ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9670 VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 77e Jaargang Bmnenland Buitenland. TWEEDE BLAD VAN DE FRONTEN IN HET NOORDEN. ._e. ^^.<*'9 TER NEUZENSCHE COURANT J»!<m J I'I—J VMJBNaWBW^hi'SlWZBSl DE GRONDWETSHERZIENING IN TWEEDE INST ANT IE. Naar de N. R. Crt. ter oore komt, zal de volgende week niet de Minister van Binnen landsche Zaken, de heer Van Boeijen, doch zijn ambtgenoot van Financien, mr. J. A. de Wilde, de voorstellen tot Grondwetsherziening in de Tweede Kamer verdedigen. Wij herinneren er aan, dat deze dit in het vorige kabinet-Colijn als Minister van Binnen- landsche Zaken gedaan heeft; thans schijnt hij zich met de verdediging in tweede instantie te belasten op grond van het feit, dat de heer Van Boeijen eenigen tijd ongesteld is geweest, al heeft deze laatste nu ook weder zijn werk- zaamheden hervat. HET LEVENSMIDDELENBEDRIJF EN DE VESTIGINGSWET. Naar het Nederlandsch Weekblad voor Krui- denierswaren meldt, zullen de organisaties in het levensmiddelenbedrijf de spoedig in te dienen aanvrage voor toepassing van de vesti- gingswet vergezeld doen gaan van een ver- zoek tot direfcte invoering van een spertijd voor het kruideniersbedrijf. Wat de kapitaaleisch betreft voor nieuw op te richten zaken, verneemt het blad, dat de regeering genoegen neemt met een bedrag, dat 26 maal de kosten van het wekelijksch noodzakelijke levensonderhoud bedraagt, ver- meerderd met een bedrag voor winkelinrich- ting. De financieele normen zullen naar de ligging en grootte der gemeente dienten- gevolge varieeren van f 2900 tot f 7000. KOLONLSATIEMOGELIJKHEDEN OP NIEUW GUINEA. Professor mr. A. Neytzell de Wilde heeft voor den Nieuw Guinea Studiekring te 's Gra ve Phage gesproken over: het gecompliceerde vraagstuk Nieuw Guinea nationaal en inter- nationaal bezien. Op een kaart van den Stille Oceaan met de omliggeride landen werd gewezen op het zuid- west sluitstuk van deze wereldzee; het groot- ste gedeelte daarvan is Nieuw Guinea. Nu is in de laatste 30 k 40 jaar in het verre Oosten meer veranderd en gewijzigd dan in de daar- aan voorafgaande drie eeuwen. De Portugee- zen en later fde Oost Indische Compagnie had- den het oude handelkverkeer tusschen China, Britsch-Ind.ie en Arabie met Nederlandsch- Indie in eigen handen genomen en over het moederland geleijd. Tijdens het cultuurstelsel bleef dat zoo, doch na 1870 komt reeds ken- tering door den vrijhandel en opendeurpolitiek en later door de opkomst van de Pacific- landen. De groote verandering is ontstaan tijdens den wereldoorlog, oude handelsbariden werden losgelaten en er ontstonlden dtrecte handels- verbindingen tusschen de Pacificlanden onder- ling. De crisis tijd bracht Weer een belangrijke wifziging, het dalen van den Indischen export naar het oosten en de geweldige import van goeldkoope tindustrieproducten uit Japan noopte tot maatregelen, welke ons weder weg- voerden van onze (beproefde beginselen van vrijhandel en opendeur. Ook de Aziatische reveil bracht wijziging. Spreker somde veirvolgens Verschillende conflictsmogelijkheden in 'den Pacific op, waarvan zeker een niet onbelangrijk Nieuw- Guinea zal zijn, wegens groote leege ruimte en kans op het vinjden van izeer waardevolle delfstoffen. Gelukkig trekken deze omstandig- heden in de laatste jaren ook Nederland's aandacht. Twee kolonisatievereenigingen in Indie trachten door kolonisatie op Nieuw Guinea een uitweg te vfiniden voor de leconomische moeilijkheden van den Indo en flinke maat- schappijen zijn opgericht en in werking ge steld om petroleum en goud