19 No vember 1937 in het bezi't zijn van de genoem lde afldeeldng kunnen in behandeling genomen wiorden. A/anv-ragen, weuke na genoemden da tum ontvanigen iwiorden, -zullen terzijde worden gelegld. De aamdacht wordt er op gavestigd, dat het gee-n zin heeft, aanrvragen in te zenden, indien het de badoeliinig is, dte product en te bestem- rnen voior verwerking in apijzen ten gebr-uike door de inwOneniden van gestichten, inriehtin- gen ed. of vocr verstrekking van maal-tij'den aan behoeftigen (spijislkokerijen). Voor derge lijke doelednden kan nl. geen vrijstellling van heffinig worden verleend, ook nie-t aan die ver eenigingen, welke in vorige jaren d'e vrij van heflfling ontvangen produc-ten voor deze doel- einden h-dbhen aangewend. De prijzen, waartegen de laveraneiers de genoemlde produ-cten, bestemd voor ,,Kerst- giaiven", vrij van heffing aan de vereenigingen en in,steQlingen van weldadiiigheid zullen mo-gen leveren, zijn vastg-elsteld op ten h-oogste: 0,40 per K.G. voor gesmlolten rundlvet, f 0,32 voor biak- e-n braadivet en /0,60 per K.G. voor ge smolten reuzel. DE CONTINGENTEERING VAN BROOD EN DEEIG. Bij Kon. besluit van 13 October is de tijde- lij-ke beperking van den imvoer van alle brood en alle deeg verlengd tot 31 October 1938. WAT NEDERLAND IN 1936 VERROOKTE. Het Maanidlschrift van het Centraal Bureau voor de Sitatisti-ek bevatt-e in zijn vierde af- leveri-ng welder een aantal cijfers betreffende de Nederlanidsche ro-olkgewoonten. Zij v-oirmen wellich-t het eenliige onlderdeel in de p-ublica- ties van onize statiistis-che central-e, dat vrij- wel ieder-en Nelderlandier in-ter-esseert. De hiartslbochtelijke roo-ker leest er telken jare met vold'oeni-ng uiit, dat hij met zijn dtiur en ongteizicnd gesc-h-olden bobby altihans niet al leen staat. En ook de-n tegenls-tander van sigaar, sigaret en taibak s-chrijft „De R.K. LE.N STROOHALM. Wie kennis neemt van de besprekingen, die Zaterdag in de subcommissie van de niet- inmengingscommissie werden gehouden, zal daaruit weinig voor de toekomst kunnen put- ten, schrijft de N. R. Crt. In den grond van de zaak zijn de tegenstellingen nog even groot als in Juli, melden ons alle berichtgevers. Men kon trouwens moeilijk anders verwacbten. Want welke reden zou er voor Italie en ook Duitschland al treedt dit op het oogenblik minder op den voorgrond zijn, om een ander principled standpunt in te nemen. Er is zeker niets gebeurd, waardoor men van principe zou veranderen. Ten hoogste kan men een kleine veranidering in de tactiek, een op grond van practische overwegingen hier of daar wat toe- geven, verwachten. Bij het lezen van de samenvattingen van de berichtgevers variaties op het thema: alles blijft bij het oude gaan de gedachten wel even terug naar de redevoering, die Eden Vrijdag heeft gehouden. Niet naar hetgeen hij daarin over de Spaansche kwestie gezegd heeft. Maar wel naar Eden's klacht over de landen, die trachten voordeelen te halen uit het visschen in troebel water, die probeeren onrust te verwekken of zich zelfs door het vergrijpen aan andermans goederen te ver- rijken, terwijl een politie-agent want dat is Engeland toch in een belangrijk deel van de wereld elders bezig wordt gehouden. Dit samengaan van geheel of gedeeltelijk ontevre- denen heeft den laatsten tijd een ernstigen omvang aangenomen. Wij behoeven die ge- schiedenis niet meer op te halen. Na het samengaan van Duitschland en Italie, wordt de spil nu een driehoek, waarin Japan zijn in- trede heeft gedaan. Een driehoek, die het Japan mogelijk maakt een deel van zijn nlan- nen te (verwezenlijken, pilannen,, waarvan noch Duitschland noch Italie een-iig gewin zullen hebiben. Maar de kring der ontevredenen blijft