Buitenland Kerknieuws TER NEUZEN, 15 OCTOBER 1937. ZAAMSLAG. AXEL. zeemach't, ook -de Japansche consul-generaal betuigde zijn deelneming. Er zijn thans geen slachtoffers meer in bet wrak aanwezig. Behalve bet stoffelijke over- schot 'van overste ,de iBruyne en officasr- ylieger Vethake Zijn alle iijken geborgen. Alle stoffelijke overschotten zouden te Soe- yabaja in een graf warden bijgezet. Majoor van de infanterie Drost izou den legercoonman- dant, en generaal-majoor Ilgen, wnd. inspec- ,teur van de luebtvaart vertegenwoordigen. De gouverneur-generaal zou zich doen ver tegenwoordigen, de marine-commandant zou bij de begrafenis aanwezig zijn als vertegen- ,woordiger Van den commandant zeemacht. Aneta verneem't uit Bandoeng: Gisteren is kapitein Kengen, wnd. lucht- vaart-commandant, met een Glenn Martin naar Soerabaja Vertrokken, vergezeld van het hoofd van de waamemersschool. Beiden zou den de begrafenis bijwonen. De commandant van de marinekazerne Goebeng is belast met de voorbereiding van de uitvaart. Het wrak van het vliegtuig. Aneta meldt uit Soerabaja: Het wrak van bet verongelukte Vliegtuig is aan boord van de Pollux gehesqhen en zal naar Soerabaja worden vervoerd. De Pollux, bet gouvemementsvaartuig dat bergingsiartoeid verrichtte na het vergaan van de T 13, wordt vandaag te Soerabaja ver- wacht. De T 13 zal naar Morokrembangan worden gesleept, waar het Itechnisch onder- zoek zal plaats hebben, om na te gaan of berstel nog mogelijk is. De kans daarop is echter niet groot. De T 16 zal naar Morokrembangan worden gesleept, daar terugkeer op eigen kracbt on- mogelijk is. DE RAMP VAN DE SPECHT. In verband met he!t ongeluk van de Specht heeft de KjL.M. van den waarnemenden chef van den technischen dienst van de K.N.I.L.M. te Bandoeng, waarheen de motoren van de jSpecht getransporteerd zijn, telefoniscb ver- nomen, dat in den linker motor de verbinding van de drijfstang van cylinder 9 met de hoofd- drijfstang is gebroken, waardoor deze motor plotseling tot stilsfand kwam. Ten gevolge hiervan kon men het vliiegtuig, dat zich nog in stijgstand bevond en nog niet over voldoen- de snelheid beschikite, geen boogte houden en kwam het na een korte linkerbocht met de boomen in aanraking. Door de breuk werd het geheele mechanisme geblokkeerd. De betrokken motor had 700 draaiuren en 50 uren na zijn laatste volledige revisie. Later ondenzoek van het materiaal van de gebroken stang zal leeren wat de breuk ver- oorzaakt heeft. DE DUITSCHE VERKLARING INZAKE BELGIE. Wanneer men de totstandkoming van de Duitsche verklaring, dat de Duitsche regee- ring zich verbindt Belgie niet aan te vallen en de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied te eerbiedigen, wil begrijpen, dient men, schrijft de N. R, Crt., terug te gaan tot verklaringen, die reeds geruimen tijd geleden in beide landen werden afgelegd. Men weet, dat de ophefmakende rede van koning Leopold officieel uiting heeft gegeven aan het in vele Belgische kringen reeds langer levende verlangen, zich in de buitenlandsche politiek meer onafhankelijk te voelen. Naar- mate de tegenstellingen tusschen de verschil- lende buren van Belgie groeiden, begon men zich te Brussel minder op zijn gemak te voe len. Men wenschte niet opnieuw tot een deel van het slagveld van Europa te worden en vooral wenschte men den schijn te vermijden, dat Belgie in een bepaalde groepeering tegen Duitschland stelling zou kiezen. Dit streven is bekroond geworden door een gezamenlijke ver klaring van Engeland en Frankrijk, dat Belgie van zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het Locamo-verdrag, werd ontslagen. In de ver klaring, die Spaak naar aanleiding van dit ge- wichtige document heeft afgelegd, heeft hij nogmaals het Belgische verlangen onder- streept een uitsluitend Belgische politiek te voeren, en alle invasiewegen zooveel mogelijk af te sluiten. Ter versteviging dezer zelfstan- digheid wilde Belgie nog wel gegarandeerde, maar niet langer garant zijn. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat men in Duitschland deze ontwikkeling met groote belangstelling gevolgd had. Want de gedachte, die Belgie nastreefde, was de Duit sche regeering niet onsympathiek. Reeds op 30 Januari van dit jaar had Hitler in zijn groote rede de positie der beide westelijke na- buurstaten aange'stipt. De hierover handelen- de passage: „De Duitsche regeering heeft voorts aan Belgie en Holland verzekerd, dat zij bereid is deze staten ten alien tijde ate on- aantastbare neutrale gebieden te erkennen en te garandeeren", is toen aanleiding geweest voor de Nederlandsche regeering om nadere inlichtingen in te winnen. Nederland heeft dit Duitsche aanbod niet aanvaard. Wij stelden ons op het standpunt, dat de onaantastbaar- heid voor ons een axioma is, dat zich niet leent als onderwerp voor een door ons te sluiten verdrag. t Dat .de onaantastbaarheid van het grond gebied van den staat een axioma is, wordt zonder twijfel ook door andere landen onder- schreven. Wij weken echter daarbij van de politiek van anderen in zooverre af, dat de Nederlandsche regeering meende voor de in- standhouding van dit axioma geen buitenland sche verklaringen en garanties noodig te heb ben. Een standpunt, dat de Duitsche regee ring billijkte en dat ook niet afdeed aan onze bereidwilligheid zooveel als in ons vermogen lag en overeenkwam met onze positie en tradi- tioneele buitenlandsche politiek bij te clr3gefl. tot de verwezenlijking van een Westehjk pact. Op ons ministerie van buitenlandsche zaken werd toen ook een formule ontworpen, die be- oogde de positie van Nederland en Belgie in een veiligheidspact voor het Westen te regelen. Ook deze formule was evenals de Brifcsch-- Fransche verklaring jegens Belgie een een- zrjidige in dien zin, dat de groote landen de schending van het grondgebied der bei^fftan- den als schending van hun eigen grenzen zou den opvatten, zonder dat zulks wederkeenge verplichtingen insloot. Belgie echter is ten slotte op de bovenver- melde passage van Hitler verier ingegaan. Beseffende, dat de kans op de totstandkoming van een Westelijk pact binnen afzienbaren tijd gering moest worden geacht, heeft het ook de laatste sporen van den onzekeren toestand, welke na Maart 1936 ontstaan was, willen uit- wisschen, door ook met Duitschland een rege- ling te treffen, om zich op .die wijze aan alle zij den veilig te voelen. De besprekingen tus schen Berlijn en Brussel hebben echter nog maanden genomen. Het bleek niet gemakke- liiik een vorm te vinden, waarin deze betrek- kingen moesten worden gegoten. Vandaar, dat men geruimen tijd niets meer van deze kwestie vernomen had en dat het nieuws nog betrekkelijk onverwacht uit de lucht is komen vallen. De .diplomatieke besprekingen hebben tot een zeer eenvoudigen vorm geleid. Belgie heeft niet den vorm van een verdrag, hetzij dan een neutraliteitspact, hetzij eeif niet-aan- valspact, willen aanvaarden. Het heeft er zorgvuldig voor gewaakt, dat zijn betrekkin- gen met de naburen op gelijke basis zijn ge- regeld. Vandaar dan ook, dat de Duitsche ver klaring verwijst naar de verklaringen door Engeland en Frankrijk afgelegd en overigens dezelfde garantie biedt, welke deze landen reeds geboden hebben. Eenerzijds de eerbiedi- ging van de Belgische souvereiniteit en de on schendbaarheid van zijn territoir, anderzijds een aanbod tot hulpverleening voor het geval Belgie het slachtoffer van een aanval mocht zijn. Voor het geval, dat Belgie zou mede- werken aan een aanval op den Duitschen staat, vervalt uiteraard het eerste gedeelte der ver klaring. Het is begrijpelijk, dat de Duitsche verkla ring in alle Belgische kringen met groote vol- doening is vernomen en wij wenschen onzer- zijds gaame in .deze voldoening te deelen. Voor Belgie toch had Hitler's aanbod een andere beteekenis dan voor ons land. Belgie was een der onderteekenaars van het Locarnoverdrag. Toen het eenmaal besloten had een zelfstan- dige neutraliteitspolitiek te gaan voeren en uit dien hoof.de door Frankrijk en Engeland van zijn verbintenis werd ontslagen met gelijk- tijdige vrijwillige garanties van de zijde van deze landen, ontbrak aan deze keten nog 'slechts een schakel om deze neutraliteit te vol- tooien, de instemming van Duitsche