op te sporen. Zelfs in Nederlan'd wordt gedacht aan kolo nisatie naar Nieuw Guinea, doch moeilijk heden van transport, afzet en doodende con- currentie van inlandsche 'zijde zullen Wei be langrijke struikeTblokken vormen. De mogelijkheid om Nieuw Guinea in ex- ploitatie te brengen is om verschillende rede- nen ook een vaderlan'dsch belang en dat wordt zeker ingeizien. Maar het vraagstuk is gecom- pliceerd. ,Er zijn nog Vele onzekere factoren en men zal nog heel wat moeten onlderzoeken alvorens men tot meer definitieve uitspraken zal kunnen besluiten. VOORHANDEN hebben van VUURWAPENEN EN MUNITIE. Naar aanleiding van een tot hem gerichte vraag of ten aanzien van het dragen en voorhanden hebben van vuurwapenen door personen behoorende tot den vrijwilligen land- storm nog van toepassing is de tot d/e com- missarissen der Koningin gerichte aanschrij- ving van 0 Januari 1920, merkt de minster van Justitie in een rondschrijven op, dat, nu ibij circulaire van 5 Augustus 1936 een rege- jing is getroffen inzake het dragen.en voor handen hebben van wapenen door led/en Van de gewapende macht en daartoe ook de vrij- willige landstorm behoort, delze circulaire ge- acht moet worden medie van toepassing te zijn op de leden van dat korps, waarmede boven- genoemde aanschrijving van 1920 is komen te vervallen. Ten aanzien van den bijzonderen vrijwilli gen landstorm wijst de minister er op, dat dit korps slechts in het geval, bedoeld in het Kon. besluit van 10 Juli 1933, deel uitmaakt van den vrijwilligen landstorm en dat der- halve ten aanzien van het personeel van den bijzonderen vrijwilligen landstorm, zoolang het niet in werkelijken dienst is, hetzelfde geldt als voor iederen particulier. GEMEENTEUJKE BELASTING- TOELEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nadere nota van wijZigingen betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtui- genbelastingwet en Van de wet van den 6en .October 1934 tot instelling van een verkeers- fonds, inzonderheid met het oog op het be lang der tertiaire wegen. Daar de op de tertiaire wegen voorkomende tolien vee'lal gemeentelijke belastingtollen zijn, is het, om tot het doel te geraken, noodig, dat de belemmering om bijdragen voor 'ge-1 meentelij'ke belastingtollen te verleenen, uit de wet verdwijnt. Daartoe strekt de thans voorgestelde wijziging. MINISTER VAN BOEIJEN. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen, heeft Donderdagochtend te tien uur zijn ambtsbezigheden aan het de- partement van Binnenlandsche Zaken hervat. Op zijn schrijfbureau prijkte een bloemstuk van den secretaris-generaal en de chefs der afdeelingen van zijn departement met een ge- calligrafeerde oorkonde door hen ondertee- kend. Ook was er een vaas met rozen van den Jcamerbewaarder. Verschillende telegrafische en schriftelijke gelukwenschen met het herstel van den minis ter waren binnengekomen. WETHOUDERS DER ZEVEN GROOTSTE GEMEENTEN BIJ DEN MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN. Op he't departement van sociale zaken heeft Donderdagochtend op verzoek der gemeente- besturen der zeven grootste gemeenten een bespreking plaats gehad tusschen dten minis ter van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme en de wethouders van sociale zaken dier gemeenten, bij welke conferentie tegen- woordig waren mr. D. G. Draaijer, directeur- generaal van die werkverschaffing en steun- verleening, G. W. F. van 'Hoeven en Meijer de Vries, referendarissen der afdeeling werkver schaffing en s teun'v e rl ee ning. Die onderwerpen, welke op deze conferentie zijn besproken, zrjn de brandstoffenbijslag