Laatsie Berichten MOTOR TEGEN EEN AUTO GEROTST. NEGEN DOODEN BIJ BRAND TE FORT VAN DER CAPELLEN. DLAMANTEN SMOKKELARIJ NAAR AMERIKA. GEROOKTE BOKKING MET DIAMANT. WEERVERWACHTING. SCHEEPVAARTBEWEGING. DOOR ELECTRISC'HEN STROOM GERAAKT. MaandagmAddag Mom de twaalfjarige J. de R. in een der palen van de electrisdhe leiding, welke niaJbij -de ndeuwe siluiswerken te Vrees- wijk zijn opgericht. Zijn voeten kwamen daarbij in aanrakinig" met de leiding, waardoor een stroom van 10.000 volt gaat. Een voor- Ibijganger hoorde zijn gelkerm en haalde hulp. Het slachtoffer is naar bet ziekenbuis te Utrecbt overgelbracht. iBeide beenen, die fode- ken te zijn verbrand, mloeten geamputeerd word en. BOLLENDIEFSTALLEN PER AUTO. De politie te Oegistgeest heeft de vorige maand een zekeren W. J. C. uit Katiwijk aan- gefoouden, die bij een bloemist vier hectoliter tulpenlbollen van groote waarde te koop aan- Ibood. De aspirant-kooper vertrouiwde de zaak niet en waarschu-wtie de poilitde, die J. aan- hield. Deze gaf voor de balden van een hem onlbekend persoon te hebben gekociht, maar de politie, die dit niet geloofde, tioog op on derzoek uit en na een onderizoek van onge- iveer een mtaand, b'leek haar dat de bollen afkomstig waren van een Moemist uit Noord- wijkerhaut. Tegelijkertijd arresteende de poli tie den Leideniaar B., een vriend van J., die Ibekende zich aan diefstal van bollen te heb- Iben sdhuldig gemaakt, doch verMaande van bovengenoemde partij van vier hectoliter niets af te weten. Bij een nieuw verlhoar gaf J. toe de partij tezamlen met B. te habben ge- Etolen. Zij badden voor hun strooptochten een auto gelhiuiurd, waarmee izij des nachts de Ibollen weghaalden. Teneinde een eventueel onderzoek te bemoeilijiken, schakelden zij den kilometerteller van den auto uit. Bovendden vertgaten zij de huur van den auto te betaden. Uit bet onderzoek is komen vast te staan dat zij ten mdnste op zes plaatsen bollen had- den gestolen. Bij een huiszoeking bij B. kwa- tmennag versdhiillende andere vooriwerpen, zooals asclhibakjes melk- en ijslbekers en kleine lepeltjeis, welke uit venschillende hotels en cafe's waren gestolen, te voorschijn. iBeide mannen zijn tihans in hot Huis van Bewaring te 's-Gravenhage opgesloten. TWEE ARBEIDERS UIT WAROA VERDRONKEN. Twee aflheddeirs, die per roeiboot van de wenkverschaffing der gemeente Idaanderadeel naar Wlarga terugkeerden, zijn bij den Prin- seniwal, fcusscben Wlarga en Grouw, op jamL merlijike wdjze verdronken. 'Het was omistreelks vijf uiur, dat drie arlbei- ders A. Algra, K. de Jong en J. Hoekstra op bovengenoemde plaats door de gracbt yoeren, toen zij door een verkeerde manoeu vre plotseding voor een uit de tegenover- gestelde richting varende mlotorfboot kwamen te liggen. Ben botsing sdheen onjvermijdelijk en de drie mannen wisten niet beter te doen, dan zdch aan de motorboot vast te klampen. Deze paging mislukte ecbter en alle drie ar- beiders scboten onder water. De opvarenden van de motorboot wendden onmiddellijk alle pogingen aan om de drenlkelingen te redden en slaagden er spoeditg in J. Hioekstra aan boord te balen. De twee anderen waren ecb ter reeds onder water verdiwenen en taoewel men urenlang beeft gedregd, was bet ■s avonds liaat nog niet gelukt de lrjken te bergen. Algra en De Jang waren circa veer- tig jaar ouid. Algra laat twee en De Jong zes kinderen achter. Het gdbeurde beeft in het dorp veel deernis verwekt. GEHEIMZINNIGE OVERVAU. Zaterdag beeft te Boxtel een geheimzinnig misdrijf plaats gevoden .waahbij een 45-jarige metisielaar bet islaebtoffer is geworden. Eenige voorbijgangers hoorden Zaterdagavond op een eenzaam en donker gedeelte van den Selissen- i&al te Boxtel flauiw gekenm; toen zij naar de herkomst een onderzoek instelden, vonden zij een man, die emstig sdheen te zijn gewond op deizen weg liggen, tenwijl