zijde. Daarom had Hitler's mededeeling in zijn rede van 30 Januari voor Belgie een andere betee kenis dan voor ons land. Van Nederland weet iedereen, dat het een neutraal land is en het heeft om die neutraliteit te handhaven er slechts voor te waken niet den schijn te wek ken naar .de een of andere zijde aan te leunen, gelijk ook door onzen Minister van Buiten landsche zaken naar voren is gebracht. Belgie echter moest in verband met zijn verleden de neutraliteit van het land nog voltooien. Daar om had Brussel er belang bij Hitler's aanbod te aanvaarden en daarmede .de positie van het land geheel veilig te stellen. Om dezelfde redenen dus, waarom Nederland destijds Duitschland voor zijn goede bedoelingen kon danken, juichen wij de aanvaarding van Hit ler's aanbod door Belgie toe. Het is een bij- drage tot verhooging van de veiligheid in deze waarlijk niet ongevaarlijke hoek van Europa. De Duitsche nota. De Duitsche nota, waarvan in 't vorig num- mer in 't kort melding werd gemaakt, luidt als volgt: In naam van de Duitsche regeering heb ik de eer uwe Excellentie het volgende mede te deelen: De Duitsche regeering heeft met bijzondere belangstelling kennis genomen van de openbare verklaringen, die de Belgische regeering afgelegd heeft om de intemationale positie van Belgie uiteen te zetten. Zij heeft van haar kant herhaaldelijk, in het bijzonder door de verklaring van den Duitschen rijks- kanselier in zijn rede van 30 Januari 1937, haar opvatting terzake kenbaar gemaakt. Aan den anderen kant heeft de Duitsche regeering kennis genomen van de verklaring van de Britsche en van de Fransche regeering van 24 April 1937. Aangezien het nog geruimen tijd kan duren alvorens een verdrag ter vervanging van het verdrag van Locarno tot stand is gekomen, en in het verlanf^il, de vreedzame samenwer- king der beide landen te versterken, acht de Duitsche regeering. het gewenscht. haar hou- ding jegens Belgie reeds thans nader uiteen te zetten tot dit doel legt zij de volgende verklaring af: 1. De Duitsche regeering heeft kennis genomen van de opvatting die de Belgische regeering tot uiting heeft gebracht n.l.: a. dat zij in voile souvereiniteit een politiek van onafhankelijkheifl wil voeren. b. dat zij va#t, basloten is de grenzen van Belgie met al haar krachten tegen iederen aanval en iederen inval te verdedigen, te be- letten, dat het Belgische grondgebied voor een aanval tegen een ander land gebruikt wordt als doorgangsgebied, of als operatiebasis, te land, ter zee of in de lucht, en tot dit doel de defensie van Belgie op krachtige wijze te organiseeren. 2. De Duitsche regeering stelt vast dat de onschendbaarheid en de onaantastbaarheid van Belgie, een gemeenschappelijk belang zijn voor de West-Europeesche mogendheden. Zij bevestigt haar besluit, deze onschendbaarheid en onaantastbaarheid onder geen omstandig- heden te schenden en te alien tijde het Bel gische grondgebied te eerbiedigen, uitgezon- derd natuurlijk het geval, dat Belgie in een gewapend conflict, waarbij Duitschland be trokken is, deelneemt aan een tegen Duitsch land gerichte militaire actie. 3. De Duitsche regeering is bereid, evenals de Britsche en Fransche regeering, Belgie bijstand te verleenen ingeval het voorwerp zou de Fiihrer en Rijkskanselier in zijn 30 Januari in den Rijksdag uitgesproken rede reeds de verklaring gegeven, dat Duitschland bereid is •de onaantastbaarheid van Belgie te erkennen en te garandeeren. Daar op het oogenblik niet is te zien, wanneer de onderhandelingen over een nieuw Westelijk pact, waarih ook Belgie's intemationale positie moet worden geregeld tot afsluiting zullen worden gebracht, heeft de Rijksregeering het opportuun geacht de door den Fiihrer en Rijkskanselier uitge sproken bereidheid van Duitschland reeds nu in een formeele diplomatieke acte der Bel gische regeering te bevestigen. De in de Duitsche nota opgenomen verkla ring van de Rijksregeering gaat uit van het feit dat de Belgische regeering uit zich zelf vrijwillig mededeeling heeft gedaan van haar standpunt, dat inhoudt, dat zij een volledige souvereiniteit en een politiek van