en de laatste circulaire van den minister, met name betreffende de spaarregeling en den eXtra-bijSlag voor oudere kinderen. De minister heeft toegiezegd, de naar voren gebrachte opmerkin'gen te zullen bestudeeren. DE HEFFING OP MARGARINE. De Ned. R.K. (Bond van Boter- en Marga- rinehandelaren heeft zich gewend tot den mi nister van Economische Zakjen, teneinde aan dacht te vragen voor een moellijkheid, die het bedrijf ondervindt en die zich sedert de recente zuivelmaatregelen in sterker mate heeft doen gevoelen. In deze branche moeten de distribuanten dagelijks constateeren, dat de margarine voor het meerendeel der consumenten in de itegen- woordige omstandigheden te hoog in prijs is en hun koopkracht leigenlijk geheel te iboven gaat. Mieer en meer dringt zich dan ook de wenschelijkheid op, dat de heffing op marga rine zeer binnenkort een beduidende verlaging zou mogien ondergaan. De Ned. R.K. Bond van Boter- en Margarinehandelaren meent, dat hlertoe te eerder aanleiding zou kunnen be- staan, aange(zien de afzet van roomlboter naar het buitenland thans beter is dan voorheen. Bovendien is de mielksteun reeds aanmerkelijk verlaagd, zoodat minder geld voor melksteun beschikbaar behoeft te komen. Tevens wordt verzocht bij toename van het gebruik het voor productie tqegelaten kwan- ;tum de noodig^ Verhooging te willen doen ondergaan. DE DISTRIBUTEE VA> GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen onder intrekking van het bepaalde bij circulaire van 15 Januari 1937 be treffende de distributie van gcpd'koope levens- middelen aan kastrekkers het volgende me- degedeeld: Georganiseerde werkloozen, die uitkeering ontvangen uit hun wierkloozenkas, kunnen voor de verstrekking van de vanwege het de partement van Sociale Zaken verkrijgbaar ge- stelde goedkoope levensmiddelen in aanmer- king komen, indiien zij kasbijslag ontvangen pf indien hun totale wekelijksche inkomsten, inclusief de kasuitkeering, het inkomen, het- welk zij zouden hebben indien zij onder de pteunregeling voor werklooize .art/eiders wairen ppgenomen, met niet meer dan ten hoogste 1 o'verschrijdt en zij voor het overige Voldoen aan de ,voor de distributie der onderscheiden artikelen giestelde vereischten. De tijd, gedurende welken een georganiseer de werklooze een uitkeering ontvangt uit zijn werkloozen'kas, telt mede voor den wach'ttijd van 3 maandien, welke is vastgesteld om voor ,de distributie van margarine en bak- en ibraad- vet in aanmerking te komen. In afwijking van het bepaalde bij circulaire van 18 December 1933 der toenmalige Crisis- £uivelcentrale kunnen georganiseerde werk- lop'zen, die uit hun kas trekken, na afloop van bovenbedoelden wachttijd onmiddellijk voor deze produciten in aanmerking worden ge- bracht, ongeacht of zij al dan niet geheel uit de kas zijn uitgetrokken. OHRISTELIJKE MIDDENSTANDSBOND. In de Donderdag te Utrecht gehouden ver- gadering van den Christelijken Middenstands- bond, waar twee referaten zijn gehouden over de VeStigingswet en de Landbouwarbeiders- wet, heeft de minister-president, dr. H. Colijn, die de ochtendvergadering bijwoonde, een korte rede gehouden. Minister Colijn zeide alleen te zijn gekijmen om uitdrukkin'g te geven aan de belangstelling voor het werk voor de middenstandsorganisa- ties, -niet alleen persoonlijk, doch ook als lei- der van de regeering. 