zijn fiets op eenigen afstand lag. Het vermoeden, dat men hier te doen had met een slachtoffer van een aanrijiddng, werd geitogenstraft door het feit, dat de gekwe.tste nog in staat was mede te deeten, dat hij was aamgevallen door een persoon, dien hij herkemde als zekeren R. uit Boxtel. Ommliddellijk werd de politie van het ge- beurde in kennis gesteld, en werd geneeskun- idige hulp ingeroepen. Dr. Wlillems was spoe- dig ter plaats e en liet het slachtoffer onmid- dellij'k naar het St. Liduinaziekenbiuis ter piaatse vervoeren. Het slachtoffer, de 45- jarige metselaar T. van H. uit Boxtel, die per rijwiel van zijn werk naar buis terugkeerde en onderwe|g moet zijn aangevaJlen, was er eeer ernstdg aan toe. De man bad een aantal rihben gebroken en zijn lever was gescbeurd, hetigeen operatief ingrijpen nioodzakelijk maakte. Het slacht offer, dat hevige pijnen leed, was niet in staat de toedracbt van het gebeurde aan de politie mede te deelen. Naar aanleiding van zijn aanwijizingen kon de politic eveniwel overgaan tot arrestatie van Iden vermloedelijken dader, den 28-jarigen R. uit Boxtel, die in het politiefoureau werd op gesloten en aan een strong verhoor onder- worpen. Tot dusver blijft hij bet hem ten laste ge- legde ontkennen. tntussdhen weet men nog niet, hoe het ge beurde zdcb beeft toegedragen, daar er ook geen getuigen van bet misdrijf zijn. Het slachtoffer, dat gehuwd en vaider van een groot gezin is, staat zeer gunisti/g bekend. Ook de dader is nog nooit met de politie in aan- raking geweest. De politie zet de nasporingen met groote kracht voort. 1 VEOHTPARTIJ TE BREDA. Reeds op den eersten avond van de kermis te Breda heeft een steekpartrj plaats gevon- den, waarlbij twee personen ernstdg werden gewond. Zondagavond laat bevond zich in een cafe de 22-jarige C. v. B. uit Oosterbout, die het anidere beeoekers lastig maakte en daaromi door den 24-janigen kellner van K., eveneens wonend te Oosterhout, uit het caf£ werd verwtjderd1. Even later keerde hij terug met een geopenid knipmes in de hand, waar- mede hij den kellner een diepen steek in den scbouder toebracbt en vervolgens vluchtte. De gewonde wist nog het politieposthuis aan de Trekpot te bereiken, waar hij bewusteloos neerzeeg. Nadat de politie een noodverband had ge- legdi, werd de man naar het St. Ignatius- ziekenhuis gebracht. Inmidideis hadden eenige burgers een ach- tertvolging ingezet. Op de haven wist een der achtemvolgers, de beer d. L. uit Terbeiden, den dader bijna te grijpen, doch deze draaide zich om en brachf den heer d. L. met het mes een zoo hevigen steek in het hoofd toe, dat het lemmet van het mes afbrak en de punt in den schedel bleef steken. De heer d. L. werd in bewusteloozen toestand naar bet zieken buis gebracht. De dader spnong in de haven en 2jwom naar de ovenzijde, waar hij zich verborg in een schuit. Daar is hij door de politie gearre- steerd en later in het politiebureau opge sloten. iDe toestand der beide geWonden is van dien aard, dat levensgevaar geweken wordtgeacht. UAFAARDS. De omlsitreken van Raalte worden den laat- sten tijd onveilig gemaakt door personen, die het in de weilanden verblijf houdende vee ver- minlken. Maamdagmlorgen vond men, nadat in drie waken niets gebeurd was, in de weide van de wed. Doseman te Raalte opnieuw een koe, die zoodandig toegetakeld was, dat zij moest worden afgemaakt. Maandagavond oapstreeks half elf is op den rijlksweg tiusschen Miuiden en Naarden de 20-jahige W. uit Hilversum op zijn motor tegen een auto geibotst. De bestuurder van den auto was bijna onmiddellijk dood. W. is zwaar gewond naar de Mjajeliastichting te Bussum vervoerd. EEN „SPOOK". Sede'rt eenige avonden beeft iemand de flauwe doch gevaarlijke aardigheid om voor spook te spelen op den z.g. nieuwen dijk, den hoofdweg tusscben 'Goes en Wfolfaartsdijk. Het spook loopt