onafhanke- lijkheid wil nastreven en met alle krachten wil verhinderen, dat het Belgische grondgebied door een aanvallen als basis voor militaire operaties wordt gebruikt. Op grond van de vaststelling, dat .de onaan tastbaarheid en de integriteit van Belgie met de gemeenschappelijke belangen van de Wes- tersche mogendheden overeenkomen, verzekert de rijksregeering in deze verklaring, dat zij zich verplicht nooit en onder geenerlei om- stan.digheden in strijd te handelen met deze onaantastbaarheid en deze integriteit en voor altijd Belgie's grondgebied te respecteeren. Deze verplichting wordt enkel en alleen begrensd door een eigenlijk vanzelfsprekende voorwaar.de: Duitschland zal tegenover Bel gie zijn vrijheid van handelen terugkrijgen, wanneer Belgie in eep. oorlog, waarin Duitsch land is gewikkeld, militair zal toetreden tot de zijde van DuitschTand's tegenstanders. Dit zal eventueel niet slechts het geval zijn als Belgische strijdkrachten aan de zijde van Duitschland's tegenstanders meevechten, doch ook dan wanneer de Belgische regeering zich b.v. op grond van Belgie's lidmaatschap van den Volkenbond zou bereid verklaren Belgisch grondgebied vijandelijke strijdkrach ten als land van doortocht of als operatiebasis ter beschikking te stellen. Voorts heeft de rijksregeering overeenkom- stig de aankondiging van den Fiihrer en Rijks kanselier aan haar verplichting Belgie's onschendbaarheid te respecteeren de verzeke- ring verbonden Belgie op zijn wensch bijstand te verleenen, wanneer het object zou zijn van een aanval op een invasie. Door deze verklaring heeft de Rijksregee ring op een zoo duidelijke en niet te misvatten wijze rekening gehouden met de door de Bel gische regeering zelf ingenomen standpunt, dat voor twijfel van welken aard ook geen plaats ineer is. Belgie heeft de onbeperkte zekerheid verkregen, dat het zoo lang het niet meewerkt aan een tegen Duitsbhland gerichte rtlilitaire actie van iedere militaire actie van Duitschland verschoond blijft en dat bet, in- dien het van andere zijde zou worden aange- vallen, op den volledigen bijstand van Duitech- land kan rekenen. i I De Rijksregeering mag er aansprabk op maken door deze onbaatzuchtige, grootsche stappen een nieuwe bijdrage van wezSnltjke beteekenis te hebben geleverd tot verzekering van den Europeeschen vrede. Zij gelooft vender gerechtigd te zijn teiver- wachten dat deze stap op de ontwikkeling van de betrekkingen van goede naburen tus^en Duitschland en Belgie gunstige invloed zal "hebben. van een aanval of inval. w.g. Baron Von Neurath. De Belgische nota. De Belgische nota luidt: De koninklijke regeering heeft met groote voldoening kennis genomen van de verklaring, die Woensdag door de rijksregeering te harer kennis is gebracht. Zij spreekt haar daarvoor haar oprefchten dank uit. w.g. Burggraaf Jacques d'Avignon. Duitsche toelichting. In aansluiting op deze nota wordt van be- voegde .Duitsche zijde 't volgende meegedeeld: De Duitsche nota heeft ten doel het Duit sche standpunt met betrekking tot Belgie's intemationale positie op te helderen, zoolang van een nieuw Westelijk pact nog niets is gekomen. In het Rijnpact van Locarno was de intemationale positie van Belgie zoo ge regeld, dat het de onschendbaarheid van zijn ^pndgebied gegarandeerd werd; dat het echter tegelijkertijd, evenals Engeland en Italie, verplicht was in geval van een Duitsch- Fransch conflict aan de zijde van deze of gene oorlogvoerende party te treden. Sedert Duitschland uit het systeem van het Rijnpact trad en sedert het begin van voorbereidende diplomatieke onderhandelingen over een nieuw Westelijk pact, heeft de Belgische regeering, zooals zij in verscheidene bekendmakingen ook openbaar tot uitdrukking heeft gebracht, zich op het standpunt geplaatst, dat de bijzon dere situatie van Belgie het noodig maakt de garantie van zijn onschendbaarheid voortaan niet meer afhankelijk te maken van het feit, dat Belgie ook zijnerzijds overeenkomstige garantie-verplichtingen op zich nam. Uit- gaande van dit beginsel heeft de Belgische regeering verkregen, dat Frankrijk en Enge land die in hun betrekking