'Wij hebben zware en moeilijke jaren achter ons en wij weten, dat die moeilijkheden nog lang niet achter den rug Zijn, aldus spr. De regeering heeft naast vele andere volksgroe- pen getracht ook den middenstand de helpen- de hand te toieden. Maar juist de moeilijkheden van deze groep zijn niet zoo gemakkelijk te bestrijden. Wanneer de bevoiking geen koop kracht heeft, kan de overheid niet bevelen desondanks te koopen. De moeilijkheden om te hulp te komen, von- den ook haar oorzaak in het feit, dat de orga- nisatie Van den middenstand juist het minst hecht is. Namens de regeering sprak minis ter Colijn daarom waardeering uit voor de pogingen van den middenstand om tot doel- treffende organisatie te geraken, Want alleen larigs dien weg zal het mogelijk Zijn de moei lijkheden te overwinnen. Zonder de steun en de bemiddeling van een krachtige midden- standsorganisatie staat ook de overheid mach- teloos. De verschillende middenstandsorganisaties zijn nog sterk voor uitbreiding vatbaar. Naar- mate de organisatie groeit, zal ook haar in- Vloed grooter zijn. Naast deze zijn er nog andere, die de behartiging van dezelfde be- langen nastreven en men zal zich daarom op een goede hechte onderlinge samenwerking moeten toeleggen. Juist die samenwerking en eensge'zirtdheid zullen de medewerking van de overheid vaster doen zijn. De middenstand verzoekt dikwijls hulpmaat- regelen, doch als Ize er komen, zijn ze niet altijd in overeenstemming met de verwach- ting. Door bepaalde maatregelen worden som- mige groepen van middenstanders vaak in moeilijkheden gebracht. "Het gevolg is dan dat de'ze die maatregelen, waar ze zelf om ge- vraagd hebben, gaan becritiseeren. Daarom besloot de heer Colijn met het verzoek niet te .vroeg met wenschen naar de overheid te loo- pen, want het zou kunnen zijn, diat de smart achteraf grooter zou blijken te zijn dan de vreugde, die men zich bij een ingriijpen van de overheid had voorgesteld. R. It. ARBEIDERS ACHTEN STEUN TE UAAG. Het R.K. Werkliedenverbond heeft een brief gericht aan den minister van Sociale Zaken naar aanleiding van diens antwoord op den brief van het Verbond d.d. 10 Juli j.l., waarin in verband met de prijsstrjging van de aller- noodzakelijkste levensmiddelen, voor de steun- normen en de werkverschaffingsloonen, 'n dienovereenkomstige verhooging werd ge- vraagd. Het standpunt van den Minister zoo wordt betoogd om van een algemeene verhooging der steunnormen en der werkver schaffingsloonen te moeten afzien, omdat ten gevolge van zoodanige verhooging de marge tusschen het loon, dat in het vrije bedrijf kan worden verdiend, en de ondersteuning aan de werkloozen uitgekeerd, te gering zou worden, wellicht geheel zou worden opgeheven of dat zelfs bedoeld loon zou worden overtroffen, zou te verdedigen zijn, wanneer de loonvorming in het vrije bedrijf zou plaats hebben naar het meest elementaire beginsel, dat het loon vol- doende moet zijn om in de noodzakelijke levensbehoeften van iemand, die naar God's gebod leeft, te voorzien. Dit is in het algemeen in ons economisch leven niet het geval en was zeker niet het geval in dp crisisjaren, die achter ons liggen. De aankondiging van de voorbereiding van wettelijke maatregelen „tot het rekening hou- den met gezinslasten bij het arbeidsinkomen", heeft aldus het Verbond ons uitermate verheugd, omdat zij, tot werkelijkheid ge- worden, een einde zal maken aan een verdee- ling van het volksinkomen, die voor duizenden niet beantwoordt aan dp meest elementaire eischen van recht en billijkheid. Maar des te meer heeft het ons teleur- gesteld, dat de regeering meent te moeten vasthouden aan de bekende marge tusschen het voor velen reeds onvoldoende loon en de ondersteuning ingevolge de steunregeling of voor arbeid in werkverschaffing. Het wil ons voorkomen, dat hier een in consequence aanwezig is, waarvan