in het wit gekleed rond en tracht vooral meisjes en vrouwen, die passee- ren bang te maken. Naar verluidt is de politie den dader reeds op bet spoor. HET TE ROTTERDAM VERMISTE MEISJE. Het onderzoek in de zaak Lijntje Huizer, die Vrijdagavond uit de ouderlijke woning aan de Brielscbelaan te Rotterdam is verdwenen, beeft, hoewefl naspeuringen naar alle zijden met kracht izijn voortgezet, geen nieuwe ge- zicbtspunten of nadere bijzonderheden opge- leverd. VAESOHE AANGIFTE. Een 17jarig meisje kwam bij de politie te Human, bet verhaal doen dat, toen zij in een zijstraat van de Ferdinand Bolstraat al- daar liep, er plotseling een motor met zijspan naast haar stopte. In de zijspan izat een heer die uitstapte en haar naar den weg vroeg. Na dat het mieisje hem ingelicht had, greep hij ihaar vast, zette haar in de zijspan en kwam naast haar zitten. Vervolgens reed men in de richting Heerenveen. Onderweg trachtten de mannen niet nader te noemen handelingen met baar te ptegen, waartegen zij zich heftig had verzet. Tusscben Barrahuds en Wijtgaard lie- ten zij baar weer gaan. In zeer overspannen toestand was zij thuds igekomen. Hoewel de politie maatreigelen nam tot het opsporen en bet aanhouden der daders werd bet meisje den daarop volgenden dag door den chef-veldwachter verboord. In den loop van bet verhoor bekende zij het geheele verhaal verzonnen te hebben. Wegens het doen van een valsohe aangifte is proces-vefbaal tegen haar opgemaakt. HET KOPPENSNELLEN OP NIEUW-GUINEA. Naar aanleiding van het bericht van eenige weken geleden betreffende koppensnellen te Terek op Nieuw-Guinea, wordt nader gemeld: Terek ligt anderhalf uur van de Digoel. Ai meermalen waren menschen van den Djair- stam van de kali Womo in Terek geweest om aanraking te krijgen met de beschaving en een goeroe te vragen. In Juli j.l. was de pastoor daar nog op bezoek geweest. Het bericbt van dat bezoek was waarschijnlijk doorgedrongen tot de kali Kia, een andere kleine zijrivier van de Digoel, slechts enkele uren beneden de Womo. Nu kwamen dan ook de menschen van de kali Kia op bezoek in Terek. Toen zij, 9 man sterk, op 24 Augustus terug gingen naar hun land aan den overkant van de Digoel, sliepen zij in een bivakje aan de kali, ongewapend, daar ze al hun pijlen hadden geruild in Terek. In den vroegen mor- gen zijn ze toen omsingeld en overvallen. Vijf konden ontsnappen, vier zijn vermist. De pastoor, die een onderzoek instelde, vond op drie plaatsen bloed, in een moeras vond hij een onthoofd lijk met een pijl in de linkerheup, een in het rechter dijbeen en een lans gestoken onder het rech te rschou derbl adEr waren teekenen, dat de andere lijken naar de kali waren gesleurd in de kali waren geworpen of meegenomen. STRADIVARI US' GEHEIM ONTDEKT? Voor de Duisburgsche rechtlbank zai in den loop van deze maanid een zomderling proces worden gevoerd. Ben ingenieur uit Friedrichs- feld beweert het gehieim van de beroemde vioollbouwers uit vroeger eeiuwen te hebben ontdekt. HSj is hoe, dat zegt hij er niet bij in het bezit gekomen van de formules en ma'tern, waanmede hij in staat is den heerlijken rijikld'om van kianken van een Aimati, of de teere lieflij.kheid van een Stradivarius weer te voorschijn te tooveren. De verkoopen van den ingenieur zijn zoo enorrn gestegen, dat de con- currentie jaloersch is geworden. Is zijn succes nu te danken aan de geheim- zinnighead, waanmede hij zijn muztekinstnu- menten omgeeft, of zijn z'n produoten nu wer- kielijk beter van toon en klank dan die van zijn aflgunstige collega's? De reohters zullen het moeiten Oltmaken. De ingenieur gaat intus- schen met de vervaardiging van violen en met de propaganda voort en he,t stajdje Dinslaken, aan den Noordelijken rand van het industrie- gebied, dat het miidldelpunt van dezen nieu wen tak van ndjverheid is geworden en er wel bij vaart, is