bier- toe niet beperkt. Was het niet opmerkelijk, dat de Poolsche vertegenwoordiger in de com missie van 23 te Geneve als de beste pleit- bezorger voor de Japansche belangen optrad? Kan men achter deze opmerkelijke houding, die niet door directe staatsbelangen gedicteera kan zijn, niet een demonstratie van onafhan- kelijkheid zien, het zoeken van voordeel door zich in het kamp der ontevredenen te scharen V Vindt ook in Zuid-Slavie, welk land zich los- maakt van al te nauwe vriendschappen en een zelfstandigheidspolitiek nastreeft, die de beide spillen tegen elkaar uitspeelt, de Poolsche buitenlandsche politiek geen onverdeelde be- wondering Schuilt in Eden's klacht niet het fatum van deze wereldpolitiek Niet direct in dien zin, dat het groeien-d kamp der ontevredenen ten slotte de kracht en bewegingsvrijheid van hen, die recht en orde in de intemationale samen- leving willen verdedigen, verzwakken. Maar vooral daarom, dat die landen niet bij machte zijn den groei van het kamp der ontevredenen te studten, ondanks het feit, dat die groei geen directe voordeelen brengt. Om van een beper king van het aantal diergenen, die eigenmach- tig verandering in de international gemeen- schajp -nastreven, nog maar nie-t te spreken. Mist, het is een vraag, die men ter rrjpe over- denking zou kunnen stellen, de politiek van Engeland en Frankrijk niet het dynamisch karakter, da-t noodig zou zijn om de omklem- ming van deze krachten te verbreken? Had bij een tijdige wijziging van de buitenlandsche, maar meer nog van de oeconomische politiek dezer landen, de vorming van dit bloc van on tevredenen niet voorkomen, in ieder geval ge- wijzigd kunnen worden? Want in dezen tijd van wetenschap en techniek, wij mogen het nooit uit het oog verliezen, leven wij sneller. Volken, die vroeger eeuwen noodig hadden voor hun opkomst en ontwikkeling, hebben daarvoor nu nog slechts decennia noodig. Hoe- veel te grooter dus is ook het gevaar, dat zij zullen trachten met geweld te verkrijgen, waar zij meenen recht op te hebben, dat de bezit- ters te laat zullen inzien, dat het getij ver- loopen is en de bakens verzet moeten worden. Keeren wij na deze sombere bespiegeling naar de Londensche commissie terug. Om al- thans nog met een glimp van optimisme te kunnen eindigen. Want al was de principieele tegenstelling nog even groot als eenige maan den geleden, al is daardoor het gevaar, dat de commissie onverrichterzake uiteen zal gaan, wat de ergste gevolgen zou kunnen hebben, nog zeer groot, er is een glimp van hoop. Zelfs indien wij in aanmerking nemen een nieuwe beperking, die wij op onzen weg naar een wei nig optimisme moeten maken dat de be sprekingen slechts over een onderdeel en nog niet het belangrrjkste immers het strate- gisch evenwicht in de Middellan-dsche Zee is zowel voor Engeland, Frankrijk als Italie be- langrijker en de besprekingen hierover spelen zich buiten de commissie, langs diplomatie- ken weg, af liepen. Die glimp van hoop een stroohalm, wij geven het gaarne toe kan men putten uit den toon van de Londen sche bespreking. Misschien zijn dan de maanden, die sinds Juli zijn verloopen, niet zoo nutteloos verstre- ken als men op het eerste gezicht zou meenen. Misschien ook hebben zij geleid tot een beter bsgrijpen waardeeren is een te groot woord van weuerzijdsche standpunten. Want de Fransche vertegenwoordiger heeft doen uit- komen, van welke orde van grootte het aan tal vrijwilligers moet zijn, wier terugtrekking Frankrijk noodig acht alvorens de bellige- rentenrechten toe te kennen, een aantal, dat niet onoverkomelijk lijkt. Van Engelsche zijde heeft men opgemerkt, dat de toekenning dezer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5