werkloo zen, die naar de laagste loonen worden ge- steund, nog zeer geruimen tijd het slachtoffer kunnen zijn. Een tweede bezwaar, dat zou liggen in de omstandigheid, dat degenen, die het meest beihoefte hebben aan verhooging van steun normen en werkverschaffingsloonen de hoofden van groote gezinnen door de be- palingen der steunregeling respectievelijk de loonbepaling voor de werkverschaffing daar van toch niet zouden profiteeren, zou kunnen worden ondervangen door in de bepalingen van steunregeling en de regeling van loonen voor de werkverschaffing zoodanige wijzigin- gen aan te brengen, dat ook de groote gezin nen van een eventueele verhooging zullen kunnen profiteeren. Een en ander geeft ons aanleiding aldus het schrijven om met grooten aandrang ons verzoek tot algemeene verhooging- van steun normen en werkverschaffingsloonen te her- halen. In afwachting van 's ministers beslis- sing op deze meer principieele punten, ver zoekt het Verbond verhooging van den brand- stoffentoeslag, herstel van den huurbijslag over de geheele linie, zoowel voor ,,oude" als voor ,,nieuwe" werkloozen, wijziging van de maximum-percentages in de steunregeling ten gunste van de groote gezinnen, het nemen van de contractueel vastgestelde loonen, als- mede de arbitrair vastgestelde loonen als basis van de steunverleening en de werkverschaf fingsloonen op het platteland en het treffen van maatregelen om bij ingevoerde loonsver- hoogingen in de vrije bedrijven de betrokken gemeentebesturen te bewegen, deze verhoogde loonen als basis te nemen van de steunver leening en de werkverschaffing der werk looze arbeiders uit de betrokken bedrijven. Verder wordt den Minister verzocht te wil len bevorderen, dat de bijdrage van de over heid voor extra-B-steun ook kan worden ver- leend, indien het betrokken werkloos gezin het vereischte kwartje niet heeft gespaard, en te willen besluiten, dat de bij slag voor extra- B-steun voor groote gezinnen hooger wordt gesteld dan 40 cent. Aangedrongen wordt om den leeftijd, ver- eischt om voor het verkrijgen van den extra- bijslag aan inwonende werklooze gezinsleden in aanmerking te kunnen komen, te verlagen tot 18 jaar,-om den termijn van 13 weken te verkleinen en om den extra-bijslag te verhoo- gen tot de helft van den thans in de steun regeling geldenden kostgangerssteun, alsmede om de bepaling, dat dubbel-uitgetrokken werk loozen minder ontvangen dan uitgetrokkenen, te .doen vervallen. OFHEFF1NG KALVERBEtPERKING BEPLEIT. Het bestuur van de Ned. vereeniging van Veeweiders en Mesters heeft zich naar aanleiding van de desihetreffende ministe- rieele missive met een schrijven tot den Minister van Economische Zaken gewend, waarin dit bestuur zijn standpunt handhaaft, dat er in Nederland een tekort aan slachtvee bestaat, terwijl onvoldoende rekening gehou den is met de binntenlandsche distributie. Dat de prijzen laag waren in 1933 en 1934 is het geVolg van de werelddepressie. Een opheffing der kalverbeperking is aldus het genoemde bestuur in het belang van de gezondheid van het Nederlandsche volk en in het belang van de melkbeperking. Mede door de kalverlbeperking is de Neder landsche rundveestapel in emstige mate ach- teruit gegaan en het buitenland weigert zelfs thans reeds Nederlandsche koeien, aangezien men deze met het oog op tuberculose niet ge- schikt acht. Door ligging en klimaat heeft het Neder landsche volk vetten en vleesch noodig, die goedkoop ter beschikking moeten zijn. Het is niet moeilijk hierin te voorzien. Onze opper- vlakte grasland Jaiedt de beste gelegenheid voor een grooten gezonden veestapel. Dit