heel teivreiden. Daarentegen heb ben de vioollbouwers van Mittenwalde, Elms- horn en andere .beroemde plaatsen de kioppen bij elkaar gestoken en een aanklacht tegen den ingenieur ingediend wegens oneerlijke concurrentde. Straks zal dus wellicht in de waardige, doch za'kelijke gerechtszaal te Duisburg een mu- ziekwedstrijd worden gehouden tusscben de violen van Dinslaken en die van Mittenwalde. Een heele reeks deskundigen is gedagvaard. „Een betere reclame kan ik niet verlangen", zegt de ingenieur. NOORSCHE WAEVISCHVAARDERS DESERTEEREN. Men maakt zich in Noorwegen ernstig onge- rust over het feit, dat steeds meer walvisch- vaarders in Duitschen dienst overgaan. De Noorsche reederijen hebben met allerlei econo- mische moeilijkheden te kampen en kunnen niet tegen de Duitscbe voorwaarden concur- reeren. Een van ide bekendste harpoeniers, Lars Andersson, bijv. schijnt een aanbod te hebben gekregen Van niet minder dan 300.000 kr. per jaar. Het contract zou drie jaar gelden. Dat overloopen wordt in Noorwegen als hoogverraad beschouwd en men stelt voor, hem voorgoed te verbannen. Inmiddels over- weegt de regeering thans een crisisfonds te stichten, teneinde het bestaan van de 80.000 menschen, die van de walvischvaart afhanke- lijk zijn, te verzekeren. r GIFGRAS SCHIET OMHOOG. In bet district Karoe in de Kaap-kolonie beerscbt sinds eenigen tijd een der ernsUgste droogteplagen, welke men sinds jaren heeft gekend. Het is vooral de omgeving van Mid- delburg, welke wordt getrotfen. t Hier zijn zelfs de apen uit de bosscben en steppen door den honger en de dorst naar de farmen ge- dreven. Vaak kwam bet reeds tot gevecbten tusscben boeren en apenborden, welke laatsten de waterputten verpesten. Nog weet men niet, hoe bet (vee te redden. In enkele deelen van Karoo is sinds twee jaar geen druppel regen gevallen. Bovendien gelooven de weer- profeten van Zuid-Afrika, en ook de kaffers, dat men nog een lange droogteperiode beeft te verwachten. Minstens honderd dagen zal de droogte nog aanhouden. Doch deze droogce is niet de eenige plaag van Zuid-Afraka. Voor eenige weken bemerkte een farmer iets eigenaardigs. Een jong schaap, uat kort geleden nog levendig in de weide speelde, lag tegen den avond, toen de boer zijn beesten wilde binnenhaien, dood neer. Den daarop- volgenden dag lag er weer een schaap dood in de weide. De farmer liet de doode dieren in een laboratorium onderzoeken, waar bleek, dat de beesten van een bepaalde grassoort hadden gevreten, dat in Zuid-Afrika bij de boeren bekend en gevreesd is onder den naam ,,Gousiele Bossie". Dit gras is sinds twin tig jaar niet in Zuid-Afrika voorgekomen. Het groeit tusschen het gewone gras en is in geen enkel opzicbt van bet a««tere gras te onder- scheiden. De werking van dit gifgras is vrij snel. Het gif uit het gras stijgt snel naar het hart en de hersenen en na een uur van hevige krampen is het dier dood. Ook op enkele andere plaatsen in Zuid-Afrika is deze gevreesde grassoort weer waargenomen. In Zuid-Afrika heeft men dus niet alleen tegen de droogte, doch ook tegen het gifgras te strijden. Deskundigen uit Johannesburg en Kaapstad hebben den farmers den raad gegeven rijstgras te planten, dat in vele ge vallen sterker is dan andere grassoorten, waardoor bet waansdhijnlijk dan den groei van bet gifgras kan tegengaan. Maar daarmede is de strijd niet ten einde, en tenslotte moeten de boeren nog zien, in boeverre de raad der deskundigen van waarde is. Voorloopig heeft men ecbter de grootste zorg voor bet thans nog levendige, dorstige vee. Te Fort Van der Capellen is, naar uit Padang wordt gemeld, een groote brand uit- gebroken, waarbij achttien blokhuizen in asch zijn gelegd. Negen personen zijn gedood en elf gewond, waarvan drie zwaar. De schade aan de buizen bedraagt ongeveer achtduizend gulden en die aan goederen circa