tot elkander, zoo- wel als ook in him betrekking tot Belgie, tot aan de totstandkoming van een nieuw Weste lijk pact nog het oude Rijhpact als bindend beschouwen, van alle door Belgie in het Rijn pact aanvaarde verplichtingen hebben afstand gedaan. (Notawisseling van 24 April j.l.) De Rijksregeering heeft voor den door de Bel gische regeering tot uitdrukking gebrachten wil een onafhankelijke politiek en een van evenwicht te voeren, van den beginne af aan alle sympathie gehad. In dit verband heeft EEN STRENGE AflNTER OP KOMST? In de buurt van Biervliet en Uzendijke vlietgt een vlucht van meer dan 100 vriesgan- zen rond, wat bij meiischenheugenis >om dezen tijd nimmer is gebeurd. BUNA VERDRONKEN. Aan boord van de hoogaars de ARfl 15, schipper C. Ivan Belzfen Jzn., viel, schrijft de Vliss, Crt., tijdens het zetten van het visch- tuig op zee, de 15jarige tzoon van den schip per over boord. Daar hij gekleed was met een oliepak en Ooh 'nog een paar laarzen aan had, kostte het hem, naar D.Z. taieldt, veel moeite zich zwemmende boven water te houden, temeer waar de zee juist ruw was. De .bemanning slaagde er in, door -het toe- werpen van een touw, fwat hij gelukkig wist vast te grijpen en te houden, hem op het nip- pertje binnen boord tE halen en zijn leven te redden. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Woensdag heeft ?ich te Vlissingen een ernstig geval van kolendampvergiftiging voor- gedaan. ,In het perceel aan de Anjelierenlaan. bewoond door het echtpaar Pereboom zagen de buren' licht branden zonder dat iets van de bewoners werd bemerkt. Men vreesde terecht een ongeluk en waarschuwde de politie die zich toegang tot de woning verschafte en het echtpaar bewusteloos aantrof op bed. Terwijl men voorloopig met een zuurstofapparaat trachtte de oudjes tot het bewustzijn terug te brengen, werd medische hulp ingeroepen. De overbrenging naar ,,Bethesda" bleek noodig. Daar kwam de heer Pereboom tot het bewust zijn terug, doch Woensdagavond was de echt- genoote nog niet bij kennis. Donderdagmor- gen is ook in haar toestand verbetering inge- treden en er voor geen der echtelieden direct levensgevaar aanwezig is. Het moet reeds Dinsdagavond bij het naar bed gaan door kolendamp zijn aangetast. HET LEGGEN VAN ZINKSTUKKEN LANGS DEN DIJK VAN DEN WILLEM ANNAPOLDER. Woensdag is. meldt de Midd. Crt., een einde gekomen aan het leggen van de zinkstukken langs den dijk van den Willem Annapolder (gemeente Kapelle), waarin eind 1936 de be- kende val is voorgekomen. Op 22 Mei van dit iaar is begonnen met het vlechten, waarna van tijd tot tijd de stukken zijn gelegd. In totaal zijn 32 stukken gezonken; Maandag j.l. het laatste en Woensdag d.a.v. het laatste steunstuk. Ruim 50 werklieden hebben hier werk gevon- den Thans zijn 20 arbeiders uit Sliedrecht en 20 Zeeuwsche ontslagen, terwijl de restee- rende 10 nog ongeveer een week zullen wer- ken aan dj opruiming enz. LUXOR-THEATER. „Een avond in de Opera", Na »,M,utiny on the Bounty" is de aange- kondigde film van de Marx-brothers gekomen. Nederlandsche komieken van reputatie zijn per film" door een handige press-manager geinterviewd en hebben van de Marx-brothers niets dan loffelijke dlngen gezegd 20 ^5- ben vooral het vportreffelijke Vakmanschap dezer ex-clowns geroemd en men kan niet an- ders dan zich bij dat oordeel neerleggen. Dei Marx-brothers zijn zeer supeneure clowns en de argelooze *"oeschouwer, die zich neerzet om van een komische film te genieten ziet plotseling een batterij van 42 c.M. mor- tieren op zich gericht. Hij verzet zich lnTden aanvang wellicht even tegen een al te groote smijterigheid en een tikje te veel opzetteljjk- heiu van humor, doch wanneer ge zijt aange- komen in de kleine cabine van den Atlantic- liner, die een beroemden tenor, plus een diva, plus een onberoemden tenor, plus de Marx- brothers naar Amerika brengt, dan zijt ge doorboord en murw geschpten en hijscht ge de witte vlag. In die kleine cabine heeft Groucho Marx, die de manager is van een zeer rijke weduwe, een hutkoffer geplaatst, die hem vragen doet stellen -of het niet beter is de hut in den kof- fer