is de opiossing om ons volk te verschaffen wat het noodig heeft. De bacon-affaire heeft Nederland een vol- doende les geleerd. Groote hoeveelheden bui- tenlandsch graan (mais) werden hier met schade verwerkt, terwijl men het eigen rund- vee ging afslachten en ging beperken (kalver beperking) en de binnenlandsche consumptie van vleesch met zware heffingen ging belas ten. De bedragen, die op de begrooting voor de bacon-industrie zijn uitgetrokken, dienen in het algemeen belang, ten behoeve van den rundveestapel te worden besteed. De veeweiders en mesters-bedrijven nemen het overtollige vee uit de markt, zoodat er van een te groote kwantiteit melk geen sprake be hoeft te zijn. Tevens kan het van tuberculose verdacht vee gemerkt worden en uit de melk- productie genomen worden om verder via de veeweidersbedrijven als slachtrijp vee onder eontrole geslacht te worden. Op deze wij'ze behoudt Nederland: 1. een gezonden rundveestapel; 2. een melkproductie, die men in de hand heeft en die, hetgeen men immers wenscht, eer zal verminderen dan, zooals thans het ge val is, vermeerderen; 3. een bevoiking, die voldoende vetten krijgt, rijk aan vitaminen, want niets kan boter en melk vervangen. TE VEEL WINKELS IN BELGIfi. De Belgische autoriteiten maken zich be- zorgd over het lot van den winkelier. Er is een winkelier op elke 37 inwoners en er zijn bovendien steeds meer amateurs" gekomen, d.w.z. menschen, die een winkeltje hebben, terwijl de echtgenoot op een kantoor geld verdient. De minister voor verkeerswe-zen, Marcel Henry Jaspar, heeft over deze kwestie gespro ken op een vergadering van de Liberale Jeugd te Brugge. Hij verklaarde dat zulke winkels het voor anderen onmogelijk maken te be- staan. De regeering zal dan ook spoedig een wetsontwerp indienen, waarin zekere voor- waarden worden gesteld voor iedereen, die een winkel wil openen. Die wet zal geen he- perking van de vrijheid opleveren, maar een einde maken aan den tegenwoordigen wan- ordelijken stand van zaken. De regeering is van oordeel, dat in de eerste plaats een einde gemaakt moet worden aan de ,,amateurswin- keliers" en dat zal een van haar eerste maat regelen zijn. NEGUS PROCEDEERT TE PARIJS. Voor de burgerlijke rechtbank te .Parijs is Woensdag een aanvang gemaakt met de be- handeling van het proces over achtduizend aandeelen in de spoorweg-ondememing Dji- boetiAddis Abeba, dat Haile Selassie aan- hangig gemaakt heeft tegen de Italiaansche regeering. Aangezien het een civiel proces is, bood de zitting niets belangwekkends. De advocaten van beide partijen overhandigden den presi dent penige stukken of legden een verklaring af, waarop de behandeling verdaagd werd tot over veertien dagen. De zaak zelf is echter zeer interessant en gaat in principe zelfs om de nog st'eeds juri- disch onopgeloste vraag, wie de wettelijke regeering van Abessinie vormt. Het pakket aandeelen in de Fransche spoor- wegonderneming is namelijk in het bezit van den negus, maar de stukken staan op naam van de regeering van Abessinie. Zij waren destijds -bij den aanleg van de lijn door keizer Menelik verkregen in ruil voor de concessie en Haile Selassie heeft zij bij zijn viucht voor de Italiaansche legers meegenomen. Toen er dit voorjaar dividend uitgekeerd werd en de negus zijn coupons ging knippen, deelde men hem bij de spoorweg-maatschappij mede, dat de Italiaansche regeering zich formeel ver- zette tegen de uitbetaling. De negus trachtte daarop de aandeelen te verkoopen, doch nu weigerde de maatsohappij haar onontbeerlijke medewerking bij de over- dracht, opnieuw wegens verzet van Italiaan sche