zeventienduizend gulden. Het verzekerde bedrag beloopt slechts duizend gulden. De oorzaak Is onbekend. NOODLOTTIGE MIJNONTFLOFFING. Zaterdagmorgen beeft zich in de steenkolen- mijn Mulga bij Birmingham, in den staat Alabama, een ontploffing voorgedaan, tenge- volge waarvan dertig arbeiders om het leven zijn gekomen. Het Brusselsche blad „De Standaard" be richt, dat een groote diamantensmokkdlarjj is ontdekt, welke groot opzien baart. Reeus sedert eenigen tijd was men op de boogte van het feit, dat er diamanten van Antwerpen naar Amerika werden gesmokkeld, zonder dat men nocbtans de daders kon ontdekken. Bij de aankomst van de ,,Normandie" te New-York ecbter vonden de douane-ambte- naren in den duibbeten bod em van den koffer van een verdacbten passagier een partij dia manten ter waarde van 286.000 dollar. De diamanten bevonden zich in een enve- loppe, waarop aanteekeningen stondeii, die de politie op bet spoor der betrokkenen bracht. Door deze ontdekking kwam de steen aan het rollen. Van de 55 diamanthandelaren, die bij de smokkelarij betrokken zouden kunnen zijn, zijn echter 19 gevlucht, waarvan een deel zicb te Antwerpen opboudt. Gedurende de laatste jaren zijn voor een bedrag van 5 millioen dollar aan diamanten naar Amerika gesmokkeld, waardoor millioe- nen dollar aan invoerrechten werden ontdoken. De Amerikaansche regeering beeft ge- vraagd, of de bij de smokkelarij betrokken bandelaren, die in Belgie woonacbtig zijn, uitgeleverd kunnen worden. Dit zal ecbter in verband met de Belgische wetgeving moei- lijk gaan. De mogelijkheid bestaat echter, dat deze bandelaren als lastige buitenlanders uit Belgie naar Amerika uitgewezen zullen worden. De Amerikaansche procureur-generaal Murphy vertoeft op het oogenblik in Belgie. DE VALSCHERMTOREN. Op de tentoonstelling te Parijs is de vai- schermtoren een groot succes; sinds 3 Augus tus hebben ongeveer 20.000 lieden den sprong gewaagd. Het dagelijkscbe gemiddelde be draagt 40 tot 450; met slecht weer werkt de toremruat. Van dit contingent zijn om en bij twee derj,, den vrouwen, meestal meisjes die wat ver- fromfaaid beneden komen, maar ,,rozig" en earns verlangend, ide proef op staanden voet te herhalen. Ja, het komt voor, dat dit lucbtbad een dagelijkscbe beboefte wordt! De leden van bet sterke geslacbt dalen op alle mogelijke manieren; de een, om zich een bravoure-houding te geven de armen gestrekt, een ander trapt in de lucht, sommigen Mam- pen zich aan de touwen vast, weer anderen verstijven tot een paalNauwelijks den op de honderd schrikt voor den afgrond aan de voeten terug en komt met de lift naar om- laag. De verleiding van bet na den sprong" uit- gereikte diploma is den meesten te sterk. Op de spitsuren maakt men queue, dikwijls wel honderd. Zij moeten langer dan een uur wach- ten, want de toren werkt 70 stervelingen per uur af. DE HAAIEN OP DE BRITSCHE KUST. Volgens Londensche bladen hebben visschers in de Theems een school van wel dertig of veertig groote baaien vastgesteld. In de Clyde is een jonge baai gevangen. Een opwindend avontuur hadden de vijf opvarenden van de treiler Oluan die een baai in bun netten kregen. Het eenige middel om de netten te behouden was om bet zeemonster aan boord te hijschen en daar af te maken. De kapitein meende uit de grootte van het dier te mogen concludeeren dat het een z.g. reuze-haai was die geen menschen aanvalt, maar toen bet dier aan boord geheschen was en zicb op het dek omdraaide ontdekten de matrozen den breeden bek met de onderste rij tanden waaruit bleek dat het 3% m. lange dier wel tot de soort behoorde die menschen aanvalt en verslindt. Een der scbepelingen werd door de staart van bet monster getroffen en bijna overboord gesmakt, maar een jonge, sterke matroos wist een met ijzer beslagen stuk hout in de bek en vandaar in bet keelgat van het dier te wringen