te zetten en uit dien koffer komen de drie verstekelingende onberoemde tenor ep» de ontbrekende broeders, die aldus met hun vie- ren niet veel ruimte hebben. Doch dan komt de gasfitter en de electri- cien en de manicure-juffrouw en twee stewar- d-essen en vier kellners en dat alles komt in lagen boven elkander te zweven en barst ver- volgens als een lawine over den corridor uit. -Stel u een film voor met drie Chaplins. en ge hebt ongeveer een idee van het verbazing- wekkende effect eener film met de Marx- brothers, Wier humor specifiek Amerikaansch is en wat minder uni'verseel die geen enke- len filosofisehen inslag hebben. Doch dan ziet ge hun humor culmineeren in de dolste grap, die ge poit aanschouwde; het gegeven van den man, die zich op de sc£ne verbergt om aan zijn vervolgers te ontkomen, is niet gansch nieuw, doch de Marx-brothers zijn virtuozen en de broeders bespelen de (tui- zend touwen Van de achterdoeken in den nok van het gebouw zpo elegant, als ze de harp bespelen. De beroemde tenor, die om de wille van den niet beroemden verdrongen moet worden, ziet de afgrijselijkste .achterdoeken dalen, terwijl hij zijn opera-aria zingt nu eens is het een fruitkar en dan is het een dreadnought en tel- kens wat anders. De dolste jachten wisselen elkander af de orkestbak, de nok van het gebouw, de loges, de kleedkamers en de zaal, dat alles is het terrein van hun verrukkelijke dwaasheden en ge ziet eigenlijk tien films in een en ge ziet niet drie maar honderd Marx-brothers, want de gekidnapte aviateurs met de lange baarden en de improvisatie dier beroemde mannen door de drie clowns vormen b>. op zichizelf een eenacter van onschatbare grappigheid. „Ziekenhuis-gehetmen". Het hoofdnummer voor de pauze „Zieken- huis-geheimen" is meer als amusement be- doeld dan het lindertijd uitgebrachte ,,Men in White". In het algemeen werpen hier de doc- tpren een oVermaat van verliefde blikken op de zustertjes, die het iziekenhuis voor de medici en voor de patienten onveilig maken. Amor en Esculaap huizen onder den dak, en de verpleegsters kunnen het best diverse hartaandoeningen genezen. Een rijke vrouw regeert in haar manziekte jfeitelijk de geheele inrichting. Zij maakt en taaekt jonge -doktoren, zorgt voor carriere of ontslag en helpt zoo noodig ook geldelijk. Het is zeker een open vraag, of dit niet als fijne sppt en -parodie bedoeld is op ondergrondsche vrouwelijke macht bij gemakkelijk te leiden „leiders", die zich niet zuiver zakelijk bewust zijn van plicht en verantwoordelijkheid tegen over bedrijf en ondergeschikten. Waartoe der- gelijke invloed op „verboden terrein" leidt, wordt wel heerlijk .gedemonstreerd in deze temporijke overdrijVing. Als hoogtepunt geldt het bezoek, dat een gangster, staatsvijand no. JC, aan zijn zieke moeder mag brengen. Inplaats van de be- raamde vlucht, volgt echter het neerknallen van den bandiet. iBij zijn verdediging schiet deze laatste eerst echter een dokter neer. Waarmee doodelijke emst in de film plotse ling haar entree fdoet. Ademloos kijkt men, hoe de bijkans hopelooze operatie verricht wordt en hoe de neergeschoten medicus zelf in een spiegel den gang van zaken wenscht te regelen. Dat patient en chirurg beiden het- zelfde lieve verpleegstertje beminnen, is geen beletsel voor een blijden af loop. Het filmspel bij dit verhaal van ietwat zon- derlinge gebeurtenissen in een Amerikaansch ziekenhuis is goed, het tempo is uiterst Ame rikaansch, de dialopg pittig en met fijne ge- zegden doorspekt. Huldiging. Gisteren, 14 October 1937, vierde de Rijks- veldwachter brig.