zijde. De Italiaansche regeering voerde aan, dat zij de rechthebbende op de aandeelen is, aangezien deze op naam van de regeering van Abessinie staan; zij beschouwt zichzelve als zoodanig en is dit tevens in feite. De negus stelde daartegenover, dat de feitelijkheid het wederrecht'elijke niet uitsluit en wees er tevens op, dat door Frankrijk geen andere regeering over Abessinie dan de zijne erkend was, zoodat hij in elk geval voor de Fransche onderneming als eigenaar der stukken gelden moest. De spoorwegonderneming heeft zich echter begrijpelijkerwijs meer aan de practijk dan aan de juridische theorie gestoord en aange zien de practijk was, dat zij dag in dag uit met de Italiaansche autoriteiten te doen had, liet izij het aan den negus over om zijn recht te zoeken. Deze heeft toen een iParijsch advo- caat opgedragen de kwestie voor de rechtbank van de Seine, in welker rechtsgebied de zetel der spoorwegmaatschappij gevestigd is, aan- hangig te maken. Het is niet onmogelijk, dat de kronkelwegen der burgerlijke procesvoering het geding een lang leven zullen schenken, zoo de rechtbank zich al niet bij een der volgende zittingen on- bevoegd verklaart, aangezien men van de daartoe strekkende wetsartikelen vaak dank- baar gebruik maakt om geen diplomatieke kwesties voor e'en gewone rechtbank te be- hoeven beoordeelen. De negus wordt bijgestaan door maitre De- nizot, terwijl Italie zich vertegenwoordigen laat door maitre Leppeletier en den senator maitre .Plaisant. EEN GRUWELVERHAAL, Dinsdag is te Peiping een Japansche mili- taire trein aangekomen met 135 zieke Chi- neesche vrouwen en meisjes. Volgens de be- wering 'zouden de Chineesche troepen, toen zij Peiping ontruimden, meer dan 1000 Chinee sche vrouwen en meisjes met geweld hebben meegevoerd tot Paotingfoe. 135 van deze ont- voerden waren in laatstgenoemde plaats ziek achtergelaten. Amerikaansche zendelingen trokken zich haar lot aan en verzochten aan de Japansche militaire autoriteiten de vrou wen en meisjes naar peiping terug te brengen. Volgens de bewering zouden de echtgenooten of vrienden van deze vrouwen en meisjes, die zich tegen de ontvoering hadden verzet, door de Chineezen zijn afgemaakt. ACOQORD TUSSCHEN REX EN V. N. V. (OPGEZEGD. Uit kringen, die in nauwe relatie staan met den heer Leon Degrelle, den leider van de Rex-beweging, wordt vernomen, dat het be- faamde accoord Rex-V.N.V., dat geruimen tijd geleden door de leiding van het Vlaamseh Nationaal Verbond werd geschorst, thans door Staf de dercq definitief is opgezegd. Dit beteekent echtSr niet, zoo verzekert men, dat de samenwerking tusschen de beide groepen geheel wordt verbroken. Ze zal voorloopig slechts op parlementair gebied tot uiting komen. Beide oppositiepartijen hebben hun parlementairen vertegenwoordigers opdracht gegeven nauwe voeling met elkander te hou- den ten einde de oppositie tegen het kabinet Van Zeeland zoo effectief mogelijk te kunnen voeren. HET VATICAAN EN HET FASCISME. Naar Reuter uit de Vaticaansche stad meldt, geeft de Osservatore Romano, het officieele Vaticaansche blad, een treffenden steun aaq de veroordeeling van de oorlogszuchtige naties door president Roosevelt en minister Cham berlain. „De woorden van de hoofden van de machtigste naties ter wereld klinken als pas sages uit pauselijke encyclieken", schrijft het blad. ,,Zij lijken zeer veel op de woorden van Benedictus XV, in zijn beroep op vrede ge durende den grooten oorlog. Het is prettig en geruststellend te zien, dat kracht en het be- wustzijn van kracht niet overal van deugd- zaamheid en begrip voor de Europeesche