en de anderen vielen het met messen en touwen aan. Desondanks duurde bet voile drie uur voor de baai geen teeken van leven meer gaf en de visschers keerden met hun prooi naar Campbell town terug om daar het afdoende bewijs te leveren, dat er wel menschen-verslindende baaien in de Clyde waren aangetroffen. De meeste vis schers geloofden nog altijd dat de scboolen die zicb aan de Schotsche kust vertoonden uit reuze-haaien bestonden die ^-el groot maar voor menschen ongevaarlijk zijn. EEN LUGUBERE AUTORIT. Een 18-jarig jongmensch, Paul Nathaniel Dwyer, is naar uit New-York aan de Times wordt gemeld in New-Jersey gearresteerd wegens moord op twee personen, gepleegd met een koelbloedige brutaliteit, welke ook in een land, dat op dit gebied vrij wat gewend is, haar weerga nauwelijks vindt. Op een stuk land dicht bij North Arlington, vonden twee politie-agenten vroeg in den och- tend een gloednieuwen wagen staan, hetgeen bun wat verdacht voorkwam. Er zat een slordig gekleede jongeman in den auto te sla- pen, die sterk den indruk wekte, dat hij den auto gestolen had. Op het bureau werd de jongeman gefouilleerd; men vond geld en ju- weelen en besloot toen, ook den auto nog eens te onderzoeken. Daar wachtte den agenten een lugufoere vondst; onder wat kleedjes en koffertjes op de acbterbank lag bet lijk van een oude vrouw. Toen zij kwamen rappor- teeren op het bureau, zei Dwyer koeltjes: „Ik kan het jullie nu wel vertellen: in den koffer achterin ligt 'n man; dien heb ik ook gedood". Dwyer heeft, naar de politie mededeelt, ver- der verteld, dat de twee dooden dr. Littlefield en zijn vrouw uit South Paris (Maine) waren, beiden 64 jaar oud. Hij had den dokter ge- wurgd, nadat deze een beleedigende opmerking had gemaakt over een vriend. Hij' had daarop het lijk in dr. Littlefield'is auto gefborgen en was er mee naar South Paris gereden, waar hij mevrouw te spreken vroeg. Hij vertelde haar, dat haar man twee menschen had over- reden en naar Boston was gevlucht, en wist haar over te halen met hem mee te gaan. Dwyer reed twee dagen met de ongelukkige vrouw rond; toen kreeg zij argwaan en gaf daar uiting aan. Om haar tot zwijgen te brengen wurgde hij ook haar na 250 dollar uit haar handtuschje te hebben gestolen. De groote vraag is nu, waar mevrouw Littlefield is vermoord. Is dat in Maine ge beurd, zooals Dwyer vertelt, dan kan hij hoog- stens levenslang krijgen, want die staat kent de doodstraf niet. Maar als het drama zich in Massachusetts heef afgespeeld, dan kan hij tot den edectrdschen stoel worden veroordeedd. VLIEGTUIGWRAK IN UTAH ONTDEKT. In de bergen op 50 K.M. ten Zuiden van Knight (Utah) is op ongeveer drie duizend meter hoogte het wrak ontdekt van het vlieg- tuig der United Airlines, dat niet op de plaats van bestemming was aangekomen. Het is niet bekend, cf er van de negentien inzittenden nog iemand in leven is. Het vliegtuig werd ontdekt door een der veie vliegtuigen, die na het bericht van de vermissing waren opgestegen. De piloot seinde de ligplaats van het wrak, doch het zal uren duren, voordat de reddingsbrigades, die on middellijk zijn vertrokken, het zullen kunnen bereiken. Het gebergte is ter piaatse zeer moeilijk begaanbaar. Nader wordt gemeld, dat de redders, die thans reeds dicht in de nabijheid van het wrak zijn gekomen, nog steeds geen teeken van leven hebben bespeurd. Men vreest dan ook, dat alle inzittenden zijn omgekomen. Tot hen behooren vier vrouwen. VISCHWATERVERGIFTIGING IN ZUID-ZWEDEN. Het afvalwater der suikerbieten in de provincie Schoone in Zuid-Zweden veroorzaakt een massadood onder de visschen langs de kust. Reeds een dag na het begin van de herfstcampagne zag men de oppervlakte van het water over groote afstanden overdekt met dood vischbroed van allerlei soorten, paling, schol, baars en snoek, waar duizenden meeu- wen zich aan te