-tit. E. P. van Graefschepe te Sluiskil, zijn vijf en twintigjarig jubileum als Rijksveldwachter. Dientengevolge was de brigade Zaamslag vereenigd in het gemeentehuis alhier, alwaar altijd door de brigade theorie wordt gehouden. Om ongeveer 12 uur versc-heen de Districts- Commandant der Rijksveldwacht te Middel- brug, de heer A. E. van der Leley, ter plaatse, om de zilveren medaille voor 25-jarigen trou- wen dienst aan den heer Van Graefschepe uit te reiken. De Districts-Commandant sprak den jubi- laris toe, bracht zijn gepresteerde diensten naar voren, stelde hem als voorbeeld voor anderen en hoopte, dat hij nog vele jaren op den ingeslagen weg zou voortgaan. Als bij- zonderheid merkte den heer Districts-Com mandant op, dat alle 25 jaren op Zeeuwsch- Vlaanderen waren doorgebracht, waarna de medaille op de borst werd gespeld. De heer Van Graefschepe dankte den Districts-Commandant voor de tot hem gespro- ken woorden en voor het vertrouwen dat in hem was gesteld, dat hij voor de zilveren medaille kon worden voorgedragen. Hij beloofde trouw zijn plicht te zullen blij- ven vervullen zooals hij voorheen gedaan had. Hiema sprak de brigade-commandant, de heer Heijboer, den jubilaris als volgt toe: Brigadier Van Graefschepe. Als brigade-commandant rust op mij de aan- gename taak en plicht een enkel woord tot U te spreken. Het is voor U heden een gedenkwaardige dag en was het niet vanwege de omstandig- heden, ons alien bekend, zeker waard feestelijk herdacht te worden, maar U hebt gemeend goed te doen dezen dag onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan, doch hoe gaarne wij Uwe bedoelingen respecteeren, toch meenden wij aan dezen dag een meer officieel karakter te moeten geven, waarom de brigade met toe- stemming van den heer Districts-Commandant is vereenigd om blijken van medeleven te betoonen. Het is heden den dag van Uw vijf en twmtig- iarig jubileum als Rijksveldwachter. Bij dezen mijlpaal is het goed een terugblik te werpen en een oogenblik stil te staan om te overden- ken hetgeen U in die jaren is te beurt geval- len en zeker zou dit een boekdeel vullen, mdien dit alles door U was genoteerd geworden. Van die 25 jaren ben ik bijna 13 jaren Uw brigade-commandant geweest en ik mag ver klaren, dat U de diensten steeds naar behoo- ren hebt vervuld, zoodat het voor mij met moeilijk viel steeds een goed rapport over U te kunnen uitbrengen, wat dan ook aanleiding is geweest voor den heer Districts-Comman dant om U bij Zijne Excellentie den Minister van Justitie voor te dragen om aan U de zilveren medaille voor 25-jarigen trouwen dienst uit te reiken. ZAG ER ERNSTIG ZIEK UIT DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Dankbaar voor een goede raad. ,,De directeur van een firma waar ik zaken mee deed, was gedwongen 12 weken in bed te blijven door zijn rhedmatische pijnen. Toen hij weer terugkwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag, welke be ll an deling hij gehad had, antwoordde hij: „Allerlei en U ziet wat er van mij gewor den is". Toen vroeg ik hem of hij Kruschen Salts al had geprobeerd. Hij deed het en bin nen zes maanden was hij totaal veranderd en bedankte mij iederen keer als ik bij hem kwam." Mevr. J. L. T. RJheumatische pijnen, jicht, ischias e.d. ont staan doordat zich in Uw lichaam afvalstof- fen ophoopen, die Uw bloed ernstig verontrei- nigen. Kruschen Salts zorgt voor een geregel- de afdoende verwijdering van alle schadelijke stoffen, zoodat de oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0,49, 0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Adv. Vanaf twintig-jarigen leeftijd hebt U uni form gedragen, eerst als soldaat, daama als Koipinklijk marechaussee, verder als gemeente- veldwachter en ten slotte als Rijksveldwachter. U hebt maar twee standplaatsen als Rijks- verldwachter gehad n.l. Graauw en Sluiskil en op deze laatste ongeveer 15 jaren. De manschappen dezer brigade hebben gemeend U een klein aandenken aan dezen dag te moeten aanbieden, het is niet groot, maar het is uit een goed hart. Wij hopen, dat U dit aandenken van ons wilt aanvaarden en dat het een waardige plaats moge innemen in JjTw woonkamer, opdat U bij het aanzien steeds moge denken aan de goede kameraad- schap van de manschappen onderling. Brigadier Van Graefschepe, ik feliciteer U hartelijk met Uw vijf en twintig-jarig jubileum en ik hoop dat U nog vele jaren in een goede gezondheid op dezen dag moge terugzien, en dat deze in aangename herinnering U moge bijblijven. De heer Van Graefschepe dankte hierna den brigade-commandant voor de tot hem gespro- ken woorden en het was hem aangenaam te kunnen verklaren, dat hij altijd met de