be- schaving zijn ontbloot". Het artikel zegt ook nog, dat Machiavelli versteld zou staan, als hg in dezen tijd zou leven van het protest der moderne regeerders tegen hen, die zijn beginselen in toepassing brengen. Naar Reuters correspondent opmerkt, heeft het artikel voor Italiaansche lezers een zekere pikanterie, omdat men weet, dat Mussolini een erkend bewonderaar is van Machiavelli. DE VAUERA WIL NIET HERKOZEN WORDEN. Naar de News Chronicle meldt, heeft De Valera op de jaarvergadering van Fianna-fail te Dublin te kennen gegeven, dat hij zich niet meer candidaat zal stellen voor het president- schap, wanneer aan het einde van het jaar de nieuwe grondwet van kracht wordt. O'Kelly, de minister van volksgezondheid, wordt als zijn opvolger genoemd. De Japanners bezetten Soeijoean. Naar Reuter uit Peiping meldt, zijn de Japansche troepen Soeijoean, de hoofdstad van de provincie Soeijoean binnengerhkt. Het Japansche hoofdkwartier te velde heeft de volgende mededeeling gepubliceerd: De Japansche troepen zijn Donderdagoch tend om 10 uur (pi. tijd) zegevierend Soeijoean biimengetrokken, en wel door de Zuidelijke poort. De Japansche troepen, die kwamen uit Joejoe aan de Noordwestgrens van de provin cie Sjansi, en wel op 9 km. ten Westen van Tatoeng, waren opgerukt door Liantsjeng en Toengtaheibo. Woensdagmiddag om 1 uur pi. tijd bevonden zij zich op 3 km. ten Zuiden van Soeijoean, waar de Chineezen een vliegveld hadden en zich met traangas tegen de Japan ners verdedigden. Nader meldt het D.N.B. uit Tokio: De strijd om de hoofdstad van Soeijoean is gevoerd door Japansch-Mongoolsche troepen en heeft verscheidene dagen geduurd. De stad ligt aan de buitengewoon belangrijke spoorlijn Soeijoean1Kalgan en vormt in oeconomisch en politiek opzicht een hoofdcentrum van den Chineeschen invloed in Binnen-Mongolie. Zij beheersoht den belangrijken, naar het steppen- gebied van de Binnen-Mongoolsche hoogvlakte leidenden pasweg, die noordwaarts uitloopt op den eeuwenouden karavaanweg naar Buiten- Mongolie. Door de verovering van deze stad, wordt de zuidelijke grens van het onder Rus- sischen invloed staande Buiten-Mongolie over groote afstanden blootgesteld aan Japansche militaire invloeden. De Japansch-Mongoolsche troepen zetten hun opmarsch in westelijke richting, naar het eindpunt van de spoorlijn Poutou, reeds voort. In politieke kringen verwacht men nu een krachtige opleving van de plannen tot vor- ming van een autonoom Binnen-Mongolie door samenvoeging van de provincies Tsjahar en Soeijoean onder den Japan goedgezinden prins Teh-wang. De eerste sneeuw van dit jaar is overvloedig neergekomen aan het front in Soeijoean in den loop van dezen nacht. De voorhoede der Japansche strijdkrachten die Zuidwaarts rukken langs den Peiping Hankou-spoorweg, nadert thans Sjoente-foe, op 390 km. ten Zuidwesten van Peiping. Twee Japansche detachementen zijn Paisjang, op 10 km. ten Zuidoosten van Kaoji (327 km. ten Zuidwesten van Peiping) al gepasseerd. Zrj zijn thans in gevecht met de Chineesche troe pen, die zich terugtrekken ten Zuidoosten van Lintsjeng, 15 km. ten Zuidwesten van Kaoji. Een afdeeling Japansche troepen in een ge- pantserden trein bedreigt reeds Sjoente-foe zelf. Japansche troepen, die in de richting van Sjansi trekken, langs den Tsjengtai-spoorweg, hebben Woensdag Niangtsekwan, op de grens van Hopei en Sjansi, bezet. Volgens het Chineesche nieuwsagentschap Central News zou het achtste Chineesche leger Laijoean, dat aan de grens van Tsjahar en Sjansi is gelegen, hebben heroverd en de Ja-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5