goed doen. Zoodra het afval water in aantocht was, zag men plotseling millioenen kleine vischjes aan de oppervlakte komen en naar zee zwemmen, welke zij ech ter niet bereikten, daar zij door gebrek aan zuurstof stierven. De visschers hebben hier- over een klacht bij de autoriteiten ingediend daar verschillemde marktwaardige vischsoor- ten op deze wijze'worden uitgeroeid. In het dorpje Wustewaltersdorf in Siletzie Ibeet een werklooze die zijn honger met een gerooikten fookking wilde stillen, plotseling op iets hards. In den buik van den fookking izat... glas. De man was, hetgeen te begrijpen valt, erg uit zijn humeur. Wie eet er nu ook graag Ibolkking met glassplinters Hij ging er mede naar den winkelier, waar de visch vandaan ikwam. De politie kwam er zeilfs bij te pas en een scheikundige en later zelfs een goudsmidi, want langzamerhand werd het stukje glas voor heel wat anders gehouden. En jawel, toen de goudsmid het had onderzocht, luidde zijn expertise; „Het is een diamant". Hoe de edelsteen in den bokMng is terechtgelkomen, kon niemand zeiggen; dat zal wel een raadsel fblijven., Maar de Duitscbe vischhandel, die om reclame verlegen is, zou uit dit eigenaardige geVal munt kunnen slaan. ,,Eet meer visch, dat maakt gezond en frisch™, zoo heet de leuize en men zou er aan kunnen toevoegen: „En wie weet, of er geen diamant in is". Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, tijdelijk toenemende bewolking, met kans op nevel of mist, weinig of geen regen, iets kouder overdag. TWEEDE KAMER. De Grondwetsherziening. In de heden gehouden vergadering der Tweede Kamer kwam aan de orde de stem ming over de voorstellen betreffende Grond wetsherziening. Het wetsontwerp no. 1, betreffende wijzi- ging van het inkomen der Kroon, is aange- nomen. Eveneens is aangenomen wetsontwerp no. 2, betreffende verlaging van de schadeloosstel- ling en het pensioen van de Tweede Kamer- leden. Wetsontwerp no. 3, betreffende het openen der mogelijkheid tot het benoemen van minis ters zonder portefeuille, is aangenomen. Wetsontwerp no. 4, aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht, werd aangenomen. Wetsontwerp no. 5, tot wering van revolu- tionaire volksvertegenwoordigers werd niet aangenomen, aangezien dit niet twee derden der uitgebrachte stemmen behaalde. Wetsontwerp no. 6, het openen van de mogelijkheid tot instelling van openbare licfaamen voor beroep en bedrijf, werd aan genomen. Wetsontwerp no. 7, tot beperking van de parlementaire onschendbaarheid, vermeerde- ring van het aantal gronden voor uitsluiting van het passieve kiesrecht, mogelijkheid tot benoeming van staatssecretarissen, wijziging van den naam „Curagao" in „de Nederland- sche Antillen (verzamelontwerp) is niet aangenomen omdat het geen twee derden der stemmen behaalde (bij de eerste behandeling in de Tweede Kamer is door verschillende leden aangedrongen op splitsing van dit ont- werp, omdat zij slechts tegen enkele onder- deelen daarvan bezwaar hadden, doch de Minister van Binnenlandsche Zaken had aan dien aandrang niet willen voldoen). Wetsontwerp no. 8, Overgangsrecht. Dit is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. UITBREIDIN GSPLAN. DEN HAAG. Bij Kon. besluit is de gemeen- teraad van Leeuwarden niet ontvankelijk ver- klaard in zijn beroep tegen het besluit van Ged. Staten van Friesland tot goedkeuring van het uitbreidingsplan van Leeuwarderadeel. JR. E. B. VAN DOESBURG OVERLEDEN. AMSTERDAM. Alhier is in den leeftijd van 31 jaar overteden de heer Ir. E. B. van Doesburgh, directeur van het gemeentelijk eiectriciteitsbedrijf te Groningen. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. BEVERWIJK. Vanmorgen is op den onbewaakten overweg aan de Madeweg te Heemskerk een vrachtauto van Rumping uit Beverwijk, geladen met puin, bestuurd door den vrachtrijder Schipper uit Beverwijk, ge- grdpen door den electrischen trein die te 8.54 uit Beverwijk vertrekt. De machinist kon de trein spoedig tot stilstand brengen doch de vrachtauto was toen reeds geheel vermeld. S had verwondingen aan hoofd en armen opgeloopen en, hoewel opneming in een zieken- huis noodzakelijk was, bleek zijn toestand niet zeer emstig te zijn. Met de trein is hij naar Beverwijk vervoerd en in het Roode Kruis- ziekenhuis aldaar opgenomen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. In den afgeloopen nacht zijn op den Til- burgschen weg onder de gemeente Oosterhout twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In een der wagens, afkomstig uit Zuid-Holland, bevond zich een gezelschap, dat de kermis te Tilburg had bezocht. In den anderen auto zaten de heer en mevrouw van R. uit Tilburg. Deze zijn door de botsing zoo gewond, dat zij naar het ziekenhuis aldaar moesten worden overgebracht. Kort na aan komst is mevrouw van R. overleden. LOGGER GESTRAND. KATWXJK. Van morgen is tengevolge van mist de logger KW 66 gestrand, op 3 K.M.. ten Zuiden van Egmond aan Zee. Er bestaat op het oogenblik geen gevaar. Vermoedelijk zal de logger bij hoogwater op eigen kracht vlot komen. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI. Het schijnt bevestigd te wor den, dat de Chineesche elementen die hun tactiek van guerilla-voering in Noord-China voortzetten, in den loop der laatste dagen den Japanners verscheidene nederlagen hebben toegebracht, o.m. in het Noorden van de pro vincie Sjansi en op de twee spoorlijnen' Peking-Hankau en Tientsin-Poekau. Het Chineesche telegraafagentschap „Cen- tral News" meldt ten aanzien van dezen strijd, dat de Chineesche troepen hun opmarsch in Oostelijke richting voortzetten naar den spoor- weg Peking-Hankau, ten Zuiden van Pauting. NANKING. Hedenmiddag is Nanking weer 2 maal door de Japansche luchtstrijdkrachten bestookt. De aanvallen waren gericht op het arsenaal en het vliegveld. Ook de strategische punten van Poekau zijn gebombardeerd. SJANGHAI. Een zeer felle strrjd, waar van het lot zal afhangen van Tsjapei en Kiang-Wang woedt vandaag ten Noord-Wes- ten van Tatsjang. De Chineesche troepen, gesteund door krachtige versterkingen zijn erin geslaagd de uitspringende punten der Japansche lintel aan 3 kanten in te sluiten. Voorts melden de Chineezen dat de Japansche opmarsch tot staan is gebracht en dat de Japanners zeer zware verliezen hebben geleden. SJANGHAI. De Japansche woordvoerder heeft verklaard, dat gisteren felle gevechten zijn geleverd langs de weg van Lio-hang naar Tatsjang. De Japanners hebben zich meester gemaakt van Kwanghang ten Noorden van Tatsjang waarbij zij een Chineesch bataillon vernietigden. Later rukten de Japanners op naar Tatsjang en Natsiang. De Japansche luchtmacht bombardeerde verscheidene spoor- wegstations te Sjanghai, Nanking en Hankau en heeft te Kasjan verscheidene wagons muni- tie in de lucht doen vliegen. Voor Ter Neuzen: 19 Oct. Nederl. s.s. HOOGLAND, 783, koten, Gdynia; Grieksch s.s. ARIS, 3020, erts, Vizagapatam. Van Ter Neuzen: 18 Oct. Russ. s.s. VOL- GOLES, 2156, hout, Antwerpen. Voor Sluiskil: 19 Oct. Duitsch s.s. KELUAN, 816, pyriet, Huelva. Van Riemen: 18 Oct. Nederl. m.s. MARY, 83, ledig, Londen. Voor Gent: 18 Oct. Eng. s.s. MICKLETON, 364, pekkolen, Goole; Noorsch s.s. SKARV, 472, pekkolen, Grangemouth; Eng. s.s. CHARLWOOD, 600, stukg., Rouaan. Van Gent: 18 Oct. Eng. s.s. YIM, 393, ledig, R'dam; Eng. s.s. WIHITETOFT, 442, ledig, New-Castle; Nederl. m.s. OOST-VLAANDE- REN, 286, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. DONA FLORA, 290, ledig, New-Castle. 19 Oct. Belg. s.s. CHARLES, 334, stukg., Goole; Eng. s.s. RUDMORE, 573, ledig, New- Castle; Duitsch s.s. OSTSEE, 392, kolen, Rochelle; Eng. s.s. OUSE, 419, stukg., Ant werpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3