beste bedoelingen bezielt de voorgeschreven diensten had verricht en hij beloofde zooals voorheen te zullen blijven voortgaan. De manschappen van de brigade dankte hij voor het cadeau, zijnde een rookstel, en gaf daarbij de verzeke ring dat het een waardige plaats in zijn woon kamer zou innemen. Hierna bleven alien nog gezellig bij elkaar tot bespreking van enkele onderwerpen gedu- rende de 25 jaren ondervonden. HET CENTRUM. Als eerste film wordt in het programma van deze week vertoond de film De Middernacht-Prins, welks inhoud een heel mooi motief zou zijn voor een operette, want die Prins is heelemaal niet van koninklijke bloede, doch is in werke- lijkheid een knappe winkelbediende, die ter wijl de zon schijnt in een gramofoonwinkel zijn verkooptalenten met succes ten toon spreidt, doch met hetzelfde talent des avonds als Prins in een der cabarets van (Parijs een welkome gast is, doch hiervoor zich terdege laat betalen. Dan, verschijnt op een goeden dag een depu- tatie van ,,Palestrie", die op zoek is naar hun troonopvolger, die reeds als kind tengevolge van een omwenteling het land heeft moeten verlaten en natuurlijk zien zij in Henry, hun Prins. Ofschoon hij ontkend de gezochte te zijn, niets baat en het plan wordt geVormd zelfs tegen zijn zin hem weer terug te brengen naar Palestrie. Voor het zoover komt ontmoet de deputatie toch den waren troonpretendent, doch die is heelemaal niet van zins Parijs te verlaten en zoo besluit men toch maar Henry als Prins naar hun land te voeren. Maar dit gaat ook niet van een leien dakje, daar de Middemacht- Prins zijn hart verpand heeft aan de dochter van zijn patroon uit de gramofoonwinkel. Enfin, het slot van het liedje, want natuurlijk zal men van hun zangtalenten ook kunnen ge nieten, is dat men in Palestrie meer dan het voile pond krijgt, daar de deputatie niet alleen de Prins medebrengt doch ook zijn aanstaande bruid en bij voorbaat reeds een minister van financien, daar Henry zijn schoonvader dit niet te versmaden postje, dat meer geld in het laadje zal brengen dan de gramofoonzaak, bij voorbaat heeft toegezegd. Men 'ziet het is een operette gelijk en de leuke tafreeltjes zorgen er voor dat men zich kostelijk amu- seert bij het aanschouwen hiervan. In de tweede film - 90 Minuten oponthoud "vervult de hoofdrol de bekende onverschrok- ken filmheld Harry Piel, welke film vervaar- digd is onder zijn persoonlijke leiding, dus hem yolop gelegenheid biedt zijn krachttoeren ten toon te spreiden. In deze film is hij een rechercheur, die met een collega op weg is •naar Buenos Aires, om in een bokswedstrijd uit te komen. Op de boot, die hun eerst naar Lissabon zal brengen, ontmoeten zij Ilse Siebeck, die te Lissabon een oom gaat bezoeken. Tot nu toe is het heel gewoontjes, doch van Harry Piel verwacht men iets heel anders en dat komt ook, want de boot heeft te Lissabon 90 minu ten oponthoud en juist in die IV2 uur komen de avonturen, dank zij hun reisgenoote Ilse, die hun een zonderlinge geschiedenis vertelt. Harry en zijn vriend Conny zijn direct bereid haar te beschermen en zij trekken er op los. Geen hinderpaal, hoe groot ook, zal hun weg versperren. Daar in Lissabon schijnt men echter ook van geen kleintje vervaard te zijn en hit zal er gaan spannen. Wat er in dit betrekkelijk kort oponthoud in deze Portu- geesche haven geschiedt, zullen wij maar niet verklappen, doch als de boot, weliswaar een paar minuten over tijd zijn reis voortzet, zijn er. onder de passagiers twee uitgeputte recher- dheuis, waarvan men kan zeggen: hun op onthoud in Lissabon was kort... doch op- windend. Op DS. J GEREF. GEMEENTE. Jubileum Ds. J. Fraanje. Woensdag 10 November a.s. hoopt w 10 November a.s. Fraanje, pred. bij de Gerefgemeente te Barfrteveld, zijn 25-jarige ambtsbediening te herdenken. Ds. Fraanje was eerst van 1908 tot 1912 te Goes als voorganger werkzaam. Vandaar vertrok hij in 1912 als voorganger naar Ter Neuzen, waar hij eenige maanden later in het ambt werd bevestigd. Daarna diende hij de gemeenten te Rotterdam, Goes (1916—1918) en Barneveld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2